Mitterrand liet niemand onverschillig Spijt Knoflox Hartsticl -de stem- de stem Jeroen en Lisa zijn populairste voornamen Piloten verw escalatie vai Lubbers' ethis BINNENLAND BUITENLAND Geen tijd FLODDERS BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Franse president draagt over enkele dagen zijn troon over aan Chirac Excuses van y( EPOUHCus LUBBERS heef alt sebeleid gestaan. De mens Lubb Sn 9.evoerde zakelijke beleic tenH Uldeliik tijdens het sympc I i,ULemo.cratie als beweging van „ers,ls er heilig van overtuig: hen,0n]lsc^e koers heeft uitgezi ma 1?1 jn de mensen veel goe (?e. huidige coalitie die liji dan 'eid ook uitgaat van het djnn ?(onze samenleving. Naar 2 dP 9 staande kabinetten dat niet Hphh^rse coa'itie op dat onderw crime We nu te maken met t Dolit:„ ®!de Ruud Lubbers dii ook ,US ZI'H werk "'et goed hee moPiiiiter.ni0t- "^^even dat Polif 1 ai Je niet meer tot de cus Lubbers. DE STEM MAANDAG 15 MEI 1995 A2 i PESTEM Door John O'Mill George Bernhard Shaw schreef vaak voorwoorden langer dan het stuk dat ze inleidden en er waren lezers die zeiden: „Had dat stuk maar weggelaten. Het maakt het voorwoord niet beter en is lang niet zo interessant." Dat wou ik ook eens proberen en schreef wat hier nu volgt als voorwoord op het gedicht over de aard van de tijd: 'Chrono- chaos'. Als de heren fysici hun illusie van de objectieve tijdwaarneming eens konden laten varen, dan kregen we misschien enige kijk op het raadsel tijd. De zogeheten koele, objectieve waarnemers moe ten de subjectieve tijdwaarnemers ook eens aan het woord laten, hen het volle pond geven, dus ook de tijd bestuderen van de mys tici die een tijdlang een tijdloze werkelijkheid hebben waargeno men, ook de uitgewiste tijd van een mens in coma en de niet en toch verdwenen tijd die Concorde-luchtreizigers een jet-lag be zorgt. De tijd ook van het gelijktijdig beleefde heden, verleden en toe komst in de dromen van Homo Sapiëns die praat van 'een klein kwartiertje' en 'een groot uur'. Die hele subjectieve tijdservaring moet eens au sérieux genomen worden, even au sérieux als die van de chronometer aan de pols van de natuurwetenschappers, want de tijd is tenslotte afhankelijk van de snelheid van de waarnemer, zoals Einstein bewees. Als de snelheid van een tijdswaarnemer even groot is als die van het licht, neemt hij een andere tijd waar dan die welke de man op de Eiffeltoren afleest van zijn digitaal horloge. Wat gelijkertijd gebeurtenissen zijn voor de één, kunnen opeenvolgende gebeurte nissen zijn voor de ander. We weten niets van het verschijnsel tijd. Volgens sommigen was de tijd er al vóór de schepping, volgens andere is de tijd geschapen gelijk met de oerknal waaruit ruimte en materie ontstonden. Zo voorkomen de creationisten de niet te beantwoorden vraag: „Als God de wereld schiep, wat deed Hij dan vóór die tijd?" Als wij de tijd willen zien als een op zichzelf staand iets, moeten we hem loswrikken van ruimte en materie, waardoor de tijdsver- wringing kan ontstaan waarin het verleden niet meer netjes voor af gaat aan het heden en de toekomst niet morgen begint. Wat be doelen mensen met heden? Is dat vandaag, dit uur, deze seconde, het centrum van deze seconde? Bestaat het heden wel? Wat is die geheimzinnige barrière die onze kennis van het verle den afscheidt van onze kennis van de toekomst, als het heden niet bestaat buiten ons bewustzijn? Als we konden denken buiten ons bewustzijn om, waren heden, verleden en toekomst dan één? Wat jammer dat we dat niet kunnen? Wat nou, dat kan iedereen en dat doet iedereen. We zijn immers niet bij bewustzijn als we slapen en dromen. Zo kunnen we in onze dromen gebeurtenissen waarnemen die zich bij ons bewustzijn nog moeten afspelen. Van daar dit rijm, Chronochaos: De tijd van gisteren en de tijd van vandaag blijken één te zijn, morgen, en de onvoltooid verleden tijd zit al in 't heden verborgen. Als ik me vandaag de toekomst herinner het één zijn van Toen en Nu dan weet ik: nu moet ik gaan jubelen: „Mais 9a, Nom de Dieu, (ja je l'ai déjavu!" Den Haag (anp) - Jeroen en Lisa zijn momenteel de meest gegeven roepnamen in Nederland. Zij voeren de lijst aan van populairste kindernamen over de laatste vier jaar. vijftiende plaats, samen met Daniël, Max en Sven. De he dendaagse ouder geeft de voor keur aan niet-Nederlandse na men als Kevin (zesde plaats), Wesley en Nick (8), Mike (9), Mitchel (11), Jeffrey en Patrick (gedeeld bp 12), Roy (13), en Glenn (16). Ook bij de meisjes lijkt de na menlijst op de aftiteling van een Amerikaanse soapserie, met behalve Tessa Joyce (ge deeld op zes), Kelly en Kim- berly (samen op acht), Daisy, Mandy en Sharon (op vijftien), en op de zestiende plaats onder andere Jamie, Kayleigh, Lin- sey, en Maud. De multiculturele samenleving heeft zich geen plaats in de top van lijst weten te verwerven: namen als Mohamed of Omar werden bij de steekproef slechts een maal geteld. Begin vorig jaar waren er in Neder land 405.000 jongens en 386.000 meisjes tot vier jaar. Het onderzoeksbureau Nipo ondervroeg eind vorig jaar moeders van kinderen tot en met 3 jaar en noteerde de na men van 1712 zonen en 1736 dochters. Bij de jongens bezet ten de namen Niels en Rick de tweede plaats, bij de meisjes is dat Laura. Michael, Stefan en Mark com pleteren de top vijf voor de jon gens. Anne en Michelle (samen op 3), Iris (4) en Lisanne en Tessa (5) doen dat voor de meisjes. Opvallende nieuwkomers zijn Naomi (naar het bekende foto model, gedeelde dertiende plaats), Dylan (held uit de tv- serie Beverly Hills 90210, ge deelde twaalfde plaats) en Jor- di (zoon van Cruijff, gedeelde negentiende plaats). Wie luidkeels Jan of Marieke roept in de peuterklas zal waarschijnlijk geen antwoord meer krijgen. Jan is met enige moeite terug te vinden op de Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per halfjaar per jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 29.80 86,90 ƒ172.80 335,75 89.40) 177,80) 345,75) 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Komende woensdag slaat Frankrijk definitief de bladzijde 'Mitterrand' in het nationale geschiede nisboek om. Dan verlaat de president die zijn land veertien jaar als een mo narch regeerde, het Elysée-paleis. De dood zieke Mitterrand - hij lijdt aan prostaatkanker - heeft intussen een door de Republiek verstrekt bureau gekregen, niet ver van de Eiffeltoren. Daar kunnen de laatste klus sen worden geklaard. Door Wilko Voordouw Veel zal Frangois Mitterrand waarschijnlijk niet meer in Parijs komen. De 78-jarige oud-presi dent heeft een voorkeur voor zijn buitenhuis in Latche, in het de partement Landes ten zuiden van Bordeaux. Daar heeft hij een knusse schaapskooi omgeven door iets meer dan dertig hectare bos. Mitterrand wandelt daar met zijn twee honden, streelt de twee ezels die er als huisdieren rondlopen en zal daar wellicht de laatste maanden van zijn leven slijten. De Fransen hebben nog altijd een grote bewondering voor Frangois Mitterrand. Maar die adoratie gaat vrijwel altijd gepaard met een diepe afkeer. Veertien jaar lang was hij hun leider. Meerdere malen was hij het onderwerp van kille haat, maar altijd wist hij het tij te keren. Mitterrand wordt dan ook vaak vergeleken met een uitermate slimme kater. Zo een tje met negen levens. Titels als 'de sfinx', 'de zonneko ning', 'tonton' (oompje) werden afgewisseld 'door de man met het dubieuze oorlogsverleden' en 'de man onder wiens leiding het aan tal werklozen opliep van ander half tot drieënhalf miljoen'. De bouwer van al die Grands Tra- vaux in Parijs (onder meer het nieuwe Louvre) wordt door veel Fransen ook gezien als een slo per. Het zal waarschijnlijk nog wel een jaar of tien duren voordat precies duidelijk is wat Frangois Mitterrand voor Frankrijk heeft betekend. Maar zeker is dat hij zijn plaats in de geschiedenisboe ken heeft verdiend. Al was het al leen maar omdat hij als eerste in staat is gebleken om veertien jaar te regeren, om twee keer te wor den gekozen. Verder zijn er enkele beelden die op het netvlies terugkomen wan neer je aan de scheidende Franse president denkt. Een voorbeeld? Op 3 mei wierp Mitterrand een bos lelietjes van dalen in het snelstromende water van de Sei ne. Hij deed dat op de plek waar de 29-jarige Brahim Bouarram in het water was geduwd door drie skinheads. Een ander beeld is dat van de ou de man, die op 23 juli 1994 het ziekenhuis verlaat nadat hij voor de tweede maal aan zijn prostaat is geopereerd. Of het beeld van de kleine Mitterrand, hand in hand naast de reusachtige Helmut Kohl, op 22 september 1984 in Verdun. Hèt beeld van de Frans- Duitse verbroedering met een emotionele kranslegging ter ere van de slachtoffers van beide we reldoorlogen. Of nog eentje: de man die na zijn ambtsaanvaarding op 21 mei 1981 in het Parijse Panthéon een enkele roos legde op de graven van Jean Moulin, Victor Schoel- cher en Jean Jaurès, drie illustere voorbeelden voor Mitterrand, het elf dagen eerder gekozen staats hoofd. Warrige jaren Frangois Mitterrand was en is een man die van symbolen houdt. De Franse president heeft die ro mantische eigenschap zijn hele leven gecultiveerd. Hij werd ge boren op 26 oktober 1916 in Jar- nac, in de provincie Charente. Zoon van een stationschef bij de Franse spoorwegen, die later azijnhandelaar werd. Een klein burgerlijk milieu, dat hem hele maal niet voorbestemde om so cialist te worden. Sterker nog, in de rustige Franse provincie hing men vaak dicht tegen extreem rechts aan. Bij de familie Mitter rand was het al niet anders. Wie de jeugdambities van de kleine Frangois ziet, weet dat hij het hoog in de bol heeft: Koning, paus of keizer wil hij worden. Hij volgt de klassieke opvoeding van een jongen uit zijn tijd: hij gaat op school bij de paters. Op 18-jarige leeftijd gaat hij naar Parijs. Hij woont in een studen tenhuis dat wordt bestierd door Maristische paters en studeert rechten en politieke wetenschap pen. In die dagen is de jonge Frangois allesbehalve links te noemen. Hij doet in 1935 mee aan demonstraties 'tegen de invasie van kleurlingen', georganiseerd door de extreem-rechtse Action Frangaise. Zelf ontkent hij overigens zijn deelname, maar een vorig jaar gepubliceerde foto in Let ge ruchtmakende boek 'Une jeunes- se frangaise' van Pierre Péan toont Mitterrand tijdens een ma nifestatie in het Quartier Latin. Het waren warrige jaren, zo praatte Mitterrand zijn ultra rechtse activiteiten goed. „Ieder een in Frankrijk was ongelukkig met de toenmalige Derde Repu bliek en verlangde opnieuw naar een Frankrijk waarmee weer re kening gehouden werd." Na zijn aanvankelijke politieke engage ment bekeert de student Mitter rand zich tot de literaire kritiek. Wederom in een blad dat zich niet schaamt voor extreem-recht se standpunten, zelfs in de boek besprekingen. Verzetsheld Dan breekt de oorlog uit. De on derofficier Mitterrand raakt ge blesseerd bij Verdun en wordt ge vangen genomen door de Duit sers. Daar ontmoet hij onder meer de zakenman Roger-Patrice Pelat, met wie hij tot aan diens dood bevriend blijft. (Dit on danks de verdenking dat Pelat zich persoonlijk verrijkte met be hulp van voorkennis die hij had verkregen via de entourage van Mitterrand.) Mitterrand blijft in gevangen schap tot december 1941. In die periode mislukken twee pogingen om te ontsnappen, de derde slaagt. Begin 1942 komt Mitter rand aan in Vichy. Hij is een aan hanger van maarschalk Pétain, die vanuit de Middenfranse stad 'het vrije Frankrijk' aanvoert. Francois Mitterrand krijgt een ambtenarenbaan. Volgens eigen zeggen wist hij niets van de anti- joodse wetten van de nationale revolutie van de maarschalk, de grote held uit de Eerste Wereld oorlog. Heel langzaam echter schuift Mitterrand op in de rich ting van het Verzet. Vanuit zijn positie kan hij ontsnapte krijgs gevangenen helpen. Hij neemt ontslag als ambtenaar wanneer zijn baas wordt vervan gen door een vertrouwensman van Pierre Laval, de premier tij dens het Vichy-bewind. Hij on derhoudt echter zijn contacten, krijgt als verzetsnaam Morland en reist af naar Algiers en Lon den, waar hij onder meer gene raal De Gaulle ontmoet. In Vichy krijgt hij voor de bewe zen diensten een Francisque, de decoratie van die tijd. Hij ont moet René Bousquet, de chef van de politie in Vichy - als zodanig verantwoordelijk voor de uitleve ring van de Joden aan de Duitsers - en latere vriend van het staats hoofd. Die vriendschap zal duren Mitterrand in zijn laatste dagen als president van Frankrijk: een zieke, oude man. foto tot 1987. Direct na de bevrijding begint de werkelijke opkomst van Frangois Mitterrand. Hij wordt 'Algemeen secretaris van de krijgsgevange nen' en erkend als 'Groot verzets held' ondanks zijn verbonden heid met het Vichy-bewind. Als Frangois Mitterrand voor het eerst als kamerlid wordt gekozen, gebeurt dat op een rechtse kies lijst. In 1946 wordt hij gedepu teerde namens de Nièvre, een kiesdistrict dat hij tot 1981 trouw is gebleven. Begin 1947 wordt hij voor de eerste maal minister: van Oudstrijders in het kabinet Ra- madier. Frangois Mitterrand zal in totaal elf keer minister worden in wat inmiddels de Vierde Republiek heet. Zijn meest omstreden mi nisterschap is dat van Binnen landse Zaken in het kabinet van Pierre Mendès France. Op 1 november 1954 breekt de opstand in Algerije los. Een dag later volgt een communiqué van Mitterrand: „Alles is rustig." Drie dagen later geeft hij toe: „Het is onmogelijk om te onder handelen. De enige onderhande ling is de oorlog," zo zegt hij in de Tweede Kamer. Onder het be wind van Mitterrand werd het aantal Franse soldaten in de toenmalige kolonie sterk uitge breid. Na de val van de regering Mendès France wordt Mitterrand minister van Justitie met 'specia le volmachten' in het kabinet- Mollet. Intieme vijand De chaos in Frankrijk is dan op z'n grootst. De terugkeer van ge neraal De Gaulle, ondanks felle tegenstand van Mitterrand, is het begin van een tijdelijke 'door kruising van de woestijn' van de scheidende Franse president. Mitterrand meent dat de door De Gaulle voorgestelde grondwet van de Vijfde Republiek een 'per manente staatsgreep' is, maar tachtig procent van de Fransen stemt ermee in. In 1959 wordt er een nimmer op geloste 'aanslag' op hem ge pleegd. In 1965 is Mitterrand pre sidentskandidaat, tegen zijn ge liefde vijand Charles de Gaulle. Hij is de enige kandidaat van links en lijkt volledig kansloos. Tot verbazing van vriend en vij and wint De Gaulle niet gelijk in de eerste ronde. In de tweede ron de haalt Mitterrand 45 procent van de stemmen. Een eervolle ne derlaag, heet het dan. Drie jaar later: mei '68. Het is een beweging waar Mitterrand niet zoveel mee op heeft. Hij houdt zich een beetje op een afstand, hoewel hij tijdens een persconfe rentie meent dat De Gaulle de consequenties moet trekken uit het verzet en moet aftreden. De tijd is nog niet rijp voor Mitter rand wanneer in 1969 de ver vroegde verkiezingen plaatsvin den. Hij is geen presidentskandi daat. Links wordt weggevaagd. Georges Pompidou is de nieuwe president. Desillusie Tijdens het vijfjarige president schap van Pompidou metselt Frangois Mitterrand geduldig aan de Parti Socialiste, die als verkiezingsmachine moet gaan fungeren voor de politieke stra teeg. In juni 1971 is het zover. De par tij wordt geboren, Frangois Mit terrand is de algemeen secretaris, de partijbaas. 'Het leven moet worden veranderd' luidt de leus en een jaar later is er een 'ge meenschappelijk programma' met de communistische partij. Na de dood van Georges Pom pidou verliest Frangois Mitter rand de verkiezingen maar nipt van Valéry Giscard d'Estaing. Zeven jaar later is het wel raak: Mitterrand verslaat Giscard. Het overwinningsfeest van de tiende mei 1981 op de place de la Bastille in Parijs is grandioos. Het optimisme grenzeloos. Op het moment dat er een gigantische onweersbui losbarst, roept de menigte: „Mitterrand, laat dp 7, schijnen." Van de door Mitterrand uitgepK I beerde Keynesiaanse politiek het stimuleren van de consumpL via loonsverhogingen - komt wei nig terecht. Het socialistische te I geringsexperiment, met voor het eerst vier communistische minis, ters, is ten dode opgeschreven Een realistischer economische politiek wordt al in 1982 d voerd. De werkloosheid neemt I schrikbarend toe, extreem-rechtsI komt op en parlementair rechts I heeft tientallen stokken om links I te slaan: in 1984 is er bijvotr.l beeld een enorme demonstratie tegen de socialistische plannen I om het bijzondere en het openba-1 re onderwijs gelijk te stellen. Enkele hervormingen woraQ1 echter toegejuicht: de verkorting I van de werkweek van 40 tot 3) uur, de afschaffing van de do: straf, de 'Oproep van Mexico' van I Frangois Mitterrand om mee-1 hulp te geven aan de arme 1 den. Verder wordt de staatse™-, trole op radio en televisie op losse schroeven gezet. Een ander sue-1 ces is de decentralisatie. Maar er zijn tientallen schaduw-1 zijden. De affaire rond de Ieren I van Vincennes, de gijzelnamesiil Libanon, de aanslag op deRair l bow Warrior. Het zijn allemaal I zaken die volgens critici aanto-1 nen dat de Franse socialisten niet| in staat blijken om 'hun 1 veranderen'. Judoka Het logische gevolg is dat linksisl 1986 een verschrikkelijke: laag lijdt bij de parlementsver-| kiezingen. Jacques Chirac premier van de eerste 'c tion'. De macht wordt tussen links en rechts. Het draaill in die periode uit op een werkelij-f ke veldslag. De winnaar :s| Frangois Mitterrand, die volleerd judoka gebruik maakl van de kracht van tegenstanden Chirac. Hij verandert van gehaat presi-l dent in Tonton, Oompje. De Ton ton-manie, vlak voor de dentsverkiezingen van wordt een heuse gekte, met liederen, speciaal aan gewijde zijden overhemden, sli-l ckers en wat dies meer zij. Het de tweede 'Etat de grace' tijperiode) die Mitterrand aisl staatshoofd kent, na de euforiel van 1981. Mitterrand bouwt ras- tig verder aan zijn legende, na zijn herverkiezing van 198 De Tontonmanie krijgt een nieu-| we impuls wanneer wordt dat hij aan prostaatkanker! lijdt. De teleurstelling overa' beloften die niet zijn waarge-| maakt, wordt weggevaagd door| het medeleven. Zelfs de verhalen over zijn bieuze oorlogsverleden lij! hem nauwelijks te deren. Afge; pen september, tijdens een bijl zonder soort reality-show op ii I Franse televisie, wordt hij aan del tand gevoeld. Weer komt hij tel voorschijn als de morele winnaail wanneer hij zegt: „Ik had aldege-l nen die mij nu zo bekritlsereni graag gezien in de moeilijke®! standigheden waarin ik vertaal de." Enkele weken later wordt v«| het grote publiek bekend dal ai een dochter heeft uit een relate! met een andere vrouw. Schan-jj daalblad Paris-Match de foto's van studente MazariceJ En ook wint de president weer«| slag. Het boulevardblad wordl®! publicatie ernstig verweten. Komende week gaat Mitten definitief de geschiedenis Maar het is moeilijk te zegf hoe de romanfiguur die hij is. eindelijk geklasseerd zal worw'l Zeker is dat hij niemand 1 Frankrijk onverschillig lie'- jjj raadsel Mitterrand zal nog tijd voer opleveren voor d' schiedschrijvers van zijn Een ding lijkt zeker: het tm 1 president als erkende ij®"„1 strelen dat er nog lang na dood over hem zal worden/j sproken. Van onze verslaggever Breda - De wachttijden voor gie zijn momenteel dermate klinieken desnoods budj moeten riskeren om de wacl korten. De Nederlandse Har daarop aan in een brandbriel van ziekenhuizen met een eig chirurgie. pe Hartstichting gewaagt van stegen' wachttijden en bepleit dr (je kwaliteit van de zorg'. Dat Van onze Haagse redactie Den Haag - „Waar je verdriet Waar je verdriet wordt aanget Oud-premier Lubbers sprak za terdag op een CDA-symposiun na een 'periode van verslagen heid' en hij bood daar zijn ver ontschuldigingen aan voor he soms 'al te zakelijke no-nonsens ebeleid' dat hij in zijn kabinettei voerde. Over de verkiezingsne derlaag van het CDA vorig jaar mei sprak Lubbers met geer woord. Het no-nonsensebeleid van de ja ren tachtig onder leiding van Lubbers was volgens de ex-pre mier zelf 'niet genoeg, omdat een overmaat aan verzakelijking was en te weinig uitleg.' Toch kwam Lubbers niet alleen om excuses aan te bieden. Hij noemde het succesvolle financië- Schiphol (anp) - De Verenigin gers verwijt de KLM het cat maatschappij en haar piloten ten escaleren. De VNV stelt dit, omdat de KLM- directie geselecteerde delen van een geheim KLM-rapport over de kosten van vliegers heeft toege stuurd aan andere werknemers organisaties en leden van de on dernemingsraad. Het betreffende rapport is nog niet met de ver keersvliegers zelf besproken. In een zondag uitgegeven verkla ring stelt de VNV: „Dit kan niet anders worden uitgelegd dan als een poging de andere werkne mers emotioneel te betrekken bij het conflict tussen de maatschap pij en haar vliegers. Deze actie verkleint de kans op een zakelij ke en beheerste afwikkeling van ADVERTENTIE Alleen verkrijgbaar bij drogist en apotheek In 1981 bestijgt Mitterrand als net gekozen president de trappen van het Elysee-paleis in Parijs. Hij wordt opgewacht door de gaande man: Valery Giscard d'Estaing. foto ap Nog geen president, maar wel al leider van de Socialistische Partij. Mitterrand ontmoet in toenmalige Amerikaanse president Jimmy Carter. beleiriü'a.!?n.eer dat heieden berou zelfkriu 1 '-es over de identiteit deel n'fmet z°heei veel meerc Hoeton i,- ohbstendemocrater den - 7„ |leien in de steun aan n Een ni=,.-Sl 9ezin en het onde verklank christendemocratis °nzesam9 Vi00! de volgens Lubb in do .["sieving door het verva bij brnnH16!1] van Lubbers te blijvi staan wa a.'een- Wanneer echtei dan valt Knn ^'00^ tussen arm waarrion -niet mee om een th ^etarotaen,£!sz'ns reae'te doen I WoratpiH Pr?hleem waarmee h 1 rug mat ó's 1 ver|ies van het een oproep tot een soort die je clu the 3 het

de Stem | 1995 | | pagina 2