AO V-afdeling steunt Batenburg Ex-Wao'ers actief op arbeidsmarkt Ouderbijdrage kan schoolkeuze beïnvloeden VVD grootste fractie in nieuwe Eerste Kamer Ondoordachte actie Stormloop op kaarten Stonesconcert Leger wil meer burgers naar crisisgebieden sturen deStem BINNENLAND A3 Zwarte zondag wacht Spaanse socialisten Partij-bakermat Eindhoven zegt vertrouwen in Nijpels en Boogaard op DE STEM COMMENTAAR binnenland KORT Ierse gevangene pleegt zelfmoord rERDAG27MEI 1995 aj ZATERDAG 27 MEI 1995 Door Tjabel Daling, anp Madrid - 'El domingo ne gro'. De regerende Spaanse socialisten van premier Felipe Gonzalez gaan een zwarte zondas tegemoet. De zwartste uit de geschiedenis als de opiniepeilingen kloppetl die de Spaanse kranten publiceren. Zo'n 32 miljoen Spanjaar den gaan naar de stembus om 13 regionale parlemer, ten en burgemeesters en raadsleden voor circa gemeenten te kiezen. Vol- gens de peilingen wint dè centrumrechtse oppositie- partij Partido Popular (pp> de verkiezingen glansrijk in 12 van de 13 autonome re gio's. Alleen in de arme re gio Extremadura blijven de socialisten aan de macht Op lokaal niveau ziet het er niet beter uit voor de partij van Gonzélez. De peilingen geven aan dat als er nu landelijke verkie zingen zouden worden ge- houden de PP zelfs de abso lute meerderheid zou beha len: 177 van de 350 zetels, tegenover 106 voor de PSOE en 33 voor de ex-communis ten van Izquierda Unida. „De generatie van socialis tische burgemeesters van 1979 verdient geen neder laag," klaagde minister van Justitie Juan Alberto Bel- loch deze week. Belloch meent dat de socialisten op lokaal gebied veel goede dingen hebben gedaan, maar dat de kiezer daar zondag nauwelijks rekening mee zal houden. Toch moet PP-oppositielei- der José Maria Aznar nog minstens een jaartje wach ten alvorens hij zich even tueel premier van Spanje mag noemen. Na zondag zal opnieuw de roep om ver vroegde parlementsverkie zingen toenemen, maar Gonzalez is niet van plan op te stappen. Hij wil zijn mandaat, tot 1997, uitdie nen. De premier is evenmin van plan wijzigingen in zijn regeringsploeg aan te bren gen. 'No va a pasar nada' (er zal niets gebeuren), luidt het gevleugelde gezegde binnen de regeringspartij. Gonzalez wil aan de macht blijven, omdat Spanje op 1 juli het voorzitterschap van de Europese Unie over neemt van Frankrijk. Bo vendien staat zijn regering volgens hem garant voor stabiliteit en is er sinds kort weer sprake van een voor zichtige economische ople ving. De PP heeft alleen maar kritiek en geen alter natieven, meent Don Felipe. Veel waarnemers zijn het met de premier eens dat de PP geen echt alternatief economisch beleid te bieden heeft. De Volkspartij is groot geworden door de vele financiële en politieke schandalen waarbij de so cialisten waren betrokken. De onvrede over de massale werkloosheid, één op de vier Spanjaarden heeft geen baan, drijft eveneens veel kiezers richting conservatie ve en richting linkse opposi tie. Zolang echter de Cata laanse socialisten (CiU) ach ter hem staan, kan Gonzalez in het regeringspaleis La Moncloa blijven zitten. tussen de Europese leiders. En ook wordt maar even voorbij gegaan aan de meer dan tien jaar waarin de persoonlijke verhoudingen tussen Kohl en Lubbers niet te wensen overlie ten. Maar is het dan niet waar aal Kok zichzelf 'een vriend' van Kohl heeft genoemd? Nee, dat is niet waar. Wanneer hem door de interviewer van het Duitse dagblad Die Welt wordt ge vraagd of hij zich als een vriend van Kohl beschouwt, antwoordt de premier hoffelijk dat hij 'zich tegen deze formu lering niet wil verzetten', maar dat hijzelf 'terughoudend' 1S met deze kwalificatie. Dat is maar verstandig ook. Er is in de'politiek nauwelijks een woord met minder wezenlijke inhoud dan het woord 'vriend Onder de aanhef 'amice' zijn m het politieke circuit flink wa briefjes geschreven die zelfs op een normale menselijke ver houding een verwoestende uit werking hadden. Belangrijk i politieke verhoudingen is of e sprake is van chemie tus®e mensen, of het tussen hen zake lijk en als het even kan oo persoonlijk goed klikt. Maar vrienschap? Kohls' gr° voorganger en voorbeeld, K° rad Adenaer had daarover zijn eigen opvattingen. In e opklimmende reeks van nu^ prijzen en cynisme placht hij spreken over: Feind, Erbfe1 Parteifreund. Partijvrien zijn Kohl en Kok in elk ge niet. Misschien klikt het da om wel tussen hen. I pen Haag (anp) - Slechts één op de zes wao'ers die na her keuring begin jaren negentig «eheel of gedeeltelijk arbeids geschikt werd bevonden, is Den aanvullende ww-uitke- „ng bovenop de verlaagde Jvao-uitkering geweigerd. Ex- Wao'ers doen het op de ar beidsmarkt aanmerkelijk 'be ier' dan mensen die ontslagen zijn. Dat blijkt uit een vervolgonder- ,oek naar de positie van cliënten *n de ww, door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid en de Federatie van Be drijfsverenigingen. J. Besseling van het GAK durft op basis van het beschikbare ma teriaal, een steekproef van ruim 6200 wao'ers die tussen septem ber 1991 en maart 1992 zijn her keurd, nog geen harde conclusies te trekken over de oorzaak van de weigering. Besseling schrijft dit in een artikel in het Sociaal Maandblad Arbeid. Vergelijking met werklozen die ww aanvragen wegens ontslag leert volgens Besseling dat de ex- wao'ers of gedeeltelijk goedge keurde wao'ers zich veel meer dan ontslagwerklozen inspannen om aan het werk te komen. Zij krijgen dan ook veel minder vaak geen ww omdat zij zich niet be schikbaar stellen voor de ar beidsmarkt. Van ontslagen werknemers kreeg binnen zeven maanden na de ww-aanvraag 17 procent een waarschuwing of uitkeringskor ting. Bij de herkeurde wao'ers was dat 5 tot 6 procent. Uit dossiersonderzoek blijkt dat er bij de ww-weigering vaak een combinatie van afwijzingsgron den meespeelt. Afgeschatte wao'ers zijn vaker dan ontslag werklozen niet beschikbaar voor de arbeidsmarkt wegens ziekte. Ook kregen zij vaker dan ont slagwerklozen geen ww omdat zij 'volledig arbeidsongeschikt zijn met volledige uitkering', aldus Besseling. Dat kan er volgens hem op dui den dat de herkeurde wao'er een beroepszaak tegen verlaging van zijn wao-uitkering heeft gewon nen. Maar het is ook heel wel denkbaar dat er geen volledige wao meer wordt gegeven, terwijl de verzekeringsgeneeskundige wel vindt dat de persoon te ziek is voor werk. Dit zou consequenties kunnen hebben voor groep wao'ers boven de 45 jaar die nu aan de beurt komt voor herkeuring volgens de nieuwe, scherpere wao-normen. De coalitiepartners willen deze groep vrijwaren van een 'harde landing' door hen na (gedeeltelij ke) goedkeuring voor werk recht te geven op ww en verlengde ww. Zij hoeven dan het eigen huis niet op te eten terwijl het inkomen van de partner niet wordt gekort op de uitkering. Voorwaarde is dan wel dat zij worden toegela ten tot de ww. Pan onze verslaggever Eindhoven - De afdeling Regio Eindhoven van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft het vertrouwen in de kamerle den Jet Nijpels en Leo Boogaard opgezegd. Op de ledenverga dering van 10 juni zal de afdeling een motie van wantrouwen tegen hen indienen. Het bestuur van de afdeling maakte deze stap al twee weken geleden in een brief kenbaar aan het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur. „Maar we hebben daar nog geen reactie op gekregen," zegt afdelingsvoorzitter Berry Batenburg, zoon van partijleider Martin Batenburg. „Daarom, en omdat leden en sympathisanten steeds maar blij ven vragen waar het afdelingsbe stuur nu eigenlijk staat in de ru zie binnen het AOV, hebben we besloten ons standpunt openbaar temaken." Batenburg junior: „De druppel die voor ons de emmer deed over lopen was de eis van het dagelijks bestuur dat Martin Batenburg als partijleider moest aftreden. Nij pels en Boogaard waren bij de totstandkoming van dat besluit betrokken. Wij kregen toen door datzij nog steeds bezig waren het AOV naar hun hand te zetten." Het afdelingsbestuur stelt vast dat ook de schorsing van het Eindhovense kamerlid Cees van Wingerden en het ultimatum dat is gesteld aan diens fractie- en stadgenoot Will Verkerk ('die on gelofelijk goed zijn best doet in de Tweede Kamer') passen in het strijdplan voor de machtsoverna me door Nijpels. „Batenburgs medestanders wor den opgeruimd. Maar eigenlijk zouden Nijpels en Boogaard zich bij een andere partij moeten aan sluiten omdat ze andere dingen willen dan Batenburg." De afdeling vindt dat Nijpels zichzelf onlangs gediskwalifi ceerd heeft door laatdunkende opmerkingen te maken over ouderen in de politiek. Baten burg: „Dat ze bij de opening van het Smartlappenfestival in Eind hoven het AOV met een smartlap vergeleek, hebben we haar even min in dank afgenomen." Voorzitter H. Bertels van het be stuur van AOV-Brabant stelt vol gende week tijdens een vergade ring van dat bestuur zijn functie ter beschikking. De Helmonder doet dit op advies van de dokter omdat hij gezondheidsproblemen heeft gekregen als gevolg van de onenigheid in de AOV-gelederen. Van Wingerden heeft gisteren na overleg met zijn advocaat beslo ten af te zien van een kort geding tegen het hoofdbestuur. Via de rechter wilde hij z'n schorsing ongedaan maken, maar de tijd voor een kort geding werd vol gens het Kamerlid te kort. Via dat geding had hij toestemming van het hoofdbestuur willen af dwingen om de ledenvergadering toe te gpreken. Van Wingerden heeft nu als alternatief het hoofdbestuur gevraagd om de al gemene ledenvergadering op 10 juni een oordeel te vragen over zijn schorsing. Ben Haag (anp) - De twaalf Provinciale Staten kiezen maan dagmorgen rond tien uur in alle stilte de nieuwe Eerste Kamer. Vast staat dat de aardverschui ving tijdens de verkiezing van de taalf Provinciale Staten op 8 maart zich zal vertalen in een enorme zetelwinst voor de WD (til) en fors verlies voor CDA (- I), D66 (-5) en in mindere mate de PvdA (-2). Naar verwachting gaat de WD met 23 zetels de grootste fractie vormen, gevolgd door het CDA (19), PvdA (14) en D66 (7). GroenLinks (4), SGP (2), GPV (1) en RPF (1) winnen noch verliezen vermoedelijk. Be verkiezing van de Senaat ge- keurt getrapt. De nieuwe leden van de Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer. De zetelverdeling komt tot stand na een ingewikkelde rekensom, waarbij de stemmen van de sta tenleden uit de verschillende provincies niet allemaal even zwaar tellen. Er zijn 75 zetels te verdelen. Het ligt in de verwach ting dat het AOV en de Socialis tische Partij elk een zetel binnen halen. Maar voor de Unie 55+ staat dat niet vast. Het lijkt niet uitgesloten dat statenleden die hun stem op het AOV zouden uit brengen door de ruzies in die partij voor de Unie 55+ kiezen. <A EEN WEEK actievoeren in de supermarkten, moeten de vak- bonden teleurgesteld zijn, al houden ze de schijn nog op. De animo Mder het winkelpersoneel om te staken voor een betere cao, is im ps minimaal gebleken. Zelfs de sobere strategie om de actie K'sinschalig te houden - in wisselende regio's en steeds toegesne den op enkele winkels - werkte niet: nergens bleven winkels dicht bh gebrek aan werkwillige personeelsleden. En nergens heeft de consument daardoor veel van de cao-acties gemerkt. 'olgende week woensdag wordt de leden gevraagd uit te spreken o' de acties moeten doorgaan. Maar hoe het antwoord ook zal lui den, nu staat al vast dat doorgaan weinig effect zal sorteren. De or ganisatiegraad van het personeel in de winkelbranche is er te laag v°oren de niet-georganiseerden blijken onvoldoende in de mate- r'e geïnteresseerd om mee te doen. ue vakbonden gokten daar wél op. Ze gingen ervan uit dat het per ceel te hoop zou lopen tegen de verruiming van de openingstij- een van de winkels en daar op z'n minst toch financiële compensa- ïriï de vorm van toeslagen voor zou eisen. Maar in de praktijk ™Jkt daar weinig van. F'genlijk niet zo vreemd. Het aantal parttimers in de winkelbranche er9 groot en dat zijn - zeker bij de supermarkten - merendeels cr,unse? die s,e°hts een beperkte solidariteit opbrengen met hun srf h s a's bet om de arbeidsvoorwaarden gaat. Mede in het be- aater meer genoeg anderen zijn die met vreugde en ter end hun parttime-plaats in de winkel zouden overnemen. Die kaalt aan de aar|bod-zijde speelt de werkgevers sterk in de vak iZel(er omdat een fors deel van het personeel geen of weinig «opleiding behoeft en ook om die reden makkelijk en snel ver vangbaar is. de«9kKan de onderhandelingstafel zal de flop van deze actieronde voo danig parten spelen. De werkgevers kunnen de cao- orwaarden nu welhaast dicteren en in ieder geval zullen zij er- ainn ZOr9en dat de verruiming van de winkeltijden niet tot verho- toesiV3n de Personee|skosten leidt. Alle kans dat de bestaande schaft en V°0r werken °P avonden en in weekenden worden afge- ben ri0nci°ordacht naar het wapen van de staking te grijpen, heb- diend bonden uiteindelijk de belangen van hun leden niet ge- Door Ann Bouwma Amsterdam - De grote vraag was natuurlijk: waar? Waar zouden de 2x225 kaartjes worden verkocht voor de spe ciale Stones-concerten in Pa- radiso? Gisterochtend om tien uur bracht de sonore stem van een nieuwslezer het verlos sende antwoord: in De Melk weg. Logisch, denk je achter af. Het is één van de weinige gebouwen met een voor- en achteruitgang in verschillen de straten. Maar de speculaties in de nacht die eraan vooraf ging, beliepen lokaties over de hele stad. De AUB-ticketshop, de RAI, de Beurs van Berlage, verschillende platenwinkels, tot zelfs de Wes tergasfabriek. Overal hadden groepjes wachtenden postgevat voorzien van moderne communi catiemiddelen, maar het mocht niet baten. „Ik wist het zo zeker," zegt een jongen, die nummer veertien laat zien op zijn hand, „en nou heb ik niks". Met honderdvijftig man heeft hij vanaf drie uur 's nachts voor de ingang van de RAI ge staan, waar het fnitiatief is geno men tot nummering. „Om tien uur kwam er iemand langs in een taxi die riep: 'Melkweg!'. Ik ben van mijn leven nog nooit zo snel door de stad gesjeesd." Inderdaad rijdt er na tienen een horde roekeloze fietsers richting centrum. Dwars door rood, de blik op on eindig. Er circuleren ook opval lend veel politie-auto's, maar die doen net of ze niks zien. Komend vanaf de Lijnbaansgracht rijden de fietsers elkaar tenslotte klem. Ze gooien hun trouwe vervoer middel zomaar aan de kant, bijna niemand neemt de moeite zijn rijwiel even op slot te zetten. Dan draven ze verder naar voren, maar op de brug over de Leidse- gracht wacht de grote ontgooche ling: de hele straat staat stamp vol mensen, tot ver op het Leidse- plein. Het moeten er duizenden zijn. „Ik was hier om zeven uur al," zegt een jongen, die trots een blauw polsbandje laat zien, waar apart nog een ticket bij hoort om de zwarthandel tegen te gaan. De opgewonden menigte wordt vanaf het plein via dranghekken naar De Melkweg geleid, en voor de slotbrug tot staan gebracht. Elke keer wordt een groepje van zo'n dertig man doorgelaten. Een paar waaghalzen springen aan de andere kant in het water, en hij sen zich op aan de brug. Applaus! Maar het heldenstukje wordt niet beloond. Onder luid boegeroep duwt de security hen terug in het gareel. „Moet er soms iemand koffie?," roept een leukerd van driehoog. Duizenden hoopten erop, maar slechts enkele honderden slaagden erin het felbegeerde toegang sbewijs voor het 'concert van het jaar' te bemachtigen. foto anp Na veertig minuten is het alle maal voorbij. „Nou wordt het Leidseplein voor de derde keer gesloopt," zegt een oudere man somber. „Welnee," zegt zijn buurman, „daar staat immers toch al niks meer overeind." Een paar uur later wacht de pers een teleurstelling. Het voorstel van de Paradiso-leiding, om passepartout-houders in de gele genheid te stellen een kaartje te kopen, is door het Stones-mana gement afgewezen. De appara tuur voor de televisie-opnames heeft veel meer ruimte in beslag genomen dan aanvankelijk werd gedacht. Maar niet getreurd: zaterdaga vond wordt het concert op een groot scherm vertoond op het Museumplein live doorgestraald vanuit de poptempel. Gratis. Door Hans van den Broek Den Haag - Veel ouders hebben zelf geen moeite met het betalen van een ouderbij drage, want zij hechten er erg aan dat de school voor hun kind extra activiteiten als excursies, feestjes of schoolzwemmen organiseert. Maar zij denken wel dat een hoge bijdrage een drempel vormt voor ouders met lage inkomens. Tegelijkertijd zegt slechts een kleine procent van de ouders met kinderen in het basison derwijs dat de ouderbijdrage een rol gespeeld heeft bij de schoolkeuze. In het voortgezet on derwijs geldt dat voor twee procent van de ouders. Bepaald geen verontrustende cijfers. Wel ver ontrustend is dat veel scholen ouders in de waan laten dat de ouderbijdrage verplicht is. Dat alleen al is reden genoeg voor staatsse cretaris Netelenbos om in te grijpen. Maar er is meer aan de hand. Al bij haar aantreden waarschuwde Netelen bos voor het ontstaan van rijke en arme scho len. Via hoge ouderbijdragen - in de volks mond 'schoolgeld' geheten - zou een school beter onderwijs kunnen aanbieden. Bijvoor beeld door met dat schoolgeld extra leer krachten aan te trekken en zo de klassen te verkleinen. Op zich niets mis mee, totdat de ouderbijdra ge zo hoog wordt dat sommige mensen het niet meer kunnen betalen en noodgedwongen hun kind naar een andere school sturen. Kortom, een te hoge ouderbijdrage kan de veelgeprezen toegankelijkheid van het onder wijs aantasten. Aanleiding voor Netelenbos om een aantal onderzoeken te laten uitvoeren naar de rol van dat schoolgeld. De resultaten van die onderzoeken mogen dan niet alarme rend zijn, zij baren de staatssecretaris toch zorgen. En wel om twee redenen: veel scholen houden zich niet aan de regels en de grote verschillen in ouderbijdrage kunnen op termijn een drempel voor ouders zijn om hun kind naar de gewenste school te sturen. Het schoolgeld is een vrijwillige bijdrage. Maar scholen getroosten zich opvallend wei nig moeite om ouders daarop te wijzen, met als gevolg dat veel ouders denken dat die bij drage verplicht is. Uit de onderzoeken blijkt dat een grote meerderheid van de negenhon derd ondervraagde ouders vindt dat de over heid scholen moet dwingen duidelijk te ma ken dat de ouderbijdrage niet verplicht is. Netelenbos heeft de boodschap goed ver staan. Zij heeft de inspectie opgedragen om strenger te controleren of scholen de regels rond ouderbijdragen naleven. Bovendien krijgen ouders en leerlingen in de medezeggenschap sraad instemmingsbevoegdheid over de hoog te van de ouderbijdrage. De onderzoeken laten ook zien dat sprake is van grote verschillen in hoogte van ouderbij dragen. De meeste ouders vinden dat zij een redelijk bedrag aan de school betalen, hoewel 22% van de ouders met kinderen in het voort gezet onderwijs het bedrag toch 'vrij hoog' (15%) of 'te hoog' (7%) noemt. Gemiddeld betalen ouders met kinderen in het basisonderwijs 140 gulden, in het voort gezet onderwijs schommelt dat bedrag tussen de 250 en 525 gulden. Die bedragen liggen en kele honderden guldens hoger in veel alge meen bijzondere scholen en traditionele ver nieuwingsscholen als Montessori. De onder zoekers troffen zelfs één school aan die een ouderbijdrage van zevenduizend gulden vroeg. Netelenbos heeft er geen enkele moeite mee dat scholen een bijdrage vragen voor ex cursies, feestjes, culturele uitjes, overblijven, extra lesmateriaal of een nieuwe computer. Zij weet zelf ook wel dat de rijksbijdrage te laag is om ook nog eens 'leuke dingen' op school te doen. Maar om te voorkomen dat de hoogte van de ouderbijdrage ouders wegjaagt die dat geld niet kunnen opbrengen, wil zij met alle par tijen de afspraak maken redelijkheid in acht te nemen. En het liefst zou zij zien dat ouders met een minimuminkomen geen bijdrage hoe ven te betalen. Nog steeds 22% van scholen kent geen kortings- of kwijtscheldingsrege ling. Met haar plannen om de ouderbijdrage aan banden te leggen, vindt de staatssecretaris veel ouders aan haar zijde. Met die steun in de rug moet het toch niet al te moeilijk zijn scho len ervan te overtuigen dat er grenzen zijn aan de hoogte van ouderbijdragen. Arbeidsinspectie tegen concert kinderster Marum - De Arbeidsinspectie heeft het optreden verboden van een 14-jarige kinderster in het Groningse Marum. Het gaat om Jeremy Jackson die in de populaire televisieserie Baywatch de rol speelt van Hobie Buchanan. Jackson zou vanavond in een restaurant in Marum een voor Ne derland eenmalig optreden verzorgen. De organisatie van het concert kreeg gisteren echter te horen dat de Arbeidsinspectie er niet mee akkoord gaat dat een 14-jarige op zaterdagavond werkt. Volgens een woordvoerder van het restaurant is het afblazen van het optreden een grote strop. „Er was, vooral bij kinderen, een enorme belangstelling voor het concert. Ik denk dat er inclusief de belggeiders van de kinderen, wel een paar duizend mensen naar het concert zouden zijn gekomen." Raadselachtige ontsnapping uit politiecel Zeist - Een 20-jarige inwoner uit Utrecht is op raadselachtige wijze ontsnapt uit het ultra-moderne politiebureau in Zeist. La ter op de avond wist de man voor de tweede maal te ontkomen. De jongeman moet nog een paar weken straf uitzitten. Een kennis bracht hem rookwaar terwijl hij op de luchtplaats verbleef. Toen de dienstdoende agent op de luchtplaats terugkwam met de rookwaar, was daar niemand meer. De Utrechter wist de politie later wederom het nakijken te geven toen zij hem opnieuw wilde oppakken in zijn woonhuis. De man bleek thuis te zijn toen de Utrechtse politie zich aandien de, maar via het balkon nam hij weer de benen. Nog 29 relschoppers vast in Amsterdam Amsterdam - Van de 35 relschoppers die in de nacht van woens dag op donderdag na de wedstrijd Ajax-AC Milan in Amsterdam werden aangehouden, zitten er nog 29 vast. Zes zijn er op vrije voeten gesteld. Van degenen die nog in een cel verblijven, zijn er inmiddels zeven voorgeleid aan de rechter-commissaris. De arrestanten wordt openlijke geweldpleging telastegelegd. De politie pakte 35 men sen in de kraag nadat in de nacht van woensdag op donderdag de viering van de overwinning van Ajax op het Leidseplein uit de hand liep. Blaasjeswier velt bruinvis Frank Harderwijk - Het eten van te veel blaasjeswier is bruinvis Frank noodlottig geworden. Frank is afgelopen maandag plotseling overleden, zo heeft het Dolfinarium Harderwijk gisteren bekend gemaakt. Het zeedierenpark ontfermde zich bijna twee jaar geleden over de bruinvis nadat deze op Ameland was gestrand. Het dier was ver moedelijk zijn moeder kwijtgeraakt nadat een haai hem in zijn staart had gebeten. In Harderwijk is bruinvis opgeknapt waarna hij vorige maand is overgebracht naar het veldstation voor dolfijnen bij het eiland Neeltje Jans in Zeeland, om weer te wennen aan de omstandighe den in zee. Het eten van veel blaasjeswier heeft voedselopname echter geblokkeerd. Vermoedelijk moeten bruinvissen van hun moeder leren dat dit geen voedsel voor hen is. Tbc in Alkmaars asielzoekerscentrum Alkmaar - In Alkmaar en naaste omgeving worden ruim duizend mensen op tbc-besmetting onderzocht. In het asielzoekerscen trum de Vluchthoef blijkt een bewoner met open tbc ruim twee maanden een bron van besmetting te zijn geweest. Inmiddels zijn ten minste drie en mogelijk vier tbc-gevallen ge vonden, onder wie de ernstig zieke patiënt met open tbc. De di rectie van het centrum en de regionale GGD hebben daarop be sloten alle 600 bewoners van het centrum met röntgenfoto's en de Mantoux-test te onderzoeken. Ook de ruim 300 personeelsleden en vrijwilligers worden gecon troleerd. Het onderzoek strekt zich verder uit tot de Vreemdelin genpolitie, alle externe contacten van de patiënt en de asielzoe kers, die de laatste maanden uit de Vluchthoef naar andere Ner derlandse opvangcentra zijn verhuisd. Den Haag - De Koninklijke Landmacht wil in de toekomst meer gewone burgers kunnen uitzenden naar crisisgebieden in de wereld, zoals Bosnië. Met het bedrijfsleven worden ge sprekken gevoerd om meer ge specialiseerde vrijwilligers zoals juristen en artsen, voor een be perkte duur als reservist aan de landmacht toe te voegen. De landmacht bekijkt op dit moment al programma's in Canada en Zweden waar dit soort ideëen in de praktijk zijn gebracht. Generaal-majoor A. van Baal, di recteur operatiën van de Konink lijke Landmacht en als plaats vervangend bevelhebber van de landstrijdkrachten ook inspec teur van het reservepersoneel, oriënteert zich persoonlijk in Ca nada op nieuwe mogelijkheden voor het reservepersoneel. De komende jaren zal de land macht veel energie steken in het oprichten van een goed reservele- ger, dat met name bij een echte crisis snel paraat kan staan. Het reserveleger bestaat momenteel voor een groot gedeelte uit afge zwaaide dienstplichtigen. Na het verdwijnen van de dienst plicht zal die taak langzaam maar zeker worden overgenomen door de nieuwe generatie be roepsmilitairen met kort lopende contracten. Van Baal: „We willen reservisten een echte rol laten gaan spelen bij crisisbeheersing en reserve eenheden mee laten draaien bij uitzendingen. Dat legt natuurlijk een grote druk op de werkgevers. Mensen worden voor een periode weg gehaald uit het bedrijf. In overleg met de werkgeversorga nisaties bekijken we hoe er een win-win situatie gecreëerd kan worden." Voor het reserveleger zijn onge veer 26.000 mensen nodig. De poule is nu nog, voor de sanering die plaats gaat vinden, 78.000 personen groot. De landmacht gaat vooral op zoek naar reserve personeel met specifieke kwali teiten. „Juristen die tijdelijk in VN-ver- band willen werken, mensen die burgerfuncties willen vervullen, medisch personeel.. Waarom zouden we alles zelf in huis moe ten hebben?" De werving gaat ondermeer gepaard met enquêtes bij bedrijven om de belangstel ling van het personeel te meten. Defensie zal de vrijwilligers een salaris aanbieden gelijk aan het inkomen dat men normaal zou verdienen. „De aantrekkelijk heid zit in de baan zelf en de uit zending. De werkgever krijgt een extra getrainde, meer ervaren en beter gemotiveerde werknemer." Nu al 'leent' Defensie zo nu en dan personeel van bedrijven voor het uitwerken van sommige pro- jecten.De generaal voorspelt dat in de gemoderniseerde land macht een grote cultuurverande ring op gang komt. „De nieuwe rol van de reservist is van groot belang bij het bepalen van het imago van die landmacht." Van onze verslaggever Grave - Een 27-jarige Ierse gedetineerde uit de Huis van Bewa ring Oosterhoek in Grave is, naar nu pas bekend is gemaakt, af gelopen maandagavond in het Radboud-ziekenhuis in Nijme gen overleden aan verstikkingsverschijnselen. Hij had enkele uren daarvoor in een isoleercel van de penentiaire inrichting een zelfmoordpoging ondernomen. De man heeft, aldus een woordvoerster van Oosterhoek, ondanks een controle op het lichaam' kans gezien een aansteker mee te nemen in zijn isoleercel. Hiermee heeft hij een matras in brand gestoken. Een sterke rookontwikkeling alarmeerde enkele bewaarders, die echter te laat kwamen. De penentiaire inrichting verklaart geen blaam te treffen, omdat de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen voor een opname in de isoleercel in acht zijn genomen. De Ier bleek, aldus Oosterhoek, 'al enige tijd re delijk depressief' te zijn. De man moest een 'onherroeppelijke gevangenisstraf' in Nederland uitzitten. Daarom had hij een verzoek bij de directie ingediend om de rest van zijn straf in Ierland uit te zitten. Het is onbekend,.hoelang hij nog in gevangenschap moest doorbrengen.

de Stem | 1995 | | pagina 3