ANK acteriën maken veerboten lek D DE STEM orgen om mogelijke bezuinigingen op Zeeuwse festivals Gratis BELLEN Ikhonu MEDIAPLAN? RAL ADVERTISING Pe jf Florence BV" drijf Den Dijk I8S-556666 6Na 123 jaar als marktkooplui is het welletjes' eeuwse politie werkt aan ernieuwing organisatie 6Zeg mij eens wat kleine gemeenten niet goed doen' Kapiteins en stuurlui bij PSD krijgen bijscholing na ongeluk met veerboot Zwaar chemisch afval niet naar Zeeuws-Vlaanderen Ongewenst Baalhoekkanaal duikt weer op in stukken YERWACHT OP 31 MEI:, Al PLANKENKOORTS! DE PINKSTERPRIJSVRAAC! B^cïtaarboiJW en -Reparatie Auto's 1 occassions in 'oorraad ouwbare adres: igel 52, Breda -229510 al die auto show's, adio's en cadeaus, k en vergelijk en uw auto bij lit zijn de voordelen teren Margriet en Christina zijn al aangetast L onze verslaggever Driehonderd kilo hasj onderschept Minister Pronk opent expositie ■■■HT- Inwoner Hoek betrapt buurman op heterdaad Zeeland onze verslaggever jssingen - „Wij maken ons grote «en over bezuinigingen die op or- I lisaties om ons heen afkomen en .hun weerslag onontkoombaar op Zeeland Nazomer Festivals zullen ■ben." L woorden liet H. van Gelder-Wig voorzitter van van de stichting Cultuurmaand, gisteren voor- laan aan de overhandiging van het «ramma van de Festivals aan de fcuwse gedeputeerde G. de Kok. Van Ider zei het verontrustend te vinden vangen. (m/v) LEM. tie rvice igste rente kplaats -O auto's Dijk Auto's /eg 50, Dorst, 888 Showroom artsdag, vestiging Dorst /an 10 tot 17 uur. Dijk Auto's 236, Breda. 076-71866? Dijk Auto's edijk 164, Breda, 076-2003 .r dat sommige Zeeuwse politici denken dat de entreegelden voor het publiek wel wat hoger kunnen, of dat de bijdra gen van het bedrijfsleven zo tegenval len. „Of erger nog, dat er wel wat min der subsidie gegeven kan worden als iets goed gaat en succes heeft," aldus Van Gelder. Zij betoogde dat er in dat geval juist ex tra en structureel geld nodig is om dat succes uit te bouwen en te bestendigen in de toekomst. Aan de hand van cijfer materiaal weerlegde ze eerder genoem de geluiden uit de politiek. De Nazomer Festivals hebben samen in totaal een begroting van 1,3 miljoen gulden. Dertig procent komt van het be drijfsleven, vijfentwintig van de pro vincie, twintig van het Rijk en de Zeeuwse gemeenten dragen vijftien procent bij. De resterende tien procent komt uit entreegelden. „Waarschijnlijk zijn er weinig andere provinciale initia tieven die zo'n hoge geldgenerende fac tor hebben," stelde zij met een knipoog vast. Eerder gistermiddag leidde coördinator Ruud van Meijel de verschillende Festi vals in. Aan de hand van video-opna men konden publiek en pers in het Vlis- singse Arsenaaltheater alvast kennis maken met de openingsvoorstelling van de Zeeland Nazomer Festivals. Die wordt op 1 september verzorgd door het Spaanse Xarxa Teatre. In het dok van de Schelde in Vlissingen brengt het ge zelschap de voorstelling 'Zeil en Wind', een visueel spektakel met veel vuur werk, dat nooit eerder in Nederland te zien is geweest. Naast de jaarlijks terugkerende onder delen, zoals het Filmfestival Zeeland en het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, werden ook nieuwe geïntroduceerd: het festival Meer dan Woorden (literatuur) liddelburg - De grote Zeeuwse veerboten leggen het vd;e tegen een microscopisch kleine vijand. Een bijzon- e bacterie veroorzaakt namelijk lekken in de dikke (alen bodems van de boten. De veerboten Margriet en Iristina zijn al aangetast en van de Willem-Alexander [ordt binnenkort dezelfde diagnose verwacht. deputeerde Staten (GS) van island hebben daarom gisteren j van 3,5 ton beschik- r gesteld voor deze, volgens tcteur Vos van de veerdienst, inoodzakelijke reparatie'. |at is er precies aan de hand? De zaak ligt in de verfijning van Ismeeroliën en brandstoffen te- piroordig. Daarin hebben zich ro-organismen zoals bacte- gisten en schimmels ge- jnd, die een bepaald soort lavel afscheiden. Wanneer deze pel in aanraking komt met lewater, wordt het metaal van {'.schip aangetast. Het gevolg is kleine ronde gaatjes ontstaan Te lot lekkage leiden. In vaktaal ADVERTENTIES Iseizoenkrant 95/96 076 303132 LANDELIJK NUMMER: PHILIPS Servicecentre Undo C'tm^umcnicn Dvfirnnici Soma- heet deze botenvijand de 'sulphur reducing bacteria'. Naar nu pas uit een brief van di recteur Vos aan GS bekend is ge worden, is een dergelijke lekkage in mei vorig jaar bij de veerboot Margriet ontdekt, tijdens een in spectiebeurt. Bij de Prinses Christina is daarna het zelfde eu vel gevonden, hoewel dat nog niet tot echte lekkage heeft geleid. Reparatie is extra moeilijk, om dat het de scheepsbodem onder de machinekamer betreft die van binnenuit nauwelijks bereikbaar is. Toch zal hier, schrijft direc teur Vos, gelast en geconserveerd moeten worden om de veerboot voor de komende jaren betrouw baar te houden. Volgens Vos zullen anders de toe zichthoudende autoriteiten geen certificaat van deugdelijkheid af geven, zodat de boot uit de vaart moet. Temeuzen - De politie van Goes en Zierikzee heeft in samenwer king met de politie te Haarlem mermeer gistermorgen driehon derd kilogram hasj onderschept. De verdovende middelen werden bij een gezamenlijk actie gevon den in een bij Nieuwerkerk op Schouwen en Duiveland gepar keerde camper en in beslag geno men. Er werden daarbij vier aan houdingen verricht. De verdach ten zijn twee mannen uit Hoofd dorp (40 en 41 jaar), een 25-jarige man uit Haarlem en een 44-jarige man uit Nieuwerkerk. Alle ver dachten hebben hun aandeel met betrekking tot de gevonden drugs bekend, waarna ze weer op vrije voeten werden gesteld. Middelburg - Minster Pronk van ontwikkelingssamenwerking opent maandag 26 juni een foto expositie over 50 jaar Verenigde Naties in Middelburg. Pronk doet dat in het Roosevelt Study Centre in de Middelburgse Abdij. De opening is om 14.30 uur. "wment werkt een specia- !fcr! ®roeP van twintig po- I «ensen in Zeeuws-Vlaande- t aan het onderzoek. V® soortgelijke manier is "er al in de districten Walche- J» Oosterscheldebekken de t»! tot vernieuwing van de |satie gegeven. LfWe activiteit van de kt s~^aamse Trekkersgroep L Sedeeltelijk uitvoeren van TSfingsonderzoek, meldt I Muller in Districtsnieuws, I' leuwe informatieblad van lat politie. ■Mm" beschouwen als een Jtriet rlichting van ons Kds Sleurt dit door het 1 Prr^n,van allerlei materiaal tóten W' Je moet daarbij aan de bevolkings-, be- en toeristenmonitoren, beleidsplannen en projecten." Ook vinden interviews plaats met politiemensen en mensen van buitenaf die in hun werk contacten onderhouden met de politie. Aan de hand van alle in formatie volgt een advies aan de districtschef. Dat wordt eind volgende maand opgesteld. „Uit dat advies komen bosjes onder werpen die voor verbetering vat baar zijn," weet Muller van de ervaringen in de districten Wal cheren en Oosterscheldebekken. „Daar kun je van schrikken en concluderen dat het maar matig gesteld is bij de politie en vervol gens over gaan tot de orde van de dag," aldus Muller in Districts nieuws. „Je kunt het echter ook beschouwen als een goede zaak. Stel je toch eens voor dat er in onze ogen niets te verbeteren valt." Jacques Nagelkerke: „Ik zal de markt toch wel missen." Einde aan markthistorie familie De Bruijn-Nagelkerke in Hulst P "nze verslaggever plenzen - De Zeeuwse politie zoekt manieren om de organi se te vernieuwen en te verbeteren. Dat gebeurt met de hulp S", t extern organisatie-adviesbureau Counterpart. Pbureau doet met een enquête onder meer onderzoek naar de P'tetijl van politiefunctionarissen in het district. Van onze verslaggever Hulst/Axel - De 125 jaar vol maken lukt de familie De Bruijn-Nagelkerke niet. Twee jaar scheiden de Hulsterse marktlui van deze mijlpaal. Maar zaterdag staat Jacques Nagelkerke toch voor het laatst daar waar Frans de Bruijn in 1872 begon: de markt van Axel. Het is mooi geweest, vinden Jac ques en Marleen. Sinds het begin van de jaren zeventig waren ze te vinden op de markten van Axel, Sas van Gent, Oostburg, Hulst en over de grens in Beveren en Kield- recht. Sinds drie jaar alleen nog maar in Axel. Het was Marleen's bet-overgroot vader Frans de Bruijn die in 1872 voor het eerst op de Axelse markt zijn waren aan de man bracht: za den, koolplanten en vooral poot- aardappelen. Frans werd opge volgd door achtereenvolgens Ch ris en Frans die op zijn beurt in 1972 plaats maakte voor zijn dochter Marleen en schoonzoon Jacques. Frans kreeg in dat jaar, bij het honderdjarig bestaan van de De Bruijn-nering een oorkonde en medaille van de gemeente Axel. Uitbreiding Jacques en Marleen breidden hun assortiment uit met bloemen, planten en bestrijdingsmiddelen. Marleen ging al vanaf haar der tiende met haar vader mee de markt op. „Spijbelen op school kon toen nog. Als het druk was zei mijn vader: ga maar mee, de school komt later wel." Ze kreeg verkering met Jacques en die rol de als vanzelf het marktwezen in. „Hij was .er geknipt voor," vindt Marleen. Nu vinden ze het welletjes. Ze hebben het druk gekregen met hun planten- en bloemenwinkel in Hulst. En er is geen opvolging want hun zoon studeert binnen kort af in de rechten, de dochter staat in de zaak. „Jacques heeft in geen dertig jaar een vrije zaterdag gehad," aldus Marleen eraan toe voegend dat haar mening de door slag heeft gegeven. Ze zegt er nuchter onder te zijn, Jacques heeft wat meer moeite met de be slissing. „Ik twijfelde nog. Ik zal het toch wel missen, ik deed het geweldig graag." Maar de markt is de markt niet meer, vindt hij. „De gemiddelde leeftijd van de klant wordt steeds hoger. Jonge mensen zie je nauwe lijks meer. Zo'n 25 jaar geleden kwamen er naar de markt van Axel dertig bussen met klanten uit België. Nu misschien nog drie en die zitten niet eens vol." Ook de concurrentie is heviger geworden. Vooral van de supermarkt. „Men sen gaan er op vrijdag alles in een keer halen." Pootaardappelen Jacques: „Mijn schoonvader kon vroeger van de opbrengst van pootaardappelen twee knechten Burgemeester Hontenisse contra Vereniging van Nederlandse Gemeenten: Door Jan Jansen Kloosterzande - „Dan zeg ik: Vertel eens meneer de Vries, wat kunnen gemeenten van 18.000 inwoners wat wij niet kunnen." Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse (8.000 inwoners) ligt in de contramine met bestuur en di rectie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Splijtzwam: de vraag hoe groot gemeenten moeten zijn; en of herindeling eigen lijk wel nodig is. Om zijn stem te laten horen is Steenkamp (oud-wethouder van Dongen) toegetreden tot het 'Loenens Beraad', een club van maar dertien gemeenten, die ech ter denkt te spreken namens de maar liefst 400 gemeenten met minder dan 18.000 inwoners. Want juist zij worden in hun voortbestaan bedreigd door het standpunt van de VNG dat 18.000 inwoners een 'ondergrens' is; voor kleinere gemeenten zou niet te ontkomen zijn aan herin deling. Omdat overleg met hoofddirec teur K. de Vries van de VNG te weinig heeft opgeleverd, wil het Loenens Beraad zich op het VNG-congres van 13 en 14 juni met man en macht verzetten te gen dat standpunt. „Het is van de gekke dat onze eigen vereniging daarmee aan komt zetten," zegt Steenkamp, die als enige verte genwoordiger uit de drie zuidelij ke provincies in het Beraad zit. „Dat komt: wij staan ook voor een herindeling, maar daar voe len we niks voor. Dat geluid is kennelijk landelijk al eens door gedrongen en daarom hebben ze mij gevraagd. "„Her en der schaalvergroting, okay. Wij zeg gen ook niet dat er nooit een her indeling nodig is, maar op deze manier? Nee... En dan zegt de VNG wel dat je misschien een uitzondering moet maken voor plattelandsgebieden, maar bij een discussie over herindeling werken zulke nuances niet. Nu hoor je al in Den Haag en op pro vinciehuizen: ja maar, jullie eigen VNG zegt toch dat 18.000 de on dergrens is. Wat moet ik zeggen als straks gedeputeerde De Kok hier komt praten over herinde ling?" Steenkamp is ervan overtuigd dat kleine gemeenten prima functioneren. „Als je vraagt wat we dan niet goed doen, blijft het stil. En dat er door een herinde ling een einde zou komen aan al die gemeenschappelijke regelin gen, is een utopie. Neem onze ge meente. We hebben wel dertig ge- WOENSDAG 24 MEI 1995 DEEL 1 en het poppentheaterfestival Zeeland uit de Kast. Van het laatste was alvast een voorproefje te zien, een stukje uit de voorstelling 'wasgoed' van Theater Op gepast. De Zeeland Nazomer Festivals duren zes weken, tot 15 oktober. De slotvoor- stelling wordt de wereldpremière van de Griekse tragedie 'Oresteia' op mu ziek van de Grieks/Franse componist Iannis Xenakis. Het gaat hier om een prestigieuze eigen produktie van de stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Be gin augustus komt van de Nazomer Fes tivals een uitvoerige festivalkrant uit. Van onze verslaggever Middelburg - De stuurhuisbemanningen van de veerboot Koningin Beatrix kregen en krijgen extra bijscholingen en trainingen naar aanleiding van het ongeluk met die veer boot, de stranding in september vorig jaar. Om die extra cursussen te kunnen betalen vraagt de directie van de veerdienst PSD een extra bedrag van 3,5 ton aan het provin ciaal bestuur. Het gaat om bijscholing van ongeveer dertig kapi teins, stuurlui en kwartiermeesters. Na het ongeluk kregen de stuurhuisbemanningen extra simula tortrainingen waarbij een nieuw simulatiemodel van de veerha ven in Breskens is gemaakt. Bij die haven liep de boot op een strekdam. Met de simulatie hebben ze 'droog' het in- en uitvaren van de haven onder alle omstandigheden kunnen oefenen. Tevens kregen de officieren vaaroefeningen onder begeleiding van spe cialisten. Dan liepen en lopen er ook extra trainingen bij het Maritieme Si mulatie Centrum Nederland in Wageningen. Sommige ploegen moeten nog op een herhalingscursus bij dit instituut. Van onze verslaggever Middelburg - Het niet verwerkbare gevaarlijk en chemisch af val dat in Zeeland ontstaat, zal niet bij de stortplaats in de Zeeuws-Vlaamse Koegorspolder worden gestort. Er zal be noorden de Westerschelde een aparte stortplaats voor worden gemaakt. Dit hebben Gedeputeerde Sta ten gisteren besloten. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat de Koegorspolder een goede moge lijkheid bood om de gevaarlijke troep (ovenpuin en asbest bij voorbeeld) te storten, maar om diverse redenen gaat dat niet door. Geld, is bijvoorbeeld een zwaarwegend argument. Jaar lijks denkt men 17 kiloton van het afval kwijt te moeten, er moet een verwerkingscapaciteit van 250.000 ton komen, wat een ruimte zal vergen, zo is uitgere kend, van een kwart miljoen kubieke meter. Tot het jaar 2010 kan men hiermee vooruit. Omdat het grootste deel van het afval in Midden-Zeeland on- staat, is dumpen in de Koegors polder duurder omdat dan extra transportkosten moeten worden betaald van 18 gulden per ton. Het provinciebestuur voelt er niets voor om het gevaarlijke afval te spreiden en meer dan één depot te maken. Een apart compartiment bij de stortplaats Midden- en Noord-Zeeland is volgens het provinciebestuur de beste oplossing. FOTO WIM KOOYMAN houden. Wij kunnen er de hond bij wijze van spreken niet meer te eten van geven. Verkocht ik vijf tien jaar geleden nog vijf ton aardappelen, nu nog maar vijf honderd kilo." Ze hebben zoveel meegemaakt in al die jaren op de markt. Zoals die keer in Oostburg, waar een wer velstorm de markt omverblies. „De textiel lag over het hele marktplein verspreid." Of de ster ke verhalen waar de doorsnee marktkoopman het patent op lijkt te hebben. „Ze hebben het alle maal over hun speedboot, maar even later komen ze bij je omdat ze geen wisselgeld hebben," ver telt Jacques. Afgelopen zaterdag waren ze 25 jaar getrouwd. Een voorschotje op het naderende afscheid van de markt werd gegeven door een vriendin van Marleen. Verkleed als de Vlaamse koning van de smartlap, Eddy Wally, zong zij het lied 'Als marktkramer ben ik ge boren'. meenschappelijke regelingen en daarvan is er zegge en schrijve een samen met Hulst, waarmee we samen zouden moeten gaan. De andere zijn in Zeeuws-Vlaams of zelfs Zeeuws verband. Wat win je dan? Of wil men één grote ge meente Zeeland?" De burgemeester klinkt kloek: „Men zegt schaalvergroting en bedenkt er vervolgens de drogre denen bij waarom het zou moe ten." Steenkamp wil de VNG nu niet neerzetten als 'de vijand'. „Zij zeggen: ja maar, wij doen toch veel voor kleine gemeenten. Klopt, zeg ik dan, maar dat heeft er niks mee te maken, dit stand punt van jullie is onzalig." Vol gens de burgemeester van Honte nisse hebben al veel kleine ge meenten positief gereageerd op het initiatief van het Loenens Be raad. Middelburg - Het door het provinciaal bestuur en Zeeuwse na tuurbeschermers zo verwenste Baalhoekkanaal is weer opgedo ken in de ambtelijke stukken. Enkele maanden nadat de Belger te kennen hebben gegeven dat kanaal toch te willen graven staat het ineens weer opgenomen in een planherziening van he Rijk. Ambtenaren van de Zeeuwse Provinciaal Planologische Diens: vragen opheldering en hebben er al een protestbriefje naar Der. Haag over klaarliggen. Hoek - Marinus Wolfert uit Hoek heeft, naar nu pas bekend is ge worden, zondagochtend zijn ach terbuurman betrapt bij het in breken in een woning aan de Ze- venaardijk. In het leegstaande huis, eigen dom van de familie Wolfert, is vorige week twee keer ingebro ken. Wolfert kon de inbreker, een bekende bleek achteraf, op heter daad betrappen omdat hij na de laatste inbraak, woensdag vorige week, elke nacht bij het huis postte. „Hij kwam rond 5.30 uur aan. Ik zag hem zo mooi naar het huis toe lopen en het raam forceren. Ik heb net zo lang gewacht tot ie weer naar buiten kwam. Ik had een geweer bij me, ik ben jager, en heb als waarschuwing één keer in de lucht geschoten. Hij was daarna zo mak als een lam metje," aldus Wolfert. Wolfert nam de inbreker vervol gens mee naar huis en belde de politie. Het duurde tot half negen voor de politie arriveerde. „Ik heb hem al die tijd onder schot gehouden." De verdachte heeft inmiddels twee van de drie inbra ken bekend. Wolfert heeft een deel van de buit terug. In het huisje, dat al drie jaar onbe woond was, stond een antieke in boedel opgeslagen. Of de duvel ermee speelt. Het Baalhoekkanaal, de verbinding van de Antwerpse haven met de Westerschelde, is meer dan tien jaar terug bespreekbaar geweest, althans met de lokale overheden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en met een deel van het vroegere provinciebestuur. Het was ooit opgenomen in het streekplan Oost-Zeeuws-Vlaanderen maar werd daaruit geschrapt toen de politiek opvattingen veranderden onder druk van de lobby van na tuurbeschermers. Het kanaal zou immers een belangrijk deel van het natuurgebeid Saeftinghe ver woesten, zo werd voorspeld. De Belgen hebben zich nooit van harte neergelegd bij dit besluit. Een van de laatste argumenten waar de Belgen mee kwamen was dat het kanaal juist een zegen voor de natuur zou wezen. Nu heeft de Zeeuwse Planologi sche Dienst het kanaal weer te ruggevonden in de zogeheten Tweede partiële herziening Structuurschema Verkeer en Vervoer, een beleidsplan van het Rijk. -- Zeeland wordt om inspraak op die herziening gevraagd en als reactie ligt er de brief waarin fijntjes gewezen wordt op het feit dat het provinciebstuur het Baal hoekkanaal nog steeds niet wil. Indien de binnenkort vergade rende Provinciale Planolgische Commissie de brief goedkeurt, en Gedeputeerde Staten doen dat ook, dan gaat hij op de post. ADVERTENTIE BEL RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS (013) 362021 m x i i

de Stem | 1995 | | pagina 13