Berlusconi moet terecht staan Gem In de Belgische politiek verandert zelden iets Duizend Soberheid leidraad nieuwe Franse regering Belgische daklozen eisen stemrecht Antwerpen kan weer opgelucht ademhalen Schaduw over bezoek paus aan Tsjechië Ieder hee Hulst maak •DE STEM BUITENLAND Bedrijf oud-premier heeft volgens justitie belastinginspecteurs omgekocht Palestijnse leider waarschuwt voor nieuwe intifadah Jac.Hermans Zaïre beëindigt blokkade Kinshasa BUITENLAND KORT I heeft MAANDAG 22 MEI 1995 /\i Door Wilko Voordouw Parijs - „Onbuigzaamheid, samenhang, eenvoud en doel matigheid." Dat zijn de vier steekwoorden die de Franse president Jacques Chirac za terdag de 43 ministers van het kabinet-Juppé heeft voorge houden. Het staatshoofd - dat afgelopen woensdag de touwtjes in Frank rijk in handen nam - wil snel gaan in de strijd tegen de werk loosheid. En alles moet daar aan ondergeschikt worden gemaakt. Bij die strijd zal de bewindsvrou we Anne-Marie Couderc een sleutelrol gaan spelen. De staats secretaris van Werkgelegenheid heeft tot taak om alle besluiten van haar collega's onder de loep te leggen om vast te stellen of er een positief effect is op de werk gelegenheid. Zoniet, dan gaan de plannen niet door. Hoewel de nieuwe Franse pre mier Alain Juppé dinsdag pas zijn regeringsverklaringaf zal leggen - gevolgd door een ver trouwensvotum - is afgelopen weekeinde duidelijk geworden wat de stijl moet worden van het nieuwe Franse bewind. Sober heid is de leidraad. De nieuwe bewindslieden zullen in de toekomst geen gebruik meer kunnen maken van de 8 vliegtui gen en 2 helicopters van de GLAM (een speciaal voor de re gering in het leven geroepen maatschappij). De kosten (5000 gulden per uur) worden als te hoog ervaren. De dienst wordt opgeheven. De bezuiniging op de GLAM is niet de meest omvangrijke, maar heeft wel een belangrijke sym boolfunctie. Veel Fransen hebben genoeg van de politiek en menen dat ministers en staatssecretaris sen profiteren van hun status. Een andere belangrijke vernieu wing is dat aan de nieuwe be windslieden is opgelegd dat zij voortaan ook voor het rode licht moeten stoppen. De motorescor tes met gillende sirenes voor de ministers zijn ook afgeschaft. Chirac geeft zelf ook het goede voorbeeld. Hij schaft de wet af, die hem het recht geeft om zich te bemoeien met het benoemingsbe leid van de hoogste ambtenaren in de door de staat gecontroleer de bedrijven. Premier Juppé heeft verder laten weten dat iede re minister slechts drie tot vijf topambtenaren mag benoemen in zijn 'ministeriële kabinet'. De Fransen waren niet alleen be nieuwd naar de stijl van het nieu we kabinet, maar men keek ook met veel belangstelling uit naar de twaalf vrouwelijke ministers en staatssecretarissen. Deze wor den in de volksmond al de 'Jupet- tes' genoemd, de dames van Alain Juppé. Tijdens de traditionale foto van de regering viel op dat de veel kleurige mantelpakken een vro lijk contrast vormden met het stemmige grijs van de kostuums van de mannelijke ministers. Door Aart Heering Kome - De Italiaanse oud-premier Silvio Berlusconi, zijn broer Paolo, enkele managers van Berlusconi's Fininvest- concern en leden van het korps fiscale recherche, onder wie een generaal, zullen terechtstaan wegens corruptie. Het parket van de rechtbank van Milaan, dat het onderzoek Schone Handen leidt, heeft besloten Ber lusconi en de zijnen voor de rech ter te dagen naar aanleiding van een reeks corruptieaffaires. Het gaat daarbij om in totaal 380.000 gulden aan steekpennin gen die in de afgelopen jaren door bedrijven van Berlusconi aan be lastinginspecteurs zijn uitge keerd. De Fininvest-top heeft de betaling van het grootste deel daarvan toegegeven, maar betoogt dat het daarbij om afpersing ging: de inspecteurs zouden gedreigd hebben met maandenlange bu reaucratische procedures, als er geen geld op tafel kwam. Volgens de Milanese magistraten is er echter wel degelijk sprake van omkoping door Fininvest dat daardoor hinderlijke belasting controles wist te vermijden. Ber lusconi zelf heeft die redenering afgedaan als 'een theoretisch bouwsel zonder enig bewijs', maar de aanklacht betekent niettemin een nieuwe dreun voor zijn al da- Jeruzalem (afp/dpa/rtr) - De Pa lestijnse leider Feisal Husseini heeft gisteren gewaarschuwd voor een nieuwe intifadah als Israël doorgaat met de onteigening van 53 hectare grond in Oost-Jeruza lem voor de bouw van joodse wo ningen. Husseini, die binnen het Pales tijnse leiderschap de portefeuille Jeruzalem beheert, waarschuwt dat de PLO de controle over de si tuatie kan verliezen als de ontei gening wordt doorgezet. „Als we de controle verliezen gaan andere krachten in Palestina en in de he le Arabische wereld de loop der gebeurtenissen bepalen," zei hij op de Israëlische radio. De opstand zou zich dan niet al leen voordoen in Jeruzalem en de bezette gebieden, maar 'in het he le Midden-Oosten'. Zijn uitlatingen worden met wre vel begroet door vertegenwoordi gers van rechts in Israël. De leider van de Likud, Benyamin Neta nyahu zegt dat Husseini 'Israël chanteert'. Terwijl Husseini zijn waarschu wingen uit, circuleert in de bezet te gebieden een pamflet van de grootste Palestijnse formatie, de Fatah-beweging van Yasser Ara fat, waarin werd opgeroepen de vredesonderhandelingen met Is raël stop te zetten. Palestijnse leiders laten zich in dezelfde zin uit. Farouq Qaddou- mi, 'minister van Buitenlandse Zaken' van de PLO, noemt voort zetting van de onderhandelingen irrelevant en zei dat dit 'de Pales tijnse zaak alleen nog maar verder kan verzwakken'. (ADVERTENTIE) GEPANEERDE HAMBURGERS lekker pittig gekruid en in 10 minuten op tafel 1ËSS& 2* Ml PAPIEREN ^ZAKDOEKJES 10 pakjes a10 stuks SPAGHETTI 500 gram Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans 02154-83333 Aanbiedingen geldig van: i„u-rm,„,[ ma.22t/mwoe. lac HermamJ 24 mei 1995 nig gekreukte imago. De officiële aanklacht van de Mi lanese magistraten komt eerder dan verwacht, omdat zij nog niet beschikken over de de resultaten van een onderzoek dat Zwitserse collega's op hun verzoek hebben ingesteld naar de Zwitserse bank rekeningen van Berlusconi en zijn familieleden. Volgens verschillen de getuigen zouden die tegoeden zijn gebruikt als geheime bron om de steekpenningen te betalen. Voor Fininvest komt de aanklacht tegen Berlusconi als een onaange name verrassing. Het concern is de afgelopen weken constant in het nieuws geweest door geruch ten over een mogelijke overname door de Australische mediatycoon Rupert Murdoch, en door het voor 11 juni geplande referendum, dat tot doel heeft om het maximale aantal tv-zenders in één hand te beperken van drie tot een. Overigens bestaat nog altijd de mogelijkheid dat het referendum niet doorgaat, omdat er achter de schermen druk wordt gewerkt aan een noodwetje dat de stemming overbodig zou maken. Het gaat daarbij om een tijdelijke afschaf fing van de hele mediawet, waarin de mogelijkheid om drie zenders te bezitten is opgenomen. Daarna zou het parlement binnen een jaar een nieuwe wet moeten maken met nieuwe maxima. De progressieve en centrumpartijen zijn bereid om dit wonderlijke compromis te aanvaarden, omdat recente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat het referendum- voorstel vermoedelijk niet op een meerderheid kan rekenen, mede dankzij een intensieve propagan da van de drie Fininvest-zenders. Berlusconi en de rechtse partijen zijn echter ook tot een compromis geneigd, omdat er al enkele maan den een uitspraak ligt van het Constitutionele Hof, dat het bezit van meerdere tv-zenders in één hand in strijd is met de grondwet telijk vastgelegde vrijheid van meningsuiting. Ook als Berlusconi de volksstemming zou overleven, zou hij dus gedwongen zijn om twee van zijn zenders af te stoten, tenzij hij de komende parlements verkiezingen met een voldoende meerderheid zou winnen om het vonnis van het Hof te kunnen ne geren. Sinds de teleurstellend ver lopen gewestelijke verkiezingen van 23 april ziet het daar echter niet meer naar uit. Geneve (rtr/afp) - De autoriteiten in Zaïre hebben zaterdag de blok kade opgeheven tussen de hoofd stad Kinshasa en de stad Kikwit, waar de epidemie met het Ebola- virus uitbrak. De wegversperringen beletten duizenden mensen die vluchtten voor het virus het gebied te verla ten. Uit angst voor besmettingsge vaar mochten ze de hoofdstad niet in. Er dreigde een voedseltekort in Kinshasa.Drieduizend vluchtelin gen en vrachtwagenchauffeurs zaten wegens de blokkades, die tien dagen geleden werden inge steld, vast met nauwelijks voed sel, drinkwater en medische ver zorging. Het aantal gestrande mensen groeide met de dag. Het dodental als gevolg van het Ebola-virus m Zaïre is gestegen tot 101 op een totaal van 137 ont dekte besmettingen. Een dakloze biedt de Belgische premier Jean-Luc Dehaene een kop koffie aan terwijl deze naar zijn stembureau loopt. In België mo gen mensen zonder adres niet stemmen. De Belgische daklozenorganisatie voerde op de verkiezingsdaggisteren actie voor stemrecht. FOTO ANP Door Romain van Damme Antwerpen - Alsof het afgesproken is. Op het moment dat Filip Dewinter in het Antwerps perscentrum voor de zoveelste televisiecamera staat, zingt een groep op een ander televisiekanaal 'Summer in the city'. 'Zomer in de stad.' Een betere keus is niet mogelijk. Buiten zitten de terrasjes tjokvol en koesteren duizenden het zonnetje. Binnen is er vreugde omdat de gevreesde doorbraak van extreem rechts, het Vlaams Blok, is uit gebleven. „Wordt Antwerpen dan toch een beetje ver standig?" reageren enkele Turkse jongeren die op het St. Jansplein genieten van het mooie weer. De exacte uitslag kennen ze niet, maar de mededeling dat het Vlaams Blok minder heeft gewonnen dan verwacht was, doet deugd. „Het pleziert me ook," zegt Mieke Vogels van de groene partij Agalev en een van de Antwerpse wethouders. „We hebben nu weer vier jaar om aan te tonen dat de andere par tijen ook veel kunnen doen. De stagnatie van extreem rechts is in dat opzicht een prima zaak." Voor Mieke Vogels een pleister op de wonde. Haar parij Agalev verloor overal terrein. Dus ook in Antwerpen waar tot veler verras sing de Socialistische Partij (SP) een van de winnaars is. „Vaak heb ik op straat gehoord dat de mensen medelijden hadden met de SP," probeert Vogels voor een televisiecame ra een verklaring te vinden. „Nee, omdat de sociale zekerheid op het spel stond," meent een kiezer in Borgerhout, de Antwerpse migrantenwijk bij uitstek. „Luis ter, iedereen denkt toch aan zijn eigen porte monnee. Dan zijn al die andere problemen wat minder belangrijk." Voor het Antwerps perscentrum op de Grote Markt is Dewinter alweer aan het woord. Zelfverzekerd zoals altijd. Slechts even ha pert de woordenstroom als een jonge tegen stander hem toeroept dat hij nen groten on nozelaar is en niet weet wat hem zegt! Dewinter deinst even terug, maar hervindt snel zijn zelfvertrouwen als uitgerekend een donkere dame de jongeman met zachte hand naar de andere kant van de Grote Markt duwt. „Kom, laat hem maar." Dewinter haalt de schouders op. „Wij moe ten niet vergeten dat we in Antwerpen, de grootste Vlaamse stad toch, nog altijd de grootste partij zijn. We hebben wat gewon nen. Niet zoveel, maar ge kunt niet iedere verkiezing verwachten dat ge tien procent winst pakt." Van de 310.711 stemgerechtigden die Ant werpen telt, hebben er ruim 287.000 de enigszins ingewikkelde verkiezingsformu lieren ingevuld. Van hen stemden er voor de Vlaamse Raad bijna 80.000 op het Vlaams Blok. Dewinter: „In Antwerpen zijn we nog altijd dè partij. In al die jaren hebben we be wezen een politieke waarde te zijn." Hij blijft lachen, neemt de vele schouder klopjes dankbaar in ontvangst en blijft maar van microfoon naar microfoon snellen. „Maar ik kan toch ook een beetje lachen," zegt een meeluisterende studente Lotte. „Ie dereen had verwacht dat het Blok nog eens een grote sprong voorwaarts zou maken. Ge lukkig is dat uitgebleven, heel gelukkig. „We hadden schrik ja," zegt een Marokkaan die in oud-Berchem met een paar landgeno ten op een bankje zit. „Noem me maar Ach- med, namen zijn niet belangrijk. Stel dat het Blok hier nog veel meer gewonnen had dan bij de gemeenteraadsverkiezingen. Dan had het er echt donker uitgezien voor ons, de vreemdelingen. Nu is er tenminste weer hoop dat het Blok nooit aan de macht komt." IJdele hoop, verzekert een wat corpulente fan van Dewinter op de Grote Markt waar de toeristen er een attractie hebben bij gekre gen. Met een heerlijk glas bier in de hand, kijken naar televisieopnames waar de fan als le vend decor dient. Waar hij een camera of mi crofoon vermoedt, duikt hij op en klapt de handen stuk als zijn voorman Dewinter weer een interview afsluit. „Ze zijn nog niet van ons af," zegt hij onge vraagd tegen iedereen. „Het Blok is in Ant werpen niet te kloppen. Wij zijn de win naars. Ondanks de hetze van iedereen. Ja, ook van jullie, de pers. Maar wij durfden tenminste te praten over het Agustaschan- daal. Niemand anders deed dat." Maar toch. Het grote overwinningsfeest in de stad dat de jongeren van het Vlaams Blok al weken geleden fier aankondigden, blijft uit. Als 's middags de eerste uitslagen binnen druppelen staat er in de Van Maerlandt- straat waar het Vlaams Blok haar partijkan toor heeft, een redelijke politiemacht. Een paar uur later, als blijkt dat de grote door braak niet gerealiseerd is, staan er bij de deur nog twee agenten en haalt Antwerpen opgelucht adem. Door Stevo Akkerman Praag - Paus Johannes Paulus II heeft bij zijn bezoek aa- Tsjechië het afgelopen weekeinde hartstochtelijk gepleitfl rT o voor eenheid binnen het christendom. Maar een controver r siële heiligverklaring deed het effect zijn woorden onmidr dellijk weer teniet. Vertegenwoordigers van de grootste protestantse kerk van Tsjechië, de Boheemse Broe ders, weigerden de paus te ont moeten uit protest tegen de hei ligverklaring van Jan Sarkan- der. Zij zien Sarkander als een symbool van de gewelddadige contra-reformatie van de 17e eeuw. De heiligverklaring van Jan Sarkander vond gisteren plaats tijdens een mis op het vliegveld van de Moravische stad Olo- mouc, waar de gelovigen mas saal naar toe waren gekomen, ondanks de stromende regen. Naast Sarkander werd ook Zdislava van Lemberk (een 13e eeuwse weldoenster) heilig ver klaard, maar het was de priester die in 1620 door protestantse edelen dood werd gemarteld naar wie de meeste aandacht uitging. Jan Sarkander was een jezuiet die een actieve rol speelde in de katholisering van Tsjechië een land dat tot 1620 voor negentig procent protestants was. Omdat die katholisering het resultaat was van vreemde overheersing (door de Oostenrijkse Habsh® gers) en gepaard ging met J weid, beschouwen vele Tsie chen, en met name de protesJ tanten onder hen, Sarkander! eerder als een verrader dan all een (geloofs)held. Voorafgaande aan zijn bezoek aan Tsjechië had de paus laten weten dat Sarkanders he%J verklaring niet gezien moest worden als 'instemming met| voorafgaand geweld'. Het g™l alleen om 'erkenning van del persoonlijke waarde van d®j zoon van Moravië', aldus del paus. Gisteren voegde hij daar in 01o-| mouc aan toe dat de katholieke! kerk 'vergevenis vraagt voor heti onrecht niet-katholieken aan-1 gedaan'. De kerk op haar beurt! vergeeft diegenen die katholle-] ken hebben vervolgd, aldus de 1 paus. De katholiek-protestantse! controverse rond Sarkander I vormde niet de enige schaduw over het bezoek van de paus aar Tsjechië. Ook de tegenvallende! belangstelling van de bevolking moet een teleurstelling zijn I weest voor de kerkvorst. Door Bert Schampers Brussel - Eigenlijk is de ver kiezingsuitslag in België geen verrassing. België is een conservatief land, waar zel den iets verandert. Dat van de aangekondigde politieke aardverschuiving ook dit keer niets in huis is gekomen, is echter vooral de verdienste van de socialist Louis Tob back. Vanaf het begin van de verkie zingscampagne tot de laatste dag voor de verkiezingen moest de SP van Tobback afrekenen met de onthullingen en schanda len waar de partij bij betrokken was. De partijvoorzitter slaagde er buitengewoon goed in dat probleem aan te pakken. Enerzijds door openhartig te zijn tegenover de pers en ander zijds door de eenheid binnen zijn partij te herstellen. Maar vooral de campagne van de oppositiepartij VLD in Vlaanderen kwam als een ge schenk uit de hemel. De libera len begingen de strategische fout door de centrum-linkse re gering van 'loodgieter' Jean-Luc Dehaene te beschuldigen van het plunderen van de fondsen voor de sociale zekerheid. Voortzetting van dat beleid, zo dramde de VLD door, zou grote gevolgen hebben voor de uitke ringen en pensioenen, een ver kiezingsargument dat al gauw tégen de liberalen werd ge bruikt. SP-voorzitter Louis Tobback wierp zich op als de verdediger van de sociale zekerheid, een boodschap die hij overtuigend en met veel retoriek bracht. Voor de liberale leider Guy Ver- hofstadt was het toen al te laat om het tij te keren. Het liberale model van de socia le zekerheid bleek meer angst op te roepen, dan dat het de partij stemmen opleverde. De toekomst van de verzor gingsstaat was de inzet van deze verkiezingen, al leefde dat the ma meer in Vlaanderen dan in Wallonië, waar de verkiezingen werden gekenmerkt door een zeer matte campagne. Bewust of onbewust had koning Albert afgelopen week zijn steun betuigd aan de regerings partijen, die zich beloofden in te zetten voor behoud van de socia le zekerheid en de solidariteit tussen Vlamingen en Walen. Op staatsbezoek in Denemarken zei Albert in een toespraak pre cies datgene wat Dehaene, Tob back en hun Waalse partners in hun partijprogramma's hadden staan. Zijn kabinetschef - doorgaans ook de auteur van zijn toespra ken - zal weinig moeite hebben een formateur te bedenken, die hij het staatshoofd kan advise ren. Wat ook allemaal is voorspeld, gehoopt en gezegd, de Belgische kiezer is trouw gebleven aan zijn partij. Zelfs de 'affaires' hadden geen, of slechts geringe, invloed op het stemgedrag. „Schandalen hebben in dit land zelden electo rale gevolgen," zei ex-premier Wilfried Martens gisteravond. De kiezer was meer bezorgd om de kwaliteit van de verzorgings staat dan om het zwarte geld van de SP. Belasting ontduiken beschouwt de Belg immers als een nationale sport. De anti-politiek heeft zodoende niet gewonnen in België. De be stuurbaarheid van het land en de deelstaten is door deze uit slag niet moeilijker geworden. Integendeel, Dehaene zit in de comfortabele positie dat hij zijn coalitiepartners kan kiezen. Meer dan waarschijnlijk kiest de christendemocraat, zoals hij eerder aankondigde, voor cohe rent beleid. Zijn vertrouwen in de SP van Louis Tobback is wat dat betreft groter dan in de libe ralen van Verhofstadt. Dat de VLD het succes van de VVD in Nederland niet kan eve naren, heeft niet alleen te maken met het verschil in persoonlijk heid tussen Bolkestein en Ver hofstadt, maar ook met het ver schil in politieke cultuur. Waar de winst van de VVD 1 de statenverkiezingen zat in ne doorbreken van het taboe ie® allochtonen en illegalen, is thema in Vlaanderen het exc sieve eigendom van het Vlaai Blok. Hoewel het gisteravond 1 werd benadrukt, kan niet w den verhuld dat, met de reis r ve winst voor het Vlaams en het Front National, de aa hang van extreem-rechts in gië blijft groeien. Dat stem nadenken en moet een zoig J voor de verantwoordelijke p tici. Dit fenomeen weg te wuw als een pi-obleem van socio 0 sche aard, zoals Dehaene gis avond deed, is wat al te simp „.n onze verslaggeefster 'oostburg - Op de Zeeuws! tónden mag in het zon| „iet meer met bestuurbar^ gevliegerd worden. Ook hl Lt werphengels en fuike Jerboden in die delen waar men wordt. n» gemeente Oostburg neemt c I regelen ter bescherming van Ruim twintig doden in Kashmir Srinagar - Bij botsingen tussen legereenheden en separatistische I moslims in de Indiase deelstaat Kashmir zijn dit weekeinde bij ver-1 schillende manifestaties 22 mensen gedood. Op diverse 1 werden anti-regeringsbetogingen gehouden nadat een uitgaansver-1 bod was opgeheven dat twee weken geleden was ingesteld. Beto-| gingen tegen de regering in New Delhi bleven evenwel verboden.Ii Kashmir wonen voornamelijk moslims die zich van het overwegen-] de hindoeïstische India willen afscheiden. Turken vallen Duitse neo-nazi's aan Dachau - Bij een vechtpartij tussen buitenlandse jongeren en neo-| nazi's zijn in het Beierse Karlsfeld vier jongeren zwaar g raakt. De politie zei dat een groep van 50 buitenlandse jongeren,! overwegend Turken, zaterdagavond een barbecuefeest verstoorde! van de neo-nazi's, die samen waren gekomen aan het Waldschaig-f meer. De Turken waren gewapend met gaspistolen, stokken en| spuitbussen met bijtend gas. De politie arresteerde Vier jongeren, Margriet viert eind oorlog in Ottawa Ottawa - Prinses Margriet heeft zaterdag in Ottawa een tulpentuinl geopend bij wijze van eerbetoon aan de Canadezen die bij de be-1 vrij ding van Nederland zijn gestorven. In Canada zijn meer dan 80.000 tulpebollen geplant. Margriet] opende woensdag het tulpenfestival in Ottawa. Een g Major's Hill Park was voor één dag Nederlands grondgebied ter herinnering aan de geboorte van Margriet op die dag in 1943 ineen j ziekenhuis in Ottawa. Doden door epidemie in Bangladesh Dhaka - Bij epidemieën die zijn uitgebroken nadat Bangladesh vo rige week werd getroffen door een hevige wervelstorm, zijn al bijna 400 doden gevallen. Meer dan 300 mensen kwamen om door diarree en 50.000 anderen lijden eraan. De meeste slachtoffers vielen in het zuidelijke district Noakhali, waar duizenden mensen ziek zijn geworden door ver vuild water en verrot voedsel. Opnieuw Chinese dissident aangehouden Peking - De Chinese politie heeft gisteren de vroegere studentenlei der Wang Dang aangehouden. Hij is de vierde dissident die is gear resteerd in de aanloop naar 4 juni, wanneer het zes jaar geleden is dat het Chinese legerpro-democratiedemonstraties in Peking neer sloeg. Wang was een van de 45 gerenommeerde intellectuelen die een oproep ondertekenden die vorige week naar de leider van de Communistische Partij, Jiang Zemin, werd gestuurd en waarin om de vrijlating werd gevraagd van allen die nog gedetineerd zijn we gens hun aandeel in de protesten. Zij eisten tevens een herziening van de officiële beoordeling van de gebeurtenissen rond de 'Lente van Peking'. Bij het neerslaan van de betogingen op het Plein van de Hemelse Vrede in de hoofdstad kwamen volgens schattingen honderden mensen om het leven. Karadzic dreigt met gijzeling VN Bonn - De leider van de Serviërs in Bosnië Karadzic heeft gedreigd VN-militairen in gijzeling te nemen in het geval van internationaal ingrijpen in het Bosnische conflict. Dit meldt het Duitse weekblad Der Spiegel. „Als onze posities worden aangevallen door de bommen van de NAVO, zijn de blauwhelmen onze gijzelaars," zegt hij. Karadzic, die zei voorstander te zijn van een terugtrekking van de VN-troe- pen uit Bosnië, vervolgde: „Indien de moslim-troepen niet worden ontwapend en teruggetrokken uit de beschermde zones van de VN. zullen wij die alle met de wapens innemen, Sarajevo inbegrepen. Zware misdaad VS daalt opnieuw Washington - Voor het derde achtereenvolgende jaar is het aantal aangiften van misdaad in de Verenigde Staten gedaald. Deskundi gen wijzen erop dat de cijfers niet laten zien dat er een enorm pro bleem groeit vanwege het explosief toenemend aantal jongeren da! zich aan moord schuldig maakt. Het aantal aangiften bij de zeven belangrijkste categorieën misdaad, waaronder moord en diefstal, daalde met 3 procent. In 1993 en 1992 werd een teruggang gemeten van 2 procent. Deskundigen vragen ondanks de optimistische cij fers aandacht voor het probleem van de explosieve groei van moor den die gepleegd worden door tieners. Sinds 1984 is het aantal jon geren dat met een vuurwapen een moord pleegt verviervoudigd. Grote trekpleister bij 't VrijQ j verkenners het water op. Van onze correspondent Oostburg/Terneuzen/Hulst De landelijke waterschapsda van afgelopen zaterdag kan Zeeuws-Vlaanderen als gel slaagd beschouwd worden. I Het mooie weer lokte veel mei sen om vooral op de fiets de dr O waterschappen in het gebied bezoeken. Naar schatting maal ten duizend mensen gebruik va j de gelegenheid om te kijken w er in de praktijk bij een wate J schap gebeurt. 1 jj Het motto 'Het Waterschap: n:| Boor Florence Imandt Axel - U moet zich niet ee fort voorstellen in de vort Van een kasteel. Het was ee "Provisorische aarden verhc met een wal omgeve J «oor een of twee grachten. I P,?|;staat op het informatiebor ,.1J Fort Sint Jacob. Informs 1 le die klopt als een bus. War I oewel de burgemeester gloedvi 1 van 'een waardevol brok cultuur I nistorie' spreekt, zou je Sint JJ 1 00 toch zo voorbij fietsen. Ter I ™e' a^s ie ni^s van de histori an Zeeuws-Vlaanderen en Axl weten. I ®e*uldrig. De mensen die o' I da r°ndlopen (het is zatea I iMp^dag), kunnen geen van al n°P gebrek aan historiscj betrapt worden. Iedere» offi o° zi'n ei§en rolletje in hl tciële openingsspel ter ere va "^constructie van Fort Sint J J acteurs van toneelgroep Aal e 5^- Terkleed als zeventiend! I bui 1Se ^Panjaarden en Staatse) I Zii teksten het fo I schi Carar>iba, caramba. ML I w»a!n lets te levendig. Het paar I er in °P,een der spelers zit, woro i jin, ,leder geval nerveus van, be I het n en weer draaien en huj I Kort°nVern^idelijke geschied 'I Etonri omP°?g, acteur op c schrik ende beschaaf

de Stem | 1995 | | pagina 4