'eeland n ts-CD osito chadeclaim voor Oostburg fors DE STEM Omroep Zeeland: ook op televisie Na 474 jaar een koningin llillPiilö Forse streep door bouw kuuroord Cadzand nkwestie, fanwege forse vertraging van tweede fase Village Scaldia Nieuwe verkeerscontroles op komst Provincie en gemeente bemoeien zich met ontslagen bij Philips HUIS-I DIEREN Gedeputeerde Staten keuren bestemmingsplan Cavelot af Strengere regels voor duiksport 6 De provincie is geen schoenfabriek' ferersiaggever CUrg-Erkomen^de Overtreders kunnen twee bekeuringen krijgen Maquettes Antwerps stadhuis weg Asielzoekers zetten zich in voor leefbaarder Terneuzen 51 Iriaan, Benjamin, Catharina, rc uit BAARLAND, Erik uit Kim, Michel en Patrice uit ESKENS, Martin uit BROU Domien, Emanuel, Jack en 4, Bianca uit DRIMMELEN, .EUR, Rutger uit FIJNAART, oert, Korina, Mark, Martijn, aniel, Ingeborg, Kornelis en mder, Cornelia, Erik, Fedor, uit HELMOND, llja, Maria, LST, Kurt uit HUIJBERGEN, t KERK WERVE, Francoise, i, Alexander, Dennis, Judith .Michiel uit LE SUB DRAY :nd uit MAARSSEN.Jantine inette, Antoinette, Arnauld, js, Jacobus, Jan, Jasper, Jelle, onique, Nicolaas, Nicolaas, IDDELBURG, Johannes uit in Gijs uit NIEUWERKERK, EET.Thijs uit OLDENZAAL, ane uit OOST SOUBURG, Mischa, Neelke, Reense en BOSCH, Edwin, Renske en WJE), Cornelia en Demian t ROOSENDAAL, Marc en NDSKERKE, Jeroen uit 'S- rnelis uit SCHARENDIJKE, uit SINT MAARTENSDIJK, ITEENBERGEN, Eeuwit uit |braham,Abramina, Frederik, it VELDHOVEN, Gerard uit «uwe, Cecile, Daniel, Diana, a, Martijn, Matthea, Michael, lurgen uitVOGELWAAR- Marco, Maria en Michel uit -HELMINADORP,Victor uit fERSEKE.Anja, Christina en aria, Miguel, Patricia, Rafael, Dwight uit ZOETERMEER, ter uit ZWIJNDRECHT. a, i'i IP. Ju 6-236911 een zeer aantrekkelijke manie' ineer u een bedrag van 10.000, liefst 6,35% rente, mogelijk. Bovendien kunt u de ran de onderstaande vestigingen •deposito iet leuke m/v cslg i envelop naar: GWK Bank N- n. Een postzegel is niet nodig- takOOP gevraagd of aan te bieden? „laten horen v.a een Kle.nt,e .n De St, Êve° en het komt in orde ,«mers tienduizenden Stem-lezers en Sen (een op de dr.el lezen uw adverte, dat *'l speciale belangstelling hebber voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Zeeland dinsdag 16 mei 1995 deelC L onze verslaggever T, tburg - De bouw van een Woord met daarbij een ho lden maximaal 250 recreatie- Lningen in Cadzand-Bad is Lenoeg van de baan. Gede biteerde Staten van Zeeland Ljjben namelijk een forse eep door het plan gezet |oor het bestemmingsplan Cavelot af te keuren. |GS gebruiken als belangrijkste «ment dat het Oostburgse ge meentebestuur de economische Loerbaarheid niet aan heeft Linen tonen. Het ontbreekt na- La aan een deugdelijke kos- enbegroting, exploitatiebereke- en bankgaranties van de Irojectontwikkelaar die de uit- voering van het project zeker moeten stellen. Oostburg kan niet hard maken of de bouw van het kuuroord een haalbare kaart is. „Voor een pretentieus plan als het kuuroord wordt dit inzicht als een ernstig gemis ervaren," stellen GS. Volgens het dagelijks provinciebestuur is de kans im mers groot dat bij goedkeuring in de toekomst het bestemmings plan slechts voor een deel wordt uitgevoerd of dat er alleen wille keurig recreatiewoningen wor den gebouwd als het kuuroord niet doorgaat. Het dagelijks provinciebestuur is er zich terdege van bewust dat er thans sprake is van een specifieke situatie. Projectontwikkelaar Cadzand Projecten bv heeft im mers zijn faillissement aange vraagd en de curator heeft de zaak nog niet af kunnen handelen waardoor het voor Oostburg moeilijk is de economische uit voerbaarheid momenteel aan te tonen. „Maar een op uitvoering gericht bestemmingsplan kunnen wij niet goedkeuren omdat er geen zicht op uitvoering is." De gemeente Oostburg heeft nog de mogelijkheid om in hoger be roep te gaan bij de Raad van Sta te. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet de gemeente raad daar een beslissing over ne men. Dat zal waarschijnlijk in ju ni gebeuren. „Het kuuroord is nog niet van de baan maar het wordt wel een stuk moeilijker. Het is aan de raad te beslissen of we wel of niet in hoger beroep gaan. Het betekent in ieder geval wel een vertraging van maan den." Roompot Recreatie Beheer bv uit Kamperland heeft zich inmiddels als kandidaat aangemeld om het plan van het kuuroord aan te pakken. Directeur H. van Koe- veringe is niet uit het veld gesla gen door de negatieve beslissing van GS. Die beslissing komt voor hem niet als een verrassing. „Er zitten nog teveel open einden aan het plan. Wij zullen de argumen tatie van GS goed bestuderen. Waar het ons om gaat is of en wanneer het faillissement van Cadzand Projecten wordt uitge sproken. Want wij stappen nooit in een plan dat niet goed is afge regeld." Roompot Recreatie Beheer maakt in ieder geval al duidelijk serieus met de zaak bezig te zijn. In een brief aan GS maakt het bedrijf duidelijk óver de financiële mo gelijkheden te beschikken om het plan meteen aan te pakken. Daarnaast is er voldoende exper tise in huis om het recreatieve deel in exploitatie te brengen en te houden. Inmiddels is Roompot ook een sa menwerkingsovereenkomst aan gegaan met het bedrijf Plexus uit Amsterdam voor de kuuroordfi losofie en .is arts B. de Vries uit Den Haag geheel vrijgemaakt voor het kuuroord. „Wij menen dan ook dat het moment daar is om zeer snel met het kuuroord project in Cadzand-Bad te begin- Van onze verslaggever Oost Souburg - Omroep Zeeland heeft plannen voor het maken van regionale televisie. F. Feij, de directeur-hoofdredacteur van de regionale Zeeuwse radio-omroep, voert op korte termijn een gesprek met gedeputeerde G. de Kok (mediazaken) over de mo gelijkheden om tot regionale televisie in Zeeland te komen. „We zijn volop in bespreking bin nen het samenwerkingsverband van de regionale omroepen en met de landelijke omroepen Avro, KRO en NCRV over de mo gelijke vulling van een regionaal programma via Nederland 1," al dus Feij van Omroep Zeeland. Ook in andere provincies is dat inmiddels gebeurd of zijn die be sprekingen in een vergevorderd stadium. Voorzitter Holtkamp van de sta tenfractie van de Partij van de Arbeid brak onlangs een lans voor regionale Zeeuwse televisie. Hij vond het een middel bij uit stek om meer begrip en grotere |an onze verslaggever Hoofdplaat - De aandeelhouders van het vakantiebunga lowpark Village Scaldia (plan Vossekaai) in Hoofdplaat lebben een forse schadeclaim ingediend bij de gemeente lostburg vanwege de vertraging die de bouw van de ede fase van het project heeft opgelopen als gevolg lan eerder geconstateerde bodemverontreiniging. De landeelhouders zijn de firma Ibis uit Antwerpen en de [rojectontwikkelaars Rene Colthof Beheer en Inovast. todat de zaak momenteel wordt nering in juni wordt begonnen. trum: 01178-62420, CWK-Sluis Grens: list: 01140-15856 Oil?8 .61351' litgevochten tussen de advocaat inde aandeelhouders en die van egemeente Oostburg kan ver- oopleider A. Sinke niet zeggen hoog de claim uitpakt. „Dat jt er mede van af wanneer de ferond compleet schoon wordt op geleverd en hoe lang de procedu- g in beslag nemen voordat (iekunnen beginnen." (Mgens Sinke ligt de schuld van 'e vertraging vooral bij de ge beente Oostburg omdat de ver- j van het betreffende ge- lied maanden geleden al is ge- pstateerd en er nog steeds niets Daarnaast zijn beide partijen het er nog steeds it over eens wie voor de kosten g van de vertraging op- raait. „En die vertraging kost .eel geld." loor Sinke is het in ieder geval |uidelijk. „De ambtelijke molens i Oostburg draaien wel heel ingzaam. Het ontbreekt Oost- arg aan tijd, aandacht en des- undigheid. Het probleem van Wburg is dat er momenteel aan iveel grote projecten wordt ge reikt. Denk aan de appartemen tencomplexen in Cadzand en Ireskens, het project bij camping fchoneveld en Village Scaldia. pet ambtenarenkorps is te klein T»r de begeleiding van al deze irojecten. Vooral de ambtelijke Mandeling gebeurt uitermate l Wat mij betreft moet er 1 mogelijk een herindeling tomen." Sinke had de bouw van de tweede fase van Village Scal ps al begonnen moeten zijn. 1™ kalf jaar geleden kregen we p schone grond verklaring van ((gemeente voor het betreffende pied. Maar we hebben de bouw «gezet in verband met de ge- pstateerde verontreiniging, pis niet ernstig maar ik wil de pantie hebben dat de grond ppleet schoon is." yillage Scaldia worden in to- _«zon 128 vakantiebungalows ptowd. De eerste fase bestaat 8 bungalows. Die zijn alle- .1 al verkocht maar de opleve- '8's later gepland dan de be- elmgwas. „Dat lag vooral aan (slechte weer en de staking in L We proberen er in ieder j.'a van de 68 voor de pwvak op te leveren. De overi- ,k5'a!0Ws worden waar in september opgele- l®'gens Sinke bestaat er ook veel «stelling voor de tweede f a- Boiiw Zefig bun§alows maar de Kis lS- voorlopig stilgelegd, fevjndt het jammer dat het L!;moeikjk moet gaan L Aderen zich in het vervolg L. ee beer te bedenken alvo- 6 een kleinere gemeente in el »Jatan' beeft inmiddels fthoa gekregen van sane- drijf Oranjewoud waarin aangegeven dat met de sa- Voor de bouwvak is de klus ge klaard. Maar dat wil volgens Sin ke nog helemaal niet zeggen dat ook rond die tijd met de bouw van de resterende zestig bunga lows wordt begonnen. „Dat hangt er vanaf of we tot een ver gelijk met de gemeenté kunnen komen. Kijk, de gemeente heeft al schuld bekend door de op dracht tot sanering te geven dus is het voor mij helemaal niet moeilijk aan te geven wie voor de kosten van de vertraging op moet draaien. Het is al met al wel een zeer vervelende situatie." Een woordvoerder van de ge meente Oostburg wilde gisteren niet op de schadeclaim ingaan omdat de zaak momenteel bij de beide advocaten ligt. Middelburg - Er moeten strenge re regels komen voor duikers in de Oosterschelde. Het aantal duikvergunningen dient aan een maximum gebonden te zijn en onderzoek moet uitwijzen of dat maximum niet al is bereikt. Ver der'zal milieu-onderzoek moeten uitwijzen wat de effecten zijn van massale duiksportactiviteiten in de voormalige zeearm. Dat schrijft de Stuurgroep Oos terschelde in antwoord op aanbe velingen van de bestuurlijke werkgroep Duiksport, een ad viesorgaan. Zoals gemeld veroor zaken duikers in de Oosterschel de soms veel overlast. Omdat ze met zoveel op dezelfde tijden ko men zijn de zeedijken op mooie dagen verstopt met auto's (de werkgroep adviseert de duikers te carpoolen) en sommige duikers stropen op kreeft of beschadigen mossel- en oesterpercelen, waar door de broepsvissers boos wor den. Het provinciaal bestuur trekt met enige regelmaat (ook vandaag weer) duikvergunningen van betrapte duikers in. Het loopt uit de hand en dat kan niet, meent de werkgroep. Daar om moet er naast de al beschre ven maatregelen een bufferzone komen van 50 meter voor die plekken waar de visgronden van de beroepsvissers en de duik- plaatsen elkaar raken. Tiny Inghels mag zich de eerste koningin van het Sint Sebastiaansgilde noemen. -r "«f -r?» Van onze verslaggeefster Zuiddorpe - Nou bestaat het schuttersgilde in Zuiddorpe al 474 jaar en nog nooit mocht een vrouw zich de bes te schutter van de club noe men. Maar gisteren gebeurde het wonder. Tiny Inghels (32) schoot zich met haar pijl en boog op de zogeheten staan de wip tot koningin. Ze is er, een half uur na dat ene sublieme schot, nog behoorlijk van onder de indruk. „Ik was in eens heel nerveus," trilt ze nog wat na. „En ik keek nergens meer riaar'toen die koningsvogel eraf vloog. Ik weet eigenlijk niet goed hoe ik me voel. Verrekte belabberd geloof ik." Tiny is een van de twee vrouwen die lid zijn van het Sint Sebasti aansgilde. Sebastiaan is be schermheilige van vele schut tersgilden in zuidelijk Neder land. De heilige Sebastiaan leef de in de derde eeuw en werd met pijlen doorboord omdat hij te veel mensen tot het christelijk geloof bekeerde, althans naar de zin van de toenmalige heerser Diocletianus. De gilden zijn ge sloten mannenclubs waarvan vrouwen op veel plaatsen geen lid kunnen worden. Tot tien jaar geleden was de schietmaat- schappij in Zuiddorpe ook nog een complete mannenaangele- genheid. Zijn die 47 mannelijke leden nou niet stik jaloers? Twee vrouwen in de club, en net die ene is de beste. „Nee hoor," houden de mannen zich kranig. „We zijn juist trots op haar. „Wij zijn de enige met een vrouw als koning. Koningin dus. Daar zijn we natuurlijk heel blij mee." En de onttroonde ko ning Guy Huys: „Ik kom niks te kort. Ik mag een heel jaar de Ko ningin in de watten leggen! Het was een spannende strijd, vat het ervaren schutterij-lid Ton Apers het verloop van de koningswedstrijd samen. De ko ningswedstrijd is de belangrijk ste schietwedstrijd in het jaar en wordt bij alle Zeeuws-Vlaamse schutterijverenigingen traditio neel op de derde maandag in mei gehouden. „Tiny schiet gewoon ontzettend goed. Ze is afgelopen weekend ook al op de Graauw geweest. Daar schoot ze twee kleine vogels en twee zijvogels. Da's heel goed. Ze is echt een ge vreesde kandidate." De twee zijvogels op de Zuid- dorpse staande wip werden gis teren door oud-gedienden Emile Cronenberg en Marcel van Ha- veren gekilled. Zij mogen zich bij wijze van troostprijsje ko mend jaar minister noemen. De koningin en haar ministers FOTO CAMILE SCHELSTRAETE genieten geen speciale voorrech ten leggen welwillende schutters uit. Het is duidelijk: het schieten van vogels op de wip is een ere zaak. Het gaat niet om de spreekwoordelijke knikkers, maar om het spel. En de titel. Misschien heeft Zuiddorpe over twee jaar nog wel een noviteit te melden. Wie drie keer achter mekaar koning wordt, wordt na melijk keizer. Een prestigieuze titel die het leven lang gedragen mag worden. Tiny wil er alles aan doen om die titel in de wacht te slepen. En zou het niet fantas tisch zijn als er over een paar jaar.gefluisterd wordt over Tiny, keizerin van Zuiddorpe. Van onze verslaggever Middelburg - „Het is uiteindelijk geen schoenfabriek hier." Met een zorgelijk gezicht slaakte het SGP-Statenlid Ko- lijn gisteren deze verzuchting. Hij besprak in een statencommissie een nieuwe vorm van begroting, de zogeheten 'produktenbegroting' en vond deze nieu werwetse manier maar zo-zo. Besturen is nog wat anders dan, als elke doorsnee schoenfabriek, alleen maar produkten afle- veren, stelde hij. In een produktbegroting wordt elke afzon derlijke dienst en inspanning van de provin ciale administratie als een produkt in de boeken gezet. Met de kosten, baten en mens uren arbeid erbij. Kolijn, van middelbare leeftijd, veronderstelde dat hij hier tegen een echt generatieconflict was opgelopen, want de begroting is gemaakt onder leiding van de jonge ambtenaar Simon de Visser en het feit dat het al even jonge Statenlid Woudstra (Delta Anders) de begroting pri ma vond, bevestigde Kolijn alleen maar in zijn opvatting. Maar, ook de al wat oudere Statenleden Holtkamp (PvdA) en Suuur- mond (WD) gaven complimeten, maakten daarbij echter wel de kanttekening dat zo'n nieuwerwetse manier van begroten gepraat over details zou uitlokken waarbij de grote lijn van het geheel verloren kan gaan. ies huïUWe verkeerscontro le Jt,eeawse kruispunten L ist°Pllchtenzijnbevei- leuta alleen wordt met liE (i„r,camera's gesignaleerd LtT^1^ rijdt, ook ■eid -oegeb]kertijd de snel- Ls gecontroleerd. Overtre kken dus twee bekeu- I een klap oplopen. de nieuwe appara- tuur begint op Walcheren. „Maar als 'het daar aanslaat, zullen we het zeker ook in andere delen van Zeeland, zoals in Zeeuws-Vlaan- deren, gaan doen," aldus een woordvoerder van het provincia le bureau Verkeer en Vervoer. Het provinciaal bestuur doet mee als wegbeherende overheid in het project. Vandaag besluiten Gede puteerde Staten om 67.000 gul den bij te dragen in het project dat in totaal 171 mille gaat kos ten. Voor dat geld kunnen drie kruispunten worden uitgerust met de nieuwe apparatuur. Wel ke kruispunten dat zijn, wordt niet vooraf bekend gemaakt. De provincie, maar ook de gemeen ten, betalen mee omdat de politie geen geld genoeg heeft om de ap paratuur te kuhnen betalen. Het is de eerste keer-dat een der gelijke gecombineerde controle wordt gehouden. 150 meter voor het kruispunt wordt de automo bilist door een digitaal bord ge waarschuwd indien hij of zij te hard rijdt. De boodschap 'U rijdt te hard', verschijnt dan. Rijdt de automobilist alsnog te hard over de stopstreep, om nog snel door het groene licht te kunnen, dan volgt een snelheidsbekeuring. Rijdt de betrokkene te hard door rood, dan volgen er twee bonnen. De overheden en de politie hopen zo de kop-staartbotsingen die vaak voorvallen bij dergelijke kruispunten, te kunnen vermin deren. Het project past in ander samenwerkingsprojecten zoals de radarkasten die op de weg van Breskens naar Hoek zijn ge plaatst. Van onze verslaggever Middelburg - De gemeente Terneuzen en het provin ciaal bestuur gaan een brief sturen naar Philips Electro nics BV in Eindhoven met kritiek op het grote verlies aan arbeidsplaatsen bij Philips Lighting in Terneu zen. Zoals gemeld gaan daar bij een reorganisatie ruim driehonderd banen verloren. Wat de inhoud van de brief zal zijn, stond gisteren nog niet helemaal vast, vandaag bepa len Gedeputeerde Staten in hun wekelijkse vergadering de juiste tekst. Er ligt een ont- werpbrief klaar waarin naar verluidt de beide overheden om overleg met de Philipsdi- recti.e vragen. Van elke andere vorm van steun'aan de arbeiders is in de ontwerpbrief geen sprake, maar een zegsman in de Abdij sloot gisteren niet uit dat GS de brief vandaag zullen, aan scherpen. Het gemeentebestuur van Ter- neuzen wilde gisteren geen en kele mededeling doen over de brief. bekendheid voor de politieke partijen in de provincie te kwe ken. Feij is van mening dat Omroep Zeeland als regionaal omroepsta- tion betrokken zop moeten zijn bij initiatieven voor regionale te levisie in de provincie. De moge lijkheid daartoe is overigens ook wettelijk vastgelegd. J. van Rooijen, voorzitter van het bestuur van de stichting Zeeuws- Vlaamse Televisie (ZVT), laat zich neutraal uit over de plannen van Omroep Zeeland. „Als zij de mogelijkheid zien is dat hun ver antwoordelijkheid. Toen wij ver trokken met ZVT wisten we dat Omroep Zeeland op basis van wettelijke mogelijkheden regio nale televisie kan maken." Van Rooijen verwacht niet dat regionale televisie-uitzendingen gemaakt door Omroep Zeeland -van nadelige invloed zijn op de kijkcijfers van de uitzendingen door de ZVT. „Wij richten ons op de Zeeuws-Vlaamse- en Oost- vlaamse markt en beschikken in principe over 1,2 miljoen poten tiële kijkers. Dat is bijna vier keer zoveel als Zeeland heeft." Van onze verslaggever Antwerpen - Onbekenden zijn er vandoor gegaan met maquettes van het Antwerp se stadhuis en de Grote Markt. De maquettes stonden opge steld in Miniatuur-Antwer- pen, dat gevestigd is in han gar 15 aan de Schelde- kaaien. De inbrekers hebben hun slag snel geslagen. Toen ze zich toegang tot de han gar verschaften, ging het in braak-alarm af. Beheerder G. Portael was binnen twintig minuten ter plaatse, maar toen waren de dieven al verdwenen. De maquettes zijn rond de 650.000 frank waard. Van onze verslaggever Terneuzen - Bewoners van het asielzoekerscentrum Roose velt in Terneuzen zetten zich in voor de leefbaarheid van de wijk. Een groep asielzoekers is" momenteel bezig met het opknappen van de voormalige Prins Willem Alexander- school in de wijk Oudelandse Hoeve. Het vroegere schoolgebouw wordt geschikt gemaakt voor ge bruik door diverse instanties, waaronder de buurtvereniging Oudelandse Hoeve. In overleg tussen de directie van het asielzoekerscentrum Roose velt, de omwonendencommissie en het wijkteam is gezocht naar een prettige en zinvolle vrije tijdsbesteding voor de bewoners van het Rooseveltcentrum.Met de gemeente is een aantal moge lijkheden onderzocht, waaronder de opknapbeurt van de voormali ge school. Een groep bewoners van het cen trum is enthousiast begonnen met afkrabben, plamuren, schil deren, timmeren en andere hand en spandiensten, en zo te helpen de school voor de verschillende instellingen gebruiksklaar te ma ken. De activiteiten van de asielzoe kers vinden plaats met grote in stemming van de buurtbewoners, die met voldoening constateren dat bewoners van het Roosevelt centrum zich op deze manier in zetten voor verbetering van de leefbaarheid van de wijk. Groepen asielzoekers verrichtten overigens eerder al verschillende karweitjes in de buurt, zoals schoonm'aakacties, die nog steeds in de omgeving van het centrum worden gehouden. Het asielzoekerscentrum Roose velt is nog tot 1 september dit jaar geopend en sluit daarna de finitief de deuren. De driehon derd bewoners verhuizen naar andere centra in het land. -0

de Stem | 1995 | | pagina 11