Grenzen overschrijden per fiets DE STEM felle brand legt schuur Phillipine in as BELLEN HEEFT U IETS 085-556666 pshiilp: mes lee kanten Fietsroutes door Land van Reynaert en Uilenspiegel gepresenteerd 'Medische urgentieteams in Zeeland komen er aan' 4Martje van Wardje9 legt historie St. Jansteen vast Chinese bulkcarrier ramt remmingwerken zeesluis Guur weer en pessimisme op de nationale molendag 'Groene asperges leuker om te zien dan witte' Gewonden bij eenzijdig ongeval in Terneuzen I Vlaanderen zijn de routes zater dag deels ingereden. De routes I ajnbij de VW's verkrijgbaar. A5 Ruim tachtig automobilisten op de bon De Zwaluw in Sluiskil vierde 25-jarig bestaan «IDAG 15 MEI 1995 ap. En als de premier een ppraak houdt, staat er naast een vlaggenhouder. Met één maar soms wel tien |gen tegelijk. politiek gebaar met ken- [jk ook een goedwerkend neringseffect. Zo'als tij- |is de Golfoorlog, een paar geleden, toen de Israëli's pet de gasmaskers op - al- i maar machteloos de Scu- Iketten konden tellen, die Iks leider Saddam Hoessein I Israël afschoot. Niet alleen vone vlaggen kwamen er In voor de dag, ook nationa- kleuren met een oppervlak van tientallen vierkante me ts. Ze hingen aan de gevels theatergebouwen, stad- lizen. Ze wapperden op de [orruit van autobussen. Met [ntallen tegelijk zelfs op de nd van bruggen. Een stukje |iligheid, zoals de vlaggetjes- irkoper in Jeruzalem ons leriep. sraëlische vlag aer voor psychologen alle- |aal. Is het massale vlagver- |on een teken van de sombe- gemoedsstemming die zich laatste tijd van de Israëli's |seft meester gemaakt? Is het groeiende nationale onze erheid over het politieke ge- ik van gisteren? Is het een factie op de recentelijk ge porde klacht, dat de Joodse davidster toch niet zo'n ac- eptabele vlag is voor de Ara- Pische bewoners van de staat traël? Of is het misschien de (fschuw die de Israëli's voe- en, wanneer ze moeten toe- [ien hoe islamitische funda- lentalisten in Yasser Arafat's ïazastrook tegenwoordig zo Jiu en dan op hun landgenoten [rappen? pen ding is duidelijk. De ma- jcer van de autovlaggetjes aoet intussen miljonair zijn en Iele vooruitzichten voor zijn Lverkoop in het komende jaar fijn uitzonderlijk goed. /ijf Shekel voor een stukje veiligheid is tenslotte niks. Tenzij de Israëli's er in het vervolg ook een garantiebe- vijs bij willen. thulp is zowel goed voor wie ze [studie van AusAid bewijst het [rast voor Australië. voor de Australische economie bedroeg 1,6 miljard dollar. 1 „Dat betekent dat we voor elke 100 dollar hulp die we geven, 178 dollar terugkrijgen," zei Bilney. Uit de studie blijkt ook dat de 1 Australische ontwikkelingshulp in eigen land zorgde voor 1150 manjaren werk. De Australische minister was trots op de resultaten, die hem politiek goed uitkomen. Maar Lee Rhiannon, coördinator van de niet-goevernementele organi satie Aidwatch zegt: „Mijnheer Bilney schept op met de resulta ten. Wij vinden dat er reden is om hard te protesteren." „Onze voornaamste zorg is dat de hulp beoordeeld wordt vanui een commerciële logica. Dat be tekent concreet dat wanneer een land beslist hulp te geven ze da niet doet op basis van de node maar in het licht van de voorde len van de eigen industrie, 1 rvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde A/'rtentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Üwntie'dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw dvedentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 3 -lezers en lezeressen pluizen week in week uil S"m Kleint|es"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland I (an onze verslaggevers l[uj5t „De combinatie van Zeeuwen en Belgen brengt fen mentaliteit teweeg die kan leiden tot een sprong Ivoorwaarts op het gebied van de economische ontwikke- jng van Zeeuws-Vlaanderen. Zo'n samenwerking werkt overigens niet alleen bevruchtend wat de economie I betreft, maar ze heeft ook een toegevoegde waarde voor I allerlei andere terreinen." [Datzei de Zeeuwse gedeputeer de j, van Zwieten tijdens de Ujeniiigsmanifestatie Platte- iandstoerisme afgelopen zater dag in Hulst. Daar werden de 22 [gloednieuwe grensoverschrijden de fietsroutes gepresenteerd. Op plaatsen in Zeeuws- [Platteland Van Zwieten hield een pleidooi [voorde grensoverschrijdende sa- nawerking tussen de provin- dies Zeeland en West en Oost Baanderen. „De Scheldemon- Ifcaad die in 1993 is opgericht Iwil een grensoverschrijdend sa- [laenwerkingsplatform zijn, dat I gezamenlijke belangen van het I werkgebied signaleert en formu- leert en ook de samenwerking bevordert. De raad wil op terrei- i oen van milieu, ruimtelijke orde- ning, recreatie/toerisme, verkeer, i, onderwijs en cultuur ac- Commissie een bedrag van 3,68 miljoen ecu beschikbaar gesteld had, waarmee het platte landsproject was gefinancierd en dat er voor de periode 1994-99 nog eens 11,09 miljoen ecu voor de regio beschikbaar is. Het zijn volgens Van Zwieten de feitelijke projecten die de platte landsontwikkeling moeten be vorderen. „De nieuwe fietsroutes zijn een goed voorbeeld van de manier waarop dat beleid in de praktijk wordt gebracht," aldus de gedeputeerde. Natuur Gedeputeerde J. de Vallaeys uit Oost Vlaanderen, die aan de wieg stond van de Euregio Scheldemond, sprak over de le venskansen van het platteland. De fietsroutes door de drie pro vincies lopen volgens hem door een afwisselend landschap met interessante monumenten, na tuur en historische bezienswaar digheden. „Het handhaven en versterken van de leefbaarheid, de levensvatbaarheid en het toe- Eén van de 22 fietsroutes, de Fortenroute, werd zaterdagmiddag vanuit Zuiddorpe ingereden door onder anderen burgemeester W. De Graaf van Axel, wethouder A. van Waes, de Axelse raadsleden L. Den Doelder en R. Van Hoecke en dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap de Drie Ambachten. foto wim kooyman ristisch recreatief produkt op het platteland is het doel van dit project. Het grensoverschrijden de netwerk van verschillende routes is een goede stap in deze richting." Ook Euregio-gedeputeerde M. van der Stichele-De Jaegere on derstreepte het belang van de routes. „Het land van Uilenspie gel en Reynaert is een belangrijk natuurareaal van het Zwin tot en met Land van Saeftinghe. Het is nog te weinig bekend en de routes moeten hier verandering in brengen." Zij meldde dat na deze eerste fase gewerkt wordt aan andere specifieke routes, voor wande laars en ruiters. Ook wordt ge werkt aan voorzieningen zoals picknicktafels en trekkershutten en de stimulering van het water toerisme. les IRampenoefening Sluiskil loopt op rolletje I Van onze correspondent I Sluiskil - „De Belgische inzet I was voor ons vandaag erg I belangrijk. We hebben als het [ware een beetje de kunst af- van onze Belgische la's. Een medisch urgen tieteam als samenwerking- project tussen het Rode Kruis en de GGD zit er aan te op te [fiat zei G. Wessel van de GGD [Zeeland na de grootschalige [rampenoefening, zaterdag, I het terrein van Hydro Agri [Sluiskil. Elf instanties, waaron- |ier brandweer, ambulance en [medische diensten uit Nederland [ffl België, namen zaterdag deel |imde grootschalige rampenoe fening op het terrein van Hydro [Agri te Sluiskil. [De oefening die in deze Euregio |wd gehouden moest aantonen ■dat in geval van een ramp grens- [overschrijdend effectief en snel [pruik gemaakt kan worden [Jffl de aanwezige medische be- Ijindelings- en vervoersmoge- n 11.00 uur kreeg de portier l'Ji Hydro Agri via de telefoon [hoor dat er een ernstig treinon- |pik plaats had gevonden, ver moedelijk met twintig gewon- pen. Vervolgens duurde het 27 minuten voordat de medische [wensten zoals ambulancedienst de Honte en RKK West-Zeeuws Vlaanderen, de medische urgen- tiegroep Brugge (helikopter) Gent en het snelle interventie team (SIT) van het Rode Kruis Vlaanderen gealarmeerd werden. „De alarmeringstijd voor de me dische diensten moet korter. De eerste minuten zijn voor de slachtoffers het belangrijkste. We zullen hier zeker naar kij ken," aldus directeur L. Grisolia van Hydro Agri. Vanaf het mo ment dat de medische diensten gealarmeerd zijn verloopt de oe fening op rolletjes. De MUG-heli stijgt op vanuit Brugge en landt twaalf minuten later bij het on geval. De lotus-slachtoffers doen hun werk voortreffelijk. Omdat het een fictief ongeluk met ammoni ak betreft hebben veel slachtof fers last van verstikking en shock. De medische diensten zijn snel ter plaatse. Alles wordt uit de kast gehaald door het ambu lancepersoneel. Infuus en zuur stof worden klaargemaakt. Zelfs de lotus-slachtoffers die al wat gewend zijn, kijken even vreemd op van zoveel professionele me dische bijstand. De slachtoffers worden gestabiliseerd en naar gewondennesten vervoerd en vandaar uit naar het Klein Casi no dat dienst doet als fictief ziekenhuis. Als het sein einde oefening wordt gegeven zijn de gewonden afgevoerd. De algemene conclu sie is dat het noodplan met on dermeer twee satelliettelefoons goed heeft gewerkt. Op 18 mei wordt de oefening geëvalueerd. Zelfs de lotus-slachtoffers die wel wat gewend zijn, kijken vreemd op van zoveel profes sionele medische bijstand. foto wim kooijman in onze correspondent ■ii "i?"16 Een felle uit- ■•3®de brand heeft zater- IJavond een schuur in de 'Weesterpolder nabij Phi- LPPUe volledig in as gelegd. ™°nlijke ongelukken de- L zjch daarbij niet voor. gfflg met de brand een spullen in vlammen ponder een caravan, regens en boten. De L bedraagt daardoor paar ton. brand werd om 17.13 uur aan de Alarmcentrale Toen de vrijwillige van Philippine ter kwam stond de gehele HljchtVa.n ^oor tot achter reeds L. j ,aa'e- Dit kwam vooral dakbedekking, die be- 1]le®t riet, met daarop dak-, LrH?,aS\ bestond er gevaar - ardag naar de nabij gele- "g',De Verf °P de deu" reeds aan het afbladde- eerste taak van de Kortsluiting of oververhitting in een elektrische installatie is vermoedelijk de oorzaak van de brand in Philippine. foto camile schelstraete be btRnr'Was ^an ook bet be- 'en van de woning. Het korps Sas van Gent werd met een bluseenheid ter assistentie opgeroepen. Om één minuut voor zes kon postcommandant Eric Pieters het sein brand meester geven. Het nablussen duurde vervol gens nog tot kwart over tien. Daarbij werd gebruik gemaakt van een atlas-kraan om de boel open te trekken. Volgens post commandant Pieters is de ver moedelijke oorzaak kortsluiting of oververhitting in een elektri sche installatie. Eddy Savooy, voorzitter van de dorpsraad Sint Jansteen zei 'blij verrast' te zijn dat op de prijs vraag een naam te verkrijgen voor het vernieuwde dorpsplein, zoveel reacties waren gekomen. Uit de ongeveer dertig inzendin gen werd unaniem gekozen voor de naam 'Martje van Wardje'. „Hiermee hoopt de naamgever, en wij ook, een stukje historie te kunnen bewaren," aldus Savooy „Immers hier op deze plaats stond voor 1965 het café Den Ouden Arend, de smidse, de rij wielhandel en bijbehorende ge bouwen van Eduardus Weemaes. Het pand had een centrale plaats in het dorp en Eduardus, of liever Wardje, vervulde daarbij een hoofdrol." In aanwezigheid van vele nako melingen van Eduardus Wee maes, wethouder G. van de Voorde en B. Picavet van Hulst en vele belangstellenden vond de onthulling plaats. Tevens werd de uitslag van de tekenwedstrijd bekendgemaakt. De mooiste tekening over de MAANDAG 15 MEI 1995 DEEL Van onze correspondente Sint Jansteen - Tijdens een feestelijke bijeenkomst werd gisterenmiddag de nieuwe naam, 'Martje van Wardje' van het Steense marktpleintje onthuld. Dat gebeurde door het zicht baar maken van het naambordje door mevrouw Sylvie Mer- cks-Weemaes met behulp van de naamgever van het markt plein: Leon Herwegh. Rijkswaterstaat schat schade op acht ton Van onze verslaggever Terneuzen - De Chinese bulkcarrier Tai-Hua-Hai heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de westelijke remming- werken van de zeesluis in Terneuzen geramd. Enkele dukdalven en een drijfbalk raakten daarbij flink beschadigd. Rijkswaterstaat schat de schade voorlopig op ongeveer acht ton. De precieze toedracht van het vooral is nog niet bekend. Het lege zeeschip, van bijna 28.000 bruto register ton, is 189 meter lang en 32 meter breed. Op het moment van het gebeurde, begeleidden twee sleepboten de carrier die in Gent kolen had gelost. De waterpolitie van Terneu zen vermoedt dat een commu nicatieprobleem oorzaak is van de aanvaring. De beman ning van de Tai-Hua-Hai spreekt geen of zeer slecht Engels. Dat zou het loodsen van de bulkcarrier door de twee sleepboten bemoeilijkt kunnen hebben. Ook de sterke wind zou volgens een woord voerder van de waterpolitie een rol kunnen hebben ge speeld. De borgstelling van twee mil joen die wordt geëist, konden de verzekeringsmaatschappen en de bank afgelopen weekend niet afgeven. Het schip is daarom teruggesleept het ka naal op en voorlopig aan de ketting gelegd. Het overige scheepvaartver keer heeft van het ongeluk geen hinder ondervonden. Zo dra de borgstelling geregeld is, kan het schip van de ketting. Van onze correspondente Hulst - De nationale molendag werd overschaduwd door een pessimistische opmerking en het gure weer. Toch kwamen heel wat mensen een kijkje nemen bij de molenaar die zaterdag open dag hield. Dat er van de duizend molens in Nederland over een aantal jaren slechts veertig nog functioneel zouden zijn, maakte vele molen liefhebbers triest. Het typische symbool van Holland moet vol gens hen blijven draaien. De meeste fraaie en karakteris tieke monumenten waren zater dag in werking te zien. De men sen konden een kijkje achter de schermen nemen en ook gaf de molenaar de nodige uitleg over het malen van het graan. In Hulst was er bovendien een bak ker aanwezig die molenbrood maakte en ook deze demonstra tie werd gewaardeerd. De speciale fietsroute die langs molens loopt werd door een en keling afgereden, maar het gure weer en de presentatie van de grensoverschrijdende routes weerhield heel wat mensen. Van onze verslaggever Kloosterzande - Ondanks het matige weer zijn zaterdag 'behoorlijk wat belangstellenden' gaan kijken hoe groene asperges geteeld worden. Twintig telers van het 'groene' goud in zuidwest-Nederland, waaronder vijf bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen hielden open huis. „Van een groot succes kan ik niet spreken. Daar was het weer te slecht voor. Toch zijn er flink wat mensen langsgekomen," al dus W. Menu, sinds vijf jaar teler van groene asperges in Klooster zande. De teelt van groene asperges is eigenlijk leuker om te zien dan die van hun meer bekendere wit te 'zusjes', stelt Menu. „Want groene asperges groeien niet on der maar boven de grond." Volgens Menu is de groene as perge bezig aan een opmars. „Vooral ook omdat steeds meer mensen beseffen dat het klaar maken van groene asperges veel minder werk kost dan van witte. Groene asperges hoeven name lijk niet geschild te worden." De aspergetelers hielden voor de tweede keer open huis. Of ook volgend jaar weer een speciale open dag plaats vindt, weet Me nu nog niet. „Maar ach, bij is het elke dag open dag." Van onze verslaggever Terneuzen - Een 18-jarige bestuurder en twee inzitten den zijn afgelopen zaterdag gewond geraakt bij eenzijdig ongeval op de Scheldeboule- vard in Terneuzen. De Terneuzenaar reed met hoge snelheid vanaf de Scheldeboule- vard de Blokken op toen hij de markt werd gemaakt door Sas- kia de Looyer, een tweede plaats was voor Johnny van Bastelaar. Beiden ontvingen uit handen van voorzitter Savooy een waarde bon. Van onze verslaggever Sluis/Breskens - Bij een ver keerscontrole in Sluis en Bres- kens zijn afgelopen zaterdag 82 automobilisten op de bon geslin gerd. De vrijwillige politie Zeeuws-Vlaanderen hield de controle in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland. De controle, tussen 9.30 en 16.00 uur, was vooral gericht op het niet-dragen van autogordels. Ook zijn boetes uitgedeeld aan bestuurders van auto's met een lekke uitlaat en gladde banden en aan iemand die een wapen stok droeg. Van onze correspondent Sluiskil - Drumband de Zwaluw uit Sluiskil vier de zaterdag het vijfent wintigjarig bestaan met een taptoe op het Ir. Le- lyplein. Vier korpsen ga ven een geslaagd optre den. Wethouder P.C. Hamelinck opende het muziekfestijn op het plein. Kloortje uit Kloosterzande beet het spits af gevolgd door muziekver eniging Sluiskil. Hierna volgde de showband uit As- sende. Tot slot van de tap toe betrad de jublilerende drumband het plein. De band is destijds opgericht door R. Kocquit en H. de Gijsel. Die laatste is nog steeds voorzitter. Momen teel telt de band 25 leden en zijn er diverse optredens in de Benelux. Een receptie en een dansavond sloten de ju bileumviering af. macht over zijn stuur verloor. Hij ramde een lantaarnpaal. Sa men met de twee inzittenden verliet hij de auto, waarna het drietal op de Markt is aangehou den. De twee inzittenden werden met verwondingen per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte. De bestuurder kon door de huisarts behandeld worden. Hij verkeerde onder invloed en had tevens geen rijbewijs. De politie heeft een bloedproef af genomen en proces-verbaal te gen de 18-jarige Terneuzenaar opgemaakt. (ADVERTENTIE) LANDELIJK NUMMER: Spinveld 68 4815 HT Breda ALLE MERKEN - SNEL, GOED. GEGARANDEERD voorheen PHILIPS Servicecentre t

de Stem | 1995 | | pagina 7