m.» Veiliger verkeer op Eikenlaan' iegenheidl NCB mist identiteit in landelijke organisatie van boeren 1995... DE STEM DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS ;ren Litzien, Hoera Opa Ch ristje Basisschool De Eikelaar wil voor einde schooljaar overleg met gemeente Axel 4 tesrss, Actie voor meer veiligheid op kruispunt in Axel I Kl°kstraat 1tel. 01100- 0, fax 01100-21928. I C£150-96554. Voorzomerfeesten Harmonie St. Cecilia I® STEM ZEELAND C2 irticulieren Wrjaarskermis I factie I ^uran: Peter Oggel (editie- H frank van Cooten, Rein T. He|m. Florence Imandt, on Koomen (sport), Harold I VaPdysseleijr, Eugène 'erstraeten. I telüiicÜn: Zuidlandstraat 32, I M.0115CH7920. Crossfietsen in Lamswaarde niet in orde Requiem voor een kip DONDERDAG 18 MEI 1995 bedankje, jubileum, puwelijk, verloving, prestatie, examen, Eraham enz. ir kolom 0,65 incl. BTW, lte regel verplicht. I of afbeelding, {40 mm 26.- incl. BTW. weven op aanvraag, len niet geretourneerd. 6882 of geef uw tekst i plaatsing af bij één van In. Schriftelijke opgaven lend geaccepteerd, indien |bekend zijn, ook indien uw ng bijgevoegd is. ons het recht voor teksten I van redenen te weigeren, pr klachten bereiken over de et behoudt de uitgever zich bor om de naam van de ever bekend te maken. dag dat je ABRAHAM zien mag. (et gezet, omdat je wordt gewekt. Je Troela. jer Gefeliciteerd lerg-v.d. Broek in Zevenbergen, pm in Drimmelen, Mischa Kalle in ld, Tim Janssen in Breda. allen et haar i mi)n IG. van 1/erhaaf lin Am- pi afge- anda in Veten- Ir, vrien p, tante aar. fen Ma Hiep, hiep, 076-236911 <eren voor lp onze verslaggever Hulst - Bij de vorming van de lande lijke Land- en Tuinbouw Organisa- ije (LTO) is duidelijk uitgesproken ,jaj de identiteit van de katholieke KNBTB en van de protestantse 15 ook voor de nieuwe organisa- v ;en belangrijk punt moet blijven, foei is het gevaar reëel dat die iden titeit een restpost wordt op de LTO- agenda. Dat is de eerste ervaring in LTO-ver- tand van NCB-voorzitter ir. A. Latijn- Zoals U hier kunt zien, blijft] deze Mien niet altijd 18. Proficiat Elian en Nicolle. gaat in de VUT H.G. van Miranda, MirianJ Samantha en Dave. houwers. Hij zei dat deze week op de in formatieve bijeenkomst 'Met de 'C' de boer op'. De bijeenkomst was door de NCB belegd voor mensen die beroepshalve actief zijn op het snijvlak van kerk en samenleving. De NCB wil, aldus zijn algemeen pasto rale adviseur X. van der Spank, met an deren communiceren over wat de C voor deze boerenorganisatie betekent en hoe ze daaraan ook in de toekomst invulling denkt te geven. Latijnhouwers betoogde dat de NCB-le- den hun bestuurders erop moeten blijven aanspreken of ze wel werk maken van de christelijke identiteit en hoe ze dat in hun beleid verwerken. De christelijke identiteit blijft voor de NCB een van de uitgangspunten voor de toekomst. Maar het blijft een permanente opdracht om daaraan ook concreet inhoud te geven, aldus Latijnhouwers. Voor de NCB is het zeker geen halszaak dat de term christelijk in de naam ge handhaafd blijft, mocht het in het zui den tot een federatie met andere organi saties komen.Waar voor de NCB zeker een opdracht ligt die de voorzitter direct in verband bracht met de identiteit van zijn organisatie, is een mentaliteitsver andering teweeg brengen onder de leden dat optimaal produceren de plaats moet gaan innemen van maximaal produce ren. Boeren en tuinders moeten meer uit eigen overtuiging overgaan op duurzaam produceren en zorg voor natuur en mi lieu, waarbij het er niet meer om gaat de laatste druppel melk uit de koe te halen of de laatste kilo uit een hectare te peu ren. De NCB beschikt sinds 1993 over een sociaal-pastorale dienst met vier fulltime medewerkers. Sociaal-pasto raal medewerker W. Leys, die West-Bra bant tot werkgebied heeft, gaf inzicht in het werk van deze dienst. De NCB-pas- tores bieden leden hulp en bijstand bij niet-materiële problemen. Bijvoorbeeld: een landbouwer is door allerlei bedrijfs- perikelen depressief geworden of bij rouwverwerking of bij relatieproblemen in een maatschap. In twintig procent van de gevallen wordt de sociaal-pastorale dienst direct voor hulp benaderd, in veel andere gevallen zijn het de collega's van de sociaal-economische voorlichting die het contact tot stand brengen. Van onze correspondente j Koewacht - Basisschool De Eikelaar wil nog voor het Linde van het schooljaar net de gemeente Axel rond je tafel gaan zitten om de verkeersonveilige situatie bij de Eikenlaan op te los- 0, de Bouvré, grootvader van twee leerlingen van De Eikelaar, vindt dat er te hard gereden wordt. „Uit een onderzoek van Veilig Verkeer Nederland van vo- rigjaarbleek dat de meeste auto mobilisten tachtig kilometer per uurreed." Automobilisten zouden beter ge waarschuwd moeten worden dat tr een school in de straat staat door middel van meer verkeers torden. De rood-witte schrik lekken bij de oversteekplaats die vorig jaar verwijderd werden, zouden terug geplaatst moeten worden. Directeur W. Dewitte is het er roerend mee eens dat er maatre gelen genomen moeten worden. We moeten niet wachten op het eerste ongeluk. Behalve een aan passing aan de oversteekplaats is er hier nog niks veranderd, hoe wel we al eerder contact met de gemeente hebben gehad. De Bouvré en Dewitte rnivan de Moleweg een eenrich- hngsstraat gemaakt kunnen wor den. Ook zouden er stoplichten ge- itst moeten worden en drem- „Leraren die kinderen hel pen oversteken moeten regelma- I lig opzij springen omdat hun slopteken genegeerd wordt", al- s een verontwaardigde Dewit- Ie. Verontruste ouders hebben aangedrongen op n. Maar op hun eigen gedrag valt volgens het ouderco mité vaak ook nogal wat af te dingen. Veel kinderen worden I met de auto gehaald en gebracht. Ze rijden tot vlak aan de deur en staten heel de straat af. Terwijl er een stopverbod geldt aan beide I kanten van de weg. "t oudercomité heeft informa- I lie-avonden gehouden over de verkeersonveiligheid, maar die nebben volgens secretaris C. Ver tinde niet veel uitgehaald. „Ook kinderen die vlak bij de school wonen worden nog steeds met de auto gebracht." Hulst - De voorjaarskermis in Hulst draait dit jaar zes dagen. •Hopdonderdag 25 mei, Hemel vaartsdag, is de kermis geopend. Ze duurt tot en met dinsdag avond 30 mei. Hormaal gaan de kermissen in Hulst op zaterdagmiddag van start. Maar in verband met de 'pening van het hernieuwde j Marktplein vroegen de exploi tanten de gemeente de kennis al vanaf donderdag te mogen draai- I Hulst- Q(0ei'e' Hans Dimmers. 13751 eenstraat 14> tel. 01140- !"anan Verstraeten. I tel mS er' H rel- 076-236454. ^leider' Harry Muurmans, de deur) I ï&?numm6rs en openings- Pagina a?°ver'9e a,delin9en op 27-02-95 Juffrouw Annelies helpt leerlingen van basisschool De Eikelaar bij het oversteken van de Eikenlaan. foto camile schelstraete EDITIE ZEELAND geuzen: Zuidlandstraat 32, 2l767150"18924'faxO115°" I ri« ~Ct?ur: Cees Maas (provin- Se wslaggever). I nT; Steenstraat 14, tel. 01140- I ft*t fax 01140-19698. IdieflCr^eni.Frank De'i(plv- ed' I »duSerlach Hochstenbach. ."ertentieverkoop Van onze correspondente Axel - Min of meer toevallig op de Nationale Straatspeel dag overhandigden gisteren vier moeders en zes kinderen 49 handtekeningen aan bur gemeester De Graaf. Namens verontruste omwonen den van het kruispunt Julia- nastraat/Wilhelminastraat in Axel vragen zij op deze manier de gemeente maatregelen te treffen om het aantal ongevallen te ver minderen. De kinderen boden de burge meester ook een zelfgemaakte verftekening van het kruispunt aan. In totaal twaalf kinderen waren betrokken bij zes ongeval len die plaatsvonden in de perio de januari '93 tot en met april '95. Bij een van die ongevallen ont stond lichamelijk letsel. „Daarbij komen nog de bijna-on- gelukken en blikschade, het is herhaaldelijk raak sinds de re constructie van de kruising," legt mevrouw T. Harpe uit. Ik woon op de hoek van de Julia- nastraat/Wilhelminastraat, maar omdat de situatie zo gevaarlijk is hou ik mijn drie kinderen zoveel mogelijk in onze tuin. Als ze al op straat spelen, mogen ze niet ver der dan de stoep. De meeste au to's steken met een rotvaart over, terwijl ze het verkeer op de Wil- helminastraat voorrang moeten geven. Een van de andere moeders merkte op, dat het plaatsen van een stopbord daar wellicht een oplossing voor zou kunnen zijn. Burgemester De Graaf vindt de handtekeningenactie een duide lijk signaal van de omwonenden. „Ik deel jullie bezorgdheid. Moeilijk is wel precies te typeren waarom er op de kruising zoveel ongelukken gebeuren. We wach ten het rapport van de politie af en zullen dan zo snel mogelijk maatregelen nemen. Mogelijkhe den zouden wellicht het aanbren gen van haaietanden kunnen zijn die het weggedeelte accentueren of een eenrichtingsstraat." Vier moeders en zes kinderen bieden burgemeester De Graaf van Axel handtekeningen aan om het kruispunt Juliana-/Wilhelmina- straat veiliger te maken. foto camile scheistraete Van onze correspondent Lamswaarde - Bij de fiet- senkeuring op basis school De Oostvogel in Lamswaarde bleken deze week de meeste crossfiet sen in bedenkelijke staat te verkeren. Een keuringsteam van de af deling Kloosterzande van Veilig Verkeer Nederland keurde in totaal 35 fietsen van leerlingen van de groe pen een tot en met vijf. Over het algemeen waren de tweewielers in goede staat. De meeste waren voorzien van de verplichte accessoi res, zoals reflectoren, rem en bel. Behalve de crossfietsen en enkele andere fietsjes, die een onvoldoende van het keuringsteam kregen. Tot grote hilariteit van de leerlingen werd ook de fiets van de juffrouw gekeurd, maar het keuringsteam kon hieraan - welwillend bijge staan door de leerlingen - geen mankement ontdekken. Dit was voorlopig de laatste keuring. In de maand sep tember vindt de volgende plaats op basisschool Ter Vliet in Terhole. Van onze correspondent Kloosterzande - In de aardappelloods van Bas Rijk aan de Hulsterweg bruist het komend weekend van de activiteiten. De Koninklijke Harmonie St. Cecilia houdt er haar traditione le voorzomerfeesten met de bedoeling wat geld te verdienen om het muziekgezelschap draaiende te houden. Morgenavond vrijdag zal voorzitter Rijk van de vereniging om 20.15 uur de feesten openen, waarna direct een vrolijke muzikale avond losbarst. Tijdens deze jeugd- en dweilorkesten-avond wor den optredens verzorgd door het Zeeuws-Vlaamse jeugdorkest The Young Ones, dweilorkest Ut mag hin naom èn, dweilband Sjores Ambras en Wind kracht Negen. Zaterdag is er van 10.00 tot 16.30 uur eeri grote snuffelmarkt, waarbij particulieren ge bruikte en ongebruikte spullen te koop aanbieden. Zaterdagavond is er een groot popconcert met op tredens van Them Bones, Melting Point en Vision. Dit evenement begint om 20.30 uur. Voor zondag is er een gezellig ouderwetse middag gepland, waarbij om 14.00 uur een oude film over Kloosterzande in de jaren 1936-1954 wordt vertoond. Om 15.45 uur volgt een optreden van Alte Kamera den en om 17.00 uur is de trekking van de loterij en worden twee personen verblijd met een weekendje Parijs. In de film over Kloosterzande in de jaren 1936-1954 - die ruim een uur duurt - spelen de be volking van het dorp en de omgeving een belangrij ke rol. De film bestaat onder meer uit aan elkaar gemonteerde oude privé-opnamen van historische optochten, unieke dorpsgezichten, de aankomst van koningin Wilhelmina te Walsoorden en beelden uit het verleden van Ossenisse. De film laat ook beel den zien van de bevrijding. Tot slot is een parade te zien van alle verenigingen, die rond 1954 in Kloos terzande actief waren. Voor liefhebbers is deze film op videoband te koop (tot 21 mei voor 35 en daarna voor 42,50) bij de secretaris van de harmonie, F. van Waes, Em- mastraat 5 in Kloosterzande. De opbrengst van de verkoop komt gedeeltelijk terecht bij de harmonie THEATER GOES Kattaikkuttu-theater (Indiaans theater) - 't Beest Beestenmarkt 3 - 20.30 uur TERNEUZEN You're The Top (theatershow) - over het leven en werk van Cole Porter - met Willem Nijholt en Ger- rie van der Klei - Zuidlandtheater Zuidlandstraat 111 - 20.00 uur 35) SPORT AXEL Avondwandelvierdaagse - 5-10- 15 km - Kantine Voetvalvereniging AZW Sportlaan -18.30 uur 5) BRESKENS Avondwandelvierdaagse - Het Wapen van Breskens -19.00 uur HULST Avondwandelvierdaagse - Den Dullaert-19.00 uur VLISSINGEN Avondwandelvierdaagse - 5-10- 15 km - Clubhuis Zeeland Sport Bas- kensburgplein -18.00 uur 4) DIVERSEN AARDENBURG Smokkelroute - puzzelrit voor au to's en fietsen - routebeschrijvin gen bij Gasthof de Jonge Leeuw en Drogisterij U.B.Goiff (t/m 9 juli) GOES Goes En Passant - wandelroute langs kunstwerken met prijsvraag - route verkrijgbaar bij WV - diverse winkels binnenstad - 9.00-17.00 uur - niet op zo (van do t/m wo) SLUISKIL Kermis (18 tot 22 mei) KLOOSTERZANDE De Kastanje - kaarting -19.30 uur CLINGE Malpertuus - ouderengymnastiek en biljarten -13.30 uur OSSENISSE Hof ter Nesse - koersbal - 14.00 uur GRAAUW Gemeenschapshuis - kaarting bieden -13.45 uur AXEL 't Sportuus - sportinstuif - 13.30 tot 15.00 uur Gregoriuscentrum - kaarting - 14.00 uur KOEWACHT 't Hoekse - bejaardenschieting - 15.00 uur LAMSWAARDE De Lamsoren - schieting voor be jaarden -13.30 uur STOPPELDIJK 't Gelaag - kaarting -14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Legends of the Fall 't Beest 20.30 uur Caro Diario HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Terminal Velocity 20.00 uur De Vliegende Hollander 20.00 uur Streetfighter MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Pulp Fiction VLISSINGEN Alhambra 1-2-34 20.00 uur Streetfighter 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Boys on the side 20.00 uur Don Juan KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Exit to Eden 20.00 uur IQ 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Shawshank Redemption Iedereen in de familie weet dat Toos een stipte meid is. Maandag is het bij Toos zodoende nog altijd wasdag en vrijdags krijgt de buitenboel een grote beurt. Elke dag, precies één uur 's middags is het warm eten bij Toos. Haar man Arie en hun drie jonge kinders scharen zich dan om de ronde tafel, danken vroom de Heer voor zijn goede gaven en eten wat Toos heeft bereid. Een leven van mooie eenvoud. Dat heeft ze van haar ouders, die van het platteland komen. Toen ik op een zondagmiddag tegen kwart over één Toos ge haast op haar fiets voorbij zag stuiven, de jongste - Bertje van drie in het stuurzitje en een gietijzeren juspan op de bagagedrager, wist ik dat er iets mis was. Toos onder etenstijd op straat - dat bete kent onheil! Ik fietste zo snel als ik kon achter haar aan. Bij het stoplicht kon ik haar aan spreken. „Wat is er loos, Toos? vroeg ik. Ze toonde mij een rood aangelopen gezicht. Ik zag ro de zenuwvlekken in haar hals. „Hou op!", riep ze paniekerig. „Die stomme Ariel Onze hele zondag is naar de haaien!" Bertje in zijn zitje, hief een gierend geluid aan. „Hoor je het?" vroeg Toos. „Zo zitten er thuis nog twee te blèren. En Arie zit erbij met een gezicht van zeven dagen onweer! Leu ke zondag!" „Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd?" vroeg ik bezorgd. Toos is normaal niet zo gauw uit haar evenwicht. „Nou, Arie kwam gisteren met een slachtkip thuis!" sprak Toos, terwijl we samen fietsten. „Kip?" vroeg ik verbaasd, „wat mankeert er aan een kip?" „Ach," zei Toos, „ze lus ten best kip bij mij thuis, hoor, maar het ging nou juist om de ze éne kip!" Ze keek woedend naar de juspan op de bagage drager. Bertje volgde haar blik en keek alsof de pan een con tainer met atoomafval was. „Je weet dat mijn ouders een toom kippen hebben rondlo pen," riep ze boven Bertjes ge jammer uit. „Ieder jaar komen er kuikens en dan worden de oudste kippen geslacht. Net als vroeger, toen ze nog een boerenbedrijfje hadden. Nou, gisteren gaven ze Arie weer eens zo'n kip mee naar huis. De bedoeling was het beest vandaag op te eten. Ik ging dat ding braden." „Dat is toch normaal?" vroeg ik. Toos schreeuwde nu boven Bertjes geblèr uit: „Ja, dat is zeker normaal! Natuurlijk is dat normaal! We eten wel va- Q Door Tom Koopman ker kip. We zouden deze dan ook heel normaal hebben op gepeuzeld als die zak van een Arie, toen hij de kip uit de pan viste, niet gezegd had: „Kinde ren, jullie kennen deze kip vast nog wel! Het is die bruine, die zo pikvinnerig kon wezen in opa's kippenren!" Bertje verhoogde zijn volume met enkele decibellen. Voor bijgangers bleven staan. „Had die gek z'n bakkes maar ge houden!" klaagde Toos. „Waarom moest-ie zo nodig het signalement van die kip geven? Voor-ie uitgesproken was begon Riet, onze oudste, te kermen. 'Dat was Piere wiet!', riep ze. 'Ze hebben Pie rewiet doodgemaakt en nu zit ze in de pan! Ik moet geen Pie rewiet! Ik eet net zo lief Bertje op!'" Riet stak Peter en Bertje aan. In no time zaten ze alle drie te janken. Snot en kwijl! Ieder een scheen een speciale band met die rotkip te hebben ge had. Hij krabde zo leuk in de grond, zeiden ze, en hij had zo'n sexy snavel. Je kent dat wel! Riet scheen zelfs met hem gepraat te hebben. Alsof het E.T. was! Arie maakt er een geintje van. „Nou Pierewiet in de pan zit moeten we er maar een spiri tist bij halen om te vragen of ze het er mee eens was!" zei- ie. Enfin - niemand hoefde meer kip, zelfs Arie niet. Hij wou niet voor kannibaal versleten worden. Ze wees op haar ba gagedrager. „Ik heb mijn moe der opgebeld. We ruilen van vlees. Zij krijgt onze kip en wij krijgen van haar hun twee su- cadelappies voor ons vijven. Daar jankt bij ons niemand om!" Voor haar ouders huis liet ze mij even naar het knap perig bruine lijkje van de kip kijken. „Rust zacht, Piere wiet!" zei ik onwillekeurig. Vogelwaarde VOETBALTOERNOOI - De jeugdafdeling van de vijftig jaar bestaande voetbalvereni ging Vogelwaarde houdt zater dag 20 en zondag 21 mei het jaarlijkse Burgemeester Molt- hoff-jeugdtoernooi. Zaterdag beginnen de wedstrijden van de D-, E- en F-pupillen om 13.00 uur. De A- en C-pupillen zijn zondag vanaf 12.00 uur aan de beurt. De deelnemende verenigingen zijn METO, Ter- neuzen, Hansweertse Boys, Hontenisse, Walcheren, Graauw, Oostburg, SDO, RCS, Terneuzense Boys, HW, Zaamslag en Vogelwaarde.

de Stem | 1995 | | pagina 17