'Geen wandaden VN'ers Bosnië' PEUGEOT c/> Geheime nota's: kabinetsprognoses Schiphol kloppen niet O O 4Helgers heeft geen verstand van Ivo Samkalden: rechtvaardig man Minister Voorhoeve sluit individuele misdragingen niet geheel uit DESTEM KtZM COMMENTAAR Buitenspel BESTEM BINNENLAND A3 Fraude-affaire schippers breidt zich uit BINNENLAND KORT 9 maanden voor 18-jarige paragnoste Hendriks mogelijk slachtoffer smaad Nog één schoonmaakpoging monument NU BIJ ONS IN DE SCHIJNWERPERS: DE PEUGEOT 106 ACCENT. AL VANAF F 21.990,-. TIJDELIJK: NU HALEN, 1 JANUARI 1996 PAS BETALEN. 3DAG 13 MEI 1995 Daar staat weer tegenover Ai hensen zonder kinderen t poordig niet meer zo'n 2r.,| Jtigma hebben. Vroeger wilT ■rouwen die geen kinderen u len per definitie zielig. Vrijw| Ie kinderloosheid bestond n tegenwoordig is dat anders m| lijn de meeste mensen zonrfJ Kinderen vrijwillig kinderl™, paardoor worden mensen zn i Eer kinderen ook anders heü |cen. Dat heeft als voordeel 3 mensen die onvrijwillig kindek loos zijn óók niet meer zo meelij lwekkend bekeken worden 7J kijn niet meer zichtbaar zielig ■„Toch is een grote groep J %cht te spreken over de houdin Ivan de sociale omgeving. Mensa ■reageren vaak bot en met wein ■gevoel. Onvruchtbaarheid ■vaak ook nog onbespreekbaa ■Terwijl de betrokkenen juist t,9 Ihoefte hebben aan emotione! Iondersteuning. Lichamelijk] Inen ze de onderzoeken en [behandeling wel aan, maar geea I telijk hebben ze het er moeili) I mee. Steeds weer die spanning I zou het deze keer nou eindelj I wel lukken? Geestelijk drukt hl I zwaar: de emotionele belastin I van de medische behandeling i I het idee uiteindelijk toch onvrij willig kinderloos te blijven. Gel geven die ernst vind ik dat j] I onvruchtbaarheid als een ziek op zou kunnen vatten." De meeste mensen willen in u eerste plaats een biologisch eigei kind. Als dat niet lijkt te lukkd wanneer gaan ze dan denkei aan adoptie of andere alternatie ven? „De eerste jaren denken ze daal niet aan. Ze richten zich hel3 maal op het krijgen van eej eigen kind. Pas als het na twel jaar nog steeds niet gelukt ij nemen ze adoptie voor het eers in overweging. Niet meer da. dat. Pas na drie of vier jaar, al] het zwaard van Damocles steed! dichterbij komt en het niet lij! dat ze óóit eigen kinderen krij gen, dan gaan ze echt nadenk» over alternatieven als adoptie."] „Een aantal mannen en vrouwe] probeert het eerst nog met alter) natieve geneeskunde, maar dat ook niet zinvol blijkt, vragej ze zich af: 'wat doen we met onj leven als we geen kinderen ku nen krijgen?' Dat is dus een optil die eigenlijk nooit een echte keu! ze is. De eerste keus is kinderen. Maar als dat zelfs mei de modernste medische mogd lijkheden niet lukt, dan moetef ze wel iets anders. Een nieuw opleiding? Hard gaan werkej aan de carrière? Een kind adopl teren? Uiteindelijk kiest vijf pro) cent voor adoptie.", tee Scholieren. De^afgelopen ja ren bedroeg het aantal klachte gemiddeld zo'n 1200. Het scho lierencomité houdt contact me| de onderwijsinspectie, die toe ziet op het correct afnemen vai de examens, en de Centrale Ex» mencommissie Vaststelling Op gaven, die de normering vast stelt. Op dagen van examens me| meerkeuzevragen zijn de juis antwoorden al 's avonds vana negen uur op Teletekst te zie Als extra service aan kandidate: en docenten is op Teletekst ooi het examenrooster te zien. Dat if handig, want het is in het veile den wel voorgekomen dat leraj ren een rooster van het vora jaar uitdeelden. Verder word onder meer vermeld of er aan passingen in de correctieven»! schriften van kracht zijn. Via dl index op pagina 820 is te zien ol welke Teletekstpagina de exa meninformatie te vinden is. De meeste kandidaten horen o| dinsdag 13 juni of de vlag ui| kan. ZATERDAG 13 MEI 1995 nen Haag (anp) - Het kabinet is veel te optimistisch over de te verwach ten banengroei als gevolg van de uit breiding van de luchthaven Schip- U De uitspraak van minister Wij- ers van Economische Zaken dat de expansie van het vliegveld 55.000 arbeidsplaatsen oplevert, is onte recht. Een groei met ongeveer 20.000 banen is jen reëler schatting. Dat staat in een vertmuwelijk rapport van Commissie voor de Rijksuitgaven. De nota is opge- verzoek van de Tweede Kamer. Wijers noemde Schiphol zelfs 'de 'ba- nenmotor van Nederland'. Het kabinet besloot in februari dat de luchthaven mag uitbreiden met een vijf de start- en landingsbaan. Door dit be sluit kan Schiphol uitgroeien tot een 'mainport', een centrale luchthaven in Europa. De uitbreiding van Schiphol kost 33 miljard gulden. De commissie stelt ten eerste vast dat het kabinet beter rekening had moeten hou den met de verwachte banengroei van Schiphol zonder Vijfde baan. Deze auto nome groei is nu ten onrechte meegere kend door minister Wijers. De 55.000 ex tra banen zijn dus niet volledig toe te schrijven aan de uitbreiding. Het rap port stelt verder dat er te weinig is geke ken naar de economische effecten in bre der verband. Een groter Schiphol kan door bij voorbeeld bedrijfsverhuizingen veel banen opleveren, maar elders juist arbeidsplaatsen kosten. Minister Wijers wilde gisteren niet in gaan op het rapport. Het kabinet heeft zich volgens Economische Zaken vooral gebaseerd op een rapport van het Neder lands Economisch Instituut, dat een ba nengroei met 55.000 banen aangaf. Schiphol is verbaasd over de conclusie van het rapport. De Vereniging Milieu defensie meent dat het kabinet mislei dende informatie heeft gegeven over zo wel het aantal arbeidsplaatsen als over de milieu-gevolgen van de uitbreiding. Eerder deze week bleek uit een andere uitgelekte nota dat Schiphol een van de grootste vervuilers van Nederland aan het worden is. Over Schiphol blijft weinig geheim, want gisteravond lekte nog een rapport uit, nu van ingenieursbureau Oranje woud, en ook dat is negatief voor het ka binet. Het rapport gaat over de vraag of de nieuwe vijfde baan uit milieu-oog- punt niet beter omgedraaid kan worden aangelegd. Het kabinet wees deze moge lijkheid eerder af. Oranjewoud concludeert nu dat de ge draaide baan onvoldoende is onder zocht. Het kabinet doet er goed aan deze voor het milieu betere optie alsnog se rieus te nemen. Het rapport is opgesteld in opdracht van de Tweede Kamer, die twijfelde over de kabinetskeuze voor een paralelle baan. Volgens het ingenieurs bureau is de kans groot dat bij een paral elle baan het verkeer op het wegennet rond de luchthaven grote hindernissen ondervindt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er is geen sprake van structurele wandaden door Nederlandse VN-militairen in voormalig Joegosla vië. Dat heeft minister Voorhoeve (Defensie) gisteren la ten weten. plaatselijke bevolking geen enke- ffij maakte de resultaten bekend van een onderzoek dat ingesteld is na berichten in de media over misdragingen van Nederlandse Bosnië-gangers. Het onderzoek is tussen 8 en 11 mei uitgevoerd door plaatselijke commandanten. Die hebben niet alleen Nederlandse militairen, maar ook plaatselijke bewoners, leden van humanitaire organisa ties zoals Artsen Zonder Grenzen en de VN-vluchtelingen-organi- satie ondervraagd. De onderzoe kers hebben geen enkele oogge tuige kunnen vinden voor moge lijke wandaden. Ook is door de Van onze verslaggever Maasbracht - Een aantal Neder landse schippers heeft een groot Nederlands vaarbewijs gekregen op vertoon van Duitse vaarpa- tenten, die ze via een nepexamen en vervalste vaarboekjes hebben gekregen. Over de omvang ervan is nog niets bekend. Ook is nog niet duidelijk of die schippers hun Nederlands vaarbewijs kwijtraken. Voor dit feit zijn intussen al drie schippers uit Maasbracht aange houden en verhoord. Dat blijkt uit het onderzoek van de Neder landse en Duitse politie naar de fraudezaak. Het politieteam heeft een lijst met in totaal 219 namen van Nederlandse schip- j pers, die op dezelfde manier ge fraudeerd zouden hebben. De fraude-affaire onder schip- I pers breidt zich hiermee uit. Eer der deze week werd al bekend dat enkele honderden Neder landse en Duitse schippers ge fraudeerd zouden hebben met zgn. patenten, vaarvergunningen voor Duitse rivieren. Zij kregen die patenten door in Hamburg een nepexamen af te leggen en daar ook vervalste vaarboekjes te Die patenten vormden het bewijs van vak- om ook in Nederland wt vaarbewijs te krijgen. Ie klacht ingediend. De bevelhebber van de land macht, generaal Couzy, gelastte de plaatselijke commandanten eind april een onderzoek in te stellen na aanhoudende verhalen over misdragingen van blauwhel men. Zo zouden militairen zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige bedreigingen en wapen verkopen aan de plaatselijke be volking. Ook zouden er met jam besmeerde aanmaakblokjes zijn uitgedeeld aan kinderen. Tijdens het onderzoek zijn de mi litairen ondervraagd van het 13e infantriebataljon van de lucht mobiele brigade en het onlangs tot één logistiek bataljon samen gevoegde support command en het transportbataljon. Allemaal militairen die nu in het voormalig Joegoslavië verblijven. Het Openbaar Ministerie is ook nog met een gerechtelijk vooron derzoek bezig, waarbij een mili tair van het 12e infanteriebatal- jon betrokken is. Deze had melding gemaakt van wandaden die de minister in zijn brief aan de Kamer 'weinig con creet' noemde. Voorhoeve denkt echter niet dat de gerapporteerde misdragingen op het conto van het 12e infante- riebataljon, dat enkele maanden geleden naar Nederland terug keerde, geschreven kunnen wor den. „Dan hadden we dat nu ze ker gehoord." De minister kan echter niet voor 100 procent ga rantie geven dat er geen sprake is geweest van wangedrag. „Er zijn duizenden mensen bij de operatie in Bosnië betrokken die onder moeilijke omstandigheden wer ken." De 120 Nederlandse militairen die momenteel in Zagreb verblij ven, reageren enigszins veronge lijkt op de resultaten van het on derzoek. „Wij wisten al lang dat er geen meter klopte van die wil de verhalen van de afgelopen tijd. Zelf heb ik me niets aangetrok ken van die negatieve publici teit," zegt soldaat Roel Claessen uit Elsoo. „Toch blijven ze ons erop aankij ken," meent soldaat Wilko de Haan uit Heinenoord. vuurtje van de bloedgroepe discussie aan. De vraag B dat verstandig is. Een par voorzitter is er voor de partij. Hij moet zich bekwa in het ook intern boven partijen te staan. Door zK" sterk te identificeren deel van de partij - men.tf,e het Brabantse en Limburg» deel - versterkt Helgers teg stellingen. En juist dat ka CDA, waarin de verschillen v mening over de koers t0((, meer en meer manifest wo missen als kiespijn. De vraag wie in de volgend periode het CDA niet meeeCün. 2'8e vraag is welke koers de j vertegenwoordigers gaa" iet dragen. Wanneer die vrag mede onder leiding van termijn binnen niet al te lange - js duidelijk wordt beanty/o één termijn als voorzitt veel. In tijd van nood leert men vrienden kennen. Hoeveel CDA'ers zouden er gisteren het vertrouwen hebben verloren in de toekomst van hun partij? Het lijkt een rare vergelijking, maar ik moest meteen aan de club van Helgers denken toen ik over dat onderzoek naar vruchtbaarheid vernam. Toen het huwelijk voltrokken werd, waarin KVP, ARP en CHU elkaar eeuwige trouw beloofden, was alles rooskleurig. Het CDA kwam aan de macht en kon als een stel tweeverdieners met een top-hypotheek meteen aan de slag. Met iedere regeer-periode werd naar een groter pand uit gekeken en alles, dus ook de kindertjes, werd onderge schikt gemaakt om zo'n machtig ogend huis te verwe zenlijken. Tot plots de CDA'ers buiten baan raakten en een stap je terug moesten. Een tijd van bezinning brak aan. Waar in het normale leven partners pas dan gaan den ken aan kinderen, daar kwam het CDA erachter dat er hoognodig gedachtengoed geboren moest worden. Maar zoals dat soms ook gebeurt in het echte leven, ble ken de CDA-partners niet tot kruis-bestuiving in staat. Waar echter normale mensen dat kunnen accepteren als hun lot, daar delen de CDA-partners nu al tafel en bed niet meer en lijkt de boedelscheiding nabij. De partijvoorzitter speelt inmiddels al met de gedachte om actieve politieke euthanasie op oud-gedienden toe te passen. Dat brengt geen oplossing, schat ik, een ap pel zonder pit kan niet voortbestaan. MERIJN foto anp Hans Helgers in relatief gelukkiger tijden, namelijk bij zijn verkiezing tot CDA-voorzitter in januari «REGERINGSPARTIJEN zijn het eens geworden over de nieuwe arbeidstijdenwet. De laatste hobbel was wie de gesprekspartner 'ou moeten zijn van de werkgever: de ondernemingsraad of de vakbonden. Door de druk van de liberalen mag de ondernemings raad voortaan dit onderwerp tot haar gebied rekenen. keuze typeert deze tijd. De positie van de vakbonden wordt te ruggedrongen. De minister dreigt steeds vaker cao's niet alge meen verbindend te verklaren als die hem niet bevallen. Sinds vak- oondscontributies voor de meeste werknemers niet meer apart af- "Skbaarzijn, is het offer van de werknemer om lid te blijven zwaar- geworden - waarna Hare Majesteit zich zorgen maakt over het iteenvallen van de samenleving. p®en merkwaardige manier weten de liberalen de Nederlandse «beweging in de hoek van onflexibele, conservatieve belangen- wregenwoordigers te drukken. Leve de flexibiteit, geef de macht n de werknemers in de bedrijven zelf via hun vertegenwoordi- psin de ondernemingsraad. I fre t6en ^eu2e' d'e °P Termijn de belangen van de werknemers «igt te schaden. De organisatiegraad van de vakbonden mag leoit Pr0cent naar verhouding niet zo hoog zijn, de inhoudelijke I?™teit van de ondernemingsraad houdt nog minder over. De vaak Van C'e vertegenwoordiger geschiedt zelden op inhoud en Wj|,;0P veronderstelde kwaliteit en populariteit. Veel werknemers nou i n'et eens ter beschikking stellen. De deskundigheid laat ting eens te wensen over door snelle wisselingen in de bezet ten is de relatie directie/bestuurder en werknemersverte- te 8fh0r?'9®rs e.en 9evoe'i9 onderwerp. Er is immers een duidelij- van j ^i'ikheidsrelatie, die vertroebelend werkt op de positie voortri or"'eden- En in veel bedrijven zijn werknemers door de Natuu r^H"6 reor9an'sat'©s hun baan vaak niet meer zeker. (jen zijn er ook heel wat bedrijven waar de ondernemingsra- een kon werken. Maar een wet heeft algemene werking en dan is I Het wari net zo ster'< a's zwakste schakel. 'andpH- beter 9eweest als de vakbonden de gespreksparters lie run ect'es waren gebleven. Zij zijn onafhankelijk in hun rela- kunnenrf11 0p a^stand nuchterder tegen problemen aankijken en lehw r ^un organisatie en relaties in vele bedrijven specifie- e,tennis vergaren. Door Carla Joostën" en Marianne Wuite „DIE MAN heeft geen ver stand van politiek." Oud- ARP-leider Willem Aantjes windt er geen doekjes om. Zijn reactie op de uitlatingen van CDA-partijvoorzitter Hans Helgers lijkt niet door papenhaat zijn ingegeven. Want ook uit katholieke hoek komen nagenoeg alleen nega tieve reacties. „Ik persoonlijk vind het niet wijs," zegt voor malig KVP-leider Frans An- driessen. Dat er meer jongeren en vrouwen voor het CDA in het parlement moeten, vinden ze bij het CDA allemaal. Maar een pleidooi voor meer katholieken, is volgens ve len - onder wie veel senioren - uit de tijd. „Ik dacht dat dit niet meer zo speelde en ik meen ook dat dit niet meer behoort te spe len," zegt oud-premier Jelle Zijl stra. Oud-bisschop Bar van Rot terdam: „Ik dacht dat we er van af waren om te praten over zoveel katholieken en zoveel protestan ten. Ik zou willen dat het CDA een partij voor allen is". De CDA-prominenten zijn in de Nieuwe Kerk in Den Haag bijeen om op een tweedaagse sympo sium te praten over de toekomst van de christen-democratie. De- omstreden pers-uitlatingen van de CDA-voorzitter beheersen de bijeenkomst. „Om op een dag die in'het teken van Europa staat hiermee te komen, vind ik bui tengewoon provinciaal," oordeelt partij-ideoloog prof. Anton Zijd- erveld. „Dit soort discussies lei den de aandacht een beetje af van waar het de komende jaren om gaat", zegt oud-minister en nu kamerlid Piet Bukman zuinigjes. „Ik vind geestverwanten onder katholieken en protestanten. Het stoort me als mensen bijvoor beeld over een forum zeggen dat er teveel katholieken in zitten. We hebben een gemeenschappe lijke christelijke grondslag," al dus kamerlid Hirsch Ballin. Vice- fractievoorzitter Frans Wolters zegt het ronduit: „Een bloedgroe pendiscussie is altijd, onverstan dig." De wijze waarop het partijbe stuur reageert op de commotie die Helgers' uitlatingen veroor zaken, illustreert maar weer eens hoe slecht de eertijds meer dan uitstekend geoliede machine nu draait. Vrijdagochtend om zeven uur wordt bij het CDA om de eer ste reactie gevraagd op Helgers' uitlatingen. Maar die reactie laat op zich wachten. De hele middag regent het mededelingen dat Hel gers zelf naar de Nieuwe Kerk komt. Pas tegen zes uur is het zo ver, maar de partijvoorzitter wei gert elk commentaar en verwijst naar een schriftelijke verklaring. Heerma en Helgers blijken uren lang op het partijbureau te heb ben gezeten om te overleggen hoe ze zouden reageren. Naar ver luidt is Heerma woest. Niet in de eerste plaats door Helgers' plei dooi voor meer katholieken, maar vooral door diens ferme taal over vernieuwing van de ka merfractie. Maar de partijvoor zitter, tot vorig jaar gevangenis directeur in Grave, bindt niet in. Hij heeft zich in de korte tijd in de partijtop gemanifesteerd als een stijfkoppig type. Ook zijn uitlating waarin hij het legalise ren van illegalen vergeleek met het kwijtschelden van de boete voor zwartkijkers, stuitte op veel kritiek. Maar Helgers hield zijn vergelijking staande. En nu alweer een pleidooi waarin zijn partijgenoten zich niet blij ken te herkennen. Alsof het CDA het al niet moeilijk genoeg heeft sinds de verpletterende verkie zingsnederlagen van vorig jaar. Dat de christen-democraten wor stelen met zichzelf staat buiten kijf. Het CDA-Kamerlid René van der Linden uit Nuth gooide gisteren extra olie op het vuur. De band met de regio, die zo ver koeld is door de Haagse cultuur, moet beter. Gebeurt dat niet dan zoekt de regio het zelf wel uit en richt ze een eigen christendemo cratische partij voor het zuiden op, luidt vrij vertaald zijn dreige ment. Dat het zuiden altijd zorgt voor 40 tot 45 procent van de stemmen moet de partijtop volgens Van der Linden te denken geven. „Het gaat mijn om de herkenbaarheid van de partij. Als het zuiden zo veel bijdraagt, moet het beleid ook herkenbaar zijn voor het zui den." Utrecht - De Utrechtse rechtbank heeft de 18-jarige paragnoste H. van de P. uit Utrecht wegens dood door schuld veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen haar was twee jaar geëist. In januari van dit jaar overleed de 25- jarige suikerpatiënt E. van Diermen tijdens een behandeling door de paragnoste. De jonge genezeres had gezegd dat zij de patiënt kon genezen van zijn diabetes, waar hij al 17 jaar aan leed. Na een 'spirituele behandeling' verklaarde zij hem genezen. De recht bank benadrukt dat de veroordeling van Van der P. een waar schuwing moet zijn voor paranormale genezers, 'zodat die voor taan weerhouden worden van levensbedreigende therapieën'. Den Haag - Jusitie wil dat de politie een onderzoek instelt naar Nijmegenaar Daniël Hermsen, lid van de extreem-rechtse partij CP'86. „Onderzocht moet worden of Hermsen smaad heeft ge pleegd aan het adres van het kamerlid Hendriks," aldus Haagse officier van justitie Horstink. In een interview met een blad voor jeugdige neo-nazi's beweerde Hermsen dat hij - oud-medewerker van het kamerlid - een com promitterende foto van Hendriks in nazi-outfit bezit en dat Hen driks nazi-sympathieën zou koesteren. Daar is tot dusver geen bewijs voor geleverd. De inhoud van het interview geeft justitie onvoldoende aanleiding voor een onderzoek tegen Hendriks zelf. Vught - De gemeente Vught heeft het onlangs bekladde oorlogs monument op de fusilladeplaats ingepakt in verband met een laatste poging het schoon te maken. Dat reinigen gebeurt begin volgende week met een speciaal daarvoor aangemaakte vluchtige stof, aldus de gemeente. Dat middel werkt echter alleen op een droge ondergrond. Aangezien voor zaterdag en zondag regen is voorspeld, heeft de gemeente de gedenksteen ingepakt. Alle eerdere pogingen om de vervuiling te verwijderen, hebben gefaald. Uit laboratoriumon derzoek is inmiddels komen vast te staan dat het monument is be smeurd met koolteer. Het onderzoek naar de dader heeft nog niets opgeleverd. ADVERTENTIE I Peratief"1"' e va^bonden, nuchter, bescheiden, flexibel en coö- I ieocn als "ergens anders in Europa, hebben het tij onverdiend tn worden stapje voor stapje buitenspel gezet. Het zou I S'igenk if C'e Par'ementar'®rs eens m het Verenigd Koninkrijk I fiiir,.., ,K|lken. Dan kunnen ze zien dat individuele werknemers zon- der vakbond. 'en rechteloos en onbeschermd zijn. Van onze Haagse redactie DR. IVO Samkalden, die don derdag op 83-jarige leeftijd in Amsterdam overleed, was in zijn Leidse academiejaren al een briljant student. Leerling van de vermaarde hoogleraar, prof. Meijers, met een van wiens dochters hij trouwde. Een glanzende wetenschap pelijke carrière leek voor hem open te liggen. Het lot beschikte anders. Zijn loopbaan kreeg vooral een poli tieke inhoud. Als minister van Justitie in het laatste kabinet- Drees ('56-'58) en het kabinet- Cals ('65-'66); tussentijds als lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en na het ministerschap tien jaar als bur gemeester van Amsterdam. Ondanks zijn politieke loopbaan was Samkalden geen 'politiek dier'. Zonder veel overdrijving kan worden gezegd, dat Samkal den de meest begaafde rechtsge leerde minister geweest is, die ons land sinds de dagen van Thorbecke heeft gekend. Sam kalden was een man van diepe humanistische beginselen en had Ivo Samkalden foto anp een sterk ontwikkeld rechtvaar digheidsgevoel. Als burgemeester van de hoofdstad heeft Samkal den het niet gemakkelijk gehad, nadat hij in 1967 de in ongenade gevallen Van Hall was opge volgd. Hij kreeg te maken met tot dan toe ongekende problemen bij de handhaving van de openbare orde in Amsterdam: de Nieuw- markt-rellen rond de metro- bouw, de gijzeling in het Indone sisch consulaat, de verwijdering van de Damslapers. Bij alle emo tionele toestanden in Amsterdam toonde Samkalden grote zelfbe heersing. De grootste manifestatie van die karaktertrek gaf hij echter in de Tweede Kamer bij de verdedi ging van de vrijlating van de be ruchte jodenjager en oorlogsmis dadiger Lages. In de Bredase Koepel was Lages fysiek door kanker gesloopt. In het zicht van de dood liet Samkalden hem naar Duitsland terugkeren. De emoties in het land laaiden huizenhoog op. De Tweede Ka mer riep de minister onmiddel lijk ter verantwoording. Uiterlijk onbewogen doch innerlijk zeer gespannen liet de minister, die zelf in de oorlog verschillende joodse familieleden verloor, de parlementaire storm over zich heen gaan. Het ging, zo zei hij, niet om barmhartigheid of be gunstiging maar om ons zelfres pect en om eerbied voor de rechtsorde. Toen de minister was uitgesproken, rees de gehele Ka mer overeind voor een klaterend applaus. Het was een spontaan eerbewijs voor de moed van een minister maar ook voor de joodse medemens Ivo Samkalden. Een bijzonder sportieve verschijning. Met extra's als getint glas, in twee delen neerklapbare achterbank, onderzijde bumpers in carrosseriekleur, ruitewisser/sproeier achter, uitklapbare achterzijruiten (3-deurs), brede stootstrips, sportieve wielplaten en achterspoiler. Leverbaar met pittige 1.0 of 1.1 benzine-injectiemotor of met krachtige 1.5 liter dieselmotor. 3- en 5-deurs. Ga snel bij de Peugeot-dealer langs voor een proefrit. Kijk voor zijn adres in de Gouden Gids of bel 06 - 022 41 21. FINANCIERINGSAANBIEDING IS GELDIG BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUWE PEUGEOT 106 PERSONENAUTO IN DE PERIODE VAN 1 MEI 1995 T/M 24 MEI 1995 EN BIJ TENAAM STELLING VAN HET KENTEKEN VÓÓR 1 JUNI 1995. PRUZENINCL 6TW/8PM, EXCL. KOSTEN RIJKLAAR MAKEN EN VERWUDERINGSBUDRAGE. WUZIGINGEN VOORBEHOUDEN. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT.

de Stem | 1995 | | pagina 3