'Kinderen met HIV moeten gewoon naar school kunnen' I Kruid wordt weer onkruid met chemische detector Aan vooravond Aids Memorial Day wordt onderzoek in laboratoria interessant Het voorhoofd van Walcheren (1) Duiven als kunstcritici c nESTEM LIJF LEVEN E: informatie dan gedacht verliest kort geding Kamer gaat infecties te lij de tandarts keuzen in zorg zaak maagklachten Gewoon virus Raadsel Immuun Killer-cel ft ft Universiteit zit omhoog met Ufo-onderzoeker OENSDAG 24 MEI 1995 WOENSDAG 24 MEI 1995 tge- is een stuk kleiner dan algeme. Amerikaanse onderzoekers vasta naar aanleiding van klachten vl ide operatie hadden ondergaan n stig mannen met een middel X volgens met een meetlint aan de ken moesten door het leven met en centimeter. De meeste sexuologiJ. iddelde aan van 15 centimeter tv Tor het vaststellen van een objectie! junnen voorkomen dat artsen onna die feitelijk 'normaal' zijn. Volgens jioorkomen omdat penisoperaties V E lasten opleveren. 1 n optreden, bloedingen en misvon nteindehjk nog verder van huis is, n homeopathische middelen VSM i dat hij had aangespannen tegen de /erij. VSM had geëist dat het de ver 'ongunstige mededelingen' te doe' neen en het door VSM op de mark |*elei in het bijzonder. bevat het middel kankerverwe bepaalde dat de discussie over di :hie 'een zwaarwegend algemeen bis iet aangaat de Vereniging tegen de nd te snoeren. Het algemeen belan liscussie over de kankerverwekken ■ardige produkten, waaronder SRL veroordeeld tot het betalen van d tussen 1 en 3 jaar is door dr. Alicb fama. begrijp je me wel?' In deze pa', nn op begrijpelijke wijze de belang htwikkelingsfase in de vroege jeugd persoonlijkheidsontwikkeling (Kos- staat sinds kort in Delft. Geopereeri |stemd voor onderzoek naar stofdeel- nee en kunnen zich zo verspreiden in 1 ook in de open wond van de patiënt jansen tijdens een operatie een infec- 1 hoe dit aantal omlaag kan. „Opera- goed. Maar in onze ogen niet g podig infecties op. Dit komt doorda zich niet altijd houden aan de hygië- ■?t optimaal zijn ingericht en de ge- hoogte zijn van de potentiële trans operatiekamers", aldus projectleider tandarts met een groene jas aan voor r kiezen dan een tandarts in een wit- luikt. pmst bieden bij de kleurbepaling van en tandarts moet dan wel geoefent In je alleen bij benadering de juiste de kleurenmeters waarmee objectie: -n, werken niet. Volgens onderzoeker èstaande theorieën over kleur niet al- /isuele waarneming buiten beschou- ■r een proefschift over waarop hij on- 1 Hoeven is tot en met 2 juni de ten- Zorg' te zien. Deze tentoonstelling fiheid van het tienjarig bestaan van 1 en apothekers in de regio besteder gezamenlijk aandacht aan genoemc ng geeft een beeld van de mogêlijkhe- Jen patiënten gezamenlijk hebben om jzorg te beheersen. zaak van maagklachten de laatste tijd it is een storing in de beweging van de voedsel te langzaam waardoor het te eveer 3 miljoen Nederlanders hebben Kennis over deze klachten is minimaal. |oek van de Nederlandse Lever Darm maag' is zelfs volstrekt onbekend, 'dse Lever Darm Stichting momenteel over maagklachten. Tot V juni wordl ;n, drogisterijen en huisartsen in heel orandende vragen over maagklachten' de tra aandacht (lezen, spelletje Al- doen). Dat is een goede geleg®- Irie heid om de mate van ziek-0jn ;ien in te schatten. de Geef het kind bij koorts extra te an- drinken. Wat u te drinken ge« bij is niet zo belangrijk. Soms luk sa- het met ijslollies om kinderen net extra vocht toe te dienen. Dr®6 'er- geen eten op. Ze halen het late wel weer in. :en, Leg het kind niet onder te dikk be- dekens. Zorg voor dunne Wf" of ding. De lichaamswarm ar- wordt immers afgegeven via 0 er- huid. Als een kind met koor» de zich fit genoeg voelt, hoeft h niet in bed te blijven. Ook hoe dan het niet per se binnen te blijve orts Een kind met koorts kan 0 ling ook in het algemeen op de pra tact tijk van een huisarts wora gezien. Zelden is het nodig mg- dicijnen te geven tegen van koorts. De ziekte gaat er n van sneller van over en koorts V iuur zich kan geen kwaad. •A'sU®jjt dan koortsverlagend middel w n te geven, is een paracetamol ex- meest aangewezen middel. pen Haag (anp) - Kinderen die be- jniet zijn met HIV of al aids hebben, moeten gewoon naar school kunnen, jps de ouders niet willen dat de be smetting bekend wordt gemaakt, uoet dit worden gerespecteerd. Wordt het wel verteld, dan moeten leerkrachten, leerlingen en hun ou ters goed worden begeleid. Hetzelf de geldt voor de besmette leerling en zijn familie. pit schrijven de verpleegkundige D. Jlulder-Folkerts, de huisarts/epidemo- l'oog p. Bindels en de medisch microbio- joog/epidemoloog R. Coutinho in het on- s verschenen Nederlands Tijdschrift V00r Geneeskunde. Sinds het uitbreken van aids in Neder land, begin jaren tachtig, zijn tot 1 okto ber 1994 36 kinderen met aids aange meld bij de Geneeskundige Hoofdin spectie voor de Volksgezondheid. Een aantal van hen is inmiddelds overleden. Een veelvoud van 36 is besmet met HIV. Exacte cijfers ontbreken. Kinderen lopen de besmetting op via hun moeder, bloedtransfusies en sek sueel contact. De auteurs van het artikel verwachten dat het aantal kinderen dat HTV via hun moeder krijgt zal stijgen omdat er de afgelopen jaren een toename is van het aantal vrouwen met HTV. Met HTV geïnfecteerde kinderen kennen lange periodes waarin zij zich gezond voelen en waarin zij goed kunnen func tioneren. Bovendien is schoolbezoek noodzakelijk omdat de kinderen leer plichtig zijn. Voor zieke leerlingen is het vaak essentieel om zo lang mogelijk een leven te kunnen leiden als dat van een gezond kind, een leven waarbij de school een belangrijke plaats inneemt, zo schrijven Mulder-Folkerts en haar colle ga's. De auteurs begrijpen dat een met HIV geïnfecteerd kind op school moeilijkhe den kan veroorzaken, vooral omdat leer krachten, ouders en leerlingen niet goed op de hoogte zijn van de ziekte en het in fectiegevaar. Aan begeleidende artsen en sociaal verpleegkundigen is het de taak om angst en onzekerheid weg te nemen. De auteurs noemen twee voorbeelden. Een van een kind van vier jaar dat be smet was geraakt door een bloedtransfu sie in het buitenland en naar een basis school ging, en een ander voorbeeld van een zevenjarige op een school voor chro nisch zieke kinderen. De ouders van het eerste kind lichtten de school in omdat het kind wegens grote vermoeidheid vaak moest verzuimen. Op verzoek van de behandelde kinderarts belegde de GGD een voorlichtingbijeen komst met de leerkrachten van de school. De ouders werden niet ingelicht. Som mige leerkrachten waren angstig, maar begrepen na de bijeenkomst dat daar geen aanleiding voor was. Hadden de leerkrachten problemen of vragen, dan konden ze altijd met de GGD bellen. De auteurs stellen dat zorgvuldige aan pak en voorlichting ertoe kunnen leiden dat een school goed kan omgaan met een met HIV geïnfecteerd kind. Ook bij het tweede kind was op school bekend dat er een leerling rondliep die besmet was HIV. Ook daar gaf de GGD voorlichting. In de eerste twee jaar de den zich geen problemen voor. Het ging mis toen twee kinderen van zeven jaar een seksspelletje speelden op een afgele gen plek op het schoolplein. Een van de twee was het seropositieve kind. Het was onduidelijk of er penetratie had plaats gehad. De ouders van het 'gezonde' kind werden ingelicht. Zij schrokken erg en konden niet geloven dat dit op school was gebeurd. Met de ouders werd afge sproken hun kind te laten testen en dit bleek goed uit te pakken. De GGD bege leidde de ouders. Geneest aids zichzelf? Eigenlijk zijn zo'n vijf tien jaar na de eerste alarmerende berichten uit de VS de belangrijk ste vragen rond aids nog steeds onbeantwoord: is het nu eigenlijk voor een ziekte? Wat doet HIV in het menselijk li chaam, waarom worden mensen met deze virus infectie ziek? De discus sie binnen de weten schap, aan de vooravond van Aids Memorial Day op 28 mei, is heftiger dan ooit. Door Hans Rube Over één zaak zijn vrijwel alle wetenschappers het eens: na een infectie met HTV - het Human Immunodeficiency Virus - blijft op den duur niets over van het immuunstelsel van de patiënt. Zo'n patiënt heeft aids, het Aqui- Immune Deficiency Syndro me. Hoe dat gebeurt, daarover debatteert men in de talloze aids- laboratoria over de wereld de laatste tijd heftiger dan ooit. De zaken worden eindelijk echt inte ressant, concludeerde het weten schappelijk tijdschrift Nature aantal recente publicaties over de werking van HIV heeft liet denken over aids een nieuwe wending gegeven. Het aids-ver- oorzakende virus is de afgelopen vijftien jaar afgeschilderd als een ir monstertje dat de mens steeds te snel af is. Drie onderzoeken die de laatste weken zijn gepubliceerd geven een wat optimistischer kijk op het aidsvraagstuk, in de labora toria. George Shaw, klinisch top onderzoeker van de universiteit van Alabama, kwam op een con ferentie in de VS na een studie van twee jaar tot de conclusie dat het HTV eindelijk gezien kan worden als een normaal virus. «Uniek en subtiel in zijn gedra gingen, maar desondanks een ge woon virus." Tegen een gewoon virus wapent het menselijk lichaam zich, nor maal gesproken. Lang bestond het idee dat de mens geen afweer zou hebben tegen HIV. Shaw toont aan dat deze gedachte on juist is. Na een infectie met HIV gaan de witte bloedlichaampjes 'is gekken aan de slag om het vi rus te bestrijden. Een onmogelij ke opgave, zo blijkt. B'j Momentopnamen lijkt het of een patiënt voldoende witte cel len heeft om de balans in even wicht te houden. Volgens Shaw is uit schijn. Het afweermechanis me van de mens draait overuren dat evenwicht te kunnen handhaven. Om de infectie te be vrijden moeten er steeds meer witte cellen worden aangemaakt, het binnendringen van het virus reageert het lichaam immers met een sterke stijging van de CD8 cellen. Mario Roederer beschrijft in het mei-nummer van Journal of Cli nical Investigation een onderzoek van het Stanfordlab onder 285 seropositieve patiënten. Hoewel het aantal CD8-cellen na infectie middels zijn er drie hoofdtypen bij de mens ontdekt: HIV-0, HIV- 1 en HIV-2. HIV-1 is het meest verbreid, in al zijn variaties. Te genwoordig is HIV-1, type E, be zig aan een stevige opmars in Azië en zien we ook in Europa een verschuiving van HIV-1, ty pe B, naar dit ziektebeeld. HIV, zoveel lijkt vast te staan, is Onderzoek naar aids heeft de belangrijkste vragen rond deze ziekte nog steeds niet kunnen beant woorden. foto ap maar wat er aan nieuwe cellen bijkomt, vloeit even snel door HIV gedood af. Tot het moment dat het lichaam de strijd defintief verliest: HIV krijgt de overhand, het immuunstelsel vecht zich let terlijk dood. De bevindingen van Shaw lijken vanzelfsprekend, maar zijn bin nen de lozingen van de onderzoe kers toch als verrassend ervaren. Omdat pas nu onomstotelijk be wezen is dat het afweersysteem van de mens wel degelijk midde len heeft om het virus op te rui men, maar onvoldoende sterk is om het onophoudelijk vermenig vuldigende virus geheel te ver nietigen. Dus is de vraag, hoe slaagt het HTV er in het afweersysteem uit te schakelen? Als het dodelijke virus het men selijke lichaam is binnengedron gen komen de witte bloedcellen in actie: de T-cellen. We hebben daar, grof gesteld, twee soorten van: de naïeve T-cel, een soort wegenwacht die voortdurend on derweg is op zoek naar indringers en de actieve 'memory'-cellen, die de indringers opslokken en naar buiten werken. Wanneer naïeve cellen een indringer signa leren komt er een immuunreactie op gang en veranderen zij in ac tieve cellen, klaar voor de aanval. De T-cellen, helpercellen van het immuunstelsel, worden weer on derverdeeld in een aantal sub-ty pen, T4 en T8 -ofwel CD4 en CD8 - zijn de bekendste als het gaat om een voortgeschreden aids-infeetie te duiden. Hoe min der van deze helpercellen, des te zieker de patiënt. Volgens onderzoekers van de Stanforduniversiteit in Califor- nië ligt het raadsel van het ineen- klappen van het immuunsysteem besloten in de teloorgang van de naïeve T-cellen. Dat lijkt in te genspraak met de immuunreactie van het lichaam na een infectie met HIV, in de eerste periode na inderdaad steeg, telde hij een on verwacht scherpe daling van de naïeve T-cellen, zowel in de CD8 als de CD4-klasse. Kortom, het lichaam herkent het binnendringende virus wel, en gaat met de aanwezige actieve cellen het HIV te lijf, maar wordt tegelijk aangevallen in de rug. Naïeve cellen die nog niet als me- mory-cellen hun werk kunnen beginnen, worden al bij voorbaat uitgeroeid, zodoende wordt de patiënt weerloos. Of Stanford hiermee het allesver- klarende antwoord heeft gevon den, wordt breed betwijfeld. Al was het maar omdat op dit mo ment vrijwel iedereen er van uit gaat dat het tellen van CD4- en CD8-cellen bij aidspatiënten de enige betrouwbare manier is om vast te stellen of therapieën bij de bestrijding van de ziekte aan slaan. Twijfelen aan die telme- thode betekent twijfelen aan het nut van bestaande therapieën. Zoals op dit moment wel meer vragen worden gesteld. Steeds vaker worden mensen 'ontdekt' die op eigen kracht een HIV-infectie te boven komen of immuun blijken voor het virus. Vorig jaar nog baarde een studie in Gambia opzien. Een groep prostituées, regelmatig blootge steld aan HIV, toonde geen enkel spoor van HIV in het bloed. Sero positieve kinderen in Afrika blij ken na verloop van jaren schoon. Voor het laatste was in een enkel geval een eenvoudige verklaring voorhanden. De kinderen hadden de afweer- stoffen van hun zieke moeder in het bloed, maar waren zelf niet geïnfecteerd. Voor de immune hoeren is tot op heden geen ver klaring. Op de een of andere manier zijn de bloedcellen van deze vrouwen in staat het virus te keren met een immuun-reactie. Misschien is de oplossing simpel. Het aidsvirus is waarschijnlijk zo oud als de natuur zelf, maar zat eeuwen opgesloten in dieren. In- van oorsprong een apevirus dat van de Mangabey-soort is over gedragen op de Groene Meerkat. Bij het ontginnen van het regen woud is de mens in aanraking ge komen met deze aap. Het apevi rus SIV is overgegaan op de mens, daaruit is waarschijnlijk HIV gegroeid. Afrika kent aids dus al vele jaren langer dan het Westen. Dat in sommige delen van dat continent momenteel resistentie bestaat, lijkt daarom een natuurlijke reactie van de natuur. In die zin valt misschien ook de recente ontdekking van de eerste zelfge- nezende patiënt in de VS te ver klaren. Een jongetje uit Los Angeles van nu vijf jaar oud, had bij zijn ge boorte duidelijk sporen van HIV in zijn bloed, meegekregen van zijn zieke moeder. Binnen een jaar waren alle ziektekiemen ver dwenen, en nu is hij zo gezond als een vis. Hoe het opruimen van HIV is gebeurd, hebben de dokto ren van de universiteit van Cali- fornië niet kunnen achterhalen. Wellicht was het een zwak virus, misschien heeft hij 'killer-T-cel- ls' in zijn bloed gekweekt tijdens de zwangerschap. Die laatste conclusie sluit aan bij internationale onderzoeken naar baby's van sero-positieve moe ders. Ongeboren kinderen kweken tij dens de zwangerschap een sterke afweer tegen het HIV. Blootstel ling aan het virus, of delen ervan, in de baarmoeder lijkt de beste garantie voor resistentie op latere leeftijd. Een vaccin tegen HIV, waarin de len van het HIV zijn verwerkt, wordt momenteel in Thailand ge test. Hoewel hetzelfde experi ment in de VS werd verboden, lijkt de wetenschap toch op weg een effectieve remedie tegen de ziekte te ontdekken. Voor tientallen miljoenen in Azië en Afrika zal dit vaccin helaas ja ren te laat op de markt verschij nen. UI l/l 9 9 9 Door Cees Maas Allemachtig prachtig wandelen is het over het voor hoofd van het dwarse Walcheren, waar straks weer duizenden Brabanders en andere niet-Zeeuwen neer strijken voor wat toeristisch plezier. Ik ben er geboren in die streek en heb al jaren mijn eigen wandeling. Geen VW-route met opschrijfsels welke boompjes je allemaal tegenkomt, nee, alles zit in mijn hoofd. Het is een route die alles er uithaalt wat er in zit. Naar mijn subjectieve mening praten we hier over de mooiste wandeling van Zuidwest-Neder land, waarschijnlijk zelfs van de hele wereld. Begin deze wonderwandeling door met je neus de windrichting te bepalen. Waait het noordoost of noord, kies dan Oostkapelle als startplaats, waait het west of zuidwest, pak dan de zeedijk bij Westkapelle als begin. Waarom? Omdat een oud-Walcherse wan- deiwaarheid zegt dat het zoveel lekkerder kuieren is met het windje in de rug. En pas op! Meestal waait het langs deze kust twee Beauforten harder dan het weerbericht zegt. Zondag was het noordnoordwest, dus ik begon bij de grote duinovergang bij Oostkapelle. Links het strand op wandelde ik krakend over de schelpjes tot aan het eerste grote paalhoofd. De Hamster, noemen inboorlingen dat. Tussen de ste nen kun je nog zat kogelpunten uit de laatste oorlog vinden. Verroeste handgranaten trouwens ook, zoek daar dus liever voorzichtig. Na het paalhoofd beklim je links de halfhoge duinen en het vervolg van de route is simpel: volg het duin pad parallel aan de zee. Je ziet dan links, een beetje Afrika-achtig, dat typi sche landschap waar duinen overgaan in bos. Dat bos is geschoren door de zoute noordwestenwind en be staat uit een soort van bon-sai-eiken die niet hoger worden dan een meter of drie, vier. Vanaf de duinen gezien is het één vlakte van duizend soorten groen, gevat in dat eigen Zeeuwse licht. Ik vind het altijd prachtig. Verder lopend golf je over de steeds hoger wordende duinen. Je passeert het slot Westhove, waar een wan- delverhaal apart in zit, en je nadert het lieflijke Dom burg. Sta even stil op het hoogste duin aan het einde van Hoogduin, juist voor de roodwitte slagboom. Kijk rechtsachter je naar die laatste top daar en be sef: hier zat in 1910 de later wereldberoemde schilder Mondriaan in het helmgras zijn eerste abstracties te maken. Duik voor de watertoren met die rare helmkop links het bos in en ga op de viersprong rechts. Op dit smal le bospad ruik je de ziel van een zout loofbos. De kromme bomen zien eruit als gnomen. Rechtdoor, langs het nieuwe Badhotel, stap je straks de Bad- straat in, waar je direct weer rechts gaat, op het strand aan. Over de boulevard Van Schagen (zit even naast het beeldje van de godin Nehalennia en aai over haar hoofd, dat brengt reizigersgeluk), gaat het weer west waarts en je kijkt je ogen uit. Ik kijk hier altijd even naar het noorden over de zee en huiverdenk dan: het eerste wat je tegenkomt in die richting zijn ijsbergen, zööö groot is die zee. Dan komt de Hoge Hil op je weg en wat je daar kunt zien en beleven is voor een volgende keer. Vijf kilometer van de wandeling zitten er nu op. Kunstenaars en hun critici leven vaak op gespannen voet. Als het aan de Japanse psycholoog Shigeru Wata- nabe ligt, kan daaraan bin nen afzienbare tijd verande ring komen. Een kunstenaar kan een hem niet welgezinde recensent dan tot een sma kelijk gerecht verwerken. Gebraden duif schijnt erg lekker te zijn. Watanabe is er namelijk in geslaagd duiven te trainen in het onderscheid maken tus sen een Monet en een Picasso en (in meer algemene zin) tussen impressionistische en kubistische werken. Volgens Watanabe zijn zijn duiven in staat om in negentig procent van de gevallen de correcte keuze te maken. Bovendien konden ze hun expertise toe passen op schilderijen die ze nog nooit hadden gezien. Een schilderij van Cézanne werd door de vogels zonder aarzeling bij diens mede-im pressionist Céanne inge deeld. Volgens Watanabe konden zijn duiven schilderijen zelfs correct op stijl beoordelen als de afbeelding vaag of in zwart-wit werd afgedrukt. De kunstrecensenten zijn gewaarschuwd. (Bron: New Scientist) De Amerikaanse Harvard-uni- versiteit heeft volgens ingewij den een commissie in het lever geroepen die de werkzaamheder van psychologie-hoogleraar Johr Mack moet gaan onderzoeken Mack heeft de laatste jaren faan gemaakt met zijn theorie da mensen die zeggen door buiten- aardsen te zijn ontvoerd, ooi werkelijk door bemanningen var vliegende schotels zijn gekid napt. De universiteit weigert zelf he: bestaan van de commissie te be vestigen of te ontkennen, aldu: het internationale wetenschap pelijke tijdschrift Nature. Het blad meldt echter uit welin gelichte bron te hebben verno men dat Harvard zich door dt veelvuldig in boeken en talk shows gespuide denkbeelden var de professor ernstig in verlegen heid gebracht voelt. Mack zelf weigert eveneens ieder commentaar. De Amerikaanse scepticus James Randi noemt hem 'een uitermate naïeve man die zich niet kar voorstellen dat mensen teger hem liegen of verhalen uit hur duim zuigen'. Collega-Üfo-onderzoekers me nen echter dat Mack 'bedreigd wordt in zijn academische vrij heid'. Zij spreken van een 'heksen jacht'. (Bron: Nature) Boor Arnold Marseille Rijswijk - Sinds jaar en dag weken velé Nederlanders niet zozeer hun benen alswel hun hoofd over onkruid. Iedereen is zich er langzamerhand wel Van bewust dat bestrijding smiddelen zeer slecht zijn '°or het milieu, maar zodra ®e eigen straat naar de smaak 'an de bewoners enigszins "oor onkruid wordt ontsierd, j.de kwaliteit van natuur drinkwater en zelfs de ei- §81 gezondheid niet op te we gen tegen de voordelen van gif spuiten. ju 's dan ook niet verwonderlijk onkruid met grote regelmaat 8 °P de agenda van menige TOeenteraadsvergadering staat. J* SOTneente die gif spuit wordt nipt me.t kitiek van al dan nor,- 8eorganiseerde milieugroe- ®esbut de gemeente oi zo ,weinig mogelijk be strijdingsmiddelen te gebruiken, dan regent het klachten van bur gers over bijvoorbeeld gladde stoepen en hoe afzichtelijk het straatbeeld is. In Arnhem leidde het vraagstuk onkruid enkele ja ren geleden zowat tot een politie ke crisis. Alternatieve oplossingen voor het 'grote kwaad' zijn of worden in middels in veel gemeenten uitge probeerd. Zoals de borstelmachi ne, die echter weer als nadeel heeft dat er een dieselmotor in zit en er veel staalslijpsel achter blijft bij het borstelen van de straten. Een meer milieuvriendelijke op lossing is wegbranden, maar dat is wel erg arbeidsintensief en dus duim. Bovendien maakt de tech niek tevens een einde aan al het dierenleven tussen de stoepte gels. Een aantal gemeenten, waaron der Doetinchem, bedacht daarom een goedkopere oplossing: de burger moet zelf zijn eigen stoep maar schoonmaken. Aan het 'schone stoepenplan' wordt ge middeld door tien procent van de inwoners deelgenomen, niet be paald een succes. In Doetinchem wordt door de reinigingsdienst sindsdien zo'n drie .tot vier liter minder bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Een uitermate effectieve oplos sing bleek te liggen in de termo- logie. Door een scala aan bloe men, struiken en planten niet langer als onkruid te beschouwen maar om te dopen tot 'gewenst kruid', neemt de noodzaak tot onkruidbestrijding aanzienlijk af. En dus kunnen in Arnhem en Nijmegen tussen stenen, onder bomen en naast lantaarnpalen weer klaprozen, kamillen, paar debloemen, kruiskruiden en rese da's worden bewonderd. Of verguisd. Veel mensen vinden het maar een rommeltje, het geeft de stad een slechte naam, het is gevaarlijk voor oude mensen, kortom, het is gewoon onkruid. Twee, drie jaar nadat de bestrij dingsmiddelen buiten de ge meentegrenzen zijn gezet, wordt vaak alweer voorzichtig naar de gifspuit gegrepen bij groenplaat sen die een al te hoge irritatie graad bij de bevolking teweeg brengen. De hernieuwde degradatie van kruid tot onkruid lijkt een kwes tie van tijd nu een Australische fabrikant de Nederlandse Spoor wegen een heus wondermiddel heeft aangeboden. Het gaat om een gifspuit gestuurd door een detector, die onkruid alleen sig naleert als het meer dan drie cen timeter hoog staat. Daardoor, zo belooft de fabrikant, kan de hoe veelheid bestrijdingsmiddel met maar liefst 95 procent worden verminderd. De NS heeft als grootgrondbezit ter jaarlijks heel wat onkruid te verdelgen en allerlei projecten bedoeld om minder gif te spuiten zijn reeds op niets uitgelopen. De NS aarzelde dan ook geen mo ment en is in samenwerking met de waterleidingbedrijven, vere nigd in de Vewin, de gemeente Eindhoven en het ministerie van Defensie een proef gestart met de detector. Met de nodige argwaan, zo wordt duidelijk uit de woorden van J. Baltissen, projectcoördinator na mens Vewin. „We hebben veel vragen. Wat gebeurt er als er veel wind staat en het onkruid dus platter ligt? Als je harder rijdt met het apparaat of wanneer je stil blijft staan? Hoe reageert het op algaanslag? Maar zelfs als de reductie geen 95 maar 80 procent blijkt te zijn, is het de moeite waard", zegt Baltissen. Helaas kan de detector geen re kening houden met onkruid dat tot kruid is verheven. En Baltis sen geeft toe dat de verleiding voor gemeenten om, wanneer de techniek inderdaad het gewenste effect heeft, weer bestrijding smiddelen te gaan gebruiken groot is. „Dat moeten we ook voorkomen. In Eindhoven loopt tegelijkertijd een nieuw project om bestrij dingsmiddelen zoveel mogelijk terug te dringen. In tegenstelling tot gemeenten die abrupt zijn ge stopt met gif spuiten en daarmee de bevolking tegen zich in het harnas hebben gejaagd, wordt in Eindhoven een zorgvuldig voor traject afgelegd. „Bij nieuwbouw wordt voor de inrichting van de straat al reke ning gehouden met onkruid. Overbodige verhardingen wor den zoveel mogelijk weggelaten, want juist waar weinig wordt ge reden of gelopen groeit veel on kruid. In overleg met de bevol king wordt voorts bepaald welke groei gewénst is en welke niet. En er wordt goed nagedacht over de technieken die gebruikt kunnen worden. Want je kunt moeilijk werkne mers alles met een schoffel laten weghalen. Dat is net zo goed slecht voor de gezondheid." Gemeenten die gifspuiten worden overstelpt met kritiek. Met het Australische wondermiddag is de degradatie van 'gewenst kruid' tot onkruid een kwestie van tijd. foto de stem/ben steffen

de Stem | 1995 | | pagina 35