rde iak icin ririsim DE STEM Vitesse leidt oproer tegen topclubs Zelfs Luinge wil een Ajax-shirt Ajax pakt titel precies op tijd oek deelt buit met Bennekom Seriese in de prijzen |AC Milan wacht, dus zijn de kampioenen maar een beetje blij Spurs biedt 19 miljoen voor Dennis Bergkamp P'St6nJad"JaaPGoossen' k S rÜ]ktoemet: »We zoek zijn naar werk 50 lokale vestigial werving sel©ct'e workforce is een fe'^ Rijke medaille-oogst voor judoka's Pittige boete voor Mulder Hiter Schenkels tekent voor verhitte eindfase via twee strafschoppen JÈBSÏ E KLASSE B Geluk wmam X 51 rnhem (anp) - Voorzitter Ka rei Aalbers van Vitesse heeft Lenoeg het hele land gemo- llseerd in zijn actie tegen let 'ongenuanceerd shoppen' L de topclubs Ajax en PSV. Hij verklaarde zondag niet te Jen rusten voor de regie- Centen zodanig zijn aange tast dat spelers met doorlo pende contracten niet zonder oestemming van hun club Sport weggekocht kunnen worden. PSV bereikte vorige week over eenstemming met Chris van der Weerden, die voor de komende twee seizoenen nog onder con tract staat bij Vitesse. Ajax staat op het punt Roy Makaay in te lij ven. Deze heeft in Arnhem nog drie jaar voor de boeg. „Ook al biedt iemand 25 miljoen, ik zal me met hand en tand tegen hun vertrek verzetten", zei Aalbers strijdlustig. „Ze blijven gewoon hier." Zaterdag belegde de voor zitter een bijeenkomst op Monni kenhuizen met afgevaardigden van vijftien clubs uit de eredivi sie. Welke drie ontbraken, laat zich raden. Hij zei dat de aanwe zigen unaniem de handelwijze van Ajax en PSV afkeuren. Het overleg gaat deze week verder mèt Ajax, PSV en Feyenoord. Aalbers heeft daartoe de contac ten gelegd. Ook het sectiebestuur en de eerste-divisieclubs worden bij de actie betrokken. Bij Aal bers moest vooral Ajax het ont gelden. „Dat heeft zonder ons in te lichten contact opgenomen met een speler die bij Vitesse vastligt. In Nederland zijn de regels in dat opzicht onduidelijk. Er is sprake van een grijs gebied. Dat moet veranderen. Nu komt vaak de ar bitragecommissie in actie, maar die weet ook niet precies welke lijn te volgen. Ik wil voor de vol gende algemene vergadering (29 mei-red) duidelijkheid." De voorzitter van Vitesse vindt dat langlopende verbintenissen slechts mogen worden verbroken als beide partijen (speler en club) daarin toestemmen. Zo verkocht Aalbers bij voorbeeld gedurende het huidige seizoen al Helder (Ar senal) en Gillhaus (Japan). VERVOLG OP SPORT-B3 Door Chris van Nijnatten Amsterdam - Scheidsrechter Roelof Luinge kon zich niet meer beheersen. Hij wilde graag het wedstrijdshirt van Danny Blind hebben. „Mag niet," was de onverbid delijke reactie van hulptrainer Bobby Haarms. „We stu ren hem wel een nieuw shirtje." Blind vond het prima I Louis van Gaal leunde in de I kleedkamer tegen een deurstijl, in de ene hand, een broodje in de andere. Het brood je had hij net uit zijn diploma- I tenkoffer gehaald. Kan het dro- „Ik zou best blij willen zijn, I ben dat eigenlijk ook wel, maar I ik kan het niet uiten. Ik hoop dat na Milan me eens kan uiten." technisch directeur genoot ook na afloop van zijn spelers. „Ik vind het leuk dat zij nog blij kunnen zijn. Terwijl ze toch ook meer met Milan dan met de titel geweest zijn. Niemand ons aan over het kam pioenschap. Maar die titel was wel het belangrijkst. Nu weten we dat we volgend jaar wéér in de Champions League spelen." Ook dan staat Van Gaal aan het „Maar als ik ooit naar el ders had moeten gaan, dan was het nu wel geweest," zei de Avenhorner onlangs tegen deze krant. „Dit seizoen is toch amper te evenaren, laat staan te verbete ren. Dat ziet iederen in Europa. Maar Van Gaal koos om een paar goede redenen voor Am sterdam, De champagne spoot in het rond endekampioensschaal liep in de r een deukje op, maar van uitzinnige vreugde was geen sprake. Ajax was beschaafd blij. De Champions-League-finale wierp zijn schaduw immers vooruit. Over Feyenoord-Ajax van donderdag repte al helemaal niemand. Daar liggen ze hooguit in Rotterdam wakker van. „Toch is het gek," zei Ronald de Boer, „die Europa-Cup-finale is het mooist, maar haalt wel deels de lol weg van de titel en van zo'n klassieker tegen Feyenoord. Dat is jammer." Het kampioenschap werd ge woon even gehaald, zo voelde De Boer het. „Het stond al lang vast, dat we die titel zouden pakken. De ongeslagen status is het enige dat nog motiveerde; we zijn dus nog niet klaar." Ook voor Van Gaal was het kam pioenschap al lang een zeker heid. „Toen we thuis van PSV (22 januari: 1-0) wonnen, wist ik het. We versloegen Ronaldo en Nilis! Twee spelers die ik graag zou willen hebben, daar schaam ik me niet voor." Ajax had maar één moment van angst gekend in de competitie, zei aanvoerder Blind. „Dat was in de eerste helft thuis tegen Ro- da (15 februari: 1-1). Toen had den we het moeilijk." Daarna gaf de dubbele bezetting van alle posities in het elftal de doorslag. „Voor elke plek hebben we twee spelers," legde Blind uit, „dat feit heeft ons ook door de Cham pions League heen gesleept." Vervolgens ging het gezelschap 'naar het Leidseplein. Nog wat drinken en dansen. En vandaag? Om drie uur vanmiddag staan de godenzonen weer op het trai ningsveld in De Meer. Er is meer dan alleen de titel. De Ajacieden Jari Litmanen, Patrick Kluivert en Danny Blind (vlnr) vieren hun feestje in de kleedkamer., foto anp Door Jaap van Essen Amsterdam - Ajax pakte zijn 25e landstitel ruim voordat de bijbehorende festiviteiten de voorbereiding op* de EC- finale zouden kunnen versto ren. Die omstandigheid is te kenend voor het huidige Ajax. De titel kwam precies op tijd. De AFC Ajax heeft de wind voortdurend zó in de zeilen, dat de nationale concurrentie er bij kans moedeloos van wordt. Ge vreesd wordt dat de Amsterdam mers de komende jaren niet in te talen zijn. Men is bang voor het ontstaan van een vicieuze cirkel: landstitel is Champions League u geld is landstitel. De wanhoop in Eindhoven en «otterdam over de hoogtijdagen van Ajax lijkt een paniekreactie. Na afloop van de met 4-1 gewon nen kampioenswedstrijd tegen Volendam prees Louis van Gaal gisteren niet voor niets uitge breid Roda JC. De Limburgers hielden de race met Ajax lang vol en bewezen en passant dat prestaties in het voetbal niet alleen afhankelijk zijn van een al dan niet goedge vulde portemonnaie. Roda werkt met een begroting van slechts 7 miljoen gulden, maar liet Feyen oord en PSV ver achter zich. Bij Roda klopte het aankoopbe leid, klikte het tussen spelers en technische staf en dat leverde aantrekkelijk voetbal én resul taat op. PSV werkt met een be groting die ongeveer gelijk is aan die van Ajax, maar dat leidde vooralsnog nergens toe. Er is echter geen enkele reden er bij voorbaat van uit te gaan dat PSV komend seizoen geen se rieuze concurrent van Ajax zou kunnen zijn. Met spelers als Ro naldo, Nilis, Jonk, Valckx, Wou ters, Zenden, Vink en waar schijnlijk Van der Weerden moet Dick Advocaat toch een behoor lijk elftal kunnen smeden. Het lijkt tegelijkertijd onwaar schijnlijk, dat Ajax tot in lengte van jaren blijft presteren zoals het de afgelopen twee jaar deed. Een van de wetmatigheden in het voetbal is, dat geen club ont komt aan de golfbewegingen, waardoor perioden van succes worden afgewisseld met perio den van verval en opbouw. Het zal Louis van Gaal al moeite genoeg kosten het vertrek van sterspeler Rijkaard op te vangen. Diverse reserves staan op de no minatie Ajax te verlaten en bo vendien dreigt steeds meer dat ook basisspelers worden wegge lokt. „Ik ben ongelooflijk bang dat sommige spelers ondanks al les toch naar het buitenland gaan. Die kans is reëel, want Ajax staat in het middelpunt van de Europese belangstelling," zei Van Gaal gisteren. Namen wilde hij niet noemen, maar geruchten over op handen zijnde transfers van Seedorf, Kluivert en Litmanen duiken steeds vaker en gedetailleerder op. Weliswaar levert de eigen jeugdopleiding veel nieuwe spe lers op, maar niet iedereen is langs die weg te vervangen. De nogal overspannen reacties van Ajax-zijde op de beslissing van Chris van der Weerden om voor PSV te kiezen, zijn in ieder geval opvallend. Bovendien, het zat Ajax de laatste jaren ook ge woon mee. Ernstige blessures kwamen nauwelijks voor, dat er meerdere belangrijke spelers te gelijk ontbraken gebeurde bijna nooit. Alleen vorig jaar maart misten de Amsterdammers eens drie basisspelers tegelijk en ver loren prompt drie duels op rij.... Vooralsnog surft Ajax op de gol ven van het succes. De wijze waarop de titel werd behaald, verdient vele complimenten, en Van Gaal was overigens niet te beroerd die zelf op te sommen en te besluiten met: „Ik denk dat er maar weinig ploegen zullen zijn die in de toekomst met zulke cij fers kampioen worden." Amsterdam en Ajax genoten gis teren terecht met volle teugen van het kampioenschap. Het feestje kwam overigens maar traag op gang, omdat Volendam aanvankelijk niet bijster mee werkte. Met de 1-1 ruststand (doelpunten Frank de Boer en Stefanovic) mocht vooral de thuisclub blij zijn. De beste kan sen waren namelijk voor Volen dam geweest, maar het zat Luc ky Ajax weer niet tegen. Na rust zorgden achtereenvolgens Blind, Ronald de Boer en Litmanen dat de stemming er echt in kwam. MAANDAG 15 MEI 1995 DEEL B Milaan - Tottenham Hotspur heeft een bod uitgebracht op Dennis Bergkamp. Allan Su gar, de grote man bij de Spurs, ziet in de Nederlander van In- ter Milaan de ideale vervanger van Jürgen Klinsmann, die te rugkeert naar Duitsland (Bay- ern München). Hij heeft voor de aanvaller van Oranje 7 mil joen pond over (19 miljoen gul den), evenveel als Manchester United in Engeland betaalde voor Ahdy Cole. De zaakwaarnemer van Berg kamp, Rob Jansen, neemt het bod van de Spurs niet serieus. „Het heeft geen zin een bod op Dennis uit te brengen. Moet hij nu voor de zoveelste keer zeg gen dat hij bij Inter wil blijven? Nee toch hè," aldus Jansen gis teravond. Bergkamp kan bij de Londense club een jaarsalaris tegemoet zien van 2,5 miljoen gulden, een miljoen minder dan hij in Milan vangt. Moratti, de nieu we eigenaar van Inter, beves tigde gisteren de belangstelling van Tottenham. Woensdag meldt een delegatie van de Londense club zich in Milaan. Moratti verklaarde dat hij Bergkamp graag wil houden. Mocht dat niet lukken, dan verlangt hij een hoger transfer bedrag dan de Spurs bieden. Door Guus Spijkers Birmingham - Cor van der Geest stoof zaterdag door de zaal. Nauwelijks werd hem tijd gegund Maarten Arens, die zoeven de Europese judotitel in de categorie tot 86 kg had veroverd te omhelzen. Hij repte zich naar het strijdtoneel waar Jenny Gal vijf minuten later eveneens de titel behaalde. Even was Van der Geest geen bonds- maar gewoon clubcoach van Ken-Am-Yu. Van blijdschap omhelsde hij iedereen die in de buurt van zijn kampioenen stonden. Gisteren kon er opnieuw feestgevierd worden in de Nederlandse ploeg toen Angelique Seriese in de open klasse de titel greep waardoor haar totaal aan EK-titels op zeven kwam. „Misschien worden het wel vier titels," mijmerde de Bloemen- daalse judocoach zaterdagmid dag nog. „Wie heeft zoiets eerder gepresteerd? Twee van je leerlin gen binnen een kwartier Euro pees kampioen." Zondag moest zijn optimisme weer bijgesteld worden toen zijn twee andere leerlingen in het zicht van de finales faalden. Jes sica Gal (-56 kg) verloor op be slissing van de Spaanse Fernan dez. De meest onnozele blunder maakte Ben Sonnemans in de open klasse tegen de Hongaar Cs- zos. De Haarlemmer hoorde vier keer een straf tegen zich uitspre ken wat in het Japans hansoku- make betekent. Voor Sonnemans betekende dat niets meer "of min der dan diskwalificatie. „Ik heb nog nooit zoiets stoms ge zien," verbaasde Monique van der Lee die de partij vanaf de tri bune volgde. „Op een EK mag zo iets toch niet gebeuren." Van der Lee kreeg bijval van mannen- bondscoach Wim Visser die dui delijk was in zijn commentaar: „Het bewijst dat Ben niet in deze klasse thuishoort." Sonnemans logenstrafte vervolgens de kriti sche opmerkingen door later op de dag alsnog een bronzen me daille te pakken, waardoor de to tale oogst voor Nederland op drie gouden en vier bronzen medailles kwam. Frankrijk was met acht medailles .het succesvolst. Voor Angelique Seriese was het haast vanzelfsprekend dat er een nieuwe titel op haar palmares werd bijgeschreven. Ze hoefde dit EK, waarvoor ze bewust voor de open klasse had gekozen, slechts driemaal in actie te ko men, omdat vrijdag de Finse Haamkaa geblesseerd afhaakte. Gisteren maakte de Zevenbergse een einde aan de illusies van de Duitse Koppen en aan die van Richter uit Roemenië tijdens de finale. „Ik ben weer een stap dichter mijn doel gekomen," vertelde Se riese. „De druk ligt nu niet meer bij mij, maar bij Monique van der Lee. Ik kan nu ontspannen naar het WK toeleven. Zelfs als ik in Japan geen punt zou pakken en Monique kampioen wordt in de open klasse, houd ik nog een half punt over. Dat geeft een fijn ge voel. Overigens heb ik bewust niet aan die strijd gedacht. Dat is pas van doorslaggevende aard air er een beslissing genomen moe1 worden." VERVOLG OP SPORT-B3 Gelsenkirchen (anp) - Het bestuur van Schalke'04 heeft Youri Mulder een boe te van ruim 16.000 gulden opgelegd. De clubleiding strafte de Nederlandse spits wegens wangedrag. Mulder kwam vorige week na de wedstrijd tegen Karls ruhe (2-2) in de kleedkamer hard in aanvaring met trai ner Jörg Berger. Tijdens de verhitte discussie deed de voormalige aanvaller van FC Twente enkele uitspraken die de Duitse coach hem niet in dank afnam. Het bestuur •koos partij voor Berger en pakte Mulder flink aan. De loslippige spits kreeg naast de geldboete tevens een schriftelijke vermaning. Poor Rinus Verberkmoes 1 oek - Met nog een tiental ffluten te gaan bracht arbi- F'Jack Schenkels uit Tilburg Ps enige 'vuur' in het duel «-Bennekom. Een strijd J als zomeravondvoetbal Mekt zou mogen worden, £,e *let biet dat de daarbij I orende temperatuur het af Irii We'er}- Met twee straf- T oppen in de slotfase kwam L 2-2 als eindstand fP de borden. ELhad in het duel het geïnspireerde Bennekom fcH„tander waartegen het Ki m6n Z0U moeten laten gel- kw n01? !iet weSzenden van tacht ,?1C j elaar' °P voor' geven b? e apefers, gezicht te F de wit w k °ok nu dat ,#etbalirF u vedetten aan- FsrW ontbrak. Iets ^™^Tlhethele seizoen hdiase te k uS door de re,d safiLt °PSescheept Kenw aan voetballend ver- «jn compagnon Gerrit Emans hield het bij: „Het was echt een duel als afsluiting." Harry Suvee, trainer bij Benne kom en volgend jaar aan dé slag bij FC Utrecht, was tevreden niet verloren te hebben. „Vandaag stond er een geïmproviseerd team op de mat. We moesten het klaren met een reeks invallers. En dan is gezien de verre reis, niet verlie zen, een uitgangspunt waarmee ik vrede had." Hoek kon het spel niet maken. Met uitzondering van het ene moment, dat 1-0 opleverde na. Dit doelpunt was een juweeltje. De basis legde Geert de Poorter via een 1-2-combinatie met Franky Standaert waarna De Poorter, die ondanks interesse van Hamme bij Hoek bijtekende, een haarzuivere pass op Geertjan de Smet liet volgen. De Westdor- penaar zette gepast voor tot bij Mart van de Guchte, die op zijn beurt het karwei klaarde. Met een kans voor de iets te zelfzuch- 1 tige Mare Minnaert en Franky Standaert was de koek voor de thee voor Hoek op. Aan de andere kant miste spits Angelo Mourelle een dot van een kans en zag Marcel van Brakel zijn inzet via de vingertoppen van doelman Jaap Pijnenburg naast zo'everi. Met geel voor Paul Sulzle van Bennekom en 1-0 op de borden werd aan de tweede termijn begonnen. Deze was een zevental minuten oud toen Bart Broeder zich voor 1-1 meldde om pal daarna de lat op weg naar een tweede succes op zijn weg te vin den. Tot grootsere daden kwam. Bennekom niet en het had geluk dat Geertjan de Smet zijn inzet tot twee keer toe op doelman Jo- han Homan af zag ketsen. Het treffen zakte daarna weg en alles wees erop dat met 1-1 op het scorebord naar het einde gesuk keld zou worden. Tot verdediger Jaeco Janssen een kopbal van Er- win Dek van de lijn sloeg. Arbiter Schenkels, als voetballer actief bij TAC/BWB, zag dat, maar wist niet of de bal de doellijn gepas seerd was geweest. Voor ophelde ring raadpleegde hij zijn assis tent Willam Roegiest. Deze liet weten dat hij slechts een hands bal geconstateerd had. Het zou rood moeten betekenen, ware het niet dat Schenkels door een op eenhoping spelers niet meer wist wie de schuldige was. „Ik heb het nog gevraagd, maar kwam er niet meer achter," zei hij desgevraagd. Bennekom kwam er goed mee weg, maar kwam desondanks op 2-1 te staan omdat Dave Gijsel, inge vallen voor Davy Maes, vanaf elf meter geen fout maakte. Nog na genietend van deze treffer ging Leo Kayser aan de andere kant in de fout door de doorbrekende Kees Hensen even vast te houden. Aangezien dit binnen de beruch te lijnen gebeurde, kreeg ook hij een strafschop tegen. Wat aan de andere kant niet gebeurde, vond nu wel plaats. Het was deze gele prent die de gemoederen verhitte. Weinig tac tisch van de leidsman, die eerder de zaken aardig onder controle had. Deze buitenkans werd even eens benut en dat betekende dat Angelo Mourelle voor de 2-2- eindstand zorgde. HOEK-BENNEKOM 2-2 - 11. Mart van de Guchte, 52. Bart Broeder, 80. Dave Gijsel (strafschop), 83. Angelo Mourelle (strafschop). Scheidsrechter: Jack Schenkels. Gele kaarten: Paul Schulzle (Bennekom), Leo Kayser (Hoek). Toeschouwers: 400. HOEK: Jaap Pijnenburg, Mart van de Huchte, Jos Kayser (74. Leo Kayser), Kurt Migom, Erwin Dek, Danny Magi- to, Geert de Poorter, Mare Minnaert, Davy Maes (74. Dave Gijsel), Franky Standaert, Geertjan de Smet. BENNEKOM: Johan Homan, Dennis van de Meegdenburg, Huib van Egdom, Armand Mannen (35. Arno Eimers), Paul Sulzle, Jacco jansen, Marcel van Brakel, Bart Broeder, Jan-Dirk Hui- bers (Michiel Akkerman), Angelo Mou relle, JCees Hensen. Een voorzet van Geertjan de Smet (derde van rechts) in het slotduel van Hoek tegen Bennekom. foto wim kooyman ■n

de Stem | 1995 | | pagina 13