flooimeijer wordt niet zelfstandig DE STEM „Ik bel even als Vlieland toch Bali wordt.5 Belgisch Fabricom rukt op in Nederland Aspergetelers mogen geen Polen inzetten Geding lost 'oorlog' om margarine niet op Consortium met Philips koopt kabel A'dam Reders blij met steun van kabinet Phoolan Devi heldin of misdadigster A5 ECONOMIE KORT Nijenrode zet alternatief planbureau op Cao-overleg arbeidsbureaus loopt vast Fusie verzekeraars kost 200 banen Bezine maandag twee cent duurder Economisch herstel EU stagneert Mobil koopt benzinestations van Elf ING saneert schuld Barings Singapore Directeur van Starke Diekstra dood opent nieuwe vestiging op industrieterrein Moerdijk IC;k®VS een divisie van het g noteerde Belgische mil- 1? ""cern Tractebel en ie pn u ?eziS met dienstverle- 1*1 everin§ aan de (pro- LiZ tr\e- De divisie draait PhvfwT jUizendmedewerkers Ifaeen rd werkmaatschap- omzet van 2,4 miljard. De Postbank Leenlijn: 058-952345. 058-952345 Bel en leen via de Postbank Leenlijn. TERDAG 13 MEI 1995 A Een van de beroemdste vrou wen van India is een goed lachs gedrongen vrouwtje van halverwege de dertig dat van heel bescheiden komaf is en kan lezen noch schrijven. In haar nette huis in New Delhi lijkt Phoolan Devi, die het vloeken heeft afgeleerd de onschuld zelve. Maar de schijn bedriegt. Ze heeft veel bloed aan haar handen en was jarenlang de Bandieten koningin van India, een land waar vrouwen gewoonlijk voornamelijk op de achter grond blijven. Voor sommigen is ze een hel din, voor anderen een gewe tenloze misdadigster. Wat er zich precies in haar met veel mythen omgeven leven heeft afgespeeld blijft vooralsnog in nevelen gehuld. Zelf ver klaarde ze onlangs dat ze in haar tijd als bendeleidster 'misschien wel de slechtste vróuw ter wereld was'. Aangenomen wordt dat Phoolan, toen ze een jaar of zestien was, werd ontvoerd door dacoits, de Indiase uit gave van bandieten. Een van de boeven, behorend tot hogere Thakur-kaste, wilde dat ze zijn minnares werd. Daar voelde de eigen zinnige Phoolan echter niets voor, waarna ze niettemin werd verkracht. Phoolan zwoer wraak en richtte haar eigen bende op, die in februari 1981 in het plaatsje Behmai aan de zuid westrand van de deelstaat Uttar Pradesh een gruwelijk bloedbad aanrichtte onder de Thakurs. Twintig van hen werden gedood. De moord partij trok sterk de aan- - dacht, omdat de lagere kas ten zelden het lef hadden om zo respectloos om te springen met een hogere kaste. Over de slachting circuleren de wildste verhalen. Phoolan zou na afloop hoogst per soonlijk op de lijken hebben gedanst en het bloed van haar slachtoffers op haar voorhoofd hebben gesmeerd. Pas tegen zonsondergang zou ze haar paard de sporen heb ben gegeven naar de onher bergzame ravijnen waar ze kwartier hield. Daarna volg den jaren van roof en moord, waarhij ze steeds op de hie len werd gezeten door de po litie. In 1983 was ze haar vogel vrije bestaan echter beu en gaf zich, getooid met een vuurrode haarband, over, zij het nadat ze had weten te be dingen dat zij en haar bende leden niet ter dood zouden worden gebracht. Met een mengeling van bewondering en woede keek het land toe. Daarna volgde een anti-cli max van elf jaar in de gevan genis. Pas vorig jaar kwam ze vrij, zonder dat het ooit tot een proces was gekomen. Sindsdien is ze onophoude lijk in het nieuws geweest, haar' fans beurtelings in ex tase en tot wanhoop bren gend. Al snel na haar vrijla ting huwde ze, tot teleurstel ling van sommigen, een man die tot een hogere kaste be hoorde. In februari bekeerde Phool an, zoals wel meer hindoes van lagere kasten, in aanwe zigheid van 50.000 toeschou wers tot het boeddhisme, dat geen kasten kent. Een maand eerder had ze een stichting voor de armen, in het bijzon der vrouwen, in bet leven ge roepen. Menige politicus zou Phool an dolgraag bij zijn parti] in lijven als lokker voor de ar men maar zelf voelt ze daar niet voor. „Het zijn allemaal honden, die mijn naam voo zichzelf gebruiken," zei ze" de gevangenis, in de dage dat ze nog wat ruwer in ae mond was. Niemand zal echter verbaasd opkijken wanneer de turige gewezen Bandiete- koningin plotseling toch P een prominente plaats m politiek opduikt. Ltei (anP) De verzelfstandiging van de Barendrechtse Lkkerijgroep Hooimeijer (met vestigingen in Roosendaal en fcphen) gaat niet door. Eigenaar Allied Domecq ziet af van de Loop van zijn bakkerijdivisie Continental Bakeries, waar Kooimeijer het grootste onderdeel van uitmaakt. Economie Het Britse concern vindt een uit- it bod te laag, heeft het |p,„„i laten weten. Het was de l&oeling dat Hooimeijer, produ- leitvan onder meer Haust-toast LjBussink-koek, in handen zou linnen van participatiemaat- iij CVC (onderdeel van Ci- en het management. De le nieuwe eigenaars sloten la beursgang niet uit. [jij Hooimeijer wilde gisteren (iemand reageren op de stap van Ified Domecq. Pas maandag ftoet het bedrijf nadere medede lingen. Allied Domecq zegt dat die! huidige management van de |ttkerijgroep aanblijft, jjestuurder J. Derijck van de |t'oedingsbond FNV is verrast |«r het afketsen van de transac- ltie. De bonden hadden al met de overname ingestemd. „In het be gin waren er wel geruchten dat Izou afhaken, maar het ma- zei dat er voldoende andere financiers achter de hand waren," aldus Derijck. Continental Bakeries telt in to taal 1200 werknemers, waarvan 570 in Nederland. De Nederland se Hooimeijer-fabriek.en staan in Amsterdam (Haust-toast), De venter (Bussink-ontbijtkoek), Barendrecht (beschuit), Goirle, Roosendaal en Rucphen (banket). Allied Domecq wilde van de in 1973 verworven bakkerijgroep af, omdat die niet meer tot de kernactiviteiten zou behoren. Het concern wilde zich toeleggen op het produceren van dranken. In januari toonde een woordvoer der van Hooimeijer zich nog ui termate verheugd over de toen op handen zijnde verkoop. „Als we waren gebleven, zou het kunnen dat de investeringskraan werd dichtgedraaid," zo meldde een woordvoerder bij de bekend making van de transactie des tijds. Ivan onze rechtbankverslaggever Breda-Het conflict tussen Arco Europa Transport uit Breda en |S.A. Meat Trading uit het Belgische Mouscron is met het kort- |gedingvonnis van mr. J. Leijten van de Bredase rechtbank nog niet uit de wereld. De bodemrechter lijkt de aangewezen in- Istantie om te beslissen over de kosten die de bedrijven bij el- Ikaar in rekening brengen. I too vervoerde voor Meat Tra ag een partij margarine naar 'ind. Pas na veel vijfen en n werd die daar toegelaten. I Intussen was het contract voor let vervoer van een tweede partij De Neder- iij is blij met |lt steun die het kabinet wil 1 om haar concurrentie- Jpositie te versterken. een woordvoerder van I® redersvereniging KVNR in een l'ictie op de Nota Zeescheep- partbeleid van minister Jorrits- l'ivan Verkeer en staatssecreta- Ps Vermeend van Financiën. Pt kabinet wil volgend jaar 117 |«joen gulden extra uittrekken I* de positie van de Nederlandse - te versterken. De aan de koopvaardij loopt I 1999 op naar in totaal 124 1 per jaar. De mi- overlegt volgende «'«vrijdagover de nota. gesloten. De Russen stuurde die lading per kerende post met de vrachtauto's terug. Arco nam de partij in opslag in haar vrieshuis op Hazeldonk. Omdat de houdbaarheidsdatum snel naderde, vroeg zij de Belgen die snel te verkopen. Dat gebeur de niet. Uiteindelijk verkocht Ar co de partij zelf, zonder dat aan Meat Trading te melden. En zij kocht op eigen gezag een vervan gende partij om aan haar be- waarverplichting te blijven vol doen. Zij wil dat de Belgen het verschil tussen aankoop en ver koop betalen. De rechter wijst de eis van Meat Trading af om de waarde van de verkochte partij margarine ver goed te krijgen. Die zou 280.000 gulden zijn geweest. Volgens mr. Leijten was het bedrag waarvoor Arco de boter heeft verkocht re delijk omdat dit lang na de uiter ste houdbaarheidsdatum was. De rechter wijst ook de eis van Arco af dat de andere partij het verschil van 134.000 gulden be taalt. Hij vindt wel dat het beslag opgeheven kan worden dat Meat Trading op de bankrekening van Arco heeft gelegd. Hij zegt dat het niet aannemelijk is dat Meat Trading meer te vorderen heeft van Arco dan andersom. Den Haag - Aspergetelers in Limburg en Noord-Brabant krijgen vooralsnog geen werkvergunningen voor Pool se arbeiders. Dit heeft het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening, het lande lijk bèstuur van de arbeidsbu reaus, gisteren bepaald. De afgelopen weken hadden 42 Brabantse en Limburgse asper getelers 251 tewerkstellingsver gunningen aangevraagd. Het CBA honoreert die aanvragen niet, omdat het vindt dat er vol doende Nederlandse arbeids krachten beschikbaar zijn. Bo vendien zijn er in andere EU-lid- staten zoals Ierland en Portugal genoeg werkwilligen te vinden. De telers hebben te weinig moei te gedaan om die mensen te wer ven, aldus het bestuur. Het CBA komt tot zijn oordeel op basis van hoorzittingen die de af gelopen week zijn gehouden. Daar konden telers hun aanvraag voor werkvergunningen toelich ten. De arbeidsvoorziening vindt dat ze niet hebben kunnen over tuigen. Gebleken is dat de telers geen of onvoldoende gebruik hebben gemaakt van het beschik bare aanbod, stelt het CBA. Ook hebben ze de mogelijkheden on voldoende benut om via uitzend- bureau's of arbeidsbureau's el ders in Europa te werven. De boerenorganisaties hebben 'zwaar teleurgesteld' gereageerd op het besluit. De bonden willen zo snel mogelijk overleg met de ministers Melkert (Werkgelegen heid), Van Aartsen (Landbouw) en de Tweede Kamer. De Tweede Kamer liet vorige week weten dat er in het uiterste geval wel Poolse arbeiders mogen worden aange nomen. Bedrijven die zelf voor tenminste 50 procent in de ar- beidsbehoefte hebben voorzien, zouden werkvergunningen moe ten krijgen. De boerenorganisa ties zeggen niet te begrijpen waarom het CBA de wens van de Tweede Kamer negeert. Het CBA meent echter dat Poolse arbei ders sowieso niet in aanmerking komen voor tewerkstellingsver gunningen. Want de telers geven de voorkeur aan Poolse werkne mers wegens de lage loonkosten en de bereidheid op onregelmati ge tijden te werken. Het CDA-kamerlid Van der Lin den zegt weinig vertrouwen te hebben in het beoordelingsver mogen van het CBA. Als tuinders in de problemen komen doordat ze geen Polen mogen aantrekken, zal het CDA-kamerlid het CBA en minister Melkert hiervoor ver antwoordelijk stellen. Polen mogen geen asperges steken, maar kroonprinsen mogen dat wel. Prins Willem-Alexander hielp gisteren even mee op het bedrijf van de familie Ten Hof in het Drentse Eexterveen. De prins bracht gisteren een werkbezoek aan enkele boerenbedrijven in Drenthe. foto anp Amsterdam (anp) - Het con sortium A2000, dat bestaat uit Philips en het Amerikaanse telecommunicatiebedrijf US West, koopt het Amsterdams kabelnet KTA voor 700 mil joen gulden. A2000 wil samenwerken met de grote krantenuitgevers Telegraaf Holding en de Perscombinatie (Volkskrant, Trouw en Parool), die een bescheiden belang van minimaal 5 procent in het con sortium krijgen. Het college van b en w van Am sterdam heeft gisteren hiertoe besloten, na een vergelijking van de aanbiedingen van dit consor tium met die van een tweede. De overname leidt tot 300 extra ar beidsplaatsen. Omgerekend komt de koopprijs neer op ongeveer 1450 gulden per aansluiting. KTA en de kabelnet ten van Zaanstad, Purmerend, Landsmeer en Ouder-Amstel, die tegelijkertijd te koop werden aangeboden, tellen bijna 500.000 aansluitingen. Zeker 10 procent van de beschikbare capaciteit binnen het basispakket is be stemd voor zogenoemde gemeen schapsdiensten, zoals het open kanaal dat iedereen mag gebrui ken, of taalonderwijs. Daarnaast wil A2000 de mogelijkheden bui ten het basispakket aanzienlijk uitbreiden, met pay-tv, thuiswin- kelen, telebankieren, teledok- tersdiensten en interactieve vi- deospellen. Binnen het basispak ket is de doorgifte gratis, maar erbuiten gelden commerciële ta rieven. A2000 verplicht zich om tenmin ste 300 miljoen gulden in tien jaar te investeren in een uitbrei ding van de mogelijkheden van het kabelnetwerk. Nog voor het jaar 2000 verwacht het consor tium de burgers in de regio Am sterdam een met KPN concurre rende telefoniedienst te kunnen aanbieden. Amsterdam houdt' aan de trans actie zeker 400 miljoen gulden over om in de stad te investeren, met name in woningen en in de leefbaarheid van de wijken. Met de beslissing van Perscombi natie en Telegraaf om samen te werken op de kabel zijrr twee be langrijke stappen gezet. Voor het eerst zijn twee krantenuitgevers in Nederland mede-eigenaar van een kabelnet. Daarnaast vormt de coöperatie van de bedrijven, die qua karakter sterk uiteenlo pen, een opmerkelijke doorbraak. ZATERDAG 13 MEI Den Haag - Op de Universiteit Nijenrode is een macro-econo misch onderzoeksintitiuut opgezet dat het Centraal Planbureau (CPB) concurrentie gaat aandoen. Het is een initiatief van prof. E. Bomhoff en J. Rosen Jacobson. Een week voor Prinsjesdag zal het Nijenrode Forum for Economie Research (Nijfer), zoals het nieu we instituut heet, zich presenteren met economische voorspellin gen voor 1996, een onderzoek naar de langdurige werkloosheid en een analyse van de sterke en zwakke punten van de Nederlandse economie. Het is de bedoeling op den duur een aantal malen per jaar met economische voorspellingen te komen. Bomhoff heeft zich de afgelopen tijd ontpopt als scherp criticus van het CPB. Den Haag - De vakbonden hebben gisteren het overleg met de di rectie van Arbeidsvoorziening over een nieuwe cao afgebroken. De directie van de arbeidsbureaus wilde de benadering van de bonden om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te behouden (em daarvoor geld in te leveren), niet overnemen. De bonden raaple- gen volgende week hun leden over de ontstane situatie. Als gevolg van bezuinigingen waartoe het kabinet besloten heeft, zullen er volgens de directie van Arbeidsvoorziening bij de arbeidsbureaus 2000 werknemers hun baan verliezen. Momenteel werken er 8600 mensen in de hele organisatie. Amsterdam - De fusie tussen de verzekeraars UAP Nederland en Nieuw Rotterdam Beheer (NRB) kost op termijn ongeveer 200 van de huidige 1100 banen. De nieuwe houdstermaatschappij UAP NRB is bovendien op zoek naar een nieuwe centrale vestigings plaats. Die komt te liggen ergens in de stedendriehoek Amster dam-Rotterdam-Eindhoven, de huidige drie vestigingslokaties van beide bedrijven. Of er gedwongen ontslagen vallen is nog niet bekend. Den Haag - De benzineprijzen gaan maandag met twee cent per liter omhoog. Daardoor komt de prijs van een liter loodvrije ben zine op 1,93, terwijl superbenzine zonder lood en superbenzine met lood respectievelijk 1,99 en 2,10 per liter gaan kosten. De afgelopen weken zijn de benzineprijzen gestaag omhoog gegaan. Volgens de benzinebranche wordt benzine duurder door een ster ke vraag uit de VS, waar diverse raffinaderijen buiten gebruik zijn wegens onderhoud. Brussel - De economische groei in de Europese Unie lijkt te stag neren, zij het op een hoog niveau. De consumenten zijn de laatste tijd wat bezorgder over de toekomst waardoor er een pauze is ontstaan in de economische cyclus. Dat zegt de Europese Com missie in haar maandrapport over april. Volgens de commissie is de economische situatie al met al nog steeds gunstig. De order ontvangst van de industrie uit zowel binnen- als buitenland bleef in april op een hoog niveau. Rotterdam - Het Amerikaanse olieconcern Mobii wil de 72 benzi nestations van het Franse Elf Aquitaine in Nederland overnemen. Daarover zijn onderhandelingen begonnen. Elf ging eerder deze maand met Shell praten over de verkoop van de 88 Elf-stations in België en Luxemburg. Shell heeft voor de Elf-stations in Neder land geen belangstelling. Mobil heeft nu 274 benzinestations in Nederland. Als de transac tie met Elf doorgaat stijgt het marktaandeel van 9,5 tot 10,5 pro cent. Mobil komt daarmee ongeveer op gelijke hoogte met Esso, dat in Nederland op de derde plaats staat. Het veruit grootste marktaandeel heeft Shell, gevolgd door Texaco. Singapore - De ING Bank zal de volledige schuld van 91 miljoen dollar van de optie-afdeling van Barings in Singapore saneren. Dat heeft Rajan Menon, advocaat van ING in Singapore, gisteren gezegd. Meer dan 30 schuldeisers willen geld zien van Barings Futures Singapore. De belangrijkste crediteuren zijn Citibank met 56 miljoen dollar en de Banque Nationale de Paris met 25 miljoen. De rechtbank in Singapore heeft ING toestemming gegeven, managers te benoe men voor de schuldsanering. Als er betaald is, kan ING met het bedrijf dat al is opgericht om Barings Futures te vervangen, za ken gaan doen op de geldmarkt in Singapore. Nieuwegein - Frans Diekstra, oprichter en directeur van het bouwadviesbureau Starke Diekstra, is onverwacht overleden. Hij is veertig jaar geworden. Diekstra kwam de afgelopen maanden herhaaldelijk in het nieuws na een machtsstrijd om zijn bedrijf. In december werd hij geschorst als directeur. Zijn collega-direc teuren Verwoert en Menheere hadden hem opzij geschoven na ru zies over de te volgen koers. Diekstra, voor 45 procent eigenaar, werd zelfs de toegang tot het kantoor geweigerd. In januari sloeg Diekstra terug. De machtsverhoudingen waren gewijzigd en hij keerde terug als directeur. Verwoert, Menheere en alle commissa rissen ruimden daarop het veld. ADVERTENTIE Ijjn onze verslaggever oerdijk - Het Belgische Fa- ®°m Installatie Techniek 11 dan toch gisteren de ,erl openen in Moerdijk. jaar later dan bedoeld, tot een gas-explosie op 18 1 twee weken voor de op- etlng, het nieuwe kantoor I «negentig procent verniel- Jsnslag verhinderde het be- om ondertussen gewoon 1 Oarlrtmars °P de Nederlandse 2 voort te zetten. En dat is Pfïn omdat er slechts wei- '4o j e concems echt ac- ,-ver de grenzen zijn, terwijl Phoolan Devi foto uitgeverij °e ers regelmatig be- ln v°oral Vlaanderen op- IP De aanwezigheid van Fabricom in Nederland bleek onlangs weer nadrukkelijk toen dochter Wat- com samen met het Terneuzense Verbrugge en Verstraeten een deel van de failliete Tank- cleaning Rotterdam van de om streden broers Langeberg over nam. Watcom-moeder Fabricom bouwt voor Heeren Vuilverbran ding in Roosendaal de nieuwe reinigingsinstallatie die de emis sies van de vuilverbrander dras tisch moeten beperken. Met dit turn-key-project is meer dan twintig miljoen gulden gemoeid. „Wij zijn ambitieus en wij zijn dan ook zeker van plan om ver der uit te breiden, vooral op mi lieugebied," zegt salesmanager R. Coert van Fabricom. De innige samenwerking met de Terneu zense bedrijven Verbrugge en Verstraeten zou heel goed kun nen leiden tot een overname door Fabricom/Watcom, zo blijkt uit de woorden van Coert. Nu al rekent het bedrijf zich al tot de top van de Nederlandse af valverwerkers. De Belgische in menging bevestigt het beeld dat de Nederlandse afvalmarkt door buitenlanders wordt beheerst: de Amerikanen BFI en Waste Mana gement zijn twee andere grote spelers in dit veld. De opening in Moerdijk geeft de bereidheid van het Belgische concern aan om op het gebied van toelevering aan de procesin dustrie (chemie, voeding, ener gie) een sterkere marktpositie te veroveren. Dat bleek ook al toen Fabricom poogde het Nederland se beursfonds GTI met een vijan dige overname in te lijven. De Belgen kregen dertig procent van de aandelen in handen, maar strandden op de beschermings constructies van de vennoot schap. Inmiddels heeft Fabricom het belang weer afgestoten. De vestiging in Moerdijk her bergt de bedrijven Fabricom Pi- ping, Fabricom Electro en Prin- sys. De eerste twee bedrijven ko men over uit Krimpen aan den IJssel, het derde bedrijf was tot voor kort gevestigd in Roosend aal. Vanuit Moerdijk gaan twee honderd mensen werken. De meesten op de vestiging zelf, waar veel modulaire bouw plaatsvindt. De andere groep werkt op locatie bij de klant. Fa bricom rekent op een autonome groei van tien tot twaalf procent per jaar, waarbij de werkgele genheid op een iets bescheidener niveau zal meegroeien. De keuze voor Moerdijk, zo zegt Coert, komt voort uit de wens om geografisch gunstig ten opzichte van de verschillende markten te zitten. „Zowel naar Zuidwest- Nederland, de Botlek als het Oos ten," zegt hij. „Moerdijk kwam er het gunstigste uit toen we de ver schillende locaties op een rijtje zetten." Krimpen aan den IJssel werd verlaten omdat het bedrijf uit zijn jasje was gegroeid en de ligging van de plaats verkeers technisch ongunstig bleek door de congestie op de wegen. In Nederland telt Fabricom in middels 750 werknemers met een omzet van tweehonderd miljoen gulden. In Zuidwest-Nederland is de divisie ook aanwezig in Sluiskil en Goes, waar samen honderdvijftig mensen werken. U wordt daarna terug gebeld en weet dan meteen zeker of u de lening krijgt. IVIisschien twijfelt u over toch wat verder weg. Of toch een echte cruise. Bel de Postbank Leenlijn. Dan weet u wat u maximaal kunt lenen en kunt u de lening ook afsluiten. Dat gaat heel persoonlijk: u krijgt een Postbank-medewerker aan de lijn die u een paar gegevens vraagt, zoals uw gironummer, uw netto-inkomen, uw maandelijkse vaste lasten, hoeveel u wilt lenen en in welke vorm. U krijgt vervolgens een contract thuisgestuurd en het bedrag op uw girorekening gestort. Zo makkelijk gaat het. Eén telefoontje is voldoende. Elke werkdag tot 21.00 uur en 's zaterdags tot 12.00 uur. Met de Postbank Leenlijn weet u precies hoe ver u kunt gaan. POSTBANK HM 1IHHHH WÊÊM

de Stem | 1995 | | pagina 7