Spaans 6vandalisme' veroordeeld DE STEM Conflict KLM en piloten zit muurvast 4 Rabobank sjablonen Parijse bakkers voelen zich bedreigd eeld GOS sieverdrag Alle ogen zijn gericht op aandelen Vendex Nog geen parlementair onderzoek naar TCR A4 ENLAND KORT Hrak-Iran |n 'thuisland' reis VS uit over hoogtepunt ende slachtoffer gers Ruanda vrijuit ezuinigingsplannen weer dissidenten op Serviërs stelen zware wapens Harde acties belasten gesprek Europese Unie en Marokko over visserij verdrag Economie groeit eerste kwartaal ^et 3,4 procent Ook Brabantse aspergetelers naar de rechter A5 ECONOMIE KORT Clinton verlengt handelsstatus China Van Leeuwen commissaris Stad Rotterdam MOT klaagt over haventarieven Acties bij supermarkten bescheiden 'Stadhuisconstructies' vallen toch in btw VS weigeren hervatting overleg met Japan ERDAG 27 MEI 1995 bben deze week in Bagdad de b doorbraak in de betrekkingen De voorbereidingen zijn afge inse minister van Buitenlandse raanse onderminister van Buj. eeft dat bekendgemaakt. De elf ft in Bagdad ook een principe kwestie van de krijgsgevange-" assen beide landen. Iran en Irak mgen genomen soldaten uitwis- en organisatie van Afrikaners nd voor een blank 'thuisland' in naar president Mandela stuur, ied in het noordoosten van het telijk in. De Volksstaat Raad is t zal overleven onder het zwar- a is tegen opdeling van Zuid- ese minister van Defensie, Chi e Staten zou brengen, gaat niet tot uitstel besloten wegens de ring-Clinton om de Taiwanese é-bezoek aan de Verenigde Sta- besluit een schending betekent nden maakten nadat de VS in organisatie (WHO) meent dat de in Zaire voorbij is, ook al is het waarvan 121 met dodelijke af. pe Stroot verklaarde gisteren doordat verschillende sterfge- op het virus. op oudejaarsnacht in het Ant- ren een dertiende slachtoffer heeft bijna vijf maanden tussen mp raakten ruim honderd men- altijd ernstig aan toe. vangenissen in Ruanda heeft de oortaan alleen nog mensen wor- rden van de ergste misdaden ten den jaar. Volgens minister van nga zijn de gevangenissen over- oog. Volgens het Rode Kruis telt Ze hebben er zelfs geen plaats le gevangene is berecht. ngestemd met een wetsvoorstel suitgaven meer dan 26 miljard resident Clinton heeft gedreigd preken, die eerder door het Huis rd. Volgens Clinton betekent het dsbemiddeling en volkshuisves- ton staat voor een lastig parket. ook geld geblokkeerd voor de bomaanslag in Oklahoma en de jaar. lijft dissidenten oppakken in de (op 4 juni) van het bloedbad op zijn weer twee dissidenten op- 15 komt. Europees Commissaris ussen voor Europese initiatieven teren, in plaats van 'steeds weer ensenrechten'. Europa moet zich ol' in de economische en politie- Brittan. aalf lidstaten van de Gemeen ten (GOS) zijn gisteren op een kkoord gegaan met een verdrag rdediging van de grenzen. sprak voor nauwere economische banden met Moskou. In overeen stemming met een afspraak tus sen de twee landen uit januari is gisteren de grenscontrole tussen de twee landen opgeheven en on dertekenden Jeltsin en zijn Wit- russische collega Loekasjenko een akkoord over een douane unie. De Russische president noemde de toenadering tusen Moskou en Minsk een stap naar een grotere integratie. Volgens hem zal Ka- zachstan het Witrussische voor beeld volgen voor het einde van de eerste helft van 1995 en heb ben Oezbekistan, Kirgizië en Tadzjikistan eveneens 'hun be reidheid getoond' om zich bij de douane-unie aan te sluiten. Jeltsin zou oorspronkelijk z'Jn Oekraïense collega Koetsjma ontmoeten om te praten over een vriendschapsverdrag. Dat ging niet door in verband met de on min tussen de twee landen over de verdeling van de Zwarte-Zee- vloot. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Serviërs weigeren gehoor te geven aan het VN-ultimatum 001 alle zware wapens uit de omge ving van Sarajevo terug te treK- ken. Gistermiddag toonden 1 hun minachting voor de VN na drukkelijk door zware wapens stelen uit een door blauwhelme bewaakt depot. Navo-secretaris-generaal C'a eiste gisteravond onmiddellijk stopzetting van de Servisc bombardementen op de door VN beveiligde gebieden in o° nië. Donderdagnacht kwamen burgers in Tuzla om toen de viërs uit wraak voor de Navo-a ties de stad met granaten stookten. Claes sloot nieuwe Navo-ac niet uit. Economie Amstelveen/Badhoevedorp |anp) - De KLM wil in het conflict met de vliegers op nieuw laten bemiddelen zon der voorwaarden vooraf. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) heeft het voorstel gistermiddag als een herhaling van zetten van de hand gewezen. Pe KLM blijft proberen acties te voorkomen. Van inwilliging van de VNV-eisen is echter geen sprake. De luchtvaartmaat schappij vindt nog steeds dat de kosten van vliegers concurrerend moeten zijn. Daarom stelt de KLM een verho- ging van de pensioenleeftijd voor nieuwe vliegers voor van 56 naar 60 jaar. De discussie daarover moet volgens de KLM nü plaats vinden. Volgens de VNV gaat de KLM nog steeds voorbij aan de proble men van de vliegers. „Blijkbaar wil de luchtvaartmaatschappij de zwarte piet voor de acties bij ons leggen," aldus VNV-presi- dent B. Baksteen. Hij benadrukt nog eens dat de piloten wel dege lijk willen praten over de arbeid svoorwaarden, maar dat er spra ke is van een vertrouwensbreuk tussen bedrijfsleiding en vliegers. Het voorstel tot bemiddeling is al eerder gedaan. Dat werd ook toen door de VNV van de hand gewezen. Baksteen acht de voor genomen werkonderbreking aan staande dinsdag thans onont- koombaar.Piloten zijn vetder niet bereid dinsdagochtend ruimhartig KLM-vluchten ver vroegd uit te voeren. Verplaat singen groter dan een kwartier zijn voor de vliegers niet accepta bel. Volgens de KLM-dienstregeling moeten er in de actieperiode tus sen tien uur 's ochtends en vier uur 's middags 53 vliegtuigen, waarvan twintig voor een inter continentale vlucht, vertrekken. Twintig vluchten met een Euro pese bestemming zijn door de KLM geannuleerd. Ook komt ■vlucht KL 611 naar Chicago te vervallen. De andere intercontinentale vluchten worden vertraagd uit gevoerd. De resterende 13 Euro pese vluchten worden vervroegd of vertraagd uitgevoerd. Ook is busvervoer naar vier be stemmingen mogelijk. De KLM verwacht met deze aangepaste dienstregeling ruim 5000 van de ongeveer 7000 passagiers te kun nen vervoeren. Luchthaven Schiphol voorziet voor dinsdag geen 'parkeerpro blemen' voor de grote aantallen KLM-vliegtuigen die aan de grond blijven staan. In eerste aanleg worden de vliegtuigen overgebracht aan Schiphol-Oost. Verder bieden de bestaande op stelplaatsen en taxibanen vol doende ruimte om de vliegtuigen voor enige uren te stallen, zonder dat de afhandeling wordt ver stoord. Verladersorganisatie EVO ver wacht enige vertraging in de af handeling van het vrachtverkeer, met name op Europese bestem mingen. „Maar als het allemaal niet te lang duurt, zijn er wel al ternatieven te vinden. De concur rentie is groot. Verladers kunnen zonder al te veel problemen te recht bij andere vrachtvervoer ders." Als de acties langer gaan duren, wordt het volgens de EVO-woordvoerder wel proble matisch. Brussel (anp) - In niet mis te verstane bewoordingen heeft de Europese Commissie gisteren acties van Spaanse vissers tegen Marokko veroordeeld. De acties kunnen de lopende on derhandelingen met Marokko over een nieuw visserijakkoord 'alleen maar belasten', aldus Europees Commissaris Emma Bonino, verantwoordelijk voor Bonino sprak van 'onacceptabel vandalisme', dat in omvang al leen maar lijkt toe te nemen. Spaanse vissers proberen met na me in Andalusië al enkele dagen de aanvoer van vis en andere pro- dukten uit Marokko te verhinde ren. Ook is opgeroepen tot een boycot van Marokkaanse pro- dukten. Met hun harde acties protesteren de Spanjaarden tegen de opstel ling van Marokko in de onder handelingen met de Europese Unie over een nieuw visserij-ak koord. Rabat eist een sterke verlaging van de hoeveelheid vis die met name Spaanse vissers in Marok- wateren mogen vangen. De moeizame besprekingen wor den komende donderdag hervat. Krantenkoppen als 'Vandalusië' brengen Bonino tot de waarschu wing dat de Spaanse vissers hun geloofwaardigheid dreigen te verliezen. „Voor de Europese vis serij is er alleen een toekomst binnen het kader van de huidige onderhandelingen met Marok ko," aldus de commissaris. Onlangs liep een visserijconflict tussen Canada en Spanje al hoog op. Europese vissers kregen toen het verwijt dat zij zich niet be kommeren om de afnemende vis stand in de wereldzeeën. Marokko heeft de acties van de Spaanse vissers al veroordeeld als 'piraterij'. Ook Madrid heeft afstand genomen van de felle protesten. Sinds het oude visse rijakkoord vorige maand afliep, zijn zo'n 700 Europese vissers schepen, waarvan zo'n 650 uit Spanje, uit de Marokkaanse wa teren verbannen. Amsterdam (anp) - Precies een jaar na de lancering van het volksaandeel KPN zijn alle ogen gericht op de uitgiftekoers van komend beursgroentje Vendex International. De bekendmaking daarvan komt waarschijnlijk morgenavond. Beurshandelaren en analisten verwachten dat de koers tegen de top van de vastgestelde band breedte van 36 tot 40 gulden uit komt. De belangstelling voor het aan deel Vendex is behoorlijk, vooral ran de zijde van institutionele beleggers. Overigens neemt de beurs Vendex dit jaar nog niet in deze index op. De woordvoerder van de optie- beurs zegt dat een besluit hier- overpas begin januari valt. „Dan is bekend of de béursomzetten in aandelen Vendex voldoende zijn om een plaats in de index te krijgen. Dan zal ook bekend zijn welk fonds net onvoldoende omzetten even tueel voor Vendex het veld moet mimen." Particuliere beleggers zijn de af- gelopen dagen bestookt met pa- jjmagrote advertenties in de dag bladen. Achthonderd familie aandeelhouders stellen tussen lerentwintig en dertig miljoen aandelen Vendex voor verhande- bng op de beurs beschikbaar. Tij- - „s (cjjp; - De groei van de Nederlandse economie bedroeg m het eerste kwartaal van dit jaar 3,4 procent ten opzichte van een jaar eerder. De extra werk- g de eerste drie maanden ran dit jaar kende er afgetrok- ien, kwam de groei uit op 2,8 Procent. De toename ligt volgens et CBS in lijn met de ontwikke- 1994'n ^er^e kwartaal van 'ooral de bouw en de industrie aakten een stevige groei door, ndanks de stakingen in de fJ®"- procent. Vooral de milde Ipanmaand, zonder vorstver- droeg daar aan bij. In maart j sPrake van een daling, door fw uwstaking. Bij de bouwcij- ra is de bouwexport buiten be- schouwing gelaten. e g°ederenproduktie liet een 8 ei zien ongeveer even groot als lM?0fi over de tweede helft van ,HI ",8), maar hoger dan de 1994^2 5)1164 eerste iaar van dens speciale voorlichtingsbij eenkomsten in binnen- en bui tenland, zogenoemde roadshows, hebben institutionele beleggers kunnen aangeven hoeveel aande len ze willen hebben en tegen welke koers. Vanaf aanstaande maandag heb ben particulieren tot woensdag 12.00 uur de tijd om in te schrij ven tegen de zondag vastgestelde koers. Ook KPN laat weer van zich ho ren. De uitgifte van het tweede portie KPN-aandelen moet de staat vijf miljard gulden opleve ren. Het kabinet treft voorbereidin gen om aan het einde van dit jaar opnieuw aandelen van dit com municatiebedrijf via de Amster damse effectenbeurs op de markt te brengen. Van een verslaggever Tilburg - Drie Brabantse asper getelers een kort om alsnog Polen te kunnen inschakelen bij de as perge-oogst. Limburgse telers verloren deze week een kort geding. Volgens de rechter hebben zij de noodzaak niet kunnen aantonen dat zij as pergestekers uit een niet tot de Europese Unie behorend land moesten aantrekken. Het Cen traal Bestuur Werkvoorziening had de werkvergunning gewei- Van onze verslaggever Roosendaal - In een maat schappij waarin mensen steeds meer hun eigen weg willen gaan, kan ook een bank niet achterblijven. Banken moet meer rekening houden met de individuele wensen van de klanten. Dat betoogde de voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland, drs. H. Wijffels giste ren in Roosendaal bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor in die plaats. „Wij komen uit een periode waarin sjablonen en standaard diensten de uitgangspunten wa ren. De komende tijd moeten wij de slag maken naar specifieke en individuele diensten," aldus Wijfels in schouwburg De Kring. Volgens Wijffels moet de Rabo bank haar klantenbestand verde len in diverse segmenten. Waar nodig moet binnen die segmenten individueel maatwerk geleverd worden. Dat kan ook steeds beter dankzij moderne informatie- en communicatie- technologiën. „De klanten bepalen wanneer en hoe ze van onze diensten gebruik maken. Kijk naar de geldauto maten en het electronisch bank ieren," aldus Wijffels, die vooral voor het tele-bankieren een grote toekomst voorziet. Om tegemoet te komen aan de ei sen van de moderne klant, wordt ook van het eigen Rabobank-per- soneel verwacht dat het steeds flexibeler is. „In de nieuwe cao die onlangs is afgesloten, is dat zelfde patroon terug te vinden. We zullen met gemiddeld minder uren, meer uren beschikbaar zijn. De klantenbehoeften worden lei dend. Als er bijvoorbeeld behoef te is aan avonddiensten, dan' moeten we daar op inspelen," al dus Wijfels. Het nieuwe hoofdkantoor in Roosendaal noemde Wijffels een goed voorbeeld van hoe een bank er 'in de toekomst uit moet zien. Er zijn verschillende afdelingen voor verschillende klantengroe pen, er is bijvoorbeeld een apart jongerenloket. „De bank wordt meer een ont moetingsplaats waar mensen be schikbaar zijn om te overleggen over allerhande vraagstukken," aldus Wijffels. Wijffels bood de Roosendaalse Rabobank aan het slot van zijn toespraak een replica aan van het kunstwerk dat voor het landelij ke hoofdkantoor in Utrecht staat. Dit driekoppige paard symboli- Wijffels in Roosendaal: '...de slag maken naar specifieke en individuele diensten'. FOTO RUBEN SCHIPPER werknemers en genodigden in verrichtte Wijffels de officiële een stadswandeling via het oude gebouw naar het nieuwe kantoor aan de Laan van Limburg. Daar seert waar de Rabobank voor staat: kijken, denken en doen. Na de bijeenkomst in De Kring toog het hele gezelschap van opening, samen met de Roosen daalse burgemeester M. Marijnen en bestuursvoorzitter C. Vos. F. de Wijs van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond, zegt dat er nu andere argumenten gel den. „Het zal met name draaien om de realiteit van het Europese aanbod van werkkrachten." De NCB denkt dat het kort ge ding volgende week dient. Land bouwminister Van Aartsen wil de bureaus voor arbeidsvoorziening dwingen mee te werken aan de werkvergunningen voor Polen. De NCB heeft daarover contact gehad met landelijke politici. Volgens het Centraal Bureau voor Arbeidsvoorziening kan het snel zorgen voor honderden Noordieren die volgens de regels van de Europese Unie eerder voor werkvergunningen in aan merking komen. Door Wilko Voordouw Parijs - Komende maandag zal er in de Franse hoofdstad nauwelijks een stok brood of croissant te krijgen Zijn. Onge veer 5000 ambachtelijke bakkers verla ten de ovens om op het Parijse asfalt te gaan demonstreren. Ze hebben er genoeg van en vrezen dat het slachtoffer te wor den van de zogenaamde 'bakterminals' en supermarkten. De Franse hoofdstad telt volgens de laatste volkstelling 2,1 miljoen inwoners en heeft de beschikking over 1290 ambachtelijke bak kers. In 1984 waren er volgens Gérard Deles- sard, de voorzitter van de vakbond van de Pa rijse bakkers, nog 1500 zelfstandige bakkerij en, een daling van 12 procent. Het aantal neemt gestaag af omdat er sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie. Die komt volgens Delessard van de 'baktermin als' en de supermarkten, die rond Parijs als paddestoelen uit de grond schieten. De beide nieuwe concurrenten zijn geen ech te bakkers. En dat is de belangrijkste grief van de ambachtslieden, die maandag van Denfert-Rochereau naar de Eiffeltoren zullen trekken. Daar waar de echte bakker zijn deeg hoogst persoonlijk maakt met meel, water, zout en gist, daar kopen de terminals en supermark ten bevroren en voorgevormd industrieel ver vaardigd deeg in, om het ter plekke te bak ken. Volgens de Parijse meesterbakkers is het al dus verkregen brood geen echt brood. Al thans, het is geen bakkersbrood. Vandaar dat de echte bakkers bescherming willen van de overheid. „We kunnen niet op prijs concurreren. Dus zouden we eigenlijk zeven dagen per week open moeten zijn. Maar dat kan niet, want we zijn mensen, en hebben gewoon een dag rust per week nodig. Maar die bakcentrales zijn steeds vaker zeven dagen per week open, met name ook op zondag. We willen dat de win kelsluitingswet ook op hen wordt toegepast." Als er niet op de eisen wordt ingegaan? „Tja, dan vrees ik het ergste voor Parijs. Dan zullen er hele buurten zonder bakkerswinkel komen te zitten." Hij noemt het voorbeeld van het negende ar rondissement, waar door het verdwijnen van kantoren - en dus potentiële klanten - hele straten het nu zonder bakker moeten doen. Maar Delessard geeft ook toe dat hij en zijn collega's ook op zoek zijn naar nieuwe erken ning. Brood van zo'n bakcentrale is vaak minder lekker dan het echte brood. Het is slapper en binnen enkele uren kan je iemand met een 'centrale-stokbrood' buiten westen slaan. Brood en bakkers in Frankrijk maken deel uit van de nationale mythologie. Een maaltijd zonder brood is ondenkbaar. Mensen die ver huizen van de ene naar de andere wijk maken soms een grote omweg om toch maar vooral 'hun brood' te vinden. Bakkers vormden tot voor enkele jaren een edele beroepsgroep. Zo edel dat volksschrij ver Marcel Pagnol in de dertiger jaren een to neelstuk aan het bakkersgilde wijdde en dat de Franse televisie vorig jaar een succesvol feuilleton uitzond met als titel: 'De meester bakkers'. De verfilmde versie van 'La femme du Boulanger' van Pagnol - met de onsterfe lijke Raimu - is nog altijd een van de meest- bekeken films en wordt met een grote regel maat opnieuw uitgezonden. „Brood is niet zomaar een produkt," zegt dan ook bakkersvoorzitter Delessard. „En wan neer we zo doorgaan met de langzame moord op het ambacht, dan wordt ons dagelijkse brood - afkomstig uit de bakcentrales - van zelf een volkomen banaal produkt. En dat zou toch doodjammer zijn. Vooral wanneer je bedenkt dat de mensen in het buitenland zich de Fransen niet kunnen voorstellen zonder een knapperige 'baguette' onder de arm." ZATERDAG 27 MEI 1995 Rotterdam (anp) - Er hoeft voorlopig nog geen nader par lementair onderzoek naar de zogenoemde TCR-affaire te komen, is het advies van een werkgroep uit de Tweede Ka mer. Volgens het Tweede-Kamerlid R. Poppe (SP), lid van de werk groep, moet eerst de Algemene Rekenkamer een diepgaand onderzoek doen naar de gang van zaken rond de subsidiever lening aan het bedrijf Tanker Cleaning Rotterdam (TCR). Als het onderzoek vragen onbeant woord laat, kan er alsnog een beperkt parlementair onder zoek komen, aldus Poppe. De werkgroep onder leiding van WD-verkeerswoordvoer- der Blaauw is in het leven ge roepen omdat TCR ten onrech te subsidie zou hebben gekre gen voor de verwerking van af valstoffen van schepen. Ook is beweerd dat de toenmalige mi nister Smit-Kroes de Tweede Kamer onvolledig heeft inge licht over de kwestie. In totaal kreeg de TCR 23 mil joen gulden subsidie van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat,-hoewel Smit-Kroes al in 1984 op de hoogte was van verdenkingen tegen de eigena ren van het bedrijf. Toen Justi tie in dat jaar ontdekte dat de broers Langeberg één van de kandidaten waren voor het ex ploiteren van een havenont vangstinstallatie in Rotterdam, werd de minister vertrouwelijk op de hoogte gebracht van een strafrechtelijk onderzoek te gen hen. Justitie vermoedde dat bij Tanker Cleaning Amsterdam, waarvan de broers eigenaar waren, op grote schaal milieu delicten werden gepleegd. De minister legde de waarschu wing echter naast zich neer. Het justitie-onderzoek liep bo vendien vast doordat de broers een dag nadat Smit was geïn formeerd op de hoogte waren van het afluisteren van hun te lefoons. Politie en justitie begonnen in december 1993 een groot scheeps onderzoek tegen TCR, dat vorig najaar failliet ging. De politie trof na een inval op het terrein van de havenont vangstinstallatie van TCR in de Rotterdamse haven grote partijen chemisch afval aan. Ook bleek dat de TCR zeer gro te hoeveelheden chemisch af val rechtstreeks in de Rotter damse haven had geloosd. Met valse formulieren probeerde de bedrijfsleiding de illegale lo zingen te verdoezelen. De drie broers Langeberg en drie anderen zitten sinds de cember in voorlopige hechte nis. Binnenkort moeten zij zich voor de rechtbank verantwoor den voor ondermeer het ille gaal lozen van afvalstoffen, fraude met documenten en op lichting van de overheid door het indienen van onjuiste sub sidie-aanvragen. Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton zal China opnieuw de status van meest begunstigde handelsnatie geven, on danks wrijvingen over de mensenrechten. China blijft inmiddels woedend over het bezoek van de president van Taiwan aan de VS en zegde uit protest de Amerikaanse rondreis van minister van defensie Chi Haotian af. Clinton had vorig jaar al de zijde van de Amerikaanse bedrijven gekozen, door de handelsrelatie met Beijing los te koppelen van de mensenrechten in China. Alleen op die manier zouden Ameri kaanse bedrijven een kans maken op de Chinese markt, die meer dan een miljard consumenten telt. Een tiental Congresleden heeft Clinton in een brief gevraagd de mensenrechten in China op de agenda te zetten van de top van de zeven grootste industrielanden in de wereld (G7), volgende maand in het Canadese Halifax. De Congresleden wezen er op dat de Chinese overheid de afgelopen weken opnieuw dissidenten heeft gearresteerd. Amsterdam -Prof. dr. L. van Leeuwen (61) zal op 1 juni toetreden tot de raad van commissarissen van Stad Rotterdam Verzekerin gen. Van Leeuwen is fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Ka mer en was van 1979 tot 1 juni 1994 voorzitter van de raad van bestuur van Stad Rotterdam. Rozenburg - De Rotterdamse haven moet zijn tarieven verlagen. Volgens de directie van de Maasvlakte Olie Terminal (MOT) moet voor het 'nautische voordeel van de Rotterdamse haven een te ho ge tol in de vorm van haventarieven betaald worden'. „Het totaalpakket aan overheidstarieven in het haven- en indus triegebied is toe aan herbezinning,", meldt het jaarverslag. Den Haag - De leden van de dienstbonden in de supermarkten kunnen zich woensdagavond in regionale vergaderingen uitspre ken over de vraag of ze nog willen doorgaan met hun acties voor een betere cao. Tot die tijd blijven de bonden acties voeren in su permarkten. De acties voor een nieuwe cao voor het supermarktpersoneel heb ben zich gisteren verplaatst nhar het Gooi, waar werknemers van twee Edahs (Huizen en Naarden) en een Albert Heijn (Laren) ac tie voeren. De drie winkels gingen na enige tijd met behulp van ander personeel toch open. De actievoerders probeerden klanten er toe te bewegen niet naar binnen te gaan. Volgens Edah waren er in Huizen slechts twee stakers. Bij Edah in Oosterhout voerden personeelsleden net als woensdag actie, maar ook hier was de winkel open. Bij een Albert Heijn in Amsterdam (filiaal Surinamekade) is een deel van het personeel spontaan in actie gaan. In totaal zijn er volgens de FNV Diensten bond 60 stakers geregistreerd. Beduidend minder dan op eerder actiedagen, toen de honderd ruim werd gehaald. Den Haag - Gemeenten die hadden gedacht te kunnen ontsnap pen aan de btw op het nieuwe stadhuis, omdat zij hun zaakjes bij de notaris keurig hadden geregeld voor 31 maart van dit jaar, ko men bedrogen uit. De terugwerkende kracht van de btw-repara- tie op onroerend goed tot 31 maart om zes uur 's avonds, die staatssecretaris Vermeend naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, houdt in dat ook bestaande constructies worden getroffen. De btw-constructie hield in dat de getneente een gemeentehuis huurde van een daarvoor opgerichte stichting. De gemeente kon de btw dan terugvorderen. Ook bijvoorbeeld ziekenhuizen en wo ningstichtingen hebben van de constructie gebruik gemaakt. Geneve - De Verenigde Staten hebben gisteren negatief gerea geerd op een verzoek van Japan om maandag het overleg over het hdog opgelopen handelsconflict te hervatten. De VS hebben nu voorgesteld de onderhandelingen in de tweede helft van juni weer op te pakken. Een woordvoerder van de VS-vertegenwoordiging in Geneve liet in een toelichting weten dat Washington de kwali ficatie 'urgent', die Tokyo aan het ondervverp heeft verbonden, niet aanvaardt. Het conflict spitst zich toe op een ruimere toegang van Ameri kaanse auto's en auto-onderdelen tot de Japanse markt. De VS beschuldigen de Japanners ervan hun markt te veel te bescher men tegen buitenlandse concurrenten.Inmiddels hebben de VS met handelsmaatregelen gedreigd. Zij willen op een aantal luxe Japanse wagens invoerrechten van 100 procent gaan heffen.

de Stem | 1995 | | pagina 5