6De VN, Navoalles moet 9 Spaa: Berlusconi in lastig parket door arrestatie topmedewerker Veto van Jeltsin brengt verkiezingen in gevaar Turkse justitie eist in moordzaak doodstraf Betoging in Warschau eindigt in een veldslag Sterk verdeeld GOS sluit defensieverdrag Alle ogen op aanclel DE STEM BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT Meerderheid Major slinkt verder Serviërs stelen zware wapens Harde acties Economie groeit eerste kwartaal niet 3,4 procent ZATERDAG 27 MEI 1995 Door Aart Heering Rome - De politie van Milaan heeft gisteren een naaste me dewerker van Silvio Berlus coni gearresteerd op verden king van fraude, belas tingontduiking en valsheid in geschrifte. Marcello Dell'Utri, de directeur van het reclamebedrijf Publita- lia, een onderdeel van Berlusco ni's Fininvest-concern, wordt er van beschuldigd in de afgelopen jaren 60 miljoen te hebben ver duisterd, onder meer om geheime fondsen te creëren voor steek penningen aan politici. Het zwendelcircuit rond Publita- lia, dat een jaaromzet van drie miljard gulden heeft en goed is voor 65 procent van alle tv-recla- me in Italië, is aan het licht geko men na een langdurig gerechte lijk onderzoek. In het najaar van 1993 stuitte de belastinginspectie tijdens een routinecontrole bij de eigenaar van een kleine stal race wagens op een reeks ongeloof waardig hoge rekeningen voor sponsor Publitalia. Bij nader on derzoek bleek dat tientallen be drijven rekeningen aan Publita lia hadden uitgeschreven voor niet-geleverde diensten of gefin geerde sponsoring. Een klein deel daarvan ontvingen de bedrijven inderdaad als loon voor hun 'bemiddeling', terwijl de rest werd teruggesluisd. Met dat geld werden zwarte fondsen voor steekpenningen gevormd. Een tiental industriëlen geeft toe dat zij op die manier zaken heb ben gedaan met een onderaanne mer van Publitalia, de voormali ge kampioen offshore-racing Giovanni Arnaboldi. Toen vorig jaar het net om Arnaboldi zich begon te sluiten, vluchtte hij naar Florida. Twee maanden geleden is hij daar echter gearresteerd en eerder deze maand besloot hij te praten. Arnaboldi vertelde dat hij door Berlusconi persoonlijk in 1991 was benaderd om als consulent voor Publitalia te gaan werken. Een deel van het geld kwam vol gens hem terecht op persoonlijke rekeningen in Zwitserland van de vice-directeur van Publitalia, Giampaolo Prandelli, die daarom door Berlusconi verontwaardigd voor 'ordinaire dief' is uitge maakt. Prandelli zelf heeft zich vorige week bij de politie gemeld en heeft het verhaal van Arna boldi van A tot Z bevestigd. Daarmee had de rechtbank van Turijn voldoende elementen om Dell'Utri in hechtenis te laten ne men. Te meer daar er voldoende aanwijzingen zijn dat de direc teur van Publitalia systematisch heeft geprobeerd om bewijsmate riaal te verduisteren. Zo heeft Arnaboldi bevestigd dat hij in Florida 100.000 dollar kreeg toe gestopt om zijn mond te houden en niet terug te keren naar Italië. Berlusconi is door deze nieuwe affaire in een netelig parket ge raakt. Niet alleen dreigt hij een van zijn meest waardevolle me dewerkers te verliezen, maar ook zal het steeds moeilijker worden om vol te houden dat hij niets weet van het groots opgezette fraudesysteem van zijn bedrijf. De zakenman-politicus moest gisteren ook nog vernemen dat hij zelf op 4 juli voor de rechter moet verschijnen wegens het om kopen van belastinginspecteurs door drie andere dochtermaat schappijen van Fininvest. Als enig positieve feit voor hem viel gisteren te melden, dat de Au stralische tycoon Rupert Mur doch bereid lijkt om Berlusconi's tv-stations over te nemen. Door Harald Doornbos Sarajevo - De Navo-straalja- gers, die tegen een helblauwe hemel hoog boven Sarajevo vliegen, lijken nog het meest op kleine zilverkleurige vo gels. Ze moeten bevrijding brengen voor de belegerde stad, die in puin ligt, en het land dat door oorlog verdeeld is. Maar in plaats daarvan brengen de straaljagers en hun bommen alleen nog maar meer ellende. Want nadat de Navo-straalja- gers donderdagmiddag een Bos- nisch-Servische munitiebunker uitschakelen, begint het grana ten te regenen op Sarajevo. In de duisternis zijn de lichtflitsen van de inslaande explosies zicht baar, terwijl de Bosniërs vanuit de stad verwoed proberen terug te vechten door met machinege weren op de zware wapens van de Serviërs te schieten. Het is een ongelijke strijd, want de Serviërs beschikken alleen al om Sarajevo over zo'n 100 tanks en een slordige 150 stuks zware wapens. De Bosnische regering stroepen in de stad hebben drie tanks en een paar stuks artille rie. Die harde realiteit doet VN-ko- lonel Gary Coward dan ook ver zuchten: „Ik kan me voorstellen dat de Bosniërs niet al hun zwa re wapens willen inleveren bij de VN-wapenopslagplaatsen, want de Serviërs trekken zich nergens van aan, en kunnen wellicht de stad innemen, als de verdedigers van Sarajevo hun wapens bij ons afgeven." De beschietingen zijn niet nieuw voor de bewoners van Sarajevo, maar het baart sommigen wel zorgen dat de Serviërs zich op lijken te maken voor wraak. Die komt heel snel. Dit keer wordt Sarajevo relatief gespaard, maar moet de oost-Bosnische stad Tu- zla de tol betalen voor de be perkte Navo-aanvallen. Servi sche fanaten in de bergen schie ten een twintigtal granaten af op het centrum. Twee komen er te recht in een café. Er vallen 71 doden en ruim 150 gewonden. Als de eerste beelden vanuit Tu- zla op de tv worden uitgezonden, gaat er een schok door Bosnië. Mensen in Sarajevo zitten hui- Bewoners van Sarajevo duiken van angst ineen nadat Servische granaten hun flatgebouw hebben geraakt. Onmiddellijk na de tweede Navo-luchtaanval namen de Serviërs gisteren wraak met hevige beschietingen van Sarajevo. foto epa lend voor de beeldbuis. „Dit is nóg erger dan de aanslag hier op de markt van februari vorig jaar," schreeuwt een radeloze Iva Chulavic. De burgemeester van Tuzla verschijnt huilend op de Bosnische televisie: „De fas cisten in de bergen moeten plat gebombardeerd worden door de Navo." De volgende ochtend is de sfeer in Sarajevo volledig ver anderd. De tranen hebben plaats gemaakt voor woede. Er wordt geschreeuwd en gescholden. „Die Navo van jullie bombar deert een blinkertje plat," roept een man op straat, „en vervol gens roeien de Serviërs een halve stad uit. Je kon op je vingers uit tellen dat de Serviërs dit zouden doen." Op straat is het bloedbad van Tuzla het gesprek van de dag. „Oprotten," zegt een vrouw, „VN, Navo, iedereen moet weg. Geef ons wapens en we zullen onze eigen boontjes wel dop pen." „De tijd voor verzoening of voor vrede is definitief voor bij," zegt een ander. „De Ser viërs geloven alleen in geweld; wel, dan kunnen'ze het krijgen." Als bekend wordt dat de Navo vrijdagochtend opnieuw een luchtaanval heeft uitgevoerd op de Bosnische Serviërs, reageren de Sarajevoërs kwaad. Zeker als de VN melden dat hetzelfde mi litaire complex voor de tweede keer is aangepakt, worden de commentaren alleen maar cyni scher. „Gisteren hebben de Ser viërs zich niets aangetrokken van een luchtaanval, waarom zullen ze dat nu wel doen," meent eenieder. Inmiddels moeten de bewoners in de stad weer rennen, aange zien de Serviërs vlak na de twee de luchtaanval Sarajevo besto ken met granaten. Een projectiel slaat in in een kantoorgebouw. Reddingswerkers halen er zes zwaar gewonden uit. Huisvrou wen met tassen spoeden zich naar hun familie, terwijl er luide explosies klinken. „Worden die Serviërs het zaaien van dood dan nooit moe?" huilt een vrouw, ter wijl ze in een portiek beschut ting zoekt. Antalya (anp/ap) - De officier van justitie in het Turkse Alanya heeft laten weten, de doodstraf te zullen eisen tegen de vier mannen die worden verdacht van ontvoering en verkrachting van vier toeristes en moord op twee van hen. Bergers in Turkije zijn er gister morgen in geslaagd het stoffelijk overschot van het Nederlandse slachtoffer Marijke van Dijk uit Hilversum te bergen. Ook een Georgische vrouw vond de dood, twee andere vrouwen uit Hilver sum overleefden. Eerdere pogin gen om met helikopters het li chaam van Van Dijk uit een ra vijn te bergen, mislukten. Waar schijnlijk is de vrouw om het le ven gekomen doordat ze in het ravijn is geduwd. Haar keel zou niet zijn doorgesneden. Een van de twee andere Neder landse slachtoffers, mevrouw S. Kranenburg, is terug in Neder land. De ander, H. Adrichem, kon gisteren het ziekenhuis verlaten en is daarop ook naar ons land teruggekeerd. De twee konden uit het ravijn klimmen waar de mannen hen hadden ingegooid. Advocaten in Alanya weigeren de vier mannen te verdedigen. De advocaten zeiden gisteren in een verklaring dat zij de slachtoffers van het drama gratis willen ver tegenwoordigen. Met dat aanbod sluiten de advo caten zich aan bij de bevolking van Alanya, waar donderdag uit verontwaardiging over het bloedbad winkeliers hun deuren gesloten hielden. Een van de vier gearresteerde Turken heeft inmiddels de ont voering, verkrachtingen en moorden bekend. Woedende mijnwerkers bij het parlementsgebouw in Warschau. foto epa Het was de eerste keer sinds de machtsovername door de vroege re communisten in september 1993 dat met geweld is opgetre den tegen demonstranten. Mijnwerkers uit Silezië in het zuiden van Polen en uit Ursus, een arbeiderswijk van Warschau, deden aan de manifestatie mee. Gewapend met houwelen verza melden de demonstranten zich voor het parlementsgebouw om te protesteren tegen de 'politiek van de regerende communisten'. De Sileziërs houden de politici verantwoordelijk voor de sluiting Dooi in betrekkingen Irak-Iran Nicosia - Iraanse diplomaten hebben deze week in Bagdad de weg geëffend voor een belangrijke doorbraak in de betrekkingen van Iran met het buurland Irak. De voorbereidingen zijn aft. rond voor een bezoek van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Velayati aan Bagdad. De Iraanse onderminister van Bui. tenlandse Zaken Sheikholeslam heeft dat bekendgemaakt. De elf man sterke Iraanse delegatie heeft in Bagdad ook een principe, akkoord bereikt over de netelige kwestie van de krijgsgevang" nen uit de oorlog in de jaren '80 tussen beide landen. Iran en Irak willen lijsten met namen van gevangen genomen soldaten uitwis, selen. Afrikaners willen eigen 'thuisland' Kaapstad - De Volkstaat Raad, een organisatie van Afrikaners heeft gisteren een voorstel ingediend voor een blank 'thuisland'irj Zuid-Afrika. In hun plan dat zij naar president Mandela stuur, den, eisen de Afrikaners een gebied in het noordoosten van het land op. Pretoria ligt daar gedeeltelijk in. De Volksstaat Raad is bang dat de Afrikaner cultuur niet zal overleven onder hetzwar- te meerderheidsbewind. Mandela is tegen opdeling van Zuid- Afrika in etnische enclaves. Chinese minister stelt reis VS uit Peking - Het bezoek dat de Chinese minister van Defensie, Chi Hoatian, in juni aan de Verenigde Staten zou brengen, gaat niet door. De regering in Peking heeft tot uitstel besloten wegens de 'verkeerde' beslissing van de regering-Clinton om de Taiwanese president, Lee Teng-hui, een privé-bezoek aan de Verenigde Sta ten toe te staan. China zegt dat het besluit een schending betekent van de afspraken die de twee landen maakten nadat de VS in 1979 met Taiwan braken. WHO: Ebola-epidemie over hoogtepunt Genève - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meent dat de acute fase van de Ebola-epidemie in Zaire voorbij is, ook al is het aantal gevallen gestegen tot 160, waarvan 121 met dodelijke af- loop. WHO-woordvoerder Philippe Stroot verklaarde gisteren dat de stijging voor een deel komt doordat verschillende sterfge vallen achteraf zijn teruggevoerd op het virus. Switel-brand eist dertiende slachtoffer Brussel - De verwoestende brand op oudejaarsnacht in het Ant werpse Switel-hotel heeft gisteren een dertiende slachtoffer geëist. De vrouw uit Antwerpen heeft bijna vijf maanden tussen leven en dood gezweefd. Bij de ramp raakten ruim honderd men sen gewond. Een aantal is er nog altijd ernstig aan toe. 'Minder erge' misdadigers Ruanda vrijuit Kigali - Wegens de overvolle gevangenissen in Ruanda heeft de Ruandese regering besloten dat voortaan alleen nog mensen wor den gearresteerd die verdacht worden van de ergste misdaden ten tijde van de genocide van verleden jaar. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Sendanshonga zijn de gevangenissen over vol en zijn de sterftecijfers er te hoog. Volgens het Rode Kruis telt Ruanda nu 43.000 gevangenen. Ze hebben er zelfs geen plaats meer om te zitten. Nog geen enkele gevangene is berecht. Senaat akkoord met bezuinigingsplannen Washington - De Senaat heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat op de Amerikaanse overheidsuitgaven meer dan 26 miljard gulden moet worden bezuinigd. President Clinton heeft gedreigd zijn veto over de plannen uit te spreken, die eerder door het Huis van Afgevaardigden zijn aanvaard. Volgens Clinton betekent het voorstel dat op onderwijs, arbeidsbemiddeling en volkshuisves ting drastisch wordt gekort. Clinton staat voor een lastig parket. Als hij zijn veto uitspreekt wordt ook geld geblokkeerd voorde opvang van de gevolgen van de bomaanslag in Oklahoma en de natuurrampen van het afgelopen jaar. Regering China pakt weer dissidenten op teklng - De Chinese regering blijft dissidenten oppakken in de aanloop naar de zesde verjaardag (op 4 juni) van het bloedbad op het Tiananmenplein in Peking. Er zijn weer twee dissidenten op gepakt, waarmee hun totaal op 15 komt. Europees Commissaris Leon Brittan pleitte gisteren intussen voor Europese initiatieven om de relatie met China te verbeteren, in plaats van 'steeds weer lippendienst bewijzen aan de mensenrechten'. Europa moet zich verzekeren van een 'dominante rol' in de economische en politie ke ontwikkeling van China, aldus Brittan. Warschau (afp) - Bij botsingen in de Poolse hoofdstad War- .schau tussen enkele tienduizenden aanhangers van het vakver bond Solidariteit en de oproerpolitie zijn gisteren verschillende gewonden gevallen. Minsk (afp) - Zeven van de twaalf lidstaten van de Gemeen- schap van Onafhankelijke Staten (GOS) zijn gisteren op top in het Witrussische Minsk akkoord gegaan met een v over de gemeenschappelijke verdediging van de grenzen. van fabrieken en de aantasting van het milieu. De bewoners van Ursus staken al een aantal dagen om een sociaal programma af te dwingen voor de werknemers van de grote trac- torfabriek daar, die diep in de schulden zit. De ongeregeldheden begonnen toen de massa door een politie- kordon brak. De oproerpolitie, die eenheden met paarden en honden had ingezet, gebruikte de wapenstok en het waterkanon om de demonstranten uiteen te drijven. Vijf staten hebben geweigerd zich bij het verdrag aan te slui ten, te weten Moldavië, Oekraïne, Oezbekistan, Turkmenistan en Azerbeidzjan. Deze staten zijn tegen de statio nering van meer Russische troe pen aan hun zuidelijke grenzen die ongeveer corresponderen met de vroegere grenzen van de Sov jetunie. De staats- en regeringsleiders van de zeven deelnemende lan den ondertekenen het verdrag gistermiddag officieel. Op de vo rige top in Alma Ata (Ka- zachstan) verdween wegens be zwaren van Oekraïne, Azerbeidz jan, Oezbekistan en Turkmenis tan het voorstel voor het defen sieverdrag van de agenda. De 16e GOS-top stond verder vooral in het teken van een toe nadering tussen Rusland en Wit- Rusland, waar de bevolking zich onlangs in een referendum uit- Van onze correspondent Londen - De magere parlementaire meerderheid van de Britse premier Major is opnieuw met een zetel geslonken. Een deel- verkiezingen in het Schotse district Perth and Kinross is ge wonnen door de Schotse Nationale Partij (SNP), die streeft naar afsplitsing van de rest van het Verenigd Koninkrijk. De Conservatieve kandidaat zakte van een eerste naar een derde plaats, achter Labour. De deelverkiezing was noodzakelijk na het overlijden van het Lagerhuislid Nicholas Fai-rbairn, een exentriek buitenbeentje in de Conservatieve Partij. Bij de laatste verkiezingen had hij nog een meerderheid van ruim 2000 stemmen. Het verlies van Perth and Kinross, een zeer welgesteld district met golfbanen en jachtdomeinen, en jarenlang een 'veilig' Tory-bastion, is een nieuwe teleurstelling voor premier Major. Volgens winnares Ro- seanna Cunningham (SNP) hebben de Schotten 'de regering verne derd, na zestien jaar te zijn vernederd door de regering in Londen'. Majors meerderheid in Westminster berust nu nog maar op negen ze tels. Het betekent onder andere dat Major steeds minder marge krijgt om rebellerende Euro-rebellen het hoofd te bieden. De uitslag beves tigt de afgang van de Conservatieven in Schotland nadat de partij al was weggevaagd bij regionale verkiezingen vorig jaar. Door Kees Elenbaas Moskou - Ruslands president Boris Jeltsin is opnieuw de confrontatie aangegaan met de Doema door eerder deze week zijn veto uit te spreken over de wet op de parlementsverkie zingen. Met deze beslissing is de in terne strijd over het wetsontwerp binnen het Kremlin beslecht in het nadeel van de democratisch georiën teerde adviseurs van de president. Het besluit van de Russische president lijkt vooral in het voordeel uit te pakken van het onlangs opgerichte verkiezings- blok 'Ons Huis Rusland' van premier Vik tor Tsjernomyrdin. De eerste verkiezingen op basis van de nieuwe wet voor de twee kamers van het Russische parlement (de Doema en de Fe- deratieraad) zijn gepland voor december. Door het veto van Jeltsin bestaat het ge vaar dat die verkiezingen moeten worden uitgesteld omdat er niet tijdig een wet ge reed is op grond waarvan ze gehouden kunnen worden. De wet op de verkiezingen vormt al maanden onderwerp van strijd tussen de Doema en de president. De Doema heeft tot nu toe vastgehouden aan een wetsontwerp waarin is vastge legd dat de helft ofwel 225 van de afge vaardigden wordt gekozen via partijlijs ten en de andere 225 Doemaleden via kiesdistricten, waarbij één afgevaardigde per district wordt gekozen. Jeltsin eist nu dat 300 afgevaardigden worden gekozen via het districtenstelsel en 150 via partij lijsten. Een van de argumenten die Jeltsin voor zijn veto hanteert is dat het huidige par tijenstelsel niet voorziet in een afspiege ling van het hele land maar vooral kansen geeft aan afgevaardigden uit de grote ste den Moskou en St. Petersburg. Het aantal afgevaardigden via partijlijs ten moet volgens Jeltsin bovendien wor den verminderd om het gevaar van ultra- nationalistische partijen als die van Zji- rinovski in te dammen. Maar welke argumenten Jeltsin ook ge bruikt, het is duidelijk dat de door hem voorgestelde wijzigingen in de wet in het voordeel werken van het verkiezingsblok van premier Tsjernomyrdin. De variant van Jeltsin geeft meer kansen op verkie zing aan lokale autoriteiten en overheids functionarissen, die de machtsbasis vor men van Tsjernomyrdins blok. De Doema is door het besluit van Jeltsin opnieuw in een positie verzeild waarbij er nauwelijks ruimte tot manoeuvreren, is. Het Lagerhuis zou de poot stijf kunnen houden in een poging het veto van Jeltsin ongedaan te maken. Maar daarvoor is zo wel in de Doema als in de Federatieraad een tweederde meerderheid nodig en dat is in de Federatieraad uitgesloten. De Doema kan besluiten tot een regelrechte confrontatie met de president, maar dan ligt het gevaar op de loer dat er geen wet komt en dus geen verkiezingen. Bovendien heeft Jeltsin in dat geval altijd nog de mogelijkheid om de verkiezingen per decreet te regelen, zodat hij alsnog volledig zijn zin krijgt. Er lijkt voor de af gevaardigden weinig anders op te zitten dan te proberen een compromis met de president te bereiken. En veel Doemal eden zullen waarschijnlijk eieren voor hun geld kiezen om de eenvoudige reden dat ze graag hun baantje in het parlement behouden. Jeltsin is er alles aan gelegen om Tsjer nomyrdin via de verkiezingen een sterke machtsbasis in het parlement te geven met daarna een goed vooruitzicht op het presidentschap. Ook in dit geval heiligt het doel de mid delen. Grigori Javlinski, tot nu toe de po pulairste kandidaat voor het president schap, stelde onlangs vast dat Stalins be roemde formulering in Rusland nog steeds geldt: het belangrijkste is niet op wie er gestemd wordt, maar wie de stem men telt. sprak voor nauwere economist!» banden met Moskou. In overeen stemming met een af spraak tos sen de twee landen uit januari» gisteren de grenscontrole de twee landen opgeheven en on dertekenden Jeltsin en zijnW russische collega Loekasjenko een akkoord over een douane unie. De Russische president m de toenadering tusen Moskou® Minsk een stap naar een grot® integratie. Volgens hem zal Ki- zachstan het Witrussische voor beeld volgen voor het einde van de eerste helft van 1995 en W' ben Oezbekistan, Kirgizië Tadzjikistan eveneens 'hunJ* reidheid getoond' om zich bij douane-unie aan te sluiten. Jeltsin zou oorspronkelijk zi]B Oekraïense collega Koetsj© ontmoeten om te praten over# vriendschapsverdrag. Dat g"1! niet door in verband met de on min tussen de twee landen over de verdeling van de Zwarte-Z# vloot. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Serviërs weigeren gehoor geven aan het VN-ultimatumo- alle zware wapens uit de c ving van Sarajevo terug te ken. Gistermiddag toonden hun minachting voor de VN n>' drukkelijk door zware wapens stelen uit een door blauwhelm' bewaakt depot. Navo-secretaris-generaal eiste gisteravond onmiddelb) stopzetting van de Serviso bombardementen op de door VN beveiligde gebieden in nië. Donderdagnacht kwamen burgers in Tuzla om toen de a viërs uit wraak voor de Navo-j^ ties de stad met granaten stookten. )i(, Claes sloot nieuwe Navo-ac niet uit. Amstelveen/Badhoevedorp (anp) - De wil in conflict met de vliegers njeuw laten bemiddelen zo der voorwaarden vooraf. 1 Vereniging van Nederland Verkeersvliegers (VNV) he het voorstel gistermiddag een herhaling van zetten de hand gewezen. De KLM blijft proberen acties voorkomen. Van inwilliging de VNV-eisen is echter g sprake. De luchtvaartma schappij vindt nog steeds dat kosten van vliegers concurrere moeten zijn. Daarom stelt de KLM een verl Brussel (anp) - In niet mis Europese Commissie gistere Marokko veroordeeld. De acties kunnen de lopende c derhandelingen met Marokl over een nieuw visserij akkoo 'alleen maar belasten', aid Europees Commissaris Emn Bonino, verantwoordelijk vo de visserij. Bonino sprak van 'onacceptab vandalisme', dat in omvang leen maar lijkt toe te neme Spaanse vissers proberen met n me in Andalusië al enkele dagt de aanvoer van vis en andere pr dukten uit Marokko te verhind ren. Ook is opgeroepen tot ei boycot van Marokkaanse pr dukten. Met hun harde acties protesten 'de Spanjaarden tegen de opstt ling van Marokko in de onde handelingen met de Europe Unie over een nieuw visserij-al koord. Rabat eist een sterke verlagir van de hoeveelheid vis die mt name Spaanse vissers in Marol kaanse wateren mogen vange Amsterdam (anp) - Precies volksaandeel KPN zijn alle t komend beursgroentje Vend< De bekendmaking daarvan kor waarschijnlijk morgenavon Beurshandelaren en analist verwachten dat de koers tegen top van de vastgestelde ban breedte van 36 tot 40 gulden u komt. De belangstelling voor het aa deel Vendex is behoorlijk, vooi van de zijde van institutionf beleggers. Overigens neemt beurs Vendex dit jaar nog niet deze index op. De woordvoerder van de opti beurs zegt dat een besluit hie over pas begin januari valt. „D; is bekend of de béursomzetten aandelen Vendex voldoende zijn om e plaats in de index te krijgen. D zal ook bekend zijn welk fon met onvoldoende omzetten eve tueel voor Vendex het veld mc ruimen." Particuliere beleggers zijn de gelopen dagen bestookt met ginagrote advertenties in de da bladen. Achthonderd famili aandeelhouders stellen tuss vierentwintig en dertig miljo aandelen Vendex voor verham ling op de beurs beschikbaar. T Den Haag (anp) - De groei van Nederlandse economie bedrot in het eerste kwartaal van c Jaar 3,4 procent ten opzichte v: een jaar eerder. De extra wer bag die de eerste drie maandt J'an dit jaar kende er afgetrol ken, kwam de groei uit op 2 Procent. De toename ligt volge het CBS in lijn met de ontwikk 1994 *n vierc^e kwartaal v< Vooral de bouw en de industi maakten een stevige groei dot ondanks de stakingen in t oouw, procent. Vooral de milt ebruarimaand, zonder vorstve et, droeg daar aan bij. In maa as sprake van een daling, do f5 oouwstaking. Bij de bouwc rs is de bouwexport buiten b schouwing gelaten. "e goederenproduktie liet e groei zien ongeveer even groot e 1 qo?0^ over de tweede helft v: (3>8), maar hoger dan 1994 (2* 5} h6t 6erSte half ''aar Vl j

de Stem | 1995 | | pagina 4