Belgen niet boos over fusie De annes George van Waes hoofdman-af, maar nog niet uitgeschoten Petitie vanwege zorgen om kruispunt Axel PLAATSELIJK nieuws POLITIE rapport Talent uit Assenede op Sasse planken Staten akkoord met samenwerking Vlissingse en Rotterdamse haven Project kleinschalig vervoer gehandicapten en ouderen Oostburg Open dag van senioren activiteiten vereniging DE STEM ZEELAND DE STEM Sas van Gent Terneuzen start gescheiden glasinzameling Uitstapje voor vijftig-plussers Voorinschrijving avondvierdaagse examens Geslaagd Komende zaterdag in Sas van Gent Pressiegroep Ongerustheid Inbraak in bedrijf Diefstal voorkomen Geen voorrang Agressief Jack weg Geld uit tas Controle snelheid DINSDAG 16 MEI 1995 Q Van onze correspondent Sas van Gent - Toneelverenging 'Nieuw Asseneeds Talent', kort weg NAT, heeft sedert vorig jaar goede banden met de toneelver eniging Siesa uit Sas van Gent. Onder auspiciën van Siesa werd vorig jaar het stuk 'Doe het zelf, neushoorn' van Pierre Soetewey in De Speye in Sas van Gent op de planken gebracht. Dit jaar wil men deze culturele uitwisseling voortzetten met een blijspel van Jack Popplewell met de titel 'Schat, ik ben 'r hoor!'. Het stuk speelt zich af in Assenede, waar Mare Willems woont, die directeur is van een zeepfabriek, die op de rand van faillisse ment staat. Zijn echtgenote brengt van het werk als huisvrouw niks terecht en wil daar wat aan veranderen. Samen met allerlei andere personen ontstaan uiteraard de meest uiteenlopende tafe relen. De voorstelling in de Speye zal plaatsvinden op vrijdag 19 mei om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij de Ra- bobanken in Sas van Gent en Westdorpe, bij het Schippershuis en de Watergeus in Sas van Gent en bij café de Nar in Assenede. STRAATSPEELDAG - De straatspeeldag morgen in de Witte Wijk is alleen bedoeld voor kinderen uit deze woonwijk. In deze krant werd eerder abusievelijk de indruk gewekt dat de speeldag voor alle kinderen van Sas van Gent was bestemd. De straatspeel dag in de Witte Wijk begint om 13.30 uur. Van onze correspondent Westdorpe - Hij is zelf de tel kwijtgeraakt van het aantal keren dat hij zich schutters- koning van het gilde Sint Se- bastiaan mocht noemen. Zes of zeven maal wist hij de hoge vogel voor de neus van zijn medeschutters af te schieten. Tot nu toe heeft hij de breuk - het eremetaal dat bij deze titel hoort - echter wel het meeste aantal keren omge hangen gekregen. Afgelopen zaterdag tijdens de jaarlijkse koningsschieting haal de niet hij de bontgekleurde vo gel naar beneden. Desondanks stond hij wel mede in het middel punt van de belangstelling, van wege zijn afscheid als hoofdman van het schuttersgilde. George van Waes, 69 jaar, een boog schutter in hart en nieren en zo als alle schutters van plan om door te gaan tot ze hem vanonder de wip moeten dragen. Dertig jaar geleden volgde hij zijn schoonvader Eugene Ver- helst op als hoofdman van het gilde. Op de daaropvolgende ja ren kijkt hij met plezier terug. „We zijn op de Nederlandse kam pioenschappen voor viertallen maar liefst drie jaar achtereen kampioen geworden," aldus van Waes. „We," dat zijn Jo Brugge- man, Fons de Beleir, Bert Goet- hals en George van Waes. En dan het Europese Kampioen schap, dat Sint Sebastiaan in 1978 mocht organiseren. Van heinde en verre waren schutters naar het dijkdorp gekomen voor deze wedstrijd. „Waar ik echter het meeste plezier aan beleefd heb, is dat Sint Sebastiaan altijd een hechte club is gebleven, zon der moeilijkheden," zo zegt de scheidend hoofdman. Dat is wel licht ook een van de redenen dat deze vereniging al meer dan een eeuw bestaat. George van Waes wordt opge volgd door Jo Bruggeman. Niet de minste, want Bruggeman is tot vorig jaar ruim 35 jaar voorzitter geweest van de Zeeuws-Vlaamse Bond van Wipschutters en vice- voorzitter van de Nederlandse bond. Op bestuurlijk vlak gaat George van Waes het nu rustiger aan doen. Zijn boog zal hij voorlopig echter nog niet aan de kapstok hangen. Zoals zovelen blijft hij op de hoge vogel mikken tot hij echt niet meer kan. Bij die zes of zeven keer dat hij koning is ge worden, kunnen er natuurlijk al tijd nog een paar bijkomen. Zoals gezegd lukte hem dit zaterdag niet. Toen wist Geert Persoon de koningsvogel af te schieten, waarna hij de breuk omgehangen kreeg. Suzanne Lammens en Jo Brugge man schoten de zijvogels af en mogen zich dus Eerste Minister noemen. Volgend jaar doet van Waes toch gewoon weer een gooi naar het koningschap. Van onze verslaggever Middelburg - Anders dan wellicht verwacht zou worden, zijn de Belgische havenautoriteiten niet boos op het Zeeuwse provinciaal bestuur dat met de zeehaven Vlis- singen een samenwerkingsverband met de Rotterdamse haven aangaat. Nee, in plaats dat ze gefrustreerd zijn dat hun eigen haven Antwer pen grotere concurrentie krijgt, vinden de Belgen het een slimme zet en denken ze nu ook aan fu sies van hun eigen havens, Ant werpen, Zeebrugge en Gent. De Zeeuwse haven-gedeputeerde Bruinooge (PvdA) meldde dat gisteren tijdens een vergadering van het provinciaal bestuur in Middelburg, waar hij om nadere toelichting werd verzocht over de fusie van de kant van de Staten leden Roose (GPV/RPF) en Ra- mondt (CDA). Aan de orde was de samenwer king met de Rotterdamse haven die in ruimtenood verkeert, waardoor er bij Vlissingen 140 hectare nieuw havengebied bij komt. Rotterdam investeert meer dan honderd miljoen gulden in deze nieuwe Zeeuwse haven en Bruinooge rekent op een toename van het aantal arbeidsplaatsen met 2000, direct en indirect. Logisch dat er gisteren dus wei nig bezwaren kwamen van de kant van de Statenleden tegen de fusie. Alleen het CDA maakte een voorbehoud, maar deed dat om praktische redenen, omdat er nog fractieoverleg over deze kwestie moet volgen. Duidelijk bleek gis teren al dat de Zeeuwse Staten juichend akkoord zullen gaan met dit verbond. Mee speelt ook de al wat oudere samenwerking tussen de havens van Terneuzen en Vlissingen die gezamenlijk één directeur heb ben. Maakt dit de fusie met rot- terdam niet gecompliceerd, wil den de statenleden weten. Van onze verslaggever Terneuzen - Glas wordt met ingang van 22 mei gescheiden ingezameld in de gemeente Terneuzen. De inwoners kun nen dan wit, bruin en groen glas apart in daarvoor be stemde glasbakken doen. De bakken komen op verschillen de plaatsen in de kernen van Ter neuzen te staan. De voormalige minister van mi lieu, H. Alders, maakte enige tijd geleden met de gemeenten de af spraak dat dit jaar tachtig pro cent van al het eenmalige ver pakkingsglas via de glasbak wordt ingezameld. Op die manier is het mogelijk het glas weer tot grondstof voor de glasindustrie te verwerken. Het glas wordt met een contai nerauto die voorzien is van schotten in de kernen opgehaald en naar een verwerkingsinstalla tie vervoerd. Het is van belang dat het ingeleverde glas zo schoon mogelijk is. Niet geschikt zijn stenen kruiken, aardewerk, porselein, kunststof tassen en flessen of papieren deksels. Bruinooge: „De Belgische autori teiten vinden de Nederlanders vrij slim met de fusies en willen dat in hun land ook zo gaan rege len. Maar gecompliceerd wordt het er niet op, daar ben ik niet bang voor. De Temeuzense haven gaat een samenwerkingsverband tekenen met de haven van Gent en ik zie daar alleen maar posi tieven dingen in. Verder hebben de twee Raden van Bestuur on langs besloten dat de haven schappen voortaan altijd geza menlijk gaan vergaderen, zonder tegenstemmers is dat besloten, ook dat is zeer positief, want dat is jaren gelden wel anders ge weest." Van onze correspondent Sas van Gent - Het reiscomité voor vijftig-plussers in Sas van Gent houdt vrijdag 2 juni het jaarlijkse uitstapje. Dit keer zal de rit naar 's Heeren- berg voeren, in het natuurge bied Montferland, vlak bij Doetinchem. Daar is het creativiteitscentrum Gouden Handen gevestigd. Een voormalig klooster, waarin de ar tistieke prestaties van honderden kunstenaars uit binnen- en bui tenland tentoongesteld zijn. Daarnaast bevindt zich in het imposante gebouw, het Kuipers Planetarium, de tentoonstelling 'De betovering van de prehisto rie'. Het bezoek zal onderbroken wor den voor een driegangendiner. Tijdens de terugreis doet de groep Wuustwezel aan, waar het avondmaal gebruikt wordt. Rond 23.00 uur is men terug in Sas van Gent. Voor deze reis kan men zich nog inschrijven tot en met woensdag 17 mei. Er is nog een aantal plaatsen vrij. Men hoeft geen lid te zijn van een ouderenorganisa- tie, zolang men maar vijftig jaar of ouder is kan men inschrijven. Inlichtingen bij P. Freyzer, tele foon 52384. Terneuzen - Over een maand start in Terneuzen de twintigste editie van de avondvierdaagse. Op 12, 13, 14 en 15 juni vertrek ken de lopers bij sporthal 't Zwaantje aan de Alvarezlaan in Terneuzen. De start voor de vijf of tien kilometer is telkens om zes uur. Deelname kost vijf gul den. De laatste avond worden de wan delaars binnen gehaald doorzes muziekgezelschappen. Voorin- schrijven voor de vierdaagse kan vanaf 29 mei tussen zes en zeven 's avonds bij N. Bijl, Staring straat 5 in Terneuzen. Gent - Instituut Martha Aspina: docente pergamano, Marie Jean ne van Damme Borm, Nieuw-Namen. Amsterdam - Universiteit van Amsterdam, doctoraal communi catiewetenschappen: A. Dobbelaar, Clinge Gent - Universiteit van Gent, doctor in de Taal- en letterkunde: Mark Janse, Sas van Gent Van onze correspondent Oostburg - Er komt op kleine schaal aanvullend vervoer voor I gehandicapten en ouderen in de gemeente Oostburg. De corn- missies Planologie/Algemeen Bestuurlijke Zaken (ABZ) gingen I gisteravond in grote lijnen akkoord met het voorstel hiertoe. I Oostburg wil dit project samen opzetten met de gemeenten I Sluis/Aardenburg en Terneuzen. Er was haast geboden om een po sitief advies te krijgen. Het voor stel moet door de raad aanstaan de donderdag bekrachtigd wor den, omdat voor 1 juni de ge meenteraden duidelijkheid moe ten geven willen ze geld krijgen uit de ROP-pot. Voor het klein schalig aanvullend vervoer is een bedrag van zes ton beschikbaar. Volgens de PvdA'er Leen Wille is er meer dan zes ton uit te geven. Hij rekende het college voor dat er naast dit bedrag ook nog een eigen bijdrage geleverd wordt door de 400 deelnemers. Zij dra gen in totaal vier ton bij. En dan tel ik daar ook nog het geld bij dat uit de pot kleine kernen gehaald wordt. Bij elkaar een be drag van 1,1 miljoen gulden. Hoeveel van dat geld wordt nu daadwerkelijk geïnvesteerd en gaat niet voor ondersteuning naar de ondernemers?" wilde hij weten. De sociaal-democraat had nogal moeite met de afschrijving stermijn die de gemeente han teerde. Verder constateerde hij, dat het voorstel rammelde van de fouten. „Veel financiële onzekerheden dus. Het is voor ons dan maar de vraag in hoeverre het streekver voer ZWN door financieel-zake- lijk in te spelen op de voorliggen de regeling, de lachende derde wordt. Met deze gegevens zijn dan een paar krenten uit de pap gehaald." Wille was de enige die tegen het voorstel stemde, maar hij betoog de ook, dat er eveneens positieve kanten aan de zaak zaten. Zoals met name de poging tot integratie van het algemeen kleinschalig vervoer met het gehandicapten- vervoer een goede zaak is. Alleen de inzet van de middelen om het doel te bereiken is een 'niet toe- laatbare-onevenredigheid' Commissievoorzitter wethouder C. Bolijn was zich niet bewust van de rekenfouten die in het voorstel stonden. „Niemand heeft het nagerekend. We hebben aan genomen dat het zou kloppen. We zullen de zaak narekenen. Voorts vertelde zij dat de ge meenten geen inspraak hebben ij de besteding van de ROP-gei® Wel dat er voor 1 juni beslist moet zijn, daar anders naar zes ton gefloten kan worden. hebben nog de pot kleine kernen achter de hand om eventuele te korten op te vangen." CDA'er Harry Lippens opper® nog om de zorgverzekeraars») het plan in te schakelen. Oo! pleitte hij voor een centraal aan- meldingspunt om hiermee kosten te drukken en de subsidie stromen te stroomlijnen. vroeg zich af, of het westen a-so cialer was dan de gemeenten van Gent en Axel waar veel D ren voor de gehandicapten rijde Volgens wethouder A. Ros®f j is dat ook een vorm van zwakti omdat je je daarmee afhanke opstelt. „Dat willen we in de g meente Oostburg niet. Dit sv teem wat wij voorstellen geen ouderen en de gehandicapt® meer zekerheid." Het inscb len van de zorgverzekeraar hij meer iets voor in de toer" Op de commissieverg maakten twee organisaties B bruik van het inspreekrechin Scherbeijn, voorzitter ya werkgroep Gehandicaptg®6 leid West-Zeeuws-Vlaande had vooral moeite met hePj collectief vervoersysteem- j de voorkeur aan het besteand systeem van de financie voersvergoeding. „Met na feit dat mensen met een j gedwongen worden om g te maken van dit systeem doom in het oog. Verder nog niet het goeie mom ntj over de financiën te kibb Lieve Maenhout uitte na B Stichting Welzijn voor .jj de bezorgdheid, dat de gulden voor de otideren r reikend zal zijn om betaai,^ professioneel vervoer te iVan onze correspondent Middelburg - De drie agra- Jg, a. K. (41), W. K. (50) en S K- (68 iaar) uit Koudeker- ,ke respectievelijk twee broers en een oom, zijn giste ren door de economische po litierechter in Middelburg onder curatele gesteld. Daarnaast kreeg elk een boete De reconstructie van dit Axelse kruispunt zou er volgens omwonenden voor hebben gezorgd dat er veel meer ongelukken gebeuren dan voorheen. foto wim kooiiman Van onze verslaggever Axel - Omwonenden maken zich zorgen over de onveilig heid van het kruispunt Julia- nastraat/Wilhelminastraat in Axel en vragen de gemeente snel maatregelen te nemen. Bezorgde bewoners bieden burgemeester W. de Graaf morgenmiddag meer dan vijf tig handtekeningen aan. Na de reconstructie enige jaren geleden van de kruising worden de bewoners regelmatig opge schrikt door ongelukken. „Door de veelheid en de ernst van de ongelukken leeft bij ons de ge dachte dat het slechts een kwes tie van tijd is, of de eerste doden kunnen wij betreuren", zo maken de bewoners hun ongerustheid kenbaar in een brief die tezamen met de handtekeningen wordt aangeboden aan de burgemeester en via hem ook aan de leden van de gemeenteraad. „Een keer in de vier maanden vindt op de kruising Julia- nastraat/Wilhelminastraat wel een zwaar ongeluk plaats. Daar naast zijn er legio kleine onge lukken en bijna-ongelukken", al dus een buurtbewoner. „Toen hebben we gezegd dat we actie zouden ondernemen als er nog eens iets zou gebeuren en prompt was het opnieuw raak. Een auto kwam met hoge snelheid door de Julianastraat gevlogen en kwam tegen de gevel van een huis tot stilstand." Burgemeester De Graaf zei giste ren op de hoogte te zijn van de onrust die in de buurt leeft. „Hoewel ik niet wist dat daar nogal wat ongelukken gebeuren. Die signalen hebben mij wel via de politiek bereikt en er is ook al over gesproken in de commissie VROM." Volgens de burgemeester leerde een korte rapportage die de poli tie ondertussen uit heeft gebracht dat er inderdaad iets schort aan de veiligheid van het kruispunt. „We moeten het niet overtrekken, maar ook niet zomaar terzijde schuiven," aldus De Graaf. Hij is nu in afwachting van een advies van de politie hoe de veiligheid te verbeteren is. Dat advies hoopt hij 'zeer binnenkort' te krijgen. Van onze correspondent Sas van Gent - De Senioren Activiteiten Vereniging (SAV) in Sas van Gent houdt aanstaande zaterdag, 20 mei, van 14.00 tot 17.00 uur een open dag. Deze open dag zal plaatsvinden in het Sasse Cultureel centrum De Speye, waar de SAV haar vaste onderdak heeft. De bezoekers kunnen tijdens deze open dag kennismaken met deze vrij jonge, en zoals de naam al doet vermoeden, zeer actieve ouderenvereniging. Tot de vaste activiteiten van de SAV horen onder meer de gymnastiek en het dansen, deze hebben respectievelijk op woensdag en donderdag in de Speye plaats. Daarnaast start men in september met zowel koersbal als 'creatief be zig zijn'. Over al deze facetten kunnen de belangstellenden zaterdag, tijdens de open dag meer te weten komen. De toegang is vrij. Uiteraard staan zowel de koffie als de wafels op de bezoekers te wachten. Van Waes (rechts) krijgt van opvolger Bruggeman een afscheidscadeau FOTO WIM K00UMAN OP 11 november 1918 werd na jarenlange, bloedige gevechten een wapenstilstand gesloten, die het einde betekende van de eerste Wereldoorlog. België had zwaar geleden. Vele tiendui zenden van zijn jongemannen waren gesneuveld en het gebied van de IJzer tot ver in West- Vlaanderen was omgeploegd door granaten. Daar moest compensatie voor komen! 75 jaar geleden zette die gedachte heel Zeeuws-Vlaanderen in rep en roer. Al direct na de wapenstilstand begonnen de Franse en Bel gische pers campagne te voeren tegen Nederland. Ons land werd een sterk pro-Duitse hou ding verweten, dit terwijl het officieel neutraal was. Terwijl de bloem van beide naties doorbloedde in de loopgraven. Zo schreef men, werden die Hollanders schatrijk. Ze dreven rustig handel met de Duitsers, hadden in 1914 op het smalste gedeelte van Limburg Duitse troepen doorgang verleend, hadden tijdens de oorlog Duitse goederentransporten vanuit België door Limburg toege staan, hadden aan het einde van de oorlog Duitse soldaten vanuit België doorgang ver leend naar hun vaderland en vooral: ze hadden op het einde van de oorlog asiel verleend aan de Duitse keizer. De anti-Nederlandse stemming groeide met de dag. Op 10 de cember 1918 nam de Cercle Maritime in Brussel een motie aan, waarin er bij de regering op aangedrongen werd de Wes- terschelde met aanpalende ge bieden te annexeren. Volgens deze motie was De Schelde een Belgische rivier, die voor geen enkele Nederlandse haven, maar wel voor Antwerpen en Gent, van levensbelang was en waarover België de absolute heerschappij diende te hebben Datzelfde gold voor het kanaal Gent-Teneuzen. Wanneet Zeeuws-Vlaanderen bij België zou komen was dit probleem opgelost. Daarnaast ijverde hetComité de Politique Nationale, onder leiding van Pierre Nothomb, de vader van de latere kamervoor zitter en minister Charles Nothomb, voor gebiedsuitbrei ding. Dit comité bleek een ster ke pressiegroep te zijn. Het ver zamelde 275.000 handtekenin gen onder een manifest, dat de annexatie van stukken buiten land beoogde. Van de 2600 ge meenteraden die België telde betuigde een meerderheid var 1650 hun steun aan het idee dat België niet zonder Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Limburg Luxemburg en een corridor door Duitsland naar de Rijn kon. Deze ijveraars waren hoofdza kelijk Franstalige Belgen Nothomb sprak geen enke woord Nederlands, evenmin als ue Belgische ministers in die tijd. Koning Albert, die met zijn soldaten in de loopgraver aan de IJzer had gestaan, was regeringskringen één van de weinige tegenstanders van d< aanspraken op Nederlandse ge biedsdelen, Maar ook de mil joen Vlamingen, die bij het be gin van de oorlog naar Neder land waren gevlucht, keurdei de actie af. Tegelijkertijd pro beerden Belgische kranten d< jyeeuws-Vlaamse bevolking aai bun kant te krijgen door t< schrijven, dat Zeeuws-Vlaan- deren door Nederland altijc stiefmoederlijk was behandelc en economisch veel beter af zoi zijn wanneer het tot Belgii boorde. Eén krant ging zelf: °ver om te spreken over di evnjding van onze Zeeuws- laamse broeders. ^e Marmerende berichten var 1 de grens veroorzaakten n grote ongerustheid. Op lé december 1918 werd in hote eerst °mmerc® in Terneuzen hel rmJr- T- anti-annexatiecomité t2fncH gevolgd door comi- Gentn F^?1' ,Hulst en Sas van Van eek een grote mate onHnnenjgezindheid te bestaai vonra bevolking. Zowe als kntv!Sï?ande protestantei de?e k.en waren samen ii diori comd®'s vertegenwoor een unicum in die tijd W overkoepelend orgaan werc| Cnm;?-eeuws~Vlaams Centraa e van Actie opgericht Axel - Namens rijkswaterstaat is aangifte gedaan van een in braak in een bedrijfsruimte aan de Zuidsingel te Axel. Ont vreemd daaruit werd een fax apparaat. Men had zich toe gang verschaft door het open breken van deur aan de achter zijde van het pand. Hulst - Attent opletten van een winkelier aan de Bierkaai straat in Hulst voorkwam zon dag een diefstal in zijn bedrijf. Drie in Zuiddorpe verblijvende jonge vrouwen trachtten uit zijn kledingzaak twee spijker broeken mee te nemen. De vrouwen hadden een speciale zak bij zich en verder een tang om de labels aan de kleding stukken te verwijderen. Sas van Gent - Op de kruising Stationstraat/Westkade te Sas van Gent verleende een 20-ja- rige automobilist uit Gent geen voorrang aan een 19-jarige be stuurder van een bromfiets uit St.-Jansteen. Bij de aanrijding liep niemand enig letsel op, doch werden beide voertuigen aanzienlijk beschadigd. Sas van Gent - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren een 34-jarige man uit Tilburg aangehouden. Dat ge beurde nadat een horeca-on- dememer aan de Westkade in Sas van Gent de politie ter as- sistentie had gevraagd de man problemen in zijn zaak maakte. Ook tijdens zijn aan houding gedroeg de man zich agressief en tijdens het over brengen naar het politiebureau trapte hij een ruit in van een politieauto. Terneuzen - Een 37-jarige man uit Gent deed gisteren bij de politie in Terneuzen aangifte van diefstal van zijn leren jack met daarin zijn portefeuille en andere persoonlijke beschei den. Het kledingstuk werd ont vreemd vanuit een ruimte van het zwembad Scheldorado in Terneuzen. Terneuzen - Een 26-jarige vrouw uit Biervliet deed bij de politie in Terneuzen aan van diefstal van honderd den uit haar tas. Dat tijdens een receptie ter genheid van de opening van het arbeidsbureau in Terneuzen. Zaamslag - In samenwerking met rijkswaterstaat werd door de politie in Zeeuws-Vlaande ren op de Temeuzensestraat te Zaamslag een snelheidscontro le gehouden. Daarbij werden 124 weggebruikers bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid van 80 kilo meter per uur. Gecontroleerd werden 1836 voertuigen.

de Stem | 1995 | | pagina 14