Rode vesting' Noordrijn-Westfalen gaat stemmen VN mag 'schieten om te doden' - 'Farao' Mitterrand laat Parijs monumenten na Claes zelfverzekerd voor zijn rechters Op het ergste voorbereid e zomer isloten. Nu Frankrijk dreigt zijn belaagde troepen uit Bosnië terug te trekken Verdachten bomaanslagen van maffia gearresteerd Verdachte Oldahoma had bom-grondstoffen in huis PE STEM BUITENLAND 1 en gezond afvallen. >e zomer komt eraan! I Het enige probleem voor Linssen I jj hij daarvoor de meerder- I jjjid van de stemmen nodig heeft. Eu die krijgt hij zo goed als zeker Bierdrinkend Beieren massaal tegen sluitingstijd ^H0: 'Kleine kans fat Ebola-virus en Zaïre komt' ^oveSgnShaSaisvolgensde Ministerie: VN vergoeden schade materiaal wél BUITENLAND KORT Argentijnse president: 'Ik of de chaos' Alabama executeert gestoorde crimineel Zoektocht naar Nederlander op Flores Van Gogh brengt 20 miljoen op bij veiling SS'er krijgt uitkering oorlogsslachtoffer Kok: 'relatie met Turkije verbetert' Iers Hof keurt wet over abortus goed gen' ZATERDAG 13 MEI 1995 loging wagen. Maar je kunt chers bijeenkomst op één van an 3 of 8 voor de prijs van 6! ftelijk willen volgen bel ons dan op 070-3906250. EN OP ZOOM, Cult. Centrum 't Swaentje, mkerk, Langedijk 50, dinsdag 13.30 uur; 9.00 uur; Richting Centrum, Bowling en De Cammeleur, Hoge Ham 126, maandag uur; HULST, Café De Ster, Overdamstraat OUDENBOSCH, Cultureel Centrum Fidei et Haven, Pieter Breughelstraat 15, dinsdag sdag 18.30 uur, donderdag 09.30 uur en ENBERGEN, Gemeenschapshuis De Vaert, ivesande 2, dinsdag 19.00 uur; ZEVEN* chroef, Molenstraat 5, dinsdag 18.30 uur. j00r Frans Wijnands Diisseldorf/Bonn- Dertig jaar oppositie is genoeg, vindt Hei- nut Linssen (52), fractievoor- itter in de Düsseldorfer 'Landtag' en lijsttrekker van te christen-democratische rï)U Als het aan hem ligt, wordt de CDU bij de deel staatverkiezing in Noordrijn- Westfalen, morgen, de groot ste partij en kan dan eindelijk je socialistische regering-Rau J aflossen. niet. Bij de deelstaatverkiezingen van vier jaar geleden kregen de socialisten 50% van de stemmen en bleef de ,CDU op ruim 36% steken. Minister-president Rau gaat er van uit dat alles bij het oude blijft. Hij praat in zijn korte verkie zingscampagne eenvoudig niet over coalities, omdat hij zelfver zekerd op de absolute meerder heid mikt. Maar veel partijgenoten zijn al zó verzekerd van de aanstaande overwinning dat ze niet eens de moeite zullen nemen te gaan stemmen. En in een lage opkomst schuilt voor Rau het grootste ge vaar. Rau heeft de werkloosheid de oorlog verklaard maar mikt voor de rest zoveel mogelijk op conti nuïteit. Hij heeft in de loop der jaren veel kiezers - ook uit CDU- kringen - voor zich ingenomen door zijn trots-chauvinistische houding: „Wij in Noordrijn- Westfalen." Linssen tapt uit een ander vaatje. Met een overheidsschuld van ruim 100 miljard mark en meer als 750.000 werklozen (9,7%) op een totaal-bevolking van bijna 18 miljoen, is de deelstaat volgens hem op een bedenkelijk laag so ciaal-economisch niveau geraakt. Hij presenteert zich als jong, dy namisch en energiek tegenover de volgens hem langzamerhand wel erg vermoeide en uitgebluste Rau. Bij winst wil Linssen de eer ste bezuiniging al bij de samen stelling van zijn kabinet doorvoe ren: niet twaalf ministers zoals nu, maar slechts acht. „160 strafbare feiten per uur. Wie beschermt onze vrouwen en kin deren?" Helmut Linssen legt in zijn campagne grote nadruk op de binnenlandse veiligheid. Hij wijst op de toenemende (kleine) criminaliteit en onveiligheid op straat. Dat programmapunt kreeg hij als het ware bewezen toen hij tijdens een verkiezingsoptreden werd bedreigd door een man met een mes. Zijn body-guards grepen evenwel zó snel in, dat Linssen niets van de aanslagpoging merk te en er pas later van hoorde. Linssen belooft een paar duizend extra agenten te zullen aanstellen en hard op te treden tegen alle vormen van misdaad, met name tegen terreur-groepen. Daarnaast hij wil dat Noordrijn- Westfalen niet langer als het laatste asielzoekers-paradijs in Europa wordt gezien. Zoals de laatste tijd gebruikelijk is geworden bij deelstaatverkie zingen zien de liberalen de 14e mei met grote zorg tegemoet. Bij een reeks deelstaatverkiezingen is de FDP over de 5%-kiesdrem pel gestruikeld en uit deelstaat parlementen verdwenen. Minder zorgen maken zich 'Bündnis 90/Grünen'. In 1990 kwamen ze met 5% met de hak ken over de parlementssloot. De laatste tijd evenwel beleven de Groenen in stad en land gouden tijden. Overal boeken ze grote winst; vaak verdubbelen zij zelfs hun eerdere stemmenpercenta ges. Volgens prognoses kan de CDU wel ietsje groter, maar zeker niet de grootste worden, ook al ziet Linssen de voorsprong van de SPD snel ineen schrompelen. De SPD wordt andermaal rond de 50% voorspeld. Als dat juist blijkt te zijn dan wordt eens te meer bevestigd, dat Noordrijn- Westfalen 'de rode vesting aan Rijn en Roer' is, en dat minstens tot het jaar 2000 zal blijven. latschappij van een kapitaalkrachtigs n Eindhoven, telt ruim 50 medewerk tilatie en luchtbehandeling, dustrie. Ter versterking van deze itvoeren van de projecten: O-opleiding installatietechniek; Sarajevo/Parijs (ap) - De VN-soldaten die letterlijk en fi guurlijk steeds zwaarder onder vuur komen te liggen in Bosnië mogen 'schieten om te doden' om aanvallen af te slaan. Deze nieuwe koers van de Vere nigde Naties volgt op een aanval donderdag waarbij een 23-jarige ;e blauwhelm in het hoofd werd geschoten in Sarajevo. Toen ie VN-bevelhebber in Bos nië, luitenant-generaal Rupert Smith, zijn troepen al laten we- at ze 'niet moeten schromen ld te gebruiken wanneer ze op de korrel worden genomen'. De vredessoldaten mogen 'krachtdadig reageren op aanval len tegen mensen', zegt VN- woordvoerder luitenant-kolonel Gary Coward. Als duidelijk is waar het vuur precies vandaan komt, dan zal de verantwoorde lijke partij volgens hem een ge past antwoord krijgen. De VN-soldaten hebben ook in structies gekregen om altijd opti male voorzichtigheid te betrach ten en voortdurend hun kogel vrije vesten en blauwe helmen te at met 4500 man schappen het grootste contingent t aan de vredesmacht, heeft 36 soldaten verloren in dëen overweegt zijn troepen München - 'Zonder open-t luchtcafés is Beieren als een bruiloft zonder bruid'. Die protestleuze van de Vereni ging tot bevordering van de traditionele Biergarten was symbolisch voor de 20.000 Duitsers die gisteren de straat opgingen om te pro testeren tegen een gerechte lijke uitspraak die het drin ken van bier in de open lucht beperkt. Een Duitse rechtbank gaf ge- boor aan klachten van om wonenden die vinden dat de bierdrinkers hun nachtrust verstoren en besloot de Bier garten Waldwirtschaft, een uitgestrekt openluchtcafé onder kastanjebomen, 's avonds om half tien te slui ten, Uit protest hiertegen Maakten de tienduizenden betogers extra veel lawaai. n 14 dagen na het verschijnen van istbus 5056, 5004 EB Tilburg. 530. it - Het Ebola-virus ver- Wdt zich verder over Zaïre ïu er een derde sta£t be- ®'kt. De wereldgezondheids- fêanisatie WHO maakte gis- f.® bekend de kans klein te r"™ dat de ziekte zich bui- Zaïre verplaatst. Er zijn •ft nu toe 48 doden geteld. organisatie vindt maatregelen r alle reizigers uit Zaire niet volgens de WHO is het onwaarschijnlijk dat IfaTif6 'let v'ms onder de le- hebben een internationale maken. In dat uitzonderlijke moeten de autoriteiten ern- 8 zieke patiënten aankomend JF? isoleren en onderzoe- j Verenigde Naties keuren vsn a fa brandhaard Kikwit buitenwereld is afgeslo- jj' faïfa' de gevreesde ziekte (ït '1 nauw contact wordt Mud <vi®en' ^eze quarantaine e 500.000 inwoners van de **«00 kilometer van de "rwarht6? ™eer sterfgevaHen "MsmirW i 'S ®een vaccln °1 ge it mat bekend tegen Ebola 'faken rfs> bloedingen en der g/ePaard gaat. Artsen zon ing enzen waarschuwde tij- en Personferentie in Brus- r Paniekreacties in het ie rojrr 1S v°lgells de organi- hiarnjfa® voor bezorgdheid, "iet voor paniek. terug te trekken. Dit zou er toe kunnen leiden dat ook andere landen die soldaten leveren hun troepen terugtrekken. De Franse minister van Buiten landse Zaken Alain Juppé had VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali donderdagavond gevraagd de blauwhelmen toe te staan meer geweld te gebruiken. Bemiddelaars van de VS, Rus land, Groot-Brittannië, Frank rijk en Duitsland (Verenigd in de zogenaamde Contactgroep), lie ten weten achter de 'krachtige uitvoering van het VN-mandaat' te staan. Ze riepen de Kroaten en Serviërs op de VN-autoriteit in de bufferzones in Kroatië te her stellen, waar Servische en Kroa tische troepen zijn binnenge drongen. Ook lieten de vijf lan den weten zich zorgen te maken over 'de gevaarlijke intensivering van de spanningen in Bosnie- Herzegovina, vooral rond Saraje vo', sinds het vier maanden du rende bestand op 1 mei afliep. De groep riep de verschillende staten van voormalig Joegoslavië opnieuw op elkaar te erkennen, en maande het Bosniseh-Servi- sche leiderschap het vredesplan te accepteren dat door de Con tactgroep is opgesteld. Verder willen de vijf landen een nieuw bestand. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Ministerie van Defensie ontkent dat door administratieve fouten, be schadigd materiaal van Ne derlandse blauwhelmen in voormalig Joegoslavië niet door de VN zou worden ver goed. Gisteren meldde onze correspon dent in Zagreb dat Nederland miljoenen gulden dreigt mis te lo pen, omdat het materieel dat meegenomen is naar Bosnië niet geregistreerd was bij de Verenig de Naties. Schade aan niet-gere- gistreerde voertuigen zou niet vergoed worden. Woordvoerder Beneker, van het Ministerie van Defensie, liet gis teren weten dat het al jaren ge bruik is, eerst manschappen en materieel naar de betrokken ge bieden te sturen en pas later de administratieve zaken tussen Ne derland en de Verenigde Naties af te handelen. Beneker: „Dat is bij alle operaties zo geweest en en we hebben nog nooit problemen gehad op dat punt. Overigens neemt de VN ook ruimschoots de tijd voordat betaald wordt." De recente aanslagen met gifgas in Japanse metrostations heb ben het land nog steeds in hun greep. Voor diegenen die nauwelijks meer de metro in durven komt er binnenkort waarschijnlijk een nood-gasmasker op de markt. Het masker beschermt twintig mi nuten lang tegen gifgas, claimt de fabrikant. foto afp Door Aart Heering Rome - De antimaffiabrigade van de Italiaanse politie heeft gisteren in Rome 44-jarige Alfredo Bizzoni gearresteerd op ver denking van terrorisme en deelname aan de mafia. Tegelijk met hem is een andere man gevat van wie de identiteit nog geheim wordt gehouden. Zij worden ervan verdacht te hebben meegewerkt aan een serie van vijf spectaculaire bomaanslagen in Rome, Milaan en Florence in de zomer van 1993. Daarbij kwam een tiental mensen om het leven en werden onder meer het beroemde Florentijnse Uffizi-museum en de kerken van Sint Joris en Sint Jan in Lateranen in Rome zwaar bescha digd. Uit verklaringen van verklikkers is gebleken, dat de ontploffingen waren voorbereid en uitgevoerd door de Siciliaanse maffia als reactie op de arrestatie van een groot aantal topmaffiosi. Het was al bekend dat de opdracht tot de aanslagen afkomstig was van de Koepel, het hoogste coördinerend orgaan van de Siciliaanse maffiabendes, waar van de leden al jaren lang onvindbaar zijn. Maar tot voor kort was het nog onduidelijk wie de helse machines had geplaatst. Oklahoma City (rtr/dpa) - In het huis van Terry Nichols, de tweede verdachte van de bomaanslag in Oklahoma, heeft de politie materiaal voor het maken van bommen gevonden. Dat staat in een verklaring van de rechtbank in El Reno, waar Nichols werd voorgeleid. Volgens de verklaring zijn in Ni chols' huis kabels en patronen aangetroffen waarmee explosie ven kunnen worden ontstoken, alsmede vaten van hetzelfde ma teriaal en kleur als fragmenten die op de plaats van de aanslag zijn gevonden. Ook was er een re?u voor 900 kilo kunstmest, met daarop de vingerafdrukken van Timothy McVeigh, de eerste ver dachte van de aanslag. Nichols verblijf in de gevangenis van El Reno, nabij Oklahoma Ci ty. Hij mocht het bekendmaken van de aanklacht tegen hem aan horen. Hij wordt beschuldigd van 'kwaadwillige vernietiging van federaal eigendom'. Aangezien er doden zijn gevallen, kan hij de doodstraf krijgen. De kunstmestbom is op 19 april in een auto tot ontploffing ge bracht voor een overheidsgebouw in Oklahoma City. Daarbij zijn 166 mensen omgekomen, onder wie 19 kinderen. Volgens de rechtbank ontkent Nichols elke betrokkenheid. Mc Veigh zwijgt tot dusver omdat hij zichzelf als politieke gevangene ziet. Beide verdachten hebben banden met uiterst rechtse para militaire groeperingen. Nichols en zijn broer James waren kort na de aanslag al opgepakt als ge tuigen. Terry Nichols zou tegen over de FBI hebben toegegeven dat hij de gehuurde truck waarin de bom zat van Kansas naar Oklahoma City heeft gereden. Nichols zou echter hebben ge zegd dat hij niet wist waar Mc Veigh, die hij al jaren kent, de truck voor wilde gebruiken. Door Wilko Voordouw Parijs - In iets meer dan tien jaar is Parijs meer veranderd dan in de eeuw daarvoor. In de Franse hoofdstad zijn grootschalige projecten uit de grond verrezen, die de geschiedenis in zullen gaan als de 'Grands Travaux', de Gro te Werken, van president Mitterrand. Wie het tiental projecten uitgebreid wil bezoeken kan er zeker een week vakantie voor uittrekken. President Mitterrand zal zeker de historie ingaan als een 'bouwer', een farao. Hij heeft in veertien jaar tien grote projecten doen ontstaan. Dat zijn het Groot Louvre, La Grande Arche, La Cité de la Musique, Museum d'Histoire Naturelle, l'Institut du Monde Arabe, Le pare de la Villette, La Grande Bibliothèque de France, Opéra Bastille, Ministerie van Financiën en La Cité des Sciences et de l'Industrie. Daarbij is er slechts een die door vrijwel iedereen als een mislukking wordt gezien, de Opéra aan de Bastille. Een project zag uiteindelijk het licht niet: het Internatio naal Conferentiecentrum, dat had moeten worden gebouwd aan de Quai Branly, vlak naast de Eiffeltoren. De bouwwoede van Mitterrand is gigantisch. Zeker wanneer we zijn 'Travaux' vergelijken met die van zijn voorgangers. President Pompidou te kende voor het Centre Beaubourg en Valé- ry Giscard dÉstaing liet het voormalige station d'Orsay ombouwen tot het prachti ge Musée d'Orsay. Het is ook vrijwel zeker dat er na farao- Mitterrand er geen nieuwe 'bouwpresi- dent' zal opstaan. Zelfs in Frankrijk zijn de tijden veranderd. Kon Mitterrand de afgelopen jaren vrij eenvoudig besluiten om bepaalde projecten het licht te doen zien, nu zou een golf van kritiek opkomen. De Franse bevolking meent dat het geld anders moet worden besteed. Bovendien vinden ze dat Parijs de afgelopen tijd wel érg is- verwend met prestigieuze bouwpro jecten, terwijl de rest van het land het met de resten moest doen. Het is natuurlijk een kwestie van persoon lijke smaak, maar ik vind de Arche de la Défense, opgericht ter ere van het tweede eeuwfeest van de Franse revolutie het meest geslaagd. Het staat in een vrijwel rechte 'historische lijn', die van het Lou vre, via de Carrousel, place de la Concorde en Are de Triomphe loopt. Het is de bekroning van de zakenwijk La Défense, het Manhattan van Parijs. De Deense bedenker Otto von Spreckelsen heeft een heel lichte structuur neergezet, die zijn speelsheid krijgt door het sculp tuur in de Arche en door de liftkoker. Op de tweede plek volgt zeker het Insti tuut van de Arabische Wereld. Het bouw werk van Jean Nouvel ligt op loopafstand van metrohalte Saint-Michel en valt op door de computergestuurde diafragma's, die het licht in het gebouw dimmen. Het Louvre, natuurlijk met de prachtige pyramide van Ieoh Ming Pei is nu bijna volledig klaar. Zelfs het winkelcentrum onder de Carrousel is bijzonder geslaagd. De nieuwe nationale bibliotheek in Tolbi- ac is een voorbeeld van eenvoud. De bou wers van het nieuwe ministerie van Finan ciën (vlakbij sportcentrum Bercy) is in zijn kolossaalheid licht en speels. Buiten het gebruikelijke toeristischelobp- pad liggen nog drie fraaie realisaties. Het is het wetenschapsmuseum, het muzikale centrum en het park van La Villette. Op de grond van het voormalige slachthuis aan Buenos Aires - Met de waarschuwing dat zijn nederlaag bij de verkiezingen van zondag een economische catastrofe zal beteke nen, heeft president Carlos Menem de Argentijnen voor de keuze gesteld: „Ik of de chaos". In de krant Clarin zei Menem (64) dat hij sinds zijn aantreden in 1989 de inflatie heeft ingedamd en voor economische groei heeft gezorgd. „De mensen zijn niet dom en willen niet terug naar het verleden" zei de president, doelend op de hyperinflatie, de winkelplunde- ringen en de arbeidsonrust die Argentinië in de jaren tachtig teis terden. Volgens Menem zullen die slechte tijden herleven als het zijn rivaal Jose Octavio Bordon lukt president te worden. Bordon, van de centrum-linkse Frepaso coalitie, is de laatste dagen op Me nem ingelopen. Hij zou nu kunnen rekenen op 32 procent van de stemmen. De peilingen geven Menem 40 tot 45 procent. Atmore - In de Amerikaanse staat Alabama is gisteren een 43-ja- rige geestelijk gestoorde moordenaar terechtgesteld op de elektri sche stoel. Het Hooggerechtshof had tevoren zijn laatste beroep verworpen. Varnall Weeks was veroordeeld omdat hij in 1981 een roofmoord had gepelegd op een student. Hij was in de jaren ze ventig wegens paranoïde schizofrenie een half jaar verpleegd in een psychiatrische inrichting. Een rechter in Alabama oordeelde" echter dat hij ter dood kon worden gebracht, omdat hij de reden van zijn veroordeling begreep. Weeks was de elfde die in Alabama werd geëxecuteerd sinds de doodstraf er in 1983 opnieuw werd ingesteld. Den Haag - Een aantal Nederlandse alpinisten en duikers ver trekt vandaag van Schiphol naar het Indonesische eiland Flores om te proberen daar een lichaam te bergen. De kans is groot dat het om de 38-jarige Willem Ruyssenaars gaat. De Utrechtenaar verdween op 25 februari toen hij met zijn vriendin de vulkaan Ke- limutu beklom. Twee weken geleden zag een speurhondenteam een lichaam drij ven in een kratermeer. Onderzocht wordt nu of dit Ruyssenaars is. New York - Op de kunstveiling van Christie's in New York is het schilderij Jonge Man met Pet van Vincent van Gogh voor ruim 20 miljoen gulden verkocht. Tot veler verbazing kwam Matisse's Vrouw met Blauwe Hoed, die op 5,3 miljoen was geschat, niet ver der dan 1,8 miljoen. Dit was kenmerkend voor de vierdaagse veiling van impressionis tische en moderne kunst, die georganiseerd was door de veiling huizen Christie's en Sotheby's. Sommige doeken deden het uitste kend, zoals De Absynthdrinker van Pablo Picasso die eerder deze week voor de recordprijs van 45 miljoen gulden van de hand ging. Potsdam - De Duitse deelstaat Brandenburg betaalt de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde voormalige SS'er Heinz Barth een uitkering als oorlogsslachtoffer en kan daar niet onderuit. Barth zit in de gevangenis in de stad Brandenburg aan de Havel, waar hij maandelijks een uitkering van 800 mark krijgt. Hij verloor destijds een been en heeft verloor en heeft daarom vol gens de federale wet recht op een uitkering, ook al is hij veroor deeld als oorlogsmisdadiger. Mannen die in de oorlog uit het Duitse leger deserteerden of binnen het leger sabotage-acties pleegden kunnen in tegenstelling tot Barth geen beroep doen op een uitkering.Barth werkte als treingeleider voor de SS, maar nam in Frankrijk ook deel aan moordpartijen op burgers. Den Haag - Premier Kok meent dat de relatie met Turkije lang zaam maar zeker herstelt. „De koortsthermometer is al een paar graden naar beneden." Kok blijft er wel bij dat het kabinet te recht de oprichting van het koerdisch parlement in ballingschap heeft toegestaan op Nederlands grondgebied. „Ik wil geen afstand nemen van het verleden." Kok zei dat gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Hij sprak dinsdag kort met zijn Turkse collega premier Tansu fil ler over de gespannen verhouding tussen Nederland en Turkije. Dat gebeurde in Moskou, waar beide regeringsleiders aanwezig waren voor de herdenking van het einde van de Tweede Wereld oorlog. „Mevrouw Qiller en ik hebben de argumenten ontrafeld en enige ordening erin aangebracht. De emotie was daardoor een graadje minder aanwezig. In die zin gaat het beter." Dublin - Het Ierse Hooggerechtshof heeft een eerder door het par lement aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat Ierse vrouwen het recht geeft op informatie over abortus. Abortus is in Ierland verboden, tenzij de moeder in levensgevaar verkeert. De wet is een uitvloeisel van een rechtszaak uit 1992 over een 14- jarig meisje dat was verkracht en niet naar het buitenland mocht om daar een abortus te ondergaan. Het Hooggerechtshof oordeel de dat zij volgens de Ierse wet recht had op abortus omdat ze zelf moordneigingen had. In een referendum dat op de zaak volgde, oordeelde de Ierse be volking dat burgers het hebben om naar het buitenland te reizen, ook als het doel is om abortus te laten verrrichten. Bovendien vonden de Ieren dat burgers het recht hebben op informatie over abortus in het buitenland. Door Bert Schampers Brussel - Navo-baas Willy Claes werd gisteravond laat nog steeds ondervraagd over zijn rol in de Agusta-affaire. Het hof van cassatie verving rond 21.30 uur de griffier, die al sinds 's morgens vroeg in touw was. Dat duidt er volgens waarnemers op dat het verhoor van Claes tot na middernacht zou worden voortgezet. de noordkant van de stad - vroeger een ge bied waar je maar beter niet kon komen - is nu een nieuw centrum ontstaan. Rest ons de Opéra Bastille. De zaal doet zijn bijnamen - een lyrische atoomcentrale of het Tsjernobyl van de opera - eer aan. Bovendien functioneert het gebouw en de peperdure installatie nog steeds niet naar wens. Aan die hele prestige-operatie in naam van Frankrijk en de Fransen hangt na tuurlijk een prijskaartje. Of zeg maar lie ver.' prijskaart! Volgens de laatste gege vens is dat 10 miljard gulden. Dat is na tuurlijk een gigantisch bedrag. Om een or de van grootte te geven: het is een derde van de kostprijs van de Kanaaltunnel. Duur, zegt u? Ongelooflijk dat één man zo maar - zonder al te veel democratische controle - tot dit soort uitgaven kan be sluiten? Ongetwijfeld. Maar wanneer we de gemiddelde Frans man daarmee confronteren dan zal hij zeg gen dat Parijs onder Mitterrand toch maar weer een stuk mooier is geworden. Een kniesoor die dan nog naar het prijskaartje kijkt. 'La ville de Paris est éternelle', Pa rijs is immers eeuwig... Was Claes 's morgens via een zij deur en zonder al teveel overlast het Paleis van Justitie in Brussel binnengewandeld, gistermiddag bij zijn vertrek voor korte onder breking moest de secretaris-ge neraal van de Navo zich een weg banen door tientallen opdringeri ge journalisten en eameraploe- Zei hij eerst nog blij te zijn dat hij eindelijk zijn ei kwijt kon, op het moment dat de vragen hem wat onsympathiek in de oren klon ken, reageerde een bitsige Claes dat als journalisten zonodig rech ter willen spelen, zij maar moeten solliciteren bij de minister van justitie. Na de lunch keerde Claes terug in het gezelschap van vier potige heren, die de journalisten van hem af moesten schudden. Daarna werd van Claes niets meer vernomen. Verondersteld wordt dat Claes is geconfronteerd met eerder afge legde verklaringen van oud-SP- voorzitter Frank Vandenbroucke en diens opvolger Louis Tobback. Justitie is vooral geïnteresseerd in de bijeenkomst van 19 februa ri 1989, toen SP-permingmeester Etienne Mangé aan Claes, Tob back en Vandenbroucke vroeg of de partij geïnteresseerd was in een gift van Agusta. Volgens geruchten zou alleen Claes hebben geaarzeld over het aanbod, dat door de andere twee partijbonzen resoluut van de hand werd gewezen. De Belgische justitie beschikt over verklaringen van twee ka derleden van de Italiaanse firma Agusta, die zeggen dat smeergeld is betaald om een ministerieel be sluit over de aankoop van 46 ge- vechtshelicopters te beïnvloeden. Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van economische zaken, het departement waar Claes des tijds verantwoordelijk voor was, heeft tegenover de Belgische jus titie gezegd dat het besluit nooit is beïnvloed door Claes of leden van zijn kabinet.

de Stem | 1995 | | pagina 5