Informatie overheid niet veilig' Jupp 4Wij voeren braaf uit wat ons is opgelegd' Italiaans Drentse heide behoudt zijn schapen Arbeidsvoorziening wil geld zien van gemeenten Rekenkamer waarschuwt voor uitlekken of manipulatie vertrouwelijke gegevens 6Hulp via lokale organisaties levert beste resultaten op' premier zin Amsterdam pakt beleid nieuwkomers aan BINNENLAND Onderzoek naar Poolse draagmoeders vertraagd Rechts-radicalen willen actie voor Duits consulaat Meeste werknemers lijken te voldoen aan eisen nieuwe legitimatieplicht na 1 juni CDA wil opheldering over duurdere kades in Limburg BINNENLAND kort Rioï.slecht vallen °P 9 DÜi öTJÜJYL WOENSDAG 24 MEI 1995 [\l Den Haag (anp) - De directie van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening wil voor dienstverlening aan ge meentelijke sociale diensten en bedrijfsverenigingen geld gaan vragen. Ook kansrijke werkzoekenden die geen scholing of training nodig hebben, zullen voor de diensten van arbeidsbureaus moeten gaan betalen. Dat blijkt uit het Ondernemings plan Arbeidsvoorziening 2000. Het Centraal Bestuur voor de Ar- beidsvoorziening moet het plan komende week nog bespreken en beoordelen. De aanvullende inkomsten wor den gebruikt om een bezuiniging van 400 miljoen gulden op de rijk sbijdragen over 1996-1998 op te vangen. Voor de diensten aan be drijfsverenigingen staat dit jaar 15 miljoen gulden ingeboekt, te gen 35 miljoen in 1996. Ook de sociale diensten moeten volgend jaar voor 35 miljoen gul den aan aanvullende diensten af nemen. Voor kansrijke werkzoe kenden staat nog niets ingeboekt. Volgens een woordvoerster van het CBA zijn deze bijdragen 'mooi meegenomen'. Het ondernemingsplan gaat ervan uit dat de basisdienstverlening als de registratie van werkzoekenden en vacatures en het bemiddelen en begeleiden van kansarme werklo zen gratis blijft. De kosten hier van moeten uit de rijksbijdrage worden betaald. Alleen de kosten van aanvullende diensten wil het CBA voortaan in rekening bren gen. In een reactie zegt een woord- voerdster van het toezichtsorgaan sociale zekerheid TICA dat het ondernemingsplan aansluit bij de intentieverklaring die de bedrijfs verenigingen eerder dit jaar met arbeidsvoorziening hebben geslo ten om de onderlinge samenwer king te verbeteren. Het TICA ver zorgt de coördinatie tussen de be drijfsverenigingen. De woordvoerster wijst er echter op dat Tica niet kan afdwingen dat bedrijfsverenigingen voor de begeleiding en bemiddeling van ww-gerechtigden geld gaan beta len. Bedrijfsverenigingen hebben hier geen wettelijke taak en dus ook geen bevoegdheid toe. Wel kunnen de bedrijfsverenigingen arbeidsvoorziening inhuren voor het aan de slag krijgen van gedeel telijk arbeidsongeschikten. De gemeentelijke sociale diensten kunnen nog geen reactie geven op de plannen van Arbeidsvoorzie ning. Ook minister Melkert van Sociale Zaken wil eerst het definitieve on dernemingsplan afwachten alvo rens met een reactie te komen. Volgens een woordvoerder is eerst het CBA aan zet. Eerder deze maand liet de bewindsman in een overleg met de Kamer echter we ten dat Arbeidsvoorziening vol doende mogelijkheden heeft om naast de teruglopende rijksbijdra ge eigen inkomsten te verwerven. Den Haag (anp) - De beveiliging van geautomatiseerde informatie bij de rijksoverheid schiet tekort. De meeste ministeries kunnen niet garanderen dat ze computerbe- standen op een goede manier beheren. Hierdoor bestaat het risico dat informatie verloren gaat, uitlekt of gemani puleerd wordt. Dat blijkt uit het rapport Beheer sing informatiebeveiliging van de Algemene Rekenkamer. Volgens het onafhankelijke con trolelichaam begint een goed be veiligingsbeleid bij het in kaart brengen van de risico's. Zo moet Defensie zich zorgen maken over de staatsveiligheid, Justitie over gevoelige opsporingsgegevens en de Belastingdienst over de priva cy van haar cliënten. Vervolgens moet deze inventari satie van risico's omgezet worden in beleid voor het hele ministerie en in concrete plannen voor de verschillende onderdelen. Daar bij moet sprake zijn van regelma tige voortgangsrapportages en een onafhankelijk toezicht, bij voorbeeld door de departementa le accountantsdienst. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat slechts weinig ministeries zo'n samenhangend beveilings- beleid hebben. Het in kaart bren gen van de risico's gebeurt bij slechts drie ministeries in vol doende mate. De helft van de mi- Apeldoorn (anp) - Het onderzoek naar de mogelijke handel in ba by's van Poolse draagmoeders, waarmee de politie in Apeldoorn in maart van dit jaar begonnen is, zal nog maanden duren. Waarschijnlijk beslist het Open baar Ministerie in Zutphen pas na de zomervakantie of er sprake is van strafbare feiten. Dat heeft een woordvoerder van de Apeldoornse politie gisteren meegedeeld. De politie nam op 29 maart de administratie van een 68-jarige inwoner van Uddel (gemeente Apeldoorn) in beslag. Twee we ken daarvoor werd deze man via een ingezonden brief aan een te- levsieprogramma beschuldigd van handel in Poolse draagmoe ders. Hij zou via zijn bemiddelingsbu reau vrouwen in Polen ronselen om baby's te dragen voor Neder landse wensouders. De vrouwen zouden onder valse voorwendse len naar Nederland gelokt zijn. De man uit Uddel zou grof geld verdienen aan deze handel. Een rechercheteam van de Apeldoornse politie heeft inmid dels tientallen getuigen gehoord. Deskundigen zijn bezig de admi nistratie en persoonlijke papie ren van de inwoner van Uddel door te spitten. Dit onderzoek neemt nog veel tijd in beslag, zegt de politiewoordvoerder. De 68- jarige man is nog niet aangehou den. De politie wil niet zeggen of er tot nu toe belastende feiten gevon den zijn. Ook wil de politie niet kwijt hoeveel Poolse vrouwen en Nederlandse wensouders bij de zaak betrokken zouden zijn. Rotterdam (anp) - Rechts-extre- misten willen zaterdag 3 jum een protestmanifestatie houden voor het Duitse consulaat in Rotter dam. De Arnhemse rechts-radi- caal C. Kusters heeft hiervoor namens het actiecomité Onaf hankelijk Verbond van Volksna tionalisten een aanvraag inge diend bij de gemeente. De demonstratie is gericht tegen het Duitse Bundeskriminalamt (BKA). Het comité houdt het BKA verantwoordelijk voor de vervolging van rechts-extremis- ten buiten Duitsland. Kusters or ganiseerde in maart van dit jaar in Den Haag een protestdemon stratie voor de Deense ambassa de tegen de arrestatie van de Amerikaanse neonazi Gary Lauck. Onduidelijk is of Rotterdam toe stemming geeft voor de demon stratie. De politie wordt om ad vies gevraagd en uiteindelijk be slist de burgemeester. nisteries beschikt over een cen traal beleidsplan dat in slechts drie gevallen in concrete plannen is uitgewerkt. Bovendien wordt nauwelijks ge controleerd of deze plannen ook worden uitgevoerd. Zo beschik ken slechts twee ministeries over een adequate beschrijving van de beveiligingssituatie. Per saldo spreekt het rapport van een toereikende situatie bij De fensie, Landbouw, Algemene Za ken en Buitenlandse Zaken, als mede bij de eveneens onderzoch te Belastingdienst. Bij het minis terie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid blijkt op het terrein van informatiebeveiliging nau welijks iets te zijn geregeld. De overige ministeries zitten daar tussenin. De ministeries weten niet hoe groot de risico's zijn die ze lopen. De Rekenkamer wijst er echter op dat de risico's alleen maar groter worden door de toenemen de elektronische gegevensuitwis seling tussen (semi)overheid, burgers en bedrijven. Daarom moet de beveiliging ge lijke tred houden met het toene mende gebruik van de elektroni sche snelweg. Dat geldt overigens niet alleen voor de rijksoverheid, maar ook voor publieke instellin gen die over veel privacy-gevoeli- ge gegevensbestanden beschik ken. Voorbeelden hiervan zijn het GAK, de studiefinanciering en de Sociale Verzekeringsbank. Overigens verschilt de Rekenka mer van mening met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken over zijn toezichthoudende rol op zijn collega-ministers. De Reken kamer vindt dat de minister re gelmatig op de hoogte moet blij ven van de vorderingen bij de an dere ministeries. Dat is niet al leen nodig om te controleren of deze wel serieus genoeg te werk gaan, maar ook om het parlement op de hoogte te kunnen houden. Dijkstal wijst deze controletaak van de hand. Volgens de be windsman zijn de afzonderlijke ministeries zelf verantwoordelijk voor hun informatiebeheer. Bo vendien kan de Kamer altijd de Rekenkamer om een onderzoek vragen. Herder Albert Koopmans kan rustig met zijn kudde over de Drentse heide blijven kuieren. Het provinciebestuur in Assen besloot gisteren het voorstel tot intrekking van de subsidie aan de zes kiiddes die er lopen van tafel te halen. Een voor Drente karakteris tiek beeld blijft daarmee behouden. foto anp Den Haag (anp) - De hulporganisatie Mensen in Nood blijft het belang onder strepen van het geven van hulp via lokale hulpverleners in rampgebieden. De orga nisatie heeft vorig jaar voor 84 miljoen gulden aan hulpprojecten goedgekeurd, die waren aangevraagd door lokale hulp verleners. De organisatie ontving 81 mil joen gulden aan bijdragen. Dat staat in haar gisteren verschenen jaar verslag. Volgens de hulporganisatie zijn de lokale organisaties permanenter aanwezig dan de meeste internationale organisaties. Ze zijn er voor, tijdens en lang na de ramp. Men sen in Nood tekent hierbij aan dat de hulp verlening voor de lokale hulporganisaties van Mensen in Nood soms tot frustraties leidt. Als voorbeeld noemt ze Caritas Tanzania. Op het moment dat de ramp in Ruanda in mei 1994 wereldnieuws werd, kwamen uit de he le wereld - met de camera's - ook de hulpver leners van allerlei organisaties. De internationale beroeps-hulpverleners na men het werk over van plaatselijke mensen. Door Samir Suudi „Mensen die al 20 of 30 jaar bij ons werken, vragen zich wel af waarom ze zich vanaf 1 juni opeens op hun werk moeten kunnen legitimeren. Maar ach, de meesten leveren toch maar trouw een kopie van hun paspoort in, want 'de baas vraagt er om'." W. Veldhuis, personeelsmanager van Mead Verpakking uit Roos endaal, vraagt zich wel af of de overheid zélf voldoende bekend heid heeft gegeven aan de nieuwe identificatieplicht op het werk. Die identificatieplicht houdt in dat vanaf 1 juni aanstaande van alle werknemers een kopie van een geldig legitimatiebewijs (paspoort, toeristenkaart of ge meentelijke identiteitskaart) aanwezig moet zijn in de loonad ministratie van het bedrijf waar ze werken. Treft de belastingdienst bij con trole geen kopie van een geldig legitimatiebewijs, dan kan de be treffende werknemer ingedeeld worden in de belastinggroep voor 'anonieme werknemers'. In dat geval moet de werkgever voortaan zestig procent loonbe lasting - het hoogste tarief - over het loon van de werknemer af dragen. Omdat de werkgever de belas ting verrekent met het loon, kan dit in de praktijk betekenen dat een werknemer er dan maande lijks honderden guldens netto op achteruit gaat. Volgens woordvoerder Ph. van Veller van de Belastingdienst Ondernemingen-Zuid (waar de zuidelijke helft van Nederland onder valt) zal de fiscus na 1 juni niet extra gaan controleren bij bedrijven, om te zien of ze wel voldoen aan de identificatie plicht. „Maar we controleren na tuurlijk toch al bij bedrijven en wel zullen er dan ook zeker op gaan letten of ze wel voldoen aan de legitimatieplicht." In de regel zal een werknemer van wie geen kopie van een legi timatiebewijs aanwezig is, niet meteen in het 'anoniementarief' worden geplaatst. De belasting dienst zal een of twee waarschu wingen geven, voordat daartoe wordt overgegaan, legt Veller uit. Daarna zal de fiscus echter wel streng optreden. Van Veller: „Ja, want het moet natuurlijk een keer wèl in orde zijn. Het is nu eenmaal de wet. Bovendien, als we dan nog geen maatregelen zouden nemen, dan zou dat ook oneerlijk zijn tegen over de bedrijven die wèl hun za ken op orde hebben." Of de meeste bedrijven nu al vol doen aan de eisen van de identifi catieplicht, kan Van Veller niet bevestigen. „Er wordt door ons nu nog niet op gecontroleerd. Maar over het algemeen hebben we bij de meeste bedrijven wei nig te klagen over hun loonadmi nistratie. Die is doorgaans goed op orde." Hij vindt niet dat de overheid te weinig bekendheid heeft gegeven aan de risico's van een forse be lastingverhoging voor werkne mers die niet voldoen aan de legi timatieplicht. „Alle bedrijven zijn vorig jaar al geïnformeerd over deze maatre gel. Het is de verantwoordelijk heid van de werkgever om zijn eigen mensen voldoende te infor meren over de mogelijke risico's van het niet naleven van de legi timatieplicht. Net zoals het zijn verplichting is om een werkne mer een juiste loonbelastingsver klaring in te laten vullen." „De overheid had er wèl veel meer bekendheid aan moeten ge ven," vindt W. Veldhuis van Me ad Verpakking echter. „Ik vraag me af of de meeste mensen wel van de legitimatieplicht afweten. Het is net als met die wet die het aantal allochtonen bij een bedrijf moet registreren (de wet bevor dering evenredige arbeidsdeelna me allochtonen, red.). Daar heeft toch ook niemand van gehoord. Bovendien vind ik het opleggen van een belastingtarief van zestig procent ook een wel èrg zware sanctie." „We hebben ons personeel zelf wel verschillende keren over de nieuwe maatregel geïnformeerd. Inmiddels heeft zo'n tachtig pro cent van de werknemers dan ook een kopie van hun legitimatiebe wijs ingeleverd." Navraag leert dat ook bij andere Vanaf 1 juni moet er een kopie van het paspoort (of een toeris tenkaart of gemeentelijke identiteitskaart) van elke werknemer aanwezig zijn in de loonadministratie. Is zo'n kopie afwezig, dan kan de fiscus als straf een belastingtarief van zestig procent op leggen. foto de stem/johan van gurp bedrijven in de regio een meer derheid van het personeel heeft voldaan aan de eisen van de wet op de identificatieplicht. „Geen probleem, wij voeren braaf uit wat ons wordt opge legd," meldt J. Verschragen, per soneelsmanager van Groko (diepvriesvoedsel) uit Zundert. „Door onze personeelsleden wordt er niet ingewikkeld over gedaan. Het is ook eigenlijk al leen maar een kwestie van even een paspoort op een glasplaat leggen. Dat kunnen onze werk nemers gewoon in het bedrijf doen, dus ze worden ook niet op kosten gejaagd." „Wij hebben de registratie van de legitimatiebewijzen helemaal rond," meldt een woordvoerster van PLM Glasindustrie uit Don gen. „We zijn dan ook al vorig jaar mei begonnen met ons per soneel te informeren over deze maatregel." Bij Shell Chemie in Moerdijk heeft tot nu toe ongeveer 95 pro cent van de werknemers een ko pie van een geldig legitimatiebe wijs ingeleverd bij de loonadmi nistratie, verklaart woordvoer der E. van den Bent. „Bij de resterende vijf procent ging het ook om gevallen waarin het paspoort verlopen was of om mensen die geen paspoort bezit ten. Zij hebben onlangs nog een waarschuwingsbriefje van Shell gekregen." „Overigens heeft Shell Neder land al eerder - via het VNO (Verbond van Nederlandse On dernemingen, red.) - haar scepsis geuit over de effectiviteit van de ze maatregel in relatie tot de ad ministratieve bewerkelijkheid Den Haag (anp) - Het CDA wil van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat weten of de aanpak van kades W de Maas in Brabant en Limburg inderdaad veel duurder uitpakt dan voorzien. CD A-kamerlid Biesheuvel stelde deze vraag gisteren in de Twee de Kamer naar aanleiding van uitspraken vorige week van dj Limburgse gedeputeerde J. Schrijen. De gedeputeerde verklaarde dat voor de aanleg en verbeterhn van in totaal 100 kilometer kades wellicht 200 miljoen gulden no. dig is, het dubbele van wat is geraamd. Het CDA vreest dat ver. dubbeling van de kosten leidt tot vertraging van de werkzaamhi" den. De grootste oppositiepartij wil daarover opheldering va, Jorritsma. De minister zal de Kamer schriftelijk antwoorden. De noodzakelijke versterking van de slechtste dijkvakken in het grote rivierengebied en de aanleg van kades in Limburg en bant moeten in 1996 zijn afgerond. Daarmee voldoen beide werken aan de doelstelling die het kabi- net na de recente watersnood heeft vastgelegd in de Deltawet Grote Rivieren. De wet, sinds 21 april van kracht, maakt een vlot. te aanpak mogelijk door het buiten spel zetten van vertragen^ procedures. De regelgeving heeft overigens alleen betrekking op de kad op de dijkvakken met een te hoog risico op doorbraak of overstm" ming. Caritas Tanzania was al aan het werk toen de eerste vluchtelingen de grens overkwamen. Van de 125 internationale hulporganisaties die in mei vorig jaar in West-Tanzania wa ren, waren er vier maanden later minder dan 25 over. De problemen waren er .echter nog. Caritas Tanzania geeft permanenter hulp dan de meeste internationale instanties. Ondanks dat het werk van Mensen in Nood niet altijd makkelijk over te brengen is op het Nederlandse publiek, nemen de donateurs toe. Het aantal donateurs is gestegen van 260.000 vorig jaar tot 280.000 op dit moment. Eén organisatie voor oorlogsgetroffenen Amersfoort - De instellingen voor immateriële hulp aan oorlogsj troffenen moeten nauwer samenwerken en uiteindelijk opgaan één organisatie. Op den duur moet die worden opgenomen in der gemene hulpverlening.Dat heeft welzijnsminister Borst gisteren ij Amersfoort gezegd tijdens een bijeenkomst van de Stichting Bur- geroorlogsgetroffenen (SBO). Er komt eerst nog een onderzoek naar de nauwere samenwerking tussen de instellingen.De andere aanpak is nodig omdat de doelgroepen steeds kleiner worden. SIRE start reclame over eenzaamheid Hilversum - De Stichting Ideële Reclame (SIRE) is deze nieuwe campagne gestart over eenzaamheid. De organisatie be- steedde vier jaar geleden ook al aandacht aan dit onderwerp, van de campagne is eenzaamheid meer herkenbaar en bespreek baar te maken. Uit onderzoeken blijkt dat ongeveer 30 proeent van de Nederlanders zich wel eens eenzaam voelt. De campagne beslaat uit tv-spotjes, advertenties en een boekje 'Eenzaam en toch verder'. Het bevat interviews en adressen van hulpinstellingen. Twee jaar cel voor laten creperen invalide Zwolle - De rechtbank in Zwolle heeft een 51-jarige vrouwe uit Al mere conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Ze stond terecht omdat zij in mei vorig jaar een 62-jarige li chamelijk gehandicapte man die zij verzorgde, aan zijn lot overgelaten waarna hij overleed. De man was na een val uit zijn bed op de grond terechtgekomen. D vrouw liet hem daar zonder medische hulp en voeding achter, wist zij dat de man niet beschikte over zijn alarmknop.Bovendie haalde de vrouw in de weken daarna de rekening van het slachtoi fer leeg. Het betrof een bedrag van ruim 11.000 gulden waarvanj vrouw op vakantie ging. Actie tegen noordtak Betuwelijn Den Haag - De gemeentebesturen van Zutphen, Arnhem, Brummei en Eist hebben gistermiddag in Den Haag duizenden handteken: gen aangeboden aan de voorzitter van de Vaste Kamercommisi voor Verkeer en Waterstaat. Met de actie protesteren zij kabinetsvoornemen de eventuele noordelijke aftakking van uweroute dwars door Arnhem en Zutphen aan te leggen. Volgens de actievoerders zullen ruim 3000 woningen in Zutpho direct hinder ondervinden van massaal goederenvervoer door di plaats. De bestuurders vinden dat niet acceptabel. Ook het central van Arnhem zal veel last hebben van een noordelijke omdat het spoor dwars door de stad gaat. Dijkstal hekelt Amsterdams referendum Den Haag - „Ik vind het niet geheel zorgvuldig als een een referendum houdt over een onderwerp waar een ander veranl woordelijk voor is." Met die woorden gaf minister Dijkstal nenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer aan dat hij hete genlijk ongepast vond van het Amsterdamse stadsbestuur om ra volksraadpleging te organiseren. In het referendum keerde debt volking zich tegen het regeringsplan om de hoofdstad te splitsen: dertien kleine gemeenten die op hun beurt samen met omliggi gemeenten een nieuwe provincie moeten vormen. Het definitieve besluit erover valt uiteindelijk in het Het kabinet ziet zich door de uitslag van het referendum in de« len gereden, temeer daar PvdA en D66 zijn geneigd om de uitspra: van Amsterdam te respecteren. Ook VVD-leider Bolkestein hl zich in die zin uitgesproken. pESTEM Door Aart Heering Rome - Door het mislukkc onderhandelingen over ee; mediawet gaat Italië een ni jitieke krachtmeting tegei 11 juni moeten de Italianen reken in maar liefst twa; stemmingen over uiteenlop derwerpen. ne belangrijkste daarvan bet mediarijk van de rechtse lei Berlusconi, die nu nog over dri ,e tv-zenders beschikt en daa: iolitieke propaganda dankbar Amsterdam (anp) - Amsterdam wil de inburgering van niei| komers anders aanpakken. Met nieuwkomers wordt in de komst een contract afgesloten met afspraken over bijvoorbe het volgen van een opleiding. De gemeente Amsterdam belooft in hetzelfde contract de opleiding aan te kunnen bieden. Aan het inburgeringscontract zijn geen sancties verbonden. Het is een zogenaamd 'gentlemen's agreement'. De voorstellen voor een andere aanpak staan in de nota 'Versterk de keten van verantwoordelijk heden', die gisteren is aangeno men door het Amsterdamse colle ge van b en w. Verantwoordelijk wethouder J. van der Aa heeft bij het Bureau Nieuwkomers Gemeente Amster dam (BNGA) al een reorganisatie in gang gezet, omdat de integra tie van migranten in de hoofdstad tot op heden slecht verliep. Het beleid voor de opvang van nieuwelingen begon in 1991. Vo rig jaar bereikte het BNGA slechts 16 procent van het totale aantal nieuwkomers en nam 13 procent deel aan integratie-acti viteiten. In de nieuwe opzet is het BNGA een kleinere organisatie die de regie van het nieuwkomersbeleid in handen heeft. Uitvoering komt in handen van de stadsdelen en instellingen die voor opleidingen zorgen. De gemeente verwacht dit jaar vierduizend, legale, nieuwko mers. Dat getal is veel lager dan de 13.000 in 1993 en de 9000 in 1994. Van der Aa verklaart de da ling onder meer uit de strengere regelgeving van het rijk, en een vervuild bestand. Sinds nieuw komers in de stad al hun zaken via één immigratieloket regelen, is het aantal dubbeltellingen af genomen. Het aantal van vierduizend is op gebouwd uit ongeveer twee zend vluchtelingen en twee zend mensen die in het kader' gezinshereniging naar dam komen. Na aanmelding bij het immi® tieloket, krijgen ze een verblif pas en een gesprek over hu»: burgering bij het Bevolkinif gister. Daar wordt een traject] twee jaar uitgezet, met i schappelijke oriëntatie en'j schillende niveaus van derwijs en beroepsoriëntatie j Gemeente en nieuwkomer I' nen een contract. De belooft dat er geen wachtl':] zullen zijn als immigranten cf nemen aan het traject. Voorjj nemers is het contract als motivatie om verder tert Van der Aa is ervan overt#! sancties op de niet-nalevinfj de overeenkomst geen zin - ben. Volgens hem willen ni'j komers juist heel graag cursus] volgen om hun inburgering versnellen en is het niet daar dwang bij te gebruiken I De enige voorwaarde waaraf deelnemers moeten voldoe" tijdig bij een begeleider a® bel trekken als er iets mis te lopen, zodat op tijd kan den bijgestuurd. De gemeente heeft desondai» verwachtingen niet al te Ml spannen. Als doelstelling is Ijl zen voor 55 procent geslaagd'! burgeringstrajecten in 1995' r Er is rekening gehouden metl lenging van trajecten voor procent van de nieuweMfj een uitvalpercentage van 2 cent. Uitvoering van het W'i komersbeleid kost 7,5 ro''| gulden. t wi Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse premi Alain Juppé wil de slag gen de werkloosheid w nen. Dat bleek gistermidd tijdens zijn regeringsve klaring in de Franse Twee Kamer. „Mijn programr kan worden samengevat een woord: werk," aldus regeringsleider. Juppé zei ook dat hij preside Jacques Chirac spoedig inforn tie zal geven, op grond waarv die kan beslissen of de Frar kernproeven worden hervat. C; rac heeft gezegd dat Frankr misschien meer proeven noi heeft om zijn kernwapens te n derniseren, voordat het land staat is ze met de computer na bootsen. Nationaal en internat naai is dit een sterk omstrec kwestie. Juppé beklemtoonde dat kernv sens de basis van de Franse def< iie blijven. De premier zei dat Europese defensie zichzelf m versterken zonder dat de ba de Verenigde Staten verloi lervoriningen De Franse premier kondigde g teren - zes dagen na de ambtsaa vaarding van president Chira een ambitieuze serie sociale hi vormingen aan. Het zwaartepi wordt de invoering van het Cc tract Initiatief Werkgelegenhe dat op termijn een baan moet randeren aan de 1,2 miljoen lar dung werklozen in Frankrijk. werkgeverslasten worden volge iat plan gedurende twee j£ twijtgescholden en werkgeve trijgen een premie voor ied< niewue baan. fuppé kondigde ook een noc ïuisvestings-plan aan. Nog aar - voor de winter- wil naast het al bestaande plan vc de bouw van 20.000 'heel socii woningen', 10.000 extra noodw ringen laten bouwen, ferder gaat de Franse prem Jannen lanceren voor twee ex iciale toelagen. De eerste betr lulpbehoevende ouderen, die huis kunnen blijven wonen :ulp in huis kunnen nemen; 'eede behelst een regeling wa; '°or werkende ouders een crèc en bekostigen. Premier Juppé kreeg het tarm van. foto ■aatste punt in de urgentie-pk f® van de nieuwe premier: pensioenen zullen worden v W net als het minimumlo at betreft dat laatste wil Juj nmhartig zijn: het mag met ru Procent stijgen. In zijn lange er gedetailleerde toespra erkte de premier alle belangri Ht PJ0?ammaPunten van Chii L' .^woorden waren 'veran< g en het 'hergeven van zelfv uwen aan de levende krach: l re Franse samenleving'. L7 betoogde Juppé, zijn de i t;:j>evoordeeld> terwijl de arm£ den onderdrukt. te yfaaS die in de bomvc «emblée Nationale bleef h; L ^as die van de kostprijs far P ^uPPé- Nergens gaf Lu ?e d'e meuwe toelagen f®: De Parijse beurs r< inn -6 rifhig op de verklaring v en n' ^ranc daalde in waar iet n? van de Duitse mg ten m ent'de beurskoersen g ié W, el.een Procent omlaag. Ji f^ondrgde aan dat het 'slaper st ,2waarder moet worden 1 esto,? j et 2eid dat wordt gei illsen n' Dat ziin 1111

de Stem | 1995 | | pagina 4