De vergeten soldaten van de Tweede Wereldoorlog Gren Strenge bewaking metro Tokyo Amerikaanse buitenland-hulp inzet van machtsstrijd in Washington President Bill Clinton is 'terug', hoewel... |Felle brai Slowaakse premier gunt president geen paleis Ontwikkelingshulp: mes snijdt aan twee kanten Fietsroutes c 'Medische ui in Zeeland k| I h^kted n^S" 6n vervoersmoëe" DE STEM BUITENLAND Afrikaanse veteranen kregen nooit erkenning voor strijd tegen nazi's Israëlische vlag MAANDAG 15 MEM995 Banjul (ips) - Op het Fajara- oorlogskerkhof, zo'n 15 kilo meter buiten de Gambiaaanse hoofdstad Banjul, staan lange rijen eenvoudige grijze en groene marmeren grafstenen. De mannen van de Westafrikaan- se troepenmacht die hun leven verloren in de Tweede Wereld oorlog liggen niet noodzakelijk op dit kerkhof begraven. Maar hun namen, graden, geboorte- en sterfdata staan in de grafstenen gebeiteld om de herinnering aan hun offer levendig te houden. De zeldzame toerist die tot hier komt merkt dat de doden komen uit Ghana, Nigeria en Sierra Leo- na. Het zijn vergeten helden, al is hun bijdrage aan de overwinning op het nazisme even groot als die van de andere soldaten die wel gehuldigd worden bij de herden kingsplechtigheden naar aanlei ding van de 50e verjaardag van het einde van de oorlog. In 1939, toen de oorlog in Europa steeds dichterbij kwam, stuurde de toenmalige goeverneur van Zuid-Rhodesië, Sir Herbert Stanley, een boodschap naar de Afrikanen. De tekst ervan is terug te vinden in de 'Bantu Mirror' van 16 sep tember 1939: 'Als de koning oor log voert is het de plicht van zijn onderdanen, Afrikanen zowel als Europeanen, om hem te helpen die oorlog te winnen'. In 1940 was de hulp van de Afri kanen zeer gewenst. Frankrijk was door het Duitse leger onder de voet gelopen, en de Duitsers bereidden zich voor op een inva sie van Groot-Brittannië. Italië bedreigde de Britse kolonies in Afrika, waardoor de toevoer van grondstoffen naar de geallieer den in gevaar kwam. 'De oorlog is tot Afrika doorge drongen. De blanken zijn niet talrijk. Ze kunnen zich beter ver dienstelijk maken door leiding te geven aan Afrikanen dan door zelf gewoon soldaat te worden', schreef de eerste-minister van Zuid-Rhodesië, Sir Humphrey Higgins toen hij in 1940 de op richting aankondigde van Afri kaanse regimenten. In de kolonies in West- en Oost- Af rika werden gelijkaardige een heden opgericht, alle met Euro pese officieren. Veel Afrikanen kregen weinig keus: ze werden onder dwang ingelijfd. „Ik werd opgepakt op bevel van de officier in mijn district," her- hinnert Amos Mayaki zich. „Ik was in 1940 nauwelijks twaalf jaar. Mijn ouders hadden niet de macht om de mensen die me vast hielden tegen te houden." Aan hem en de andere jongeren uit zijn dorp in het huidige Nige ria werd verteld dat het stam hoofd het groene licht gaf aan de districtsofficier. "Geen van diens kinderen ging naar de oorlog," merkt Mayaki op. In hun eerste actie verdreven de Afrikaanse troepen de Italianen uit Eritrea. „Aanvankelijk kregen de Afri kaanse soldaten allerlei klusjes," zegt kolonel Martin Rupiya, nu lector aan het departement voor oorlogsstudies aan de universiteit van Harare. „Naarmate de oorlog langer duurde kregen ze wapens in de hand en vochten ze zij aan zij met blanken." In West-Afrika werden al vroeg twee divisies, het 81e en het 82e, gevormd. Ze bestonden vooral uit Ghanezen en Nigerianen en zou den geintegreerd worden in de Afrikaanse troepenmacht die buiten het continent opereerde. De Afrikaanse soldaten uit de Franse kolonies vochten vooral in Europa. De Britse koloniale troe pen werden meestal naar het Ver re Oosten gestuurd. „In 1942 veroverde Japan Singa pore. Het was een van de meest vernederende nederlagen van de Britten in de hele oorlog," zegt Nnamdi Anyadike, een militair onderzoeker. „Churchill dacht dat de Japan ners zouden doorstoten naar In dia, de parel op de kroon. Hij kon geen soldaten missen in Noord- Afrika. Vandaar groeide het plan om meer troepen van het Britse Ge menebest in te schakelen." De Koninklijke Westafrikaanse Troepenmacht werd verscheept naar Birma om mee te doen aan de geallieerde poging om de Ja panners tegen te houden. „De mi litaire chefs gingen ervan uit dat de Afrikanen uitermate geschikt waren om in het tropisch regen woud te vechten," noteert Anya dike. Hier maakten de Afrikaanse sol daten naam en faam. „De Afrikaanse soldaat genoot altijd al een grote reputatie om wille van zijn moed. Maar in Bir ma bewees hij ook dat niemand beter was in volharding en uit houding," zegt Tinashe Chimuka. Zij werkt aan de universiteit van Harare aan een proefschrift over de rol van de soldaten uit Zuide lijk Afrika. „De 81e en 82e divisie onder scheiddenzich in verscheidene veldslagen. Je mag niet vergeten dat ze de beste Japanse eenheden tegenover zich hadden," voegt Anyadike er aan toe. Heel wat verslagen verhalen over Westafrikaanse troepen die de Japanse linies aanvallen terwijl ze de traditionele oorlogskreten roepen van de Yoruba, Hausa of Ashanti. „Op het eind van de oorlog'merk- ten de Japanse officieren op dat de Afrikaanse troepen uitmun tend waren, maar dat ze slecht geleid werden door hun Britse of ficieren," zegt Anyadike. Afrikaanse soldaten die door de Japanners gevangen werden ge nomen kregen het harder te ver duren dan hun Europese of Ame rikaanse collega's. Bij de Duit sers ging het overigens niet an ders. Volgens Anyadike bestaan er ge tuigenverklaringen over concen tratiekampen in Mantsjoerije waar de Japanners 'wetenschap pelijke' experimenten uitvoerden op Afrikaanse krijgsgevangenen. „Wat daar gebeurde doet niet on der voor de praktijken van Men- gele in Auschwitz," zegt ze. De ervaringen van de Afrikaanse soldaten die in de tweede wereld oorlog streden hadden een grote invloed op de onafhankelijkheid sstrijd die spoedig zou beginnen. Mutua Ndeti, nu 62, streed bij de Keniaanse karabiniers. „De oor log opende de ogen van de zwarte soldaten," zegt hij. „We leefden met de illusie dat de blanke man superieur was aan de zwarte. Die indruk kwam voort uit de mach tige wapens die de blanken had den." „Maar, toen we de blanke man zagen sterven naast de zwarte, toen we zagen dat hij net als de zwarte naar het WC moest, gaven we er ons rekenschap van dat alle mensen gelijk zijn." Toen de 'Birma-jongens' terug in West-Afrika aankwamen, vorm den ze de basis van de onafhan kelijkheidsbeweging. „Ze waren koppig en brachten geen respect meer op van de koloniale autori teiten," zegt Anyadike. Een belangrijk keerpunt in de nationalistische strijd van de Ghanezen deed zich voor in 1948. De politie schoot toen op oud strijders die klaagden over hun levensvoorwaarden. Er braken rellen uit en de noodtoestand werd uitgeroepen. Kwame Nkru- mah, die later president zou wor den, kwam aan het hoofd van een radikale groep die meteen de on afhankelijkheid opeiste. In Zuid-Afrika verliep het anders voor de terugkerende oorlogshel den. „Toen de oorlog voorbij was pakte men hun wapens af, zodat niemand kon zien 'dat ze actief meegestreden hadden in de oor log," zegt Rupiya. De blanken kregen bij de demo bilisatie 15 pond, en geweren. Kleurlingen ontvingen negen pond, de zwarten welgeteld twee pond. Mayaki, uit Nigeria, kreeg 24 pond en de boodschap dat hij maar zelf zijn weg naar huis moest vinden. „Alhoewel de Afrikaanse solda ten een grote rol speelden in de nederlaag van de Asmogendhe- den kregen ze geen enkele erken ning," merkt Chimuka op. „Ze werden genegeerd door de kolo niale regering die hen gedwongen had aan de oorlog deel te nemen. Een oorlog die irrelvant was voor de Afrikanen," voegt hij er aan toe. „De meeste veteranen zijn van daag arme boeren. Hun blanke makkers van weleer beheren nu grote commerciële bedrijven." Door Stevo Akkerman Praag - De confrontatie tussen de voormalige politieke vrien den Vladimir Meciar, de Slowaakse premier, en Michal Kovac, de Slowaakse president, heeft zulke grimmige vormen aange nomen dat het staatshoofd dreigt zonder permanent onderko men te blijven. Premier Meciar heeft de finan ciering van de renovatie van het presidentieel paleis in Bratislava dermate teruggeschroefd, dat de werkzaamheden binnenkort ge staakt zullen moeten worden. Voor de veelgeplaagde Kovac, die begin dit jaar al een groot deel van zijn staf moest ontslaan om dat Meciar het presidentiële bud get had gehalveerd, betekent dit dat hij (buitenlandse) gasten moet blijven ontvangen onder geïmproviseerde omstandighe den. De president huurt tijdelijk een aantal vertrekken in het zogehe ten Aartsbisschoppelijk paleis, dat eigendom is van de gemeente Bratislava. Zijn eigen woning fungeert als residentie. Deze situatie leidt er volgens een woordvoerder van Kovac' kanse larij toe dat niet altijd aan de re gels van het protocol kan worden voldaan. Zo werd tijdens een staatsbezoek van de Deense koningin de koffie geserveerd in dezelfde ruimte als waar het diner was genuttigd, hetgeen niet de bedoeling is. De 'waardigheid' van het Slo waakse staatshoofd - en daarmee van de Slowakije zelf - wordt verder aangetast door de weige ring van het ministerie van Cul tuur om schilderijen uit te lenen aan de president, aldus Jan Kle- pac, directeur van het presiden tieel bureau. Premier Vladimir Meciar voert een felle campagne tegen Kovac, omdat ingrijpen van de president in maart 1994 leidde tot de val van het tweede kabinet-Meciar. Meciar, die eind vorig jaar terug keerde als premier, beschikt ech ter niet over de vereiste drie-vijf de meerderheid in het parlement om Kovac te wippen. Een motie van wantrouwen tegen Kovac kreeg verleden week 80 stemmen, tien te weinig om hem te dwingen op te stappen. De president is vastbesloten in functie te blijven en weet zich ge steund door peilingen die aange ven dat hij 's lands meest ver trouwde politicus is. De metro in Tokyo is het afgelopen weekeinde bewaakt uit vrees voor aanslagen van de sekte Hoogste Waarheid. Er gaan geruchten dat de Japanse politie de leider van de sekte Hoogste Waarheid vandaag zal arresteren. De sekte wordt verdacht van een aanslag met gifgas in de metro van Tokyo in maart. Daarbij kwamen meer dan tien mensen om het leven. foto epa Door Yvette Collymore (ips) Washington - In het Amerikaanse Congres woedt een hevig debat over de vraag wie de buitenlandse hulp moet controleren. Inzet is de 15 mil jard dollar hulp die de VS jaarlijks uitgeeft. De Republikeinse meerderheid in het Congres wil afschaffing van USAID, de belangrijkste van alle organisaties die bij de hulpverlening betrokken zijn. Zij willen dat de meeste taken van deze se- mi-autonome organisatie worden over genomen door het ministerie van buiten landse zaken. De Democraten willen beslist niet zo ver gaan. Ze gaan wel akkoord met een af slanking van de organisatie. USAID geeft elk jaar ongeveer 6 miljard dollar uit aan bilaterale hulp. Wereldwijd heeft het 9000 personeelsleden. Niet-gouvernementele hulporganisaties (NGO's) zijn het zowel met de Republi keinen als met de Democraten oneens. Oxfam America, Friends of the Earth- U.S. en GAP pleiten voor de oprichting van een nieuw instituut dat duurzame ontwikkeling bevordert. De discussie, zeggen zij, moet niet alleen gaan over de omvang van de hulp, het gaat er ook om of de beschikbare middelen optimaal ge bruikt worden. De Republikeinen hebben voorstellen gedaan die in praktijk kunnen neerko men op een halvering van de hulp aan Afrika, Zuid-Azië, Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Alleen Egypte en Israël kunnen blijven rekenen op om vangrijke hulpverlening. Hulporganisaties zijn niet alleen kwaad over de waarschijnlijk substantiële ver mindering van het budget voor ontwik kelingssamenwerking, ze vrezen boven dien dat het in de toekomst vooral aan gewend zal worden voor Amerikaans po litiek en commercieel eigenbelang. Met name de sluikse wijze waarop het ministerie van Buitenlandse Zaken haar invloed op de hulpverlening vergroot vinden ze gevaarlijk. Vooral de export van een democratie naar Amerikaans model wordt dan belangrijk. De NGO's willen dat de hulpverlening in handen komt van een onafhankelijke in stelling, die los van buitenlandse zaken en het Congres kan werken. In het Con gres haalde het voorstel om USAID, sa men met twee andere instellingen, af te schaffen in een commissie vorige woens dag een meerderheid van 22 tegen 17 stemmen. Een gelijkaardig voorstel ligt op de tafel van de Senaat. Het heeft de steun van de voorzitter van de commissie voor buiten landse zaken, de zeer conservatieve Jesse Helms. Die tekst voorziet ook in de oprichting van een nieuwe stichting voor interna tionale ontwikkeling die fondsen zou ge ven aan niet-gouvernementele organisa ties. „Dat komt neer op de privatisering van de buitenlandse hulp onder politieke controle," zeggen de NGO's. Ze vrezen dat de strijd om dat geld al be gonnen is, en dat een aantal NGO's in hun gevecht voor overleving geen oog meer zal hebben voor de meer funda mentele vragen. We stonden met en kele tientallen au to's voor het stop licht, ergens op een groot kruispunt in Jeruzalem. Toen er plotseling op ons raam werd getikt, stond daar een man naast de auto met een grote bos Israëlische vlaggetjes in zijn armen. „Kopen?," riep hij enthousiast. „Een stukje vei ligheid voor niet meer dan vijf Shekel!" Hij raakte aan ons helaas geen vlaggetje kwijt en was daar kennelijk zo boos over, dat zijn woord van af keer niet eens in deze regels herhaald kan worden. Wie, tenslotte, wil er nou geen stuk je veiligheid kopen, voor maar vijf Shekel? Het probleem was, dat we ons, vlaggetjesloos, buiten de lij nen hadden opgesteld van de nationale rage: een kleine blauwwitte Davidster - en lie ver nog twee tegelijk - vastge maakt met een speciaal patent aan je autoraampje. Ander half miljoen van die symbolen van nationale trots zijn er de afgelopen weken, die aan Is raels Onafhankelijkheidsdag voorafgingen, verkocht. An derhalf miljoen plastic auto versierselen, die rondom die feestdag wekenlang zozeer het stadsbeeld bepaald hebben, dat wie er niet aan meedeed, zo ongeveer een verrader was. Voorbij is dus de tijd, waarin de toenmalige premir Mena- chem Begin de nationale kleu ren een stukje heiligheid ver leende, wanneer hij bij officië le plechtigheden devoot de rand van de vlag kuste. Voor bij de tijd waarin eenmaal per jaar de netjes opgevouwen lap uit de kast kwam en aan de spijlen van het balkon werd vastgemaakt. Nu is dezelfde vlag een niet meer dan vijf Shekel kostend stukje plastic voor de auto. Een gebruiksar tikel, dat na een paar autorit ten al kapot gaat en vervol gens milieuvervuilend in de vuilnisbak verdwijnt. Voor de Israëli's is de vlag een stukje dagelijks leven gewor den.* Niet alleen meer een ui ting van feest, als de Onafhan kelijkheidsdag gevierd wordt. Niet alleen meer een teken van rouw, als er weer eens een massale aanslag is geweest. Ook, en vooral, een gebaar van politiek. Als de Joodse ko lonisten in bezet gebied de we reld willen laten weten dat het Land van Israël nooit in ande re handen mag overgaan, dan zeggen ze dat meer met hun meegedragen vlaggen dan met welke uitspraak dan ook. Ach ter het bureau van iedere mi nister hangt tegenwoordig het teken van de nationale bood schap. En als de premier een toespraak houdt, staat er naast hem een vlaggenhouder. Met niet één maar soms wel tien vlaggen tegelijk. Een politiek gebaar met ken nelijk ook een goedwerkend kalmeringseffect. Zoals tij dens de Golfoorlog, een paar jaar geleden, toen de Israëli's - met de gasmaskers op - al leen maar machteloos de Scu- draketten konden tellen, die Iraks leider Saddam Hoessein op Israël afschoot. Niet alleen gewone vlaggen kwamen er toen voor de dag, ook nationa le kleuren met een oppervlak te van tientallen vierkante me ters. Ze hingen aan de gevels van theatergebouwen, stad huizen. Ze wapperden op de voorruit van autobussen. Met tientallen tegelijk zelfs op de rand van bruggen. Een stukje veiligheid, zoals de vlaggetjes verkoper in Jeruzalem ons toeriep. Voer voor psychologen alle maal. Is het massale vlagver toon een teken van de sombe re gemoedsstemming die zich de laatste tijd van de Israëli's heeft meester gemaakt? Is het de groeiende nationale onze kerheid over het politieke ge lijk van gisteren? Is het een reactie op de recentelijk ge hoorde klacht, dat de Joodse Davidster toch niet zo'n ac ceptabele vlag is voor de Ara bische bewoners van de staat Israël? Of is het misschien de afschuw die de Israëli's voe len, wanneer ze moeten toe zien hoe islamitische funda mentalisten in Yasser Arafat's Gazastrook tegenwoordig zo nu en dan op hun landgenoten trappen? Een ding is duidelijk. De ma ker van de autovlaggetjes moet intussen miljonair zijn en de vooruitzichten voor zijn verkoop in het komende jaar zijn uitzonderlijk goed. Vijf Shekel voor een stukje veiligheid is tenslotte niks, Tenzij de Israëli's er in het vervolg ook een garantiebe wijs bij willen. Melbourne (ips) - Ontwikkelingshulp is zowel goed voor wie ze krijgt als voor wie ze geeft. Een studie van AusAid bewijst het tweede deel van deze stelling alvast voor Australië. De Australische hulporganisatie AusAid berekende dat de ont wikkelingshulp die aan Indone sië werd gegeven leidde tot grote commerciële baten voor de Au stralische economie. De titel van de studie windt er geen doekjes om: 'Hulphandel - goede handel', heet het. De Au stralische minister voor Ontwik kelingssamenwerking Gordon Bilney zei bij de presentatie van de studie dat Australische bedrij ven hun voordeel kunnen doen aan de ontwikkelingsprojecten. Natuurlijk, zei Bilney, is de hulp niet op de eerste plaats bedoeld om particuliere bedrijven te ple zieren. Maar, voegde hij er in een adem aan toe, als onze projecten gericht zijn op een effectieve en duurzame ontwikkeling dan zijn hoogwaardige produkten vereist. De studie toont aan dat de Au stralische hulp aan Indonesië tussen 1980 en 1993 in totaal 900 miljoen dollar bedroeg. De return voor de Australische economie bedroeg 1,6 miljard dollar. „Dat betekent dat we voor elke 100 dollar hulp die we geven, 111 dollar terugkrijgen," zei Bilney. Uit de studie blijkt ook dat de Australische ontwikkelingshulp in eigen land zorgde voor 145! manjaren werk. De Australische minister was trots op de resultaten, die hen politiek goed uitkomen. Maai Lee Rhiannon, coördinator de niet-goevernementele orga satie Aidwatch zegt: „Mijnheel Bilney schept op met de resulta ten. Wij vinden dat er reden is om hard te protesteren." „Onze voornaamste zorg is dat de hulp beoordeeld wordt vanuit een commerciële logica. Dat be tekent concreet dat wanneer een land beslist hulp te geven ze aal niet doet op basis van de noden maar in het licht van de voorde len van de eigen industrie," hij- Door Mare de Koninck Washington - Waarnemers in Washington zien de laatste weken iets ongebruikelijks uit het Witte Huis komen. Het komt van president Bill Clin ton zelf en het heet: besluit vaardigheid. In de media wagen analysten zich aan de stelling dat de presi dent 'terug' is van weggeweest. Er zou een nieuwe Bill Clinton aan het verschijnen zijn, die zijn zinnen erop heeft gezet om na de verkiezingen in 1996 nog vier jaar in Washington te blijven. De verandering is niet alleen in Amerika zelf, maar ook in het buitenland voelbaar. Zoals giste ren in Moskou en in plaatsen als Tokyo en Teheran. Alom ervaart de wereld toch weer iets van Amerikaans leiderschap. De veronderstelde herrijzenis van Clinton had drie weken gele den letterlijk een daverende start. De bomaanslag in Oklaho ma City concentreerde de aan dacht van een Amerika-in-crisis als vanzelf op 's lands leider in het Witte Huis. De relevantie van de president werd, zoals het hoort, weer van zelfsprekend dankzij Clintons menselijke en politieke reacties op die tragedie. Hij was troost rijk, hoopgevend en resoluut in zijn belofte dat de daders gepakt zullen worden. Hij klaagde ook de ultra-rechtse stemmen van de haat aan, zoals die uit de kelen van Amerika's radio-demagogen en meest conservatieve Republi keinse politici klinken. Hij kreeg van diezelfde aangesp rokenen ongenadig op zijn don der voor de suggestie dat zij op een of andere manier verant woordelijk waren voor de massa moord in Oklahoma. Maar mil joenen Amerikanen konden het ook waarderen dat eindelijk de president zich eens uitsprak te gen de huiveringwekkende toon die zijn tegenstanders tegen hem en de hele federale overheid aan slaan. Daarna heeft Clinton op binnenlands en buitenlands ter rein een reeks initiatieven geno men die voor zijn doen opvallend doortastend zijn. Hij kondigde een totale economische boycot van Iran aan. Hij zette zijn zin door om niet in Westeuropa de vijftigste bevrijdingsdag te vie ren, maar in Moskou. Zijn visite aan Boris Jeltsin had - bij gebrek aan overeenstemming over enig agendapunt - een di plomatieke ramp kunnen wor den. Maar hoewel het 'succes' twijfelachtig is, het werd géén ramp en de Amerikaanse presi dent had getoond een waarachtig risico te durven nemen. Intussen ook is Japan harder dan ooit de wacht aangezegd. Clinton dreigt nu hoge Amerikaanse bar rières op te werpen tegen hét Ja panse exportproduct, auto's en auto-onderdelen, als de Japan ners op hun beurt niet hun even subtiele als taaie belemmeringen van soortgelijke importen uit Amerika opheffen. Verder be sloot Clinton tot hardere maatre gelen tegen illegale immigratie in de VS, waardoor nu zelfs Cuba nen die Castro's heilstaat weten te ontvluchten niet meer in Ame rika zullen worden toegelaten. De president wil ook de FBI ver gaande vrijheden geven - die op gespannen voet staan met de grondwettelijke privacy-rechten van de Amerikaanse burger - in de strijd tegen het binnenlands terrrorisme. En tegelijk wierp Clinton zich vorige week op als krachtig verdediger van het recht van de vrouw op abortus en van de - door Republikeinse be zuinigingsplannen bedreigde - collectieve ziekteverzekering voor Amerika's ouderen. Met dat al komt een president tevoor schijn die het recente Republi keinse monopolie op de politieke agenda heeft doorbroken, en die met hernieuwde durf en energie lijkt uitgerust. Medewerkers van Bill Clinton laten graag weten dat de 'renaissance van het Witte Huis' niet het resultaat is van spontaniteit of 'politiek geluk'. Het is strategie. Een van de ver anderingen is de veel legere agenda van Clinton. Hele dagen gaan tegenwoordig voorbij zon der dat hij zich in het publiek laat zien, en waarin hij tijd neemt om na te denken, te lezen en te telefoneren over minder on derwerpen waarop hij zich zo méér kan concentreren. Ook heb ben zijn naaste vertrouwelingen gas terug genomen. Ze waken voor de waan van de dag, en den ken weken Vooruit over de ver plichtingen van de president. De stafleden zijn nu 's avonds wel eens bijtijds thuis en gaan op va kantie, waardoor ze een beter zicht krijgen op wat er eigenlijk omgaat in Amerika. „We hebben, kortom, de Republikeinen met opzet laten uitrazen na hun ver kiezingssucces. In de verwach ting dat hun leiders Newt Ging rich en Bob Dole hun hand over spelen en wij ons in stilte kunnen versterken. Het ziet ernaar uit dat dat gaat lukken", aldus een zegspersoon in het Witte Huis. Natuurlijk moet nog maar blij ken of de wederopstanding van duurzaam is. In de opiniepeilin gen zit voor hem wel een op waartse trend, maar spectaculair is die nog geenszins. Er kunnen ook tal van terugslagen komen. Hoewel nu een tweede verdachte, Terry Nichols, officieel is aange houden als verdachte van de aanslag in Oklahoma City, lijken de autoriteiten de grootste moei te te hebben een sluitende be wijsvoering te ontwikkelen. Clinton's aanvankelijke bravour terzake zou hem nog wel eens duur te staan kunnen komen. Verder blijft de Clinton-haat in vooral de blanke middenklasse diep en breed en geeft de snelle uitwas van burgermilities in dunnerbevolkte gebieden een ex plosief karakter aan het politieke klimaat in het land. Ook zou de Amerikaanse economie, die tot dusverre de president heeft toe gelachen, het grimas van een re cessie kunnen gaan aannemen. En tenslotte zou wat velen zien als het ware karakter van Bill Clinton, wijfelachtigheid en op portunisme onder het glad voile van groot politiek talent, op nieuw tevoorschijn kunnen ko men. Bill Clinton FOTO A' „aarvan u vindt, dat ar ean k advertentie voor geplaatst moe Kieintle" dan beslist in De Stem. advertentie gelezen wordt. In stern-lezers en lezeressen plui ze Kleintjes"-rubrieken na. tienduizenden Kleint J van onze verslaggevers Hulst - „De combinatie v. een mentaliteit teweeg di voorwaarts op het gebied v I ling van Zeeuws-Vlaander overigens niet alleen be i betreft, maar ze heeft ook allerlei andere terreinen." I pat zei de Zeeuwse gedeputeer- J de J. van Zwieten tijdens dt openingsmanifestatie Platte- 1 landstoerisme afgelopen zater- dag in Hulst. Daar werden de 22 I gloednieuwe grensoverschrijden- J de fietsroutes gepresenteerd. Op een aantal plaatsen in Zeeuws- I Vlaanderen zijn de routes zater- 1 dag deels ingereden. De routes zijn bij de VW's verkrijgbaar. Platteland Van Zwieten hield een pleidooi voor de grensoverschrijdende sa- menwerking tussen de provin- I cies Zeeland en West en Oost I Vlaanderen. „De Scheldemon- draad die in 1993 is opgericht wil een grensoverschrijdend sa- menwerkingsplatform zijn, dat gezamenlijke belangen van het werkgebied signaleert en formu- I leert en ook de samenwerking bevordert. De raad wil op terrei nen van milieu, ruimtelijke orde- I ning, recreatie/toerisme, verkeer, welzijn, onderwijs en cultuur ac tief zijn." Hij meldde dat de Europese Rampenoefening Sluisk Van onze correspondent Sluiskil - „De Belgische inzetl I was voor ons vandaag ergf belangrijk. We hebben als hetj ware een beetje de kunst af gekeken van onze Belgische collega's. Een medisch urgen-| tieteam als samenwerking-1, project tussen het Rode Kruisi en de GGD zit er aan te| komen". I Dat zei G. Wessel van de GGDi, I Zeeland na de grootschalige I rampenoefening, zaterdag, op£ I het terrein van Hydro Agri te I Sluiskil. Elf instanties, waaron-I I der brandweer, ambulance enl I medische diensten uit Nederland! I en België, namen zaterdag deelj I aan de grootschalige rampenoe-'j I lening op het terrein van Hydro J Agri te Sluiskil. I Pe oefening die in deze Euregio! I werd gehouden moest aantonen! at 'n geval van een ramp grens- I "^schrijdend effectief en snel| I gebruik gemaakt kan worden! I h^ri aanwezi§e medische be-| I °m 11.00 uur kreeg de portier» I van Hydro Agri via de telefoon! I floor dat er een ernstig treinon-l I e'uk plaats had gevonden, ver-l moedeiijk met twintig gewom: oen. Vervolgens duurde het 2Ï 1 minuten voordat de medischs lensten zoals ambulancedienst] Van onze correspondent £ipP>ne - Een felle uit-| dan brand heeft zater dagavond een schuur in de I ]in^rneesterP°lder nabij Phi- Personner,r0lledig in as gelegd' persoonlijke ongelukken de-: [Wei Z- daarbij niet voor. 'aant^ng met de brand een - a spullen in vlammen voi' aar°nder een caravan, scbTaguns en boten- Dei tenPaartondraagt daard°°r gemolriand werd om ".13 uur] 2eeianj aaa de Alarmcentrale: branrfu,' n de vrijwillige Plaatïl8" Van Philippine ter: s°huur van'am St0nd de gehele in linua, Y00r tot achter reeds door dar!,a£!ie' Dit kwam vooral) dond „n9 dekking, die be pannen net' met daarop dak Vo°r^versl a o eSt°nij er gevaar Söi Wrm g de nabij gele- W*g,Deverf°P deden-' rett- T)o aan afbladde- }tandwoo eerste taak van de bermen Was dan ook het be- van de woning. Het

de Stem | 1995 | | pagina 6