Juppé wil Frankrijk veranderen [taliaans tv-overleg mislukt, nieuwe confrontatie op komst Congresleden YS hoeven niet eerder weg ii pakt beleid ers aan Rampgebouw in Oklahoma City opgeblazen DDR-spionnen mogen niet worden vervolgd Rusland nu aan zet in besprekingen Servië Peking woedend op VS over Taiwanees bezoek Premier zinspeelt in regeringsverklaring op hervatting kernproeven Idering over es in Limburg ,ËSTEMBUITENLAND A5 INENLAND KORT oorlogsgetroffenen over eenzaamheid (aten creperen invalide Betuwelijn pterdams referendum ill! iill lilt L Phi éi ii ii ie u li II II t II IIII li II Tien doden bij Brits busongeluk Operatie met klerenhanger en cognag Uitbraak van Duitse gangsters eindigt zonder bloedvergieten BUITENLAND KORT Dissidenten Congrespartij onderling slaags PKK-leider zou bestand willen sluiten Israëlische soldaat beschiet kerk Japan bereidt verbod sekte voor Sri Lanka begint offensief tegen Tamils China pakt weer dissident op Jeltsin gaat op officieel bezoek in Iran 1ENSDAG 24 MEI 1995 wil van minister Jorritsma van of de aanpak van kades langs ïburg inderdaad veel duurder Be deze vraag gisteren in de Twee- uitspraken vorige week van dè brijen. lat voor de aanleg en verbetering les wellicht 200 miljoen gulden no- geraamd. Het CDA vreest dat ver- lot vertraging van de werkzaamhe- ■tij wil daarover opheldering van Earner schriftelijk antwoorden. Ivan de slechtste dijkvakken in het lieg van kades in Limburg en Bra- ond. |n aan de doelstelling die het kabi- heeft vastgelegd in de Deltawet [11 april van kracht, maakt een vlot- buiten spel zetten van vertragende Is alleen betrekking op de kades en log risico op doorbraak of overstro- Aart Heering van maakt. In een van de stemmingen Berlusconi's zenders. Toch was ook Ber- in afwachting van een definitieve rege- coni, die dit voorstel vergeleek mei ®1 rinnr hot rïiiclnVton van Ho worrit de kiezer upvraapd om het maxi- lusconi eerder tot een comDromis se- line voor het einde van dit iaar. Dat was ondracht aan Fiat om twee derd< WOENSDAG 24 MEI 1995 «orAart Heering pie - Door het mislukken van de Verhandelingen over een nieuwe -ediawet gaat Italië een nieuwe po- Jjeke krachtmeting tegemoet. Op .[juni moeten de Italianen zich uit leken in maar liefst twaalf vólks- lemmingen over uiteenlopende on- jnverpen. belangrijkste daarvan betreffen het èdiarijk van de rechtse leider Silvio (tlusconi, die nu nog over drie landelij- jtr-zenders beschikt en daar voor zijn ilitieke propaganda dankbaar gebruik Oor immateriële hulp aan oorlogsge- lenwerken en uiteindelijk opgaan in Jioet die worden opgenomen in de ri jft welzijnsminister Borst gisteren in i bijeenkomst van de Stichting Bur- J Er komt eerst nog een onderzoek ing tussen de instellingen.De andere Tlgroepen steeds kleiner worden. Ele Reclame (SIRE) is deze week een tr eenzaamheid. De organisatie be- al aandacht aan dit onderwerp. Doel Iheid meer herkenbaar en bespreek- Ten blijkt dat ongeveer 30 procent van I eenzaam voelt. De campagne bestaat leen boekje 'Eenzaam en toch verder', ken van hulpinstellingen. tile heeft een 51-jarige vrouwe uit Al- |eld tot een gevangenisstraf van twee |zij in mei vorig jaar een 62-jarige li- die zij verzorgde, aan zijn lot had led. a bed op de grond terechtgekomen. De nedische hulp en voeding achter. Ook Ihikte over zijn alarmknop.Bovendie» 1 daarna de rekening van het slachtof- |g van ruim 11.000 gulden waarvan de luren van Zutphen, Arnhem, Brammen |in Den Haag duizenden handtekenin- zitter van de Vaste Kamercommissie |Met de actie protesteren zij tegen het qele noordelijke aftakking van de Bet- en Zutphen aan te leggen. |llen ruim 3000 woningen in Zutphen massaal goederenvervoer door die dat niet acceptabel. Ook het centrum Ibben van een noordelijke Betuwelijn Ide stad gaat. jet geheel zorgvuldig als een gemeente een onderwerp waar een ander verant- i woorden gaf minister Dijkstal (Bin- de Tweede Kamer aan dat hij het ei- bet Amsterdamse stadsbestuur om een leren. In het referendum keerde de be- Jngsplan om de hoofdstad te splitsen in op hun beurt samen met omliggende Incie moeten vormen, jer valt uiteindelijk in het parlement. uitslag van het referendum in de wie- 1A en D66 zijn geneigd om de uitspraak Iren. Ook VVD-leider Bolkestein heeft ooft ding ;ract Het len's dere :terk lijk- eno- olle- :r J. reau ster- satie gra- .stad van maakt. In een van de stemmingen wordt de kiezer gevraagd om het maxi male aantal zenders in handen van één persoon of organisatie terug te brengen van drie naar één en een andere heeft tot doel om de onderbrekingen voor reclame drastisch te beperken. In de afgelopen week is koortsachtig on derhandeld over mogelijke wetswijzigin gen, die het referendum overbodig zou den maken. De progressieve en centrum partijen waren tot een compromis be reid, omdat peilingen hebben uitgewe zen dat de kans groot is dat het referen dum het niet haalt, mede als gevolg van de voortdurende anti-propaganda op Berlusconi's zenders. Toch was ook Ber lusconi eerder tot een compromis ge neigd. Dit vanwege een vonnis van het Constitutionele Hof, dat vorig jaar het bezit van drie nationale tv-zenders in strijd met de in de Grondwet heeft ver klaard. Ook als het referendum het niet haalt, zal Berlusconi daarom op den duur worden gedwongen om een of twee zenders af te stoten. Het afgelopen weekeinde waren de link se en rechtse partijen daarom bijna tot een akkoord gekomen: een noodwetje waarin een aantal paragrafen van de huidige (voor Berlusconi in 1991 op maat gesneden) mediawet werden afgeschaft, in afwachting van een definitieve rege ling voor het einde van dit jaar. Dat was echter niet naar de zin van de Lega Nord en de communisten, die hoe dan ook het gevecht met Berlusconi willen aangaan. Zij dreigden met obstructie in de Kamer, die een behandeling voor 11 juni, de da tum van de stemming, onmogelijk zou hebben gemaakt. Gisteren kwamen progressieven, cen trum en Lega daarom samen met een laatste tussenvoorstel: een overgangsre geling die Berlusconi zou toestaan om tot augustus 1996 drie zenders te houden, tot januari 1998 twee en daarna één. Dat was echter onaanvaardbaar voor Berlus coni, die dit voorstel vergeleek met 'een opdracht aan Fiat om twee derde van zijn produktie stop te zetten'. Italië gaat daarmee een onzekere en voor beide kampen belangrijke stemming te gemoet. Voor Berlusconi zou een over winning het behoud van zijn bijna-mo- nopolie in de commerciële tv betekenen en tevens een goede voorzet voor de ver kiezingen van komende herfst. Zijn te genstanders hopen daarentegen Berlus coni's propagandamachine onklaar te maken en tegelijk de overwinning in de gewestelijke verkiezingen van 23 april te consolideren. De kortstondige luwte in de Italiaanse politiek is daarmee voorbij. dam wil de inburgering van nieui Met nieuwkomers wordt in de to ten met afspraken over bijvoorbeeli g- gebouwd uit ongeveer tweedi zend vluchtelingen en tweedi zend mensen die in het kader V' gezinshereniging naar Amsti dam komen. Na aanmelding bij het imnui tieloket, krijgen ze een verblijf pas en een gesprek over hun r burgering bij het Bevolkings' gister. Daar wordt een traject va twee jaar uitgezet, met maa' schappelijke oriëntatie en ver schillende niveaus van tas derwijs en beroepsoriëntatie. Gemeente en nieuwkomer nen een contract. De gen belooft dat er geen wachtlijs'8 zullen zijn als immigranten dee nemen aan het traject. Voord» nemers is het contract t als motivatie om verder te Van der Aa is ervan overtuigd»' loorWilko Voordouw ijiijs - De Franse premier jain Juppé wil de slag te en de werkloosheid win- en. Dat bleek gistermiddag ijdens zijn regeringsver- laring in de Franse Tweede [amer. „Mijn programma :an worden samengevat in en woord: werk," aldus de igeringsleider. jppé zei ook dat hij president I acques Chirac spoedig informa- it zal geven, op grond waarvan Ie kan beslissen of de Franse naproeven worden hervat. Chi le heeft gezegd dat Frankrijk Lisschien meer proeven nodig ieeft om zijn kernwapens te mo- taiseren, voordat het land in laat is ze met de computer na te «otsen. Nationaal en internatio- aai is dit een sterk omstreden uestie. 'uppé beklemtoonde dat kernwa as de basis van de Franse defen- i! blijven. De premier zei dat de liropese defensie zichzelf moet trsterken zonder dat de band iet de Verenigde Staten verloren pat. lervormingen k Franse premier kondigde gis tten- zes dagen na de ambtsaan- aarding van president Chirac - en ambitieuze serie sociale her mingen aan. Het zwaartepunt rardt de invoering van het Con tact Initiatief Werkgelegenheid, latop termijn een baan moet ga- anderen aan de 1,2 miljoen lang- ling werklozen in Frankrijk. De «rkgeverslasten worden volgens at plan gedurende twee jaar nijtgescholden en werkgevers nijgen een premie voor iedere Hewuebaan. «ppé kondigde ook een nood- «isvestings-plan aan. Nog dit har -voor de winter- wü hij aast het al bestaande plan voor Ie bouw van 20.000 'heel sociale toningen', 10.000 extra noodwo- ingen laten bouwen. Her gaat de Franse premier 'toen lanceren voor twee extra •ciale toelagen. De eerste betreft hulpbehoevende ouderen, die zo te kunnen blijven wonen en Up in huis kunnen nemen; de rade behelst een regeling waar- t werkende ouders een crèche len bekostigen. Premier Juppé kreeg het er van. foto ap aatste punt in de urgentie-plan- "i van de nieuwe premier: de [»sioenen zullen worden ver van Vo- NGA otale 13 acti- NGA de >eleid komt en en ingen jaar .wko- r dan 00 in ie da- ngere n een ieuw- zaken gelen, :n af- is op- net a's bet minimumloon, contract. De geme® at etreft Jupp, Unhartig zijn: het mag met ruim Procent stijgen. In zijn lange en 1 gedetailleerde toespraak We de premier alle belangrijk- (programmapunten van Chirac trefwoorden waren 'verande- de overeenkomst geen zin ben. Volgens hem willen nie® komers juist heel graag cursuss^ volgen om hun inburgering versnellen en is het niet n»1 daar dwang bij te gebruiken. De enige voorwaarde waaraan deelnemers moeten voldoert tijdig bij een begeleider aan bel trekken als er iets mis dr»' te lopen, zodat op tijd kan w' den bijgestuurd. De gemeente heeft desondank5 verwachtingen niet al te h°0£ai spannen. Als doelstelling is zen voor 55 procent geslaagi burgeringstrajecten in 1995 Er is rekening gehouden mei lenging van trajecten v0°r procent van de nieuweling® een uitvalpercentage van 2" P cent. Uitvoering van het komersbeleid kost 7,5 n>"l gulden. Karlsruhe (dpa/afp/rtr) - Voormalige DDR-spionnen mogen in het verenigde Duitsland niet worden vervolgd wegens het ver raad van voormalig West-Duitsland, als de feiten in de DDR zijn gepleegd. sancties op de ^naleving; "w<=f an «uwen aan de levende krachten Franse samenleving'. Te Jbetoogde Juppé, zijn de rij- evoordeeld, terwijl de armen 'Hen onderdrukt. '!°teyraaS <Jie in de bomvolle jwnblée Nationale bleef han- was die van de kostprijs van Ink uPPé- Nergens gaf hij koe al die nieuwe toelagen te Lj P"'.De Parijse beurs rea- inn -e n op verklaring van bV' a ^-anc daalde in waarde ictn? e van de Duitse mark ,cent> de beurskoersen gin- een procent omlaag. Jup- ugde aan dat het 'slapende 1st /waarder moet worden be- st ^et geld dat wordt geïn- a„ ,!n banen. Dat zijn uitla- «ursvloer. VaU6n °P d® Dat heeft het Constitutioneel Hof in Karlsruhe, de hoogste Duitse rechtbank, gisteren met vijf te gen drie stemmen beslist in een zaak die was aangespannen door Werner Grossmann, de laatste chef van de DDR-spionagedienst. De beslissing van het hof bete kent dat justitie honderden straf zaken moet seponeren, waaron der die van Grossmanns voor ganger Markus Wolf. Wolf, van wege de geheimzinnigheid die hem omgaf bijgenaamd 'de man zonder gezicht', was van de op richting in de jaren '50 tot eind '86 chef van de spionagedienst van de DDR. In Duitsland was er veel kritiek op met name het proces tegen de inmiddels 72-jarige Wolf. De rechtbank veroordeelde hem in Van onze correspondent Londen - Minstens tien mensen zijn gisteravond omgekomen bij een ernstig busongeluk nabij de Engelse stad Bristol. Door onbe kende oorzaak raakte een bus met veteranen van het Royal Bri tish Legion van de M4-snelweg. De acht jaar oude bus stortte on dersteboven in een diepe greppel. Zeventien passagiers raakten ernstig gewond. De bus was gehuurd door het Royal British Legion, de grote or ganisatie van Britse ex-militai ren. Een groep van 29 veteranen maakte een dagtocht van het Zuidengelse Christchurch naar de Welshe hoofdstad Cardiff. Over de oorzaak van het ongeluk bestond gisteravond geen duide lijkheid. Een ooggetuige zei dat de bus zonder zichtbare reden dwars door een houten schutting was geschoten. Langs de snelweg was geen vangrail. Meer dan zeventig reddingswer kers werden gemobiliseerd. Een aantal slachtoffers kon pas uit de bus worden bevrijd nadat die met een kraan was opgetild. Verschil lende inzittenden bezweken aan brandwonden. 1993 tot zes jaar cel wegens ver raad van West-Duitsland terwijl hij in dienst van Oost-Duitsland was. Velen vonden dat absurd. Volgens het hof is dit soort straf zaken in strijd met het gelijk heidsbeginsel in de grondwet omdat justitie voormalige West- duitse spionnen niet vervolgt we gens spionage tegen de DDR. De beslissing heeft in eerste in stantie betrekking op Oostduit sers die in de DDR aan spionage tegen de BRD deden. Oostduit sers die in de BRD voor de DDR spioneerden, kunnen een beroep doen op verzachtende omstan digheden die tot seponering kun nen leiden, stelt het hof. Het vonnis laat vervolging van Westduitsers die voor de DDR werkten wel toe. Veel van deze zaken kwamen pas aan het licht toen Westduitse inlichtingen diensten door de hereniging in zage kregen in Oostduitse dos siers. De diensten schatten dat honderden spionnen, die West duitse overheidsinstanties had den geïnfiltreerd, nog niet zijn ontmaskerd. Experts hebben gisteren het door de aanslag van 19 april zwaar beschadigde overheidsgebouw in Oklahoma City in de VS opgebla zen. Er kwam meer dan vijftig kilo springstof aan te pas. De restan ten van het gebouw stortten met een doffe knal in elkaar. Bij de aan slag kwamen 166 mensen om het leven. Twee of drie slachtoffers zijn ondanks de wekenlange opruimingswerkzaamheden nooit gevon den. Op de plek waar het gebouw stond, wordt een park aangelegd ter nagedachtenis van alle omgekomenen. Ondertussen heeft de rechtbank in Detroit de 41-jarige James Ni chols, broer van een van de vermoedelijke daders van de aanslag, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De Amerikaanse justitie gaat er nog altijd vanuit dat James Nichols een rol heeft gespeeld in de voor bereidingen van de aanslag. Maar omdat hij geen gevaar voor ande ren vormt, mag hij voorlopig gaan. Nichols' een jaar jongere broer Terry en diens vriend Timothy McVeigh (27) zijn de enige twee die tot nu toe in staat van beschuldiging zijn gesteld. foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Verenigde Staten hebben gisteren hun onderhan delingen met Servië over erkenning van Bosnië door Belgrado afgebroken. Rusland neemt de estafettestok vandaag over. VS-gezant Robert Frasure voerde de afgelopen dagen in Belgrado namens de groep besprekingen om erkenning van Bosnië door presi dent Milosevic te krijgen in ruil voor verlichting van de VN-sanc- ties tegen Servië. Maar Milosevic neemt kennelijk geen genoegen met verlichting en wil totale op heffing. Frasure vertrok gisteren uit Belgrado, vandaag arriveert de Rus Aleksandr Zotov om zijn taak over te nemen. Frankrijk waarschuwde gisteren intussen bij monde van premier Juppé dat de VN-blauwhelmen bij uitblijven van Servische erken ning van Bosnië daar niet lang meer kunnen blijven. Als Belgrado Bosnië erkent, ko men de Bosnische Serviërs nog verder in het isolement. Hun lei der, Karadzic, lijkt daar nu al op in te spelen door de band met de Serviërs in Kroatië te verstevigen. Het parlement van Karadzics een zijdig uitgeroepen Servische repu bliek in Bosnië stemde gisteren in met een fusie met de Serviërs van de Kroatische enclave Krajina. Londen (rtr) - Twee Britse artsen, die van Hongkong naar huis terugvlogen, heb ben maandag aan boord van een Boeing 747 met be hulp van een klerenhanger, een pleister, in cognac ge steriliseerd bestek en een fles mineraalwater een noodoperatie uitgevoerd. Daarmee hebben ze het le ven gered van een 39-jarige medepassagiere. Paula Dixon had te kampen met een ingeklapte long. De twee dokters, Angus Wallace en Tom Wong, wis ten, ondanks het ontbreken van medische apparatuur, een drain aan te leggen om de long te zuiveren, waar door zij bleef ademhalen. De passagiere is direct na aankomst naar een zieken huis gebracht. Zij had op weg naar de luchthaven van Hongkong een verkeersongelukje ge had. Tijdens de vlucht zwol haar arm op, waarna de medici gebroken ribben en een in geklapte long constateer den. Door Mare de Koninck Washington - Leden van het Ameri kaanse Congres mogen zo vaak herkozen worden als zij zelf en de kiezers willen. De wettelijke 'termijn-limieten' die in veel Amerikaanse deelstaten zijn inge steld voor hun afgevaardigden naar de Senaat en het Huis van Afgevaardigden in Washington, zijn in strijd met de grondwet en daarom ongeldig. Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft dit beslist. Het besluit is een zware tegenval ler voor de brede 'term limits-beweging' waarvan in de VS sprake is en waarin het wantrouwen van het publiek tegen levens lange beroepspolitici en tegen 'Washington' in het algemeen tot uiting komt. In 23 van de 50 Amerikaanse deelstaten zijn sedert 1992 uiteenlopende wetten aangeno men die hun afgevaardigden naar het Con gres verbieden om zich na een beperkt aan tal dienstjaren in dat Congres opnieuw her kiesbaar te stellen. Het gaat om termijn-li mieten van zes tot twaalf jaar, welke zouden kunnen voorkomen dat politici corrupt, te machtig of te afstandelijk van hun achter ban worden. Maar een proefproces rond zo'n wet in de deelstaat Arkansas heeft nu geleid tot de uitspraak in hoogste instantie dat al zulke wetten geschrapt moeten worden. Het hooggerechtshof zegt dat termijn-limie ten anti-democratisch zijn omdat het volk nu eenmaal iedereen mag kiezen die het wil. Bovendien meent het hof dat iedere Ameri kaan, in welke deelstaat hij ook woont, een zelfde recht moet hebben om mensen van zijn keuze als afgevaardigde naar het fede rale (nationale) Congres aan te wijzen. „Als er een lappendeken ontstaat van per deel staat verschillende criteria voor verkies baarheid, tast dat de federale structuur van de Verenigde Staten aan," aldus het hof. Overigens is de beslissing van het negen le den tellende hoogste rechtscollege niet una niem, maar berust ze op een minimale meer derheid van vijf tegen vier. De enige manier om Congresleden nu nog aan termijn-limieten gebonden te krijgen is de grondwet in die zin te wijzigen. Daarvoor is echter een tweederde meerderheid nodig in beide kamers (Senaat en Huis van Afge vaardigden) van het Congres. Eerder dit jaar bleek al dat die er niet in zit. Huisvoorzitter Newt Gingrich slaagde er toen niet in er vol doende stemmen voor te vergaren. Natuurlijk kunnen Congreskandidaten tij dens toekomstige verkiezingscampagne's wel informeel aan termijn-limieten worden gehouden. In veel gevallen zullen ze zich verplicht voelen - om een kans te maken ver kozen te worden - vooraf plechtig te beloven maar een beperkt aantal jaren in het Con gres te zullen dienen. Volgens de actiegroep 'U.S. Term Limits Inc.' zijn wettelijke ter mijn-limieten noodzakelijk om het Congres tot een waarachtige volksvertegenwoordi ging te maken 'waarin mensen zitten die het ware leven maar voor korte tijd onderbreken om in de kunstmatige wereld van Washing ton aan het landsbestuur mee te werken'. OsnabrÜck (dpa/afp) - De Duitse politie heeft gisteren zonder bloedvergieten twee zware criminelen opgepakt die met medene ming van een gijzelaar uit een gevangenis waren ontsnapt. De twee zijn met hun gijzelaar uiteindelijk 51 uur onderweg geweest voor een speciale politie-eenheid hen weer wist aan te houden. De politie greep in in OsnabrÜck, omdat de twee criminelen naar haar mening in een 'chaotische fase' terecht waren gekomen. Kort na 11 uur 's ochtends werden Peter Strüdinger (38) en Günther Finneisen (37) opgepakt. Het tweetal had zondagochtend in de ge vangenis in Celle een bewaker in gijzeling genomen. Ze konden zondagavond het gevangenisterrein verlaten in een snelle auto en met 200.000 mark. De twee hadden straffen die in 2006 afliepen. Strüdinger was zo'n tien jaar geleden op identieke wijze uit de zelfde gevangenis ontsnapt. Hij wordt door de politie als uiterst gevaarlijk bestempeld. Strüdinger en Finneisen hebben gezegd dat zij met het aidsvirus besmet zijn en dus niets hadden te ver liezen. New Delhi - Enkele dagen na de splitsing van de regerende In diase Congrespartij hebben dissidente partijleden zelf onderling ruzie gekregen. Tegenstanders van premier Narasimha Rao be noemden zaterdag de vroegere premier van de deelstaat Uttar Pradesh, Narain Dutt Tiwari, tot partijleider in plaats van Rao. Zij deden dat tijdens een congres van dissidenten, waaraan tien duizenden mensen deelnamen. Maar gisteren legde Tiwari zijn functies al weer neer. Hij be schuldigde zijn mede-dissidenten van autoritair gedrag en ver weet hen dat hij in een geheime stemming was benoemd tot par tijleider. Daarmee hadden de dissidenten 'een verkeerd signaal' afgege ven naar het Indiase vol Bekaa - De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Ab dullah Ocalan, is bereid een bestand met de Turkse regering te sluiten. Maar dan moet Ankara de militaire acties tegen de PKK stopzetten en bereid zijn een politieke oplossing na te streven. Ocalan zei dit gisteren in de Bekaa-vallei in Libanon. Iraaks- Koerdische bronnen meldden gisteren dat de Turkse strijd krachten opnieuw aanvallen ondernemen op PKK-bases in Noord-Irak. Enkele weken terug waren die aanvallen stopgezet. Een Turkse militaire woordvoerder wilde geen commentaar ge ven. Tel Aviv - De Israëlische minister voor Religieuze Aangelegen heden Shitrit heeft gisteren de christenen in de stad Jaffa om vergeving gevraagd voor de beschieting van een kerk, maandag avond door een extremistische Israëlische soldaat. De staat zal de schade die de man heeft aangericht, vergoeden. Met een ma chinepistool vernielde de 21-jarige man een groot deel van de inrichting van de kerk. Toen de politie hem afvoerde, dreigden honderden buurtbewo ners hem te lynchen. Tokyo - De Japanse autoriteiten hebben de sekte 'Hoogste Waarheid' gisteren bestempeld tot een subversieve onganisatie. Daarmee is de wettelijke basis geschapen om de organisatie te verbieden. Minister van Justitie Maeda zei zeer omzichtig te werk te gaan 'omdat we ook de vrijheid van godsdienst moeten respecteren'. De sekte wordt verdacht van de sarin-aanslag op de metro van Tokyo, weaarbij 12 doden vielen. Een krant zegt dat gearres teerde leden van de sekte hebben bekend dat ook een eerdere gifgas-aanval, waarbij 7 doden vielen en 600 mensen ziek wer den, het werk is geweest van de sekte. Japan maakte gisteren be kend dat de sekte er ook van wordt verdacht, leden te hebben la ten infiltreren in legereenheden 'met de bedoeling die onder hun invloed te plaatsen'. Colombo - De Srilankaanse president Chandrika Bandaranaike Kumaratunga heeft het einde aangekondigd van de vredesbe sprekingen met de Tamil Tijgers en laten doorschemeren dat nieuwe offensieven tegen hen in de maak zijn. De aankondiging betekent het voorlopige einde van de politieke aanpak van het Tamil-probleem die Kumaratunga vorig jaar bij haar aantreden als president aankondigde. De president wees erop dat de Tamil Tijgers eenzijdig het staakt-het-vuren hebben opgezegd en twee patrouilleschepen tot zinken hebben gebracht. „Daarom is het niet langer nodig met hen over een politieke oplossing te pra ten." Peking - De Chinese dissident Yang Qisheng, die onlangs twee petities voor meer democratie tekende, is gisteren thuis in Pe king aangehouden door de politie. De 47-jarige Yang Qisheng had een actieve rol in de demonstra ties voor democratie op het Plein voor de Hemelse Vrede, die in 1989 werden neergeslagen. Met zijn arrestatie komt het aantal mensen dat de afgelopen dagen in verband met de jaarlijkse on rust rond de herdenking van die opstand, op 12. De vroegere stu dentenleider Wang Dan is sinds zijn arrestatie, zondag, in hon gerstaking. Moskou - De Russische president Jeltsin heeft een uitnodiging aanvaard voor een officieel bezoek aan Iran, maar een datum is nog niet afgesproken. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou gisteren gezegd. De Verenigde Staten hebben verontrust gereageerd op Jeltsins plan, vooral gezien de Russisch-Iraanse plannen tot nucleaire samenwerking. Washington heeft een volledig economisch em bargo tegen 'het teroristische' Iran afgekondigd. Peking (rtr/afp) - De Chinese autoriteiten hebben fel geprotes teerd tegen het besluit van Washington een privébezoek van de Taiwanese president Lee Teng-hui aan de Verenigde Staten toe te staan. Peking eist dat deze beslissing ongedaan wordt ge- Minister van Buitenlandse Za ken Qian Qichen sommeerde de Amerikaanse ambassadeur in Peking, Stapelton Roy, gisteren op het ministerie te komen. Daar kreeg Roy het 'krachtige protest' van de Chinese regering te ho ren. „Deze ernstige beslissing zal belangrijke consequenties heb ben voor de Chinees-Amerikaan se betrekkingen," aldus Qian. Het Chinese ministerie sprak van 'een schaamteloze daad om twee China's te creëren en daar mee de soevereiniteit van China te schaden en zijn streven naar vreedzame hereniging te onder mijnen'. De Amerikaanse regering heeft, onder druk van het Congres en na intensief lobbyen door Taipei, haar politiek herzien en geac cepteerd dat het Taiwanese staatshoofd de VS van 8 tot 11 juni bezoekt, voor het eerst sinds 16 jaar. Lee wil een reunië bij wonen van de Cornell Universi teit waar hij heeft gestudeerd. Eerder was het verzoek gewei gerd omdat volgens Washington dergelijke bezoeken niet pasten binnen het kader van de onoffi ciële relatie die beide landen sinds 1978 hebben. Taiwan sprak gisteren zijn grote waardering uit voor de herzie ning en beloofde de Amerikaanse regering wederdiensten te zullen verlenen. Het Taiwanese minis terie van Buitenlandse Zaken noemde het besluit een belang rijke stap die volgt op de koers die vorig jaar september werd ingezet. Toen besloot president Clinton meer bilaterale bezoe ken op hoger niveau toe te staan.

de Stem | 1995 | | pagina 5