de STEM tik HL mm ra - o Lders krijgen morgen rozen. Afge- ]0pen week werden die verhandeld, [eer dan tien miljoen rozen in meer to tweehonderd variëteiten passeer- u de 'klokken' van de bloemenvei- ng in Aalsmeer. De kans is groot dat >n Japanse toeriste de bloemen zag (eilen, die zij morgen in Tokyo krijgt igereikt. I f O §r 1( 1 i -.V' 1 Hier praat niemand over rozen: een roos op een veiling heet gewoon een steel li |SS| -y' Bijna alle bloemen die wereldwijd in bloemenwinkels worden verkocht, gaan langs Aalsmeer Onbegrip omtrent islam Mgr. Ernst blikt terug Gesloten land Noord-Korea 2052 1778 Weekend ZATERDAG 13 MEM 995 DEEL 2173 «gf I# ,TJ. ,9« 2150 1328 UDlSS 1» '""•K^5 ®r MS 1753 .$9 |j|^ zl/ 2,« xsi 0341 2122 f Céline Rutten O I 'S'S* B IA '2#, 2661 H5*CX 1318 ïOa ^3® 1516 2102 0407 1219 1713 1655 13J7 2666 0355 1022 lb U 0365 1928 1565 2667 0443 f8 J£2 2046 3 0433 tt*SSk. 0843 591 2677 1077 0489 1380 2262 1213 0586 1600 0569 1325 2407 2260 2637 1277 2263 1695 2261 0424 '05SS M 1705 k"" 1704 JÏL ,8U "=~fi 3.63 2507 y n 3346 1164 0347 ,0TB 1035 Wie morgen rozen geeft, zegt zonder woorden lief te heb ben en wereldwijd wordt dit door ieder een begrepen. Daar om rijden in de week voor moeder dag op bloemenveilingen miljoenen en miljoenen rozen langs de veiling- klok. De enorme omzet begon afgelopen maandag al. Op die dag werden op de grootste bloemenveiling van de wereld, in Aalsmeer, veertiendui zend karren met bloemen aange voerd met in totaal meer dan tien miljoen rozen. Tien miljoen bloemi- ge verpakkingen van dat ene zinne tje: Ik hou van jou. Gelukkig is de roos van alle bloemen de bloem met de meeste variatiemo gelijkheden: er bestaan honderden verschillende soorten. Dus klinken de liefdesverklaringen overal toch anders. In Aalsmeer is een hoge loopbrug, honderden meters lang, bestemd voor bezoekers. Van daaraf staren Japanners, Engelsen en Amerikanen die dit uitstapje combineren met Keukenhof, ietwat verbijsterd in de diepte naar de onophoudelijk bewe gende kleurenvelden op ijzeren kar retjes. Die zijn als treintjes aan el kaar gekoppeld en vroeg of laat gaan ze allemaal richting veiling- klok. De bloemen zijn in grote bakken ge sorteerd op het aanbod van de kwe ker. En een kweker kiest zijn teelt niet op prachtige kleurencombina ties, maar op sterkte van ras en ver koopbaarheid. Daarom knallen daar beneden plakken oranje tegen roze, hardgeel tegen rood en moet een subtiel crème vechten tegen paars. Dan komt een egaal vlak vol emmers gipskruid langs: een half voetbal veld wit schuim. Dit geeft wat rust. Die hoeveelheid gipskruid, met hon derden stengels in een emmer en dat in vier verdiepingen op de karretjes is onvoorstelbaar als je bedenkt dat deze bloem eigenlijk al lang niet meer in de mode is en nooit per boe ket wordt verkocht, maar altijd wordt opgedeeld in twee of drie tak jes om door andere bloemen heem te vlechten. Maar deskundigen van de veiling weten zeker dat de complete hoeveelheid straks gewild is en ver handeld, voor het grootste deel naar het buitenland. Dit geeft een blik op de weidsheid van de wereld. Er volgen wat treintjes met serin gen, monnikskappen, leeuwenbek ken, twee karren vol pioenen en dan komen er weer rozen. De kans is niet gering dat de mevrouw die naast mij staat, hier de bloemen voorbij ziet trekken die ze zondag in Tokyo van haar kinderen krijgt aangereikt. Want bijna alle bloemen overal op de wereld 'die in bloemenwinkels worden verkocht, passeren eerst een klok van een Nederlandse bloemen veiling. En in Japan, in Amerika en in grote delen van Europa is het overal tegelijk moederdag. Alleen de Franse moeders moeten nog veertien dagen wachten en de Engelse kregen hun rozen al op 26 maart. In dit voorspel rond de feestdag morgen, zijn de bloemen in Aal smeer voorlopig nog lang niet uitge groeid tot romantische of sentimen tele hoofdrolspelers. Hier praat nie mand over rozen: een roos op een veiling heet gewoon een steel. Een heleboel stelen vormt een partij, waar onbegrijpelijke specificaties bijhoren als: GB 52 en KB 53. Deze partijen zijn zo groot dat zelfs een bloemist met een winkel van meer dan normale afmetingen er helemaal niet aan te pas komt. Alle partijen worden opgekocht door groothande laren en exporteurs. De grootste 350 hebben een kantoor binnen het vei linggebouw en sommigen hebben hier ook nog een verkoopruimte. Daar worden de stelen dan opeens weer gewone bloemen en kan de de taillist in alle rust zijn keuze maken. Maar als een roos of akelei nog ste len zijn, dienen ze zich in vier kwali teitswassen te presenteren: je hebt stelen van kwaliteit Al, dat is top kwaliteit. Dan zakken ze verder af via A2 naar BI en B2. Tussen de top en B2 ligt ellende. Zo kunnen tussen Het boeketje dat veel moeders morgen bij het ontbijt krijgen, is via Aalsmeer tot haar gekomen. FOTO MARC BOLSISUS Tien miljoen moederdag-rozen een partij prachtige rozen afwijkin gen zitten als platkoppen en gras koppen. Azalea's kunnen oortjes hebben: een schimmelziekte die zich vertoont in vleesachtige zwellingen als een oorlelletje. En heel veel soor ten snijbloemen zijn gevoelig voor bothritis: een gevreesde schimmel die de keurmeesters feilloos in iede re aangetaste tulp of roos terugvin den. Fred van Andel, hpofd kwaliteits ontwikkeling van de Aalsmeerse veiling: „De ziekte zie je overal, al leen noemen ze hem overal anders. Praten ze in de ene streek over pok ken, dan hebben ze het ergens an ders over spikkels, of spokkels of smet. Maar de normen van beoorde lingen zijn nationaal vastgelegd. Dat geeft zekerheid, hoewel kwe kers en veilingmeester eindeloos kunnen blijven discussiëren of een rozeknop in de categorie valt van 'horizontale schutblaadjes' of 'ge sprongen'. Of een fresia een voetje heeft - een extra bloem die soms de hoofdbloei blokkeert - of niet." Behalve dit soort plagen kunnen bloemen in kwaliteit ook nog eens in kwaliteit kelderen door lomp ge weld bij de pluk: als er gebroken ste len tussen zitten of als ze slecht zijn SLGlifc J -.'Sag—b -■sf S. y. j gf l W. -:jïï' TH £L4 -v r fe; -2L"\ De veilingklokken in Aalsmeer: tien miljoen rozen gingen er deze week langs. Inmiddels blijven in de veilingruim tes de Wokken draaien tot alle voor raden uit de koelcellen zijn geveild. En dat veilen zelf blijft voor een bui tenstaander iets volkomen onbegrij pelijks. De complete verkoop van ie dere partij duurt minder dan tweeë- neenhalve seconde. De wijzer op de klok begint bij honderd (dat kunnen centen, stuivers, dubbeltjes of gul dens zijn) en schiet dan terug tot nul, tenzij hij eerder wordt gestopt. Wie de wijzer via een druk op een knop stilzet, heeft de partij bloemen. Druk je te vroeg, dan koop je te duur. Druk je te langzaam, dan is een ander je voor geweest. Hier klinkt geen 'eenmaal, andermaal': bij opbod verkopen zou veel te veel tijd in beslag nemen. Het precies op tijd drukken draait om tienden, om honderdsten van een seconde. Ab Weerman is groothandelaar in bloemen en marktleider in Nederland. Hij zegt: „Als ik mijn rozen, in precies de kwa liteit die ik eis, voor 42 cent wil heb ben, krijg ik ze voor dat geld. Als je maar goede inkopers hebt. Na acht, negen jaar oefenen kennen ze het vak. Zo'n man laat je dan ook nooit meer gaan. Die hou je. Zijn oplei ding heeft te veel geld gekost." Over prijsontwikkelingen valt hele maal niets te voorspellen. Weerman: „Vorige week woensdag, dus ander halve week voor moederdag waren de prijzen gigantisch hoog. Iedereen kocht maar in met de gedachte: vol gende week moet ik nog meer beta len. Maar nu zijn de prijzen ietwat weggezakt." En de keurmeester: „Als een bloem schaars is, kan het gebeuren dat de Al kwaliteit die toevallig eerst werd geveild, minder opbrengt dan de B2 die aan het eind van de veiling wordt voorgereden." Overigens geven Nederlanders hele maal niet zoveel geld uit aan bloe men. Aan de top staan de Noren. Zij spenderen per jaar 270 gulden aan bloemen en planten. Dan volgens de Zwitsers, de Duitsers en op een ma gere achtste plaats volgen de Neder landers. Zij hebben voor bloemen en planten samen niet meer dan 130 gulden over. De Engelsen zijn bij zonder zuinig: zij kopen om precies te zijn voor 38 gulden aan bloemen en voor 15 gulden planten, Een opvallende afwezige in deze week voor moederdag is de chry sant. Rond de verkoop van deze bloem dreigen wolken van zorgen. Chrysanten waren het vorig jaar weliswaar nog goed voor een omzet van 579 miljoen gulden, maar dat was twee miljoen minder dan in 1993. Desondanks staan ze voor de tulp en anjer, maar ver achter de roos nog altijd op een goede tweede plaats in de toptien van populaire snijbloemen. Maar op deze veilingdagen zijn tus sen de honderden soorten bloemen, erg weinig chrysanten te vinden. Een chrysant is voor moederdag te gewoon. Het is vooral vanwege de praktische kanten als stevige stelen en ongelooflijke lange houdbaar heid, dat ze gekocht worden. Niet omdat ze ontroeren. Ze kunnen goed tegen warmte en daarom blijven ze de kamers in zie kenhuizen en. bejaardenoorden stof feren. Maar dat zijn zaken waar met moederdag minder op gelet wordt. En terwijl chrysantenkwekers regel matig proberen met nieuwe variëteit ten him markt spannend te houden, worden ze hierin door rozenkwekers gemakkelijk verslagen. Want een degelijke chrysant blijft nu eenmaal degelijk en een. roos kan door zijn talloze verschillende vormen, door een veel genuanceerder en subtieler kleurengamma en door de zo ver schillende karakters makkelijk vol doen aan alle mode-grillen. Een diep-donkerrode roos vertelt iets anders dan een lichtroze bosje baby- roosjes. De een krijgt een vrouw van een minnaar, het andere van een kleinkind. Dat krijg je rond een ch rysant niet bij elkaar verzonnen. Bijna niemand kan de hoeveelheden primeurs in rozen nog bijhouden: juist bij deze bloem, vol symboliek van onvergankelijke liefde, gaan en komen de soorten. Twee of drie nieuwelingen per week is heel ge wóón. Afgelopen week werden dage lijks meer dan tweehonderd verschillende soorten aange voerd; grootbloemige, klein- bloemige en trosrozen. En terwijl bijna iedereen wel de Queen Elisa beth kent, uit eigen tuin of uit die van de buren, gaan hier namen rond die niemand iefs zeggen. Want een snijroos is nauwelijks nog familie van de vertrouwde rozen in het perk en wie denkt toch een bekende snij roos te kennen en meteen Baccara begint te roepen loopt flink achter, 'want Baccara-rozen worden al vele jaren niet meer gekweekt. De roos die het meest erop lijkt, heet nu First Red en juist vanwege die nuchtere naam zal hij altijd Baccara genoemd blijven worden. Weerman: „De nieuwigheden zitten vooral in subtiele kleurverschuivingen. De laatste jaren worden de kleuren steeds softer in de richting van cre- me en abrikoos. Trosrozen staan nu erg in de belangstelling, babyrozen doen het minder. En er is weer een groeiende belangstelling voor de grootbloemige roos: liever een of drie echt koninklijke rozen, dan tien of twinitg die er minder spectaculair uitzien." In de cash en carryhal van Weerman kan de detaillist in alle rust zijn as sortiment bij elkaar zoeken. Hier speelt de roos niet zo'n dominante hoofdrol als voor de veilingklokken. Alles is prachtig geselecteerd op kleur. In de blauw paarse hoek staan geheimzinnig donkere akeleien naast diepblauwe monnikskappen. Er zijn eustoma's, riddersporen, paarse seringen, lathyrus en als lich ter vlekje een vierkant metertje bloeiende oregano. Tussen al die honderden variëteiten en soorten, zegt Weerman: „De bloe menhandel is veel te conservatief. Al die traditionele bloemen, de chry sant, het gipskruid, ze blijven be staan omdat de bloemist ze blijft ko pen. Er zijn in deze handel maar een paar vernieuwers die het bloemen- vak omhoog tillen." „Maar weken als deze zijn wel leuk. Bloemisten die nooit naar iets bij zonders zoeken, gaan nu opeens weg met ranpnkels en sneeuwballen. Het assortiment is nu*veel dieper en veel breder dan anders. Zo zou het het hele jaar moeten zijn." Op het parkeerdak vind ik zijn ge lijk meteen terug in een auto die wordt volgepropt met gele anjers, oranje rozen en zowaar: wit gips kruid. Een kilometer verderop be ginnen tussen Aalsmeer en Vinke- veen de prachtige bermen, waar het geel van wazig koolzaad zich heeft verweven rpet het kant van speen kruid. Erboven waken de meidoorn- bloemen. Met alle rozen nog voor ogen, 'valt er te strijden over wat het mooiste is. Maar deze bermen laten zich' in ieder geval niet vangen in Al of B2 en ook gaan ze niet per steel. ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4

de Stem | 1995 | | pagina 37