tea- Pronk: 4Ik vind niet alles goed' Ook examen wiskunde A was 'zwaar klote de stem Minister 'ligt niet wakker' van uitspraken Bolkestein over ontwikkelingsbudget dëStem Het gelijk va BINNENLAND BUITENLAND A2 Misbruik rechtsproces Advocaten I standPm eens is. -DE STEM- BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Voordeel Spannend Tegencultuur Reorganisatie Osse moord om een paar honderd guldei DE STEM WOENSDAG 24 MEI 1995 Mr. van Wijmen, in De Stem van 13 mei, zet zich fel af tegen advocaten die het rechtsproces misbruiken, ze ker in zaken waarvan zij de rechtvaardigheid zelf niet ge loven. Het schijnt dus voor te komen dat een advocaat een proces begint, terwijl hij tevoren weet dat de grondslag van zijn actie niet rechtvaardig is en als gevolg daarvan de kans op succes klein. De verklaring van bovenbe schreven gedrag is wellicht te vinden in het artikel van mr. A. Couprie in het door juris ten gewaardeerde tijdschrift voor studenten 'Ars Equi' van december 1994. Hierin stelt Mr. Couprie de vraag: Heeft de advocaat een mening tegenover zijn cliënt en durft hij daarvoor ook uit te komen? Het antwoord luidt: natuur lijk heeft hij een eigen me ning maar hij zou wel gek zijn om daarvoor uit te ko men. Heeft de cliënt namelijk een zwakke zaak dan zal de advocaat dat niet snel meede len. Immers de kans is groot dat de cliënt dan naar een andere advocaat stapt die wel bereid is een kansloze proce dure voor drie instanties te beginnen en daarbij ook fors zal declareren. De jurist heeft dus wel een mening maar die houdt hij wijselijk voor zich: 'Om den brode'. Ik heb op dit artikel (in 'Ars Equi', red.) gereageerd met een ingezonden stuk, maar dat werd niet geplaatst om dat volgens de redactie de bijdrage van Mr. Couprie moest worden gelezen als een ironische waarneming van de praktijk van het dagelijkse leven en met een korreltje zout moest worden genomen. Mijn reactie was te serieus. Het was dus maar een grapje dat echter blijkens de stel- lingname van mr. Van Wij- men en van de redactie van 'Ars equi' wel vaak voorkomt. Je zou het een practical joke kunnen noemen waarmee de gedupeerden kunnen lachen als een boer die kiespijn heeft. Zeer zeker zijn er vele advo caten die de gedragslijn van mr. Van Wijmen volgen en hun cliënten goed informeren over hun juridische positie. De moeilijkheid voor de cliënt is echter dat hij dit pas na de procedure te weten komt. Made, L. Tholhuijsen In een artikel in De Stem van 12 mei tilt de heer Van Spae- ndonck de discussie over kwaliteit en inkomen van zijn beroepsgroep op een politiek niveau. Op dat niveau past ook de mening van de burger. Daar om een aantal kritische op merkingen: - Wij vinden dat de heer Van Spaendonck geen uitspraken in het openbaar moet doen over de kwaliteit van de belangenbehartiging door advocaten. Zolang de beroepsgroep slechts zelfg over die kwaliteit oordeelt en er niet in slaagt om deze te waarborgen en gebrekkige, c.q. geheel ontbrekende kwa liteit, c.q. onrechtmatig ge drag van advocaten naar be horen te sanctioneren, komen hem dergelijke uitspraken niet toe. "«rec^vco h°Utft^ ^llatTbent°kPri'm- ^tomat,schc/atdne "'et Hetzelfde geldt onverlet voor de uitspraken van Mr. van Spaendonck over notoire kla gers. - Opmerkelijk is dat de door de heer Van Spaendonck na mens de advocaten uitgespro ken 'angst voor de belangen van de cliënt' zich niet uit strekt tot het bestuursrecht, het strafrecht en het tucht recht. Daar mag de leek zijn eigen boontjes doppen. - Met betrekking tot de nota van de advocaat - 'de achil leshiel van ons vak' - heeft de Deken een duidelijke in de advocatenwet omschreven taak. Advocaten dienen er echter verzekerd van te zijn dat de Deken zich nauwgezet aan die wet houdt. Feit is echter dat niet alle Dekens dat doen. Daarom bezwijken sommige advocaten voor de 'verleiding' van een excessie ve nota en trouwens ook voor andere verleidingen. Bij dit alles staat buiten kijf fat een Deken niet in het openbaar uitspraken moet doen over nota's van advoca ten, indien en voorzover hij, of de raad van Toezicht die niet gecontroleerd heeft. - Aan alle uitspraken van de heer Van Spaendonck over de raad van toezicht en het tuchtrecht dient het simpele feit toegevoegd te worden dat de raad van toezicht, noch de raad van discipline inhoude lijke, diepgaande uitspraken doen over de kwaliteit van de door de advocaten - al dan niet excessief- in rekening gebrachte werkzaamheden. Alleen al dat simpele feit geeft de advocaat alle moge lijkheden tot willekeur bij het opstellen van de nota en vormt een rechteloosheid, die de raad van toezicht bij haar 150-jarig bestaan voldoende stof tot nadenken dient te geven en die de feestvreugde wat zou moeten matigen. - Er zullen ongetwijfeld- zoals Mr. van Spaendonck zegt - gewetensvolle, hard werkende advocaten zijn. Het probleem is echter dat de burger vaak niet weet waar hij ze moet zoeken. Ook zijn er nog altijd 'oproerkraaiers, aanstichters van misdrijven en verraders' in de advoca tuur. Het probleem is echter dat de Orde deze lieden niet naar behoren straft en de burger niet weet hoe hij ze moet ontlopen. Er is voor de recht zoekende burger nog veel meer ellende, die op rekening van de advocatuur geschre ven dient te worden. - De advocatuur zal slechts aan het gezag, waar mr. van Spaendonck over spreekt, in boeten, zolang zij er niet in slaagt orde op haar eigen za ken te stellen. Veghel, G.J.W.M. van der Loo Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen^adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per halfjaar per jaar Voor posttoezending geldt een Fotoservice 076-236573. 29.80 86,90 172.80 335,75 89.40) 177,80) 345,75) Advertenties (tijdens Rubrieksadvertenties 8.30-17.00 uur): 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881fax 076-236405 van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) JAN PRONK lijkt dezer dagen maar één bezigheid te hebben: op en neer reizen naar Ruanda. Om daar te proberen verdere slachtingen te voorkomen. Maar achter zijn ministersbureau op Ontwikkelingssamenwerking speelt nog wel degelijk een andere kopzorg: de 'herijking'. Samen met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie moet hij tot een nieuw buitenlands beleid zien te komen, waar Nederland de komende tientallen jaren mee vooruit kan. Enig risico zit er wel in die operatie, want de 'heilige' normen voor het bedrag dat aan ontwikkelingshulp wordt besteed, komen ter discussie te staan. Wordt hij niet moe van die eeuwige aanvallen op de ontwikkelingshulp? Hoe blijft hij gemotiveerd? „Dat is voor mij niet moeilijk. Want ik zie resultaat van mijn werk. Door Debbie Langelaan OF PRONK nu wel of geen mi nister is, zijn naam is altijd ver bonden geweest met het arme deel van de wereld. Met de vraag wat hem ten diepste motiveert om al dertig jaar bezig te zijn met armoede en onvrijheid in de wereld, heeft hij geen moeite. De culturele communicatie doet het hem. „Ik probeer veel literatuur te lezen uit Afrika en Azië. Ik volg de muziek, ik hou ook van thea ter en dans. Dat zegt me veel. Films zeggen meer over de sa menleving dan wetenschappelij ke verhandelingen. Ik sjouw schilderijen mee uit de landen die ik bezoek, beeldhouwwerk. Ik heb er een behoorlijk oog voor. Thuis op mijn bureau staat een beeldje uit Mozambique, op de markt gekocht. Het heeft geen financiële waarde. Het beeldt iets uit van verdriet, strijd, pijn. Voor mij drukt het de zeventien jaar lange burger oorlog daar uit." „Het helpt voor mijn werk dat ik me in culturen verdiep, al doe ik het daar niet voor. Misschien ga ik daarom al wel zo lang mee in dit wereldje. Mensen waarderen het, net zoals wij het waarderen wanneer buitenlanders echt iets over ons te weten willen komen. Maar ik kan niet concreet zeg gen: in die situatie heeft mijn interesse voor de cultuur me een politiek succes opgeleverd. Bo vendien: je gaat altijd in de fout bij communicatie met mensen uit andere culturen, hoeveel je er ook van weet." Was uw ruzie met Suriname zo'n communicatiefout? Het beeld is nu, dat minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken een door braak in de betrekkingen heeft bereikt. Of de ruzie met Indone sië, dat enkele jaren geleden geen ontwikkelingsgeld meer wenste te ontvangen. „In een situatie als met Surina me lukt een nieuwkomer een korte periode iets dat een ander niet lukt. Die neemt geen histo rische ballast mee. Totdat de nieuwkomer geen nieuwkomer meer is. Zoiets geldt ook voor Van Mierlo en mij. Het is maar voor zolang het duurt. Soms denk je dat je een doorbraak hebt bereikt, maar dat blijkt dan niet zo te zijn." „Een doorbraak is er pas wan- naar in Suriname een behoorlijk sociaal-economisch beleid wordt gevoerd voor iedereen, als er minder nepotisme is. De door braak in de betrekkingen was er vorig jaar november, toen ik er op bezoek was. Maar toen mocht er van een paar mensen daar geen doorbraak komen. Je moet nooit te vroeg juichen. En wat Indonesië betreft: er zijn gren zen, die hebben daar te maken met de mensenrechten. Ik kan wel veel begrijpen, maar ik kan rniet alles accepteren." Behalve voor de discussies over het buitenlands beleid met zijn collega's maakt Pronk de laatste tijd veel tijd vrij voor Ruanda. Om de haverklap reist hij af naar dat land, om te proberen te redden wat er te redden valt. „Ik kan daar op dit moment iets doen. Om dezelfde reden als Van Mierlo succes boekt in Surina me: ik ben een nieuwkomer. Ik ben kritischer geweest over de Ruandese regering dan de Fran sen en de Belgen en die regering heeft daar goed naar geluisterd. Ik kan me vanwege dat nieuw komer-zijn gemakkelijker bewe gen, dat voordeel moet ik uitbui ten." Het klimaat is momenteel tegen uitgaven voor ontwikkelingssa menwerking. Het kan wel wat minder, vindt bijvoorbeeld WD- leider Bolkestein. De effectiviteit van de hulp wordt ook sterk betwist. „Ach, ik loop al eèn tijdje mee. Ik heb in 1966 al een stuk ge schreven met argumenten tegen het pessimisme over ontwikke lingshulp. Het is een golfbewe ging. Om de zoveel jaar is er een piek in de kritiek op ontwikke lingshulp. Het historisch besef is gering. Je moet tussen die golven door laveren. Niet schipperen, maar je ook niet gek laten ma ken." „Deze golf is niet erger dan eerdere. Je moet steeds bewijzen dat de hulp betere resultaten oplevert. Ik word het absoluut niet zat. Alleen hebben we eer der, twintig jaar geleden, fouten gemaakt. We gaven de indruk dat we hele landen konden hel pen met een klein beetje steun. Dat is niet zo, je helpt mensen en geen landen. We doen het nu beter, kleinschaliger en met meer oog voor de sociale, cultu- ,rele en politieke gevolgen van hulp." „Nederland is niet zo cynisch als weieens beweerd wordt. Bol kestein beweert dat het draag vlak voor ontwikkelingshulp af neemt, ik zie andere dingen. Ik zie dat er 75 miljoen wordt opge haald voor Ruanda." U krijgt het geld, maar Bol kestein krijgt de stemmen „Nee, het is geen aflaat. Ik weet zeker dat Nederlanders meer willen en ook meer doen. Waar ik ook kom, ik zie een sterk, krachtig verend netwerk van mensen die zich met armoede en onvrijheid in de wereld bezig houden, en dat netwerk is niet kapot te krijgen. Bolkestein be weert dat het draagvlak minder wordt, misschien ziet hij andere mensen. Misschien ben ik een betere ziener dan hij." In het vorige kabinet noemde u zichzelf op een gegeven moment 'burgemeester in oorlogstijd'. Dat klonk alsof u er niet veel zin meer in had. Maar toch dook u weer op in de paarse coalitie. „Toen ik die uitspraak deed, had ik twee jaar achter elkaar met een verlaging van het ontwikke lingsbudget te maken gehad. Dat was ongehoord, sinds 1964 niet voorgekomen. Ik was een beetje cynisch, ik wilde ook duidelijk maken dat ik nog veel grotere aanslagen had weten tegen te houden." „Mijn taak is nu om het budget in absolute en relatieve zin weer omhoog te brengen. Daar gaat de discussie over en dat is wel spannend. Ik heb bepaalde gren zen getrokken, ik heb het idee dat we er wel uit kunnen komen en dat wil ik toch wel graag zelf doen. Daarom ben ik in dit kabi net gaan zitten. Ik heb redelijk vertrouwen in mezelf, mag dat?" „Ik heb nog een ander voordeel: ik hoef niet zo nodig minister te zijn. Ik doe het al zo lang, ik heb niet de houding: nu zit je op die post en nu moet je proberen hem te houden. Dus ik kan makkelij ker mijn hele gewicht in de schaal gooien. Ik vind dus niet alles goed." Minister Pronk: 'Het helpt voor mijn werk dat ik me in culturen Dus als de uitkomst niet naar uw zin is, bent u weg? „Dat zeg ik niet, maar u hoort het mij denken. Ik kan me niet veel duidelijker uitdrukken. Als de VVD zegt dat een minister van Ontwikkelingssamenwer king niet nodig is, dat een staatssecretaris wel voldoende is, dan zeg ik: nog een keer zo'n uitspraak en dan kijk ik op een hele andere manier tegen die herijking aan van jullie. En als Bolkestein blijft roepen: 0,7 pro cent van het bruto nationaal 'produkt voor ontwikkelingshulp is wel voldoende, dan wordt het dat niet wat mij betreft. Ik ben niet van plan om dat te verlie zen. Een ander hoeft ook niet te verliezen, dus we kunnen eruit komen wat mij betreft." Denkt u dat dat ook lukt? „Misschien redt de chemie van 'paars' ons. We zijn geen van drieën gevangen in de loopgra ven van onze partijen. We heb ben een historische kans om iets nieuws te doen, die mogen we niet laten liggen. Met de WD werken valt erg mee. Er zijn echte inhoudelijke discussies in het kabinet, er is minder polari satie tussen WD en PvdA dan ik dacht. Er zijn natuurlijk risico's, als Bolkestein blijft roepen dat hij wint en dat de sociaal-demo cratie dood is, dan moeten we weer eens behoorlijk terugpra ten. En ook als hij ongenuan ceerde dingen zegt over minder heden. Ik constateer dat hij op dit moment wat gas terugneemt. Ik lig niet wakker van Bol kestein." U zegt steeds: ik loop al wat langer mee, u relativeert sterk. Waar ligt u nog wel wakker van? „Ik vind dat er meer oorlog is, meer geweld, harder, structure- ler. Daar maak ik me zorgen over. Er is een zekere verrechts- ing in Nederland, ook daar kan ik me druk over maken. Neder land blijft een redelijk land, maar die verrechtsing is al een hele poos aan de gang en moet niet te lang meer duren. „De kanalen van de cultuurover dracht, dus het onderwijs en de media staan ten dienste van de status quo. En dat begint steeds vroeger: iedere generatie wordt verdiep.' fotowiebeki vanaf het begin gemanipu Vroeger dacht je steld aan je ouders, per tien jaar een wisseling ideeën. Nu niet meer. Ik me zorgen over het onde waar je keihard moet werkt te worden klaargestoomd de arbeidsmarkt. En de ti volkomen commercieel ii den." „We zitten wereldwijd 1 zelfde programma's te ki Ruimte om zelf te denken nauwelijks meer. Daardoor staat er weinig tegencultuur heeft kwalijke gevolgen. Vm westerse cultuur, waar niet nagedacht wordt. Maar langs een andere weg: culturen die zich vollei afwenden van westerse waak Zij beieven die overmacht, een als het islamitisch fundain lisme, dat alles verwerp!, krijg je geen meer, maar een echte bot Daarom zijn mensen die inti culturen staan zo interessant kunnen bindend en gend zijn." Oudenbosch - Thomas More College - mavo, havo, vwo, 1740 leerlingen onder wie 309 eindexa menkandidaten; mavo 151, havo 88, vwo 70. HET LIJKT alsof er dit jaar een vloek rust op wiskunde. Werd vorige week wiskunde B heel slecht gemaakt, op het Thomas More College in Oudenbosch klonken gisteren dezelfde verontrustende be richten over wiskunde A. 'Veel te moeilijk,' verzuchtten veel havisten en vwo-ers. Hilde Traats (Oudenbosch), Mat- thijs Verloop (Zevenbergen) en Thobias Noordergraaf (Hoeven) zitten al vroeg buiten op het schoolplein. De drie havisten vonden wiskunde A dan ook niet zo moeilijk. 'Tenminste makke lijker dan wiskunde B,' denk ik bij mezelf. Tot de rest van het havo en het vwo paar buiten komt lopen. „Echt moeilijk. Toen ik de op dracht met differentieëren zag, sloeg ik helemaal op tilt," ver zucht vwo'er Linda Franken (Oud Gastel). Ook Ubbo Maag denberg uit Oudenbosch baalt. „Die puntentelling klopt voor geen meter. Heel veel punten voor te weinig sommen." Een meisje met halflang blond haar vult hem aan: „Het is gewoon dollenwerk. Wanneer je de eerste vraag fout had, dan kon je de rest van de opdracht wel verge ten!" Havist Rutger Wiesmeijer uit Oudenbosch was binnen vijftien minuten met de eerste twee op gaven klaar. Maar toen kwamen de problemen. „Opgave drie was een ramp. Ik ben wel een half uur bezig geweest met de opgave waarin je het aantal zieke werk nemers moest berekenen. Het lukte me gewoon niet." Bas Overvest (Oud Gastel) komt met een 'zwaar klote' het zonovergo ten plein oplopen. „Het was ver schrikkelijk! Gelukkig weet ik dat ik slaag, maar toch..." De mavo'ers komen ruim ander half uur eerder opgeruimd de examenzaal uitlopen. Hun aller laatste examen (biologie) 'was een eitje', aldus Patrick Paulus- sen uit Oud Gastel. Ook plaats- genote Carolien Buckers vond het 'een makkie'. Alleen Jaime Dijkman uit Standdaarbuiten baalt. „Ik heb me te pletter ge leerd, maar dat had ik beter niet kunnen doen. Echt, het ging voor geen meter." Docente Marion van Heeswijk vindt het jammer dat er zo wei nig menskunde in het examen werd getoetst. „De leerlingen moesten vooral hun kennis toe passen, en daar zouden wel wat proberen door kunnen ont staan." Wessel Vermunt glijdt bijna met zijn scooter over het grindpad voor zijn school. Nu mag het eindelijk, want het zit er op voor hem. Vakantie, 's Morgens was hij met Nederlands opstel be gonnen. Een makkie, zegt hij stoer. De 'saaie' teksten zijn een doorn in het oog van zijn klasgenoten. Dennis Rigbers uit Hoeven en Debby Willemse uit Noordhoek kijken of ze het examen Frans goed gemaakt hebben. foto de stem/ben steffen „De generatie Nix, socialisatie, bah!" klaagt Maaike van Berkel uit Oudenbosch. Het examen is al gauw niet meer interessant, want de feesten moeten besproken worden. Die avond begint het al met een etentje voor de eindexamen stunt-mensen en daarna gaat het feesten echt beginnen. „De hele maand juni zitten we vol," roept Anke Groetelaars (Oudenbosch) enthousiast. Aan feest denken ze op het havo en vwo nog even niet. De leerlin gen die Frans hebben gemaakt, zitten uitgeteld buiten in de zon. „Het was veel, en ook wel moei lijk," zegt vwo'er Kristel Tim- mers uit Zevenbergen. De toe komstige rechtenstudente wacht met spanning de veertiende juni af, de dag waarop de uitslag bekend wordt. Ze moet eigenlijk wel slagen, want: „Ik heb al een kamer in Maastricht en anders baal ik!" Sabine Oomen (Oudenbosch) en Karin Koornneef (Hoeven) zitten heel eensgezind op een bankje. De eerste twee teksten vonden ze goed te maken maar bij de laat ste drie waren beide dames ei genlijk hun concentratie kwijt. „Ik zat daar zo van 'iene, miene, mutte', wélk antwoord moet ik kiezen," giechelt Sabine. Eric van Loenen uit Oudenbosch viel 'bijna in slaap' tijdens het exa men. „Het was gewoon te veel en te saai." Saai? Docent E. Van der Made is juist goed te spreken over de onderwerpen en denkt ook dat het merendeel van zijn leerlin gen voldoende zal scoren. „Ze ker het vwo-examen is goed te maken. Bij de havisten denk ik dat de invuloefening en de tekst over Japanse vrouwen iets te moeilijk zijn." Met die laatste opmerking van hun docent zijn Dennis Rigbers (Hoeven) en Debby Willemse (Noordhoek) het helemaal eens. Echt moeilijk vonden de twee het examen niet. Dennis staat gemiddeld een acht voor het vak, terwijl zijn klasgenootje met een punt lager genoegen neemt. En dat gemiddelde denken ze ook wel te behouden na dit examen. Ook Hilde Traats heeft een goed gevoel over Frans. Zij kan zich gaan voorbereiden op een per fecte werkvakantie. Zes weken lang op een cruiseschip werken. „Ik ga ook straks naar een toe ristische opleiding. Dan is dit meteen een goed begin." Va(1 onze Haagse redactie nen Haag - Scholen moete I uders met een minimuminl komen vrijstellen van het be talen van een ouderbijdrage] Ouders en leerlingen krijge inspraak in de hoogte van di bijdrage en de inspectie ze strenger gaan controleren c scholen zich wel aan de regel houden. uet dit pakket aan maatregele| staatssecretaris Netelenbc De Stem bezoekt tijdens de examenperiode elke school in het verspreiding bied. Vandaag is dit het Nork tuscollege in Roosendaal. Hieronder volgen de goe woorden (vraag/antwoo» van de meerkeuze-opgaven de centrale schriftelijke eindt VWO FRANS 1 A, 2 A, 3 C, 4 A, 5 D, 6 C, 7 BT A. 10 D, HO, 12 B, 13 A. 14A 16 C, 17 A, 18 D, 19 D. 20 B, 21, A, 23 C, 24 C, 25 A, 26 D, 27 D- 29 A, 30 B, 31 B, 32 B, 33 C, 34 A, 36 D, 37 D, 38 C, 39 D.40A 42 A, 43 C, 44 B, 45 D, 46 A,47 D, 49 C, 50 C. HAVO VHBO FRANS I D, 2 B, 3 B, 4 C, 5 B, 6 B, 9 D, 10 C, 11 A, 12 B, 13 A« C, 16 C, 17 C, 18 B, 19 D, 20 C, 22 B, 23 B, 24 B, 25 C, 26 C, 2i B, 29 A, 30 B, 31 C, 32 B, 33B." 35 B, 36 A, 37 D, 38 C, 39 0,11 A, 42 A, 43 B, 44 A, 45 B, 46 B, 48 A, 49 C, 50 D. VBO (C) MAVO (C) NE» LANDSE LEESVAARDIG» IA, 2D, 3D, 4B, 6 C, 8 C, 9 A II B, 12 A, 13 A, 14 B, 15 C> C, 19 B, 21 D. 22 D, 23 B. 24A, 28 B, 29 A, 30 D, 31 C, 32 D,S B, 35 D, 36 C, 37 C, 39 D, 4' 43 B, 44 B. VBO (D) MAVO (D) NEI LANDSE LEESVAARDIG'/ 1D,2B,4A,8A,9A,10C,H C, 13 A. 14 A, 15 B, 16 A, 17 J) 22 B, 23 D. 24 C, 25 D. 30 ft A D, 33 D, 34 B, 36 C, 38 C, 41 B, 42 A, 43 A, 44 B. VBO (C) MAVO (C) BIOLOC 1 B, 2 C, 3 A, 4 A, 5 C, 7 A.f A, 13 B, 14 A, 15 C, 16 C, 17 19 A, 21 B, 22 B, 23 C, 24 ft'' D, 30 A, 31 A, 32 C, 33 B,37* 43 B, 44 A, 45 B, 47 D, 48 C. VBO (D) MAVO (D) BIOLOC 1 A, 2 A, 4 C, 5 A, 6 D, 7 ft«Jj 10 A, 11 B, 12 C, 13 C, 14 A», D. 18 B, 19 A, 23 C, 26 A, - 30 A, 31 B, 33 A, 34 D, 35 L,>' B, 39 B.40A, 44 D, 45 B. 40* Van onze Haagse redactie Den Haag - De reorganisatie zal gepaard gaan met inperk: van officieren van justitie. gij moeten zich meer dan tot n toe schikken in een algemeen ge dend opsporings- en vervolging: I beleid, dat de minister van Justit: in samenspraak met het parke generaal uitzet. Dat moet leidt tot duidelijker en uniformer oi treden van het OM in het hé land. Het parket-generaal is de meu naam voor de huidige vergaderd van de vijf bij de Gerechtshove zetelende proeureurs-generaa Zij zullen ontheven worden va de leiding over alle parketten i hun ressort. Onder aanvoering van de per 1 j nuari jongstleden benoemde voo: zitter van het voorlopige bestu van het OM, mr Docters van Lee wen (voormalig hoofd van de Bi: nenlandse Veiligheidsdienst) ga: de vijf procureurs-generaal h parket-generaal vormen. Sam zijn zij dan verantwoordelijk voi de totale gang van zaken binn het OM. Zij krijgen de rechtshandhavin, het beheer en de ontwikkeling v; de 25 parketten (bij de 19 arro: dissements-rechtbanken, de vi Gerechtshoven en het landelij parket, waaronder het landelij rechercheteam gaat vallen) ondf hun hoede. Die parketten krijge elk een éénhoofdige leiding die d reet onder het parket-genera valt. Minister Sordrager (Justitie) prf senteerde gisteren het plan va aanpak voor de reorganisatie va Oss (anp) - Een 47-jarige moed<| en haar 19-jarige zoon uit O: zijn vorige week woensdag vei moord om een buit van niet mei dan enkele honderden guldens. De verdachten, twee jongens u Oss van 14 en 18 jaar, hebben middels bekend. De verdachten en de zoon kendi elkaar. De vrouw heeft het twei tal in haar woning binnengel; ten. Kort daarna is ze gewurg] Toen de zoon thuiskwam wurj den de verdachten hem ook. Voordat ze verdwenen zetten een gaskraan open en staken een kaars aan, in de hoop di daardoor brand zou ontstaan dj hun sporen uit zou wissen. In Oss is geschokt gereageerd het misdrijf. Temeer daar er t sen december vorig jaar en nu het 62.000 zielen tellende provii cieplaatsje nog drie andere in we ners zijn vermoord. JAN PRONK is er aan gewend de minister van Ontwikkeling jen waarvan hij deel uitmaak bevlogen, weinig praktisch en jjbj omspringt, zijn de kwalific [jet heeft Pronk nooit van de d brengen. Uiteraard moet ook jen, maar hij laat zich nooit al: bezuinigingsdrift leiden. Pront [ene, dat hij drammerig, maa beid bestuurt. u°k in het paarse kabinet is Vooral VVD-fractieleider Bolkq ['en. Bolkestein is van oordee kan met ^ema'< van 9,9 naar frjb.nk verzet zich daar tegen, r ue nota herijking van het b Is d We"ce weg het kabinet [r°nk heeft nu al gezegd erklaart met de uitkomst van 9 ens wil hij niet stellen, maai J een drastische verlaging bjenwerking. e pittige uitspraken van Pron [coalitiegenoot VVD. Ministi 'J3" de wereld door te waa dpn rvNederland hoort thui Da?-ile ?tatus brengt morele Ran niet ze99en dat het be iinnu rtaE)es van werkers in h ngshulp nog te vaak gebase on "lsch resultaat. Duidelijk r van'lWord.t besteed. Zo lang F. Weersta SA9ma dat hij geldve' eerstand ontmoeten. V

de Stem | 1995 | | pagina 2