Vredesmacht Bosnië op de helling 0 X Borsi Kroonprins bezoekt Haus der Niederlande Tribunaal zet Karadzic in de schijnwerpers •H Lijmpoging in Turks-Nederlandse Koerden-crisis Ebola-symptomen gemeld in de hoofdstad van Zaïre Arrestatiebevel tegen leider van Japanse sekte ^Grotere k nodig bij p DE STEM BUITENLAND WEU: Unprofor kan onmogelijk op dezelfde voet doorgaan loïllit naar men de officiële opening bijgewoond van het Haus der Niederlande. Het centrum omvat drie institu ten van de Wilhelm Universiteit in Munster die zich met de Nederlandse cultuur bezighouden. Het Haus is het enige in zijn soort. foto anp coalitie met Groene partij BUITENLAND kort Vrachtwagen verongelukt: vier doden 'Falkland-eilanden blijven Brits' Pronk voor vredesmissie naar Afrika Servische bevelhebber Kroatië treedt af Corruptie: Franse sociabst veroordeeld Kardinaal vraagt indirect om vergeving DE PEUGEOT 106 ACCENT. AL VANAF F 21.990,-. TIJDELIJK: NU HALEN, 1 JANUARI 1996 PAS BETALEN. PEUGEOT DE STEM Voorkenniszaj Prof. Stevens van E DINSDAG 16 ME11995 A4 Door Aad Jongbloed Lissabon - Hoge ambtenaren uit Turkije en Nederland zul len elkaar binnenkort ont moeten in een poging de rela tie tussen beide landen weer te normaliseren. De ontmoe ting zal binnen twee weken plaatsvinden 'zonder dat daar enige ruchtbaarheid aan ge geven wordt'. Dit is het resultaat van een ont- moeting, die gisteren tijdens de conferentie van de Westeuropese Unie in Lissabon plaatsvond tus sen minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo en diens Turk se collega Inönü. Van Mierlo toonde zich redelijk tevreden over de uitkomst van de ontmoeting met Inönü. „Er is duidelijk sprake van dat we alle bei van de kwestie afwillen. Hier ontmoetten twee mensen elkaar die vast besloten zijn uit de pro blemen te komen, maar ze zijn wel van dien aard dat ze niet di rect kunnen worden opgelost," aldus Van Mierlo. De relatie tussen Turkije en Ne derland kwam onder spanning, toen Nederland vorige maand toestond dat het Koerdisch par lement in ballingschap in Den Haag werd opgericht. Het gevolg hiervan was dat de Turkse am bassadeur in Nederland voor consultatie werd teruggeroepen naar Ankara - hij is nog niet in Den Haag teruggekeerd - en werd Nederland door Turkije in de ban gedaan wat betreft defen sie-aankopen. Dat laatste was overigens ook een antwoord op een Nederlandse maatregel in die richting naar aanleiding van de Turkse inval in Noord-Irak. Hoewel zowel Van Mierlo als In önü niet nader op hun ontmoe ting van een half uur wilde in gaan, noemden beiden haar 'openhartig en nuttig' en werd niet ontkend dat het ijs tussen beide landen het stadium van ontdooien nadert. Maar volgens Van Mierlo is het diplomatieke meningsverschil nog niet opgelost. „Een probleem tussen twee staten los je niet op, omdat twee mensen elkaar aar dig vinden." Van onze redactie buitenland Lissabon - VN secretaris-generaal Boutros Ghali zal op zeer korte termijn, mogelijk vandaag al, met voorstellen komen voor het beter functioneren van de vredesmacht in Bosnië. Minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) sprak die ver wachting gisteren uit in Lissa bon, waar de organisatie voor Europese defensiesamenwerking, de WEU, vergaderde. Van Mierlo zei dat er onder de landen die troepen leveren aan de vredesmacht, eensgezindheid be staat over de onmogelijkheid om op de huidige voet in Bosnië ver der te gaan. Van Mierlo vindt dat daarbij de vraag aan de orde moet komen of de VN-vredesmacht uit militair oogpunt niet 'effectiever en vast beradener' moet optreden. Ook gehele of gedeeltelijke terugtrek king behoort wat de minister be treft tot de opties die de landen die troepen leveren, in overwe ging moeten nemen. De minister wilde nog niet aan geven wat de Nederlandse positie in deze discussie precies zal zijn. „Solo-opvattingen zijn op het ogenblik misplaatst. Pseudo-hel- dere zwart-wit antwoorden zijn nu nog niet te geven." Van Mierlo verwacht dat binnen een week of twee de landen die troepen leve ren opnieuw hun houding zullen bepalen tegenover deelname aan de vredesmacht. De Nederlandse minister van De fensie Voorhoeve heeft gisteren in Lissabon wel gesproken over de hachelijke situatie van het Ne derlandse VN-bataljon Dutchbat in Srebrenica. Hoewel Voorhoeve positieve reacties kreeg over mo gelijke bevoorrading via de lucht door Navo-toestellen, is daad werkelijke steun echter nog niet toegezegd. Volgens schattingen is de voor raad benzine en voedsel van de ongeveer 500 man van het Dutch bat nog toereikend voor een klei ne week. Rond de Servische corridor in het noordoosten van Bosnië is giste ren hevig gevochten. Bronnen bij de Verenigde Naties meldden dat de voedselvoorraad in de hoofd stad Sarajevo begint op te raken. „We zijn een cruciale fase gena derd waarin het politieke overleg over voormalig Joegoslavië volle dig vastzit en de militaire situatie elke dag verder verslechtert," al dus Van Mierlo. Hij en een aantal andere in Lissabon aanwezige ministers spraken er daarom hun teleurstelling over uit dat de drie belangrijkste Europese landen hun bewindsman van buiten landse zaken niet naar de Portu gese hoofdstad hadden afgevaar digd. Hurd (Groot-Brittannië), Juppé (Frankrijk) en Kinkel (Duitsland) zitten alle drie in de zogeheten Contactgroep, waarin zij samen met Rusland en de VS de situatie in voormalig Joego slavië bespreken. Van Mierlo betreurde ook de af wezigheid in Lissabon van Navo- topman Claes, die verstek moest laten gaan in verband omdat hij zich ook gisteren weer moest melden voor een verhoor over het Belgische helikopter-schandaal. Omdat Hurd en Juppé met elkaar in Parijs over Bosnië overlegden, deed zich gisteren de situatie voor dat de ministers in de Fran se en de Portugese hoofdstad van elkaar niet wisten wat er precies werd besproken. Vanb Mierlo zei wel de indruk te hebben dat ook de Fransen geen zin meer hebben met hun troepen in Bosnië risi co's te lopen en daarom steviger willen optreden of zich helemaal terug te willen trekken. Binnen de Westeuropese Unie te kende zich gisteren een princi pieel verschil van mening af over de toekomst van deze organisa tie. Volgens het Verdrag van Maastricht moet de WEU uit groeien tot de veiligheidspoot van de Europese Unie. Groot-Brittannië verzet zich ech ter tegen een volledige samen gaan van beide organisaties. Ne derland stelt juist dat zo'n inte gratie onvermijdelijk is. Het weet zich daarin gesteund door Duits land. Frankrijk, Spanje, Italië en Por tugal hebben intussen besloten gezamenlijke leger- en marine eenheden op te zetten, als een eerste stap naar de mogelijke vorming van verenigde Europese strijdkrachten. 'Eurofor', een 12.000 man tellen de snelle-interventiemacht van infanterie- en lichte-artillerie- strijdkrachten, krijgt zijn hoofd kwartier in Florence. De zee macht, waarvoor Frankrijk een vliegdekschip levert, krijgt de naam 'Euromarfor'. Beide eenhe den komen onder bevel van de WEU. Prins Willem Alexander en de Belgische troonopvolger prins Philip hebben gisteren in Miinster sa- Kinshasa (ap) - De Zaïrese autoriteiten hebben gisteren de eer ste twee gevallen gemeld van patiënten in de hoofdstad Kins hasa die symptomen vertonen van de ziekte die veroorzaakt wordt door het dodelijke Ebola-virus. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) heeft gisteren bekend gemaakt dat er 17 nieuwe sterf gevallen zijn geteld, waardoor het totaal aantal doden als gevolg van de Ebola-uitbraak is geste gen tot 77. Abdou Moudi van de WHO zei dat alle nieuwe sterfgevallen zich voordeden in Kikwit. Een van de twee gevallen in Kinshasa betreft een kapitein van een rivierboot, die in een ziekenhuis in Kinshasa voor diarree gepaard met bloed verlies was behandeld. Pas nadat de man uit het zieken huis was ontslagen, beseften de artsen dat hij de bij het Ebola-vi- rus horende ziekteverschijnselen vertoonde. Het andere geval be trof een verpleegster uit het zie kenhuis, die mogelijk aan be smetting blootstond. Beide per sonen worden nog gezocht. Rondom de Zaïrese regio waarin het virus zijn verwoestende werk heeft gedaan, zijn voorzorgs maatregelen getroffen. Soldaten van het Angolese regeringsleger zijn uitgebreid over de sympto men van de Ebola-ziekte inge licht. Zij patrouilleren intensief in het grensgebied met Zaïre om eventuele zieken die het land binnenkomen te onderscheppen. De Angolese minister van Volks gezondheid Filomena Wilson ontkende met klem dat de ziekte in Zaïre terecht zou zijn gekomen met een Angolese diamantsmok kelaar, zoals Portugese media van een Zairese arts hadden ver nomen. „Wij hebben geen geval len van Ebola. Dan is het wel erg onwaarschijnlijk dat de besmet ting in Angola is begonnen," al dus de minister. Een handvol wetenschappers is naar Zaïre gereisd in de hoop het Ebola-virus te isoleren en meer te weten te komen over de wijze van besmetting. Düsseldorf (dpa) - De aange slagen premier van de dichtst bevolkte Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen Johan nes Rau heeft gisteren een opening gemaakt naar de mi lieupartij De Groenen. De sociaal-democraten (SPD) raakten bij de regionale verkie zingen na vijftien jaar hun abso lute meerderheid kwijt. Zij ble ven echter wel de grootste partij, en mogen daardoor het initiatief voor een nieuwe regering nemen. De leider van de sociaal-demo cratische SPD in Bremen, Klaus Wedemeier, heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd naar het debacle van zijn partij. De SPD viel terug van 38,8 tot 33,4 pro cent. Ondanks de verpletterende nederlagen van zijn partij bij verkiezingen in beide Duitse deelstaten - de kiesdrempel werd niet gehaald - wil de leider van de Duitse liberalen Klaus Kinkel niet aftreden, maakte hij gisteren bekend. Tokyo (rtr/dpa) - Een rechtbank in Tokyo heeft gisteren een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de veertigjarige leider van de Aum Shinri Kyo-sekte Shoko Asahara. Hij wordt verdacht van betrok kenheid bij de aanslag met het gifgas sarin in de metro van de Japanse hoofdstad, die op 20 maart aan 12 mensen het leven kostte. Tegen dertig andere sek teleden is in verband met de aan- slag eveneens een arrestatiebevel uitgevaardigd. Gisteravond ontstond opnieuw paniek op een metrostation bij Tokyo. Ten minste twintig men sen kregen ernstige hoestbuien op het station Nieuw Yokohama in Yokohama, de havenstad bij Tokyo, nadat zij een nog niet geï dentificeerd gas hadden waarge nomen. Zeker twee van hen zijn voor ob servatie naar een ziekenhuis ver voerd. Het besluit van de rechtbank geeft de politie de bevoegdheid om een inval te doen in het hoofdkwartier van de sekte aan de voet van de berg Fuji ten wes ten van Tokyo. De sekteleider houdt zich daar waarschijnlijk op. Gistermorgen arresteerde de Japaanse politie de 'inlichtingenfunctionaris' van Aum Shinri Kyo (Hoogste Waar heid) Yoshihiro Inoue. Bij hem werd een notitieboekje gevonden, waarin tijdschema's van metrolijnen in de Japanse hoofdstad vermeld stonden. De afgelopen maanden zijn al 200 sekteleden aangehouden en ver hoord. Shoko Asahara Brussel - Een ernstig verkeersongeval op de snelweg tussen Has selt en Antwerpen (E313) heeft gisteren aan vier mensen, onder wie een Nederlandse vrachtwagenchauffeur, het leven gekost Drie personen liepen zware verwondingen op. Ter hoogte van wegwerkzaamheden schoot de Nederlandse trucker uit Heerlen door een tijdelijke wegafzetting heen en botste frontaal op een Belgische tegenligger. Beide wegreuzen vlogen in brand en de chauffeurs vonden de dood. Het vuur sloeg over naar andere wagens die bij het ongeluk betrokken waren. Hierdoor viel nog een dode. Later bleek zich tussen de trucks een volkomen geplette personenauto met één in- zittende te bevinden. Londen - Groot-Brittannië heeft gisteren de claim van de zondas herkozen Argentijnse president Carlos Menem op de Falklandei- landen afgewezen. „Er bestaat geen enkele twijfel over de Britse soevereiniteit over de Falklands. Er valt niet over te onderhande- len," reageerde een woordvoerder van het ministerie van Buiten- landse Zaken. Onmiddellijk na zijn herverkiezing zei Menem dat hij internatio naal zal blijven vechten voor de Argentijnse soeverenieniteit over de Islas Malvinas, zoals de Spaanse benaming luidt. De eilanden groep is zo'n 600 kilometer verwijderd van de Patagonische kust Menem kondigde verder aan de 'bezem door zijn land te zullen halen'. Den Haag - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking reist vanochtend naar Afrika om samen met andere donorlanden te proberen het vredesproces in Soedan een nieuwe impuls te ge ven. De minister voert eerst in Nairobi overleg met de geïnteres seerde donorlanden en gaat vervolgens door naar Soedan om daar met de regering te praten. Pronk is voorzitter van de Vrienden van Igadd, een groep landen die de Oostafrikaanse organisatie Igadd steunt in haar pogingen te bemiddelen in de al meer dan tien jaar durende burgeroorlog in het zuiden van Soedan. Behalve Nederland rekenen ook de Vere nigde Staten, Canada, Italië en Noorwegen zich tot de Vrienden. Belgrado - De commandant van de opstandige Serviërs in Kroa tië, generaal Celeketic, is gisteren afgetreden naar aanleiding van de nederlaag van zijn troepen in het oosten van Kroatië eerderde- ze maand. Dat gebied hadden de rebellen drie jaar in handen. Celeketic verzocht de 'president' van de zelfverklaarde Republiek van Servische Krajina (RSK) hem van zijn plichten te ontheffen, meldt het persbureau van de opstandige Serviërs in Kroatië. De generaal zei het besluit te hebben genomen omdat hij zijn belofte dat 'geen centimeter van RSK-grondgebied zal worden verloren' niet had gehouden. Saint-Brieuc - Henri Emmanuelli, secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, is gisteren wegens corruptie veroor deeld tot een boete en een jaar voorwaardelijke celstraf. Emma nuelli was penningmeester van de partij toen de socialisten bij de verkiezingen van 1988 illegale rekeningen zouden hebben gehad om campagnegeld in te zamelen. De rechtbank in Saint-Brieuc veroordeelde hem tot het betalen van 30.000 francs (ruim 9.500 gulden). Een ander corruptie-proces, dat tegen de voormalige ministervan Communicatie Alain Carigon is gisteren in Lyon begonnen. Ca- rignon (46) kan tien jaar gevangenisstraf krijgen als de rechtbank hem schuldig acht van het aannemen van steekpenningen en gun sten ter waarde van ruim 6 miljoen gulden van het waterbedrijf Lyonnaise des Eaux. Wenen - De Oostenrijkse kardinaal Groër heeft gisteren indirect verontschuldigingen voor zijn gedrag aangeboden. De aartsbis schop van Wenen werd in maart door oud-leerlingen ervan be schuldigd hen als minderjarigen seksueel te hebben misbruikt. Aan het eind van een verklaring, waarin hij zijn stilzwijgen recht vaardigt, gaat de 75-jarige kardinaal in op de vragen van schuld en vergeving. „Zonder twijfel kan geen enkel eerlijk mens er aanspraak op ma ken dat hij in zijn leven geen fouten maakt. Een ieder moet God en de medemensen om vergeving vragen." Eerder op de dag ver ontschuldigde Groërs beoogde opvolger zich bij diegenen die de aartsbisschop van Wenen hadden beschuldigd. Mgr. Christoph Schönborn had in een tv-interview een vergelijking gemaakt met 'lasterpraktijken die Oostenrijk sinds de tijd van het nationaal- socialisme niet meer had meegemaakt'. De 75-jarige Groër treedt naar verwachting binnenkort af. ADVERTENTIE Den Haag (anp) - Het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag heeft de Bosnische-Servische leider Radovan Karadzic gis teren in de schijnwerpers ge zet. Drie rechters hoorden het verzoek van plaatsvervan gend aanklager Graham Ble- witt aan Bosnië te vragen het onderzoek tegen Karadzic, diens rechterhand generaal Ratko Mladic en ex-politie- chef Mico Stanisic over te dragen aan het tribunaal. De rechters nemen vandaag om 10.00 uur hun besluit. Tijdens de publieke hoorzitting in Den Haag maakte de Bosni sche vertegenwoordiger Vasvija Vidovic bekend dat het alle me dewerking aan het tribunaal zal verlenen. Zodra de regering in Sarajevo een officieel verzoek van de rechters krijgt, draagt zij het -onderzoek over en stelt zij al het verzamelde materiaal ter be schikking van het tribunaal. Vorige week stemde Bosnië er al mee in het onderzoek naar Bosni sche Kroaten die verdacht wor den van oorlogsmisdaden tegen moslims in Midden-Bosnië uit handen te geven. De aanklagers doen al geruime tijd onderzoek naar de misdaden van de drie Bosnische Serviërs. Die worden verdacht van „geno cide, ernstige misdaden tegen burgers zoals moord, verkrach ting, marteling en andere wreed heden, zoals de vernietiging van cultureel en historisch eigendom en monumenten", zei aanklager Blewitt tijdens de publieke hoor zitting. Karadzic (49) is een van de voor naamste architecten van het ex- treem-nationalistische en etni sche beleid, stelt hoofdaanklager Richard Goldstone in een toe- liching op het verzoek tot over dracht. Karadzic werd de eerste presi dent van de zelfuitgeroepen Bos- nisch-Servische republiek die ze telt in Pale, en stadje bij Saraje vo. Hij kreeg daarmee ook het bevel over de strijdkrachten. Als leider was hij betrokken bij internatio nale onderhandelingen over be standen en humanitaire hulp. De beroepsmilitair Ratko Mladic (52) kreeg in 1991 het bevel over het Negende Korps van het Joe goslavische Volksleger in Knin, in Kroatië. Daarna nam hij het bevel over van wat later het Bosnisch-Ser- vische leger zou worden en was hij betrokken bij onderhandelin gen over bestanden en gevange- nenruil. Karadzic en Mladic worden ver antwoordelijk gehouden voor de geweldplegingen van hun strijd krachten. De derde en internationaal min der bekende verdachte, Mico Stanisic (39), was de eerste mi nister van binnenlandse zaken van de regering in Pale. Hij was onder meer verantwoordelijk voor de speciale politie. Zijn troepen zouden betrokken zijn geweest bij 'het organiseren van een terreurcampagne tegen de niet-Servische bevolking van Bosnië-Herzegowina', aldus Goldstone. Het onderzoek naar de indivi duele verantwoordelijkheid van mensen op hoge politieke en mili taire posities past geheel in het kader van het streven van Goldstone alle schuldigen op alle niveaus te vervolgen. De woordvoerder van het tribu naal, Christian Chartier, bena drukte na de hoorzitting dat de aanklager niet om overdracht van het onderzoek zou hebben gevraagd, als hij niet voldoende zekerheid had dat er ook een offi ciële aanklacht tegen de drie komt. Die zal voor het einde van het jaar zijn uitgevaargdigd, zei hij. De aanklagers doen ook onder zoek naar de misdaden in deten tiekampen en naar de langdurige belegering van Sarajevo. Daar is de burgerbevolking nog steeds het doelwit van bombardemen ten en van scherpschutters, ter wijl ook niet-militaire gebouwen als ziekenhuizen en culturele in stellingen worden bestookt. Systematisch is geschoten op on schuldige mensen, ook op oude ren en kleine kinderen. Burgers werden slachtoffer van seksueel geweld en zijn aangevallen in de tram, tijdens begrafenissen of in de rij voor de bakker, aldus Goldstone. Andere beschuldigingen hebben betrekking op aanvallen op civie le medewerkers van humanitaire organisaties, leden van de vre desmacht van de Verenigde Na ties, hulpkonvooien en vliegtui gen in Sarajevo. Als Goldstone de drie officieel aanklaagt, dan kunnen zij wor den gearresteerd als zij naar het buitenland reizen. Karadzic is tijdens de oorlog in Bosnië de af gelopen drie jaar herhaaldelijk in het buitenland geweest voor vre desonderhandelingen, met name in Genève. VN-funtionarissen hebben zich inmiddels bezorgd getoond over een eventuele vervolging van de Bosnisch-Servische leiders. Zij vrezen dat de zaak het zoeken naar een vreedzame oplossing in Bosnië in de weg zal staan. Maar Goldstone zegt zich niet te laten beïnvloeden door de moge lijke consequenties van zijn be sluiten. Het tribunaal bestaat uit juris ten, niet uit politici, en heeft tot doel een juridisch proces te voe ren, zo lichtte Chartier zijn standpunt toe. Een bijzonder sportieve verschijning. Met extra's als getint glas, in twee delen neerklapbare achterbank, onderzijde bumpers in carrosseriekleur, ruitewisser/sproeier achter, uitklapbare achterzijruiten (3-deurs), brede stootstrips, sportieve wielplaten en achterspoiler. Leverbaar met pittige 1.0 of 1.1 benzine-injectiemotor of met krachtige 1.5 liter dieselmotor. 3- en 5-deurs. Ga snel bij de Peugeot-dealer langs voor een proefrit. Kijk voor zijn adres in de Gouden Gids of bel 06 - 022 41 21. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. Boskoop (anp) - De produkt "n betonmixerfabriek Mu \ev in Boskoop verhui waarschijnlijk naar brancht Sten in Tsjechië of Pole |et is nu volgens gedelegeer commissaris en grootaandee! houder L.G. van Mook Mulder Boskoop een '2 verliesgevende aangelegei heid'. In Oost-Europa zijn de contact! volgens Van Mook al geleg Daar produceren ze 60 a 70 pr cent goedkoper." Hij hoopt m Van onze redactie economie Amsterdam - Het Haagse hai laten overnemen door Hagen den bestudeert momenteel de dra de samenvoeging van de mij-bestuurders J. Noordam Het tweetal is sinds eind april i opspraak vanwege vermeen misbruik van voorkennis bij d handel in effecten van het eige bedrijf. Het openbaar ministerie m Am sterdam onderzoekt met name d privé-transacties van Noordan Van der Graaf en nog een aanti sector-managers in warrant: vlak voor de overname van tech nische groothandel Stokvis in de cember 1993. Afwezigheid Het voorstel tot samengaan is ai komstig van Borsumij Wehry, z lichtte betuursvoorzitter A. Lan van Hagemeyer gisteren toe. O de persconferentie in Amsterdai schitterde de raad van bestuu van Borsumij Wehry door afwf zigheid. Volgens Land omdat de partije alleen aandacht wilden voor d zakelijke aspecten van de trans actie. Noordam gaf later in een telefc nische reactie toe dat de voor kennisaffaire 'de zaak heeft ver sneld'. Hij zegt met Land te heb ben gesproken 'toen de krante volstonden' over het justitiële on derzoek, maar dat pas vrijdag middag de onderhandelingen zij geopend. Noordam geeft aan ze te hebben besloten tot aftreder „Het heeft geen zin Hagemeyer t belasten met mijn privé-proble men." Adviseur Noordam en Van der Graaf kri; gen in de nieuwe ondernemin een rol als adviseur. De mogelijk toetreding tot de raad van be stuur van de derde Borsumij-bf stuurder, mr. B. van den Brink, nog onderwerp van overleg. Van onze verslaggever Breda - De pensioenregelin herbezinning. Er moet veel n bele en individuele benaderi vens gisteren op een bijeenkc „Laat de mensen zelf kieze: Waarom moet een alleenstaanc meebetalen aan de pensior— van de weduwe of kinderen zijn collega?" aldus Stevens, zouden mensen moeten kunne kiezen voor een deeltijdpensioe of andere vormen van flexib Pensioen. Volgens Stevens, hoogleraar oe Erasmus Universiteit in terdam, dreigt het be pensioencomplex (aow aanvullende pensioenen) eveu gewikkeld en onpersoonlijk worden als het sociale neidsstelsel. va Oo aa Ro bestaan! aa\ even ii ilijk zeke Vergrijzingsprobleem „De problemen waarvoor staan met onze toekomstvoorzi m.ngen zijn vele malen groter d< WlJ ons realiseren. We wordf geconfronteerd met een geweld vergrijzingsprobleem." «evens wees er op dat nu over elke groep van 100 p< n de leeftijd van 15 tot 65 mensen staan die ouder b5 jaar. In 2010 is die verhouding m 2040 zelfs 100 42. ekent dat de collectieve van 46 procent nu, 2040" t0t boven de 55 2™ ,d® °udedagsvoorziei Eens' <s? houden' moeten «evens principiële gemaakt worden. „De kng van het tegei persong "i5 jaar 1 zijn d; 100: Dat b lasten! zal o] j procent kille er vo keuz we wc marktmechanisn fTnaT "itUlkUIlCUl i;j Z1ln gang. Begrippen Wanted worden sleets." ^exibelere De hoogieraar die K ln diverse ad RV0°r flexibelere, ii de K 0f Sen- Volgens bestaande regelint ^gesneden op tradi zij evi"Jsverbanden en Z1J onvoldoende rekening als si tevens zittii adviesorgane individu 9hem zi regelingen te ze "tionele s en houdi met a

de Stem | 1995 | | pagina 4