Lucas Reijnders van Natuur en Milieu ziet lichtpunten XV E STEM Ecofestatie Utrecht: 'het gezondste feest van Nederland' Een volk van stoffers, soppers en schrobbers Bewegen y**e Informatie \si' Verantwoord Reislust Culturele omslag \G 17 MEI 19951 D2 Isinformatie. 8.55 Weerman. 9.07 Mi,** I. 9.30 De scheurkalender. 10.07 Draaibank lo De scheurkalender. 11.07 Van harte ronri |0 De scheurkalender. 12.05 Actualiteit» lice en agenda. 13.10 Radio Nieuwscentra^ |4 Actualiteiten en service voor de rem!' |8 Muziektak. 15.08 Muziek. 17.05 AcS' In. 17.50 De agenda. 18.11 Radio Nieuwe» L 18.28-18.33 Samenvatting - en Dan gelukkig getrouwd, tot luikt. f°T0E0 ene rechter Castrup jegens goudsmokkel veroordeeld, Ih) besluit die rechter eens g°ea e waarheid te zeggen. De rechte is een aantrekkelijke vrouw, die weigert Markus te woord te staan. Daarom zit er voor Mar kus niets anders op dan Cona~ ne Castrup naar Ibiza te lo ken, waar hij in de zoffli werkt. Die zomer moet hi] ook voor zijn werkgever een ba beroven. Na de vakantie o vangt Corinne ineens alllrr computerbanden waar0P ij lei gegevens over zwart g (Duitsland 1, 23.00-00.35) To have and have not A men kaanse speelfilm uit (zwart-wit). Regie: Howard Hawks. Hoofdrollen, phrey Bogart, Walter Brennan en Lauren Bacall. Tijdens Wereldoorlog II hou de Vichy-regering het eil Martinique nauwlettend u gaten om aanhangers van neraal De Gaulle te kunnen achtervolgen. Ook de kaan Harry Morgan, d« J vissersboot aan r9ke t0 erd. verhuurt, wordt geobsf. eU_ Morgan is echter strlk traal, tot hij ontdekt welk thodes politiechef Renard na houdt. „♦«trii- Hij stemt erin de verzeg».1 der Paul de Bursac en vrouw Helen naar Martiniq te halen, maar dat is vaarlijke onderneming- (Duitsland 2, 00.55-02. ne redactie van-Lijf leven is elke woens- rj. en donderdagochtend van 10.00 tot if00 uur bereikbaar voor nadere informa- reacties en tips. Tel. 076-236537. Schrij- maa ook: Dagblad De Stem, redactie j,^jf leven, Postbus 3229, 4800 MB Breda. leven WOENSDAG 17 MEI 1995 DEEL E ilMROEP ZEELAND zie Radio 1.7.05 Omroep Zeeland och Ideditie. 8.08 Radio Nieuwscentrale 832 Iroep Zeeland ochtendeditie. 9.05 Muziek F de week. 10.05 Zeeuwse streken 1105 giek door de week. 12.05 Omroep Zeeland fddageditie. 13.08-13.30 Radio Nieuwscentra J 16.03 Het kanaal door Zeeland. 17.05 Om- fep Zeeland avondeditie. 18.11-18.30 Radio fcuwscentrale ■RADIO 1 1 heel uur en 7.30, 8.30,12.30,13.30,16.30 1.30, 18.30 en 06.30 Nieuws. VARA- 707 Ibensdageditie. AVRO: 12.07 Radiojournaal. -RV: 17.07 Hier en Nu. 19.04 Hier en Nu/Praat- dio. NOS: 20.04 Langs de lijn, sport en muziek $.07 Met het oog op morgen. EO: 0.04 Voor ■e niet slapen kan. 1.02 Zingen in de nacht J)2 Alle mensen. 3.02 EO's Country-uur. 402 iöspels van toen. 5.02-7.00 Wakker op weg RADIO 2 heel uur Nieuws. VARA: 6.04 Ontbijtradio. ROS: 9.04 Gouden uren. KRO: 12.Q4 Tijd voor Lee VOO: 14.04 Nederland muziekland- VRO: 17.04 Van Staa tot zeven. AVRO: 18.04 jan Staa tot zeven, vervolg. EO: 19.04 De gou- jen greep. 20.04 Nederland zingt: Samen zin- jen in. 20.30 Gospelpodium. TROS: 22.04-24.00 Plusic all in RADIO 3 U fik heel uur Nieuws. KRO: 6.04 Breakfast-Club. |VRO: 9.04 Arbeidsvitaminen. VARA: 12,04 'enk aan Henk. 14.04 Tussengas. NCRV: 15.04 'he magic friends. VOO: 17.04 Rinkeldekinkel. IPS: 18.04 Kort en Klijn. EO: 19.04 Spoor 7. ICRV: 20.04 Paperclip magazine. VPRO: 21.04 j iilla 65. TROS: 0.02 Nachtwacht. VARA: 2.02 On- |ij. AKN: 4.02-6.00 Pyjama FM RADIO 4 bm 7.00, 8.00, 9.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. NCRV: 7.02 Preludium. 8.04 Musica sa- j :ra. 9.04 Muziek voor miljoenen. 11.00 Och- j (endconcert. EO: 13.04 Lunchconcert. 14.00 Het Middagconcert. 16.00 De Nederlanden. 17.00 Örgelbespeling. 17.30 Het Duitse oratorium. I |aVRO: 18.04 Jacco's keus. RADIO VIER: 19.00 Vlahlerjournaal. 20.02 Mahlerfeest 1995. Ko ninklijk Concertgebouworkest. AVRO: 23.00 j iazzspectrum. NP5: 0.00-1.00 Vincent na mid- Tdernacht RADIO 5 |Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: 6.45-6.50 (Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbe- Iricht en scheepvaartberichten, 7.02 NOS Spor- j Itief. 07.30 Nieuws. NPS: 7.32 Vroeg op 5. NOS: 18.55 Waterstanden. KRO: 9.02 Dingen die ge beuren (MA/). RVU: 13.08 Gebeurtenissen. 14,02 De schatkamer. KRO: 15.02 Montaigne. NPS: 117.08 Radio UIT. PP: 17.50 Groen Links.] KRO/RKK: 18.02 Op verhaal komen. NPS: 19.00 Nieuws en actualiteiten in het Turks. 19.451 I Nieuws en actualiteiten in het Marokkaans en Berbers. 20.30 Nieuws en actualiteiten in het I Chinees. TELEAC: 21.00 Pronto. 21.30 Overge wicht te lijf. VPRO: 22.00 De avonden, met om ca. 23.00 Archief Ischa. NOS; 23.55-24.00 ANWB- bericht 'Milieu lééft in huishoudens' Eco-eten, eco-auto's, eco-kleding, eco-koffie, er i wordt wat af geëcood. En dat terwijl trenddeskundi- zeggen dat eco en milieu uit zijn, dat mensen 'mi lieu-moe' lijken. Tegen die stroom in wordt van 19 tot 'imei in Utrecht de Ecofestatie gehouden. Een beurs waar alles wat maar iets met eco te maken heeft te zien is. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu over zin en onzin van eco. moet. Bewegen is •je. Zeker als je aan ,...t bent. Het is vaak me gezegd en lang- iaara maar zeker begin ik liet nog te geloven ook. Sportief kun je mij niet noe men. Op drie jaar badminton wat goedbedoelde volley- ial-pogingen na heb ik me I nooit overmatig ingespan ten. Ik was wel een jaar of vijf lid van een ballonteam. "e tijd zijn er heel wat tdruppeltjes gevloeid. onder hoogspanning tortetijd lichamelijk preste ren kun je niet echt sporten noemen. En het varen, dat leed die ballon. i moet. Mijn condi- i op zeker moment zo minimaal dat ik er niet lan- omheen kon. De hoop lat de kilo's door dat bewe en wat sneller zouden ver- ook dat zeggen immers -gaf g. Ik heb rra aan meld bij een sportcen trum. Daarbij ben ik niet over een nacht ijs gegaan. Zo'n fit ness-hal vol bodybuilders is niets voor mij. En goede be- geleiding leek me ook wel verstandig, in mijn geval, «zoektocht leidde naar een waar medische u -6 hoog in het vaandel staat. De eerste keer ®t ik er binnenstapte, Mest ik een huizenhoge «tempel over. Het zweet stond in mijn handen, zo ze nuwachtig was ik. «ar het viel allemaal best Achter de balie zat een iTiendelijke dame, die me 'Wees naar een al net zo vnendelijke collega die de Wers in de gaten hield. Ik vertelde hem wat ik wilde. -■• vooral wat ik niet wilde, «greep direct wat ik be- Mae. Een afspraak voor medische test was snel 5 maakt. Apetrots op mezelf ond ik na een kwartiertje "Riten. Het begin was est een paar dagen later ®tigde wat ik natuurlijk aNg wist. Een conditie 1 nul komma nul'. Plus gewicht 'dat best wat kan'. De motivatie toen de eerste les. Volop over alle fitness-appa- J® waarvan ik nooit had i* °ejJ dat ik ze nog eens gebruiken. Ik liep zes «en een helling op, fc!Zes minuten, 'stepte' a. "N'NRten en fietste nog zes minuten. Vervol moesten diverse spie- *ist!r?7an ik al niet meer ï'stotik ze had, stevig aan let J2e il£ na een uur 11 ,l ers dan constateren ld- me aoS nooit zo goed Ik vond het bij- Pr 0(dt vervolgd) sdactie: W,!an der Velden Door Nico Koolsbergeri In de ozonlaag zitten gaten. Woestijnen rukken op. Oceanen sterven uit. Wat doen we eraan? We brengen de lege whisky-fles naar de glas container, deponeren de aardap pelschillen braaf in de groene bak, zetten de thermostaat een graadje lager, kopen een cfk-vrije koelkast en laten de hond in de goot poepen. We bestrijden het broeikaseffect door oplaadbare batterijen te gebruiken of schar releieren te eten. Redden het re genwoud door lid te worden van Greenpeace. Steunen de vissen in de Noordzee door navulpakken wasmiddel te kopen. Allemaal om het milieu te redden en de on dergang te voorkomen. Niemand denkt er nog echt bij na. „Het milieu is uit," zegt drs Ruurd Hielkema van het toon aangevende trendonderzoeksbu reau Trendbox. „Tenminste," zo corrigeert hij direct: „er is geen sprake meer van dat de belang stelling voor het onderwerp nog toeneemt." Rekening houden met het milieu is vanzelfsprekend geworden. Natuurlijk is elke verpakking ge maakt van gerecycled materiaal, daar hoef je geen actie meer voor te voeren. En dat je bij de kassa niet langer een plastic tasje krijgt, is volstrekt normaal. Helpt het ook? De apocalyps te lijf gaan door eco-kleren te kopen en loodvrij te tanken? „Alles helpt," zegt Lucas Reijnders. Ook de scharreleieren en' het hor- moonvrije kalfsvlees. „Als het milieu er niet mee gediend is dan toch zeker het welzijn van de die ren". Met de mentaliteit zit het volgens hem wel goed. „Het mi lieu lééft in de huishoudens. Al die dingen bij elkaar leveren een substantiële bijdrage aan een be ter milieu." Lucas Reijnders is het geweten van milieuvervuilend Nederland. Hij is directeur van de stichting Natuur en Milieu in Utrecht. En gezaghebbend hoogleraar milieu kunde in Amsterdam. Hij pendelt heen en weer tussen beide werk plekken. Per trein natuurlijk. De milieu-activisten van voor heen zijn gerespecteerde advi seurs geworden. Soms bezetten ze nog een stuk natuur of een fa brieksschoorsteen, planten her en der wat boompjes of dienen op het Binnenhof een petitie in. De Lucas Reijnders, het geweten van milieuvervuilend Nederland, houdt niet van auto's: 'Ook milieubewuste mensen sparen Air Miles.' foto marc bolsius tijd dat de rest van het land wat lacherig of geïrriteerd over zulke zaken deed, is echter voorbij. „Zorg voor het milieu is rand voorwaarde geworden," zegt Hielkema van Trendbox. „Ze is geïntegreerd in de samenleving." Hoe 'gewoon' het onderwerp is, blijkt ook uit het verschijnsel Ecofestatie. In de Jaarbeurs in Utrecht wordt van 19 tot en met 21 mei 'het gezondste feest van Nederland' gehouden. De eerste beurs die, volgens de organisato ren, uitsluitend nieuwe, ecolo gisch en milieutechnisch verant woorde produkten presenteert. Op gebieden als wonen, gezond heid, bouwen, cosmetica, mode, eten en drinken. Ook de organisatoren van de Ecofestatie prijzen het milieuge drag van de huishoudens. „Steeds meer mensen proberen los van verplichtingen een bij drage te leveren aan een beter milieu," melden ze. En uiteraard gaan de bezoekers van de beurs per trein naar Utrecht. Met een alles-in-één- kaart die 25 procent korting op levert op zowel vervoers- als en- treekosten. Op alle terreinen van het leven speelt zorg voor het milieu een rol. In de huishoudens dan, over het bedrijfsleven is Lucas Reijn ders niet zo enthousiast. „Dat be taalt meestal al minder voor energie. De financiële prikkels om iets voor het milieu te doen, zijn gering." In Nederland nemen de bedrijven ongeveer tweederde van de milieubelasting voor hun rekening, in andere westerse lan den is dat ongeveer vijftig pro cent. Leve de huishoudens dus? Nee, zegt Lucas Reijnders ernstig. Want alle winst voor het milieu gaat verloren door de sterk geste gen reislust. Voor alles gebruiken we de auto en onze vakanties gaan steeds verder. „Een keer naar Athene heen en weer met een vliegtuig kost per persoon even veel energie als de verwar ming van een goed geïsoleerd huis gedurende een heel jaar." Onze cultuur stelt mobiliteit ge lijk aan vrijheid. „Daarom wer ken kwartjes van Kok niet," zegt Reijnders. Daarom sparen ook milieubewuste mensen Air Miles. Zetten ze de thermostaat lager maar kopen ook een vliegticket. De techniek heeft auto's opval lend schoner en zuiniger weten te maken. „Maar we zijn grotere au to's gaan kopen en meer gaan rij den." Tien procent van de totale milieubelasting in Nederland komt voor rekening van het per sonenvervoer voor recreatieve doeleinden. Van kilometers voor de lol. „Ik heb nooit een auto gehad," zegt Lucas Reijnders. „Niet zo zeer om het milieu als vanwege het risico. Ik ben erg verstrooid. Op de fiets kan ik denken en is het niet zo erg als ik tegen een paaltje rijd. Voor de toekomst van de aarde is een culturele omslag op het ge bied van reizen en transport ver- Van 19 tot en met 21 mei wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de 'Eco festatie' gehouden. Dat is een beurs waar milieuvriendelijke pro dukten uit binnen- en buitenland worden gepresenteerd. Behalve bedrijven die hun ecologisch verantwoorde produkten laten zien, zijn ook verschillende milieu-organisaties present. Een paar krenten uit de pap: de Nederlandse boerenmarkten pre senteren zich. Verschillende mode-ontwerpers en kledingmerken tonen hun eco-mode-collecties. Bouwbedrijven wijzen de weg bij het zoeken naar milieuvriendelijke materialen. Er zijn kookde monstraties, natuurlijke cosmetica en haarverzorging. Het Kushi Instituut laat bezoekers biologisch dynamisch voedsel proeven. De Ecofestatie, volgens de organisatie 'het gezondste feest van Nederland' is op vrijdag 19 mei van 14.00 tot 22.00 uur geopend, zaterdag 20 en zondag 21 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Entree: tien gulden. Bij de NS-stations zijn gecombineerde trein/toegangsbil jetten te koop. eist. Binnen tien jaar, zegt Lucas Reijnders. Anders is het echt te iaat. Bestaat daarop ook maar enige kans? De Wanderlust van de westerse mens lijkt immers niet te stillen. Wie smeedt geen plannen voor een keertje Ameri ka of het Verre Oosten? Lucas Reijnders ziet echter licht punten. Kleine auto's zijn nu trendy. „Dat is winst. Misschien wordt het wel chic om in een klei ne auto te rijden. Opvattingen kunnen veranderen. Kijk naar het roken, toen ik klein was, deed iedereen dat. En na Alaska en Brazilië te hebben bezocht, is het juist modieus om te gaan fietsen in Drenthe. Van die dingen moet het milieu het hebben." De techniek kan helpen om tijd te winnen. „De energie-efficiency kan nog sterk worden opgevoerd. Een auto kan misschien wel tach tig kilometer rijden op een liter benzine. We kunnen meer met zonnecellen. Zet ze in de Sahara met een pijp hier naar toe en we komen aan energie. Ook bij vlieg tuigen is nog te winnen," aldus Reijnders. „Maar beter is het als we minder gaan vliegen." Misschien komt de zeppelin wel terug, filosofeert hij. „Cruisen op een schip is tenslotte ook een trend, je met heel weinig snelheid verplaatsen. Misschien wordt traag transport wel chic. Stel je voor! In sommige kringen zit al een behoorlijke zwaai. Of dat doordringt tot andere bevolking sgroepen weet ik natuurlijk niet." Nog zo'n lichtpunt: „Ik heb een zoon van achttien. Die hoeft niet zo nodig te reizen. Hij gaat via zijn PC de wereld over. Je hoeft niet meer op stap om mensen in andere landen te ontmoeten." Gaat het Internet de wereld red den? 'Mensen die veel en vaak chl oor gebruiken om de boel thuis schoon te houden, moe ten er niet gek van opkijken als ze hun chloorlust met ast matische kinderen moeten bekopen.' Aldus milieupro fessor Lucas Reijnders in zijn onlangs verschenen gids over schoonmaakmiddelen en mi lieu. Schone schijn. Door Wlick Salet Spat er spinazie op je blouse? Even in wrijven met rauwe aardappel en dan wassen in een warm zeepsopje. Weg vlek. Kleeft er kauwgom aan je broek? Een uur in 't vriesvak leggen en dan af borstelen. Broek schoon. Het zijn niet de nieuwste kneepjes van Klazien uit Zalk, maar tips van Lucas Reijnders. Hij heeft net een praktische gids geschreven over schoonmaakmid delen. „In de Gouden Eeuw was Nederland wereldkampioen schoonmaken. Bui tenlanders keken hun ogen uit als ze zagen hoé er hier werd geschrobd, ge sopt, gestoft en geboend. Dat schoon maken heeft ons niet meer losgelaten. Toiletten worden met chemisch geweld gereinigd. Autoshampoos gaan als warme broodjes over de toonbank. Ne derlanders zijn nog altijd fanatieke schoonmakers. Waarbij het waar schijnlijk niet om het schoonmaken zelf gaat. Als het maar fris ruikt." Over naar de alledaagse praktijk. Hoe wast een milieubewust mens zich 's morgens? „Ik was me 's morgens met koud water. Vooral om wakker te worden. Boven dien bespaar je brandstof door je niet met warm water te wassen. Ik was me met gewone zeep. Het is misschien niet echt nódig om zeep te gebruiken, maar ik doe het automatisch. Dat is er inge sleten. Ook al wéét ik dat het vaak vol doende is om je alleen met water te wassen. „Ik gebruik eenvoudige en goedkope zeep. Zonder frutsels. Dat is het best voor je huid, voor je portemonnee èn voor het milieu. Er komt steeds meer keus. Er is gewone zeep, geurende zeep en desinfecterende zeep. Er is schuim en gel en crème. In totaal zijn er meer dan vierduizend schoonmaakmiddelen voor de huid in de handel. Maar gewo ne zeep blijft onovertroffen. Veel van die toevoegingen zetten geen zoden aan de dijk. Kleuren en geuren verbe teren de waswerking van zeep niet. Wel kunnen ze de kans op allergische reacties vergroten èn zijn..ze belastend voor het milieu. „Dat geldt ook voor desinfecterende zeep. In een ziekenhuis is het niet zo gek om desinfecterende zeep te gebrui ken. Maar thuis is het niet nodig. Daar kleven er zelfs nadelen aan. Want wat gebeurt er? De huid zit vól goedaardige bacteriën. Daar kunnen ziekmakende bacteriën gewoon niet bij. Töt je je met desinfecterende zeep gaat wassen. Die houdt dan drastisch huis onder de goedaardige bacteriën, waardoor er plaats vrij komt voor ziekmakende bacteriën; Het resultaat is dus dat je niet minder kans hebt op infecties, maar juist méér. „Nog iets. Al die schoonmaakmiddelen voor de huid worden steeds intensiever gebruikt. Het gevolg is dat veel mensen last krijgen van een geïrriteerde, een schrale en schilferige huid. Het schoonmaken van de huid heeft een nuttige functie. Maar het lijkt een beetje dóór te slaan. Door te intensief gebruik van huidschoonmaakmidde len krijgen steeds meer mensen last van huidaandoeningen. Het neemt bij na epidemische vormen aan." Let een milieubewust mens op het merk tandpasta? „De meeste tandpasta's doen niet veel voor elkaar onder. Ook niet wat sa menstelling betreft. Het is wèl beter voor het milieu èn voor de mond om je tanden met een gewone tandenborstel te poesten. Met de hand. Niet elek trisch. Die elektrische tandenborstels belasten het milieu zwaarder, door stroomverbruik en door materiaalver- bruik, terwijl ze het gebit over het al gemeen slechter schoonmaken dan ge wone tandenborstels. Bovendien be-» staat er door de intensieve poetsbewe gingen van de elektrische borstels kans op beschadiging van het glazuur." Dan de was. Doet hij die thuis of brengt hij de was naar een wasserij of een wasserette? „Ik heb dat laatste vrij lang gedaan. Tot de kinderen kwamen. Toen hebben we een wasmachine gekocht. Voor de luiers. Een luierservice bestond er in die tijd niet. Collectief wassen heeft natuurlijk voordelen. Wasserijen en wasserettes kunnen efficiënter gebruik maken van apparatuur, water, was middelen en energie. Daardoor belas ten ze het milieu minder zwaar. Maar een deel van dat voordeel verdwijnt door het gebruik van energieslurpende droogapparatuur. Thuis hangen veel mensen de was nog gewoon aan de waslijn. Maar moderne wasserijen en wasserettes zijn zeker in het voordeel als je ze vergelijkt met huishoudens waar de was in de wasmachine gewas sen wordt en daarna in de droogtrom- mel gedroogd. „Een andere mogelijkheid is om samen een wasmachine te gebruiken. In ande re landen zie je dat ook wel. Daar heb je flats met wasmachines voor gemeen schappelijk gebruik. Maar in Neder land slaat dan niet zo aan. De vorige minister van milieubeheer, Hans Al ders, heeft het idee eens geopperd. De Telegraaf zond meteen een verslagge ver naar de buren van de minister. Die vonden het niet zo'n goed idee. Ze "wil den zijn vuile sokken niet in hün was machine. Ik denk dat meer mensen er zo over denken. „Wie thuis wast, kan wel proberen het milieu zo min mogelijk te belasten. Er zijn vijf gouden regels om dat te doen. „Eén. Was met een volle trommel. Laat de wasmachine niet draaien voor een paar onderbroeken. „Twee. Sla in de regel de voorwas over. Extreem vuil wasgoed kan vaak beter worden voorgeweekt in soda. „Drie. Was bij voorkeur niet bo ven de zestig gra den celsius. De was wordt niet noemens waard scho ner als veel meer energie kost. „Vier. Doseer het wasmiddel zuinig. In het algemeen wordt de was goed schoon met minder wasmiddel dan de fabrikant op de verpakking aangeeft. „Vijf. Kies een milieusparend wasmid del. Vloeibare wasmiddelen zijn over het algemeen meer milieubelastend dan waspoeders. En totaalwasmidde len zijn meer milieubelastend dan fijn wasmiddelen." En de afwas? Kun je milieubewust zijn en toch een afwasmachine hebben? „Ik doe de afwas zelf. En graag. Om m'n hoofd even bij iets anders te heb ben. Ik was met een half-syntetisch wasmiddel. In een hervulbare fles. Zachte zeep zou nog beter zijn voor het milieu. Ik heb het wel eens geprobeerd, met zo'n klopper, maar dat sprak me toch niet erg aan. In ge bieden met hard water, de Achterhoek en de len van Zuid-Lim burg, blijft er daarna ook aan slag op de vaat zitten. Daar om kan ik me goed voorstel len dat men sen niet veel zin hebben om de afwas met groene zeep te doen. „Maar een afwasmachine? Iets minder dan twintig procent van de huishou dens heeft er een. De nieuwste machi nes doen het ook niet meer zo slecht als een jaar of tien geleden. Er is veel ver beterd aan het energieverbuik. Een goede afwasmachine is nu zelfs minder belastend voor het milieu dan een slechte afwasser, die voor een heel klein beetje vaat heel veel warm water gebruikt." Tot slot het toilet. Hoe houdt hij de wc schoon? „Gewoon met groene zeep en azijn. Zolang er geen pest heerst, is er geen enkele reden om de wc met chloor of andere desinfecterende middelen schoon te maken. Het is trouwens ook raar om de toiletpot zo schoon te ma ken. Het ligt meer in de lijn om de wc- bril, het touwtje van de trekker of de knop van de spoeling schoon te hou den. Daar zit je met je vingers aan, „Het desinfecteren van het toilet is niet rationeel. Het lijkt een obsessie voor veel mensen. Er worden grote hoeveelheden chloor gebruikt om het kleinste kamertje schoon te houden. Tachtig procent van de huishoudens zet chloor in en ongeveer de helft heeft een wc-eend. Dat is belastend voor het milieu en ook helemaal niet nodig. Groene zeep en azijn zijn voldoende. Azijn tegen de kalkaanslag en groene zeep voor de rest. Waarom zou je des infecteren? De huishoudbacteriën zijn over het algemeen goedaardig. Die hoef je niet te bestrijden met een des- infectiemiddel. Zolang er geen pest, tyfus of een andere besmettelijke ziek te heerst, zijn groene zeep en azijn af doende." 'Schone schijn' van Lucas Reijnders - uitgeverij Babylon-De Geus en stich ting Natuur en Milieu - 19,90. f-A -

de Stem | 1995 | | pagina 21