In optocht naar de ontknoping Als er een hemel mocht blijken te zijn Onverwac A2 De politie heeft nog geen idee wat de motieven van de buskaper zijn VN houden conferentie over geweld Oost-Timor -DE STEM- DE STEM Tegen alle lo< DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Klerenmakende mannen BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 DE STEM Topman Aéro 'Strenger asiell MAANDAG 22 MEI 1995 Opeens blijkt in ons land sinds 1946 een nationale feestrok te bestaan. Niet een vlag als bad laken om het middel ge knoopt, maar een kledingstuk met betekenis. Mijn moeder had er geen, maar van anderen hoor ik: 'Ja, daar daagt me iets, met lapjes van kleren die echt gedragen waren,er is nog een foto van mijn oma of een tante met zo'n rok, maar waar die gebleven is...' In sommige families is de feestrok dierbaar bezit. Niet zo verwonderlijk, als je be denkt dat de oorsprong ligt vlak na de bevrijding. Een tijd van 'in saamhorigheid de schouders eronder'. Een tijd ook, waarin wonden nog vers waren. Volgde je toen de op roep van Mies Boissevain-Van Lennep: 'Vlecht in uw rok het patroon van uw leven', dan kreeg zo'n patchwork-rok een emotionele lading door de be wust gekozen lapjes. Kleding van gesneuvelde sol daten, omgekomen kinderen, van verzetsmensen, familiele den en vrienden, die in de kampen waren vermoord - met het aan elkaar werken van die herinneringen zouden vrouwen zo oorlogservaringen integreren in het na-oorlogse leven. In het Rijksmuseum in Amsterdam is tot 18 juni een aantal rokken te zien. De sym boliek is rijker dan hier in 't kort geschetst. De tentoonstelling en ook de bijlage in het mei-nummer van Opzii belichten de feestrok, geb ren in de euforie van de wederopbouw en daarna - uit teleurstelling? - een zachte dood gestorven. Een ander lappen-verhaal is 'Kleding op de bon - Kleding en textielschaarste in Neder land 1939-1949'. Dit boek geeft een overzicht van de vele manieren, waarop kleding stukken eindeloos gekeerd en met vernuft en gegoochel let terlijk aan elkaar gelapt wer den. De gelijknamige expositie in het Drents Museum in As sen liep tot april. Zou die daar na zomaar opgedoekt zijn? Niet één museumagenda ver meldt nog waar nu te zien is, hoe in die tijd de meeste Ne derlanders vooral gekleed gin gen in vindingrijkheid. In het programma van Han Reiziger zei laatst een musicus: „Bij mijn optreden droeg ik een broek, die mijn moeder had gemaakt van gordijnen." De vrouwen van toen worden terecht geprezen. Ik had ech ter een vader, die kleermaker was, en in dit herdenkingsjaar wil ik via deze column een mo nument oprichten voor hem en voor al zijn collega-kleerma kers. Dikke winterjassen en complete kostuums hebben zij met engelengeduld losgetornd en binnenstebuiten gekeerd. Dit betekende wel dat zakken, paspels, doorgestikte kragen, klepjes, kortom alles op het 'nieuwe' kledingstuk precies moest kloppen. En een herenjas met dames sluiting of andersom was onge hoord, dus werden nieuwe knoopsgaten gemaakt en de andere onzichtbaar dichtge- stopt. Goeie kans dat die later weer opengeprutst en de nieu we dichtgemaakt moesten worden, omdat na een jaar in tensief dragen de binnenkant van de jas mooier bleek dan de stof van buiten. De norm voor wat mooi was werd noodge dwongen bijgesteld, wezenlij ke waarden bleven overeind. „Als ik mijn werk niet goed doe, ben ik nergens meer," dat was mijn vaders houvast. Mijn moeder vroeg zich af of alles zo tot in de puntjes precies moest, en 'je verknoeit je ogen nog bij dat oliepitje', maar hij, de vakman, kon niet anders. Na de oorlog gunde mijn vader zich een beloning. Al die jaren tussen versleten stoffen en uit ontelbare lapjes en banen op gebouwde kledingstukken, had hij zichzelf moed in ge sproken met: 'Als dit voorbij is wil ik nog één keer een heel nieuw kostuum voor mezelf maken'. Dat deed hij, de man met de perfecte maat voor een kant-en-klaar pak uit het con- fectie-atelier waar hij werkte. Toen de stof die hij zich wens te weer voorradig was, ging hij aan de gang - echt vanuit het niets dat ambachtelijke kar wei: pantalon, colbert en bijbe horend vest. Paardehaar zie ik voor me, versteviging van de borstpartij, vastgezet met van die minutieuze rijen steekjes, op de millimeter gelijk van maat en afstand tot elkaar. Avond aan avond na de dag taak de naairing aan de mid denvinger, fluitend aan het werk, genieten... Dit bevrijdings-kostuum heeft mijn vader met plezier tot op de draad versleten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H, Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand 29.80 per kwartaal 86,90 89.40) per halfjaar 172.80 177,80) per jaar ƒ335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Jakarta (ap) - Vertegenwoordigers van pro- en anti-Indonesische bevol kingsgroepen in Oost-Timor zullen van 2 tot 6 juni in Oostenrijk gaan praten over beëindiging van het geweld in hun door Indonesië ingelijf de gebied. Voor de conferentie, die door de Verenigde Naties wordt georganiseerd, zijn dertig Oosttimorezen uit binnen- en buitenland uitgenodigd, zegt Lopes da Cruz, Indonesië's reizende ambassadeur inzake Oost-Timor. Da Cruz noemt de geplande bijeenkomst 'historisch'. Oost-Timor werd in 1976 door Indonesië geannexeerd, een jaar nadat Portugal zijn kolonie in een toestand van burgeroorlog had achtergela ten. De Verenigde Naties beschouwen Portugal nog altijd als de recht matige bestuurder van Oost-Timor. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Ali Alatas heeft gezegd dat de politieke status van Oost-Timor niet aan de orde komt op de bijeenkomst.Daarover wordt al op ministerieel niveau gesproken door Indonesië en Portugal. Door Henk den Ridder Dordrecht - Even over weegt de politie zaterdag om rijksweg A16 af te slui ten om de gekaapte bus te isoleren. Er wordt van af gezien om de kaper, een 42- jarige man uit Dordrecht, niet nog zenuwachtiger te maken. Dat vertelt districtschef T. Ste- houwer van het politiedistrict Zwijndrechtse Waard zaterdag na afloop van een zeer enerve rende middag: „Zoiets zie je al leen in films." Het begint allemaal zo rustig za terdag. Lijn 5 (Krispijn-Sterren burg) van het Stadsvervoer Dor drecht stopt tegen half een op het Begijnhof om passagiers te laten in- en uitstappen. Een weinig opvallende man koopt een kaartje en gaat in de bus zitten. De bus is nog maar net in beweging als hij, gewa pend met een jachtmes, naast de chauffeur komt staan. Noodsignaal De chauffeur wordt gesommeerd naar Rotterdam te rijden. Hij wil daar alleen aan toegeven op voorwaarde dat de ongeveer der tig passagiers worden vrij gela ten. Volgens H. van der Beek, hoofd van het Stadsvervoer Dordrecht, draagt het feit dat de vrouw van de chauffeur als passagier in de bus zit, ertoe bij dat de chauf feur zo alert reageert. Op de Achterhakkers mogen de passa giers uitstappen. De vrouw van de chauffeur moet toezien hoe haar man onder bedreiging zijn weg vervolgt. Ondertussen zendt de bestuur der een noodsignaal uit, dat wordt ontvangen op de centrale. De politie zet de achtervolging in. De bus wordt aangetroffen op de Al 6, richting Rotterdam. Via de Van Brienenoordbrug moet de chauffeur het centrum van de Maasstad inrijden. De rit voert over de Coolsingel en de Maas boulevard en dan weer terug naar de A16, nu richting Breda. Zenuwachtig „We krijgen steun van een aan houdingseenheid van de politie Rijnmond. Die moet zich rond de bus groeperen. Er gaan ook steeds meer geïnteresseerde po litiemensen rond de bus rijden. Op een gegeven moment is het een soort optocht geworden," al dus politiebaas Stehouwer. De geüniformeerde belangstel ling ontgaat de kaper niet. De gijzelnemer wordt er behoorlijk zenuwachtig van. De politie haalt vervolgens de herkenbare politiewagens bij de bus weg. Ze worden vervangen door onopvallende politievoer tuigen. Volgens de districtschef zijn de berichten dat er een wilde rit over de A16 volgt, niet waar: „De bus rijdt slechts zo'n 70 ki lometer per uur." H. van der Beek van het Stads vervoer Dordrecht is inmiddels ook gealarmeerd. In zijn onopvallende, maar voor De buskaper wordt overmees terd in de Bredase Irenestraat. de chauffeur herkenbare be drijfswagen passeert hij de oran je bus. Optcht De kaper heeft zijn plannen ip- tussen weer bijgesteld. Nu wil hij naar Antwerpen. „Dat kan niet. Daarvoor heb ik te weinig diesel bij me," ant woordt de chauffeur. Dat was niet waar. De gijzelne mer beveelt de bestuurder te tanken bij benzinestation De Zuidpunt, even ten noorden van de Moerdijkbrug. De 38-jarige chauffeur wil daar uitstappen, maar dat staat de kaper niet toe. „Hij moet claxoneren, maar er wordt niet snel genoeg naar zijn zin gereageerd. Dan geeft hij het commando 'doorrijden!'," re construeert Stehouwer. Dat het tanken niet doorgaat is een tegenvaller voor de politie. Die wil op De Zuidpunt ingrij pen, maar dat gaat dus niet door. De optocht achter de bus is flink gegroeid, omdat ook fotojourna listen en cameramensen intussen op de hoogte zijn. „Gelukkig stelt de pers zich ui terst terughoudend op en zijn de journalisten niet naast de bus gaan rijden voor een mooi plaat je," aldus Stehouwer. Hij heeft onderhandelaars van de politie achter de hand, voor het geval de kaper eisen gaat stellen. Dat doet hij echter niet. Eenmaal in Breda moet de be stuurder de afslag Rijsbergen- Breda nemen. Dan wordt het volgende gesprek gevoerd. Kaper: „Heeft u kinderen?" Chauffeur: „Ja, twee." Kaper: „Bent u getrouwd?" Chauffeur: „Ja. Heeft kinde ren?" Kaper: „Ja." Blijkbaar werkt dat op het ge moed van de gijzelnemer, want eenmaal in Breda mag de chauf feur uitstappen. Voor hij dat doet drukt hij nog snel op een knop, waardoor d deuren van de bus niet mee dicht kunnen. Daardoor kan d bue nog slechts stapvoets verde rijden. In de Irenestraat wordt tenslott het sein gegeven voor overmees tering van de kaper. Een tienia wagens van het Bureau Opspo ring en Aanhouding (BOA) rijd de bus rond twee uur waarna de kaper snel in df wordt gevat. Volgens Stehouwer is geen geweld gebruikt: „Het wel op de typische BOA-wijz gegaan; snel en efficiënt." Dan, zuchtend: „Zoiets zie je al leen in films." De 42-jarige Dordtenaar is bij di politie niet bekend. Gezien zij) handelwijze denkt de politie da hij erg impulsief te werk is ge gaan. Stehouwer: „Dit is absol» geen geplande actie. Na zij: aanhouding vertelt de verdacht niet veel. Hij is in de war. IkW geen idee wat zijn motieven zijn." Door Mick Salet Amsterdam - „De dood bestaat na tuurlijk niet," zei ze, „want als je er zelf bent, is de dood er niet, en als de dood er is, ben je er zelf niet." Annie M.G. Schmidt is er niet meer. In het weekeind dat ze 84 werd, overleed ze in haar slaap. Anna Maria Geertrui- da Schmidt. Nederlands beroemdste kinderboekenschrijfster, die ook klas siekers voor radio en tv schreef. De Fa milie Doorsnee. Pension Hommeles. Ja Zuster Nee Zuster. Kinderboekenschrijver Jacques Vriens is er even stil van. „Het is toch een schok, hè, de koningin van het kinder boek is dood. Annie M.G. Schmidt stond op eenzame hoogte." „Hele generaties zijn met haar boeken opgevoed. Ik ook. Het eerste gedicht dat ik op school voor moest dragen, was er een van Annie M.G. Schmidt. Ik herinner me dat nog goed. Ik zat op een lagere school in Helmond. In een klas met drieënvijftig jongens. We moesten allemaal een gedichtje voorlezen, en wie dat het beste deed, mocht dat dan voordragen op de ouderavond." „Ik won. Met Koning Lariloff is ziek. Er was ereis een koning; hij heette La riloff, het was een beetje zielig, want die koning had de bof..." Later las Jacques Vriens zijn kinderen ook versjes en verhalen van Annie M.G. Schmidt voor. „Jip en Janneke, Minoes, Pluk van de Petteflet, Otje, al lemaal. Het knappe vond ik dat haar taalgebruik altijd verrassend en toe gankelijk voor kinderen was. Door het werk van Annie M.G. Schmidt is er ook erkenning gekomen voor het literaire kinderboek. Daarvóór hing het kinder boek er toch maar een beetje bij, en werd het niet echt serieus genomen." Ook voor tekstschrijver Michel van der Plas is en blijft Annie M.G. Schmidt een collega die het vak op niveau heeft weten te brengen. Annie M.G. Schmidt schreef een schat aan schitterende liedjes. Voor radio, tv en musicals als Heerlijk duurt het langst, En nu naar bed en Wat een planeet. „In mijn herinnering leeft ze voort als een vakvrouw. Er is pas na de oorlog geleidelijk ingezien dat het schrijven van het zogenaamde light verse een apart vak is. Er is lange tijd gering schattend op neergezien. Zij heeft nor men voor het schrijven van dat light verse gesteld, waar ze zich zelf nauw gezet aan hield. Zij heeft het vak op een hoger niveau gebracht." Hij herinnert haar ook als een enig en aardig mens. „Zij was in staat tot be wondering. En stak het niet onder stoelen of banken als acteurs of andere tekstschrijvers iets deden wat zij mooi vond. En dat komt niet veel voor in het wereldje..." Annie M.G. Schmidt werd in 1911 ge boren. In Zeeland. Als dochter van een dommee. Het eerste versje schreef ze toen ze vier was. Er was een eens hond Die zat op z'n kont, Er was eens een kat Die zat op z'n gat. Zus Schmidt - zoals ze heette - bleef schrijven. Om te kijken of het kinder werk of kunst was, stuurde haar moe der die versjes naar de dichter Willem Kloos. Die las ze en schreef een lieve brief te rug: „Uit de vlot-levendige en harmo nische, ja hier en daar zelfs muzikale ritmen laat zich afleiden dat er wezen lijk diep in haar, zoals men 't noemt, iets zingt." Dat zingen werd voor iedereen hoor baar toen de bibliothecaresse teksten begon te schrijven voor het journalis tencabaret De Inktvis. In dagblad Het Parool schreef ze verder versjes en verhaaltjes voor kinderen - om te beginnen met Dikkertje Dap, de Spin Sebastiaan en het Beertje Pippeloentje - voor de ra dio maakte ze populaire series als De Familie Doorsnee en Pension Homme les. In de jaren zestig en zeventig schreef ze - met muziek van Harry Bannink - mu sicals, waarin liedjes die nationale klassiekers werden. Op een mooie pinksterdag, Vluchten kan niet meer en Zeur niet. In de jaren zestig schreef ze ook al van die krakers voor de kleinkunst. Margootje, Hen Heinzelmann en Wat voor weer zou het zijn in Den Haag. En voor Ja Zuster Nee Zuster schreef ze hits als De Ouvie Jacob, M'n opa en Op de step. i „De dood bestaat natuurlijk niet," zei ze. En daar zit wel iets in. Want schrij vers van klassiekers leven voort. Anme M.G. Schmidt staat nog altijd in boekenkast. Met Jip en Janneke. Met Pluk van de Petteflet. En een bundel vol liedjes, zoals Vrijblijvend:. En als er een hemel mocht blijken te zijn Daarginds in de lichtblauwe verte vlak achter die blinkende horizonlijn, verwacht ik toch eerst graag offerte Ik ben op de aarde toen ook, indertip zo argeloos aan komen drijven... nou, 't is om te dragen, maar niet - to mijn spijt - om over naar huis te schrijven. Daarrom wou ik eerst wat en ook graag een lijst met de namen, want kijk, anders wordt het zo pi]n"l misschien: stel dat de Van Klaverens kwamen dan moet ik weer opstaan en tief de zaal uitgaan met mijn bazuintje, dat geeft allemaal weer zo'n ongene.j en waar moet ik heen? Naar het tut tye? Met vleugeltjes ben je wel gauiv een eind weg, dat is zo. Je kunt uit de voeten... Maar toch, ik ben bang dan ik Ding Zeg wanneer ik ze weer zou ontmoeten- Dus iets als een passagierslijst schien... prospectus, of iets in die richting, dan kan ik dat op mijn gemak eens zien vrijblijvend en zonder verplichting „an onze redactie buitenland Den Haag (anp) - Het besl) n het kabinet om oudl a0'ers die bij herkeurf een uitkering verliezen verlengde ww-uitkenng geven tot ze 65 zijn is 'onj Lfwaardig en gewrongl Dat zegt CD A-kamerlid Bil heuvel, die vaststelt dat 1 ffel PvdA als VVD een fol portie water bij de wijn hl ben gedaan. my >De milieubeweging dreigt m Door Rinze Brandsma Schiphol - Twaalfduizenc stranten, tellen de organise lieugroepen dik tevreden: he milieuprotest sinds tijden, zend, zegt de marechaussee lucht te tellen. Hoe dan oc komst bij de landelijke dei tegen de uitbreiding van li Schphol was gistermiddag v dan verwacht. En als het noe gens er hardere acties, kond heubeweging aan. En als het nodig is, volgens er h ties, kondigt de milieubewegin duizenden zingen een protestliec ring ziet ze vliegen - Schiphol is noeg'. Er wordt een bezwerend rc de vertrekhallen gelopen, cabare de Jonge, zangeres Mathilde San1 Ede Een strenger asielbeleid i zaterdag in Ede, tijdens de algen Het aantal asielzoekers daalt di en hij voorziet een verdere dalin; vorming in de vier grote steder keerde zich tegen de beschuldigt mineren. De strijd tegen discri evenveel aandacht als het bevor van immigratie. h JAAR geleden was de ontr had bijna elf procent van de Bel oen en werd in een klap een fac ™eke machten bleken geen ant strategie van Filip Dewinter en hï,'®zers9unst was zo groot da ef Vlaams Blok nauwelijks dur Pe" er zelfs akelig dicht tegen a a de campagne voor de vervro °Pen. Het Vlaams Blok was n ooit is Dewinter zo vaak gecoi hotwiT1e 'deeën in de praktijk z Vlaams is een radde prater, gebleven. enicht heeft dit massaal verzet van het Vlaams Blok ervoor J;„®1 de gehoopte greep naar Zoaf Van ^et V'aams Blok is uit hot d ®r.tr°uwens nauwelijks sf 0D Jp^jgisehe politieke landscha Dat I? C'e 9ro°tste verrassing vi „pij socialisten zich hebben k An,s^"nst hebben geboekt, ma< dort'a~'omkoopschandaal heeft Ij.: hnstendemocratische CVP c Dat h r'l2er' ^'e verwachtingen z de Bi- ze'(?r te maken met d ®'9'sche justitie tot nu toe h ^makende aanhoudingen, n cialio?- 1r'aa'' Al dat lawaai hee Hii h!'Sti Part'i Louis Tobback van n steeds verkondigd dat sociaiioJ6 v.erar|deringen in de s lot,: ?ten kan regeren. De verk a m -gelijk te geven. W

de Stem | 1995 | | pagina 2