I L s op n rij zins Bon orse verschillen huurverhoging Actie van Leefbaar Terneuzen treft doel Gezins Polis offerte aan gratis CD! DE STEM Protest CDA tegen dreigende sluiting N S-stationnetj es dinisterie wil na dood katten verbod bepaalde bestrijdingsmiddelen F0m0refestival Waterrace op Boomwaifeesten Graauw zoekt gastgezinnen Speelautomatenhal in Oostburg mag blijven •121 DP RIJEN Stijging schommelt in Zeeuws-Vlaanderen tussen 3,5 en 6 procent f^EBRUIKTE FIETSEN: PROFIL KLAASSEN Zeeuwse :en is van verzekeraar rse agrariërs, particulieren iu een perfekt pakket met ontwikkeld: :zins Polis'. el is voor u! :ado toe! r Uitzondering in nieuwe verordening Fransen met heroïne gepakt Politiewagen wilde niet branden Politie vist blote fans Ajax uit zwembad wijlle dames trom. rem 295.- ^elle heren 225.- anus Cambridge trom. 450.- 1j)(avus Action jong 24 inch 200.- its meisjesfiets 16 inch 150.- PASSAGE - AXEL - 01155-61781 S zuigers, magazijn van 2800 vij op zoek naar een [ling op M.B.O.-niveau en secundaire wel voordeliger, maar lis' betaalt u nooit voor ijl u toch kunt rekenen surantie-tussenpersoon. s voordeliger uit! anvraagt, krijgt u een assurantie-tussenpersoon of ge Zeeuwse Verzekeringen Middelburg (zonder postzegel). offerte aanvragen voor rzekering ekering ring kheidsverzekering erzekering R I R R I M 'I 1 V I I I I I. M R I R I I I I I I 1 soon is: m m m tm m* Zeeland ZATERDAG 27 MEI 1995 DEEL onze verslaggever 0 - De Algemene Inspectie Dienst (AID) het ministerie van landbouw, natuurbe- m en visserij gaat volkstuinders in de ge- eenten Hulst en Aardenburg aanschrijven ,j zjj geen bestrijdingsmiddelen met een jodshoofdembleem op de verpakking meer jogen gebruiken. maatregel is een reactie op de dood van tiental len katten in beide gemeenten. Met name in Aar denburg stierven vorige maand veel huisdieren door gif. Ondanks het uitloven van tipgeld, een initiatief van de Aardenburgse bevolking, is de dader tot 'dus ver niet gevonden. De laatste tijd zijn er overigens geen meldingen meer binnengekomen. In een bericht in de krant van de landbouworgani satie ZMO van deze week, staat dat de dieren zijn vergiftigd met het bestrijdingsmiddel Temik, ,zo heeft sectie aangetoond. Een inwoner van Aarden burg nam naar aanleiding van de dood van de kat ten contact op met de AID. Nadat onderzoek van deze dienst en politie niets opleverde, besloot de AID volkstuinders in beide gemeenten schriftelijk te waarschuwen om geen middelen met een doods hoofdembleem meer te gebruiken. Slaan de tuinders deze waarschuwing in de wind, dan lopen ze het risico om een fikse bekeuring te krijgen. In de ZMO-krant worden daarbij overigens kriti sche kanttekeningen geplaatst. „De boer moet per 1 juli 1996 een spuitlicentie hebben en hij moet bo vendien over een afgesloten ruimte beschikken om de bestrijdingsmiddelen in op te bergen. De amateurtuinder kan dezelfde middelen in het keukenkastje naast het afwasmiddel opbergen." De ZMO vindt dat de AID daar ook aandacht aan moet schenken. „De gevaren zijn groot genoeg." Kritisch is de landbouworganisatie tenslotte ook over het feit dat een aantal bestrijdingsmiddelen in Nederland is verboden, maar een steenworp verder over de grens in België simpel is te verkijgen. 'Vijf dagen trekken ze in Graauw er voor uit. En elke dag springt er wel een evenement uit op de traditionele Boomwaifeesten. Gistermiddag, halverwege de feesten, was jeugd aan de beurt. Zo'n dertig jeugdleden deden mee aan het spelencircuit waarbij verschillende onderdelen afgewerkt moesten werden. De deelnemers vermaakten 'ch onder meer met eieren gooien, een geheugentest, een kruiwagenrace, skirace, en een waterspel. In de avonduren bestreed jong en oud elkaar tijdens de playbackshow. kt spelencircuit werd bij de F-jes gewonnen door Tom de Caluwé, bij de D-tjes Karei Steijaert en bij de gecombineerde AenC groep ging Chris Bleijenbergh met de hoog te eer strijken. foto wim kooijman Door Harold de Puysseleijr lerneuzen - Het Actiecomité Leef baar Terneuzen heeft met zijn eerste actie een belangrijk doel bereikt: de bestuurders in hun ivoren toren aan ben lijve laten ondervinden hoe het is om te leven in een buurt die dagelijks geregeerd wordt door overlast ver oorzakende drugdealers en junkies. Jen van de doelwitten afgelopen woens dagnacht was de woning van loco-burge meester P. Hamelinck, die de actie als zeer bedreigend ervaarde en een inbreuk op zijn gezinsleven noemde. egnjpelijk, maar daar was het de actie- oerders nu juist om te doen: de bewoners an deze sjieke wijk, waar ook burge meester Barbé woont, op een indringende anier confronteren met de situatie aarin zij elke dag en nacht leven. aar ónbegrijpelijk zijn andere uitspra ken van Hamelinck over de actie van en bedenkelijk niveau'). Daaruit spreekt onug begrip voor de machteloosheid j aan inwoners van zijn stad woens- agnacht uiting wilden geven, ta 1den mi)n deur kunnen overslaan Wanf i,,.J uvciaioaii J!. 'K he° woensdagmiddag nog een neshop dicht laten timmeren', klopte Hamelinck zich op de borst. De inwoners van de binnenstad zitten er middenin en weten beter. 'Voor elke shop die ze sluiten openen zich twee nieuwe en duiken er steeds meer straatdealers op'. Toegegeven, misschien was de actie bij momenten een harde manier om duidelijk te maken dat het zo niet langer kan. Maar, hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind en Hamelinck's uitlatingen ge tuigen niet van inlevingsvermogen in de situatie waarin veel Terneuzenaars zich bevinden. De bewoners die kampen met drugover last voelen zich in de steek gelaten door die bestuurders en de politie. Terecht, want jaar na jaar, dag in dag uit hebben ze te maken met de drughandelaren en junks die de stad 's avonds en 's nachts tot hun domein maken. Drugtoeristen en -dealers rijden er af en aan met hun auto's. Ze bonken op deuren. Ze scholen samen op straathoeken. Ze be slechten regelmatig ruzies, soms met bloedig geweld. Ze laten spuiten en zil verpapiertjes achter in de straten en uri neren tegen gevels. De autoriteiten hebben totnutoe geen antwoord op het probleem. Integendeel, de onleefbaarheid van de binnenstad is in de loop der jaren alleen maar toegenomen en de overlast zaait zich steeds meer uit naar andere delen van de stad. Daardoor wankelt het vertrouwen van de bevolking in het optreden van gemeente bestuur en politie. Het is niet zo vreemd dat de nieuwe aanpak om alleen nog soft drughandel in twee koffieshops toe te staan, in hun ogen tot mislukking is ge doemd. Ze eisen meer politie op straat die verslaafden en dealers met harde hand te lijf gaat. De mensen, die te maken hebben met de terreur van de drugwereld, weten ook wel dat er geen pasklare oplossing is voor de overlast. Maar die neemt niet af, terwijl hun ergernis, frustraties en machteloos heid toenemen. Ze storen zich er onder hand aan dat elk initiatief dat ze zelf ne men om tegenwicht aan de drugscène te bieden, op geen enkele manier steun krijgt van de gemeente. Zo strandde een poging de leefbaarheid in de binnenstad te verbeteren door er een antiekmarkt te houden, op onwil van de gemeente. Dat soort dingen maakt de maat ver(der) vol. Daarom hebben verontruste, wanho pige bewoners van de binnenstad en de Oranjebuurt zich nu verenigd in het Ac tiecomité Leefbaarheid Terneuzen. Woensdagnacht ondernam dat comité de eerste poging om de bewoners (lees: be stuurders) van de stad wakker te schud den. Met hun opmerkelijke actie lieten ze de bewoners van de nette'wijk waar ook Barbé en Hamelinck wonen, even kennis maken met de situatie die voor hen be hoort tot het leven van alledag. De huizen van de burgemeester en diens plaatsver vanger vormden speciale doelwitten. Het bloed, de drugs en de pistoolschoten wa ren hier echter nep, de lawaai-overlast tijdelijk. 'Bij ons duurt deze werkelijk heid helaas al jaren', zo drukten ze de he ren bestuurders hardhandig met de neus op de feiten. Twee dagen na de actie weten bestuur noch politie zich kennelijk raad met de situatie. Politiewoordvoerder P. Ardonne zegt 'dat de politie alleen actie onder neemt als er aangifte wordt gedaan' en laat politie-optreden bij al aangekondig de nieuwe protesten van Leefbaar Ter neuzen afhangen van de aard van die ac ties. Voor verder commentaar verwijst hij naar loco-burgemeester Hamelinck. Die zegt op zijn beurt dat het gemeente bestuur de zaken 'na het weekeinde nog eens goed op een rijtje gaat zetten' en met vertegenwoordigers van Leefbaar Ter neuzen in contact wil treden. De verkoop van drugs in de binnenstad gaat intussen rustig door. Van onze correspondent Sas van Gent - Vanaf zaterdag 15 juli zullen vierhonderd dansers, danseressen en muzikanten weer te gast zijn tij dens het 21e Internationale Folklore Festival Zeeland. Van onze verslaggever Terneuzen/Axel/Hulst - De huurverhoging met ingang van 1 juli dit jaar geeft in Zeeuws-Vlaanderen grote onderlinge verschillen te zien. De stijging schommelt doorgaans tussen de 3,5 en 6 procent. Sommige huur ders hebben zelfs met een huurverlaging te maken. De grootste uitersten komen we tegen bij de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging, met 5300 woningen in be heer de grootste vereniging. Een groot aantal huurders krijgt te maken met een huurverhoging van 6 procent. Van 200 woningen is de huur bevroren. Acht wonin gen gaan zelfs in huur omlaag. Directeur C. Reinhoudt zegt dat de gemiddelde stijging 3,5 pro cent is. Waarderingsstelsel Een en ander heeft volgens Rein houdt te maken met het woning- waarderingsstelsel. Aan de hand van dat systeem, waarbij op basis van een aantal algemene uit gangspunten zoals ligging en kwaliteit van de woning gekeken wordt naar een gemiddelde huur prijs, wordt een zogenaamde mi nimum redelijke huurprijs be paald. Wie daarboven zit, en dat zijn de meesten, gaat dit jaar met minstens 3,5 procent omhoog. Punten „Onze woningen krijgen punten toebedeeld op basis van comfort, luxe en ligging. Dat houdt in dat woningen in bepaalde wijken moeilijk verhuurbaar zijn, terwijl andere, de meer populaire wo ningen, niet aan te slepen zijn. Die laatste krijgen te maken met een hogere huurverhoging van maximaal zes procent." Het bo vengenoemde systeem heeft in acht gevallen geleid tot huurver laging. Wet De Hulster Woningbouwvereni ging heeft de huurverhoging voor dit jaar gesteld op 3,56 proeent. Dat is een fractie boven de mini mumverhoging van 3,5 procent die de landelijke overheid heeft vastgesteld. Volgens de wet mogen de huren dit jaar per 1 juli met maximaal zes procent stijgen. Dat is een half procent minder dan vorig jaar. „Gezien onze goede finan ciële positie krijgen de huurders van onze woningen te maken met de minimale huurverhoging," al dus J. Valckx van de Hulster Wo ningbouwvereniging. De Algemene Woningstichting West-Zeeuws-Vlaanderen, met een woningbestand van 1990 wo ningen in West-Zeeuws-Vlaan deren, Sas van Gent en Philippi ne, verhoogt de huur met vier procent. Bevriezing Voor de woningen die in de hoge huurcategorie vallen wordt de huur bevroren. „Anders zijn die woningen niet te verhuren," aldus een woordvoer der van de Woningstichting. „Omgerekend komt de huurver hoging neer op 3,9 procent. Maar alle huurders krijgen dus te ma ken met de huurverhoging van vier procent uitgezonderd dus de woningen waarvoor de huur is bevroren." Onverhuurbaar Volgens de woordvoerder laat de exploitatie en het woningbestand het toe dat de stichting niet tot de maximale huurverhoging van zes procent overgaat. „We streven er niet naar om de huurprijs te hoog te laten worden. Want anders krijgen we met onverhuurbare woningen te maken." In het beheergebied van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen gaan de huren met 4,65 procent omhoog. Bij de vereniging viel gisteren geen toelichting te krij gen. Ook dit jaar komen ze weer uit alle hoeken van de wereld. On der meer uit Portugal, Verenig de Staten, Colombia, Bulgarije en Estland. De meesten van hen worden gedurende het fes tival ondergebracht bij gastge zinnen. Deze hebben daarmee een kans om kennis te maken met ande re culturen en bovendien heb ben ze gratis toegang tot alle evenementen van het festival. Hoe leuk het contact met de groepsleden verloopt blijkt wel uit het feit dat een aantal per sonen reeds 21 jaar gasten te logeren hebben. Door de orga nisatie worden de gastgezinnen dan ook gezien als het belang rijkste draagvlak van het festi val. Op dit moment is de organisa tie nog naarstig op zoek naar een aantal gastgezinnen. Per gezin worden minimaal twee personen geplaatst. Geïnteres seerden kunnen contact opne men met Joke de Coninck (Tel: 01158-51562), Winanda Neyts (01159-2214) of Els Sol (01158- 53265). Van onze verslaggever Oostburg - Zolang de eigenaresse van een cafetaria annex speelautomatenhal in de Bredestraat in Oostburg daadwerke lijk als exploitante optreedt, wordt voor haar een uitzondering gemaakt op de nieuw in te voeren speelautomatenverordening. Hoewel een cafetaria als laag drempelige voorziening is aange merkt, waar geen kansspelauto maten mogen'staan, mag zij jaar lijks meer dan drie van die auto maten plaatsen. Stopt zij met de zaak, dan is het ook onmiddelijk afgelopen. Zo staat te lezen in de nieuwe speelautomatenverorde ning die de raad van Oostburg gaat vaststellen. Enerzijds wor den hierdoor de belangen van de exploitante beschermd, ander zijds kan op termijn het gemeen telijk beleid worden doorge voerd. Aparte regeling Deze bepaling geldt niet voor een gelijksoortige inrichting aan de Scheldestraat in Cadzand-Bad. Die inrichting, waarvoor nimmer een halvergunning is afgegeven, moet uiterlijk eind 1997 aan de nieuwe regelgeving voldoen. Voorgesteld wordt ook binnen de gemeente niet meer dan twee au tomatenhallen - met name in Cadzand-Bad - toe te staan. Voor campings komt er een apar te regeling. Uitgangspunt in de verordening is dat in laagdrempelige inrich tingen - sportkantines en snack bars - geen kansspelautomaat mag staan. Dit in tegenstelling tot de strand paviljoens die als hoogdrempelig worden aangemerkt, evenals café's en restaurants. Die mogen elk één kansspelautomaat exploi teren. Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzense dou aniers hebben in de buurt van Hoek drie Fransen aangehouden die op pad waren met 37 gram heroïne. De medewerkers van de douane wilden een controle in stellen op grond van de douane wetgeving en gaven de auto een stopteken. Na dat stopteken zagen ze dat uit de auto een pakketje werd ge gooid. Dat bleek de heroïne te zijn die verpakt was in kleine bolletjes in plastic zakjes. De heroïne was bestemd voor de Franse markt en vertegenwoor digde een verkoopwaarde van ongeveer vijfduizend gulden. De drie Fransen werden overge bracht naar het politiebureau in Terneuzen. Na hun voorgeleiding aan de hulp-officier van justitie werden ze ingesloten. In de loop van de dag zijn ze door de douane verhoord, kregen een dagvaar ding mee en konden vertrekken. tensief door lokale scholieren wordt gebruikt, dat een halte plaats in de buurt van het drukke Veerse Meer zeker niet gesloten mag worden en dat de spoorbaan dwars door het dorp loopt. 'Bij sluiting hebben we wel de lasten maar niet de lusten,' aldus' het CDA uit Arnemuiden. Van onze verslaggever Middelburg - Met een brief aan de Eerste en de Tweede Kamer plus een petitie uit Arnemuiden protesteert de Statenfractie van het CDA tegen de dreigende sluiting van vier NS-station- netjes in Zeeland. Zoals bekend loopt de NS al lang met plannen rond de stationne tjes Krabbendijke, Rilland, Ka- pelle en Arnemuiden te sluiten omdat ze niet rendabel zouden zijn. Het voor Zeeuws-Vlaande ren zo belangrijke station Krui- ningen-Yerseke blijft open. Het CDA sluit zich aan bij de storm van Zeeuwse protesten die het plan al heeft ontlokt en noemt de sluitingen slecht. Het CDA schrijft dat 'door deze maatregelen Zeeland naar onze mening in een achterstandsposi tie komt' en 'de leefbaarheid in het Zeeuwse geweld aangedaan.' Bij de brief zit een petitie van het CDA in Arnemuiden waarin be toogd wordt dat de trein zeer in- Van onze correspondent Terneuzen - Onbekenden hebben gisternacht getracht een aan de Irenestraat in Terneuzen gepar keerde politieauto in brand te steken. Het voertuig werd eerst overgoten met een brandbare vloeistof. Het vuur is vanzelf uit gegaan, maar vernielde wel een band en een wieldop aan de auto. Als stille getuige van de aanslag trof de politie later een gedeelte lijk verbrand vod bij het voertuig St. Maartensdijk - De politie heeft, naar nu bekend is ge wórden, donderdag in de vroege uurtjes een groepje naaktzwemmers uit het zwembad in St. Maartens dijk op Tholen gevist. Het stel zocht na de over winning van Ajax op AC Mi lan verkoeling. In het zwem bad, waar de Ajax-fans be landden door een hek over te klimmen, vierden luidruch tig feest. Binnen de kortste keren was de hele buurt wakker en werd ook de poli tie gealarmeerd. Die maakte een einde aan het feest door de supporters op de bon te slingeren voor geluidsover last en de illegale aanwezig heid in het bad. I

de Stem | 1995 | | pagina 15