Mediaraad wil af van kijkgeld r,t HHIC - :open 'Laat twintigduizend bloemen bloeien' Particulier kan via Rabo gratis betalen 3SSEMIS :rs os w. simons tel. 013-425374 Grote Gids Sur, Voorlopig geen vijfde kerncentrale in Doel 6Helgers liet de geest uit de fles 6Nederlandse tomaat zo slecht nog niet' Kinkel weg als voorman van Duitse liberale partij 'ANSPECIAALZAAK degelijk d van )or U te eampartner jleeuws Goeree l p de helling Ib£ZEELAND-C1 Reorganisatie bij IShell levert f miljard op Arabieren woedend «ver veto van VS üj Feyenoord jax de Hmderd vol Slauerhoff in 900 pagina's De schoonheid van Olivetti Rapport: 'Omroeptaak breder geworden dan alleen aanleveren van programma's' voor herstel Mnument Vught |0V: Nijpels 'Pt niet op hiN£SdeAn3schulden- 'Stop bouw van nieuwe cellen' Niet genoeg draagvlak voor uitbreiding 'Man weet weinig over prostaat' (oor een volledig interieur itanspeciaalzaak voor la e.o. ruim 200 m2 wo- - leven - genieten met rugstraat 24 - Breda 076-212230 R VOL VOORDEEL Samsonite, Sky-Way, Delsey, Bric's, Rimowa, Kipling da, tel. 076-217038 oop slechts 1% courtage rosten )76-200515 it. 076-416239 Thuis in huis en hypotheek V J&L bouwbedrijf B.V. Prins Hendrikstraat 21 4835 PJ Breda telefoon 076-653250 Telefax 076-653925 >iano- en jrgelhandel b.v. 3oirkestraat 178-180, TILBURG hoek Wilhelminapark) F. van e JAARGANG DE STEM I L r .Jtnn dn Dnhtc .Indien de Rotterdammers s bij het referendum over n voor een stadsprovincie J nee zeggen, kan dat ge- j hebben voor de samen- g van Goeree-Overflakkee geland. De samenvoeging ,i vertraagd of zelfs uitgesteld Mgn worden. Sportclub wellicht fuilliet door fraude Ttvenbergen - Sportvereniging toene Ster Zevenbergen heeft j je Bredase rechtbank sur- ','jjce van betaling aange- ud.' De schuldenlast van de is opgelopen tot ruim ,0.000. jat fraude door de penning- jster wordt vermoed, is de j gemeld bij de politie en mo- aleel in handen van de officier sajustitie. „«Haag - Het waren tevreden sudeelhouders, die gisteren in ju Haag bestuursvoorzitter Mströter hoorden zeggen, dat Ikwrganisatie bij de hoofdkan- m het Concern een half mil- J gulden gaat opleveren. In Kaden en in Den Haag verlie- (ade komende tijd daardoor la mensen hun baan. ECONOMIE - A5 HET WEER Minder buien Dekomende dagen wordt het geleidelijk minder buiig en stijgt detemperatuur enkele graden. Waag wisselend bewolkt en den toe een bui. - In Palestijnse en kringen is woedend op het Amerikaanse in de VN-Veiligheidsraad i een resolutie over Jeruza- In de resolutie wordt het nteigenen van Arabische grond a behoeve van Israëlische wo- agbouw afgekeurd. IZIEBUITENLAND - A4 Dsolute doorbraak!" euze SAFETY SLIP uisjes overbodig!! r in 2 modellen. >iu ter introductie 9,95 lusief bij: KINDERONDERMODE Breda. Tel. 076-147187 VANDAAG IN DEZE KRANT Vijf jaar lang zocht biograaf Wim Hazeu naar sporen van Jan Jacob Slauerhoff, de arts, zeeman, dichter en proza schrijver die stierf in 1936. Nu ligt er een biografie van 900 pagina's, die meer be schrijvend dan interpreterend is. ZIE - DEEL D In het Scryption in Tilburg is vanaf 20 mei een expositie te zien van apparaten van de Italiaanse firma Olivetti. Door de jaren heen is die fa briek haar tijd ver vooruit geweest, zowel in vormge ving als in bedieningsgemak. zie-deel e INHOUD 4 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E - Uitgerekend tegen benoord in de Kuip heeft Ajax 'I magische totaal van honderd tlpunten in competitie be lli Het was de tweede goal in wedstrijd. De Amsterdammers •en met grote overmacht in i welhaast een veredelde ont ging tussen reserves was; 5-0. IZIE SPORT - B1 j^i - Er komt een landelijke ie om het onlangs in Vugt be zigde oorlogsmonument te "dellen. Dat kost volgens de ■'*nte zeker een paar ton. •kenden besmeurden de ge iteen enkele weken geleden ■"eenteerprödukt. Het lijkt er- °™t het monument voor 90 meent schoon te krijgen is met «bepaalde pasta. Dat vindt de §htse burgemeester De Graaf Havaardvaar'. J Haag - Fractieleidster Nij- ,Ja" Het Algemeen Ouderen- "d (AOV) denkt er ondanks ®aos in haar partij niet aan LP'e slappen. Dat verklaarde [Weren. Verkerk gooide giste- - eer olie op het vuur door in»iT?, aan het geschorste Pen" n t-n Vingerden te her- jPtj, ,fr® financiële crisis in de over, omdat penning- garant wil staan Van onze verslaggever Den Haag - Heffing van kijk en luistergeld is niet langer gerechtvaardigd. De taken van de publieke omroep zijn veel breder geworden dan al leen het verzorgen van een goed programma-aanbod. Dit stelt de Mediaraad in een nog te verschijnen rapport. De Me diaraad zal het kabinet tévens adviseren de publieke omroepen net als de commerciële zenders te laten betalen voor uitzending via de kabel. „De heffing van kijk- en luister geld is van oorsprong gerelateerd aan randapparaten, namelijk ra dio en televisie. Dat is ook lo gisch, aangezien zowel de om roep als de abonnee vroeger niets anders met die toestellen kon doen," aldus J.W. Kalkman, alge meen secretaris van de Media raad. „Door de computer en de op komst van kabelnetwerken is dat echter veranderd. De omroep kan het tv-toestel nu voor veel meer dingen gebruiken dan alleen maar voor het aanbieden van programma's." „De abonnee kan met zijn toestel meer dan alleen maar program ma's ontvangen." Als'voorbeel den noemt Kalkman teletekst, databanken en computers waarin tv en radio zijn ingebouwd. Vrijheid „Door die ontwikkelingen staat informatie niet meer gelijk aan omroep. Vrijheid is een algemeen principe bij informatieverkeer. Het is dus vreemd dat je voor een deel van je informatie een heffing moet betalen." „Want een controleur die kan langskomen en het recht heeft voor het tv-gedeelte op je compu ter kijk- en luistergeld op te ei sen, heeft natuurlijk niets met vrijheid te maken." Volgens hem moet het financie ringssysteem veranderen. Er moet een duidelijk onder scheid komen tussen produkten die voor alle abonriee's toeganke lijk zijn en produkten die niet door iedereen kunnen worden ge bruikt. In het plan voor de omroepen na het jaar 2000 dat staatssecretaris Nuis (Cultuur) dinsdag presen teerde wordt over het kijk- en luistergeld alleen gesteld dat dit niet zal worden verhoogd. Heerhugowaard - De steeds maar voortgaande uitbreiding van het, aantal cellen moet stoppen. De ruim 13.000 cellen waarover jus titie voor het einde van deze eeuw beschikt, moeten voldoende zijn. Volgens voorzitter Boeij van de vereniging van gevangenisdirec teuren moeten in plaats daarvan meer 'creatieve strafmaatregelen' worden bedacht. Als voorbeeld van creatieve sancties noemt hij het vaker opleggen van boetes en het laten verrichten van maat schappelijk zinvol werk. Nog even en het CDA gaat op de fles Van onze verslaggever Doel - De bouw van een vijfde kerncentrale bij het Bel gische Doel is voorlopig van de baan. In het pas gepresen teerde meerjarenplan van elektriciteitsbedrijf Electrabel is met de bouw van nieuwe kerncentrales tot 2005 geen re kening meer gehouden. Een van de redenen om van verdere nucleaire uitbreiding af te zien is het feit dat kern energie ook in België op dit moment maatschappelijk niet goed ligt. Bovendien ziet de politiek nieuwe kerncentrales voorlopig evenmin zitten. Het schrappen van Doel 5 be tekent overigens niet dat Elec trabel kernergie afzweert. De nucleaire optie wordt nog steeds opengehouden om als elektriciteitsproducent niet te sterk afhankelijk te worden van één energiebron. Electrabel heeft 93 procent van de Belgische elektriciteitspro- duktie in handen. De komende jaren wil het bedrijf vooral nieuwe kleine centrales bou wen in de buurt van industrie terreinen of steden. Tegelijker tijd worden milieu-onvriende lijke centrales gesloten of gere noveerd. De komende tien jaar gaan er 24 centrales dicht. In vernieuwing van bestaande centrales wordt 110 miljard frank (circa 5,5 miljard gul- den)gestopt. Het aandeel van kernenergie in de Belgische elektriciteitsvoorziening, nu 56 procent, zal door de nieuwe koers van Electrabel lichtjes dalen. Inmiddels is ook bekend ge worden dat de kerncentrale Doei 4 in de loop van volgend jaar uitgerust zal worden met drie nieuwe stoomgeneratoren. De huidige generatoren zijn dringend aan vervanging toe. Vorig jaar lag Doel 4 in totaal zeven maanden stil omdat er telkens weer reparaties aan de generatoren moesten worden uitgevoerd. Van onze Haagse redactie Den Haag/Vlaardingen - „De geest is uit de fles. Die Helgers heeft zelf schuld. Als je wilt dat meer katholieken het voor het zeggen krijgen in het CDA, gaan dat ten koste van de protestanten en ook ten koste van de oud- CHU'ers. Nou, dan vindt hij ons op zijn weg." Voorzitter L. de Snaijer van de Beerninkstichting, een 'denk tank' van oud-leden van de Christelijke Historische Unie die opging in het CDA, is laai end. In een persbericht zegt de stichting 'met verbijstering kennis te hebben genomen van de uitspraken van Helgers'. Partijvoorzitter Helgers, een katholiek, heeft in een inter view met de Volkskrant gezégd dat het aantal katholieke CDA- kamerleden in de Tweede Ka mer in overeenstemming zou moeten zijn met het grote aan tal katholieke stemmen dat de partij heeft gekregen. Ook voorzitter Koetsier van de Hervormde Beraadsgroep is nog steeds 'verontrust'. Koetsier hoorde geen expliciete bewe ring van Helgers dat hij niet streeft naar een vermeerdering van het aantal katholieke func tionarissen. „Maar het is niet zo dat ik van Helgers af wil. Ik verwacht gewoon een sportieve erkenning dat hij de plank mis sloeg. Pas dan is mijn wantrou wen weg." De beraadsgroep is een plat form van oud;CHU'ers, dat tweemaal per jaar bijeenkomt om over het christelijk-histo- risch gedachtengoed te spreken. De Beerninkstichting wijst erop dat van de 34 CDA-kamerleden er 19 katholiek, 10 gerefor meerd en 'maar' 5 hervormd zijn. Het CDA-partijbureau reageert slechts kort op de verwijten uit de hoek van de voormalige CHU. „Men baseert zich op on juiste berichtgeving en boven dien is de kwestie achterhaald door de verklaring van voorzit ter Helgers na het gesprek met de CD A-fractie," aldus een zegsman. De CDA-fractie heeft Helgers min of meer onder cu ratele gesteld. Hij zal tot drie maanden voor de verkiezingen geen uitspraken meer doen over personele samenstelling of koers van de CDA-fractie. Duitse journalisten in Galderse kas: Van onze verslaggever Galder - De belangstelling is zeker niet ge veinsd. De vragen zijn indringend. Ze- willen het naadje van de kous weten. Drie dagen toeren zo'n vijftien Duitse journalisten door de Baronie van Breda. Ze bezoeken tuinbouw bedrijven. Want ze willén wel eens weten wat er klopt van de mythe dat Nederlandse tomaten wor den gefabriceerd in een volstrekt kunstmatige om geving waarin alleen wordt gelet op uiterlijke kwa liteit en waarbij de smaak er al helemaal niet meer toe doet. 'Waterballen' was de afgelopen jaren nog de minst krenkende aanduiding van de Duitse pers voor de Nederlandse tomaat. De Nederlandse tuinderswe reld benadrukte dat het vooral de Duitse, sensatie- gerichte boulevardpers was die zulke lelijke dingen schreef. Maar de klappen die de tuinbouw-export kreeg waren er niet minder om. Zeker toen vanuit Engeland nog eens een soortgelijke aanval kwam. Het antwoord van de Nederlandse tuinbouw kwam in de vorm van een miljoenen verslindende campag ne om het imago van de Nederlandse tomaat in den vreemde op te poetsen. Liesbet Boekestein van het (overkoepelende) Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, die dezer 710311 "000218' VRIJDAG 19 MEI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Utrecht (anp) - De Rabobank schaft per 1 juli alle tarieven af op het betalingsverkeer voor particulieren. De maatregel gaat niet ten koste van de rentevergoeding (0,75 procent) op positieve saldi. De Rabobank zegt haar klan ten te belonen wegens hun drastisch gewijzigde betaalge drag. Particulieren zijn mas saal doelmatiger gaan betalen. De Rabobank voerde de nu nog geldende tarieven in op 1 ja nuari 1993. Tot 1 juli blijven de bestaande tarieven van kracht. Een aan tal betaalvormen, onder meer automatische periodieke over boekingen en machtigingen, is al gratis. Op dure betaalvor men, zoals met de hand ge schreven opdrachten en ac ceptgiro's, heft de bank boven een bepaalde vrije voet een ta rief. Zo kost het uitschrijven van meer dan zeven acceptgiro's de klant nu drie dubbeltjes per stuk. Wordt bij geldopnames aan de balie per drie maanden het aantal van vier overschre den, dan kost iedere extra geldopname één gulden. Die laatste heffing geldt alleen als het betreffende kantoor ook een pinautomaat heeft. De invoering van de tarieven destijds verliep bij de Rabo bank niet geheel vlekkeloos. Zeker 25.000 particulieren ver trokken naar andere geldin stellingen toen zij te horen kre gen dat zij 'een 'abonnements tarief' moesten, gaan betalen van 25 gulden. Daarop trok de Rabobank het plan schielijk in. In het najaar van 1995 krijgen de Rabo-klanten ook de moge lijkheid gratis één maal per week een rekeningsafschrift te ontvangen. Dat was tot nu toe een keer per veertien dagen. Concurrent ABN Amro liet gis teravond weten zich al een tijdje te beraden om iets aan de tarieven te doen. De Postbank gaat niet aan haar voorwaar den sleutelen. De ING-dochter presenteert zich altijd als de instelling met het gratis giraal pakket, maar vergoedt geen rente op saldi op de lopende re kening. Daarentegen hanteert de Post bank slechts één betaalpas voor binnen- en buitenland, terwijl de Rabobank twee pas sen kent, een gratis Rabopas en een Rabo-Europas, die de klant per jaar 17,50 gulden •kost. In het eerste kwartaal van dit jaar werd bij de Rabobank bij na 28 miljoen keer geld opge nomen via de geldautomaat. Dat is 7,1 procent meer dan in 1994. Voor heel 1995 verwacht Rabo bank 125 miljoen geldopnames via de automaat. Het aantal balietransacties is enorm ge daald; van 60 miljoen in 1991 tot naar schatting 23 miljoen in 1995. Bonn/Den Haag - De leider van de Duitse liberale partij FDP, minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel, treedt af als voorzitter. Twintigduizend rode paraplu's staan in de botanische tuin van Shanghai. Het is een kunstwerk van de Chinese kunstenaar'Di Nai-zhuang, die ze heeft opgestoken 'zodat ze op bloeiende bloemen lijken'. Zijn werk is onderdeel van de expositie 'De kunst van de aarde'. foto epa Hij stelt zich op het komende partijcongres van de Vrije Demo craten, van 9 tot 11 juni in Mainz, niet meer herkiesbaar, verklaar de hij gisteren. De FDP is de kleine coalitiepart ner van de christen-democraten in Bonn. Als favoriet voor de op volging van Kinkel valt de naam Wolfgang Gerhardt, voorzitter van de partij in de deelstaat Hes sen. Na moeilijke maanden heeft de ■FDP een nieuwe kans nodig met een nieuwe start, aldus Kinkel. Hij wil wel minister van Buiten landse Zaken en vice-kanselier in het kabinet-Kohl blijven. Vol gens FDP-secrètaris-generaal Westérwelle heeft het partijbe stuur hem daar unaniem om ge vraagd. Kinkel lag al maanden onder vuur door de slechte resultaten van de liberalen bij talrijke ver kiezingen. Zondag verdween de FDP uit twee regionale parle menten. Bij de landelijke verkie zingen irt oktober 1994 haalden de Vrije Democraten de kies drempel maar net. De populari teit van de FDP daalde sinds 1993, kort na Kinkels aantreden. Bondskanselier Helmut Kohl dankte Kinkel in een korte ver klaring 'voor de vriendschappe lijke samenwerking die- wij als partijvoorzitters in de coalitie hadden'. Politieke analisten in Bonn ver wachten dat de keuze van Ger hardt als nieuwe partijvoorzitter, die geen lid van het kabinet-Kohl is, de FDP ten goede zal komen. De partijvoorzitter kan de partij dan profileren zonder gebonden te zijn aan de kabinetsdiscipline. Kinkel wordt verweten zich veel te toegeeflijk op te stellen jegens de 'Schwarzer Riese' (zwarte reus) Kohl. ZIE OOK BUITENLAND - A4: Kinkel verlaat zinkend FDP-schip Amsterdam (anp) - Mannen weten nog te weinig van pro staatproblemen. Een kwart van de mannen tussen de 50 en 60 jaar heeft last van de 'oude-mannenkwaal'. De Prostaat Adviesraad start vandaag een publiekscam pagne om hen meer duidelijk heid te geven over prostaat kwalen. Uit een Nipo-onder- -zoek blijkt dat de meeste mensen weten dat oudere mannen last- kunnen krijgen van piasproblemen. Slechts weinigen kennen de functie van de prostaat: de produktie van transportvloeistoffen voor zaadcellen. Door het ou der worden, veranderen lichaamsfuncties en soms ook de prostaat. Mannen moeten hierdoor erg vaak plassen of hebben juist moeite met plas sen. Dit komt vaak als het ge volg van de natuurlijke groei van de prostaat. dagen de Duitsers rondleidt in de omgeving van Breda, wil in elk geval de gedachte weggenomen hebben dat er nu ineens Duitse journalisten in de watten worden gelegd om op die manier de publie ke opinie bij de Oosterburen te masseren. „We doen dit al meer dan tien jaar. De Duitse markt is voor ons belangrijk. Maar je kunt niet 80 miljoen mensen een kijkje gunnen in de Nederlandse tuinbouw. Daarom nodigen we jaarlijks een clubje Duitse journalisten uit. Ik moet wel toegeven dat er tien jaar geleden maar een paar de uitnodiging aanna men en dat het er vorig jaar ineens 46 waren. Dat heeft absoluut te maken met de Duitse veroordeling van ons produkt en onze reactie daarop." In de loods van de Galderse tomatenteler Toon Oomen krijgen de Duitse gasten een blinde test van zes tomatenrassen. De uitkomst is, volgens Boe kestein, volstrekt parallel aan die van professionele smaakpanels: „Uw voorkeur gaat uit aroma en sap pigheid. Daaraan geeft u de voorkeur'boven de ste vigheid van de vrucht." En natuurlijk lag er op één van de bordjes een Spaanse tomaat. Het laat zich raden hoe de Duitse journalisten die vonden. Tot genoegen van Boekes tein. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 ME1ARAAD Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89.40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:1 Postcode:__Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur d^ze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1