nda Verzet tegen omroepplan Nuis Kwik-Fit li II ii S,k"keuS,ei Weisglas: 'Pronk kan staatssecretaris worden' CDA stelt Helgers onder curatele PvdA, D66 en WD vinden plan te behoudend, omroepen vinden het te ver gaan Janboel Drugbende vrijuit door bescherming informant 135 R 13 S pst 69.- 145 R 13 T pst 75.- 155 R 13 T pst 79.- 165/70 R 13 T pst 85.- 175/70 R 13 T pst 95.- DESTEM BINNENLAND A3 I lukkig. „Echt een eitje. Ik ging I zitten, las het examen door en wist gewoon alles." 'Plofkoffer' explodeert in winkel BESTEM COMMENTAAR 'Onderzoek met wilsonbekwamen soms toelaatbaar' Rosenboom wint de Libris-prijs BINNENLAND KORT li \G 17 MEI 1995 A2 omgaan. Mede dankzij een Ital goede vrienden en vrien- Inen, bij wie ik ook nu nog 0n I moment van de dag met mijn lhaal terecht kan zodra ik dat lig heb." Ijt van haar eigen rol tijdens 1 geruchtmakende processen bewoond door tientallen ver- pnwoordigers van media uit |nen- en buitenland, heeft Yo- Sda geen moment gehad. Ook pr het in die periode vooral lor de 'tegenpartij' geuite ver- Ijt dat Yolanda zelf te pas en te ■pas de publiciteit zocht, is zij Eg steeds niet gevoelig. „Als ik |es over mocht doen, zou ik het Tecies zo doen als ik nu heb Haan. Al die publiciteit heeft t geholpen. Misschien dat ik de kcht van de media nog wel' per zou proberen uit te bui- n 1 blanda heeft weer evenwicht pvonden in haar leven. Ook har drie kinderen, in leeftijd triërend van zeven tot negen lar, gaan volgens hun moeder lis een trein'. Yolanda: „We Jspreken alles. Ik heb een spe- lale antenne om zaken op te pngen als de kinderen wat vars zit. En dat gebeurt na- burlijk wel eens. Twee maanden leleden nóg heb ik ze van school kten veranderen omdat ze peeds werden geconfronteerd net opmerkingen dat hun moe- Ier baby'tjes heeft doodge maakt. Op hun nieuwe school laat het goed. Met de schoollei ding heb ik uitgebreide gesprek- len gevoerd en de leerkrachten legeleiden mijn kinderen uitste kend." [We slaan ons er wel doorheen," lo besluit Yolanda. „Natuurlijk Benk ik wel eens na over de periode die nog komen gaat. De finderen worden tenslotte steeds nondiger en gaan steeds meer hadenken. Het gaat nu goed met Ins en dat proberen we vast te jiouden. Alleen met zo'n positie ve instelling kan je wat van het (even maken en juist dat heb ik ne na alle ellende heilig voorge nomen." WOENSDAG 17 MEI 1995 menwerking zou staatssecre- O taris moeten worden als de Tweede Kamer aan het eind van dit jaar de plannen van j,et kabinet voor de bijstelling van het buitenlands beleid goedkeurt, de zogenoemde herijking. Dat vindt buiten landwoordvoerder Weisglas van de VVD. gij voegt er echter aan toe dat het „iet realistisch is om in een zit- lend kabinet een minister te de sraderen. De Kamer zou wel kunnen besluiten in een volgend kabinet Ontwikkelingssamen- j aan een staatssecretaris Nineke Grootswagers uit St. Willebrord is wat minder en- thousiast. Hoe langer zij over het examen nadenkt, hoe meer ze tot de conclusie komt dat ze toch een gedeelte -is vergeten. „Zie je wel, ik wist dat er iets fout was. Ik ben gewoon de eerste paar vragen vergeten in te vullen. Ik had ze overgeslagen, en ben het daarna compleet vergeten." Lang blijft ze daar niet bij stil staan, want er moeten plannen worden gemaakt. Een dagje Ef- teling, naar Amsterdam, of naar het 'My way'-examenfeest in Dronten, Het maakt niet uit, zolang het maar gebeurt voordat de eindexamenuitslag er is. „Dan hebben we in ieder geval nog plezier gehad." De Stem bezoekt in deze eind- I examenperiode dagelijks ee school in het verspreidingsgecieo. Vandaag is het scholengemee schap De Rede in Terneuzen. Goede antwoorden examenvragen, verstrekt door het Cito. Antwoo den onder voorbehoud. vbo(c) mavo(c) scheikunde 1C.2C.3B.4A.BC.6B.7F.8a9e 10 D, 11 8, 14 D, 16 A, 17 S, la°'g4Di 25 8, 27 C, 28 D, 29 8, 31 C, 33 A 35 B, 36 D, 39 C, 40 D, 41 A, 42 B, 4 vbo(d)mavo(d) scheikunde 1 A, 2 S, 3 C, 4 C, 5 E 6 F, 7 8, IB. 10 8,11 D, 12 C, 13 A. 14 0, 17 8. 22 26 A, 27 C, 28 D, 29 A. 33 B, 35 C, 36 C, 37 A, 38 A, 41 C. naar de hogere status van zelf standige gemeentes getild, J het met een andere indeling dertien. Daarvoor zijn dus juis minder bestuurders en amo naren nodig dan er nu al zijn- Na de aanloopkosten van ma maal 100 miljoen zal - bleek uit onderzoek - de sta provincie zeker winstge zijn en de burgers dus niet m geld kosten. Amsterdam bli'jft ook stad van het land, waar de we koning beëdigd en 'n®tatus digd wordt. Op zich is die status in de wet vrij vaag, maa bij gaat het niet om de g en i te maar om de stad, de p die blijft zoals die is. ..oHs- I Bij alle gekrakeel over d ten provincie zou je haast ve b dat het om een dubb1el mers dum gaat. De Amsterdamm^ mogen zich ook uitspre ,;e de toekomst van een weilan bij Sloten, aan de west -n de stad, de Vrije ^ee^ein kan een grote stad ook zijn. toe te wijzen. Weisglas kan op weinig steun bij zijn coalitiepartners rekenen: de PvdA ziet niets in zijn voorstel en D66 vindt dat de discussie over ministers en staatsscretarissen in een kabinetsformatie thuishoort. Minister Pronk verklaarde zater dag dat hij er in het kader van de herijking van het internationaal beleid niet langer tegen is dat de regionale directies (voor bij voor beeld Afrika en Azië) van Buiten landse Zaken en Ontwikkelings samenwerking integreren. Ont wikkelingssamenwerking is geen apart ministerie, maar een direc toraat-generaal van Buitenland se Zaken. De regionale directies zouden na de samenvoeging onder twee mi nisters vallen en dat is niet lo gisch, aldus Weisglas. „Er moet dan ook één kapitein op het schip zijn." De WD heeft er nooit een geheim van gemaakt grote moeite te heb ben met Pronks opstelling als 'minister voor Afrika'. Pronk kan niet nog tijdens deze kabinetsperiode als staatssecre taris verdergaan, stelt Weisglas. „Daarmee haal je de bouwstenen uit de coalitie." Maar de Kamer kan wel bij het bespreken van de herijking vaststellen dat ontwik kelingssamenwerking in de toe komst onder een staatssecretaris valt. Weisglas wijst erop dat er voor Europese Zaken ook een staats secretaris is 'terwijl Europa zo ongelooflijk belangrijk is voor Nederland'. De partij heeft al eerder gepleit voor een staatssecretaris voor ontwikkelingssamenwerking. „De herijking is hèt moment om dat opnieuw aan de orde te stel len", aldus de WD-zegsman. „Wij moeten niet blijven steken bij het schuiven met ambtelijke bureaus." De PvdA is er absoluut op tegen het ministerschap voor ontwik kelingssamenwerking te degra deren tot een staatssecretariaat. Daar is de Nederlandse inbreng op internationaal terrein te be langrijk voor, zegt Tweede-Ka merlid Apostolou (PvdA). Verder is met een minister de aandacht voor ontwikkelingslan den in het kabinetsberaad ge waarborgd. Bovendien is met ontwikkelings samenwerking nogal wat geld ge moeid, stelt de PvdA'er. Wat D66 betreft zou het degrade ren van Pronk een bom onder de coalitie zijn. De vaststelling van posten van ministers en staatssecretarissen is in een volgende kabinetsfor matie pas weer aan de orde, aldus buitenlandwoordvoerder Van den Bos. Hij vindt wel dat de Kamer bij de herijking de coördinerende rol van de minister van buitenlandse zaken explicieter moet vastleg gen. Zeker als directies van Buiten landse Zaken en Ontwikkelings samenwerking deels integreren en Economische Zaken een dui delijker stempel op het interna tionaal beleid zal zetten. Van onze redactie binnenland Den Haag/Hilversum - De regeringspartijen PvdA, D66 en WD en de omroepen hebben kritiek op het mediaplan van staatssecretaris Nuis van Cultuur. De omroepvereni gingen willen ook na het jaar 2000 individuele zendver gunningen krijgen. De regeringspartijen vinden daaren tegen dat Nuis niet ver genoeg gaat met de vernieuwing van de publieke omroep. Het kabinet laat volgens hen het Hilversumse omroepbestel te veel intact. Nuis wil de omroepen in de vol gende eeuw geen zendvergunning meer geven. De zendvergunning wordt dan per zender afgegeven. Samen met minister Wijers van Economische Zaken stuurde hij gisteren een brief over de toe komst van het bestel naar de Tweede Kamer. Aanleiding hiervoor is de te ver wachten toename van de concur rentie als Veronica per 1 septem ber commercieel wordt. Dat zal niet alleen leiden tot lagere kijk cijfers voor Hilversum, maar mo gelijk ook tot minder inkomsten uitredame. Het kabinet vreest hierdoor fi nanciële problemen voor Hilver sum. Steun uit Den Haag is dan uitgesloten, aldus Nuis. De publieke radio- en televisie zenders moeten volgens Nuis een duidelijker profiel krijgen. Om de concurrentie beter aan te kun nen, krijgen de omroepen nu elk een vergunning voor de komende vijf jaar. Voorwaarde is dat ze gaan samenwerken. Nuis en Wijers willen een einde maken aan de machtspositie van de verenigingen en hun voorzit ters. Directies en professionals krijgen meer macht, de besturen zullen afstand moeten houden. Nuis vindt dat de radio- en tv- Gramsbergen (anp) - Een zoge naamde plofkoffer met geldcas- settes is gisteren in een drogiste rij in Gramsbergen door een technische fout geëxplodeerd. Een enorme wolk van oranje poe der was het gevolg van de explo sie. De hele dag is een ploeg van tien mensen bezig geweest met Jet reinigen van de zaak. Dit soort koffers laat men nor- ®aal op afstand ploffen zodra W dief er mee vandoor wil gaan. zenders een eigen management moeten krijgen. Samenwerking tussen de zendermanagers is noodzakelijk om effectief te kun nen werken en programma's be ter op elkaar af te stemmen. Dat moet leiden tot de vorming van één publieke omroep. Volgens Avro, KRO en NCRV, die samenwerken op Nederland 1, schetsen de bewindslieden een te negatief beeld van de publieke omroep. De Tros keerde zich in de felste bewoordingen tegen de plannen. „Met een letterlijke uitvoering van de plannen van staatssecre taris Nuis is Nederland op weg naar een staatsomroep waarin geen ruimte meer is voor pluri formiteit." De Tros vindt dat elke omroep vereniging een eigen kanaal moet kunnen krijgen. Behoud van identiteit blijft een sleutelwoord in Hilversum. De NOS is het in grote lijnen eens met de brief van Nuis. NOS- voorzitter Van der Louw: „Nuis erkent het belang van de publie ke omroep. Hij wil niet terug naar minder netten. Hij rekent tot 2000, dat is een redelijk vaste basis." Het kabinet wil een maatschap pelijk debat houden over de toe komstige taak van de overheid op het gebied van de media. Volgend jaar moeten daarover knopen worden doorgehakt. WD en D66 vinden het vreemd dat het kabinet een debat aan kondigt en tegelijk aangeeft dat er over vijf jaar een concessie per zender wordt gegeven. „Dat betekent dat de omroepen zich daarop voorbereiden en dat je er straks niets meer aan kunt veranderen," aldus D66-Kamer- lid De Koning. „Van een open de bat is nu geen sprake," vindt WD-Kamerlid Dees. De PvdA heeft daar niet zo veel moeite mee. Wel had PvdA-me- dia-specialiste Van Nieuwenho- ven liever gezien dat tegelijk de opheffing van de huidige om roepverenigingen was aangekon digd en dat er gesproken zou worden over de vorming van één publieke omroep. 's uitgesloten. Partijvoorzitter Helgers gisteren in de CD A-fractiekamer, waar hij tekst en uitleg gaf over zijn uit latingen over de personele bezetting van de fractie. foto anp DISCUSSIE over de wao-problematiek is als een lavastroom: aa9. maar niet te stuiten. Al jarenlang wordt het politieke land- cnap geteisterd door erupties over de wao, in de vorm van dis mies, hele en halve maatregelen. Maar ze hebben allesbehalve D«n geschapen. •««de begon - nadat het de politiek jarenlang aan moed had woken in te grijpen in de wildgroei van het aantal wao'ers - ^voorstellen voor een nieuwe wetgeving. De aanvaarding "tie Plannen duurde veel langer dan was voorzien. En toen de igeving gepraktizeerd moest worden, bleken de beleidsmakers ^onster te hebben gecreëerd. le|keuringen werden door bureaucratische artsen zo strak uit val!' c'at Binnen de kortste keren de categorie 'schrijnende ge- ee enfwas geboren. Er wordt bovendien geoordeeld op basis van Jl'H'rif.matiesysteem dat uitgaat van theoretische normen die in De z'h'1* rampzalig blijken uit te pakken, van s aan n'euwe wetgeving vastklampende staatssecretaris «amp la'e ^aken' Linschoten, bleek - onder druk van een ruime LI ^L^rderheid - bereid de herkeuringseisen te versoepelen, bi,,; n weigert echter categorisch de oudere wao'er van her- 3 u't te zonderen. Het is -e ^west'e heeft tot grote spanningen in de coalitie geleid. CDA n e] ondenkbaar dat de PvdA steun zoekt bij oppositiepartij Het vp hardnekkige WD op de knieën te krijgen. arht ^an C'e va'1 we'te P'aatsen- Een leeftijdsgrens is al- "ieuwp ®ovendien zijn de liberalen als de dood voor een fJnrriQn 9[°ei van het aantal wao'ers. Dat laatste is echter vrijwel 'anwasiï -e huidige daling is zo spectaculair dat hernieuwde Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft partijvoorzitter Helgers giste ren onder curatele gesteld. Helgers mag zich tot drie maanden voor de verkiezin gen niet meer in het openbaar uitlaten over de personele be zetting en de politieke koers van de Tweede-Kamerfractie. Dat is de uitkomst van het vier uur durend beraad dat de flink geïrritteerde CDA-fractie giste ren met de partijvoorzitter had over diens pleidooi in de media voor een stevige vernieuwing van de fractie. Die vernieuwing zou onder andere moeten bestaan uit het vergroten van het aantal ka tholieken. Fractieleider Heerma weersprak na afloop van het beraad dat de partijvoorzitter 'gemuilkorfd' is, maar voegde er wel aan toe dat als het om dit soort boodschap pen gaat er 'maar één kapitein op het schip is'. Heerma zei gisteren dat Helgers met zijn uitspraken over de be manning en de oppositierol van de Tweede-Kamerfractie heeft bijgedragen aan het beeld alsof 'bij het CDA de boel in brand staat'. De conclusie van de 'pitti ge discussie' tussen Helgers en fractie was volgens hem duide lijk. „Men moet geen aanleiding geven tot dit soort beeldvorming. Helgers vindt dit zelf ook. Hij heeft verklaard dat het hem zeer verdriet." Heerma zei dat er wat de fractie betreft helemaal geen behoefte is aan discussies over de 'poppe tjes'. „De partij zit niet te wach ten op een discussie over het aan tal katholieken en protestanten in de fractie; we moeten het over de inhoud hebben." Helgers ver klaarde na afloop van het beraad zelf ook helemaal geen discussies daarover te willen voeren. „Voor zover ik die discussie heb opge roepen, betreur ik dat," aldus de partijvoorzitter. Volgens hem is tijdens het overleg met de fractie het wederzijds vertrouwen 'her bevestigd'. „We hebben het voor taan over de inhoud, niet over de mensen." Fractieleider Heerma maakte duidelijk dat ook het CDA-Kamerlid Van der Linden gisteren aan de fractie het nodige heeft moeten uitleggen over diens verhulde dreigement vorige week tot afsplitsing van de CDA'ers in het Zuiden. Volgens Heerma heeft Van der Linden het woord 'afplitsing' nooit in de mond genomen. Den Haag (anp) - Medisch- wetenschappelijk onderzoek met mensen die zelf niet kun nen zeggen of ze hier aan mee willen doen, is onder strenge voorwaarden toelaatbaar. Dat geldt ook voor onderzoeken waar de proefpersonen zelf geen directe baat bij hebben. Voor de vooruitgang van de gezondheids zorg voor kinderen, voor mensen met een verstandelijke handicap en demente ouderen is dit onder zoek onontbeerlijk. Dit staat in het advies Medisch- wetenschappelijk onderzoek met wilsonbekwamen dat gisteren is aangeboden aan de ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdrager (Justitie). Het advies is opgesteld door een commissie van deskundigen. Aanleiding waren bedenkingen in de Tweede Kamer een paar jaar geleden tij dens de behandeling van het Wetsvoorstel medische experi menten. De commissie heeft zich over de vraag gebogen of mediseh-we- tenschappelijk onderzoek met mensen die niet zelf toestemming kunnen geven en dat niet ten goe de kan komen aan de betrokken personen zelf, noodzakelijk en uit ethisch en juridisch oogpunt toelaatbaar is. De deskundigen onderscheiden twee soorten onderzoek. Het ob- servationeel onderzoek waarbij sprake is van een zo goed moge lijke beschrijving van de be staande situatie en het interven tieonderzoek. Hierbij kan het gaan om het on derzoeken van geneesmiddelen, van de effecten van bestraling en van een nieuwe chirurgische me thode. Bij beide vormen van on derzoek heeft de proefpersoon volgens de deskundigen geen di rect voordeel. Wel kunnen pa tiënten later hulp krijgen met de therapieën die op basis van dat onderzoek zijn ontwikkeld. De commissie concludeert dat voor wilsonbekwamen heilzame technieken niet ontwikkeld zou den zijn zonder het medische- wetenschappelijk onderzoek. Amsterdam - Thomas Rosen boom (39) krijgt de Libris Litera tuurprijs voor zijn roman 'Ge wassen vlees'. Aan de prijs is het bedrag van 100.000 gulden ver bonden. De jury merkt over 'Gewassen vlees' op dat deze historische ro man opvallend gedurfd is en dat bij de schrijver 'vakmanschap, li teraire bevlogenheid en virtuosi teit hand in hand gaan'. Rotterdam (anp) - De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren veertien leden van een Marokkaanse drugbende niet veroor deeld omdat het Openbaar Ministerie weigert gedetailleerde informatie te ge geven over vier pseudokopen. flifir'6 '""dwatervrees houdt de VVD de ogen gesloten voor de we a"euag. Veel oudere wao'ers worden volgens de nieu- 'aal niet en,ardeidsgeschikt verklaard, terwijl de arbeidsmarkt to- tanier n u z''te wachten. Een groep kanslozen wordt op deze Depoiiti l J109 eens van hun sociale zekerheid beroofd, zie die ni eft van de wao een iant>oel gemaakt. De zoveelste ru- woedt, geeft weinig hoop op beterschap. De rechtbank verklaarde het OM niet ontvan kelijk. Het zogenaamde Ramola-proces is daardoor grotendeels mislukt. Tegen de twee leiders van de bende werd eerder 12 jaar cel geëist. Een derde kopstuk van de organisatie hoorde 10 jaar tegen zich eisen. Tegen de ove rige elf leden had het OM straffen van 2,5 tot 8 jaar geëist. De rechtszaak tegen twee ande re verdachten is nog niet afgerond. De bende leverde grote hoeveelheden cocaïne en heroïne aan gebruikers via videotheken, koffieshops en snackbars in Rotterdam. Met name drugstoeristen uit België, Frankrijk en Duitsland waren hier kind aan huis. De orga nisatie werd in oktober vorig jaar opgerold. De politie kwam de kaak op het spoor na een melding van de Rabobank in Utrecht, waar geregeld veel buitenlandse valuta's werden gewisseld. De drugsbende bleek te bestaan uit twee organisaties: drugverkopers en geld wisselaars die de illegale inkomsten probeer den wit te wassen. Het onderzoek dat werd opgestart kreeg dan ook de naam Rabo Mo ney Laundry (Ramola). Eind maart, vlak voor de rechtzitting, werd duidelijk dat de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) tijdens het gerechtelijk vooron derzoek vier pseudokopen had laten doen door een informant. De rechtbank eiste daar op openbaarmaking van de processen-ver baal die hiervan waren opgemaakt. Het OM weigerde dit omdat hierdoor de identiteit van de informant prijs zou worden gegeven. Na herhaald aandringen van de rechtbank overlegde het OM uiteindelijk wel een aange past proces-verbaal waar echter een groot deel van de informatie uit was gehaald. Ook de officier van justitie belast met CID-zaken en de chef van de regionale CID die als getui gen urenlang door de rechtbank en raadslie den werden ondervraagd, weigerden gede tailleerde informatie over de pseudokopen te- geven. Door deze opstelling heeft het OM de niet- ontvankelijkverklaring van de zaak zelf over zich afgeroepen, stelde rechtbankpresident mr. J. In 't Velt-Meijer gisteren. „Het aankopen van verdovende middelen is een opsporingsmethode die vergaand en in grijpend is en die volledig door de rechter dient te worden getoetst. Toetsing is echter alleen mogelijk als volledige inzicht wordt gegeven wat er zich tussen verkoper en koper heeft afgespeeld," aldus de rechtbankpresi dent. De informatie die het OM heeft verstrekt over de pseudokopen is volgens de rechtbank on- Als dat zou kunnen... Een stel Bredanaars is bij de Raad van State geweest om ervoor te pleiten dat de lichtmasten van een nabijgelegen hockeyveld voortaan gedoofd blijven. Zij als omwonenden hebben last van de overvloed aan licht. Ik schaar me bij deze achter het verzoek van die Breda naars, want fel brandende lichtmasten rond hockeyvel den zouden alleen al uit oogpunt van energieverspilling verboden moeten worden. Stiekem hoop ik ook dat er ergens een actiegroep op staat die tegen de waanzin van kunstgrasvelden bij die zelfde hockeyclubs protesteert met als argument dat de waterhuishouding er ernstig door verstoord wordt. In elk gat waar wat van hun soort mensen met een eind je hout achter een balletje aan lopen, liggen van die dure, vaak door de gemeente betaalde matten. Gewoon gras is niet goed genoeg, nee, de balletjes moeten ook als het re gent, kunnen rollen. En als het donker is dus. Als de gemiddelde hockeyer nou overdag geen tijd zou hebben om deze zomerse versie van damesvoetbal met een stokje te beoefenen, dan zou misschien een enkel regionaal veldje onder een lantarenpaal kunnen, maar die noodzaak is er niet. Echt, het is zonde van de stroom en hartstikke slecht voor het donker, zo las ik gisteren in de krant. Hockeyen bij kunstlicht is dus kortom een a-sociale bezigheid. MERIJN voldoende. „Het Openbaar Ministerie heeft al bij het besluit om pseudokopen te laten doen ervoor gekozen om hier geen mededelingen over te doen. Dit is in strijd met de goede pro cesgang." De rechtbankpresident memoreerde dat vol gens de richtlijnen van de procureurs-gene raal uit 1991 pseudokopen bij voorkeur door een politiefunctionaris moeten worden ge daan. Bovendien is het volgens deze richtlijnen niet de bedoeling dat de omstreden opsporings methode alleen voor CID-doeleinden wordt gebruikt, aldus In 't Velt-Meijer. Als gevolg van de uitspraak van de rechtbank kwamen veertien verdachten gisteren meteen op vrije voeten. Enkele verdachten werden wel wegens uitkeringsfraude of vuurwapen bezit veroordeeld tot korte celstraffen. Vijf verdachten die voor de drugbende bui tenlandse valuta's wisselden, werden wel ver oordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat ze zich schuldig hadden gemaakt aan opzetheling. De geldwisselaars kregen gevangenisstraffen opgelegd tot dertig maanden, waarvan een deel voorwaardelijk. Persofficier mr. H. Wesselink kon gisteren nog niet zeggen of het Openbaar Ministerie in hoger beroep gaat. „We gaan eerst de uit spraak van de rechtbank bestuderen," aldus Wesselink. Zakenman werd ontvoerd om klein bedrag Rotterdam - De drie mannen die maandag een 56-jarige zaken man in Rotterdam hebben ontvoerd, wilden slechts enkele dui zenden guldens voor zijn vrijlating. De ontvoerders meenden op dat geld recht te hebben na een geleverde prestatie aan de zaken man. Van een serieus losgeld is geen sprake geweest. Dat bevestigt een woordvoerster van de regiopolitie in Rotterdam. Rond half tien maandagavond lieten de ontvoerders hun slachtoffer vrij in Bre da. Rechercheurs uit Schiedam pikten hem daar op en deden een kort buurtonderzoek. Dit leverde geen sporen van de ontvoerders op. Zij zijn nog voortvluchtig. Het bedrag dat ze eisten is niet be taald. Tweede Edese pyromaan aangehouden Ede - De politie heeft een 18-jarige Edenaar aangehouden, die be kend heeft acht brandjes te hebben gesticht. De man volgde hier mee het voorbeeld van een 21-jarige plaatsgenoot, die dertig branden aanstak. De aandacht die deze pyromaan kreeg, veroor zaakte bij de 18-jarige een onbedwingbare drang om ook brand te stichten. De Edenaar is geen bekende van de vier verdachten, die eerder door het speciale brandenteam zijn aangehouden. Met de beken tenis van de 18-jarige zijn bijna alle van de ruim veertig branden die in Ede woedden opgehelderd. Hij veroorzaakte brand in vuil containers en een vuilnisauto. Register Canadese begraafplaats weg Holten - Van de Canadese erebegraafplaats in Holten is het regis ter gestolen dat informatie bevat over de militairen die daar zijn begraven. Ook het boek met de namen van de mensen die de be graafplaats hebben bezocht, is verdwenen. De twee boekwerken lagen in een nis die permanent toegankelijk is. De dieven hebben ook Canadese vlaggetjes weggehaald die daar tijdens de recente herdenking bij de graven waren neergezet. Op de begraafplaats in Holten liggen 1400 Canadezen begraven die tijdens de bevrijding van Noordoost-Nederland om het leven zijn gekomen. Inval politie bij raadslid CP'86 Rotterdam - De politie heeft gisteren huiszoeking gedaan bij het Rotterdamse CP'86-gemeenteraadslid M. Freling. Volgens officier van justitie mr. H. Wesselink is de huiszoeking gedaan op verzoek van de Duitse autoriteiten. Ook in Duitsland zijn gisteren huis zoekingen verricht bij rechts-radicalen. De Rotterdamse politie heeft tegenover het CP'86-gemeenteraadslid verklaard dat de Duitse justitie hem verdenkt van contacten met verboden Duitse extreem-rechtse groeperingen. Ook wordt Freling verdacht van het verspreiden van racistische lectuur in Duitsland. Hij is niet aangehouden. Zestien jaar cel geëist tegen drugbaron Rotterdam - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft gisteren tegen drugbaron J. L. zestien jaar onvoorwaardelijke celstraf en drie miljoen gulden boete geëist. Hij gaf volgens justitie de afge lopen vier jaar op 'angstwekkende wijze' leiding aan een drugor ganisatie. De zaak tegen de bende van L. is het grootste strafpro ces dat ooit in Rotterdam is gevoerd. De politie en Justitie hebben 88.000 telefoongesprekken afgeluisterd, 94 getuigen en nog eens 64 verdachten verhoord. Het megaproces is gericht tegen elf ver dachten. De overige verdachten komen mogelijk na de zomer aan de beurt. 'Haast met elektronische snelweg' Den Haag - De Tweede-Kamerfracties van WD, D66, PvdA en CDA willen dat het kabinet meer haast maakt met de elektroni sche snelweg. Daarnaast moet duidelijker worden hoe het kabinet het beschikbare geld voor de snelweg wil besteden en hoe uitwas sen via de computer voorkomen kunnen worden. De angst dat Nederland de concurrentieslag met andere Europese landen verliest, bleek gisteren groot tijdens een debat over het Nationaal Actieplan Elektronische snelwegen met de betrokken ministers. ADVERTENTIE ti AKKU'S, APK, BANDEN, OLIE VERVERSEN, REMMEN, SCHOKDEMPERS, TREKHAKEN EN UITLATEN. OP ALLE ONDERDELEN BETER BEL ONS_NlH ZIE GOUDEN_GIDS_ 11

de Stem | 1995 | | pagina 3