uters telen Drugoverlast snel indammen' idSiKe Raad Terneuzen akkoord met aanwijzen van twee koffieshops 4 'We willen tonen dat we best willen werken9 Verkoop woningen in nieuw plan Othene Terneuzen begonnen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Sterke homogeniteit bij Silesian kwartet Noodkreet van binnenstadbewoners tot gemeentebestuur van Terneuzen Sluis-Aardenburg verdeeld over kleinschalig vervoer peStem ZEELAND C3 ;rteren t perspectieven, nieur.^ I Van onze verslaggever Terneuzen - Er moet nu echt snel iets gebeuren aan de indamming van de drugoverlast in Terneuzen. De pro blemen in de binnenstad nemen weer toe en de overlast waaiert ook steeds vaker uit naar andere delen van de gemeente 0 OOSTBURG KENNISGEVING GroenLinks wil opheldering over opvang van asielzoekers Expositie over gezichtsvermogen WOENSDAG 17 MEI 1995 Zolang de voorraad strekt en: De Stem, 076-236911 Van onze verslaggever l jetlleuzen - Een meerderheid I .•an de gemeenteraad van terneuzen stemt in met de I aanwijzing van twee koffie shops aan de buitenste rand ran de binnenstad. Dat bleek gisteravond uit de reacties van de politieke partijen in commissie Algemeen Be- I stuur. Verschillende fractievertegen woordigers drongen in die ver gadering ook aan op snelle uit voering van de uitwerking van het actieve gedoogbeleid. De ge meenteraad besloot begin dit jaar twee koffieshops in Terneu zen onder strikte voorwaarden toe te laten. De rest van de naar schatting zeventig tot tachtig verkooppunten van drugs in de Scheldestad wordt als gevolg daarvan succesievelijk gesloten. De vertegenwoordigers van CDA, GPV/RPF en SGP plaats ten vraagtekens bij het slui tingsuur van de twee koffieshops die volgens burgemeester R. Bar- bé op zeer korte termijn een vergunning krijgen toegewezen. Ze vroegen zich af of de twee 'softdrugwinkels' niet beter om middernacht dan om 01.00 uur de deuren konden sluiten. Barbé legde uit dat gekozen was ,voor een praktische oplossing. Hij legde uit dat in overleg met de politie gekozen was voor 01.00 uur omdat er dan betere controle mogelijk was. Hoewel het volgens Barbé niet onover komelijk zou zijn om midder nacht als sluitingsuur te hante ren als de meerderheid van de raad daar om zou vragen. De fracties die de opmerking plaats ten wilden er echter geen hals zaak van maken en stemden toe. Slechts een fractie weigerde po sitief te adviseren over de voor gestelde uitwerking van het ge doogbeleid en dat was Groen Links. A. van Himme van die fractie had weinig Vleiende woorden over voor het voorstel: hij noemde de uitwerking 'eng' en 'eenzijdig' en vond de proble matiek 'niet integraal genoeg be naderd'. Voor GroenLinks staat voorrang geven aan de bestrijding van de harddrughandel voorop. „Niet dat je ook hier de illusie moet hebben dat je die uit kunt ban nen. Want dat lukt niet," aldus Van Himme. In het verlengde van de bestrijding van de hardd rughandel, volgens GroenLinks de voornaamste bron van over last, miste de fractie de opzet van de zogenaamde Bed-bad- brood-voorzieningen voor de op vang van harddrugsverslaafden. Volgens de burgemeester is de gemeente volop in de weer om zo'n voorziening van de grond te tillen. De verslaafdenopvang is echter niet zo eenvoudig te reali seren, onder meer omdat de kos ten niet gering zijn. Het Rijk moet daaraan meebetalen en Barbé zei dat een subsidie-aan vraag richting Rijk op punt staat gepost te worden. iLZIJNSZAKEN ji 1995, 14.00 uur vergadert de zaken in de commissiekamer uis te Oostburg. ehorende voorstellen ligt vanaf de kantooruren voor een ieder :tie Welzijnszaken. .unnen de betreffende stukken /an de legeskosten) opvragen bij e commissie. Met betrekking tot 3 er gelegenheid tot inspreken, et inspreekrecht dienen zich ui- e aanvang van de commissie secretaris van de betreffende nelden. 1995 urgemeester, ertzberger t die noodkreet richtten bin- I nenstadbewoners en een bewo- ter van de wijk Oranjebuurt- zich gisteravond tot het I gemeentebestuur. Ruim twintig Terneuzenaars woonden in het stadhuis de ver- ring van de commissie Alge- meen Bestuur bij, die de uitwer- van de nieuwe drugnota I over het gedogen van de softd- I rjghandel vanuit twee koffie shops besprak. Niet slapen i vrouw uit de Van Boven- I straat in het hart van het Ter- I neuzense centrum sprak van een I verschrikking. Ze kon 's nachts I ie slaap niet vatten door aan- en I afrijdende auto's van drugko- rs, klaagde over bonken op de ar en de rotzooi die junks in straten van de binnenstad achterlaten. e er wat aan want het gaat Izo echt niet langer," onder- I schreef een bewoonster van de I Grenulaan die jammerwoorden. ook bewoners van de Tho- I lensstraat en de Korte Kerk- I straat maakten onomwonden I duidelijk dat ze met smart zitten 1 wachten op een snelle en rachtige aanpak van de over- ist die de handel in drugs met I ach meebrengt. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen komt volgens de jeraeenteraadsfractie van GroenLinks de bestuursover eenkomst met het Rijk over ile tijdelijke opvang van asielzoekers niet na. Groen links vraagt daar in een lirief aan het college van bur gmeester en wethouders op heldering over. he fractie zegt te hebben verno- Jen dat de gemeente Terneuzen ee asielzoekers niet heeft opge nomen in een verblijfsregister, tawijl dat wel met het toenmali- Seministerie van Welzijn, Volks- 1 en Cultuur was afge- he raadsfractie wil graag op "°rte termijn van burgemeester ^houders vernemen waar omde asielzoekers die verblijven liet Rooseveltcentrum niet in n register worden opgenomen. Handtekeningenactie De drugscène waaiert ook steeds vaker uit naar andere wijken in de stad. Reden voor bewoners van de Oranjebuurt-West om nog deze week een handtekenin genactie te starten. De buurt is verontrust over de steeds toene mende overlast door de handel in drugs vanuit diverse panden in de Bernhardstraat en Bea- trixstraat. „De politie heeft er al enkele keren een inval gedaan. Maar het heeft geen enkel resul taat. De drughandel gaat enkele uren na een politie-inval gewoon door," aldus een bewoner. Er zijn onder meer klachten over geluidsoverlast van ruziemaken de drughandelaren en -gebrui kers die soms ontaarden in vechtpartijen met steekwapens. Verschillende bewoners krijgen ongewild bezoek aan de deur van handelaren of gebruikers en dealers vallen spelende kinderen lastig. Leefklimaat „Wij willen een normaal leefkli maat behouden en voorkomen dat bewoners door de overlast gaan verhuizen. Daarom willen we dat er op zeer korte termijn actie wordt ondernomen om ons van deze overlast af te helpen." Burgemeester R. Barbé hoorde de klachten met een bezorgde blik aan en liet in zijn reactie niet na herhaaldelijk te bena drukken dat het gemeentebe stuur er alles aan gelegen is de problemen aan te pakken. „Het heeft onze uitdrukkelijke aan dacht en wij doen ons uiterste best." Axel - 'Zet je ogen scherp' is de titel van de expositie die van 20 tot 28 mei te zien is in de bibliotheek van Axel. Zoals de naam al doet vermoe den, staat in de tentoonstelling het gezichtsvermogen centraal. Meer dan acht miljoen Neder landers kunnen minder goed zien. Velen van hen zijn daar overigens niet van bewust. De expositie wil die mensen daar op wijzen. In de vitrine van de bibliotheek zijn enkele opmerkelijke instru menten te bekijken die ons kun nen helpen het gezichtsvermogen te verbeteren. Het gaat om onder meer brillen, microscopen, ver rekijkers en loepen. Zeven asielzoekers van het Rooseveltcentrum in Terneuzen knappen met veel plezier in hun werk twee lokalen van de peuterspeelzaal in de voormalige Willem Alexanderbasisschool op. foto camile schelstraete Asielzoekers helpen bij opknappen oud schoolgebouw Van onze verslaggever Terneuzen - Gekleed in blauwe overalls en met een witte doek voor de mond of op het haar tegen verf eh stof zijn ze aan het werk. Zeven asielzoekers van het Rooseveltcentrum. Gezamenlijk knap pen zes Iraniërs en een Irakees twee lokalen van de peuterspeelzaal op in de voormalige Willem Alexanderbasis school in Terneuzen. „We willen graag werken," zegt Reza uit Iran. De vliegtuigbouwkundige is de leider van het groepje. „We willen laten zien dat vluchtelingen best willen werken. Het is niet zo'n groot project, maar het is werk en beter dan niks. Veel mensen met diploma's gaan graag aan de slag, maar dat mag pas als je officieel erkend bent." Het idee om de bewoners van het asielzoe kerscentrum in te schakelen bij het opknap pen van de lokalen komt van de gemeente. „De heer Folkersma van de omwonenden commissie stelde voor om samen met asiel zoekers onderhoud aan de Kreek te doen. Dat bleek nogal lastig en toen kwam de gemeente met de school," vertelt Wil de Wit, projectleidster zelfwerkzaamheid van het Rooseveltcentrum. Twee weken geleden benaderde de gemeente het centrum en vorige week woensdag zijn de zeven begonnen te verven. Eind mei moeten ze klaar zijn met de twee lokalen. „Maar waarschijnlijk zijn ze al aan het eind van de week klaar met het werk," vertelt De Wit. Bij hun werk worden de gelegenheids schilders begeleid door de beheerder van het gebouw. „Hij moest ze afremmen, want ze wilden ook in het weekend doorwerken." Als de lokalen van de peuterspeelzaal een nieuw kleurtje hebben, kunnen ze op het schoolplein aan de slag. Ook in de gangen is nog voldoende werk. Wil de Wit verwacht dat de asielzoekers nog weken bezig kunnen zijn bij de school. „Het werk is heel belang- 'an °nze verslaggever Terneuzen - De verkoop van woningen en kavels in de Meuw te bouwen stadswijk ene in Terneuzen is be gonnen. jegens W. de Graaf van pro- Wontwikkelaar Mabon uit de opdrachtgever tot i ,ouw' hebben al rond de stoii r g mensen belang- ®g getoond voor een huis daan me,uwe wijk- Een aantal ferm'3'1 al een °Ptie t0t opgenomen. _e ouw van de eerste wonin- no§ net voor de bouw- erna e van start of anders net ïu^kza?mheden voor het in dp nfif13 van het terrein lefi van 7 ?older en de aan- structuur benodigde infra- WeSpn oals rioleringen en 'ollesano11 °P dit moment in Dp k ste {°awtlid voor de gehele eer- ls ongeveer een jaar. Het plan van Mabon in de Othe ne Polder omvat in die fase de bouw van 103 woningen: 24 vrije sector-, 54 twee-onder- een-kap-woningen, achttien half vrijstaande huizen en zeven volledig vrijstaande woningen. Daarnaast zijn er ook nog vijf tien vrije sector-bouwkavels te koop die in oppervlakte varië ren van ongeveer vierhonderd tot zo'n kleine twaalfhonderd vierkante meter. Variatie Othene wordt een woonwijk vol variatie, beloven de brochures met de woningplattegronden. 'Met ruimte voor zowel moder ne als traditionele bouwstijlen. Karakteristiek is de terrasge- wijze bebouwing tegen de Wes- terscheldedijk. Die overbrugt in een aantal woonlagen geleide lijk het verschil in hoogte.' Er is veel groen voorzien in de nieu we Terneuzense stadswijk en ook speelvoorzieningen voor kinderen. „Het plan wijkt af door zijn grote woningdifferentiatie," legt De Graaf van Mabon uit. „De architectuur is ook anders dan gebruikelijk. Je moet het zien als een'familie van wonin gen met een thematiek van ver- ticalisme in doorlopende dak randen en erkers." Er zijn vijf verschillende typen woningen, die uiteenlopen in prijs van iets onder de twee ton voor de rijtjeswoningen (vrije sectorwoningen) tot ruim 350.000 gulden voor de duurde re vrijstaande huizen. De verkoop van de woningen in plan Othene is in handen van Meijer Vastgoed en Van Alten Compiet in Terneuzen. Belang stellenden kunnen maandaga vond 22 mei terecht op een informatie-avond in het Churchillhotel. De 54 twee-onder-een-kap- woningen in het plan Othene gaan van de hand voor prijzen tussen de 230.000 en 279.000 gulden, repro camile schelstraete Verdacht van rijden onder invloed Kapellebrug - De politie heeft het rijbewijs in beslag geno men van een 24-jarige inwo ner uit Eindhoven. De man reed met zijn auto over de Gentsevaart te Kapellebrug. Verdacht van het rijden onder invloed werd hij aangehouden. De man kreeg tevens een dag vaarding uitgereikt om voor de rechter te verschijnen. Computers gestolen Terneuzen - Uit het kantoor van een bedrijf aan de Noor- wegenweg in Terneuzen wer den twee computers gestolen. Inbraak in Roosevelthotel Terneuzen - Bij een inbraak in het Roosevelthotel aan de Peter van Anrooylaan in Ter neuzen werden uit een berging een paar telefoontoestellen, beeldscherm en tafel ont vreemd. Men verschafte zich toegang door het intrappen van een deur. Snelheidscontrole IJzendijke - Bij een op rijks weg N61 te IJzendijke gehou den snelheidscontrole zijn 74 weggebruikers bekeurd we gens het overtreden van de maximum snelheid van 80 ki- lometr per uur. Gecontroleerd werden 518 voertuigen, met als hoogst gemeten snelheid 125 kilometer per uur. Terneuzen EXCURSIE - Op zaterdag 20 mei om 13.00 uur zal er een excursie worden gehouden langs de zeedijk bij Terneu zen. De excursie wordt geleid door Bouke Grootjans. De ex cursie begint bij de overgang van de zeedijk bij het tropi sche zwembad te Terneuzen. Tijdens deze tocht zullen o.a. verschillende soorten krabben, kreukels, oesters en strand vlooien kunnen worden be wonderd. Cadzand DE WIELINGEN - Zeehen- gelvereniging De Wielingen te Cadzand hield zondag de der de hengelwedstrijd in dit sei zoen meetellend voor het club kampioenschap 1995. Gevist werd in de Noordzee voor de kust van Cadzand. Er waren 37 deelnemers en de vangsten waren goed. In totaal werd 14 kilogram vis aan de haak ge slagen. Voornamelijk wijting, paling, tong en een enkele zee baars. Winnaar met 1409 gram aan gevangen vis werd Ids Zijlstra uit Cadzand. 2. Piet de Ko ning, Breskens, 1271 gram, 3. Eric Bron, Breskens, 1068 gram, 4. Tonny van Overmee- ren, Aardenburg, 979 gram, 5. Patrick Souvain, Oostburg, 818 gram. Axel HENGELWEDSTRIJD - Ve- teranenleden van de hen gelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) te Axel visten afgelopen zaterdag de eerste wedstrijd meetellend voor het clubkampioenschap 1995. Gevist werd op het wa ter van de Kleine kreek te Axel. Er waren twintig deel nemers en de vangsten waren goed. Winnaar met een totaal van 4100 gram aan gevangen vis werd G. Peelman, 2. W. Coppejans, 4070 gram, 3. R. Six, 3160 gram, 4. R. de Wolf, 2260 gram, 5. L. Audenaerde, 1450 gram. Van onze correspondent Sluis/Aardenburg - De commissie Financiën en Algemene Zaken was gisteravond verdeeld om het project gecombineerd kleinschalig aanvullend vervoer zonder meer aan te nemen. Vooral de PvdA had nogal wat bedenkingen. rijk voor hen. Vooral omdat het buiten het centrum is. Veel zijn al wel intern aan het werk, maar dit is toch anders." Ook de vergoeding, die ze voor het werk krijgen, is een reden om aan de slag te gaan. De dertig gulden per week die ze voor het klussen krijgen betekent een verdubbeling van hun inkomsten. „Maar werk geeft ook aanzien van de medebewoners," aldus De Wit. Ze verwacht dat daardoor anderen sneller voor een baantje zullen voelen. De Wit hoopt dat de asielzoekers in de tijd dat ze nog in Terneuzen zitten meer van dit werk kunnen doen. In september wordt het Rooseveltcentrum opgeheven. De bewoners verhuizen dan noodgedwongen naar andere opvangcentra. „Of we dat vervelend vin den?," retourneert Reza bedachtzaam de vraag. „Wij zijn gewoon net als ieder ander mens. Wat zou jij ervan vinden als je elke drie maanden moet verhuizen naar een plaats die waarschijnlijk slechter is dan waar je zit PvdA'er J. Boogaard vond dat niet de juiste doelgroepen be reikt werden, zoals gehandicap ten en ouderen. Ook betwijfelde hij de juiste financiële besteding. Hij verwees naar de berichten die gisteren in de krant stonden over de werkgroep gehandicap tenbeleid West-Zeeuws-Vlaan- deren en de Stichting Welzijn voor Ouderen die in de commis sie Financiën van Oostburg hun verontrusting hadden uitgespro ken over de geldmiddelen. Ook de Oostburgse PvdA had tegen het collegevoorstel gestemd. CDA'er E. Wijffels had nog vra gen aan burgemeester C. van Liere maar die kon de commissie niet verder helpen omdat hij pas terug was van vakantie en zich niet in de zaak verdiept had. Hij vond het trouwens onder de por tefeuille van wethouder A. keij- mei vallen. Wijffels was niet blij met voor stel, ook gezien de berichten uit Oostburg en wilde de zaak nog terugkoppelen naar zijn fractie. A. Scheppers (Partij Rammelae- re) meldde dat de commissies van Welzijn en Vrom wel ak koord waren gegaan. Hijzelf was niet negatief en wilde de over gangsregeling van twee jaar graag opgetrokken zien naar vijf jaar. J. Dees (WD) hoopte dat het een plan voor de lange ter mijn was. Terneuzen - Zuidlandtheater. Concert door het Silesian String Quartet. Werken van Franz Schubert, Grazyna Ba- cewicz en Claude Debussy. Gehoord op dinsdag 16 mei. Door Jeanette Vergouwen HET spelen van strijkkwartetten is een van de puurste vormen van musiceren. Het Silesian String Quartet is opgericht in 1978 en de beide violisten Marek Mos en Arkadiusz Kubica zijn de mannen van het eerste uur. Lu- kasz Sernicki (altviool) en Piotr Janosik (cello) zijn jonger. Op vallend aan dit kwartet is de grote homogeniteit; bovendien wordt er ontspannen gemusi ceerd. De leden voelen elkaar feilloos aan en weten op de juiste mo menten elkaar impulsen te ge ven. De primarius overheerst nooit en de balans is goed. Voor al de beide violisten blinken uit. Het concert begon met het Strijkkwartet nr. 10 in Des opus 125 van Schubert. Een werk dat hij op 16-jarige leeftijd schreef en waarin de invloed van Mozart nog hoorbaar is. Het werk ademt sereniteit en vrolijkheid uit. Dat blijkt direct in het eerste deel dat dynamisch werd vertolkt. Het Scherzo daarentegen lijkt agressief, ook vanwege de plot selinge ritmische onderbrekin gen. Het Trio heeft eerder het vreedzame karakter van een Landler. Het Adagio werd sereen vertolkt, zodat het plechtige ka rakter goed uitkwam, waardoor ook de beide vrolijke thema's van het Allegro beter uitkwa men. Van de Poolse violiste/compo niste Grazyna Bacewicz (1913-1969) werd het vierde strijkkwartet vertolkt. Haar werk vertoont een evolutie van een zeker neoclassicisme naar een vrije serialiteit. De opbouw van spanningen in dit werk is erg mooi. Sterk dynamische mo» menten worden afgewisseld met zeer romantische melodielijnen, vaak gebracht door cello en alt viool. Er wordt gebruik gemaakt van allerlei strijktechnieken zo als flageolet, pizzicato en het strijken op de kam. Na de pauze werd het Strijk kwartet in g van Claude Debussy gespeeld in plaats van het aan gekondigde achtste strijkkwartet van Dmitri Sjostakovitsj. Debus sy schreef slechts één strijk kwartet, maar wat voor een. Alle eigenschappen van de Franse impressionistische stijl zitten in deze compositie, die uitblinkt door een mooie doorzichtige structuur. Het Silesian Quartet bewees dat het niet alleen beschikt over een goede techniek, maar ook over een doorvoelde muzikaliteit. Dit kwam bijvoorbeeld tot uiting in de sprankelende pizzicati en dé sfeervolle verstilde kleurrijke passages. Een concert waarvan weer eens ten volle genoten kon worden.

de Stem | 1995 | | pagina 17