4Volgende maand misschien meer geluk...9 Nieuwe bezem Helgers veegt oud vuil weer op 4 Gee: Geheime Eindexamen voor ruim 200.000 scholieren Aanbieding (Prerftfeftif- Minister Vooi Buitenspel DE STEM BINNENLAND BUITENLAND -DE STEM- BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Veertien procent van de vrouwen heeft te kampen met onvruchtbaarheidsproblemen pESTEM Fraude-affaire schippers breidt zich uit DE STEM ZATERDAG 13 MEI 1995 Een jaarlijks terugke rende beproeving, even voorspelbaar als de voorjaarsstormen, was vroeger de grote schoonmaak. Blies een onstuimige lente wind de laatste dorre blade ren van de bomen en over spoelden neerplenzende stort buiten de straten, ook de schoonmaak hield danig huis. Er bleef geen meubelstuk op zijn plaats, de vitrage ver dween van de ramen en de lampen werden met witte doeken omwoeld als voor een spookachtig feest waar wij als kinderen verdwaasd in rond dwaalden. Die schoonmaak was voor ons een evenzeer storende als overbodige bezigheid. Want in onze kinderogen was in huis alles altijd schoon, 's Maandags liet mijn moeder het overgebleven water uit de met de hand gedraaide was machine in een teil lopen door een gat dat vlak boven de bodem was aangebracht. En met dat waswater werden vervolgens de plavuizen van het plaatsje geschrobd. Iedere vrijdag werden voor en achter de ramen gelapt, waar bij mijn moeder met een pol lepel het water uit een emmer tegen de ruit omhoogwierp, om die daarna met een spons van verdere ongerechtighe den te reinigen en met een zeem droog te maken. Op vrijdag werd ook het ko per gepoetst. ALlereerst de kraan boven de gootsteen in het aanrecht, die daartoe met Brasso, een zandkleurige vloeistof, werd ingesmeerd uit een rond metalen blikje dat met een gevleugeld schroefdopje werd afgesloten. Daarna werd de kraan met zachte lappen schoongewre ven tot ze zo blonk dat je er de keuken, vreemd misvormd, in gespiegeld zag. Daarna kreeg de trekknop van de voordeurbel een wekelijkse poetsbeurs en werd de kope ren greep, waaraan kon wor den dichtgetrokken en waar op uiteraard vingerafdrukken waren achtergebleven, zo lang gewreven tot je je gezicht met bolle wangen en een opbol lend voorhoofd erin weer kaatst zag. Was dat alles hooguit een in geburgerde wekelijkse ge woonte die de dagelijkse gang van zaken nauwelijks ver stoorde, de grote schoonmaak sloeg ieder voorjaar zozeer toe dat het leven er volkomen door werd ontregeld. Het hele huis werd in feite onbewoon baar verklaard. Vooral in de keuken werd danig huisgehouden. Het leek wel of we tot dan toe in een Augiasstal gewoond hadden, want alles wat los en vast zat, werd van zijn plaats gehaald. De keukenkachel werd buiten gezet en met kachelglans be werkt, alle pannen werden uit het aanrechtkastje gehaald en in schuimend sop gedompeld. zelfs het kapje van het gas- lampje dat met zijn broze kousje nooit brandde, werd van stof ontdaan. De kelderkast, waar nog de laatste aardappelen van de wintervoorraad in de kist la gen met griezelige, tentakel achtige uitsteeksels, werd leeggehaald. Met een doek om haar haren poogde mijn moeder met de witkwast de zanderige sporen van de voor bije winter op de kelderwan den uit te wissen, die als vage fresco's toch door de kalklaag heen bleven schemeren. Schoonmaken In de huiskamer ging het er niet minder ingrijpend aan toe. Zelfs Onze Lieve Heer werd daarbij van zijn eike houten console gehaald om met een stofkwastje de diepe plooien van zijn gewaad te laten schoonmaken. De grote spiegel boven de schoorsteen werd met een beddelaken be dekt, het trijp van de fauteuils met een zachte borstel afge daan. Daarna werd het hout van de meubels in de boenwas gezet, een zalfachtige gelige substantie die in een plat doosje met een pelikaan op het deksel van vorige jaren was bewaard en meestal voor de helft was ingedroogd. Als tafels en stoelen daarna uitge wreven waren, rook het in onze huiskamer als in de kerk wanneer daar de werksters de kerkbanken onder handen hadden genomen. Wanneer de schoonmaak was uitgewoed, de keukentafel en de kachel weer stonden waar ze thuishoorden en de drink glaasjes weer keurig achter de kleine ruitjes van het dressoir zichtbaar waren, herinnerden alleen de geuren van witkalk en boenwas aan de onstuimi ge lentebries die door het huis was gegaan. Is het een wonder dat in de moppen waarin de verschijn selen die ons teisteren met humor worden afgeweerd, de grote schoonmaak een vaste plaats heeft, zoals sadistische tandartsen en kwaadaardige schoonmoeders? Na de eerste telefoontjes er de reclamefolders op doorgevlooid. En inderdaad: de bakker heeft een 'voordelige Moederdag-vlaai' in de aanbieding. Die kan telefonisch worden besteld bij een van de drie bakker-filialen, waarvan er zich een in Etten-Leur en de andere twee in Breda bevinden. De telefoonnummers staan erbij, maar zonder de kengetallen. Dat leek de voordelige bakker niet nodig voor de zorgvuldige folderle zers. Dus bellen plaatsgenoten en willen een bestelling plaatsen, want de eerste vijf cijfers van het bakkersnummer in Breda zijn toevallig dezelfde als ons complete abonneenummer in Etten-Leur. Was het maar al 10 oktober. Dan schenkt Decibel ons beiden (de bakker en wij) een tiencijferig telefoonnummer, inclusief eenzélfde kengetal. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 9 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand 29.80 per kwartaal 86,90 89.40) per halfjaar 172.80 177,80) per jaar 335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 9 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 9 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 9 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 9 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 9 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Soms is het de eerste keer raak. Soms doen vrouwen er jaren over om zwanger te raken. Hoe zit dat .precies? Gisteren werden de eerste resulta ten bekend van een uit voerig onderzoek naar onvruchtbaarheid. Uitge voerd door het Neder lands Instituut voor So ciaal Sexuologisch On derzoek en de Universi teit van Amsterdam. Dr. Evert Ketting vertelt over de belangrijkste uit komsten van de studie. Door Mick Salet „Mensen die het niet lukt om kinderen te krijgen, kunnen daar ontzettend onder lijden. Daarom vind ik dat je onvruchtbaarheid dan ook als een ziekte zou moe ten beschouwen." Socioloog Evert Ketting, 48 jaar, heeft onderzoek gedaan naar on vruchtbaarheid. Hoe vaak komt het voor? Wat betekent het voor mensen? Wat kan de dokter doen? De antwoorden staan in het Nationaal Onderzoek naar Gedrag bij Onvruchtbaarheid. Het woord 'onvruchtbaar' wordt niet alleen gebruikt voor mensen die helemaal geen kinderen kun nen krijgen, maar voor iedereen die problemen heeft kinderen te verwekken en te krijgen. Soms is het een kwestie van tijd. Soms van medische hulp. Hoe vaak komen die vruchtbaarheidspro blemen voor „Die vraag hebben we meer dan drieduizend vrouwen, tussen de 25 en 50 jaar, gesteld. En wat bleek? Veertien procent van de vrouwen had met een vrucht baarheidsprobleem te maken ge had. Ze vreeën zonder voorbe hoedmiddelen, maar waren na een jaar nog niet zwanger van hun eerste kind." „Voor 8,5 procent duurde het zelfs langer dan twee jaar. Maar uiteindelijk kregen twee van de drie vrouwen met vruchtbaar heidsproblemen binnen vijf jaar toch een kind. Bij één van de drie vrouwen duurde het langer of lukte het überhaupt niet." „De leeftijd van de vrouwen speelt een belangrijke rol. Dat is een bekend gegeven. De kans op onvruchtbaarheid neemt toe met de leeftijd. Tot het achtentwin tigste jaar blijft het vrij stabiel. Daarna neemt de kans op on vruchtbaarheid toe. Vooral na het drieëndertigste jaar. Van de vrouwen die rond hun vijfender tigste besluiten dat ze een kind willen, krijgt een kwart vrucht baarheidsproblemen. Dat bete kent dus dat ze er rekening mee moeten houden dat het langer dan een jaar duurt voor ze zwan ger raken." „En uit de cijfers blijkt nou juist dat déze groep groeit. Op welke leeftijd beginnen vrouwen aan kinderen? Steeds vaker als ze 35 jaar of ouder zijn. In 1980 was dat nog één procent. In 1985 drie procent. In 1990 zes procent. En in 1993 acht procent. Een spec taculaire stijging. En niets wijst er nu op dat die trend terug gaat buigen." Wat doen mensen als ze niet één-twee-drie zwanger worden? Wanneer worden ze ongerust? Wanneer gaan ze naar de huis arts? „Er lijkt een ongeschreven regel te bestaan: het eerste jaar heb je nog geen recht om je zorgen te maken, maar daarna mag je naar de huisarts. Een deel gaat veel vroeger, maar de meeste mensen gaan ongeveer na een jaar. Uit eindelijk gaat meer dan 85 pro cent van de vrouwen naar de dokter. De rest zoekt geen medi sche hulp. Omdat ze niet durven of omdat ze het niet nodig vin den." „Vóór mensen naar de huisarts gaan, proberen ze vaak zelf al iets aan de weet te komen over onvruchtbaarheid en er zelf iets aan te doen. Ze lezen er over in een boek of in de Libelle. Ze proberen de kans op zwanger schap te verhogen door op vruchtbare dagen te vrijen. Als dat allemaal niet helpt, gaan ze naar de huisarts. Voor advies en onderzoek." „We hebben onderzocht wat de huisarts dan doet. Ik geef de top-3. Bovenaan staat het advies om een temperatuurcurve bij te. houden, zodat de vrouw weet öf en wannéér ze ovuleert, en zo kan bepalen wat de beste dagen zijn om te vrijen. Op de tweede plaats staat inwendig onderzoek bij de vrouw. En op de derde plaats zaadonderzoek bij de man." „Opvallend is verder dat zeven procent van de huisartsen zelf met hormoonbehandeling be gint. Zéven procent. Ik denk dat veel gynaecologen de wenkbrau wen fronsen als ze dat horen." „De huisarts verwijst meestal niet meteen naar een specialist. Eerst moet even bekeken worden of de temperatuurmethode werkt verder zetten. Zónder dat er echt sprake is van een besluit om dat stapje te zetten. Dat is juist een van de belangrijkste conclusies van het onderzoek: voor de meeste mensen met vruchtbaar heidsproblemen is het zó van zelfsprekend om medische hulp in te roepen, dat er geen sprake is van een echt besluit. Dat doen en of er iets uit een onderzoek komt. Maar als een zwanger schap uitblijft, dan stuurt de huisarts vrouwen door. Gemid deld gebeurt dat na een half jaar." Nemen mensen vooraf een be sluit hoe ver ze willen gaan met onderzoeken en ingrepen? Zeg gen ze bijvoorbeeld: 'we willen wel kinderen, maar een reageer buisbaby hoeven we niet, want in vitro fertilisatie gaat ons te ver'. „Nee, het is meestal een proces waarin mensen steeds een stapje Dr. Evert Ketting: 'Onvruchtbaarheid zou je ook als een ziekte moeten beschouwen'. foto t. van zwam schappelijk besloten. Al is het vaak wel de vrouw die het initia tief neemt." „Het is een proces. Ook een 'proces van toenemende angst. Want hoe langer het duurt om zwanger te raken, hoe groter de kans dat het helemaal niet lukt. En dat is voor veel vrouwen een drama. Daar worstelen ze echt mee. Dat maakt ze ongelukkig. Veel vrouwen die ongewenst kinderloos gebleven zijn, zeggen: 'dit is het ergste dat me in mijn leven overkomen is'. Slechts een paar procent lijkt redelijk laco niek te reageren." Vinden mensen het moeilijker om te aanvaarden dat ze geen kinderen kunnen krijgen, nu er steeds meer medische mogelijk heden zijn? „Dit onderzoek geeft daar geen antwoord op, maar het lijkt me wel plausibel. Door de medische mogelijkheden kan een steeds grotere groep geholpen worden. Twee van de drie vrouwen met vruchtbaarheidsproblemen krij gen uiteindelijk toch kinderen. Dat is positief. Maar de andere kant van de medaille is dat de vrouwen die niét geholpen kun nen worden, zich daardoor mis schien nog ongelukkiger voelen: 'waarom kan nou juist ik niet geholpen worden?'" ze gewoon. Wat dat betreft is het met onvruchtbaarheid net als met een ziekte. Als je ziek bent, ga je naar de dokter om onder zocht en geholpen te worden. Als je niet zwanger raakt, ga je ook naar de dokter om onderzocht en behandeld te worden. De enige vraag is: doen we het nu al of moeten we nog een maand wachten?" „Mensen praten er wel over. Gaan we naar de dokter? Probe ren we IVF? In meer dan de helft van de gevallen hebben mannen en vrouwen dat echt gemeen- „Daar staat weer tegenover mensen zonder kinderen woordig niet meer zo'n ,ïi stigma hebben. Vroeger vrouwen die geen kinderen b den per definitie zielig. Vriiun ge kinderloosheid bestond Tegenwoordig is dat anders zijn de meeste mensen M kinderen vrijwillig kinder Daardoor worden mensen der kinderen ook anders b< ken. Dat heeft als voordeel j mensen die onvrijwillig kin, loos zijn óók niet meer zo r» wekkend bekeken worden zijn niet meer zichtbaar zielij „Toch is een grote gr0ep echt te spreken over de houè van de sociale omgeving. M«, reageren vaak bot en met weii gevoel. Onvruchtbaarheid vaak ook nog onbespreekba Terwijl de betrokkenen juist L hoefte hebben aan emotie» ondersteuning. Lichamelijk h nen ze de onderzoeken en behandeling wel aan, maar»» telijk hebben ze het er moeilj mee. Steeds weer die spannir zou het deze keer nou eindelj wel lukken? Geestelijk drukt! zwaar: de emotionele belast van de medische behandelin» het idee uiteindelijk toch onv» willig kinderloos te blijven C geven die ernst vind ik dat onvruchtbaarheid als een ziek op zou kunnen vatten." De meeste mensen willen in eerste plaats een biologisch kind. Als dat niet lijkt te lék wanneer gaan ze dan denk aan adoptie of andere altemi ven? „De eerste jaren denken ze da niet aan. Ze richten zich t» maal op het krijgen van i eigen kind. Pas als het na b jaar nog steeds niet gelukt nemen ze adoptie voor het et in overweging. Niet meer 4 dat. Pas na drie of vier j: het zwaard van Damocles dichterbij komt en het niet lij dat ze óóit eigen kinderen li gen, dan gaan ze echt na over alternatieven als adoptie, „Een aantal mannen en vrout probeert het eerst nog metalti natieve geneeskunde, maar dat ook niet zinvol blijkt, vra ze zich af: 'wat doen we met: leven als we geen kinderen ka nen krijgen?' Dat is dus een opt die eigenlijk nooit een echteke ze is. De eerste keus is kinderen. Maar als dat zei de modernste medische lijkheden niet lukt, dan moei ze wel iets anders. Een niea opleiding? Hard gaan aan de carrière? Een kind ado teren? Uiteindelijk kiest vijfpi cent voor adoptie.". Den Haag (anp) - Voor ruim 200.000 leerlingen in het voortgezet onderwijs begint maandag het finale gezwoeg met alle spanningen en zenu wen van dien: de centrale eindexamens. Niet alleen in de Nederlandse klaslokalen zal worden geblokt, ook in de VN-enclaves in Bosnië, op de Italiaanse vliegbasis Villaf- ranca en op vier oorlogssche pen buigen jonge landgeno ten zich over de examenopga ven. Mavo-scholieren die eindexamen doen in tekenen en handvaardig heid en havisten met muziek in hun vakkenpakket, bijten maan dagochtend klokslag negen uur het spits af. Voor alle vwo-scho- lieren staat op dat tijdstip met een een verplicht hoofdvak op het programma, namelijk Neder lands. De veertien havo- en twee vwo-leerlingen die Fries in hun pakket hebben, sluiten woens- dag 31 mei de rij. In het examenjaar 1995 wordt uiteraard geschiedenis geëxami neerd, maar ook „geschreven": voor het eerst worden er - op het hoogste vbo/mavo niveau - cen trale examens Turks en Arabisch afgenomen. Dat gebeurt op de zelfde wijze als de moderne vreemde talen. Aan het examen Turks doen 169 scholieren mee, voor Arabisch hebben zich 76 leerlingen opgegeven. De kandi daten hebben allemaal een Turk se of Arabische achtergrond. Er bestaan vooralsnog geen plan nen om deze talen ook op havo en vwo als eindexamenvak aan te bieden. Mavo-leerlingen vormen onder het totaal aantal kandidaten zo als altijd de grootste groep: 61.500. In het havo gaan zo'n 49.000 scholieren op voor hun eindexamen, in het vwo zijn dat er 36.500. Het voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) telt 34.000 eindexamenkandidaten. Het to tale aantal eindexamenkandida ten is ten opzichte van vorig jaar vrijwel gelijk gebleven. Ruim 3000 kandidaten doen het zogenoemde staatsexamen in een of meerdere vakken. Ze hebben zich hiervoor individueel aange meld omdat ze niet het reguliere dagonderwijs volgen. Dat exa men is mogelijk voor de meeste mavo-, havo- en vwo-vakken. Uitgezonderd zijn alleen teke nen, muziek, handenarbeid en textiele werkvormen. Het staats examen bestaat uit een schrifte lijk examen, dat exact hetzelfde is als het centrale schoolexamen en op hetzelfde tijdstip wordt afgenomen. De schoolonderzoe ken zijn in het staatsexamen vervangen door een mondeling. De herkansingen hebben dit jaar plaats op dinsdag 20 juni. Kan didaten mogen in één vak een herkansing doen. Voor het twee de achtereenvolgende jaar geldt deze herkansing voor alle kandi daten, ook de geslaagde. Die kunnen op die manier een hoger cijfer scoren, zodat ze bijvoor beeld meer kansen hebben bij de loting voor een studie. Voor scholieren die door ziekte of an dere zwaarwegende omstandig heden zowel het centrale eind examen als de herkansing mis sen, is er in augustus een derde gelegenheid om examen te doen. Welgeteld 22 kandidaten leggen hun examen in een of meerdere vakken in het buitenland af. Voor het merendeel zijn het staatsexamens. Regel is dat de examens gelijktijdig plaatsvin den met die in Nederland. Soms betekent dit dat 'buitenlandse' kandidaten hun examen wegens tijdsverschil met Nederland 's avonds of zelfs 's nachts moeten afleggen. Bij de Nederlandse VN-troepen in Zepa en Srebrenica in het voormalig Joegoslavië doen twee kandidaten mavo- en vier vwo- examen. Het luchtmachtperso- neel op de Italiaanse basis Villa- franea telt één mavo-kandidaat onder de gelederen. Ook aan boord van vier marineschepen worden examens afgelegd. Ne derlanders in den vreemde die niet in dienst zijn van Defensie, leggen hun examen doorgaans af op ambassades of consulaten, waarbij diplomatiek personeel toeziet op een correcte gang van zaken. Dit jaar gebeurt dat in Tel Aviv, Singapore en New York. Scholieren met klachten over bijvoorbeeld tochtige examenlo kalen, geluidsoverlast, te moei lijke opgaven en snurkende lera ren kunnen weer terecht bij de eindexamenklachtenlijn van het Laks, het Landelijk Aktie Komi- tee Scholieren. De ren bedroeg het aantal klach gemiddeld zo'n 1200. He! lierencomité houdt contact» de onderwijsinspectie, die to ziet op het correct afnemen: de examens, en de Centrale Ei mencommissie Vaststelling gaven, die de normering va: stelt. Op dagen van examens meerkeuzevragen zijn de jnis antwoorden al 's avonds negen uur op Teletekst te zii Als extra service aan kandièl: en docenten is op Teletekst» het examenrooster te zien. Dal handig, want het is in het vei! den wel voorgekomen dat la ren een rooster van het W jaar uitdeelden. Verder wor onder meer vermeld of er aa passingen in de correctievof schriften van kracht zijn. Via' index op pagina 820 is teziem welke Teletekstpagina de ei meninformatie te vinden is. De meeste kandidaten horen dinsdag 13 juni of de vlag kan. Twee dagen lang, gisteren be gonnen, vandaag voortgezet, bezint het CDA zich op de toekomst van de christen-de mocratie. Een zwaar inhoude lijk symposium. Aan de voora vond ervan lukte het de nieuwe partijvoorzitter, Hans Helgers, opvallend in het nieuws te ko men. Niet, zoals men zou mo gen verwachten, met een in houdelijk verhaal. Nee, het nieuws dat de Volkskrant giste rochtend uit het vandaag gepu bliceerde interview met Helgers uitlichtte, heeft betrekking op het te voeren personeelsbeleid in de toekomst. Hoe verzint iemand het om een discussie over de inhoudelijke koers, nog voordat ze goed en wel is begonnen, te belasten met een zo gevoelig vraagstuk als de gewenste zittingsduur van CDA-volksvertegenwoor- digers en -bestuurders? Er is weinig fantasie voor nodig om te raden wat het meest bespro ken onderwerp zal zijn in de wandelgangen van het - overi gens grotendeels besloten - symposium. Niet de inhoudelij ke koers van het CDA, dat is wel zeker. Voor kamerleden, senatoren, raadsleden, wethouders, sta tenleden en gedeputeerden van het CDA is het, als het aan Helgers ligt, na twaalf jaar over en uit. Protestanten moeten plaats maken voor katholieken, vrouwen voor mannen, boven- veertigers voor jongeren, inwo ners van tien provincies voor vertegenwoordigers uit Overijs sel, Friesland en Limburg. Elke vier jaar, roept Helgers enthou siast uit, moeten er 1500 nieu we CDA-vertegenwoordigers komen. Het is om een aantal redenen op z'n minst onhandig dat de CDA-voorzitter deze gedach- tenspinsels nu aan de open baarheid toevertrouwt. Het moment is buitengewoon onge lukkig gekozen - zie boven - en vindt ook geen enkele recht vaardiging in de tijd. Voorlopig is kandidaatstelling niet aan de orde. De raadsfracties en de kamerfractie zitten er goed en wel pas een jaar, de statenfrac ties een maand of twee en de nieuwe senaatsfractie wordt binnen twee weken gekozen. Bovendien heeft Helgers geen enkele lering getrokken uit de discussie die over hetzelfde on derwerp drie jaar geleden in het CDA woedde. Toen werd eenzelfde idee van een commis sie onder leiding van oud-mi nister De Koning - zelf overi gens meer dan twintig jaar on afgebroken volksvertegenwoor- iger en minister - in alle gele dingen van het CDA naar de prullemand verwezen. Zozeer concentreerde de kritiek zich op dat ene punt: drie zit tingstermijnen is genoeg, dat vergeten werd hoeveel waarde volle voorstellen in de rest van het rapport werden gedaan. Het is onbegrijpelijk dat Hel gers niet voortbouwt op wat er in dat rapport te lezen valt over het gewenste profiel, de recru- tering en selectie, de instroom, doorstroom en uitstroom van politici. Nee, als een nieuwe bezem veegt Helgers het oude vuil naar binnen. Hij rakelt, zonder dat daar enige reden voor is, een oude dicussie op. Moeten politieke partijen dan niet voor doorstroming zorgen? Moeten ze dan niet vernieuwen, ook in de personele sfeer? Wel zeker. Maar elk automatisme dat steunt op leeftijd of zit tingsduur is daarbij uit den boze. In de oude ARP gold voor (adspirant-)kamerleden de re gel dat iemand, die in de ko mende zittingsperiode 65 jaar zou worden, niet gekandideerd kon worden. Daarmee werd de kandidatuur van alle boven 61-jarigen uitgesloten. Bij het onstaan van het CDA werd die regel niet meteen op geheven. Integendeel, er gingen stemmen op haar ook in het CDA toe te passen. Maar onder meer het furieuze verzet van de ouderenbonden tegen deze vorm van leeftijdsdiscriminatie - waarvan bijvoorbeeld een al om gerespecteerde ras-parle mentariër als Schakel in 1981 op 64-jarige leeftijd het slacht offer werd - voorkwam dat. In 1992, na het verschijnen van het rapport-De Koning, haalde Schakel in het dagblad Trouw nog even zijn gram. In één woord vatte hij zijn oordeel over het idee om gerijpte parle mentariërs na drie termijnen aan de dijk te zetten samen: 'zelfverminking'. Van het CDA wel te verstaan, niet van de parlementariërs. Zelfvermin king omdat het in de visie van Schakel tenminste twee perio den van vier jaar vereist om tot een gerijpt parlementariër uit te groeien. Daarna nog maar één periode mogen volmaken was volgens Schakel desïnves- tering. „De fractie zou dan nog slechts één ronde de volle vruchten van de arbeid en er varing van een 'afgestudeerde' collega plukken." Heeft Helgers van deze opmer kingen van Schakel en van vele ,andere steekhoudende reacties op het voorstel van De Koning geen kennis genomen of niets geleerd? Was het niet diezelfde Helgers die kort voor zijn aan treden zei niet het type Rotten berg, de flamboyante voorzitter van de PvdA, te willen zijn? Welnu, bij de wijze waarop Rottenberg de vernieuwing van de PvdA-fractie heeft doorge voerd, zijn kritische kantteke ningen te maken. Maar in elk geval is daar de doorstroming niet bereikt langs de gemakke lijke weg van 'lang-zitten (valt vaak samen met: te oud) is wegwezen'. Het beoordelen van kwaliteiten van Kamerleden is een moeilij ke zaak. Ik heb kamerleden gekend voor wie ik, afgaande op hun zichtbare en hoorbare werk in de Kamer, weinig stui vers over had. Maar diezelfde kamerleden werden in hun re gio wel op handen gedragen omdat zij dicht bij hun kiezers stonden, voor mensen in hun regio een soort ombudsfunctie in 'Den Haag' vervulden en altijd aanspreekbaar waren voor gewone kiezers. De zittingsduur laten fungeren als volautomatische valbijl is ondoordacht. Er zijn kamerle den die het niet zouden verdie nen om zelfs maar één termijn vol te maken, er zijn er die het om hun kwaliteiten verdienen een levenlang parlementariër te zijn. Die scheiding aan te bren gen is een kwestie van eerlijke beoordeling, waarvoor allerlei goede methodes voor handen zijn. Pijnloos zal het nooit hele maal verlopen, maar wie daar voor op de vlucht gaat, is niet geschikt voor een leidinggeven de functie in de partij. Ook bij een ander punt van Helgers' plannen past een kant tekening. Door zijn uitspraken over de ondervertegenwoordi ging van katholieke CDA'ers in de Kamerfractie blaast hij het vuurtje van de bloedgroep™' discussie aan. De vraag is dat verstandig is. Een p voorzitter is er voor de partij. Hij moet zich bekw in het ook intern boven partijen te staan. Door zrt sterk te identificeren roet deel van de partij - me'n het Brabantse en Limburg» deel - versterkt Helgers stellingen. En juist dat CDA, waarin de verschillen» mening over de koers toe meer en meer manifest wor missen als kiespijn. De vraag wie in de volg periode het CDA niet mee vertegenwoordigen, 's se. dair. De allerbelangrijk vraag is welke koers de vertegenwoordigers gaaJ-el dragen. Wanneer dievraas mede onder leiding van binnen niet al te lange t duidelijk wordt beantwo één termijn als voorzit" veel. - nen Haag (anp) - Het kabine te optimistisch over de te ve ten banengroei als gevolg van breiding van de luchthaven ]j0l. De uitspraak van minist ers van Economische Zaken expansie van het vliegveld arbeidsplaatsen oplevert, h recht. Een groei met ongeveer 20.000 1 een reëler schatting. Dat staal vertrouwelijk rapport van Co voor de Rijksuitgaven. De nota steld op verzoek van de Tweede is i spr; -mili Voo li Van onze Haagse redactie Den Haag - Er is geen door Nederlandse VN- vië. Dat heeft minister ten weten. Hij maakte de resultaten bekend van een onderzoek dat ingesteld is na berichten in de media ovei misdragingen van Nederlands' Bosnië-gangers. Het onderzoek is tussen mei uitgevoerd door plaatselijk' commandanten. Die hebben niet alleen Nederlandse militairen maar ook plaatselijke bewoners leden van humanitaire organisa ties zoals Artsen Zonder Grenzen en de VN-vluchtelingen-organi- satie ondervraagd. De onderzoe kers hebben geen enkele oogge tuige kunnen vinden voor moge lijke wandaden. Ook is door de Van onze verslaggever Maasbracht - Een aantal Neder landse schippers heeft een groo Nederlands vaarbewijs gekregei op vertoon van Duitse vaarpa- tenten, die ze via een nepexamei en vervalste vaarboekjes hebber gekregen. Over de omvang ervar is nog niets bekend. Ook is noj niet duidelijk of die schipper: hun Nederlands vaarbewij: kwijtraken. Voor dit feit zijn intussen al dril schippers uit Maasbracht aange houden en verhoord. Dat blijk uit het onderzoek van de Neder landse en Duitse politie naar di fraudezaak. Het politietean heeft een lijst met in totaal 21S namen van Nederlandse schip pers, die op dezelfde manier ge fraudeerd zouden hebben. De fraude-affaire onder schip pers breidt zich hiermee uit. Eer der deze week werd al bekent dat enkele honderden Neder landse en Duitse schippers ge fraudeerd zouden hebben mei zgn. patenten, vaarvergunninger voor Duitse rivieren. Zij kregei die patenten door in Hamburj een nepexamen af te leggen er daar ook vervalste vaarboekjes ti krijgen. Die patenten vormdei vervolgens het bewijs van vak manschap om ook in Nederlanc het vaarbewijs te krijgen. DE REGERINGSPARTIJEN zijn meidstijdenwet. De laatste h zou moeten zijn van de werk vakbonden. Door de druk van raad voortaan dit onderwerp t ue keuze typeert deze tijd. De üggedrongen. De minister c ™een verbindend te verklaren trüu contributies voor de mee 'ekbaar zijn, is het offer van de er geworden - waarna Hare l\ 'eenvallen van de samenlevi Juen merkwaardige manier vakbeweging in de hoek van o aanj'enwoordi9ers te drukkei «n de werknemers in de bed 9 rs in de ondernemingsraad. ririii! een keU2e- die op termi m te schaden. De organi: lanit; procent naar verhoudii h>n! teit van de ondernemii VflT6 van de vertegenwoordii Wi^op. veronderstelde kwalitr non2! niet eens ter beschi ting eens te wensen over i aenfndieI1 is de relatie directi aenwoord'gers een geV0elig oi *an h relatie, die von-0r'|eden. En in veel Natin rrfnde reorganisaties den n L Zlin er 00k heel wat een t °«- wer|<en. Maar een Het «f HP net zo sterk alsc van rif !i- .beter geweest al: tie hf dicties waren gebleve kunnonj611 op afstand nuchte ke kef n- hun organisatie Defels,ver9aren- Peratfof ,andse vakbonden tegen I ner9ens anders Qoph worden stapje voc ginaenl-i? de Par,ementari vakhli h"' ^an ^unnen ^kbonden rechteloos de als n in voo ze zi en

de Stem | 1995 | | pagina 2