Spijt Lubbers over no-nonsensebeleid HomiMQ, Hartstichting slaat alarm over wachttijden voor operaties illig Toenadering kenmerkt sfeer op Acht-Meimanifestatie Piloten verwijten KLM escalatie van cao-conflict CP'86 vergadert onder valse vlag in Valkenswaard Lubbers' ethisch reveil BINNENLAND A3 Excuses van voormalige premier voor 4 al te zakelijk beleid' van zijn kabinetten JatHermans COMMENTAAR WITTE BOLLEN 4 S chiphol-besluit niet uitstellen' BINNENLAND KORT \G 15 MEI 1995 A2 I PESTEM MAANDAG 15 MEI 1995 ezon ligte: „Mitterrand, laat de Ijnen." fti de door Mitterrand uitgepro- irde Keynesiaanse politiek - stimuleren van de consumptie loonsverhogingen - komt wei- terecht. Het socialistische re- ingsexperiment, met voor het it vier communistische minis- is ten dode opgeschreven, i realistischer economische litiek wordt al in 1982 doorge- trd. De werkloosheid neemt Irikbarend toe, extreem-rechts mt op en parlementair rechts eft tientallen stokken om links slaan: in 1984 is er bijvoor- [eld een enorme demonstratie [en de socialistische plannen het bijzondere en het openba- mderwijs gelijk te stellen, kele hervormingen worden 1 hter toegejuicht: de verkorting. In de werkweek van 40 tot 39 |r, de afschaffing van de dood- [■af, de 'Oproep van Mexico' van [ampois Mitterrand om meer 'ilp te geven aan de arme lan- Jn. Verder wordt de staatscon- mie op radio en televisie op losse jhroeven gezet. Een ander suc- :s is de decentralisatie. ..ar er zijn tientallen schaduw- jden. De affaire rond de Ieren m Vincennes, de gijzelnames in jbanon, de aanslag op de Rain- iw Warrior. Het zijn allemaal iken die volgens critici aanto- :n dat de Franse socialisten niet staat blijken om 'hun leven te :randeren'. Van onze verslaggever greda - De wachttijden voor open-hartchirur- 2je zijn momenteel dermate lang dat de hart- klinieken desnoods budgetoverschrijding moeten riskeren om de wachtperiodes te be korten. De Nederlandse Hartstichting dringt daarop aan in een brandbrief aan de directies van ziekenhuizen met een eigen afdeling hart- chirurgie. De Hartstichting gewaagt van 'onverantwoord ge stegen' wachttijden en bepleit dringend 'herstel van ge kwaliteit van de zorg'. Dat kan door de ruim 2200 wachtende patiënten op korte termijn te be handelen. De klinieken moeten echter niet wachten totdat hun financiële directeuren meer zicht hebben op een eventuele budgetoverschrijding in de tweede helft van dit kalenderjaar, suggereert de Hartstich ting. De omvang van het aantal wachtenden neemt vol gens briefschrijvers sinds eind vorige maand 'on aanvaardbare' vormen aan. In de eerste maanden van 1995 stonden ruim twee duizend patiënten op de nationale wachtlijsten, eind april was deze groep toegenomen tot 2244 mensen. Bijna de helft daarvan (1050) wachtten toen al twee maanden op behandeling, 658 zelfs langer dan drie maanden. Die aantallen zijn strijdig met de landelijke wacht lijstnorm die de Gezondheidsraad heeft vastgesteld; die noemt een wachtperiode van maximaal zes we ken verantwoord. In de Klokkenberg in Breda - een van Nederlands grootste hartklinieken - stonden eind april in totaal 239 patiënten als wachtenden geregistreerd. Van hen wachtten 104 al langer dan twee maanden op een operatie en 74 langer dan drie maanden. Tussen de dertien Nederlandse hartchirurgische centra steekt De Klokkenberg dan nog niet eens ongunstig af. In tegenstelling tot de meeste klinieken elders nam het aantal wachtenden in Breda in de loop van de eerste vier maanden af. De Hartstichting heeft begrip voor het budget-regi me van de klinieken, maar ziet vooralsnog 'geen be lemmering om op de wachtlijsten in te lopen'. Ver antwoordelijk voor de financiering van deze nood zakelijke zorg zijn immers de zorgverzekeraars, al dus de brief. Als aan het eind van dit jaar van budgetoverschrij ding sprake zou zijn, moeten de directies maar met de verzekeraars 'aangepaste produktie-afspraken' maken, aldus de bezorgde stichting. Van onze Haagse redactie Den Haag - „Waar je verdriet aandoet, past verontschuldiging. Waar je verdriet wordt aangedaan, moet je samen verder." idoka Eet logische gevolg is dat links in B86 een verschrikkelijke neder- tag lijdt bij de parlementsver kiezingen. Jacques Chirac wordt I |remier van de eerste 'cohabita- De macht wordt gedeeld 1 ussen links en rechts. Het draait t die periode uit op een werkelij-1 le veldslag. De winnaar is I Francois Mitterrand, die als een I [olleerd judoka gebruik maakt I [an de kracht van tegenstander Dhirac. lij verandert van gehaat presi- jlent in Tonton, Oompje. De Ton- lon-manie, vlak voor de presi dentsverkiezingen van 1988,1 vordt een heuse gekte. Compleet .net liederen, speciaal aan hem gewijde zijden overhemden, sti-l pkers en wat dies meer zij. Het is de tweede 'Etat de grace' (Hoog- lijperiode) die Mitterrand als ptaatshoofd kent, na de euforie van 1981. Mitterrand bouwt rus-1 |tig verder aan zijn legende, ook I na zijn herverkiezing van 1988. De Tontonmanie krijgt een nieu- ve impuls wanneer bekend I .vordt dat hij aan prostaatkanker I Jlijdt. De teleurstelling over al die I Ibeloften die niet zijn waarge-j laakt, wordt weggevaagd door ■het medeleven. lZelfs de verhalen over zijn du bieuze oorlogsverleden lijken J hem nauwelijks te deren. Afgelo- pen september, tijdens een bij-1 zonder soort reality-show op de I Franse televisie, wordt hij aan de I tand gevoeld. Weer komt hij te-1 voorschijn als de morele winnaar wanneer hij zegt: „Ik had al dege-1 nen die mij nu zo bekritiseren I graag gezien in de moeilijke om-1 standigheden waarin ik verkeer de." Enkele weken later wordt voor l het grote publiek bekend dat luj een dochter heeft uit een relatie 1 met een andere vrouw. Scnan-J daalblad Paris-Match publiceert de foto's van studente Mazarine, l En ook wint de president weer de I slag. Het boulevardblad wordt üei publicatie ernstig verweten. I Komende week gaat Mitterrand definitief de geschiedenis i I Maar het is moeilijk te zegt hoe de romanfiguur die hij rij* I eindelijk geklasseerd zal wW?ein| Zeker is dat hij niemand mi Frankrijk onverschillig het: 1 raadsel Mitterrand zal n0®, J I tijd voer opleveren voor de g I schiedschrijvers van zijn a Een ding lijkt zeker: het mot president als erkende «del u' strelen dat er nog lang na I dood over hem zal worden s p sproken. Oud-premier Lubbers sprak za terdag op een CDA-symposium na een 'periode van verslagen heid' en hij bood daar zijn ver ontschuldigingen aan voor het soms 'al te zakelijke no-nonsens ebeleid' dat hij in zijn kabinetten voerde. Over de verkiezingsne derlaag van het CDA vorig jaar mei sprak Lubbers met geen woord. Het no-nonsensebeleid van de ja ren tachtig onder leiding van Lubbers was volgens de ex-pre mier zelf 'niet genoeg, omdat er een overmaat aan verzakelijking was en te weinig uitleg.' Toch kwam Lubbers niet alleen om excuses aan te bieden. Hij noemde het succesvolle financië le beleid van het huidige, paarse kabinet een voortzetting van zijn beleid. „Wat eerder gezaaid werd, wordt nu geoogst." Het symposium waarop Lubbers sprak, was aanvankelijk bedoeld als een 'afscheidsgeschenk', maar de ex-premier stelde daar geen prijs op. Hij hield een pleidooi voor her stel van 'waarden' in de samenle ving: „Je kunt dat ook bescha ving noemen. Een toekomst zon der waarden is de woestijn." Vol gens hem moet de gemeenschaps zin en ook het gezin worden her steld 'tegen vervlakking en con sumentisme'. In dat verband he kelde Lubbers de bezuinigingen op de kinderbijslag. Schiphol (anp) - De Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers verwijt de KLM het cao-conflict tussen de luchtvaart maatschappij en haar piloten op 'onverantwoorde wijze' te la ten escaleren. DeVNV stelt dit, omdat de KLM- directie geselecteerde delen van m geheim KLM-rapport over de kosten van vliegers heeft toege stuurd aan andere werknemers organisaties en leden van de on dernemingsraad. Het betreffende rapport is nog niet met de ver keersvliegers zelf besproken. In een zondag uitgegeven verkla ring stelt de VNV: „Dit kan niet anders worden uitgelegd dan als ten poging de andere werkne mers emotioneel te betrekken bij het conflict tussen de maatschap pij en haar vliegers. Deze actie verkleint de kans op een zakelij ke en beheerste afwikkeling van ADVERTENTIE het conflict aanzienlijk en ver groot daarmee op onverantwoor de wijze het risico van een esca latie." Concluderend stelt de VNV: „De basis van het conflict - een onfatsoenlijke, onzorgvul dige en onbetrouwbare overleg- stijl van de KLM - wordt hier mee eens te meer bevestigd." De VNV maakte ruim drie weken ge leden bekend, dat de overlegsfeer tussen de KLM-directie en de pi- lotenvakbond volledig verziekt is. De vliegers bereiden momen teel werkonderbrekingen en stiptheidsacties voor ter onder streping van hun eis dat forse verslechteringen in de pensioen sfeer buiten de cao voor dit jaar blijven. De directie van de lucht vaartmaatschappij zei in een reactie dat zij halverwege 1993 in het kader van de bezuinigingen de verkeersvliegers heeft voorge steld de arbeidsvoorwaarden van de piloten gezamenlijk te gaan bekijken. De VNV heeft dat toen van de hand gewezen, aldus een woord voerster van het bedrijf. Toen heeft de KLM-directie besloten deze kwestie alleen te gaan on derzoeken. De VNV bestrijdt overigens de waarde van het rap port, waarin een van de conclu sies luidt dat KLM-vliegers duur zijn vergeleken met hun buiten landse collega's. Uit algemeen verkrijgbare internationale luchtvaartgegevens blijkt hier niets van, aldus de VNV. n valt het CDA-coryfeeën als fractievoorzitter Heerma (links) en Euro-parlementariër Maij-Weggen klappen voor Ruud Lubbers die zaterdag zijn verontschuldigingen aanbood voor het soms harde kabinetsbeleid dat onder zijn bewind werd gevoerd. foto anp Politie-controle uit vrees voor tegen-acties Van onze verslaggever Valkenswaard - De extreem-rechtse partij CP'86 heeft zaterdag onder valse vlag vergaderd in een zalencentrum in Valkens waard. ADVERTENTIE "E POLITICUS LUBBERS heef altijd vierkant achter zijn no-nonsen- «oeleid gestaan. De mens Lubbers denkt over het door drie kabi netten gevoerde zakelijke beleid een tikkeltje genuanceerder, zo Jf™ duidelijk tijdens het symposium van het CDA over de chris- rocra"e a's beweging van de toekomst. "ODers is er heilig van overtuigd dat hij indertijd de juiste sociaal- «nomische koers heeft uitgezet. Naar zijn overtuiging heeft die «land en de mensen veel goeds gebracht. Hij vindt het ook pri- ™t de huidige coalitie die lijn voortzet. Lubbers vindt dat een Wd beleid ook uitgaat van het doorgeven van normen en waar- "m onze samenleving. Naar zijn idee hebben de onder zijn lei- n9 staande kabinetten dat niet goed gedaan en hij vindt dat ook HehharSe coa''l'e op dat onderwerp een onvoldoende scoort. Men we nu te maken met een tot inkeer gebrachte, bijbels J,sP|reerde Ruud Lubbers die publiekelijk verklaart dat hij als iicus zijn werk niet goed heeft gedaan? Zo ver gaat Lubbers nu itad? n'et' Toegeven dat je fouten hebt gemaakt, is niet zo .®"|k als je niet meer tot de club behoort. Dat geldt dus voor ex- Lubbers. 6eleiHWann-eer dat beleden berouw onderdeel blijkt te zijn van een ï.'hïL V'es over de identiteit van het CDA, dan blijft er van de deel H n'et zo ^ee'vee' meer over Lubbers is namelijk van oor- fjotlat de christendemocraten hun politieke identiteit vooral den- ezen 'n be steun aan mensen en instellingen, die waar- Êet) ~,ZOa'.s het gezin en het onderwijs - doorgeven. ■S'kla christendemocratisch standpunt, maar geen totaal- te/"1® voor c'e v°l9ens Lubbers dreigende verloedering van 'Net rnen'ev'n9 boor het vervagen van normen en waarden. Om NibraH16'1 van Lubbers te blijven: een mens leeft inderdaad niet s'aanvv a."een- Wanneer echter een samenleving dreigt te ont- jaarin de kloof tussen arm en rijk steeds zichtbaarder wordt, De politie, die vanwege de onge wone drukte bij het centrum een kijkje nam, ontdekte dat de partij daar bijeen was. Uit vrees voor acties van tegen standers, heeft zij daarna op in valswegen alle auto's gecontro leerd en is een peloton ME'ers opgetrommeld. Een 28-jarige CP-aanhanger uit Zaltbommel werd aangehouden omdat hij twee wapenstokken en een mes in zijn auto liggen. Vol gens de politie stond hij te pos ten, in afwachting van mogelijke demonstranten. Politie noch burgemeester H. Tops van Valkenswaard was op de hoogte van de vergadering. Een partijlid had de zaal bespro ken onder het mom dat er een bij eenkomst van een landelijke jon gerengroep zou worden gehou den. „We zagen er aanhangers van CP'86 en in de buurt van het za lencentrum stonden ook auto's, die op naam staan van leden van die groepering," verklaarde de Valkenswaardse politiechef M. Weiten. De politie heeft-vervolgens de ei genaar van het zalencentrum op de hoogte gebracht over de ach tergrond van de bezoekers. Tegelijkertijd werd Tops terug geroepen uit het Belgische Tie nen, waar hij een intergemeente lijke sportontmoeting bijwoonde. „Gezien ervaringen elders in het land met dergelijke bijeenkom sten, besloten we enkele preven tieve maatregelen te nemen. Die waren gericht op een versnelde ADVERTENTIE afloop van de vergadering en het voorkomen van mogelijke con frontaties met tegenstanders," aldus Tops. Politiechef Weiten: „Als het tot een demonstratie zou zijn geko men, dan hadden we het demon- stratierecht geëerbiedigd. We hadden afgesproken ons optre den te richten op het voorkomen van een confrontatie. Dat wilden we doen in overleg met de moge lijke demonstranten. Wat ons betrof, kon zowel de ver gadering als de demonstratie ge woon doorgaan". Bij de surveil lances rond het gebouw is niet één tegenstander gesignaleerd. Tops wil laten uitzoeken hoe CP'86 in Valkenswaard terecht is gekomen. Voor zover hij wist, was onder de tachtig bezoekers geen inwoner' van die gemeente aanwezig. zak 6 stuks, van 15? Bel voor de dichtstbfzijnde Jac.Hermans 02154-83333 jacHefmans, Aanbieding geldig van: ma. 15t/mwoe. 17 mei 1995 Den Haag (anp) - Minister De Boer (Milieubeheer) voelt er wei nig voor de parlementaire be sluitvorming over de uitbreiding van Schiphol uit te stellen tot na de zomer. Dat zei ze zaterdag voor de Tros-radio. De Boer vindt wel dat alle kritiek op het kabinetsbesluit Schiphol uit te breiden met een vijfde baan parallel aan de Zwanenburg- baan, serieus door de minister raad moet worden besproken. Zij ziet evenwel nu nog geen reden het besluit te heroverwegen. Vrijdag bleek uit een nog ver trouwelijk rapport van een inge nieursbureau dat het kabinet mogelijke alternatieven voor de parallelle baan onvoldoende heeft onderzocht. Een gedraaide variant zou mogelijk een betere keuze zijn. Het rapport is opge steld in opdracht van de Tweede Kamer. PvdA'er Van Gijzel liet daarop weten dat het kabinet op nieuw huiswerk moet doen, waardoor de behandeling in de Tweede Kamer van de Schiphol- plannen mogelijk pas na de zo mer kan plaatshebben. Volgens schema debatteert de Kamer eind juni over Schiphol. Musicus Tony Nolte overleden Hilversum - De musicus To ny Nolte (zie foto) is afgelo pen vrijdag op 63-jarige leeftijd in Utrecht overle den. Dat is gisteren bekend geworden. Nolte was onder andere pianist, arrangeur en orkestleider. Ook was hij di rigent van The Skymasters. Met zijn eigen tv-orkest be geleidde hij veel program ma's van de Avro, onder meer Zomaar een Zomera vond, Eén van de Acht, Ze vensprong en Fenklup. Als arrangeur ondersteunde hij een groot aantal artiesten in hun carrière, onder ande ren Pia Beek, Henk Elsink, Piet Noordijk en Martine Bijl. In 1976 kreeg hij samen met Martine Bijl en Henk van der Molen de Louis Davids Prijs van Conamus voor zijn ar rangementen en muzikale leiding van de plaat Martine Bijl zingt Andersen. Miss-sprookje uit voor Kaatsheuvelse Windhoek - Het sprookje voor Chantal van Woensel is uit. Miss Holland uit Kaatsheuvel kwam vrijdagnacht bij de verkiezing van Miss Universe in Windhoek Namibië niet bij de laatste tien. De titel ging uiteindelijk voor het eerst in vijftien jaar weer eens naar Miss USA, Chelsi Smith. Geen enkele Europese deelneem ster haalde de finale. Kunstwerk beklad met hakenkruisen Zoetermeer - Een kunstwerk op de Markt in Zoetermeer, tegen over het stadhuis, is beklad met hakenkruisen en racistische leu zen. De politie weet nog niet wie dat heeft gedaan. Op het 15 meter lange en 15 meter brede, uit ijzeren platen be staande kunstwerk De Dobbe staan naast de hakenkruisen tek sten als White Power, Kankerjoden en Auslander Raus. De be kladding is waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag ge beurd. Dilia van der Heem weer in functie Utrecht - Het conflict tussen bestuurster Dilia van der Heem van de Vervoersbond FNV en haar bond is uit de wereld. Het bonds- bestuur schorste haar 3 april uit haar functie, maar heeft die schorsing nu ongedaan gemaakt. Van der Heem blijft als bestuur der belast met het personenvervoer. Zij zal niet meer als onder handelaar optreden bij cao-besprekingen. Van der Heem kwam eerder dit jaar uitgebreid in de publiciteit als onderhandelaarster in het streekvervoer. De Vervoersbond FNV kwam in tegenstelling tot de Vervoersbond CNV niet tot een akkoord met de werkgevers. Daarop riep de bond op tot een sta king, die na enige tijd op last van de rechter alleen buiten de spitsuren mocht plaatshebben. Tijdens de wekenlange staking besloot het bestuur van de Ver voersbond FNV dat het beter was dat Van der Heem plaats maak te voor een andere onderhandelaar. Enige tijd daarna schorste het haar helemaal uit haar functie. De achtergrond daarvan was onduidelijk. Discriminatie hindert pastoraal werksters Tilburg - Katholieke vrouwelijke pastores hebben het in hun pas torale werk best naar hun zin. Maar het kerkinstituut is voor de meeste van hen meer bron van frustratie dan van inspiratie. De frustraties betreffen zowel pastoraal-inhoudelijke beleidsuit spraken als de beperkte bevoegdheden voor pastoraal werken den. Dit blijkt uit het onderzoek 'Vrouwen in het pastoraal werk', dat is uitgevoerd door de vakgroep Empirische Godsdienstweten schappen van de Theologische Faculteit Tilburg. Het onderzoek was specifiek gericht op de positie van de vrouwe lijke pastores (pastorale werksters) in de katholieke kerk. De meeste vrouwelijke pastores hindert de structurele seksediscri minatie in de katholieke kerk. Hun positie en mogelijkheden wordt immers niet bepaald door deskundigheid, inhoudelijke motivatie en keuze, maar door de overheersende visie op de rol van de vrouw in de kerk. De pasto rale werksters voelen zich in vergelijking met de pastorale wer kers dan ook minder zeker over hun toekomstige mogelijkheden in de kerk. Partij Pourier wint verkiezingen Curasao Willemstad - De politieke partij van de Antilliaanse premier Mi guel Pourier zal ook op Curayao de macht in handen krijgen. Dit is het resultaat van de vrijdag op Curayao gehouden verkiezin gen. De PAR van Pourier (Pro Antias Restructure - Voor Een Geher structureerde Antillen) zal echter de macht moeten delen met de MAN (Movimento Antias Nobo - Nieuwe Antilliaanse Beweging) die wordt geleid door oud-premier Don Martina. PAR en MAN legden beslag op respectievelijk acht en zes zetels. Hiermee hebben ze de absolute macht verworven in de 21 man tellende Eilandsraad. Die wijst het nieuwe bestuurscollege van Curayao aan. De uitslag is een afwijzing van het door het huidige bestuurscol lege gevoerde beleid. In het huidige bestuurscollege is de leiden de partij de NVP (Nationale Volks Partij) die tien jaar lang is ge leid door oud-premier Maria Liberia. De drie partijen in het be stuurscollege, die bij de Eilandsraadsverkiezingen van vier jaar geleden samen ruim 70 procent van de stemmen kregen, kwamen nu niet verder dan 26 procent. met mee om een theoretisch verhaal over normen en 1978 tij. Mitterrand ontmoet m Hetqrot emgszins reëel te doen overkomen. 'stelrf ?robleem waarmee het CDA de afgelopen jaren heeft ge- ls het verlies van het sociale gezicht. Dat krijg je niet te- 'een oproep tot een soort ethisch reveil. De vraag luidde of bis schop Muskens, nu hij de Acht-Meimanifestatie in ogenschouw had geno men, het sop de kool van tien jaar geruzie waard vond? En zijn antwoord was; „Die vraag is me nou recht uit het hart ge grepen!" Of de bisschop zijn antwoord nog nader wilde uitleggen? „Ik dacht dat ik duidelijk ge noeg was." Jawel, op de elfde Acht-Meimanifes tatie in Den Haag, op nieuw door zo'n tiendui zend kritisch-loyale ka tholieken bezocht, zijn de bakens verzet. Door Jan Bouwmans Den Haag - Voorzitter Hed- wig Wasser van de Acht Mei Beweging hoopt dat het tijd perk van confrontatie met de bisschoppen voorbij is. Dat zei ze zaterdag in Den Haag op de elfde manifestatie van de beweging, waar voor het eerst twee bisschoppen van de partij waren. Door de aanwezigheid van de bisschoppen Van Luyn van Rot terdam en Muskens van Breda 'beleven we vandaag een histo risch moment', zei Wasser in haar openingstoespraak. Toen zij beide bisschoppen har telijk welkom heette, werd dat met applaus begroet. Wasser: „Hun bezoek betekent een door braak in de moeizame relatie tus sen bisschoppen en Acht Mei Be weging." En over de toekomst: „Van harte hopen we dat het tijd perk van confrontatie voorbij is, dat we beiden leren van de fouten uit het verleden, elkaar daarin niet gevangen houden, maar ruimhartig stappen zetten op de weg van dialoog in breder ver band." Ook die woorden werden door de bomvolle congreshal met applaus onderstreept. „Aangenaam, hartelijk, de men sen straalden warmte uit," ty peerde later mgr. Muskens de sfeer zoals hij die ervaren had. De Bredase bisschop was van meet af aan ook totaal ontspan nen. Hij droeg, zei hij zelf, nu eenmaal niks mee van de last van het verleden. Verliep de gang van mgr. Van Luyn en begeleiders van de hoofdingang naar de spe ciale gastenkamer op de eerste etage nog vrij vlot, Muskens deed er ruim een kwartier over. Onderweg werd hij al aangespro ken door mensen, nog gefelici teerd met zijn wijding, hij sprak zelf mensen aan die de kraampjes bemanden, hij kreeg onverhoeds de eerste Max-Havelaarbananen van Solidaridad aangeboden en zette bij de stand van Amnesty International desgevraagd zijn handtekening onder een petitie. En toen tot Wasser: „Mevrouw, ik vergeet u al bijna, ik was met u op weg en daar moet ik me na tuurlijk wel aan houden." Gezelligheid kenmerkte de hele elfde AMB-manifestatie. De or ganisatie had ook meer accent gelegd op het festivalkarakter. Er waren ontzettend veel kraampjes en stands, voor het eerst ook van enkele clubs die zich tot dan toe beperkt hadden tot die andere manifestatie: de landelijke ont moetingsdag van het Contact Rooms-Katholieken (CRK). Er was veel muziek, dans, cabaret, een modeshow van 'eerlijke' kle ding en stoffen (Derde-Wereld- produkten), een nagebootst mij nenveld - Van Luyn trok wit weg toen hij er doorheen liep en op een mijn trapte, want de naboot sing ging ver - en natuurlijk de nodige gespreks- en discussiemo gelijkheden. Thema dit jaar was 'Omzien naar de toekomst', waarbij vrede, be vrijding en verzoening de tref woorden vormden. Vrede en ver zoening ook tussen de godsdien sten en daarom was er een duide lijke inbreng van jodendom, is lam, hindoeïsme en boeddhisme, met name in de slotviering, door de Bredase bisschop getypeerd als een onschuldige bijeenkomst die daarmee bij voorbaat even tuele kritiek de wind uit de zeilen nam. De grootste belangstelling ging toch uit naar de forumdiscussie 'Dialoog en leiderschap', waar aan Muskens meewerkte, maar ook bijvoorbeeld prof. dr. drs. J. Groot Wassink, mede-oprichter van het Contact Rooms-Katho lieken dat geldt als de conserva tieve tegenhanger van Acht Mei. Groot Wassink bracht al snel de wens naar voren om liefst vol gend jaar al te komen tot één Ne derlandse Katholiekendag in plaats van afzonderlijke mani festaties van Acht Mei en zijn CRK. Zijn achterban, althans het CRK- bestuur, zou zijns inziens ak koord gaan op voorwaarde dat het initiatief uitgaat van het bis schoppencollege. Of hij het dan soms zag gebeuren dat pater Koopman (spraakmakend acti vist tegen onder meer abortus) en bijvoorbeeld assertieve lesbien nes het met elkaar op dezelfde manifestatie zouden uithouden? Volgens Groot Wassink zou men het erover eens moeten kunnen worden om dan de extremen van beide vleugels 'thuis te laten'. Wasser reageerde later nog niet toe te zijn aan een gezamenlijke Katholiekendag. „Eenheid in het wezenlijke, vrij heid in alles waarover twijfel be staat, maar bij alles de broeder lijke liefde," was kort en goed de bijdrage van bisschop Muskens aan de discussie hoe in de toe komst met elkaar om te gaan. Een lang applaus viel hem ermee ten deel. De kerk, betoogde hij, is wereldwijd in een proces gewik keld waarvan niemand nog weet hoe ze daar uit zal komen. Een proces van inpassing in de ver schillende culturen van Afrika en Azië, waarvan niemand de uit komst kan voorspellen. In eigen land is dat niet anders en we heb ben elkaar gewoon nodig, aldus Muskens. Hij pleitte eveneens voor een Katholiekendag waar iedereen welkom is. Want het ge loof is niet aan jongere generaties over te dragen als de oudere ge neraties ruzie blijven maken. Bo vendien wordt de Nederlandse kerk door al dat geruzie in de we reldkerk steeds ongeloofwaardi ger, aldus Muskens. Of hij vond dat de Acht Mei Be weging een katholieke vereniging was, werd hem tot slot nog ge vraagd. „Ik weet niet of die for mele erkenning ooit is aange vraagd, maar gelukkig gebeurt er heel veel goeds waar het kerke lijk wetboek ook geen woord over zegt," luidde zijn understate ment. Na enige aandrang van journalistieke zijde, zei hij frank en vrij over het katholieke etiket van Acht Mei: „Mensen, wees verstandig, vraag dat toch niet!"

de Stem | 1995 | | pagina 3