ik werk HÉ JA, DAT KEN IK! ïn in Stressbestendig ie uitzendburo Zeeuwse babbels 'Thuiswerk' Anti-brievenbusterreur Paashaas UE STEM ZEELAND C4 ADVISEURS (M/V) >roduktieleider m/v nedewerkers m/v m/v atieve baan in de J Tilburg. Gevraagd: MB0/HB0 opleiding met gerichte I |Het betrefteen tijdelijke functie voor een aantal maan-1 lestendig en heeft u goede contactuele eigenschappen Margriet de Leeuw 16, tel. 013-367950. Jstad uitzendbureau RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN 11995 ZATERDAG 27 MEI 1995 'ries iwi/vl 1. Steevens Partners BV opererend adviesbureau gespecia- en pensioenvoorzieningen. Wij fatal nieuwe buitendienstmedewer- [stiging in Breda in de functie van 23 tot 40 jaar kunnen werken {voornamelijk in de avonduren te [van een auto ling tot spaar/pensioenadviseur lering en bonusregeling prgroeimogelijkheden (o.a. tot pen- Lir) in een snel ontwikkelende orga- {brief met c.v. en een recente foto aan Assurantiën H. Steevens I t.a.v. mevrouw S. Kalkan, Pastoor IE, 6102 AC Echt. m relaties zoeken wij op korte termijn een leider. Het werk is op projectbasis en zal teunende werkzaamheden in het heeft overwicht, eigen initiatief een en u kunt omgaan met een heftruck, is een pre. Voor deze functie bent u Een specifieke vooropleiding is niet vereist, werkervaring in een gelijksoortige functie ique Speek, tel. 076-20 20 68, n 7. ven in Dongen en omgeving kunnen wij e mensen gebruiken voor zowel korte als it Duffhues, tel. 01623-1 95 55, -n 108. r dagen per week vrij en wil je wat je dan snel inschrijven. Wij hebben volop it Duffhues, tel. 01623-1 95 55, m 108. ?ze zomer leuke, lichte, administratieve rijgen. Wil je een paar weken wat dan zo snel mogelijk bij ons langs, nne Wijgergangs, tel. 076-22 46 60, sin 7. b taken zijn o.a.: leiding geven aan het produktieperso-1 llefonische prijsinformatie, produktielijn draaiende I onderhoud. Functie-eisen: relevante werketvarina Jnische feeling en leeftijd max. 35 jaar. SalansindicaS l latie: Lonneke van Veen. J -1.073-128888 BISTE Tonksveer zoeken wij een ervaren kandidaat voor de 1 L>eriode mag geen vakantie worden opgenomen Het I me/fulltime functie. Het beheersen van de Engelse taal I Jre talen is een pré. Lichte administratieve werkzaam. I WP 5.1. Informatie: Margot de Wolff, jpt 10a. tel. 076-223611. «ijken omgeving zijn wij op zoek naar kandidaten die I Te taal diploma. Het gaat om zowel vaste als trjdelijlce f fel. 04160-51530 IP.G. Iken wij een vlotte, flexibele persoonlijkheid tot ca 301 In geen 9-5 mentaliteit heeft Functie-eisen: zeergoede ling met RPG CL programmering o.a. Query, SQL en I 1 (installatie en back-up) en system analysis en design. I s is een musten Duits en Frans is een pré. tel. 040-455044. folSTE OP OPROEPBASIS In zoeken wij een vlotte representatieve kandidate die I Jpfooncentraie en met receptiewerk. Ervaring met een preft werk voor langere tijd op oproepbasis. U werkt als ponisten ziek of op vakantie zijn. k. tel. 040-455044. isen maken het verschil ZEELAND ROND verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Gerlach Hoch- stenbach, Wil Verherbrugge, Cees Maas Frank Deij en Wim Kooij- jian. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aan- Uerkingen belt u: 01150 - 18924. U kunt ook schrijven naar Post- I bus 145,4530 AC Terneuzen. J de ene bacterie tegen de andere: 'neem's een hapje uit de Juliana, wat taaier, maar wel veel rijper...' Ze balen tot in Hoek van dat kanaal. Ik vind het geen weer, dat onweer. Wat een kleine gemeente mist dat een grote gemeente wel kan aanbieden? Kijk maar naar Hontenisse! In het midden van het land regen, voorspelde het weerbericht, dus dat boertje uit Zaamslag zette al zijn ruiters met bonen langs de randen van zijn land. Nee, oeverzwaluwen houden zeker niet van motorcrossen. EnKessen is al geruime tijd verdacht stil. Met dat kleine nieuwe provincieliniaaltje kun je alleen kleine dingetjes opmeten dus wat moeten die Statenleden er dan mee? Wat? Ha, ha, natuurlijk! Ik haringkaak dus ik ben. Die stuurlui van de PSD hadden bijscholing moeten krijgen vöör dat ongeluk. i DE ZEEUW-VLAAMSE politie ziet geen aanleiding een onder zoek te starten naar de adver tenties waarin thuiswerk wordt aangeboden, maar die niet meer zijn dan een soort van ketting brief. In de advertenties, die de laatste tijd regelmatig verschij nen in Zeeuws-Vlaamse huis- aan-huisbladen, wordt 'thuis werk voor iedereen' aangebo den. Wie erop reageert krijgt een brief thuis waarin onder meer het volgende staat: 'Goede (bij)verdienste d.m.v. thuis werk. Wij bieden u de mogelijk heid om via een goed uitge werkte methode geld te verdie nen. Hoeveel u verdient, ligt aan uzelf. Hoe meer inzet en initia tief u toont, hoe hoger uw inko men zal zijn.' Volgens de brief zouden de ver diensten kunnen variëren van ongeveer vijfhonderd tot drie duizend gulden per maand of 'zelfs meer, afhankelijk van de tijd en inzet die u eraan wilt be steden'. De geïnteresseerde moet de antwoordstrook invul len, 25 gulden bijsluiten en ver volgens krijgt hij per omgaande de informatie in huis hoe hij di rect aan het werk kan. Die informatie behelst de zoge noemde RGT-methode (nergens in de brief wordt overigens dui delijk gemaakt waar die afkor ting voor staat). De methode is niet meer dan een lijst van tips waarmee de deelnemer anderen kan aansporen tot het sturen van 25 gulden, waarop ook zij weer informatie over de RGT- methode thuis gestuurd krijgen. Een soort kettingbrief dus. Van de RGT-formule moeten, zo staat in de brief, vooral werkzoekenden, huisvrouwen, studenten, gepensioneerden, ge handicapten en mensen die geld nodig hebben om een eigen on derneming te starten, profite ren. „Het is dus van belang dat u zoveel mogelijk perso nen/adressen bereikt," schrij ven de brief opstellers. „Om de ze te verkrijgen heeft u drie mo gelijkheden: Advertenties zet ten in plaatselijke, gratis aan huis bezorgde kranten, de aan koop van een adressenlijst, de vrije verdeling van huis tot huis in de door uzelf gekozen wij ken." Elke persoon die reageert op de advertentie, krijgt de ope- ningsbrief van het RGT-dossier. Degene die de bon invult en 25 gulden bijsluit, ontvangt het volledige dossier, waarmee hij op zijn beurt de boer op kan gaan. Volgens woordvoerder J. van Opdorp, chef werkgebied Oost-Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuws-Vlaamse politie, kan de politie weinig beginnen te gen dergelijke praktijken. „Ik noem zo iemand wel een oplich ter. Maar ik heb de neiging te veronderstellen dat degene die erin trapt zich niet kan beroe pen op oplichting," aldus Van Opdorp. „Je kunt het vergelij ken met iemand die langs de weg gaat staan, een verhaal ver telt en daar 25 geilden voor vraagt." Volgens de Consumen tenbond in Den Haag duiken er vaker advertenties van die strekking op. Woordvoerder J. Hakkert: „Het staat mensen vrij anderen geld te vragen. Maar we waarschuwen regelmatig voor dergelijke grappen. We kunnen alleen maar zeggen: maak geen geld over aan men sen of instanties die je niet kent. Zo'n waarschuwing hebben we onlangs ook in de Consumen tengids laten opnemen." (GH) DEZE WEEK streek in buurtschap Boerenhol een filmploeg van de Koninklijke Landmacht neer om beelden te maken voor een instruc tiefilmpje over crisisbeheersing. De druk en spanning voor soldaten die uitgezonden worden naar verre en onbekende oorlogsgebieden is groot. Tien procent van het aantal soldaten dat uit die landen terugkomt heeft tijdelijk geestelijke bijstand nodig. De filmpjes geven een in druk hoe het daar aan toe kan gaan en hoe soldaten met stresssituaties moeten omgaan. De beste instructie kwam van deze 'soldaat'. Want er gaat uiteindelijk natuurlijk niets boven een 'hazeslaapje' om de spanningen van alledag te vergeten. foto wim kooijman MENSEN zijn inventief als het gaat om ongewenste post buiten de brievenbus te houden. Sommigen plakken een sticker op de voordeur om duidelijk te maken dat ze geen reclamefolders en an dere ongein op hun deurmat willen vinden. Anderen vergrendelen hun brievenbus of laten een grommende hond rondlopen. In Koe wacht ontvangen ze de postbode zo. foto wim kooijman NET ALS WE ons door de laatste chocolade eieren heen gewor steld hebben wordt Zeeuws- Vlaanderen opgeschrikt door een invasie van booskijkende paas hazen. In het kader van de ver keersveiligheid wel te verstaan. Met heimwee naar het ernstige gelaat van de chirurg rijd ik door ons onvolprezen landschap. Bij de ingang van Hulst word ik door de blozende brandweerman verwelkomd, maar het meeleven de gezicht van de verpleegkundige is overal al verdwenen. In plaats van de vermanende blik van oom agent kijkt nu een rondtoerende haas mij narrig aan. „Je wordt bedankt," roept hij me toe. Waar voor, vraag ik me af. Op de diverse megaborden zijn onderaan nog wat lettertjes in zwart toegevoegd, maar die heb ik, al rijdend, nog niet weten te ontcijferen. Zou het helpen Autorijden in Zeeuws-Vlaanderen is een kunst apart. Je moet je weten over te geven aan het ritme van de polder wegen. Die rust is altijd het eerste wat me opvalt wanneer ik van de 'overkant' terugkom. Schittererende polderlandschappen waar kronkelige weggetjes door slingeren. Werkelijk een verademing wanneer je terugkeert uit Holland, waar alles met autosnelwegen aan elkaar gekoppeld zit. Helaas neemt of heeft niet iedereen de tijd om rustig en genietend van de omgeving van A naar B te rijden. Maar al te vaak razen snel heidsmaniakken over de daarvoor ongeschikte dijken op weg naar twee minuten tijdwinst. De intensieve controles die de politie de .aatste tijd uitvoert leiden onherroepelijk tot verstopte sluipwegen. D'e sfilte van de polder wordt ruw verstoord door claxonerende au tomobilisten, die gefrustreerd gevangen zitten achter de trage landbouwvoertuigen. Het ligt voor de hand dat dergelijke prachti ge weggejes vol wollige bermbegroeiïng spoedig afgesloten zullen worden voor doorgaand verkeer. Andere manieren om ons tot aangepast rijgedrag te dwingen zijn oplichtende borden langs diverse proviciale wegen die vooral 's nachts de snelle voorbijgangers onverhoeds verblinden. Verder heeft men blijkbaar hoge verwachtingen van rotondes, momenteel worden op de meest onwaarscijnlijke plaatsen de kruispunten ver bouwd. Men kiest voor het kleine model zoals we dat al jaren van Schoondijke kennen. Gelukkig maar, want zou men het grotere ty pe aanleggen, zoals in Terneuzen, dan was de (blik)schade niet te overzien; auto's die links voorsorteren worden daar categorisch klemgereden. Verkeersveiligheid, een hot item in Zeeuws-Vlaanderen. Maar het blijft een raadsel waarom men bij de nieuwe waarschuwingsborden nu juist voor dit dier gekozen heeft. Er als een haas vandoor gaan, verwijst niet naar snelheidslimieten, 't Hazepad doet mij meteen aan de binnenweggetjes denken, maar misschien hoopte de com missie dat de weggebruikers het beeld zouden associëren met 'het haasje zijn'. Wat mij betreft: mijn naam is Haas. ff *?*ee (Mui de Watte mensen ammel nie vertell'n eeh! Ik zou al eel wa boetes betaold èn si, wast'r mijne maot nie altijd bij! De hordel eeh! Die vergeet'k lap voo' keer, maor dan zeg ze zij: „Free, ik betaolt nie oor an z'ou pakken, ge betaol 't maor van ouw eige pree. G'è d'ouwe hordel weer nie aon! Oe dikkels moenk da nou nog zeggen eeh?" Gelijk esse vaneigen, want zone maatregel neem t'overeid nie zo maor: t'is voor ouw eige veilegeid en of ge wil of nie, t'is verplicht! Punt, uit, klaor! Maor nou oordeken iets van enen, die kom op Klooster geregeld in e stammenee, of zeg gerust: de stammenee en dan ziej oe de mensen ou vodden wille wijsmaoken eeh'. Enen van de gemeente, d'n burgemeester en Van Zwieten, n'n ogen van d'n overkant, die aoien daor gezeten, maor ze mosten nog naor Ulst, ammeUnt belang vant vaoderland. Dienen van de gemeente reej allenug en die twee anderen die gingen tegaor. Makaor kwijtraoken kost nie, want ze rejen zij netjes flak achter makaor. Laot'r nou kontrolle zijn, bij Derafe of daoromtrent, en wa wil 't geval? Vees t'ard gerejen d'n eesten, dus ge voel 't zeker wel al? 'n Bon aon ulder kont. Alle twee d'autoos, want t'ard is t'ard vaneigen? Goed gezien en laot nou dienen amtenjèr d'r ook echt een krijgen. En d'ander auto dan ook, da zoude gij verwachten zeker eeh? Vergeet 't maor, daor wier nie over gepraat dattie ook t'ard reej. Z'Aojen ulder hordeis nie aon! Ze wieren eel ernstug gewaorschouwd: Lapten ze da nog ne keer, dan liep 't ongerroepeluk fout! Gij deenkt: da pakten die mannen nie, d'n burger, n'n ele kristeluke man, die zeej vaneigen tegen de pelisie: Nee mannen, daor kom niks van! Mijnen ondergeschikten 'n bon, ik en mijne maot drie at evekes eerluk gaot. Ik een, want k'èn mijne riem nie aon en rechtuit gezeed: twee voor mijne maot. Die ist'm ook vergeten en ij reej ook t'ard, want w'ouwdem im-daor bij. Zo wijd an kik 'm ken ettij da gezeed, zonen braoven mens, wa gij? En dan komt'r enen vertellen dattij zijn wezen glad nie opendeej. En Van Zwieten ook nie! De mensen zeggen veel leluks van makaor, geloofde da Free? WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne- mingzat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 27 mei ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. P. Sol (HA). Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelgeer. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. den Hollander. zondag 28 mei HERVORMDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. Maasland. 17 u. past. M. Rouw (SOW-dienst). Biervliet: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. Leentfaar. Cadzapd: 9.30 u. ds. Ketelaar. Groede: 9.30 u. ds. v. Andel (HA). Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas. Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. dhr. D.v.d. Bauwhede. Oostburg: 10 u. ds. Lecompte. Schoondijke: 9.30 u. ds. R. Blok land (in Geref. Kerk, HA). Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Ketelaar. Sluiskil: ds. J. Kroeze. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. J.v.d. Hoek, Oostburg. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. J. Meijer, 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandings- kerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Zie kenhuis De Honte): 17.45 u. ds. L. Leeftink. Waterlandkerkje: 11 u. ds. A. van Andel (HA). IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn, Terneuzen. Zuidzande: dienst te Oostburg. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. dhr. J. Arendse, 17 u. dhr. M. Rouw. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Meijer, 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. A. Bosch. Zaamslag: 10 u. leesdienst, 15 u. ds. C. Hoogendoorn. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. R. Blok land (HA). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. diensten. Hoek: 9.30 u. ds. A. Souman. 15 u. ds. L. Leeftink. Terneuzen: 9.30 en 15 u. prof. K. Deddens, Biervliet. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink. 15 p. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. Boo gaard. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt, Tabakstr. 26): 10 u. Br. H. Wolthuyzen Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. Stegen. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. dhr. P. Lauwaert, St. Kruis/Brugge. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. P. Lauwaert. Retranchement: 10 u. ds. J. Ser- vaas, St. Niklaas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. N. Pe- terse. Goes: 10 u. mevr. P. de Rooy-Jan- se, Wemeldinge. Middelburg: 11 u. ds. M. Postma. Vlissingen: 9.30 u. ds. M. Postma. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. A. Ruyloft, Graauw, tel. 01143-5272. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor F. Buysse, tel. 01176-1407 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Voeten, tel. 01150- 19451. Afleving 409 EOND 1940 schreef Hans Leip een liedje dat door Norbert Schultze op muziek werd gezet. Een melancholisch liedje over een soldaat die afscheid moet nemen van zijn geliefde. Lili Marleen heet ze. Een lied dat voor veel mensen misschien wat wrang klinkt: het herinnert aan een onprettige tijd. Voor veel anderen echter heeft het niet die bijsmaak, maar is het gewoon een evergreen. De Nederlandse vertaler maakte er overi gens een zeemansliedje van en hij kwam niet verder dan vier cou pletten. De oorspronkelijke Duitse tekst telt er vijf. In 1988 heeft de Duitstalige versie een bewerking ondergaan. LILI MARLEEN Onder de lantaren, bij de grote poort, Vrije vele paren, bij avond ongestoord. Als ik van boord kom ga'k meteen, Terstond naar die lantaren heen Met jou, Lili Marleen. (2x) Onder de lantaren, heel dicht bij elkaar Dat verliefd wij waren zag wel eenieder daar. En elk die glimlacht naar ik meen, Gaat hij langs de lantaren heen. Om ons, Lili Marleen. (2x). Onder de lantaren, werd eëïTsein gehoord. Dat kwam van de baren en riep mij weer aan boord. Ik zei vaarwel en ging toen heen, Bij de lantaren stond alleen, Mijn schat, Lili Marleen. (2x). Onder de lantaren, loop jij nu mijn kind. Ik ben weer gaan varen en zwalk door weer en wind. Soms is mijn hart zo zwaar als steen, En dan gaan mijn gedachten heen, Naar jou, Lili Marleen (2x). Overigens gingen wij in onze tijd net niet onder een lantaarnpaal staan. Waarom niet? Ja, zeg dat wel. In Kloosterzande maakte men er vijftig jaar geleden een spotliedje van: Voor de poort van Moskou, stond een Duits soldaat. Met bevroren tenen en met ern bleek gelaat. Hij stond te bibberen van de kou En dacht: Waar blijft mijn Führer nou? Die ons toch helpen zou? (2x). Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 21