DE STEM 'Het gaat bergafwaarts met toerisme in Zeeland' Groei autoverkeer oopt achter bij berekeningen 'Een thuis hebben is Roep om opvanghuis christelijke vrouwen Duumpje wil andere invulling gebied 4 Mestzak veeboer Tholen moet worden verplaatst Provincie ongerust over rest van werkgelegenheid bij Philips in Terneuzen 0ET U EIGENLIJK 0T KABEL TV KOST m SATELLIET ONTVANGST ZOTERUG VERDIEND r-sat NOORDSTRAAT 15 AXEL TEL: 01155 62601 Zeeuwen pakken steeds minder de fiets wov Bezwaarmakers tevreden over afblazen kuuroord door GS Berinrichting Bisschop Muskens zegent bejaardentehuis Emmaus J'jL Innovatiecentrum Zeeland geeft meer adviezen electronics Zeeland p onze verslaggever Middelburg Het gaat bergaf- aarts met het toerisme in Zeeland, t wijzen de jongste onderzoeken Het trekpaard van de Zeeuwse economie trekt zo hard niet meer. Omzetten dalen en onbezette hotel bedden of campingplaatsen zijn niet meer. Daarom moet scherp stelling worden genomen te gen de kreet die jaren terug al een ei gen leven is gaan leiden: Zeeland is vol. Dat is namelijk pertinent on juist. Dat is de samenvatting van een toe spraak die de recreatie-gedeputeerde Van Zwieten (VVD) gisteren in Middel burg hield bij de oprichting van het toe ristisch huis in Zeeland, een gebouw waarin verschillende recreatieve dien sten en organisaties vanaf 1997 zijn ge huisvest. Van Zwieten noemde geen cij fers uit die 'jongste onderzoeken', maar zei slechts dat het helemaal niet goed gaat met de toeristische sector in Zee land. Dat is een.sector waar een jaarlijk se omzet van ongeveer een miljard gul den in omgaat en die goed is voor elfdui zend arbeidsplaatsen. De veel aange haalde kreet van de voormalig gedepu teerde De Voogd, dat 'Zeeland vol is', ge slaakt tijdens een piekperiode in het hoogseizoen, is vandaag de dag absoluut niet waar meer, aldus Van Zwieten. En het blijven aanhalen van die kreet is eco nomisch gewoon nadelig voor Zeeland. Positiever was het eigenlijke punt van samenkomst, de oprichting van een toe ristisch huis. In het voormalige Polder huis in Middelburg komt het zogeheten Zeeland Promotie Paviljoen. ANWB, provinciale VW, VW van Mid delburg, recreatieschap Het Veerse Meer, Stichting Zeeland Cultuurmaand en ZWN vestigen er zich en getracht wordt vanuit dat pand alle promotie voor recreatief Zeeland samen te bunde len. Van onze verslaggever Middelburg - Ondanks alle promotie-acties pakken de Zeeuwen steeds minder de terwijl de toename van let autoverkeer in de provin- tie achterblijft bij het lande lijk gemiddelde. Althans, dat i vorig jaar het geval. In jaar tijd is het gebruik i de fiets met maar liefst twintig procent verminderd. tegelijkertijd voorspellen ver- tersdeskundigen op grond van 'e nieuwste inzichten dat het rerkeersaanbod voor de tunnel onder de Westerschelde, de I0V, een 'gematigde groei' zal itnnen. Eerdere berekeningen reiden dat er na het jaar 2010 geen sprake meer zou zijn van foei. Uitstaat allemaal in het gisteren uitgekomen Wegenverslag 1994 n het provinciaal bestuur. De lie daarin genoemd wor- ta komen voort uit allerlei ver- brsmetingen die het hele jaar ioor overal in Zeeland worden gehouden. Irend In blijkt dat het autoverkeer vo rig jaar is toegenomen, maar de (»ei, sinds 1986 gemiddeld bij na drie procent per jaar, is ver traagd. k 1994 bleef de toename be- [erkttot 1,5 procent. Het is niet 1 onverwacht. In Zeeuws- laanderen was het al eerder te tepeuren, maar de komende ja ren zal pas blijken of hiermee een trend is gezet dat er steeds minder autoverkeer in Zeeland zal komen. Gemiddeld kende Nederland een groei van drie procent vorig jaar, Zeeland blijft daarin duidelijk achter. De oorzaken zijn wel bekend: de provincie kent een bescheiden groei van het inwoneraantal, ge combineerd met een afname van het aantal jongeren, de potentië le nieuwe autobestuurders. De werkgelegeheid stagneert en het recreatieverkeer groeit nauwe lijks meer. Verder is er een groeivertraging opgetreden in het autobezit in Zeeland, zo meldt het Wegen plan 1994. Hoewel het autobezit in de pro vincie nog vijf procent hoger ligt dan gemiddeld in Nederland, kan het erop duiden dat de gren zen aan de groei van het autobe zit zijn bereikt, aldus het ver slag. Minder fietsen Logisch zou dan zijn om te ver onderstellen dat de Zeeuwen va ker de fiets nemen en de auto la ten staan. Organisaties als het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling voeren al jaren verbeten ac ties om het fietsverkeer te bevor deren, bijvoorbeeld met de actie om te gaan fietsen tussen huis en werk. Uit de feiten blijkt echter dat het fietsverkeer niet toeneemt maar juist afneemt. De gegevens van zeven fietstelpunten, verspreid over de provincie zeggen dat sinds 1985 het fietsgebruik met bijna twintig procent is vermin derd. Dat komt, aldus het verslag, door een forse vermindering van het schoolfietsverkeer, omdat het aantal jongeren afneemt, en door de invoering van de OV- Jaarkaart voor studenten. Wel is het recreatieve fietsen toegeno men, maar niet voldoende om een groei te laten zien. Het Wegenplan is optimistischer over de toekomstkansen, en de financiële haalbaarheid van de tunnel die het provinciebestuur onder de Westerschelde wil aan leggen. De prognoses waren dat tot het jaar 2010 het verkeer door de tunnel met jaarlijks twee pro cent zou toenemen en na die pe riode zich zou stabiliseren. Nu wordt in het Wegenplan een ver dergaande groei voorspeld, het geen de tolopbrengsten zal doen stijgen. Over die tol meldt het verslag ook dat het effect is berekend van verschillende toltarieven op de omvang van het verkeersaan bod. Die tarieven kunnen in de ogen van de verslagschrijvers gerust naar boven, omdat dit leidt tot slechts een relatief beperkte da ling van het verkeersaanbod. Per saldo zullen de opbrengsten dus toenemen. lm onze verslaggever fidzand-Bad - Natuurbeschermingsvereni- !>»gHet Duumpje in West-Zeeuws-Vlaande- tn wil gaan praten met het gemeentebestuur Oostburg over een andere invulling van !e! gebied waar het kuuroord met daarbij een to en 250 recreatiewoningen in Cadzand- wd is gepland. Gedeputeerde Staten beslo- hd bestemmingsplan Cavelot af te keu- 's aan de gemeenteraad te beslissen of Oost- Cie n t'6Ze kissing bij de Raad van State in ip gaat. Th. Kramer van Het Duumpje en me- van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) bht ''jdens deze discussie ook wordt nage- over een mogelijke andere invulling van het tussen de Noorddijk en Lange Strinkweg. uT' bet is nog onbekend of de gemeente en de Jet™ntwikkelaar tegen dit besluit in beroep -Maar het is nu een goed moment om na te over de mogelijkheid iets anders met het doen. Wat ons betreft moet het worden !ia -len in de totale herinrichting van de kust j n,est"Zeeuws-Vlaanderen. Je zou het gebied ",i zaod-Bad bijvoorbeeld kunnen gebruiken lii knelpunten elders op te lossen. Daar- testi [voorbeeld te denken aan bepaalde re ten IT ^rijven die op een bepaalde plaats «heid meer hebben uit te breiden, edrijf zou dan kunnen verhuizen naar het 0 waar bet kuuroord is gepland. Ik hoop dat ,etl Je™eging in de discussie wordt meegeno- er §eva' willen wij hierover met het ge- fta° bestuur praten." «geeft hiermee aan dat de natuurbescher- Jl,5,eni8'nS niet tegen een recreatieve invul- 11 net onderhavige gebied is. '^«meerwaarde lied te hTT bet breder bekijken. Door het ge- «jj J etrekken bij de totale herinrichting. Er m°gelijkheden. Een kuuroord let kuur Tlmo§etijkheden alleen maar. Want t mef°j °'ed' absoluut geen meerwaarde. Er 'vanh f recreatiewoningen alleen maar :detp l netz®l|de. Maar dat hebben we al in onze 1 beslntZWLarscilriften aangegeven." !e,tten omri t l bestemmingsplan Cavelot af te dfematio 'let gemeentebestuur niet met een Bet km,6 "«derbouwing heeft kunnen aantonen r°ord een haalbare kaart is. Roompot Recreatie Beheer bv uit Kamperland heeft zich in middels bij de provincie aangemeld om het kuur oord aan te pakken. Volgens directeur H. van Koe- veringe beschikt Roompot over de financiële mo gelijkheden en er is voldoende expertise in huis om het recreatieve deel in exploitatie te brengen en te houden. Kuuroordfilosofie Ook is het bedrijf een samenwerkingsverband aan gegaan met het bedrijf Plexus uit Amsterdam voor wat betreft de kuuroordfilosofie. Directeur Van Koeveringe wacht eerst af of en wanneer het fail lissement van de huidige projectontwikkelaar Cadzand-Bad Projecten bv wordt uitgesproken en of de gemeente tegen het besluit van GS in beroep gaat alvorens het project aan te pakken. De Sterren van Cadzand, een samenwerkingsver band tussen een aantal hoteliers, zijn inmiddels best bereid een gesprek te hebben met Roompot over de plannen voor het kuuroord 'nieuwe stijl'. „Als het plan van Roompot een toegevoegde waar de voor Cadzand betekent, mogen ze bij wijze van spreken morgen beginnen," aldus R. de Milliano namens de Sterren van Cadzand. De Sterren van Cadzand was ook een van de be zwaarmakers tegen het bestemmingsplan Cavelot. Het kuuroord in de huidige vorm is in de ogen van de hoteliers niet meer dan een kuurcentrum met. slechts een beauty-farm en een saunalandschap. Voorts is het niet seizoensverlengend en is het ook geen elkweervoorziening. De Sterren van Cadzand vrezen ook voor een overcapaciteit van de hotel voorzieningen in Cadzand-Bad. Uitgekleed „Let wel, wij zijn niet tegen een kuuroord. Maar alleen in de vorm zoals bijvoorbeeld in Valken burg. Zoals inderdaad de oorspronkelijke plannen van het kuuroord in Cadzand-Bad eruit zagen. Maar het plan is dermate uitgekleed dat daar geen sprake meer van is. Als Roompot erin slaagt een toegevoegde waarde aan het kuuroord te geven willen wij best meedoen." De Milliano is in ieder geval tevreden over het be sluit van GS het bestemmingsplan af te keuren. „Er is totaal geen financieel plaatje en de econo mische haalbaarheid is niet aangetoond. Wij heb ben indertijd een onderzoek laten doen door Hore ca Nederland waaruit bleek dat het kuuroord in de huidige vorm niet haalbaar is. Dat onderzoek kostte ons zestigduizend gulden. De projectont wikkelaar heeft een dergelijk onderzoek nooit la ten verrichten. Daarom vinden wij het besluit van GS logisch." Bisschop Muskens zegende bij zijn rondzang doorn bejaardencentrum Emmaus in IJzendijke ook de beelden van de Emmaüsgangers. Van onze verslaggever IJzendijke - Met een rond gang door het tehuis en het bijbehorende sprenkelen van wijwater heeft Bisschop Muskens gisteren bejaarden centrum Emmaus gezegend. Dat het tehuis wordt gezegend is een oude katholiek gebruik, dat echter niet zo vaak meer wordt uitgevoerd. „Wij hebben de bisschop gevraagd om het huis te zegenen, toen we hoor den dat hij voor het Heilig Vormsel naar Oostburg kwam," vertelt A. Hendrikse, voorzitter van het bestuur van het tehuis. „In februari was hij al heel kort in Emmaus op bezoek, ter ken nismaking, en hij had beloofd nog terug te komen om ook met de mensen te praten." Zo'n veertig bewoners zaten rond elf uur vol spanning klaar voor de bisschop. De meesten waren al om half tien present. Uiteindelijk moesten de aanwe zigen wachten tot kwart voor twaalf totdat de bisschop bin nenstapte, iets opgehouden door het verkeer. „Het is buitengewoon dat hij de moeite wil nemen," vertelt me vrouw Van Damme, één van de aanwezigen. „Zoals mijn ouders mij opgevoed hebben, betekent dit bezoek veel." Haar buur vrouw sluit zich daarbij aan. ,,'t Is een hele eer," zegt ze met zachte stem waaruit respect voor de bisschop blijkt. Beide dames vinden de bisschop een 'sympathieke man, die veel van het leven weet.' „Hij is missio naris geweest," krijgt mevrouw Van Damme ingefluisterd. „Bij het korte bezoek in februa ri hadden de bewoners al plan nen gemaakt om de bisschop te ontvangen," zegt hoofdver pleegkundige K. Grootaert. „Toen wilden ze een erehaag vormen, maar daar was echt geen tijd voor." Bij het bezoek van gisteren had de bisschop meer tijd. Na een kort gebed volgde de zegening waarin Muskens nog eens wees op' de waarde van het hebben van een huis. „U heeft allen waarschijnlijk al meerdere hui zen bewoond en weet hoe be langrijk een goed thuis is. Niet iedereen in de wereld kan dat zeggen." Daarna liep de bisschop met het wijwater de gangen door, hier en daar wijwater sprenkelend. Ook bezocht hij twee bewoners die ziek in bed lagen. Kort sprak hij met hen en informeer de hij naar hun gezondheid. Te rug in de zaal waar de bewoners waren samengekomen, ging bis schop Muskens de tafels langs om kort met de mensen te pra ten. „Dat vind ik belangrijk, dat hij even ontspannen met de be woners kan spreken," zegt di recteur. P. Ploegaert. T Atf *- iÉSt* Bisschop Muskens maakte ook tijd om even de praten met twee bewoners die ziek in bed lagen en hun de zegen te geven. foto's camile schelstraete WOENSDAG 17 MEI 1995 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - Er moet in Zeeland een extra opvanghuis ko men voor vrouwen met een christelijke achtergrond, die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld, incest of andere vormen van mishandeling. Zo'n opvangplek is, naast de al bestaande blijf-van-mijn-lijf- huizen, nodig omdat juist die categorie vrouwen met speci fieke, religieuze problemen kampt. Dat schrijft de Stichting Petra, Geknakt Riet uit Middelburg in een subsidie-aanvraag aan het provinciebestuur. De stich ting, onder leiding van de Mid delburgse psychologe Van der Feen, wil een crisis-opvang plaats voor tien tot twintig vrouwen, eventueel met kinde ren. Vrouwen met een zwaar chris telijke achtergrond, die het slachtoffer worden van sek sueel of ander lichamelijk ge weld of verwaarlozing, voelen zich volgens de stichting vaak niet begrepen in de reguliere instellingen of zelfs binnen hun eigen kerken. Door hun geloof ervaren ze de gewelddaden en de nasleep ervan soms heel an ders dan andere vrouwen. Een dochter van een predikant bijvoorbeeld, die door haar va der wordt verkracht, wat een praktijkgeval is, loopt een groot trauma op en worstelt te vens met tal van religieuze vra gen. De vrouwen kunnen met die vragen op dit moment ner gens terecht in Zeeland, stelt de stichting. En die slachtof fers vallen tussen wal en schip. Dit verzoek om subsidie zal gaan wringen in de provinciale politiek. Immers, de Staten van Zeeland hebben vorig jaar bij motie (VVD) het besluit geno men dat er voortaan alleen nog zorginstellingen van algemene identiteit kunnen worden ge subsidieerd. Dit omdat er in Zeeland naar verhouding meer christelijke dan algemene zorg instellingen bestaan. Momenteel wordt in de Abdij onderzocht of een vrouwenop vanghuis, zoals de Stichting Petra wil, ook valt onder de noemer van zorginstellinggen zoals in de motie wordt be doeld. Van onze correspondent Den Haag/Tholen - De Tholense veehouder M. van Ast moet de mestzak verplaatsen die hij op zijn land aan de Oudelandsedijk heeft neergelegd. Rechter J. Van der Does van de Raad van State gaat er althans van uit dat Van Ast dat doet om dat de rpestzak te dicht bij de wo ning van buurman Ph. Verduit ligt. De zak zit vol met mest en is ruim vierhonderd vierkante me ter groot. De mestopslagplaats ligt ten minste zes meter te dicht bij Verduits huis. Vorige week voerde Verduit bij de Raad van State in Den Haag over de mest zak een rechtszaak. Verduit eiste daar dat de gemeente iets tegen Van Ast onderneemt maar het ge meentebestuur is tot dusver stil blijven zitten. Volgens Verduit moet de mestzak niet vijftig maar Van onze correspondent Middelburg - Het Innovatie centrum Zeeland heeft het af gelopen jaar aan 277 bedrij ven in totaal 356 adviezen uit gebracht. Het jaar daarvoor waren dat 270 adviezen aan 234 bedrijven. Bij de advisering aan bedrijven werd in totaal 182 keer externe deskundigheid, zoals TNO, uni versiteiten, adviesburo's of data banken ingeschakeld. Daarnaast werd er 250 maal tele fonisch advies en dorverwijzing gegevan. Dat blijkt uit het jaar overzicht van het Innovatiecen trum. De meeste gevraagde ad viezen gingen over nieuwe pro- dukten, produktverbetering of produktiemethoden en subsidies, gevolgd door vragen over milieu, ondernemingsplanning, acquisi tie kwaliteitszorg, automatise ring en bedrijfsvoering. Het meest -41 procent van de adviezen- werd de hulp van het Innovatiecentrum ingeroepen door bedrijven met tussen de een en vijf werknemers. Onderver deeld naar het soort bedrijven scoorde de industrie met 51 pro cent adviezen het hoogst, gevolgd door de dienstverlening (12 pro cent) en de groothandel (11 pro cent). honderd meter van zijn woning liggen. Dat zou betekenen dat de zak in plaats van zes meter, 56 meter moet worden verplaatst. Een verplaatsing met zes meter zou nog kunnen worden opgelost door de zak een stukje op te rol len. Het verschuiven over grotere afstand zou de veeboer Van Ast twintigduizend gulden kosten. Rechter Van der Does heeft giste ren niet dwingend opgelegd dat de zak verplaatst wordt. De rech ter wil daarmee bereiken dat de gemeente Tholen zelf tot actie overgaat. Van der Does heeft te vens beslist dat de gemeente bin nen vier weken een beslissing moet geven op het bezwaarschrift van Verduit. Milieu Grevelingen verslechtert snel Van onze verslaggever Middelburg - Het milieu in Europa's grootste zout- watermeer, de Grevelin gen, verslechtert ziender ogen. Een te hoog water peil in het voorjaar is daar mede de oorzaak van. Dat schrijft het provinciaal bestuur aan Rijkswaterstaat Zeeland. Het provinciebe stuur protesteert in de brief tegen het feit dat in het voor jaar de Brouwerssluis wordt gesloten op een waterpeil waardoor het broedgebied van vogels ongewenst wordt verkleind. Vele legsels worden zo teniet gedaan, schrijft de provincie. Er moet dus nader bekeken worden wanneer de sluis op welke waterhoogte dicht kan. Een ander punt van zorg voor het provinciebe stuur is het feit dat afgelopen zomer tien procent van de bodem geheel zuurstofloos was. Dit was in de geschiede nis van het meer nog nooit voorgekomen en leidde on der meer tot grote vissterfte en een verarming van de on derwaterplanten. Van onze verslaggever Middelburg - Het provincie- en gemeentebestuur van Terneu zen zijn ongerust over de driehonderd banen die blijven na het verlies van de ruim driehonderd banen bij Philips Ligthing in Terneuzen. Dat schrijven de beide overheden in een protest brief aan de grote baas bij Philips, directeur J. Timmer. Zoals gisteren gemeld is de tekst van de brief vastgesteld in de verga dering van Gedeputeerde Staten. Naast de ongerustheid over de reste rende werkgelegenheid, melden de briefschrijvers dat ze met 'veront rusting' kennis hebben genomen van de reorganisatieplannen waar door ruim driehonderd banen komen te vervallen. Dat heeft grote gevolgen voor de hele regio en de verankering van Phi lips in de Zeeuws-Vlaamse samenleving komt door deze operatie on der druk te staan, aldus de brief. Het epistel eindigt met het verzoek om nader overleg met de Philips- directie om te proberen de arbiedsplaatsen voor de regio te behouden.

de Stem | 1995 | | pagina 13