De annexatiepogingen van België in 1918-1919 Zware boete boeren voor ernstige vervuiling ïschalig iridic apten Jostburg Volksfeest te hoofdplaat SPORT IN HET KORT UITSLAGEN Met fiets en boot door gebied van waterschap ZEELAND ]ld uit tas Wrole Leiheid NIEUWS NS Pressiegroep ^gerustheid Tegenstand Vreugde H.M. de Koningin komt Woensdagmorgen 5 Maart 1919 omstreeks 12 uur te Breskens aan en gaat per auto naar Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Oostbupg, Schoondijke, terug naar Breskens. Hare Majesteit stapt slechts uit te Breskens, Cadzand en Oostburg. Wij twijfelen niet of alle ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaanderen zullen tegenwoordig zijn en onze Koningin geestdriftig toejuichen. Overal waar de Koningin langs komt, wappere de Niets kan ons verhinderen, den tocht van H.M. ie Koningin tot een waren zegetocht te maken. Lang leve het Huis van Oranje! Lang blijve Zeeuwsch-Vlaanderen voor het Huis van Oranje gespaard! Ds J. N. Patlist, voorzitter. Mr P. I. van Bortel, secretaris. Paardenfokkers Ingezetenen Woensdag 5 Maait a.s. touw EN PROGRAMMA TROUW OPTOCHT 3 UUR. Concwt op de Markt Gondeloptocht. KONINGIN EN VADERLAND. Zaalvoetbal Oostburg Turnkampioenschap Voorwaarts Moeders voetballen Duivensport Basisschool Oostburg wint De Vlieger-schaaktoernooi ,G 16 MEI 1995 C3 i pESTEM DINSDAG 16 MEI 1995 C4 bmer aan de Westkade in ban Gent de politie ter as- Jfitie had gevraagd, omdat lan problemen in zijn zaak jkte. Ook tijdens zijn aan Bing gedroeg de man zich Jbsief en tijdens het over |gen naar het politiebureau fee hij een ruit in van een lieauto. *k weg leuzen - Een 37-jarige man pent deed gisteren bij de Jtie in Terneuzen aangifte ■diefstal van zijn leren jack daarin zijn portefeuille en pre persoonlijke beschei- I Het kledingstuk werd ont- Imd vanuit een ruimte van 1 zwembad Scheldorado in Leuzen. neuzen - Een 26-jarige Uw uit Biervliet deed bij de Itie in Terneuzen aangifte 1 diefstal van honderd gul- j uit haar tas. Dat gebeurde lens een receptie ter gele- Iheid van de opening van het leidsbureau in Terneuzen. amslag - In samenwerking |t rijkswaterstaat werd door politie in Zeeuws-Vlaande- i op de Terneuzensestraat te amslag een snelheidscontro- gehouden. Daarbij werden weggebruikers bekeurd Igens het overtreden van de iximum snelheid van 80 kilo- eter per uur. Gecontroleerd Irden 1836 voertuigen. Ln onze correspondent Middelburg - De drie agra- S,A.K. (41), W. K. (50) en I s K (68 jaar) uit Koudeker- respectievelijk twee en een oom, zijn giste- j door de economische po- I iitierechter in Middelburg |0nder curatele gesteld, jaarnaast kreeg elk een boete peeldag morgen in de Witte In uit deze woonwijk. In deze idruk gewekt dat de speeldag was bestemd. De straatspeel- 0 uur. :ente pergamano, Marie Jean- n. Jsterdam, doctoraal communi- Clinge or in de Taal- en letterkunde: haal aanvullend vervoer voor I gemeente Oostburg. De com- I ituurlijke Zaken (ABZ) gingen )ord met het voorstel hiertoe, opzetten met de gemeenten van 25.000 gulden voorwaarde lijk opgelegd en het bedrijf aan de Zwaansweg in Koudekerke werd veroordeeld tot en voor waardelijke sluiting van zes maanden. Tenslotte moeten de drie K.'s opdraaien voor de kosten van de bewindvoerder (circa 30.000 gul den) en als de bewindvoerder het nodig vindt om 'derden' in te schakelen, moeten de familiele den dat óók gaan betalen. Het vonnis was vrijwel conform de eis. De drie boeren, die vier boerderijen beheren, waren de afgelopen jaren regelmatig ge waarschuwd, vermaand en ver zocht om eindelijk eens hun 'gi gantische troep' op hun erf op te ruimen. Zo stonden er ettelijke lekkende olievaten op het ter rein, lagen er accu's schroot en asbest op het terrein, was de grond ernstig vervuild, werd er zowel mest als olie in de sloten geloosd, stonden er illegale be strijdingsmiddelen en stonden de koeien tot aan hun knieën in de drek. Bij een eerder behandeling, begin maart van dit jaar, maakte het drietal met zowel de officier, de politierechter als henzelf dui delijke afspraken om alles op orde te brengen. Tot op heden en na diverse controles bleek er hoegenaamd niets te zijn veran derd. De drie boeren bestempel den alle vervuiling als 'flauwe kul'. Voor zover bekend is het de derde keer in de Nederlandse historie dat een boerenbedrijf op deze gronden onder curatele wordt gesteld. 0P 11 november 1918 werd na jarenlange, bloedige gevechten een wapenstilstand gesloten, jie het einde betekende van de eerste Wereldoorlog. België had zwaar geleden. Vele tiendui zenden van zijn jongemannen waren gesneuveld en het gebied de IJzer tot ver in West- Vlaanderen was omgeploegd door granaten. Daar moest compensatie voor komen! 75 jaar geleden zette die gedachte heel Zeeuws-Vlaanderen in rep en roer. Al direct na de wapenstilstand begonnen de Franse en Bel gische pers campagne te voeren tegen Nederland. Ons land werd een sterk pro-Duitse hou ding verweten, dit terwijl het officieel neutraal was. Terwijl bloem van beide naties doorbloedde in de loopgraven. Zo schreef men, werden die Hollanders schatrijk. Ze dreven rustig handel met de Duitsers, hadden in 1914 op het smalste gedeelte van Limburg Duitse troepen doorgang verleend, hadden tijdens de oorlog Duitse goederentransporten vanuit door Limburg toege- I, hadden aan het einde van de oorlog Duitse soldaten vanuit België doorgang ver leend naar hun vaderland en vooral: ze hadden op het einde van de oorlog asiel verleend aan de Duitse keizer. De anti-Nederlandse stemming ide met de dag. Op 10 de cember 1918 nam de Cercle Maritime in Brussel een motie aan, waarin er bij de regering op aangedrongen werd de Wes- terschelde met aanpalende ge bieden te annexeren. Volgens deze motie was De Schelde een ische rivier, die voor geen enkele Nederlandse haven, maar wel voor Antwerpen en Gent, van levensbelang was en waarover België de absolute heerschappij diende te hebben. Datzelfde gold voor het kanaal Gent-Teneuzen. Wanneer Zeeuws-Vlaanderen bij België zou komen was dit probleem .enomen dat het zou kloppen. We Kullen de zaak narekenen. Voorts vertelde zij dat de ge meenten geen inspraak hebben in de besteding van de ROP-gelden. Wel dat er voor 1 juni beslist moet zijn, daar anders naar de zes ton gefloten kan worden, „we hebben nog de pot kleine kernen achter de hand om eventuele te korten op te vangen." CDA'er Harry Lippens opperde nog om de zorgverzekeraars bij het plan in te schakelen, uo pleitte hij voor een centraal aan- meldingspunt om hiermee kosten te drukken en de subsiai- stromen te stroomlijnen. J vroeg zich af, of het westen a-s - cialer was dan de gemeenten van Gent en Axel waar veel ren voor de gehandicapten njaen- Volgens wethouder A. Rose!r :j is dat ook een vorm van zwaxn omdat je je daarmee afhanke J opstelt. „Dat willen we m «8" meente Oostburg niet. teem wat wij voorstellen gee ouderen en de gehawhak-e- meer zekerheid." Het insc len van de zorgverzekeraars hij meer iets voor in de toek Op de commissievergaderuig maakten twee organisaties g. bruik van het inspreekrecht o Scherbeijn, voorzitter va werkgroep Gehandicaptgen leid West-Zeeuws-Vlaander had vooral moeite met he collectief vervoersysteem. J de voorkeur aan het be systeem van de financiële v voersvergoeding. „Met na - feit dat mensen met een handle. R gedwongen worden om 8. een te maken van dit systee j doorn in het oog. Verder* nog niet het goeie mo over de financiën te kidd <je Lieve Maenhout uitte na en Stichting Welzijn voor o0 de bezorgdheid, dat tQe. gulden voor de oud®reb taalbaar reikend zal zijn om b se_ professioneel vervoer t decern^-6 <?"??rustheid- °P 14 DuC( Daarnaast ijverde hetComité de Politique Nationale, onder leiding van Pierre Nothomb, de vader van de latere kamervoor zitter en minister Charles Nothomb, voor gebiedsuitbrei- j. Dit comité bleek een ster ke pressiegroep te zijn. Het ver zamelde 275.000 handtekenin gen onder een manifest, dat de annexatie van stukken buiten land beoogde. Van de 2600 ge meenteraden die België telde, betuigde een meerderheid van 1650 hun steun aan het idee, jë niet zonder Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Limburg, Luxemburg en een corridor Duitsland naar de Rijn, Deze ijveraars waren hoofdza kelijk Franstalige Belgen. Nothomb sprak geen enkel woord Nederlands, evenmin als Belgische ministers in die tijd. Koning Albert, die met zijn soldaten in de loopgraven aan de IJzer had gestaan, was in regeringskringen één van de weinige tegenstanders van de aanspraken op Nederlandse ge biedsdelen. Maar ook de mil joen Vlamingen, die bij het be- p1 van de oorlog naar Neder land waren gevlucht, keurden de actie af. Tegelijkertijd pro beerden Belgische kranten de Leeuws-Vlaamse bevolking aan ta kant te krijgen door te schrijven, dat Zeeuws-Vlaan- deren door Nederland altijd stiefmoederlijk was behandeld economisch veel beter af zou pn wanneer het tot België boorde. Eén krant ging zelfs Jdver om te spreken over de bevrijding van onze Zeeuws- 'laamse broeders. ovp ^bmerende berichten van er de grens veroorzaakten met als grote voorvechter do minee, tevens schoolopziener, J. N. Pattist uit Aardenburg. Dit comité kwam massaal bijeen op 16 december 1918 te Schoon- dijke, waar 206 vooraanstaan den uit de 35 gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen protesteer den tegen de annexatie, hun onverbrekelijke trouw betuig den aan het vaderland Neder land en besloten zich met alle macht em met alle geoorloofde middelen die in hun bereik la gen, te verzetten tegen dit stre ven. De toneelvereniging van Eede, een volledig Vlaams dorp, bood zelfs aan een uit voering te geven om de actiekas te spekken. De Belgische regering had zich de eerste tijd op de vlakte ge houden, maar toen de roep om annexatie sterker werd haakte de minister van buitenlandse zaken, Paul Hijmans, daar gre tig op in en verklaarde dat Nederland zijn recht op de Westerschelde diende op te ge ven en dat Zeeuws-Vlaanderen Belgisch grondgebied moest worden. Deze eisen zouden op de grote vredesconferentie te Parijs in maart 1919 worden ingediend. Van Nederlandse zijde kwam de tegenstand nu pas goed op gang. Protestvergaderingen waren aan de orde van de dag. Op 6 februari 1919 werd in Den Haag een grote manifestatie annexatie. Ze waren van me ning dat de conferentie geen bevoegdheid bezat om over het grondgebied van een neutrale staat te beschikken. Uiteinde lijk ging Frankrijk met hen mee. Nederland had daar een diplomatiek offensief ingezet, door het uitgemergelde land een hoge lening van 25 miljoen gulden te verstrekken, waar mee 25.000 Nederlandse koeien konden worden gekocht. Fran se kranten waren bewerkt om geen anti-Nederlandse artike len meer te schrijven. Toen bleek dat de Belgen geen schijn van kans hadden, trokken ze him voorstel in. De annexatie ging niet door! Dominee Pattist, leider van de anti-annexatie-actie. van nationale eenheid gehou den. Dominee Pattist bood ko ningin Wilhelmina 33.500 handtekeningen aan van tegen standers tegen annexatie en een boeket bloemen met de linten van de 35 gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen die gevaar liepen. Ook het koninklijk huis werd ingeschakeld. Koningin Wilhelmina bracht, vergezeld van prins Hendrik en de bijna tienjarige prinses Juliana, op 7 maart 1919 een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen, waar zij met groot enthousiasme werd ontvangen. Daarbij sprak zij openlijk de overtuiging uit dat Zeeuws-Vlaanderen een deel van Nederland zou blijven. Op de vredesconferentie in Versailles kregen de Belgen geen voet aan de grond. Bij het grote onderhandelingswerk warden ze niet betrokken. En geland en Amerika waren tegen Dat bericht werd in Zeeuws- Vlaanderen met grote vreugde ontvangen. Namens het alge meen comité zond dominee Pattist het volgende telegram aan de koningin: 'Nu de territoriale eisen van België van de baan zijn en Zeeuws-Vlaanderen dus verze kerd is Nederlands te blijven, brengen wij namens geheel Zeeuws-Vlaanderen Uwe Ma jesteit onze diepgevoelde dank voor de krachtige leiding in deze moeilijke tijden en be toonde liefde voor onze land streek. Dit laatste jaar heeft zo mogelijk de banden tussen Ne derland, Oranje en Zeeuws- Vlaanderen nog vaster ge maakt.' Van de koningin werd het vol gende telegram terug ontvan gen: 'Van ganser harte deel ik uw vreugde in de voor Zeeuws- Vlaanderen en ons gehele va derland gelukkige afloop der voorlopige besprekingen in Pa rijs. Ik dank uw comité en de gehele bevolking van Zeeuws- Vlaanderen voor de krachtige steun aan de regering verleend tot het behoud van onze natio nale eenheid. Mogen de hechte banden welke uw landstreek met Nederland en mijn Huis verbinden, tot in de lengte van dagen uw bevolking heil, zegen en voorspoed brengen.' In alle plaatsen werd feest ge vierd. In Aardenburg werd op vrijdag 20 juni 1919 een plech tige herdenkingsbijeenkomst gehouden in de Sint-Baafskerk. In Hoofdplaat vond op 10 au gustus een groot volksfeest plaats. Een en ander had ook tot gevolg dat er een Zeeuws- Vlaams volkslied ontstond, waarvan de tekst geschreven werd door dominee Pattist en J. Vreeken en de muziek door A. Lijsen. In deze omstandigheden was het vanzelfsprekend dat het laatste deel van het refrein luidde: 'Dat is ons eigen landje, maar een deel van Nederland.' gember 1918 werd in hotel onunerce in Terneuzen het nnf8 anti-annexatiecomité Sev°lgd door comi- Gptrt"1 A*61' Hulst en Sas van var, 'eek een ërote mate otiH„een^ezindheid te bestaan Zl de bevolking. Zowel als ltat?Slaande protestanten athoheken waren samen in dioH com''é's vertegenwoor- s een unicum in die tijd. U °verkoepelend orgaan werd Centraal van Actie NameOB hot Algomoen Comité rui Actie tegen Annexatie, T* iMkamii Painltpetnziad Witte Hoog train, eigen teelt, elle ■oortefi Baatzaden en Hollandsche Tuinzaden. Ynitr. Driekroppers- Saikerbroods- en Roodakoalplnnten. A Vvren poite Zuurkool- Wei J. DE MM m Za. békmi, Lessinee Lessines i IotUm sal dekken i IM de 60 Merrie* Aanbevelend, Het ligt in het Teorseaen ran H. M. de Koningin om op tmechen drie en rjer nor in den namiddag eeh> kort bexeek aan Oeetbnrg te brongen. Haar bexoek, tijdens de roor dexe streken zoo buitengewone tjjdeometandigbeden, aal door U ala een bewgs Tan Hare belangstelling in onie reeds zoo role malen lnide geuite wensohen worden gewaardeerd,, zoodat ik niet terergeea een beroep «al doen op Cwe medewerking om tjjdeu Haar bezoek door hot uitsteken van onze nationale vlai on feet drajea van Oranlt of nationale kleuren te doen blaken, dat Baar bezoek op hoogan prijs wordt ge stold- Ken ieder wnrke roor ztoh mede, om de huldiging zoo hartelijk mogelijk te doen zjfn en gedrage zich stiptnljjk laar de gageren maatregelen ran orde, opdat èn do intocht èn da doortocht zoo geregeld mogelgk xjjn ea geen enksje Wanilaak gehoord worde. Ooetbnrg, 4 Kaart 1919. Di BwymettUr tm» Ootibwni H. ÖRATAlCA. Mootsaffnlon nontïïdawa ■!.-** - van het op 10 Augustus 1919 tet viering van het heugelijke feit dat we deel zullen blijven uitmaken vjn ons geliefde Nederland. Samenstellingvan den optocht om 2^ op de losplaats van de Stoomtrammaalschappij, 1. 2. 3. i. 5. 6. 7. 8. 'J. 10. 11. Afdeeling ..Eerewacht". Praalwagen: De Nederlandsche Maagd met de elf Provinciën en Hoofdplaat'' Afdeeling „Eerewacht". Annexatiecommissie. Muziekvereexdging. Praalwagen „De Boerderij". Doelboogmaatschappij Praalwagen„De Huisvlijt". Praalwagen „De Nijverheid". Visscherij". (Prijzen voor de mooist gekroonde Praalwagen „De Gekroonde fietsen fietsen VOL KSSPELEN: 1. Ringrijden met de fiets Dames en Heeren inleg f 0.23. 2. Kruiwagenrijden. 3. Zakloopen voor jongens. 1. Mastklimmen. 3. Wit- en Zwartloopen. O. Hoepelbolling voor dames inleg f0,23. Namens het Bestuur, Jos. SCHERBHIJN, Voorrilter. C. DE SCHEPPER, Secretaris. opgericht, Aankondiging van het koninklijk bezoek. Programma van het volksfeest te Hoofdplaat. Oostburg - In het OREVO (het recreatieve zaalvoetbal in Oostburg) werd de competitie afgesloten met een viertal in- haalduels. In de eerste klasse deelden La Porte d'Or en Traas broederlijk de buit waardoor beiden hun eindto- taal op 23 punten brachten. uitslagen Eerste klasse: La Porte d'Or- Traas 3-3. Tweede klasse: Gemeente Oost- burg-De Zwart 1-4, Bon Ami- Sunset Boulevard 2-12. Derde klasse: Chez René-Telepost 3-5. EINDSTANDEN Eerste klasse: Oud Sluis 20-39, Albert Heijn 20-26, Francke Sport 20-25, La Porte d'Or 20-23, Traas 20-23, Edah/Mijnders 20-21, OBS/Erasmus 20-17, Vete ranen 20-16, De Block 20-16, Texaco/'t Krikje 20-13, ABN- Amro 20-2. Tweede klasse: Boemerang 20-32, Sunset Boulevard 20-31, Groos- man/Pacojeans 20-26, Deltan 20-24, Stekelinck 20-23, Bon Ami 20-20, Omnisport 20-16, Gemeen te Oostburg 20-13, Roode Leeuw 20-13, Meeusen 20-12, De Zwart 20-10. Derde klasse: Valentine 20-38, Wielewaal 20-27, Opties 20-27, Telepost 20-25, Riemens 20-21, Van de Sande 20-20, Wolf 20-16, Van Looy 20-15, Jopie 20-15, WOD/St.-Pierre 20-12, Chez René 20-4. Axel - De turn- en gymnas tiekvereniging Voorwaarts hield het clubkampioenschap in de sporthal 't Sportuus te Axel. De deelnemers en deel neemsters mochten zich ver heugen in een flinke publieke belangstelling. UITSLAGEN MEISJES 5 en 6 jaar: 1. Elise Aarnoudse. 6 en 7 jaar: 1. Rianne van Hoecke. 7 en 8 jaar: 1. Manon Saman. 9 en 10 jaar: 1. Neeltje Lensen. 10 en 11 jaar: 1. Marjan Kayser. 13 jaar: 1. Ilona van Hecke. Selectie tot 12 jaar: 1. Fabiënne Klaasen. Selec tie 12 jaar en ouder: 1. Hilde Hamelink. Vrouwen: 1. Jody Cur- ran. JONGENS 1. Sander Martinet. Terneuzen - Onder het motto 'De beste stuurlui staan aan wal' speelden de moeders van de F-pupillen van de voetbal vereniging Terneuzen een on derlinge 'demonstratiewed strijd'. Een kleine honderd man publiek dat op het gebeu ren was afgekomen zag de eerste twintig minuten de ma ma's zich voortbewegen als dartelende veulens. Met een 1-1-rustand, doelpunten van Manuela Langendijk en Irma Wondergem, werd de batterij opnieuw opgeladen. In het tweede bedrijf tekenden In- grid van de Velde en Jeanine Stoffijn (2x) de 3-2-eindstand Terneuzen - De kring Oost- Zeeuws-Vlaanderen hield met een deelname van 176 oude duiven een wedvlucht vanuit Etampes. Winnaar met een ge- middeldde snelheid van 1304,04 meter per minuut werd een duif van de combi natie Van Houten uit Heikant. 2. Frankie Thijs, St.-Jansteen, 3 en 4. A. van Helsland, Hulst, 5 en 8. J. Verheyden, 6. E. van Deursen, beiden St.-Jansteen, 7. J. Elegeert, Koewacht, 9. E. van Goethem, St.-Jansteen, 10. I. Merckx, Clinge. Concors Combinatie Biervliet, 125 duiven, 1289,83mpm: l.J.Lecluijze, 2. H. en W, de Krijger, 3. P. Jansen, 4. J. Man- gnus, 5. B. van de Slikke, 6 en 8. F. Dellaert, 7. H. Neve en Jr. 9. Harry de Dobbelaere, 10. A. Neve. VZV Hoofdplaat, 98 duiven, 1315,55mpm: 1. H. de Poorter, 2 en 10. J. Vermeere, 3 en 4. A. Gernaert, 5. B. de Poorter, 6 en 9. H. Calon, 7. Th. van de Velde, 8. Comb. Den Hamer. Hoop Biervliet, 85 duiven, 1289,83mpm: 1 en 9. J. Lecluij- ze, 2, H. en W. de Krijger, 3. P. Jansen, 4. H, Neve en junior, 5. Harry de Dobbelaere, 6. A. Ne ve, 7. A. en M. Vonhout, 8. B. Neve. 10. A. Boeije. Eerste de Beste Schoondijke, 51 duiven, 1279,05mpm: 1 en 6. P. Cornelis, 2 en 10. W. van de Velde en zoon, 3 en 5. J. de Poorter, 4. W. Tanghe, 7 en 9. A. de Wever, 8. J. Risseeuw. Nog Sneller Breskens, 67 dui ven, 1309,30mpm: 1, 2, 6 en 10. H. Mookhoek en zoon, 3, 8 en9. J. van Oostenbrugge, 4. M. de Poorter, 5. R. de Smit, 7. J. van Oeffelen. Recht voor Allen Sluis, 20 dui ven, 1282,65mpm: 1, 2 en 5. G. Tanghe, 3 en 4. F. Baas en zoon. De Getrouwe Duif Cadzand, 85 duiven, 1322,36mpm: 1, 2, 5 en 6. C. Riemens, 3. J. de Mey, 4, 7 en 8. A. Duininck, 9. J. van de Plasse, 10. W. de Die. Herleving Kloosterzande, 79 duiven, 1296,16mpm: 1, 3, 4 en 8. R. de Nijs, 2 en 7. L. de Waal, 5. Comb. Verschuren/Andries- sen, 6. Th. Voet, 9. W. Voet en zoon, 10. P. van Goethem. Met Moed Vooruit Boschkapel- le, 21 oude duiven, 1302,54mpm; 1, 4 en 5. Th. van Damme, 2. D. Dobbelaar, 3. A. van Poorten, 32 jaarlingen, 1269,71mpm: 1, 4 en 5. A. Nico- laas, 2 en 3. Th. van Damme. ORLEANS Provinciale uitslag: In concours 3576 oude duiven, 1216,52mpm: I. P. Pieters, Lewedorp, 2. M. Rodts, IJzendijke, 3. C. de Put ter, IJzendijke, 4. Comb. Roe- giers/De Bruijn, Philippine, 5 en 6. H. de Ridder, Vlissingen, 7. J. van Maldegem, Heinkens- zand, 8. E. de Kind, St.-Jan steen, 9. F. Baas en zoon, Sluis, 10. P. Baecke, Westdorpe. Kring West-Zeeuws-VIaande- ren/Walcheren, 1433 oude dui ven, 1216,47mpm: 1. M. Rodts, 2. C. de Putter, beiden IJzendij ke, 3 en 4. H. de Ridder, Vlis singen, 5. F. Baas en zoon, Sluis, 6. R. Daansen, 7. J. de Smet, beiden Oostburg, 8. J. Temmerman, Hoofdplaat, 9. J. Temmerman, Schoondijke, 10. G. Dezutter, Eede. Terneuzen - Een rondvaarttochtje langs de oevers van een kreek, bekijken van watermonsters en fietsen door water- schapsgebied. Op 20 mei kan dat tijdens de waterschapsdag. De dag heeft als thema 'Het waterschap: Na tuurlijk!'. 'In Terneuzen geeft het Water schap De Drie Ambachten uitleg aan de oevers van de Boschkreek in Koewacht. Daar wordt ge werkt aan verbetering van de waterkwaliteit. Voor kinderen is er een kleurwedstrijd. Waterschap Hulster Ambacht geeft bij de waterloop Hulst- Groot Eiland uitleg over de her inrichting en baggerwerkzaam- heden bij 'Het Groot Eiland'. Ook is een kijkje mogelijk bij de rioolwaterzuivering in Hulst en Kloosterzande en het gemaal Paal aan de zeedijk in Paal. Alles over het broedvogeleiland wordt verteld door medewerkers van waterschap Het Vrije van Sluis in Oostburg. Voor dat en meer kunnen bezoe kers terecht op Het Voorland Nummer Een, het buitendijks schor- en slikkengebied tussen Breskens en Hoofdplaat en bij de Nieuwkerkse kreek tussen Oost burg en Groede. Daar kan met een bootje de aanleg bekeken worden van na tuurvriendelijke oevers. De rioolwaterzuivering in Oostburg kan eveneens bekeken worden. Wat er met genomen watermon sters gebeurt, is te zien in het Centraal Laboratorium Zeeuwse Waterschappen in Sluiskil. Bovendien hebben de verschil lende waterschappen fietsroutes uitgezet door hun gebieden. Van onze correspondent Schoondijke - De obs Oostburg heeft afgelopen zaterdag het Leen de Vliegerschaaktoernooi voor basisschoolteams gewonnen. Het is voor de derde keer dat de school de wisselbeker mee naar huis mag nemen. Sam Henry, Fabian Zwaving, Wouter Wilde- boer en Stefanie de Rooy zorgden er voor dat de beker nu in de prijzenkast mag blijven staan. In totaal schaakten tien schoolteams op de openbare basisschool Prinses Irene in Schoondijke om de trofee. De strijd ging vooral tussen de viertallen van de Oostburgse scholen St. Bavo en de obs. St. Bavo liet tegen het tweede team van de obs Oostburg een punt liggen door met 2-2 gelijk te spelen. Dit puntverlies bleek fataal te zijn, waardoor obs Oostburg I met de beker aan de haal ging- De organisatie was zaterdag in handen van de schaakvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen. Hans van Oosterhout reikte de prij zen uit. Eindstand: 1. obs Oostburg 117 punten, 2. St. Bavo I 16 punten, 3. obs Oostburg II 14 punten, 4. obs Breskens I 10 punten, 5. St. Bavo II10 punten, 6. Op weg Hoek 6 punten.

de Stem | 1995 | | pagina 15