DE STEM F-methode helpt Zegs echtpaar met 'technische bevruchting zonder liefde' XV 'Wat er dan door je heen gaat...' Altijd op zoek naar zwangere vrouwen An Ceelen stopt na 25 jaar als informatrice van Moeders voor Moeders Informatie ooie eloften Slachtvarkens Speculaties ïïoost Menopauze Vergoeding ctie van Lijf leven is elke woens- ,n donderdagochtend van 10.00 tot jur bereikbaar voor nadere informa ties en tips. Tel. 076-236537. Schrij- t ook: Dagblad De Stem, redactie leven, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Lijf leven WOENSDAG 24 MEI 1995 DEEL At'; 'itsperma wordt voorbehandeld voor de technische 'daad'. FOTO'S TON TOEMEN jidaag viel er weer zo'n tje in de bus. Vol mooie doften over een nieuw en 'ier figuur. 'Afslanken ar dat wilt'. Echt veel rite hoef je daar op het te oog niet voor te doen. 'n aanbod van een 'slank- ds-instituut' lijkt mij op t lijf geschreven. Niet al te l afzien en nog slank(er) rden ook. "jn beste vriendin beschul- gt me er wel eens van ge- :uchtig te zijn. En laat keel eerlijk zijn, ze heeft Een bepaalde luiheid mij inderdaad niet vreemd, mmige zaken schuif ik gal gemakkelijk op de lan- taan... aar afvallen is niet gemak- elijk, het kost moeite en jn. Soms ook in de porte- onnee en al zeker als je eer dan vier of vijf kilo jt wilt. Hoe langer je die üroom'-instituten nodig ebt om je ideale figuur te "iken, hoe hoger de reke- g oploopt. DoorA#**?*, XEl' fce vreemd dat wellicht ook jikt, ondanks mijn gemak- chtige aanleg heb ik me "ooit laten verleiden tot dië- en kuren die een 'snel, '«antwoord en blijvend' re- laat beloven. Ik geloof in het 'blijvende' deel a dit soort beloften, ooral het zogenoemde jo- lo-effect schrikt me af. Ik d dat ik nu al veel te veel Joeg en dan straks binnen de kortste keren nóg meer? Nee, Jank je. iar als zo'n krantje op de ll "alt, dan droom ik toch 'ven weg. Stel je voor, afval- zonder daar echt moeite l°® 'o doen... Het lijkt de oplossing voor al mijn pro blemen. ja zie me al op zo'n bewegen de tafel, die 'uit zichzelf' ulIin lichaam alle bewegin- 8® laat maken waar ik zelf hekel heb. Of in zo'n Pnve-sauna, waar je met be- P yan een speciale zuur- "therapie een strakke en 'Wde huid zou krijgen. Ook J? je extreem afvalt. En dat wilik! ®aar nee, 0p de langere duur W deze methoden niet aan ®l besteed. Als ik, de ge- ikzuchtige, moeite doe om (rilt k?en' moet °°k L ïvend ziin' Anders is van mijn energie. Njedactie; En vervolgens in contact gebracht met de eicellen. In een schaaltje, niet in een reageerbuisje. Door Mieke van den Heijkant Zegge - In het toilet van Mary La- gerweide in Zegge staan twee kratjes met groene jerrycans. Ze staan een beetje in de weg. En het ontsmet tingsmiddel in de kannen heeft een misselijkmakend luchtje. Niet zo prettig als je net zwanger bent. Toch worden de kannen intensief ge bruikt. Marij Lagerweide giet er zorgvuldig alle urine in over die zij uitplast. Als geen ander weet zij na melijk hoe kostbaar de urine van pril zwangere vrouwen kan zijn. Mary werd zwanger via de IVF-methode, waarbij het middel Pregnyl, ge maakt uit deze urine een grote rol speelt. Viereneenhalf jaar geleden begonnen Pim en Mary Lagerweide te denken aan een kind. Beiden waren een eind in de twintig, en werk, geld en huis waren op orde. „Dan weet je nog niet, hoe onbelangrijk dat in feite allemaal is," verzucht Mary. Want zwanger werd ze niet. Daarom stapte ze na een half jaar naar de huis arts, die hen al snel doorverwees naar de gynaecoloog in het Franciscuszieken- huis. „En dan ga je voor het eerst door de mo len," vertelt Mary. Voor Pim en vooral voor Maiy betekende dat een hele reeks onderzoeken en con troles van bloed, sperma en hormoonge- haltes. Ook onderging ze verschillende kijkoperaties waarbij baarmoeder en ei leider werden bekeken. Verder moest Mary zich na een vrijpartij in het ziekenhuis melden om te laten on derzoeken of het baarmoederslijmvlies en sperma wel samen gingen. Alles leek normaal maar toch werd Mary niet zwanger. Daarna volgden onder meer zes pogingen met kunstmatige in seminatie. „Dat betekende dat Pims zaad 's mor gens om acht uur in het ziekenhuis 'vers' moest worden afgeleverd. Dan kwam ik om twaalf uur en dan was dat zaad on dertussen gewassen, gespoeld en uitge zocht, nou ja van alles een beetje," ver telt Mary met wat humor. „En dan werd dat bij mij ingebracht. Nu kan ik er mee lachen. Maar als het er op aankomt is kinderen krijgen op die manier een tech nisch verhaal zonder liefde." Dat werd Pim en Mary ook voorgehou den toen in het voorjaar van 1994 eigen lijk alleen nog maar de IVF-methode overbleef. „Want dan wordt er echt ont zettend veel van je gevraagd en je moet er goed over denken of je dat er wel voor over hebt." Mary en Pim hadden het er voor over. Dus stapten ze opnieuw in de medische carroussel, die dit keer zelfs nog een tik je harder draaide. Voor de IVF-methode werd het paar doorverwezen naar vijf samenwerkende gynaecologen in Breda, die praktijk hou den in het Baronieziekenhuis. Eerst kwam het paar weer op de wacht lijst, toen volgde een nieuwe reeks on derzoeken en gesprekken en toen was hef weer wachten: op toestemming om in de carrousssel te mogen stappen. Er mag steeds maar een beperkt aantal mensen meedoen," vertelt Mary. „We hebbben wat afgewacht, de laatste jaren." Maar uiteindelijk mag Mary dan haar li chaam gaan voorbereiden op een door medicijnen gestuurde cyclus. Tien dagen lang tabletjes Primolut, dan elke dag een injectie Decapeptyl, later komt daar ook nog een spuitje Humegon bij. Al die medicijnen zijn er op gericht om het lichaam zoveel mogelijk rijpe eicellen te laten produceren. Cruciaal in deze cyclus is het moment waarop Pregnyl wordt toegediend. Dit middel, dat gemaakt wordt uit de urine van zwangere vrouwen, zorgt er voor de dat de inmiddels rijpe eitjes ook daad werkelijk worden afgegeven. Op de dag van de bevruchting meldt Ma ry zich in het Baronieziekenhuis. 34 uur vantevoren heeft ze Pregnyl gekregen. Bij een punctie worden zoveel mogelijk rijpe eicellen afgezogen. Pim krijgt daar op de kokertjes met eicellen in een broedstoofje mee, waarna hij er mee naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg gaat. In het laboratorium daar kunnen de eitjes en zijn sperma bij el kaar worden gevoegd. „In een schaal tje," vertelt Mary, „Niet in een reageer buisje, zoals iedereen denkt." Pas de vol gende morgen kan het echtpaar bellen of de bevruchting is gelukt. t Maar ook dan is het wachten niet voor bij. „Je bent wel blij als dat is gelukt maar je voelt je nog steeds niet zwanger, ook niet als de bevruchte eicellen zijn te ruggeplaatst. Het is nog steeds de vraag of het'pakt'." De eerste keer lukte het dan ook niet. De tweede keer, nu tien weken geleden, wel. De menstruatie bleef uit en Mary is nu dus echt zwanger. En wat er dan'door je heen gaat...," pro beert Mary te vertellen. Woorden schie ten te kort. De tranen die over haar wan gen rollen spreken boekdelen. Op een stoel in de huiskamer zit een meer dan levensgrote beer met beren kind. Cadeautje van Pim. „Hij is in de zevende hemel," vertelt Ma ry. „Ik ook, maar als het er op aan komt, durf ik er nog steeds niet echt in te gelo ven. Ik heb ook nog niets aan de babyka mer gedaan. Dat komt wel, als de eerste dertien weken voorbij zijn. „Maar plassen voor Moeders voor Moe ders doe ik wel. Je snapt dat ik me daar toe heel erg verplicht voel." Omwille van de privacy zijn de namen van de betrokken personen veranderd. 'ené Vormi van der Velden 'geving: Hans Frickel Door Mieke van den-Heijkant Etten Leur - „Kan het zijn dat ik u vanmidddag bij mijn schoondochter heb gezien?" Zo hing een nieuwsgierige schoonmoeder eens aan de te lefoon bij An Ceelen. Vijfen twintig jaar lang was An Cee len informatrice van Moeders voor Moeders. Een vrouw, be kender dan de ooievaar, in het gebied tussen Zundert en Klundert en tussen Etten- Leur en Zegge. Waar zij kwam, werden pakweg zeven maanden later baby's gebo ren. Moeders voor Moeders is een ini tiatief van Organon in Oss. Deze instelling zamelt urine in van vrouwen in het eerste prille begin van hun zwangerschap. In die urine zit het hormoon Hu- maan-choriongonadotrofine. Or ganon maakt met dit hormooon onder meer het medicijn Pregnyl, dat vaak hulp biedt aan vrouwen die niet zwanger kunnen worden. An Ceelen heeft 25 jaar gewerkt als informatrice voor Moeders voor Moeders. Nu ze 65 is gewor den, heeft ze er deze maand een punt achter gezet. „Maar ik heb het altijd 'met verschrikkelijk veel plezier gedaan" vertelt ze. Het werk van An Ceelen bestond uit het opsporen van zwangere vrouwen, liefst zo vroeg mogelijk in de zwangerschap en hen daar na zover te krijgen dat ze meede den aan de actie van Moeders voor Moeders. „Dat was vroeger makkelijker dan nu," vertelt ze. „Toen gaven de wijkzusters gewoon de adres sen door. Dat is in deze tijd van privacybescherming ondenk baar. Je hoopt natuurlijk wel dat huis artsen en wijkbureaus de actie blijven ondersteunen. Daarnaast reageren de mensen heel vaak op de advertenties en de folders die we verspreiden." Een tijdje is het minder gegaan met de inzameling van de urine. Dat was in de tijd dat de fabriek Organon in opspraak kwam om dat de urine ook gebruikt zou worden voor het maken van cosmetica en voor een groeimid- del voor slachtvarkens. „Dat verhaal is al lang ontze nuwd, maar nog steeds word ik er af en toe mee geconfronteerd," zegt Ceelen fel. „Daarnaast heeft Organon ook een tijd gedacht dat ze het hormoon kunstmatig kon gaan maken en toen was er in eens niet zoveel urine nodig. Dus moest je soms nee verkopen als mensen zich aanmeldden. Kijk, die komen bij een tweede zwan gerschap niet meer." Toch heeft An Ceelen in de loop der jaren vele duizenden vrou wen ingeschreven. Hoe discreet de adressen tegen woordig ook verzameld worden, het verschijnen van Ah Ceelen zelf in een straat was altijd weer aanleiding voor speculaties. Zoals door die bewuste schoon moeder die maar wat graag wilde weten of ze nu eindelijk oma werd. Of door een rijtje nieuws gierige buren, die precies in de gaten hielden waar de informa trice naar binnen ging. „Het zijn vaak hele feestelijke bezoekjes," vërtelt ze. „De laat ste tijd doen we de zwanger schapstest direct bij de mensen thuis. Soms zit er eén hele reeks vriendinnen klaar om het heug lijke feit mee te vieren." Een enkele keer is de test echter negatief. En dan is er troost no dig. „Dat viel niet altijd mee," zegt ze. „Maar je kunt toch moei lijk reageren met 'nou, dag, vol gende keer beter'." Omdat vooral- de urine van vroeg-zwangeren nodig is, ko men er ook wel eens miskramen voor. Ook dan bood An Ceelen troost. Ook aan de echtgenoten die hui lend opbelden. „Die mannen pro beren zich vaak flink te houden maar ineens barsten ze los. Dan hoor je even echte aandacht te geven. An Ceelen wordt dan ook vaak gezien ais de vrouw die alle pro blemen kan oplossen. Bijvoor beeld voor een aanstaande vader die midden in de nacht in paniek opbelde omdat hij het telefoon nummer van de verloskundige kwijt was. „Hij dacht zeker, die was er van het begin bij, die moet het maar weten," grapt ze. Behalve bij zwangere vrouwen verzamelt Organon ook de urine van vrouwen in de menopauze. Daarvan wordt onder meer het middel Humegon gemaakt, dat wordt toegepast bij de IVF-be- vruchting, de zogenaamde rea geerbuisbevruchting. „Ik ken een klooster waar 25 zus ters tegelijk meedoen," vertelt Ceelen. „Het geld dat de dames voor hun moeite krijgen, sturen ze naar een missiepost in Indone sië." In het voorjaar heeft An Ceelen in een laatste bliksemactie nog eens 250 van deze vrouwen inge schreven. „Het leuke was dat daar veel vrouwen bij zaten die ik vroeger als zwangere heb inge schreven." De dames in de menopauze krij gen een vergoeding voor de inge leverde urine maar dan gaat het ook om medewerking gedurende enkele jaren. De zwangeren krijgen niet meer dan een aardigheidje voor de ba by- En toch zijn er vrouwen die bui ten de ophaalroutes wonen, die de moeite nemen om hun urine zelf in te leveren bij An Ceelen. Op dinsdag staan de rijtjes lege kratten in het paadje naast haar huis te wachten. „Daarmee ga ik door tot de laat ste zwangere vrouw die ik heb in geschreven is uitgeplast. En dan is het welletjes geweest." An Ceelen van Moeders voor Moeders met haar bekende kratten: 'Daarmee ga ik door tot de laatste zwangere vrouw die ik heb in geschreven is uitgeplast. En dan is het welletjes geweest. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN

de Stem | 1995 | | pagina 33