Klachten over dwangverpleging Verdac Oor Fusie minderhedenorganisaties is broeinest van emoties Naturisme is nog steeds springlevend Voor Helgers geldt het elfde gebod Vertrouw Campagne voor betere veiligheid motorrijders Limburg: extra geld voor aanleg en verbeteren kades België zet I van asielaa DE STEM BINNENLAND Vertrouwenspersonen wijzen op vrijwillig karakter opname in inrichtingen Arrestaties na vondst losse lichaamsdelen gervië beschu 4 POSTBANK Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. rnde zondas-Het vtt I Met 7p„ n land in godsna; I Parlementen en zes I dhaar ,,u aar Moorden ^edversipt d hefaben zone en een een saMenlevi I DONDERDAG 18 MEI 1995 A4 I pESTEM Utrecht (aftp) - De samenbundeling van de negen minderhedenorganisa ties in Nederland blijft bij de betrok kenen de nodige wrevel opwekken. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB), verklaard tegenstander van deze bundeling, moest zich in april al knarse tandend neerleggen bij het standpunt van de Tweede Kamer dat het zich te voegen had naar de eis van staatssecre taris Terpstra (WVS).De negen moeten in juli opgaan in het Nederlands Expertise centrum Multiculturele Samenleving (NEMS), op straffe van stopzetting van hun subsidie. Het NCB zei in april niet te geloven dat de nieuwe structuur werk baar was, de nieuw-benoemde NEMS- voorzitter J. van Kemenade stapte boos op en de zeventig personeelsleden van het NCB legden het werk een dag neer. GroenLinks vroeg een overleg aan en Terpstra kon de Kamer, aan de hand van nieuwe bestuursstatuten, dezelfde maand ervan overtuigen dat het NCB het bij het verkeerde eind had. Bij het NCB is de bom echter opnieuw gebarsten. Ditmaal is het bestuur fel ge kant tegen de benoeming van het nieuwe management, de manier waarop dat is gebeurd (geen inspraak), en het feit dat - behalve de directeur - de stafleden een psychologische test hebben moeten on dergaan. Namens het NCB-bestuur schrijft Van Kemenade de samenstelling van het nieuwe management 'bestuurlijk onzorgvuldig en sociaal ontoelaatbaar' te vinden.Vooral het punt van de psycho logische test steekt. Volgens Van Keme nade zijn de testen niet van toepassing op mensen met andere culturele achter gronden. „Bijna alle minderheden hebben in het verleden tegen dergelijke tests, voor de selectie van personeel in het algemeen, bezwaar gemaakt, omdat zij dermate cultuurgebonden zijn dat zij ongeschikt moeten worden geacht voor het testen van allochtone kandidaten." Van Keme nade vindt dan ook dat deze verplichting 'afbreuk heeft gedaan aan de geloof waardigheid van de nieuwe minderhe denorganisatie'. Het hieuwe bestuur bestaat uit directeur J. Veeris, van de organisatie FORSA. De overige bestuursleden zijn gerecruteerd uit het NCB (twee personen); de Lande lijke Federatie van Surinaamse Welzijn- sinstellingen (een persoon) en de Lande lijke Samenwerking van Organisaties van Buitenlandse Arbeiders (een per soon). Onder de organisaties die in juli gaan sa menwerken en daartoe in één gebouw worden gehuisvest, zijn de buitenlandse vrouwencentra, woonwagenbewoners en zigeuners, buitenlandse arbeiders en Su rinaamse, Arubaanse en Antilliaanse welzijnsinstellingen. Het gaat in totaal om ongeveer 140 werknemers. Nita Walst, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen: „Nog steeds zijn er gemeenten die weigeren een plaats aan te wijzen waar naturistische recreatie is toegestaan.foto anp Door Joop.van Dalfsen (anp) Utrecht - Hoewel de cijfers anders doen vermoeden, blijft de behoefte aan georga niseerd naturisme bestaan. De 59 naturistenverenigingen en de overkoepelende Neder landse Federatie van Natu ristenverenigingen (NFN) zijn dan ook springlevend. Federatievoorzitter Nita Walst zegt het met opmerkelijke stel ligheid. Het merendeel van de Nederlandse naturistenterrei nen zet zondag in het kader van een landelijke Open Dag de poort wijd open voor belangstel lenden. De NFN schat dat ongeveer an derhalf tot twee miljoen mensen min of meer regelmatig bloot re- creëert, 's zomers langs de kust en op strandjes in het binnen land en het hele jaar door onder meer in sauna's en zwembaden tijdens speciale openingstijden. Dat enorme aantal steekt schril af bij de 56.000 leden die zijn aangesloten bij de NFN. Blootlopers Daarvan zijn er slechts 18.000 lid van een naturistenvereni ging. De overigen zijn de zoge heten begunstigers. Met hun lid maatschapskaart van de NFN kunnen ze - min of meer als vrij blijvende bezoeker - terecht op naturistenterreinen in binnen- ep .buitenland. Walst heeft er geen moeite mee dat het meren deel van de blootlopers niet is georganiseerd. „De NFN drijft, net als de vere nigingen, op vrijwilligerswerk. Ik moet er niet aan denken dat alle naaktrecreanten lid wor den. Dat kunnen we absoluut niet aan." Thuisvoelen De meeste naturistenverenigin gen zijn opgericht kort na de oorlog. „Bloot in de natuur ver toeven werd destijds alleen door de autoriteiten toegestaan als dat in verenigingsverband ge beurde. Nu is dat niet meer het geval, maar de behoefte aan een herkenbare, onderlinge band is er nog wel degelijk. Het biedt de leden een omgeving waar ze zich thuisvoelen. Dat is de meer waarde van het georganiseerde naturisme." De in 1961 opgerichte NFN zet te zich in de eerste jaren van het bestaan vooral in om het natu risme uit de sfeer van besmuikte verdachtmakingen te halen. In 1986 werd de grootste overwin ning behaald: de openbare naaktrecreatie werd gelegali seerd. Maar de strijd is niet gestreden, zegt Walst. „Nog steeds zijn er gemeenten die weigeren een plaats aan te wijzen waar natu ristische recreatie is toege staan. De NFN zet zich nu vooral in om de algemene erkenning dat bloot recreëren heel gewoon is, vast te houden. Daarnaast is de organi satie inmiddels door hoge en la ge overheden en recreatieve in stellingen aanvaard als een er kende, gewaardeerde en vol waardige gesprekspartner. „We worden serieus genomen," zegt Walst. „Daar zijn we trots op." De leden van de naturistenver enigingen zijn de afgelopen de cennia veranderd, erkent voor zitter Walst. „In de hele maat schappij hebben zich verande ringen voorgedaan. Dat is uiter aard niet ongemerkt aan de ter reinen voorbij gegaan. De leden van het eerste uur hadden een duidelijk doel, ze moesten en wilden iets opbouwen. Dat geldt niet voor de mensen die nu lid worden. Voor hen is het naturis me vaak geen doel op zichzelf. Ze vinden het gewoon lekker om bloot te zijn." Zelfrespect Op het merendeel van de Neder landse terreinen is kamperen toegestaan, sommigen zijn al leen geschikt voor dagrecreatie. Binnen het georganiseerde we reldje geldt formeel nog steeds het uitgangspunt van weleer: „Naturisme is een bewust geko zen levenswijze, gekenmerkt door gemeenschappelijke naaktheid, met als doel het be vorderen van zelfrespect en res pect voor de medemens en zorg voor natuur en milieu." In de praktijk is dat niet altijd even herkenbaar. Een aantal verenigingsterreinen is uitge groeid tot betrekkelijk luxueuze campings, voorzien van een zwembad, een kantine met een volledige horecafaciliteit, een sauna en prachtige sanitaire voorzieningen. Het gaat er ogen schijnlijk niet anders aan toe dan op een klerencamping, be halve dan dat de mensen er - zo dra het weer het toestaat - bloot lopen en dat vrijwel alle werk wordt gedaan door vrijwilligers. Uitersten „Ik ken ook een vereniging die slechts beschikt over één douche en één wc. Dat zijn de uitersten, de meeste terreinen zitten daar ergens tussenin. Maar het gaat niet zozeer om de accommoda tie, als wel om de sfeer. En die is, ook op de luxere terreinen, be duidend anders dan op gewone campings. Naturisten houden over het algemeen veel meer re kening met elkaar en hun omge ving." „Juist die grote verscheidenheid maakt het georganiseerde natu risme zo aantrekkelijk," vindt Nita Walst. „De een is wat strenger in de leer dan de ander. Ook bij ons heb je rekkelingen en preciezen. Het lijkt me een verschrikking als het allemaal eenheidsworst zou zijn." Door Jan Greyn Den Haag - Het is het elfde gebod van het CDA en het geldt vooral voor voorzitter Helgers: 'Ge zult geen aanleiding geven'. Hans Helgers is met het kersverse gebod ge confronteerd. De door hem voorgestelde her nieuwde katholisering van het CDA en de kri tiek daarop vanuit de eigen partij haalden de ze week de voorpagina's. Het was het lastigste wat hij in zijn nog korte carrière als partij voorzitter meemaakte, ook al poogde Helgers het verbale vuurpeloton weer te geven als slechts een 'kritische sfeer in de fractie'. Het is een markant moment in het Christen- Democratisch Appèl, dat zich poogt te her stellen van de historische verkiezingsneder laag van vorig jaar. Voorzitter Helgers mag niet meer zonder overleg met kapitein Heer- ma uitspraken doen over koers of bemanning. '„Ik mag tot drie maanden vóór de verkiezin gen niets zeggen over deze kwestie," sprak Helgers eerlijker dan hij wilde zijn. In zijn vroegere functie als gevangenisdirecteur was Helgers het die de strafmaat vaststelde en re primandes uitdeelde. Het is wennen voor hem. Met de politieke beeldvorming heeft voorzit ter Helgers nog steeds de grootste moeite. Als hij iets voorzichtig wil neerzetten, valt het toch te hard op de grond. Toen hij zich vorige week - in alle eerlijkheid - liet ontvallen dat hij graag wat meer katholieken in de CDA- fractie zou zien en dat het met het oppositie voeren maar zo-zo is, wist hij niet dat hij daarmee een golf van publiciteit teweeg zou brengen. En wat doe je dan als beginnend politicus als je de scherven ziet liggen? Je geeft de media de schuld of in ieder geval de 'beeldvorming', dat is wat algemener. Helgers ziet natuurlijk wel in dat hij ook wat onbezonnen was. „Ken nelijk heb ik het beeld opgeroepen van een voorzitter die zich van de fractie verwijdert," zei de voorzitter, maar hij deed zijn best niet al te deemoedig over te komen. Kamerleden van het CDA hielden zich intus sen koest. Haast niemand wilde verslag doen van de vier uur waarin Helgers op zijn falie kreeg en waarin de fractie stoom afblies. Maar de ogen van de Kamerleden spraken vaak boekdelen. Erg tevreden oogden ze na de woordelijke afstraffing. „Het is heel verstandig van Helgers dat hij tot drie maanden vóór de verkiezingen zijn mond houdt," zei Kamerlid Koekkoek, die wat min der van zwijgplicht houdt. Fractievoorzitter Enneüs Heerma zei: „De fractie zit niet te wachten op een discussie over bloedgroepen. "De boodschap was over- UTRECHT (anp) - Ruim een derde van klachten over dwang- vormen in de psychiatrie komt van patiënten die vrijwillig zijn opgenomen en dus niet met dwang te maken zouden moeten krijgen. Zeven procent van in totaal 12.740 klachten gaat over toepas sen van dwang. Dat blijkt uit het jaarverslag over '94 van de stich ting Patiëntvertrouwenspersonen Geestelijke Gezondheidszorg, dat gisteren is verschenen. De meeste klachten (19 procent) gaan over de behandeling zelf. Cliënten zijn het niet eens met de behandelvorm of hebben klach ten over de medicatie. Ook over vrijheidsbeperking en ontslag- of overplaatsingsverzoeken kwa men bezwaren binnen (ruim 16 procent). Acht procent van de klachten gaat over bejegening door het personeel. Er kwamen klachten binnen over duwende en in het gezicht slaande verpleegkundi gen (die daarvoor berispingen kregen) en het verdwijnen van audiovisuele apparatuur die door een patiënt was opgeslagen in een personeelsberging. De stichting vindt het opvallend dat mensen die vrijwillig zijn op genomen toch te maken krijgen met dwangmaatregelen. Zo schreef een psychiater een pa tiënte voor dat zij altijd een dwangjack moest dragen, waar door ze haar armen niet kon be wegen. Op die manier kon de patiënte zichzelf niet verwonden. De pa tiënte stemde daarmee in, maar wilde het jack niet aan als ze visi te kreeg, omdat ze zich dan schaamde. De psychiater hield echter voet bij stuk. De patiëntvertrouwenspersoon wees de psychiater erop dat de patiënte vrijwillig was opgeno men en niet kon worden verplicht een dwangjack te dragen als ze dat niet wilde. De psychiater ver anderde daarop het behandel plan. Sinds januari '94 is de Wet bij zondere opnemingen in psychia trische ziekenhuizen (BOPZ) van kracht, waarin de rechtspositie van de patiënt is geregeld. Ook schrijft de wet voor aan welke ei sen het klachtenreglement bin nen de instelling moet voldoen. De stichting heeft 44 patiëntver trouwenspersonen in dienst, die in 57 psychiatrische instellingen werken. Van die instellingen hadden er 33 eind '94 een klach tenregeling, waarvan er 21 waren gebaseerd op de BOPZ. Slechts twee van de 21 waren volledig in overeenstemming met de wette lijke eisen. Den Haag (anp) - De Haagse po litie heeft gisterochtend vijf men sen aangehouden die meer zou den weten van de losse lichaams delen die op 10 maart in het Zui derpark werden aangetroffen. Ze bleken afkomstig van een 43- jarige man en waren in vuilnis zakken verstopt. De arrestanten zijn vier mannen en een vrouw uit Den Haag, in leeftijd varië rend van 21 tot 34 jaar. Den Haag (anp) - De Koninklijke Nederlandse Motorrii ders Vereniging (KNMV) gaat in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland actie voeren om de veiligheid van mo torrijders te vergroten. Via posters langs de wegen roe pen de organisaties de automo bilisten op meer 'oog voor mö- torijders' te krijgen. De motor rijders zelf wordt gevraagd zich een defensieve rijstijl aan te leren. Volgens een woordvoerster van de KNMV zien automobilisten het smalle silhouet van een mo tor nogal eens over het hoofd. Niet zozeer uit onwil, maar omdat ze nu eenmaal meer zijn gespitst op de bredere auto's en vrachtwagens en niet altijd re kenen op een naderende twee- wieler. „Doel van de actie is om onze partners-op-de-weg meer bewust te maken van dit speci fieke probleem." Omdat het nu eenmaal voor komt, moeten motorrijders zelf ook meer rekening houden met het gevaar over het hoofd te worden gezien. Defensief rij den, vooruitkijken, de fouten van anderen zoveel mogelijk opvangen: op die manier kan de motorrijder zijn veiügheid vergroten. Je moet zo rijden dat je het kunt navertellen als je een keer geen voorrang krijgt, aldus de woordvoerster. Ze signaleert echter nogal eens Motorrijders moeten zich een defensieve rijstijl aan gaan meten. foto anp het tegenovergestelde. Sommi ge groepen motorrijders rijden van nature al scherp. Als ze dan een keer niet worden ge zien en ze overleven het, dan gaat het vingertje al snel om hoog en doen ze er nog een schepje bovenop. Mede daar door ontstaan nieuwe gevaar lijke situaties. Van onze redactie buitenland «jew York - Timothy McVi heeft toegegeven dat hij op de bomaanslag heeft gepleef kantoorgebouw van de overheid in Oklahoma-Stad ffeert het Amerikaanse dag New York Times. Bij de kwamen 167 mensen om het ne krant beroept zich op twee I informanten die met McVeigh Maastricht (anp) - Er is meer geld nodig voor het aanleggen en verbeteren van kades lang de Maas in Limburg. Dat betoogde gedeputeerde dr. J. Schrijen gisteren in Maastricht. De kosten zijn geraamd op 100 miljoen gulden. Schrijen denkt dat mis schien wel het dubbele nodig is. De gedeputeerde kreeg van voorzitter C. Cornelissen van het Water-I schap Peel en Maasvallei het plan voor de aanleg van 70 kilometer ka-I des langs de Maas vanaf Roermond tot en met Mook aangeboden. Het Waterschap Ruhr en Overmaas heeft al eerder een gedeelte van de ka deplannen voor het Zuidlimburgse stroomgebied van de Maas inge diend. Hier moeten 40 kilometers bestaande kades worden verbeterd - en 30 kilometer nieuwe worden aangelegd. Op korte termijn gaat de provincie Limburg overleg plegen met h rijk om de financiële problemen op te lossen. Alle betrokken partijen dienen volgens Schrijen te zoeken naar een oplossing door de plannen op soberheid en doelmatigheid te toetsen. Er is haast geboden willen de eerste beschermende maatregelen nog dit jaar getroffen kunnen worden. Zolang de financiële moeilijkheden niet overwonnen zijn, zal het Waterschap Peel- en Maasvallei niel starten met de aanleg van de kades in Midden- en Noord-Limburg. Gedeputeerde Schriien signaleerde nog een tweede probleem. Door het uitvoeren van werken iangs de Maas kan een verschuiving! van de Nederlands-Belgische grens optreden. Die grens bevindt zidi nu in het midden van de rivier. Den Haag (anp) - Nederlai Kroatische leger zouden oor Servische burgers in Kroat: Nederlandse ministerie van Minister van Buitenlandse Zak Van Mierlo schrijft dit in ar woord op vragen van de kamen den Van Oven en Valk (PvdA). Het ministerie heeft een lijst g kregen met namen van derti Nederlanders. Van hen zoud elf als huurling in het Kroatisc leger hebben gediend en tw diensten hebben verricht vc het Kroatische leger. Achter ac, namen staat dat zij 'zich schuld hebben gemaakt aan oorlogsm daden tegen de Servische burgr bevolking en gewonden in streek Medacki Dzep'. Sei heeft tegenover het ministei van Buitenlandse Zaken aangegeven om wat voor misdl den het gaat en wanneer zij a pleegd zijn. Gezien de ernst v; de beschuldigingen, zo schril Van Mierlo, is de volledige li; met namen doorgestuurd n: het internationale Joegosla' tribunaal in Den Haag. Ook justitiële autoriteiten in Nedi land zijn op de hoogte gestel Initiatiefnemer D. van der Bj van de Nederlands Kroatisc! Werkgemeenschap (NKW) noei de beschuldiging van de Servi^ 'absurd en niet te bewijzen'. Nederlandse huursoldaten he! ben in het Nederlandse leger diend. Ze weten dat ze zich mi ten houden aan de Conventie vj Genève die oorlogsmisdaden vi biedt," aldus Van der Bos NKW leverde eind 1991 milita^ steun aan het Kroatische lei (advertentie) gekomen. Heerma waakte ervoor al te hard vochtig te zijn tegen zijn partijvoorzitter. „Ik wil niet beamen dat Helgers onder curatele is gesteld noch dat hij is gemuilkorfd. Dat is net zo'n karikatuur als dat Helgers per sé meer katholieken in het CDA wil. Maar als iemand twijfel heeft wie de leiding heeft bij het CDA wil ik wel zeggen dat er maar één kapitein op het schip is." Maar door het te ontkennen riep Heerma - ongewild? - het beeld op van de partijvoorzit ter die er slechts is voor de interne organisa tie. En in zijn strijd tegen foutieve beeldvor ming wilde Heerma ook nog wel rechtzetten wat er rondom het Limburgse Kamerlid Van der Linden en een dreigende Limburgse af scheiding was gepubliceerd. Helgers zei er liever niets over; hij dacht al aan het elfde ge bod. Heerma schetste nadrukkelijk zijn verant woordelijkheid als politiek leider. „Ik heb René van der Linden in het weekeinde ver zocht in de fractie aanwezig te zijn, hoewel hij een afspraak in Frankrijk had. Van der Linden heeft bevestigd dat er G-E-E-N S-P- R-A-K-E is van een dreigende splitsing. Dat kunnen we als partij niet hebben." Ook voor René van der Linden geldt daaróm dat nieuwe elfde gebod. „Ge zult geen aanlei ding geven." Zelfs niet een beetje. „Wanneer ik ook geld opneem, het kost me niks." in het buitenland pint, zijn daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen met de gratis giromaatpas. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer u met uw giromaatpas Of er nu wel of niet buiten een giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buiten lands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zo is dat. En niet anders. Met uw hulp mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op houden als het contant kan of pin*® mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, JjilïliD zonder maxima. Lanaken woest moort Van onze verslaggeefster 1 Lanaken - De Belgische mii I han vande Lanotte heeft ee aanvragen voor het opvanj Bewoners van deze Beigiscn een bewoner van het asiel woonster van Lanaken had Een negentienjarige Eritreër ve moordde de vrouw op 9 mei rr een mes omdat zij haar auto rr wilde afstaan. De man wil hiermee naar Parijs rijden r daar politiek asiel aan te vragt I Al eerder had hij onder va! I Mam asiel aangevraagd in F I derland die hem werd geweigei e dader is inmiddels in sti »an besehuldiging gesteld. Sommige Lanakenaars oi randden in woede. Zij gaven 'e asielzoekers die verblijven ler Dennen de schuld. Het R01 r™ls"centrum voor asielzoeke I ,r,°P dd moment plaats at vluchtelingen. Er zijn plal den °m de caPaciteit uit te hrd Zuiderburen lijken we I 6°0r Bert Schampers I kerS België ligt niet wa WVatï de verkiezingen vi »nn en_ de politiek is o, 6 nooit zo laag geweest. I teLvnV°Zj debatten op radio en tüHIe'v, fbiilagen van krant I heeft jC ten spijt, de Bt Pan fe, ziendoor de bon schan welglSche P°l«ieke lat Uoetzn'nVi S,met meer' V 1 Meestal .datnogbestuurbaa Wordt '8 het verweer, wanne I lelt vJTien ?P de complej I 'aire dam elSische parleme I gewikt°ijratie' dat het dan v hledèr o ,1S' maar dat het vt I leeft geval in vrede met elks I h®en?eadannan J°egosl,avil 1 - ppn 1 öc*me I houW(j °verlegmodel opf

de Stem | 1995 | | pagina 4