Het extraatje van Grand'ltalia. Binnen twee maanden geld fiscus terug V Staking dreigt bij Philips Terneuzen I M V MAATWERK! Verstrikt in de netten van de politie Tarieven van Kadaster opnieuw fors verlaagd DE EIKEN SCI Tatoeage?1 Bejaarde parlementariërs vechten elkaar het kot uit m mm Wi Lijf even Politie pakt illegalen op Geen spreekverbod Patsy Sörensen Met pistool straat op mag in Texas Leider Japanse sekte zit vast I Tegenstanders van de maatregel I vrezen dat het geweld in de staat daardoor nog verder zal toene- Justitie verhoort ^illy Claes weer jktchbat wordt met ili's bevoorraad 9 Deze week alleen bij Albert Heijn. chi Zin en onzin van 'Eco' Minder fraudezaken vervolgd Meevaller voor huizenkoper bulthaup 'Winnend liedje songfestival van Belgen gepikt' BEKENDMAKING Voor al uw meubels op maat, kleur en eigen model, kom kennis maken met onze prachtige kollektie. Spijt van uw Laser Praktijk Breda J werklozen m stabiel Chaos compleet Vrouw (19) uit Rijen ontvoerd Vrijdag staking in supermarkten DE STEM ,35e JAARGANG Zeeuwen laten fiets links liggen Middelburg - Ondanks alle pro motie-acties pakken de Zeeuwen steeds minder de fiets, terwijl de toename van het autoverkeer in provincie achterblijft bij het landelijk gemiddelde. Althans, dat was vorig jaar het geval. In tien jaar tijd is het gebruik van de fiets met maar liefst twintig procent verminderd. ZIE ZEELAND - C1 Steenbergen - Bij een groot scheepse actie van politie, vreem delingendienst, marechaussee en belastingdienst zijn gisteren bij een tuinbouwbedrijf in Steenber gen 21 illegale werknemers opge pakt. Ze worden vermoedelijk vandaag al het land uitgezet. De betrokken tuinder ontkent dat bij zwartwerkers in dienst had. Antwerpen - Zakenman en seks- baas Cok uit Sluis is er niet in ge slaagd de Antwerpse wethouder Patsy Sörensen het zwijgen op te leggen. De Belgische rechter oor deelde dat een spreekverbod in strijd is met het recht op vrije meningsuiting. Sörensen heeft Cok, die in Antwerpen een eros- centrum wil bouwen, herhaalde lijk beschuldigd banden te heb ben met criminelen. IZIE BUIITENLAND - A4 Austin - De inwoners van Texas mogen voortaan openlijk met het I pistool aan de broekriem op straat wandelen, boodschappen doen in de supermarkt of naar bet theater gaan. Dat heeft het 1 van de staat besloten. VANDAAG IN DEZE KRANT Leider Shoko Asahara van de Japanse sekte Hoogste Waarheid is gis teren gearresteerd. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de gif gasaanval in de metro van Tokyo in maart waarbij 12 mensen stier ven. ZIE BUITENLAND - A4 I men. HET WEER Buien De wind waait vandaag uit het zuidwesten. Dat betekent aanvoer van zachté, onstabiele lucht. Er is veel bewolking met af en toe een bui. Brussel - De Belgische justitie Navo-secretaris-generaal "illy Claes gisteren voor de der- je keer verhoord over zijn rol in Agusta-smeergeldaffaire. De Italiaanse firma Agusta zou in de laren tachtig, toen Claes minister ®n Economische Zaken was, "leergelden hebben doorge- Wd naar de kas zijn Vlaamse Socialistische Partij voor de ver- ""pvan 46 helikopters aan Bel- Daes blijft elke betrokken- ™d ontkennen. Haag - Om de Nederlandse 1 ers in Srebrenica van voedsel WV00rzien' willen Frankrijk, "TOgen en Groot-Brittannië dp komen met helikopters. Bosnische hoofdstad Sara- L z'ln gisteren zware gevech- uitgebroken. 2IE BUITENLAND - A4 De snellere teruggave past in het beleid van de belastingdienst om klantgerichter en sneller te wer ken. Die snelheid komt ook tot uiting in de afhandeling van de aanslagen. Uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag van de belasting dienst blijkt dat de Fiscale In lichtingen en Opsporingdienst (Fiod) vorig jaar minder fraude zaken voor Justitie heeft ge bracht dan was afgesproken. De belastingdienst heeft het vo rig jaar zo druk gehad met grote fraudezaken, zoals die van het Van der Valk-concern en de zaak Charles Z., dat de medewerkers het overeengekomen aantal aan meldingen bij het Openbaar Mi nisterie niet hebben gehaald. De Fiod heeft vorig jaar in totaal ongeveer 2500 gevallen van be lastingfraude ontdekt. Daarvan zijn er 411 bij Justitie aange bracht voor vervolging. Dat had den er minstens 450 moeten zijn. Ruim 1900 zaken zijn met een boete afgedaan. De kamerleden Kalsbeek en Dijksman (beiden PvdA) vragen minister Sorgdrager (Justitie) hoe het komt dat de Fiod zoveel moeite heeft om Justitie warm te ADVERTENTIE Italiaanse specialiteiten van Grand'ltalia zijn In alles extra. Extra goed, extra makkelijk en extra lekker. En nu ook nog eens extra voordellg.En als u van 'n extraatje houdt,moet u er nü bij zijn. (Het gehakt om de maaltijd compleet te maken doen we er lekker voordelig bij.) Grand'ltalia Sugo casa sauzen, champignon, groenten, krulden of traditioneel, O QQ pot 665 ml Nü J."" Grand'ltalia Pipe Rigate, Fusilli, Penne Rigate of Spaghetti, j gg pak 500 gram Gehakt-half-om-half, 500 gram 523 4.25 "7 Q Q kilo A98" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 mei a.S.. Deze week wordt in Utrecht de zogeheten Eco- festatie gehouden. Daar is van alles te zien en te koop op alternatief gebied. Lucas Reijnders van Natuur en Mi lieu becommentarieert voor Lijf Leven de zin en de onzin van 'eco'. ZIE LIJF LEVEN - DEEL E INHOUD 4 KATERNEN Birinen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf leven deel E I I I I I WOENSDAG 17 ME11995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Terneuzen - De vakbonden dreigen met stakingen als de plan nen van Philips om de Terneuzense vestiging te halveren, niet van tafel verdwijnen. Philips krijgt tot 22 mei de tijd om op de eisen van de bonden te reageren. Is die reactie negatief, dan vol gen er acties. Tijdens vergaderingen in Sluiskil hebben de werknemers dat Van onze verslaggevers Den Haag - Belastingbetalers, die nog wat te goed hebben van de fiscus, krijgen dat bedrag vanaf 1997 binnen twee maanden na de belastingaangifte al terug. Nu staat voor die teruggave nog een termijn van vier maanden. maken voor belastingzaken. Eerder heeft de vereniging van banken laten weten dat het aan tal fraude-rechercheurs is ge daald van 53 naar 11. De kamer leden willen van Sorgdrager we ten of dat juist is. Op de jaarvergadering van de or de van belastingadviseurs is gis teren felle kritiek geuit op staats secretaris Vermeend (Financiën) en de belastingdeskundigen in de Tweede Kamer. Kamer ondeskundig Volgens voorzitter Hogeweg brengt Vermeend met zijn daden drang een geruchtenstroom op gang. Niemand weet nog waar hij aan toe is. Ook verschijnen er 'op mijn beeldscherm' soms om de paar uur nieuwe geruchten over belastingplannen met betrekking tot de Antillen, signaleert Hoge weg. Soms zijn de voorstellen van Vermeend voor velerlei uitleg vatbaar en moet de belasting rechter er aan te pas komen om licht in de duisternis te brengen. Die wetsvoorstellen worden bo vendien behandeld door kamer leden, waarvan het leeuwendeel volgens Hogeweg fiscaal ondes kundig is. Gevangen in een 'Spinneman-net' komt deze pseudo-crimineel niet ver. Duitse en Oostenrijkse agenten testen een nieuwe manier om criminelen te pakken. Het net wordt geschoten uit een appa raatje dat is vastgemaakt op een gewoon pistool. Vluchten kan dan nog wel, maar wordt er in elk ge val een stuk moeilijker op. foto epa Van onze verslaggever Den Haag - Het Kadaster gaat de tarieven vanaf 1 augustus drastisch verlagen. De inschrijvingskosten voor een hypo theekakte dalen met liefst 36 procent. Dat kan de huizenkoper enkele honderden guldens in zijn portemonnee schelen. Voor de overige tarieven voert het Kadaster een verlaging van 30 pro cent door. pdL AD VERTE NTIE Op dit moment bedragen de in schrijvingskosten voor een hypo theek tot één ton 145 gulden, dat wordt 95 gulden. Voor een geld lening tussen de één en twee ton wordt nu 360 gulden voor de in schrijving betaald, straks is dat nog 230 gulden. En voor de hypo theek tussen de twee en drie ton moet de koper op het moment 600 gulden betalen, dat wordt 385 gulden. De tariefsverlaging, die nog wel door het kabinet moet worden goedgekeurd, is de tweede bin nen een jaar. Op 1 januari gingen de prijzen van de meeste diensten van het sinds mei vorig jaar ver zelfstandigde Kadaster al met 15 procent omlaag. De inschrijving skosten voor een hypotheekakte daalden toen met 25 procent. Tot 1 mei vorig jaar viel het Ka daster onder het ministerie van Volkshuisvesting. Sinds de ver zelfstandiging is er drastisch ge reorganiseerd. Van de 2700 ba nen zijn er meer dan 400 verdwe- keukenarchitectuur bavel lange bunder 9 - bavel telefoon 01613-1422 ADVERTENTIE Brussel - Volgens de Bel gische groep Meghan is het winnende liedje van het Eu rovisie Songfestival - 'Noc turne' van de Noorse groep Secret Garden - al vier jaar geleden door Meghan op cd uitgebracht. De groep laat uitzoeken of er juridische stappen genomen kunnen worden. Meghan is een groep van drie straatmu zikanten, die zich sinds het eind van de jaren tachtig toe legt op het vertolken van mu ziek met Keltische en/of tra ditionele inslag. In 1991 maakte ook een Ierse violiste deel uit van Meghan. Of dat dezelfde is als de Ierse die in Secret Garden meespeelt, is niet bekend. Strijbeekseweg 14, Ulvenhout. Telefoon: 076-612614. Vrijdag koopavofc ADVERTENTIE Verwijdering zonder litteken Bel voor info: 076-207005 - De Nederlandse fen,00 'a§ 'n He maanden ISnnn"a')r" °P gemiddeld 8- mensen. Het is het laag- (JJ ,r smds eind 1993. Het ti(k ®ureau voor de Statis- VTaanfniet sPeculeren over de ij,/ er sprake is van een da- ie&L001 'j verschil met eer- maanden te klein. Het CBS tie' °m van een 'stabiele Daar zal Paul de Leeuw wel meer van weten Van onze verslaggevers Den Haag - Het begint in mei 1994 zo mooi. Met het eclatant verkiezingssucces van zes ka merzetels lijkt het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) niet meer stuk te kunnen. Koud een jaar later vechten de bejaarde volksvertegenwoordi gers elkaar de tent uit. Frustra ties, kinnesinne, royementen, in sinuaties, schorsingen en verwij ten van vriendjespolitiek zijn aan de orde van de dag. In oktober 1994 sneuvelt het kamerlid Theo Hendriks als eerste. Theo is een einzelganger, het ont breekt hem aan iedere vorm van loyaliteit, hij weigert zich te on derwerpen aan de fractiediscipli ne, luidt het verwijt. De architect in ruste uit Goirle wordt zonder pardon uit de frac tie gezet en opereert sindsdien solo in het parlement. Cees van Wingerden (68) lijkt het volgende slachtoffer te worden. Zijn pogingen om fractieleider Jet Nijpels te wippen en partij voorzitter Martin Batenburg in de Eerste Kamer te krijgen, kost hem uiteindelijk de kop. Het hoofdbestuur heeft hem afgelo- Sombere gezichten hij de kamerleden Will Verkerk (links) en Cees van Wingerden. fóto anp pen vrijdag geschorst en verbiedt hem in de Kamer namens de AOV-fractie z'n zegje te doen. Een tumultueuze bijeenkomst, die vrijdag. Als voorzitter Baten- Van onze Haagse redactie Den Haag - De chaos in de Tweede-Ka merfractie van het Algemeen Ouderen verbond (AOV) is compleet. Het hoofdbestuur heeft kamerlid Van Wingerden geschorst en hem verboden in de Kamer nog langer namens de par tij het woord te voeren. Eerder was kamerlid Hendriks al ge royeerd. Van Wingerden spant een kort geding aan als zijn schorsing niet on middellijk ongedaan wordt gemaakt. Als gevolg van hevige interne ruzies lijkt de voorgenomen fusie met de ande re ouderenpartij in de Kamer, de Unie 55+, uiterst onzeker. burg de vergadering schorst en samen met vice-voorzitter Wer- nink naar huis gaat, blijft de rest van het hoof bestuur bijeen en maakt van de gelegenheid ge bruik om korte metten te maken met die vermale dijde Van Wingerden. De stemming - 'Onrechtma tig', zegt Van Wingerden, want de vergadering is geschorst - wijst uit dat zes van de dertien aan wezige bestuursleden te gen de schorsing van Van Wingerden zijn. Van Wingerden lijkt aller minst onder de indruk van de schorsing. „Het is een Pyrrus-overwinning voor Nijpels. Op 10 juni vergadert de algemene ledenvergadering van het AOV, dan zullen we wel zien hoe het af loopt." standpunt onderschreven. Er is een comité opgericht, dat acties gaat voorbereiden. Philips wil in Terneuzen 340 van de 630 arbeidsplaatsen schrap pen. Volledige sluiting dreigt als de resterende produktielijnen voor elektronische lampen en tl- starters niet concurrerend blij ven. In Terneuzen verdwijnt de hand matige assemblage van lampen en sl-burners (het binnenwerk van de sl-lamp). Het bedrijf wil de produktie overbrengen naar lage-loonlanden als Polen, China en India. Terneuzen verliest ook ontwik kelingsactiviteiten. Die worden ondergebracht in Roosendaal. „Ons uitgangspunt is dat de plannen van tafel moeten," zegt Yolande Hendrikx van de FNV. „Ze voldoen niet aan behoud van een volwaardige fabriek en werkgelegenheid. Daarom zijn deze plannen voor ons niet ac ceptabel." „Het gaat om een oneerlijke strijd," stelt Jongejan van het CNV. „Philips wil hier een maxi male winst bereiken over de rug gen van onze mensen heen." De bonden willen vandaag een brief met de eisen aan de Philips- directie in Terneuzen overhandi gen. Van onze verslaggeefster Kijen - Een 19-jarige vrouw uit de gemeente Gilze en Rijen is gisteravond ontvoerd van uit de woning van haar ouders in de Zuidhollandse plaats Bergambacht. Van de vrouw, die afkomstig is uit het voormalige Joegoslavië, ontbreekt nog elk spoor. Volgens de politie heeft de ontvoering te maken met relatieproblemen. Drie mannen, van wie er een een wapen droeg, drongen om half zes de woning van de ouders van het slachtoffer binnen. De vrouw was bij haar ouders op bezoek. Ze werd met geweld naar buiten gesleurd en een auto in geduwd. De wagen werd enkele uren later leeg teruggevonden in de woon plaats van het slachtoffer. Een van de ontvoerders is een be kende van de vrouw. Dat heeft de vader van het slachtoffer tegen over de politie verklaard. De ontvoerders hadden gister avond laat nog geen contact op genomen met de politie of met de familie van de vrouw. Utrecht (anp) - Ruim achthon derd werknemers van super markten in het hele land hebben gisteravond besloten actie te gaan voeren. Als de werkgevers voor vrijdag niet met betere cao-voorstellen komen, zijn vanaf die dag stakin gen mogelijk. Het conflict met de werkgevers draait om langere openingstij den. De bonden eisen een toeslag van 30 tot 75 procent, de werkge vers weigeren dat. ~1 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Ppstcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89.40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:i Plaats: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 létters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. ""IT EEN KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1995 | | pagina 1