Specialist per patiënt betaald AOV 'Vriend' is in de politiek vaak inhoudsloos begrip Roddel -DE STEM- VVD grooti in nieuwe I Ondoordach DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Lievensbergziekenhuis Bergen op Zoom voorop met nieuw beloningssysteem Simpel Zwarte zond^J wacht Spaanse socialisten Partij-bakera DE STEM ZATERDAG 27 MEI 1995 ft Niet alleen plaatsen als Aerdenhout, Zeist en Wassenaar hebben, terecht of ten onrech te, meer status en aanzien dan Purmerend, Roosendaal of Doetinchem, ook onder groenten, fruit en kruiden be staat er een duidelijke rangor de. Boven de alledaagse erw ten, bonen en sla verheffen zich schorseneren, broccoli en waterkers, meloen en kiwi concurreren nu met appel en peer en de peterselie moet de strijd aanbinden met tijm en kervel, onmisbaar bij een omelette aux fines herbes. Van die welluidende om schrijving alleen al krijg je trek, zoals het nagerecht dat bestaat uit gort, bessensap en krenten 'watergruwel' wordt genoemd ons door die weinig appetijtelijke naam al de eet lust beneemt. Ook het gerecht dat Gentse waterzooi heet, hebben we vooringenomen bij voorbaat van de spijskaart ge schrapt. Er zou gemakkelijk een ver handeling te houden zijn over de lyrische, veelal Franstalige omschrijvingen waarmee ge rechten vaak op typografisch fraai uitgevoerde menukaar ten zijn aangeduid, spijzen en dranken die juist door hun mysterieuze kwalificatie voor de smulpapen onder ons een gastronomische meerwaarde krijgen. Ze roepen de feërie- ke sfeer op van kostbaare banketten, met veel kristal ge dekte tafels, kroonluchters en tafeldames met een inkijkde- colleté. Voor ik ooit een asperge had gezien, laat staan gegeten, had de naam van deze popu lair geworden witte groente voor mij al een zekere wij ding, die dit zo vreemd ogen de gerecht verre verhief bo ven gebakken aardappelen en bruine bonen met spek. De wijding waardoor deze paarsgepunte witte wortelsok ken omgeven waren, schuilde waarschijnlijk wel allereerst in de naam ervan die ik niet uit de keuken maar uit de kerk kende. Want als, voorafgaan de aan de zondagse, plechtige, gezongen hoogmis, de pastoor in vol ornaat, geflankeerd door misdienaars in rode toog en hagelwitte superplie, het priesterkoor afdaalde, de wij waterkwast in het koperen emmertje doopte dat een van de misdienaars hem voorhield: en ons daarna met het gewij de water besprenkelde, hief hij daarbij een Latijns gebed aan, dat begon met een naar jubel stijgend gregoriaans 'Asperges me', dat dadelijk door het koor werd overgeno men terwijl de pastoor zijn zegenende gang door het mid denpad maakte. Het hinderde ons, jongens, niet dat in dat gezang onmiddellijk na die as perges sprake was van 'hys sop' dat voor ons gehoor ver dacht veel als 'zeepsop' klonk. Daar kwam nog bij dat ik voor het eerst asperges als voedsel zag bij een feestmaal tijd bij gelegenheid van de tachtigste verjaardag van mijn opa, waarbij de hele familie aanwezig was en wij, te jong van jaren nog om mee aan te zitten, aan een afzonderlijk tafeltje, min of meer als over bodige toeschouwers aanwe zig waren. Asperges Er zijn beelden uit onze kin derjaren die onuitwisbaar in ons geheugen zijn geëtst en waar onze herinnering moei teloos geuren en warmte aan toevoegt. Naar dat familie feest kan ik nog altijd in het album van mijn jeugd terug bladeren om die feestdis terug te zien, mijn opa in zijn met crêpepapieren roosjes versier de leunstoel, mijn vader en moeder, ooms en tantes in hun beste kleren, de wijngla zen op de tafel, de dampende schotels die een ingehuurde kookster telkens binnen bracht en vooral die grote, platte schaal waarop tussen kruimig eigeel en rolletjes ham vreemde, vingerdikke slierten lagen, als slappe witte palingen met bleekpaarse koppen, die met vork en lepel voorzichtig ondersteund, door de disgenoten met getuite lip pen slurpend werden genut tigd. Het verbaasde mij niet toen later bleek dat asperges niet zoals bonen bovengronds tus sen de bladeren van planten, maar onzichtbaar in lange zandbanken groeiden, niet als erwten konden worden ge plukt maar moesten worden gestoken. En ik vond het van zelfsprekend dat het dunne, door een zomerbries bewogen loof dat op die aspergebedden groeide in kostbare boeketten werd verwerkt. Waar is de tijd dat de oogst van 'het witte goud' .jiog geen werkgelegenheidsprobleem geworden was, waarbij ver blijfsvergunningen moeten worden overlegd Of beleven wij nu in de dubbele beteke nis van het woord de dagen van de lange messen De Nederlandse roddelweekbladen adverteren in de krant. Hoe? Ze laten de voorpagina van hun blad zien. Daarop staan de koppen van hun mensennieuws. Zo hoefje niet te wachten tot bij de kapper om te weten wie er bijvoorbeeld in 'Privé' staan. Deze week: de romance tussen Patty Brard (40) en 2-Unlimited-miljonair Ray (23), de nieuwe verliefdheid van André van Duin na een dramati sche breuk met zijn vriend, en de relatie tussen Hans van der Togt en 'drugs, drank en wilde feesten'. Die voorpagina is het spannendste gedeelte. De verhalen zélf nemen doorgaans veel terug van wat op de voorpagina wordt beloofd. Voor wie van roddel houdt, zijn die advertenties in de kranten dus eigenlijk toereikend. (HC) 29.80 86,90 172.80 335,75 tf 89.40) 177,80) 345,75) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Temeuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per halfjaar per jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) De specialist wordt in het Lievensbergziekenhuis niet meer per verrichting betaald. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Jan Jansen Bergen op Zoom - Het Lie vensbergziekenhuis in Bergen op Zoom is landelijk koplo per met een nieuwe vorm van beloning voor specialisten. Sinds begin dit jaar worden de specialisten er betaald naar het aantal patiënten dat hun spreekkamer voor de eerste keer binnenkomt. Het al jaren omstreden systeem waarbij het aantal medische verrichtingen maatstaf is voor de honorering, is daar mee verleden tijd. Lievensberg is een van de vijf ziekenhuizen in het land, die door de minister van Volksge zondheid zijn aangewezen om een ander betalingssysteem voor specialisten uit te dokteren. De anderen zijn Alkmaar, Venlo/ Venray, Emmen en Rijnmond. Het is aan hen om eindelijk de patstelling tussen overheid, spe cialisten, ziekenhuizen en verze keraars te doorbreken. Simons kon het niet, zijn voorganger kon het niet, zijn opvolger kon het niet, maar in Bergen op Zoom lijkt het te lukken. De drie partners in dit experiment, zie kenhuis, specialisten en verzeke raars zijn in ieder geval optimis tisch. „Een gigantische ommezwaai voor specialisten," vindt ortho pedisch chirurg A. Vosmer, die dan ook een nooit gedacht voor zitterschap bekleedt: dat van de 'Coöperatieve vereniging van vrijgevestigde medisch specialis ten Lievensberg'. De vereniging vertegenwoordigt alle specialis ten en kan bindende afspraken maken met ziekenhuis en verze keraars, waaraan alle leden zich maar hebben te houden. In loon dienst wilden ze liever niet, maar de artsen hebben wel een stuk zelfstandigheid prijsgege ven. En ze zijn allemaal lid ge worden. Een beetje tegen heug en meug natuurlijk. „Men is hiertoe be reid onder druk van de omstan digheden." Maar ook: „Men is er niet ongelukkig mee." Vosmer schetst de recente historie met steeds nieuwe overschrijdingen van de budgetten van specialis ten en de kortingen die de over heid daarop steevast liet volgen. „Daar moesten we vanaf." Steen des aanstoots in alle dis cussies: het verrichtingensys teem. De specialist declareerde bij de verzekeraars gewoon elke onderzoek, elke ingreep. „Hij heeft een monopoliepositie, werd er gezegd. En: hij kan zijn eigen inkomen genereren door meer te doen dan nodig is. Ik ben er van overtuigd dat- het merendeel van de specialisten dat niet doet, maar inderdaad, de verleiding is ingebouwd. En je hebt overal goeden en kwaden. Daarom, wij willen van het gezanik af zijn." Maar hoe? De projectgroep van ziekenhuis, specialisten en verzekeraars (die hierin op één lijn zitten) heeft lang zitten plussen en minnen en is uiteindelijk met de simpelste oplossing uit de bus gekomen. Het aantal patiënten dat door de huisarts wordt verwezen naar de specialist, moet de maatstaf zijn vo'or ae beloning. „Want die factor is niet beïn vloedbaar. Zo kom je uit op de autonome vraag naar specialisti sche hulp," zegt Vosmer. Waar bij het gaat om de eerste verwij zing. Wie met hartklachten bij de cardioloog terechtkomt, wordt niet bij iedere controle als nieuwe patiënt geteld. Wie in maart zijn rechterbeen breekt en in oktober zijn linker is wel voor de tweede maal patiënt. Basis voor de beloning is de omzet van specialisten in voor gaande jaren. Voortaan krijgen ze in een jaar met minder pa tiënten navenant minder uitbe taald, en andersom natuurlijk. Daar heeft iedereen zich naar te schikken. „Consensus is het uit gangspunt," zegt algemeen di recteur T. van den Akker van Lievensberg. „Alle partijen moe ten het met elke stap in dit proces eens zijn." Hij vindt het een 'utopie te den ken dat je alle hobbels die zich landelijk voordoen, even kunt overwinnen'. „We hebben het zo eenvoudig mogelijk gehouden en dat was al moeilijk genoeg." Gevaar Maar schuilt in de nieuwe opzet niet het gevaar dat specialisten lui achterover gaan leunen, nu ze niet meer per verrichting worden betaald? Vosmer: „Het kan niet zo zijn dat een of andere maatschap zegt: dit laten we zo maar gaan. Dit loopt natuurlijk nog maar een paar maanden, maar we hebben er nog niemand op be trapt. En om eventuele klachten voor te zijn, hebben we openheid over de wachtlijsten afgespro ken, voor alle deelnemers aan het experiment te controleren. Trouwens, de sfeer is zo: men vindt dat we loyaal de overeen komst moeten naleven. En dan komt er nog bij dat, mocht er een achterover willen leunen, de huisarts tegen zijn patiënt zal zeggen: in Bergen op Zoom moet U te lang wachten, ga maar er gens anders heen. En dat kunnen we niet hebben." Uiteraard zijn de nieuwe afspra ken voorgelegd aan de Regionale Huisartsen Vereniging, die een grotere verantwoordelijkheid op de schouders krijgt. Met enige aarzeling zijn de huisartsen ak koord gegaan. Bij de Zieken fondsraad ligt nu hun voorstel om het effect van de afspraken op hun werk te meten. Huiverig „Ze zijn wat huiverig. Misschien stuurt een specialist een patiënt wel eerder terug, zodat de huis arts het drukker krijgt, denken ze. Anderzijds willen ze graag poortwachter zijn in de gezond heidszorg, willen ze aantal en duur van de opnames beperken. Nou, daarvoor krijgen ze nu meer verantwoording," zegt Vosmer. Het experiment in Bergen op Zoom wordt financieel onder steund door de Ziekenfondsraad en wetenschappelijk onder de loep genomen door de Stichting Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. DoorTjabel Daling, anp Madrid - 'El domingo„e gro'. De regerenj, Spaanse socialisten va premier Felipe Gonzali gaan een zwarte zondaj tegemoet. De zwartste n| de geschiedenis als j( opiniepeilingen kW die de Spaanse krantei publiceren. Zo'n 32 miljoen Spanjaar den gaan naar de om 13 regionale p ten en burgemeesters raadsleden voor circa gemeenten te kiezen, gens de peilingen wint de centrumrechtse oppositj partij Partido Popular (p de verkiezingen glansrijk 12 van de 13 autonome», gio's. Alleen in de arme» gio Extremadura blijven 4 socialisten aan de mac) Op lokaal niveau ziet het niet beter uit voor de pars van Gonzalez. De peilingen geven aan als er nu landelijke verkië- zingen zouden worden houden de PP zelfs de ai» lute meerderheid zou len: 177 van de 350 zetels tegenover 106 voor en 33 voor de ex-commi®. ten van Izquierda Unida. „De generatie van social tische burgemeesters vao 1979 verdient geen neder laag," klaagde minister vu Justitie Juan Alberto loch deze week. Belloc) meent dat de socialisten lokaal gebied veel goc dingen hebben geda; maar dat de kiezer d: zondag nauwelijks ri mee zal houden. Toch moet PP-i der José Maria Aznar minstens een jaartje wach ten alvorens hij zich even tueel premier van Spanii mag noemen. Na zondag za opnieuw de roep om vroegde parlementsverkie zingen toenemen, mar Gonzalez is niet van plan op te stappen. Hij wil mandaat, tot 1997, uitdie nen. De premier is evenmin van plan wijzigingen in zijn regeringsploeg aan te bre gen. 'No va a pasar nada' zal niets gebeuren), luidt hel gevleugelde gezegde binnen de regeringspartij. Gonzalez wil aan de macht blijven, omdat Spanje op 1 juli het voorzitterschap de Europese Unie o neemt van Frankrijk, vendien staat zijn volgens hem garant vooi stabiliteit en is er sinds kort weer sprake van een voor zichtige economische ople ving. De PP heeft alleen maar kritiek en geen alter natieven, meent Don Felipe. Veel waarnemers zijn hel met de premier eens dat ie PP geen echt alternatie! economisch beleid te bieden heeft. De Volkspartij if groot geworden door de vele financiële en politieke schandalen waarbij de so cialisten waren betrokken De onvrede over de werkloosheid, één op de vier Spanjaarden heeft baan, drijft eveneens kiezers richting conservatie ve en richting linkse opposi tie. Zolang echter de Cata laanse socialisten (CiU) ach ter hem staan, kan Gonzalez in het regeringspaleis b Moncloa blijven zitten. Korte samenvatting van de af gelopen week: Ajax heeft de Europacup gewonnen, bonds kanselier Kohl de Nederland cup. Kohls bezoek aan Rotter dam en politiek Den Haag heeft grote indruk gemaakt, vooral door zijn rede aan de Erasmus- universiteit. Eén en dezelfde toonzetting overheerste de reacties: het is goed dat het nog één keer gezegd is; de laatste barrières, al dan niet kunstma tig in stand gehouden, die in de weg stonden van normaal na buurschap zijn geslecht. Samen voorwaarts nu. Is het reëel om uit de sfeer rond het bezoek de gevolgtrekking te maken dat er nu als bij tover slag sprake is van gezuiverde verhoudingen? Kunnen twee mannen, Kohl en Kok, door twee dagen onder het oog van de televisie-camera's met el kaar op te trekken, die omslag veroorzaken? Of was die er al lang en hebben ze dat slechts onderstreept? WD-leider Bolkestein sprak aan de vooravond van het be zoek ware woorden. „De worteling van de democra tie in Duitsland is niet zwakker dan in andere Europese landen. Het is niet rechtvaardig het huidige Duitsland moreel onder schot te houden." Hij herinner de aan een in alle landen van Europa gehouden enquête naar het Duitsland-beeld. 54 procent - het hoogste percentage in heel Europa - van de ondervraagde Nederlanders zei te veronder stellen dat in eigen land ongun- stig over Duitsland werd ge dacht. Maar gevraagd naar hun eigen mening over onze ooste lijke nabuur zei 56 procent - eveneens het hoogste percen tagegoed over Duitsers te denken. Bolkesteins terechte conclusie: „We moeten ons zelf geen anti-Duitse gevoelens la ten aanpraten." Eerlijk gezegd denk ik dat, ge zien vanuit de al vóór Kohls komst bestaande realiteit van de Duits-Nederlandse verhou dingen, er te veel grote woor den zijn gebruikt rond het be zoek. Met alle respect voor het optreden van Kohl, hij stond hier wel op vruchtbare bodem. Het zaad van de verzoening was reeds tot wasdom geko men. Het was er gestrooid door een morele autoriteit als de vorige bondspresident Von Wei- zsacker en door achtereenvol gende Duitse ambassadeurs in Den Haag, Von der Gablenz en Citron. Het is niet denkbaar dat de woorden die zij spraken, de wijze waarop zij hun land vertegenwoordigden niets te weeg zouden hebben gebracht en dat dus het wachten was op Kohl om een omslag in de Duits-Nederlandse relaties tot stand te brengen. Misschien was er toch één an dere reden om te wachten op Kohl. Zijn persoonlijke verhou ding tot Nederland was op z'n zachtst gezegd stroef. Kohl ver geet nimmer, zeggen kenners. Zo is hij nooit vergeten hoe hij in 1979 in Den Haag in een Europees vragenuurtje van de Westduitse televisie door linkse jongeren werd bejegend alsof hij voor een volkstribunaal moest verschijnen. Het voorval bepaalde te lang zijn houding tegenover Nederland. En van de andere kant werden in Nederland levende opvattin gen over Kohl mee veroorzaakt door de kranslegging samen met de Amerikaanse president Reagan op het oorlogs-kerkhof van Bitburg, waar ook SS'ers liggen begraven en zijn omstre den kenschets - 'die Gnade der Spatgeburt' - van zijn verhou ding tot het nazi-dom. In Rotterdam zagen en hoorden we een andere Kohl, zagen en hoorden we de mens die zo vaak achter de politicus schuil gaat. In Rotterdam wist Kohl zich te scharen, om nog een maal dat hoe langer hoe onzin niger begrip te gebruiken, in de rijen van 'de goede Duitsers'. Te grote woorden en mythen omgaven het bezoek van de bondskanselier. Bijvoorbeeld de mythe dat Kohl en Kok goede vrienden zijn. Dat ze het oneindig veel beter met elkaar kunnen vinden dan Kohl en Lubbers. Ook de mythe dat de Duits-Nederlandse relatie zwaar beschadigd zou zijn door het feit dat Kohl heeft voorko men dat Lubbers voorzitter van de Europese Commissie zou worden. Men zou er zich nog over kun nen verwonderen dat Kohl uit eigen beweging de naam van Lubbers, met wie hij twaalf jaar binnen Europa optrok, niet over de lippen liet komen. Hij prees Kok, hij prees Van Mier- lo. Zo gaat dat nu eenmaal in de politiek. Wie er in zit, is interessant, althans bruikbaar, wie weg is, is weg. Alleen al de veronderstelling dat het con flict rond Lubbers' kandida tuur de verhoudingen tussen beide landen danig zouden hebben verziekt, verwees Kohl tijdens de persconferentie aan het slot van zijn bezoek naar het rijk der fabelen. 'Verba zingwekkend' noemde hij de voorzichtige suggestie dat hij Lubbers zou hebben gedwars boomd vanwege anti-Neder landse sentimenten. Laten we wel wezen, de bonds kanselier had volstrekt gelijk. Zo werkt dat natuurlijk niet in de internationale politieke ver houdingen. Lubbers' afgang heeft ten hoogste een vrijwel onzichtbaar en tijdelijk plooitje veroorzaakt. Het is echt onzin om zelfs maar te veronderstel len dat dat eerst moest worden gladgestreken voordat Kohl en Kok weer instrumenteel met elkaar konden omgaan. Net zo bezijden de waarheid is het om te doen alsof de relatie tussen Nederland en Duitsland weer kan opbloeien dankzij het feit dat Lubbers weg is en om dat die Kohl en die Kok elkaar zo veel beter liggen dan Kohl en Lubbers. Wat daarover in de afgelopen dagen al niet te lezen viel! De bondskanselier zou nimmer ge houden hebben van de jezuiet Lubbers; Kohl zou zich veel meer aangetrokken voelen tot Kok omdat zij, anders dan Kohl en Lubbers, beiden van eenvoudige komaf zijn. En nog zo'n bijzonderheid: Kohl en Kok 'dutzen' elkaar. Voor het gemak wordt maar even vergeten dat 'der Rud en der Helmut' zich waarschijnlijk geen van beiden meer de tijd kunnen herinneren dat ze el kaar met U aanspraken en dat de je-en-jij-toer heel normaal is tussen de Europese leiders. ook wordt maar even voorbij gegaan aan de meer dan tien jaar waarin de persoonlijk' verhoudingen tussen Kohl ei Lubbers niet te wensen overlie ten. Maar is het dan niet waar dat Kok zichzelf 'een vriend' va Kohl heeft genoemd? Nee, d" is niet waar. Wanneer hem do" de interviewer van het Duits' dagblad Die Welt wordt ge vraagd of hij zich als f® vriend van Kohl beschouwt, antwoordt de premier hoffelijk dat hij 'zich tegen deze fori»' lering niet wil verzetten', ma" dat hijzelf 'terughoudend' 1S met deze kwalificatie. Dat is maar verstandig ook. is in de'politiek nauwelijks ®11 woord met minder wezenlij'' inhoud dan het woord 'vriend- Onder de aanhef 'amice' zijn het politieke circuit flink briefjes geschreven die zelfs of een normale menselijke ver houding een verwoestende in werking hadden. Belangrijk politieke verhoudingen is o'1 sprake is van chemie tussen mensen, of het tussen hen zak" lijk en als het even kan o° persoonlijk goed klikt. Maar vrienschap? Kohls' gj° voorganger en voorbeeld, Ko" rad Adenaer had daarover zijn eigen opvattingen. In ee' opklimmende reeks van,n"te prijzen en cynisme placht hij spreken over: Feind, Erbfet'j Parteifreund. Partijvriend»' zijn Kohl en Kok in elk g® niet. Misschien klikt het da< om wel tussen hen. Den Haag (anp) - Slechts 0p de zes wao'ers die na he keuring begin jaren negent geheel of gedeeltelijk arbeid geschikt werd bevonden, oen aanvullende ww-uitk ring bovenop de verlaag' wa0-uitkering geweigerd. E: Wao'ers doen het op de a beidsmarkt aanmerkelijk 'b ter' dan mensen die ontslag zijn- Dat blijkt uit een vervolgonde zoek naar de positie van cliënt in de ww, door het ministerie v: Van onze verslaggever Eindhoven - De afdeling R< Ouderen Verbond (AOV) he den Jet Nijpels en Leo Boog dering van 10 juni zal de af I tegen hen indienen. Het bestuur van de afdeli maakte deze stap al twee wek geleden in een brief kenbaar a het hoofdbestuur en het dagelij bestuur. „Maar we hebben da nog geen reactie op gekregei zegt afdelingsvoorzitter Be: Batenburg, zoon van partijleii Martin Batenburg. „Daarom, en omdat leden sympathisanten steeds maar bil ven vragen waar het afdelingsb] stuur nu eigenlijk staat in de n zie binnen het AOV, hebben besloten ons standpunt openbal temaken." Batenburg junior: „De drup] die voor ons de emmer deed ovi lopen was de eis van het dagelijl bestuur dat Martin Batenburg partijleider moest aftreden. Ni pels en Boogaard waren bij totstandkoming van dat besli betrokken. Wij kregen toen doi dat zij nog steeds bezig waren hl AOV naar hun hand te zetten. Het afdelingsbestuur stelt va! dat ook de schorsing van hi Eindhovense kamerlid Cees v: Wingerden en het ultimatum d; is gesteld aan diens fractie stadgenoot Will Verkerk ('die o: gelofelijk goed zijn best doet de Tweede Kamer') passen in hi strijdplan voor de machtsovern; me door Nijpels. „Batenburgs medestanders wo den opgeruimd. Maar eigenlij zouden Nijpels en Boogaard zit Den Haag (anp) - De twaalf dagmorgen rond tien uur in Vast staat dat de aardverschu: ving tijdens de verkiezing van tj taalf Provinciale Staten op maart zich zal vertalen in ee enorme zetelwinst voor de W (+11) en fors verlies voor CDA 8), D66 (-5) en in mindere mal de PvdA (-2). Naar verwachting gaat de Wl met 23 zetels de grootste fracti vormen, gevolgd door het CD. (19), PvdA (14) en D66 (7 GroenLinks (4), SGP (2), GPV C en RPF (1) winnen noch verlieze vermoedelijk. De verkiezing van de Senaat gt| beurt getrapt. De nieuwe lede NA EEN WEEK actievoeren in bonden teleurgesteld zijn, al hc onder het winkelpersoneel om roers minimaal gebleken. Zeil kleinschalig te houden - in wis den op enkele winkels - werkti Oij gebrek aan werkwillige pei consument daardoor veel van volgende week woensdag wor o' de acties moeten doorgaan oen, nu staat al vast dat doorg, 9anisatiegraad van het person voor en de niet-georganiseerd oe geïnteresseerd om mee te i ue vakbonden gokten daar wé, soneel te hoop zou lopen tege oen van de winkels en daar op de vorm van toeslagen oojkt daar weinig van. eigenlijk niet zo vreemd. Het a£ erg groot en dat zijn - zeker J,nsen die slechts een beper ®ga s als het om de arbeids .J dat er meer dan genoeg ai "d hun parttime-plaats in tafl aan de aanbod-zijd< va» ?r orr|dat een fors dei van? ding behoeft en ook vangbaar is. Ho^iaan de onderhandelings von3 danig parten sp< vnn^aarden nu welhaast dic1 ninn zor9en dat de verruiming tnooi Van de Personeelskoster schatt 6n voor werken op avor hpp r,ond°ordacht naar het wt diend6 onden uiteindelijk

de Stem | 1995 | | pagina 2