Kinshasa vergrendelt toegangswegen 1/20.-! LjSP 3£7j Israël blijft bij plannen onteigening Jeruzalem Vijftien gewonden door aardbeving Griekenland Bonn rekent op uitstel EMU Deel Kroatische troepen blijft achter in VN-zone Nieuw centrum 'Nederlandkunde' in Münster DE STEM BUITENLAND A4 Zaïre belet reizen tussen steden om verdere verspreiding Ebola-virus te voorkomen Tobback vreest oppositierol SP BUITENLAND KORT X 52 MAANDAG 15 MEI 1995 £k verkrijgbaar gf Gouden creolen (22 en 28 mm. Doorsnede 16 mm. Waarde 49,- ire armband ire collier arde 219.- 99.- Friteuse type A-10 12,5 Liter friteuse met 1 koele wand en anti- reukdeksel. Regelbare thermostaat met aparte diepvriesstand en con trolelampje. 2000 Watt. Kema keur. Moulinex- prijs 135.-0 A 071 0- ibaklaag. iestaat uit: kookpan 18 cm coekepan 24 cm. tendig. pels. Actieprijs incl. BTW Ma t/m vrij zat. 17,46 23,28 ~^25fiP\ 29,09 32fi4j\ 34,92 38/5 I 40,74 44S5_J 46,55 ZÈÏSA 52,38 58,20 ~~64fifj (Actietermijn: 15 mei t/m 3 jun' lei.nr. af te schrijven- Jeruzalem/Cairo (afp/rtr) - Is raël blijft bij zijn plan 53 hec tare grond in Palestijns Oost- jeruzalem te onteigenen voor het aanleggen van joodse woonwijken. De Israëlische premier Yitzhak Rabin kon digde dat aan in een bijeen komst van zijn kabinet. Babin zei echter ook dat er niet ffleer onteigeningen van Pales tijns gebied zullen volgen ten be hoeve van huisvesting voor jo den. Ministers van linkse partijen in het kabinet-Rabin hadden geëist dat het besluit zou worden teruggedraaid. Rabin belooft dat voortaan geen Palestijns gebied meer wordt afgepakt voor huisvesting joden Faisal al-Husseini van de PLO, de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie, zei dat de Israëlische rege ring met het volharden in zijn be sluit het vredesproces kapot maakt. De voornaamste vredes- onderhandelaar van de PLO, Na bil Shaath, en Marwan Kanafani, adviseur van Yasser Arafat, lie ten zich in soortgelijke bewoor dingen uit. De Arabische Liga wil een top conferentie beleggen over het Is raëlische besluit gebied in Pales tijns Oost-Jeruzalem te onteige nen. Volgens secretaris-generaal Esmet Abdel-Meguid van deze 22 staten tellende organisatie is 'het schenden door Israël van Pales tijnse rechten een ernstige zaak die beroering wekt bij de Arabi sche en islamitische landen'. De secretaris-generaal, die hier over gisteren met de Egyptische president Mubarak sprak, zal binnen enkele dagen de Marok kaanse koning Hassan bezoeken om de zaak voor te leggen. „Er zijn contacten gelegd om een top conferentie te houden, zelfs al zou die maar door een beperkt aantal lidstaten worden bijge woond," aldus Abdel-Meguid. Eerder veroordeelde de Arabi sche Liga Israël al voor zijn plan de grond in Oost-Jeruzalem in beslag te nemen. De Liga riep de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties op druk uit te oefenen op Israël daarvan af te zien. De Palestijnen zien in Oost-Jeru zalem, dat door Israël in 1967 werd veroverd, de hoofdstad van hun,, toekomstige staat. Voor Is raël is de Heilige Stad één en on deelbaar. Veiligheidskringen in Gaza meldden gisteren dat de Pales tijnse Nationale Autoriteit (PNA) een stilzwijgende overeenkomst heeft gesloten met de islamiti sche Jihad en de Hamasbeweging dat zij voorlopig hun aanvallen op Israëlische doelen staken. De Jihad zei echter in een eigen ver klaring dat men zich niet had verplicht tot het beëindigen van gewelddadige acties in Israël of de Gazastrook. Een belangrijke leider van de Jihad uit de Ga zastrook werd zaterdag door de PNA vrijgelaten. De vrijlating van sjeik Abdallah Sjami zou deel uitmaken van de stilzwij gende overeenkomst. Kinshasa (rtr/dpa/afp) - De gouverneur van Kinshasa heeft gisteren nieuwe troepen haar de wegen rond Kinshasa gestuurd om mensen de toegang tot de Zaïrese hoofdstad te ontzeggen. Het dodelijke Ebola-virus komt steeds dichter bij Kinshasa. „Sommige soldaten volgden de bevelen niet op. Zij hebben steekpenningen aangenomen en mensen tot de hoofdstad toegela ten," zei gouverneur Bernadin Mungui Diaka. Om verspreiding van het virus te voorkomen, wordt reizen tussen de steden be perkt. Volgens de Wereldgezondheids organisatie WHO zijn tot nu toe 59 mensen omgekomen door het Ebola-virus. De meeste doden zijn gevallen in de stad Kikwit, 400 kilometer ten oosten van Kinshasa. Nog 66 mensen zouden ziek zijn. Zaïrese soldaten wilden gisteren een groot aantal buitenlandse journalisten dat een bezoek aan Kitwit had gebracht niet uit de hoofdstad Kinshasa laten ver trekken. De gouverneur van de provincie Bandungu, waar de epidemie heerst, zei zaterdag dat een inwo ner van de stad Kenge, minder dan 200 kilometer van Kinshasa, aan het virus is gestorven. Twee andere mensen in deze stad lijden aan de ziekte. De WHO ver trouwt er nog steeds op dat kan worden voorkomen dat de epide mie zich naar het vijf miljoen in woners tellende Kinshasa uit breidt. In het ziekenhuis van Kitwit lig gen nog 21 zwaar zieke mensen. De meeste slachtoffers behoor den tot het verplegend personeel. Een plaatselijke viroloog zei dat in totaal al 64 doden waren ge vallen. Een vijfde non is gisteren in Zaï re overleden als gevolg van de ziekte. Vier van hen hebben de Italiaanse nationaliteit, de vijfde is van Zaïrese afkomst. De vier Italiaanse nonnen waren lid van de congregatie van de Kleine Zusters van de Armen die zich toelegt op de verpleging van zie ken. Verscheidene landen, waaronder Frankrijk en België, hebben op hun luchthavens speciale maat regelen afgekondigd voor reizi gers uit het Afrikaanse land. Su dan heeft alle medische diensten in het land opgedragen alert te reageren op eventuele meldingen over het virus. Van onze correspondent Gent-Voorzitter Louis Tobback van de Vlaamse socialisten heeft zijn aanhang gisteren in Gent voorbereid op een rol in de oppositie. Vol gens hem bestaat er tussen liberalen en christendemocraten in Vlaan deren een voorakkoord om samen te regeren. In dat geval valt de SP ook op federaal niveau buiten de boot, vreest Tobback. Op het SP-congres, een week voor de verkiezingen, waarschuwde hij voor het spel dat de CVP en de Vlaamse Liberalen en Democraten VLD opvoeren. Dat de Belgische premier Dehaene vorige week op het congres van zijn CVP riep dat met 'die' VLD niet te regeren is, be schouwt Tobback als een campagnetruck. „Het aanwijzend voor naamwoord 'die', kan er op duiden dat de CVP op 22 mei tot het in zicht is gekomen dat 'die VLD' zich heeft bekeerd en ineens wel een geschikte partner is." Berlijn (dpa/rtr/anp) - De regering van Duitsland houdt er sterk rekening mee dat de Economische en Monetaire Unie in 1997 niet haalbaar is. Uit de puinhopen van wat voor de aardbeving een kerk was, heeft een Grieks-orthodoxe priester een kruis gehaald. FOTO EPA Athene (rtr/afp/dpa) - Een aardbeving met een kracht van 6,6 op de Schaal van Richter heeft zaterdagochtend het noor den van Griekenland getroffen. Vijftien personen zijn licht gewond geraakt. De schade is groot en veel telefoon- en elec- triciteitslijnen zijn uitgevallen. In de omge ving van de Noordgriekse stad Kozani is de noodtoestand uitgeroepen. Militairen verle nen de bewoners in het getroffen gebied as sistentie bij de opruimwerkzaamheden. Veel bewoners zijn bang 's nachts in hun huizen te slapen uit angst voor naschokken. Talloze huizen en gebouwen raakten bescha digd. Volgens de politie is de stroom in grote delen van de noordelijke regio's Larissa en Kozani uitgevallen omdat ook installaties van het staatselektriciteitsbedrijf zijn ver nield. Volgens het seismologisch instituut in Athene bevond het epicentrum zich in de regio Koza ni. De aardbeving komt volslagen onver wacht, omdat het gebied niet bekend stond als gevoelig voor aardschokken. De afgelopen weken waren er evenwel enkele lichte bevin gen geweest. Het seismologisch instituut sluit niet uit dat er op korte termijn een tweede grote aardbe ving komt. De Duitse minister Waigel van Financiën noemde in een vraag gesprek de inwerkingtreding van 9e EMU over anderhalf jaar 'ui terst onwaarschijnlijk'. Volgens Bet Verdrag van Maastricht moet 9e EMU in 1997 of 1999 van start gaan. Met de uitspraken van Waigel 'ijkt een uitstel van de EMU on afwendbaar. De laatste maanden was er steeds meer twijfel ont staan aan de totstandkoming in Ook het Europese Monetaire In stituut (EMI), de voorloper van 9e Europese centrale bank, heeft al laten weten dat de EMU dan vrijwel niet haalbaar meer is. Volgens Waigel zullen tegen die tijd te weinig lidstaten van de Europese Unie voldoen aan de voorwaarden die zijn vastgelegd in het Verdrag van Maastricht. Een monetaire eenheid kan pas werken als de economische gege vens van de deelnemende landen structureel met elkaar overeen komen, aldus de Duitse minister. Op een informele bijeenkomst van de EU-ministers van Finan ciën vorige maand in Versailles werd 2003 genoemd als het jaar waarin op zijn vroegst de eco als Europees betaalmiddel in om loop komt. Zagreb (ap/anp) - Krpatië heeft zondag slechts een deel van zijn troepen in de VN-zo- ne in het zuiden van het land teruggetrokken. Kroatië had beloofd alle troepen, die twee weken geleden door Kroatische Serviërs gecontro leerd gebied binnentrokken, voor zondag uit het zuiden terug te trekken. Het zou andere troepen in door de VN-vredesmacht be waakte gebieden 'binnen een re delijke termijn' terug te roepen. VN-woordvoerder Fred Eckhard meldde evenwel dat ongeveer de helft van de 1.200 Kroatische sol daten in de zuidelijke zone waren achtergebleven. De VN-waarne- mers in het gebied kunnen geen goed inzicht krijgen in de terug trekking wegens de mist, regen, de dichte bebossing en de aanwe zigheid van mijnenvelden die hun werkzaamheden verhinde ren. Ook worden VN-troepen door de Kroaten niet toegelaten tot posities van waaruit ze de te rugtrekking kunnen observeren. In het noorden van Bosnië, nabij de Kroatische grens, werd zon dag voor de tweede achtereenvol gende dag zwaar gevochten langs een Servische corridor, aldus VN-woordvoerder Alexander Ivanko. De corridor verbindt de Servische gebieden in Kroatië en Bosnië met elkaar. De Serviërs vechten daar tegen de Kroaten in het noorden en te gen de moslims in het zuiden voor de controle over het gebied. Het Kroatische leger vuurde ze ker 60 raketten af op Orasje en Prof. Ladenmacher: 'Houding Nederlanders tegenover Duitsers getuigt van diepgewortelde haat' Brcko en Ivanko noemde dit een verontrustende factor, ofschoon de Kroaten zich al vaker ge mengd hebben in de strijd tegen de Serviërs rond Brcko. In Sarajevo leverden de Bosni sche regeringstroepen strijd met de Serviërs bij het joodse kerk hof, een van de belangrijkste, frontlinies in de Bosnische hoofdstad. Hierbij raakten drie mensen gewond. De Serviërs draaiden in het weekeinde de water- en elektriciteitstoevoer voor Sarajevo verder dicht. 3oor Arthur't Hart Münster - Raar maar waar: er 2!)n sinds kort meer Duitse 'fiversitaire studenten Ne- Wands, dan Nederlandse enten Duits. En terwijl bij ons sinds jaar en dag ?°evig gesteld is met het vak "iiits in het voortgezet onder- I bloeit het vak Neder- in Duitsland vrij plotse- I ^dingen van niet minder dan l sdelbare scholen - voorna- ™j<t in de grensstreek - hebben Dds Nederlands in hun «tenpakket. Verrassende cij- j iets laten zien dat de I Users zich bewust beginnen te I Hoi ivan bet bestaan van de 'ne buur. Van belangstelling j i' 'aat staan kennis van Ne- I liiJ was beel lang nauwe- JsPrake. Holland, dat was dat I "e landje aan de zee met z'n I Hikt ?ranben waar je zo heer- niks n k°n §raven' en verder I anders 'at dat nu ineens helemaal Is gewórden, maar er is van een kentering merk- j e maa die daaraan in niet angrijke mate heeft bijge- 's prof. dr. Horst Laden- 1(1,7""' hoogleraar Nederlands I te. c'eur van het Zentrum für e-Studien aan de uni versiteit van Münster. Ladenma cher - perfect tweetalig en even vaak in ons land te vinden als in eigen land - is de Nederland-des kundige bij uitsték in Duitsland en groot voorvechter van betere relaties tussen beide landen. On bezoldigd Nederlands ambassa deur in Duitsland, zogezegd. En omgekeerd. Al sinds de jaren '50 kan in Mün-- ster Nederlandse taal- en letter kunde worden gestudeerd. In 1989 ging Ladenmacher een stap verder. Hij richtte het Zentrum für Niederlande-Studien op, waar je als Duitser opgeleid wordt in de 'Nederlandkunde'. Dat houdt in dat je niet slechts de taal beheerst, de studie omvat ook ook Nederlandse (en Vlaam se) economie, recht, politiek, cul tuur, geschiedenis, religie, geo grafie, kortom alles dat met het Nederlandse taalgebied te maken heeft. Vandaag viert prof. Ladenma cher zijn triomf. Prins Willem- Alexander namens Nederland en kroonprins Philip van België openen het nieuwe onderkomen van zijn centrum: het Haus der Niederlande. Staatssecretaris Nuis van Cultuur is erbij, evenals de Vlaamse cultuurminister Hu- go Weckx en zijn collega Anke Brunn van de deelstaat Nordr- hein-Westfalen. En 700 andere geïnteresseerden. „Die grote be langstelling laat zien dat er in de relatie tussen Duitsland en Ne derland iets gaande is," zegt La denmacher. De illustere locatie midden in de 'Altstadt' van Münster die de professor voor zijn centrum heeft toegewezen gekregen, kon bijna niet toepasselijker. Het oude gil- depand - het enige historische bouwwerk dat de oorlog door stond - herbergde in de jaren 1646-1648 de Nederlandse on derhandelaars bij de Vrede van Münster. Dit verdrag maakte een eind aan zowel de 80-jarige als de 30-jarige oorlog en vormde te vens de officiële geboorte van de Nederlandse staat. Nederland en Vlaanderen hebben meebetaald aan de verbouwing. Ladenmacher: „Dat wij dit pand kregen, is een politiek besluit: de verspreiding van kennis in Duits land over Nederland en anders om wordt nu belangrijk gevon den. Men heeft ontdekt dat er iets niet deugt in de relaties." Duitsland kwam daar op een rauwe manier achter. Het 'Clin- gendael-rapport' van anderhalf jaar geleden sloeg er in als een bom. Uit die studie van het Haagse instituut voor internatio nale betrekkingen bleek dat bij na de helft van de Nederlandse jeugd Duitsers 'oorlogszuchtig' vindt; 71 procent noemde ze 'do minerend' en 60 procent 'arro gant'. In dezelfde periode lagen er in Helmut Kohls Bundeskanz- leramt 1 miljoen briefkaarten met 'Ik ben woedend' op de mat, afkomstig van de Radio 3-actie na de bomaanslag in Mühl waar bij drie Turkse vrouwen om het leven kwamen. En daarna brak de rel uit over de mede door Kohl geblokkeerde benoeming van Lubbers tot voorzitter van de Europese Commissie. De Duitse kranten stonden in eens bol met verhalen over Ne derland. De betekenis van het woord 'moffen' ontgaat sindsdien geen enkele Duitser. „Men was volkomen verrast," zegt Laden macher. „De klap kon zo hard aankomen doordat ze hier niets wisten over Nederland. Het bra ve agrarische 'Frau-Antjebeeld' overheerste nog volop." Die Nederlandse 'Deutschfeind- lichkeit' 50 jaar na de oorlog, is dat niet een gril, een modever schijnsel? „Ik denk dat je het serieus moet nemen. Het is gewoon diepge wortelde haat. Dat heeft te ma ken met het Duitsland-beeld dat ouders na de oorlog aan hun kin deren hebben overgedragen, en met het onderwijs, dat het idee heeft verspreid alsof de Duitse geschiedenis onvermijdelijk op Prof. Ladenmacher in zijn nog niet geheel ingerichte nieuwe bi bliotheek: Men heeft ontdekt dat er iets niet deugt in de relaties.' het nazi-dom moest uitlopen. Pas sinds heel kort wordt op Neder landse scholen enige aandacht besteed aan de geschiedenis van de moderne Bondsrepubliek." „Maar het zit nog veel dieper. Al in het begin van de 19e eeuw kom je dezelfde frustraties van een klein land tegenover een groot te gen. Dat idee van het liberale Ne derland contra het absolutis tische Duitsland, dat is al heel oud. Evenals het Duitse onbegrip over Nederland. Als zulke on werkelijke beelden over en weer maar blijven voortbestaan,- werkt dat op den duur funest uit op de verstandhouding." Ladenmacher ziet voor zijn Ne derlands instituut een belangrij ke rol weggelegd om daarin ver andering te brengen. Intussen loopt al een groot onderzoek naar de verhoudingen tussen Duits land en Nederland (en België) in de afgelopen 150 jaar. De gothi- sche zaal in het Haus der Nieder lande waar ooit de Nederlandse vredesonderhandelaars verga derden, gaat nu gebruikt worden voor congressen, lezingen en ten toonstellingen die de relaties Ne- derland-Duitsland in een reëler licht moeten plaatsen. Ladenma cher: „Maar'dat is niet iets dat je in twee, drie jaar voor elkaar krijgt. Dat gaat veel langer du ren." Moskou hervat oorlog in Tsjetsjenië Grozny - Eenheden van het Russische leger hebben het afgelopen weekeinde in het zuiden van Tsjetsjenië onderaan de bergen gele gen dorpen met zware artillerie beschoten. De Russen probeerden op deze manier door te breken naar hoger gelegen gebieden, waar Tsjetsjeense opstandelingen zich schuilhouden. De Russische minister van Defensie, Gratsjov, gaf zaterdag de Russische militairen bevel hun acties tegen de opstandelingen in de republiek te hervatten. De Tsjetsjenen streven naar onafhankelijkheid. Donderdagnacht liep een eenzijdig bestand van twee weken af dat door de Russi sche president Jeltsin was afgekondigd. Hij wilde zo de druk op zijn regering verminderen tijdens de internationale herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het bestand is echter geen dag nageleefd. '6-jarige is reïncarnatie Panchen Lama' New Delhi - De Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama heeft gisteren een 6-jarige jongen aangewezen als de reïncarnatie van de Panchen Lama, na hemzelf de belangrijkste geestelijke in het Tibetaanse boeddhisme. De Dalai Lama deed een beroep op de Chinese autoriteiten in Tibet de jongen, Choekyi Nyima, in de ge legenheid te stellen zich door middel van studie op zijn hoge functie voor te bereiden. De beslissing van de Dalai Lama, die Tibet in 1959 na een misluk te opstand tegen de Chinese bezetters ontvluchtte, lijkt vrijwel zeker een nieuwe bron van conflict te worden met China. Beide partijen behouden zich het recht voorbehouden de reïncarnatie van de Panchen Lama, wiens laatste reïncarnatie in 1989 over leed, aan te wijzen. De vorige Panchen Lama overleed in januari 1989. De nieuwe werd vier maanden nadien geboren in het district Lhari in Nagchu. Derde verdachte 'Oklahoma' m arrest Washington - In verband met het onderzoek naar de bomaanslag in Oklahoma City vorige maand heeft de Amerikaanse politie vrijdag in Oatman (Arizona) een derde verdachte aangehouden. Het gaat om Steven Garrett Colbern, aldus Justitie. Hij zou con tacten onderhouden met een paramilitaire organisatie. Door de aanslag zijn tot nog toe 167 mensen om het leven gekomen. Volgens de media lijkt de 35-jarige Colbern enigzins op 'John Doe 2', de onbekende die kort voor de aanslag bij het gebouw in Okla homa was gezien en wiens getekende portret door de politie is verspreid. Colbern, een biochemicus, had contacten met Timothy McVeigh, de voornaamste verdachte van de bomaanslag. „Mc Veigh kende hem, maar dat betekent nog niet dat hij verdacht wordt van de aanslag. Dat moeten we nog uitzoeken," aldus een politiefunctionaris. Indonesië verbiedt boek Ananta Toer Jakarta - De Indonesische autoriteiten hebben een publikatie van de 70-jarige schrijver Pramoedya Ananta Toer verboden omdat de inhoud 'publieke onrust kan veroorzaken'. Het openbaar mi nisterie zegt dat de inhoud van het boek 'misleidend is en een ver keerde indruk kan wekken over de regering van Indonesië'. Het boek 'Stil lied van een doofstomme' verscheen twee maanden geleden. Het gaat over Pramoedya's ervaringen in de tien jaar dat hij in een strafkamp op het eiland Buru zat. Volgens de autoriteiten onderhield Pramoedya banden met de communistische partij. De meeste publikaties van zijn hand zijn in Indonesië verboden omdat ze impliciet de marxistische klasse- strijd zouden propageren. Brand verwoest hal Faraopaleis Marseille Marseille - De historische ontvangsthal van het Faraopaleis in Marseille is gisteren door brand verwoest. Volgens de brandweer brak het vuur uit op de begane grond. Ook verscheidene kunst werken gingen in vlammen op. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar naastgelegen panden aan de oude haven van Marseille. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Napoleon III (1852-1870) liet het paleis bouwen voor zijn vrouw, keizerin Eugenie. Prins Charles mikpunt dierenbeschermers Londen - De Britse veiligheidsdiensten hebben de afgelopen tijd diverse brieven onderschept waarmee extremistische dierenbe schermers prins Charles lichamelijk letsel wilden toebrengen. Dat bericht de Britse krant Sunday Times. Volgens de krant stuurden de extremisten de kroonprins onder meer een muizeval waarop scheermesjes waren geplakt. Aanlei ding was het feit dat de kroonopvolger zijn zonen Harry en Willi am vorig jaar oktober voor het eerst op een vossejacht had mee genomen. Veiligheidspersoneel onderschepte het apparaat. Pakistan wil steun tegen dreiging India Islamabad - Pakistan heeft alle landen zaterdag opgeroepen druk uit te oefenen op India om af te zien van het dreigen met oorlog. India en Pakistan liggen al jaren met elkaar in de clinch over Jammu en Kashmir. Pakistan is boos over een recente uitspraak van de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Pilot. Hij zei dat India het Pakistaanse deel van de deelstaat inneemt als Islama bad niet ophoudt zich met de deelstaat te bemoeien. India beschuldigt islamitische 'huurlingen' uit Afghanistan en Pakistan ervan donderdag een historisch mausoleum en een mos kee in brand te hebben gestoken, nabij de zomerhoofdstad van Jammu en Kashmir, Srinagar. Het Indiase leger heeft naar eigen zeggen de 'huurlingen' zater dag uitgeschakeld. Het islamitische Pakistan gelooft deze uitleg niet. Het beschuldigt India ervan korte metten te hebben gemaakt met de extremisten en islamistische bouwwerken. 'Samenwerking fundamentalisten Algerije' Parijs - Een van de leiders in ballingschap van het Algerijnse Is lamitische Reddingsfront (FIS), Anwar Haddam, heeft zondag verklaard dat zijn beweging zich zal verenigen met de meer radi cale Gewapende Islamitische Groep. Anwar Haddam meldde in het Arabisch dagblad Asharq al-Aw- sat dat de 'vereniging van het Islamitische Reddingsleger (de ge wapende tak van het FIS) en de Gewapende Islamitische Groep (GIA) binnenkort aangekondigd wordt'. Hij zei dat beide groepen de autoriteit van het FIS erkennen. Hij gaf toe dat er meningsverschillen heersen, maar sprak berich ten over onderlinge gevechten tussen militanten tegen. Er woedt in Algerije een burgeroorlog tussen moslim-fundamentalisten en de regering. 'Kohl wist van opzet plutoniumsmokkel' Hamburg - Betrokkenheid van de Duitse overheid bij de smokkel van nucleair materiaal uit Rusland lijkt steeds waarschijnlijker. Duitse media beschikken over steeds meer aanwijzigingen dat de opzienbarende illegale handel van plutonium in augustus vorig jaar in scène is gezet. Volgens het tijdschrift Der Spiegel van vandaag was bondskanse lier Kohl op de hoogte van de opzet van de actie. De oppositione le Groenen eisen een officiële reactie van Kohl op de beschuldi gingen. De Duitse geheime dienst BND trof in augustus 1994 op het vlieg veld van München plutonium aan in een vliegtuig uit Moskou. Dit materiaal is geschikt voor het maken van kernwapens. Der Spie gel meldt dat Kohl in een vroeg stadium was geïnformeerd door de regeringscoördinator voor de geheime diensten. Deze zei dat in een besloten zitting van een parlementaire commissie die de ge heime diensten bewaakt, aldus het blad. Greenpeace moet olieplatform verlaten Londen - Dertien leden van de milieu-organisatie Greenpeace moeten de bezetting van het olieplatform Brent Spar, ongeveer 200 kilometer ten noorden van de Shetland-eilanden, staken. Een rechtbank in de Schotse hoofdstad Edinburgh heeft zaterdag be volen. De activisten houden het platform sinds 30 april bezet om te ver hinderen dat eigenaar Shell het tot zinken brengt. Volgens Greenpeace bevinden zich op het platform meer dan 100 ton giftig slib en andere voor het milieu schadelijke stoffen als ar seen, cadmium en licht radioactief afval, Shell, die om een verbod van de bezetting had gevraagd, heeft verzekerd dat er geen gifti ge stoffen in de Noordzee zullen komen en dat er dus van schade voor het milieu geen sprake zal zijn.

de Stem | 1995 | | pagina 5