3 Nieuwe regels voor subsidies ieeltijd ïgen in recht Breda IDDAG is ver weg fusie gemeenten pakt goed uit voor Aardenburgse basisscholen Gemeente Terneuzen wil af van ongelijke behandeling instellingen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Concours hippique pony's paarden De Zwinruiters Gemeente lcrnGUZCÏl IS trimbaan F1JKCF en Oostburgse locatie ROC officieel open Vandaag bewolkt, morgen opklaringen I 6 mei tekende jng in de praktijk ZEELAND Drie ton boete foor knoeien met afvalwatercijfers Telefoonstoring bij De Honte Reconstructie straat Zaamslag met een SIEMENS S3 GSM-telefoon gerrit He jonge axel Onstuimig Radarcontrole Ruit vernield Kat gewond Kop-staartbotsing Tuin-versieringen weggehaald Automobilist onder invloed Oostburg Axel ZONDAG 14 MEI A.S. x 80 EN HOGESCHOOL WEST-BRABANT J 9.45 uur jarige gramma's: Bedrijfseconomie: en Controller, en Informatica, Economie: Communicatie en p Management, Economie en Recht: Management en eleid. i p onze verslaggever cliiis/Aardenbiirg - De basisscholen de voormalige gemeente Aarden- wé saanc er door de fusie met de Ijjieente Sluis op vooruit. n I blijkt uit een voorstel aan de ge- weenteraad om de extra gemeentelijke Voorzieningen voor de basisscholen ge- Ik te schakelen. 1 voormalige gemeenten waren er grote verschillen met betrekking tot de wijze waarom het schoolzwemmen, de gymnastieklessen en de kunstzinnige en culturele vorming waren georganiseerd. In de gemeente Sluis kregen de leerlin gen uit de groepen 3 en 4 zwemles in Oostburg. Allemaal betaald door de gemeente Aardenburg had sinds 1990 geen gulden meer over voor zwemon derwijs. De basisschool uit Eede liet zijn leerlingen nog wel zwemmen, maar betaalde dit uit eigen zak. Burgemeester en wethouders van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg staan nu op het standpunt dat alle scholen de mogelijkheid moeten krijgen om te gaan zwemmen. Toch zeker gelet op de waterrijke streek. De gemeente betaalt 8.700 gulden en er moet een eigen bijdrage komen van 50 gulden per leerling. In Sluis werden veel meer uren gymnas tiekonderwijs gegeven dan in Aarden burg. De gemeentelijk sportambtenaar van Sluis nam die taak op zich en dat betekende dat Sluis meer dan de helft van de kosten voor eigen rekening nam. De sportambtenaar gaat nu voortaan ook op de Aardenburgse scholen wer ken. Tenslotte is er de kunstzinnige en cultu rele vorming. Voor het geven van voor stellingen gebruikten de beide voorma lige gemeenten het normbedrag van ruim 6 gulden per leerling. Sluis voegde daar echter nog eens 2.500 gulden aan toe voor de drie scholen in die gemeen ten. Om nu alle scholen gelijk te behan delen komt er een bedrag van 500 gulden per jaar voor alle scholen in de nieuwe gemeente. De kwestie komt dinsdag 16 mei aan de orde in de commissie financiën en alge mene zaken. Die vergadert om 19.00 uur in het stadskantoor in Sluis. mAr i brochure en stuur deze aan: bant, avond HEAO Breda "itwoordnummer 13000 astzegel is niet nodig) Van onze verslaggever lemeuzen - De Terneuzense instellingen die met be roepskrachten werken en waarvan de subsidiëring niet is geregeld in bovengemeentelijk verband worden vanaf 1996 betaald volgens de richtlijnen voor gemeenschap pelijke regelingen. Burgemeester en wethouders willen daarmee bereiken dat alle instellingen die van Terneu- ren geld vangen op dezelfde manier worden behandeld. |n Terneuzen speelt al een paar nar het probleem dat bij instel den met beroepskrachten de salariskosten stijgen, maar de gemeentelijke subsidie gelijk blijft. Een situatie die is ont staan toen destijds de Oriënta- tienota welzijn werd vastgesteld. Het gaat met name om De Stich- I ting Welzijn, de Openbare Bibli otheek, de VW en het Toeris- fah Bureau Zeeuws-Vlaande- I a Voor het Algemeen Maat- I schappelijk Werk en de stichting I Kinderopvang gelden weer an- I iere regels. Beden voor B en W E m zich af te vragen of een I helder gemeentelijk beleid niet is gediend met een uniforme han- I delwijze in alle subsidierelaties. nHet blijven hanteren van ver skillende handelwijzen in in- dentieke situatie is volgens B en ff in strijd met de geest en de j letter van de Algemene Wet Be stuursrecht. Bovendien worden I de activiteiten van de organisa- I hes steeds meer onder druk ge- lOGESCHOOL fEST BRABANT zet, omdat er steeds meer geld moet naar de salarispost. Zo heeft de openbare bibliotheek tot nu toe met veel kunst- en vliegwerk een kwalitatief goed niveau weten te handhaven, maar deze organisatie laat weten dat de grens nu wel bereikt is. Op een gegeven moment houdt de efficiëntieverbetering en toe passing van het profijtbeginsel op. De Terneuzense gemeenteraad onderschreef begin dit jaar de zogenaamde VZG-richtlijnen voor gemeenschappelijke rege lingen waaraan Zeeuwse ge meenten meedoen. In dat sys teem worden de gemeentelijke bijdragen gekoppeld aan de rijk suitgaven voor het gemeente fonds en het provinciefonds. B en W willen nu voor de vijf genoemde instellingen ook deze VZG-richtlijnen hanteren. Voor volgend jaar betekent dit dat alle vijf de instellingen er finan cieel licht op vooruit gaan. i september 1995 beginnen met 3O-Verpleegkunde? Dat kan! woensdag 31 mei organiseert de Sector lezondheidszorgonderwijs, van 14.00 tot p.00 uur, een open middag. Dan kun je [formatie krijgen over en je inschrijven voor i opleidingen HBO-Verpleegkunde voltijd/regulier HBO-Verpleegkunde voltijd/vrijstellingen Het adres: ector Gezondheidszorgonderwijs, Iverbeetenstraat 42,3812 XL Breda, (telefoon 076-250700. l(Buslijn 4/5, halte Dr Struyckenplein). taonze paardesportmedewerker Nieuwvliet - Het voorjaarsconcours van de landelijke rijver- i eniging en ponyclub De Zwinruiters uit Nieuwvliet, begonnen als een kringwedstrijd waar alleen de B-klassers welkom waren, is nu uitgegroeid tot een compleet concours hippique voor paarden en pony's. Nu komen in Nieuwvliet alle klassen aan het vertrek. G 31 MEI Voorlichtingsavond 17 mei 1995 Informatie over de opleidingen, de cursus, carrière- en beroepsperspectieven en de mogelijkheid tot het voeren van gesprekken met docenten. Wanneer? 17 mei 1995 Waar? Hogeschool Holland, Spirea 3, Dordrecht Hoe laat? 19.00 - 20.30 uur Wij zijn gemakkelijk bereikbaar per trein, auto en fiets. Voor informatie en aanmelding Bel: 078 - 174511, of vul de bon in. Ja, ik wil graag informatie over. Naam: Adres: I Postcode Plaats: m/v Telefoon: Deze bon opsturen naar Hogeschool Holland, 13-5001 I 3317JP Dordrecht hogeschool U^t®-*»10"1 Hogeschool Holland, Wildcnborch 6,1112 XB DiemOi Met zo'n tweehonderd deelne mers-ruim veertig combinaties van het organiserende De Zwin- niiters- in de dressuur, van wie er negentig aan de tweede dres- suurproef deelnemen en tachtig springruiters, kan men zaterdag 13 mei in Nieuwvliet-Bad aan de I Baanpoldersedijk zo'n 350 starts vernachten. Middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft de 45-jarige M>, voormalig directeur van champignonverwerkingsbe- 'ji in Yerseke, veroordeeld tot boete van drie ton. 'egen wie een boete was st van een half miljoen met maast twaalf maanden voor- waardelijk, stond twee weken Wen terecht op beschuldiging het op grote schaal knoeien W afvalwatercijfers. Het wa- werd zo benadeeld voor -g van anderhalf miljoen Wen. be 51-jarige A.V., die gedurende jaar mede-directeur was van Ie bedrijf, kreeg een boe- 'ogd van duizend gulden van de geëiste vijfdui- ®tóer van justitie mr. De Lan- Prek in zijn requisitoir van factor-tien-zaak', waarbij 'waterschap vanaf 1982 om tuin werd geleid door het iselmatig opgeven van slechts 4nkti 6 VM werhehjke pro- tend. Bijna twintig deelnemers, en dat is opvallend hoog, in de hoogste dressuurklasse, waarvan acht combinaties in de Z2-klasse. Hierin moeten de Zeeuws- Vlaamse deelneemsters, Carla Haak met Zsuzsa en Nicole Vaes met Bagatelle van de Oranjerui- ters en Sylvia Steurrijs met Boli via van De Zwinruiters, het ne men tegen de winnaars van vori ge week in Hansweert. Zoals Mieke en Eppo Roovers met He- reno, maar ook Ina Nijssen met Fellow van Zuid-Beveland. Zo groot als de rubriek dressuur in de hoogste klasse is, zo klein is het aantal in de Z-klasse springen volgens het program ma. Drie in het Z- en één in het ZZ-springen. Dit zijn Mare Broodman met Mister Ed van De Zwinruiters, Han Wattel met Cyriel van Oranjezon, Piet Huige met Geraldine van De Weelrui- ters en voor het ZZ is dat Bart Bomeré met Kadaphi JH van de Zwinruiters. Het programma ziet er als volgt uit: 09.00 uur eerste proef dres suur en B-springen paarden; 10.00 uur parcours verkennen B- en L-pony's, B-springen pony's met barrage, L-springen pony's met barrage; 12.00 uur parcours verkennen L-paarden, L-sprin- gen paarden met barrage, ge volgd door een pauze; 13.35 uur parcours verkennen L- en Z-po- ny's; 14.00 uur tweede proef dressuur, M- en Z-springen po ny's met barrage, parcours ver kennen M- en Z-paarden, M- en Z-springen paarden en barrage; 16.30 uur prijsuitreiking mid- dagdressuur. Van onze correspondent Terneuzen - Wethouder van sportzaken P.C. Hamelinck nam gistermiddag in het sportpark Oude Vaart de trimbaan als eerste in ge bruik. Samen met M. Wester-' laken, directielid van Dow Chemical bv gooide hij een rugbybal over en weer. De trimbaan is een geschenk van Dow Benelux aan de gemeente Terneuzen. Vorig jaar konden de Dow-medewerkers tijdens de fa miliedag al kennismaken met de trimbaan die meer weg heeft van een stormbaan. Leden van de rugbyclub, een onderafdeling van de personeelsvereniging van Dow, hebben de baan eigenhan dig in elkaar geknutseld. Omdat ze het zonde vonden van het vele werk om de baan af te breken nam men contact op met de afdeling sportzaken van de ge meente Terneuzen met de vraag of de gemeente de baan wilde aanvaarden. De trimbaan bestaat uit hinder nissen zoals horden, touwslinge- ren, tijgerbaan, slalomloop en een helling. De baan is voor iedereen toegankelijk. Voor de leden van de rugbyclub had de wethouder nog een sporthand- doek. Terneuzen - Het streekzieken huis De Honte is donderdagmid dag enkele uren lang telefonisch niet bereikbaar geweest in ver band met een storing in de eigen telefooncentrale. De vrijwillige brandweer van de gemeente Terneuzen heeft het ziekenhuis uit de problemen ge holpen door een verbindings- commandowagen in te zetten. Van onze verslaggever Zaamslag - De plannen zijn klaar voor de uitvoering van de verdere reconstructie van de Axelsestraat in Zaamslag. In deze derde fase wordt het gedeelte Molenstraat-Brouwe rijstraat in één keer uitgevoerd. Er is voor die aanpak gekozen om de bewoners van de zuidelij ke wijk maar eenmaal te hoeven confronteren met de overlast door het afsluiten van de weg. Het werk omvat het vervangen van de bestaande klinkerverhar ding door asfalt, de herinrich ting van de aanwezige parkeer- strook, het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen en het vernieuwen van de riolering. Het karwei kost 360.000 gulden en de gemeenteraad wordt ge vraagd dat geld beschikbaar te stellen. (ADVERTENTIE) bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen..., Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Het onderkomen zit vastgeplakt aan de Prins Willem Alexander- school, een school voor speciaal onderwijs. Door terugloop van het aantal leerlingen kwam er ruimte vrij. Ruimte die het ROC hard nodig had. Hiervoor was het namelijk sinds 1985 gehuis vest in de Sehouwburgstraat in Oostburg. Een locatie die op een gegeven moment hard aan ver bouwing toe was. De gemeente Oostburg had echter andere plannen met de Schouw burgstraat. Daar worden in de toekomst aanleunwoningen ge bouwd. In de Schouwburgstraat zaten ook het SJC en de Stichting Welzijn voor Ouderen gehuis vest. De gemeente Oostburg heeft nog geprobeerd om de drie Stichtingen onder een dak te krijgen. Dat gelukte helaas niet. De SJC en de SWO zitten nu in de Volderstraat. De Oostburgse loco-burgemees ter C. Bolijn-Hertzberger ont hulde als openingshandeling gis teren het logo van het ROC en stond ook nog even bij deze geschiedenis stil. „We hebben eerst naar een gezamenlijke lo catie gekeken, maar de tijd drong. Voor de mlk-school hier naast was het afstoten van de lokalen een aderlating. Zij heb ben echter nu vreemde inwonen- den en ik hoop dat het in de toekomst goed zal gaan." Ook Toine Huijsmans, sectordi recteur basiseducatie en vorming van het ROC Westerschelde liep de ontstaansgeschienis nog even door. Vanaf 1980, toen nog Stichting Alfabetiseringsproject West Zeeuws Vlaanderen naar Stichting Basiseducatie W.Z.V1. naar een fusie in 1991 tot St. basiseducatie en Vormings en Ontwikkelingswerk Z. VI. tot de uitenidelijke fusie tot ROC Wes terschelde in 1993. „Voor Zeeuwse begrippen is er een mammoetorganisatie ont staan, waarin tal van onderwijs vormen aanwezig zijn zoals basi seducatie, vormingswerk, Vavo (avondschool), mts, meao, mdgo en bbo. Vervolgens nog het ROC contract, dat onderwijs op maat verzorgt." Huijsmans roemt de samenwerking met de gemeente Oostburg om tot een oplossing te komen voor de huisvesting. De genodigden werden vervol gens rondgeleid door onder an dere Jeanne Lammens, coördina trice voor de regio West- Zeeuws-Vlaanderen. Het onder komen bestaat uit drie lokalen, waarvan in een lokaal computer- onderwijs gegeven wordt. De voormalige klaslokalen zijn op nieuw in de verf gezet en er zijn de nodige aanpassingen verricht. Wethouder Hamelinck (links) bekijkt samen met Dow-directielid Westerlaken de zojuist door hen geopende trimbaan. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De Oostburgse loco-burgemeester C. Bolijn-Hertzberger onthult het logo van het ROC. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Oostburg - Het ROC Wester schelde (Regionaal Opleidin gen Centrum voor Zeeuws- Vlaanderen) heeft gisteren in Oostburg een nieuwe locatie geopend aan de Stadhouder slaan. Per week worden 150 tot 200 deelnemers verwacht. Vandaag hebben we de derde zogenaamde IJsheiligendag; vandaag is de naamdag van Sint-Servatius, morgen komt Sint-Bonifaas aan de beurt en die heeft de naam toch al voor iets beter weer te zorgen. Vorige week luchtig gekleed bij 25 graden, nu vandaag nauwelijks 10 graden bij een gure noord- noordwestelijke wind die aan de kust stormachtig is. Kortom een nauwelijks verholen najaarsdag! Dat alles hebben we te danken aan een lagedrukgebied dat met een grote boog van Engeland, via Noord-Spanje en Frankrijk naar ons is gestroomd. Hoewel de kern van dit gebied nu bij de grens tussen Duitsland en Tsjechië ligt, delen wij volop in de malaise. Nu kan zich vandaag in onze provincie een vreemd verschijnsel voordoen, de kans dat onze kuststrook droog blijft, is groot maar het oostelijk deel van onze provincie kan volop regen over zich heen krijgen. Morgen is de situatie redelijk anders, vandaag absoluut geen zon, morgen wél opklaringen, toch wel enkele buien. Pas maandag wordt een redelijke dag met hogere temperaturen, dan leven we onder een hogedrukgebied, de wind is dan zuid-west en voert warmere lucht aan. Maar op de Atlantische Oceaan ontwikkelt zich een depressie en storingen daarvan gaan ons dinsdag bereiken, met hogere temperaturen én regen! Dit alles meer gedetailleerd luidt als vogt: vandaag omstuimig weer, wind noordnoordwest 7 tot 8 Beaufort, volop buien (aan de kust veel minder), maximum 10 graden, komende nacht 8 graden. Morgen wind noordnoordwest 5 tot 6 Beaufort, maxi mum 11 graden, 's nachts 7 graden, veel minder buien en grote kans op forse opklaringen. Maandag vrijwel droog, wind zuidwest 2 tot 3 Beaufort maximum 13 graden, 's nachts 4 graden. Dinsdag steeds meer bewolking gevolgd later op de dag door regen, wind zuid- 4 tot 5 Beaufort, maximum 16 graden, 's nachts 5 graden. Vanaf woensdag en de rest van de week wisselend bewolkt en opklaringen, weinig regen, overdag 16 tot 18 graden, 's nachts 10 tot 11 graden. Hoe was het weer in april? Het regende 82 mm, vorig jaar 70 mm, normaal is 52 mm. De zon scheen 151 uur, vorig jaar 145 uur en normaal is 148 uur. Het werd gemiddeld 9.1 graad, vorig jaar precies 8 graden en normaal is 8.5 graad. Hoe was het weer vorig jaar op 13 april? Het regende niet, de zon scheen vier uur, overdag was het 17.2 graden en 's nachts 9.8! De extreme temperaturen sinds 1900 op 13 april! In 1945 was het 30.2 graden! In 1927 was het in de nacht van 12 op 13 april 0.9 graden. De weerspreuken: 'Jezus aan het hout, heeft het in mei soms koud' en 'Is mei nat, dan volgt juni een zonnig én droog pad'. Hoek - De politie in Zeeuws- Vlaanderen hield gistermor gen in samenwerking met rijkswaterstaat op rijksweg N61 bij Hoek een radarcontro le. Gecontroleerd werden tus sen 09.00 en 11.45 uur in to taal 1029 voertuigen. Daarvan reden 48 bestuurders harder dan de maximum toegestane snelheid van 80 kilometer per uur en krijgen een proces-ver- baal. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 118 kilometer per uur. Hulst - Gisternacht omstreeks twee uur werd een ruit ver nield van een winkel aan de Houtmarkt te Hulst. Voor de 50-jarige eigenaar van de win kel, die aangifte deed bij de politie in Hulst, een schade post van ongeveer 2500 gul den. Sas van Gent - Donderdaga vond werd aan de Irenestraat te Sas van Gent een door een kogel getroffen kat eigendom van een Sas gezin aangetrof fen. Het zwaar gewonde dier is ter plaatse door een dieren arts uit zijn lijden bevrijd. Terneuzen - Bij een kop- staartbotsing op de Roosevelt- laan in Terneuzen werden gis termorgen twee personen auto's flink beschadigd. Nie mand liep daarbij enig letsel op. Het ongeval gebeurde doordat een 20-jarige automo bilist uit Terneuzen te laat bemerkte dat een voor hem rijdende auto bestuurd door een man uit Hulst zijn voer tuig afremde en reed er ach terop. Terneuzen - Gisternacht zijn bij twee aan de Willem Alexanderlaan in Terneuzen wonende families tuinorna- menten ontvreemd, het betreft een Griekse pilaar en een vrouwenbeeld, tot een waarde van ongeveer driehonderd gul den. Terneuzen - De brigade Ter neuzen van de Koninklijke marechaussee heet gisternacht een 38-jarige in België wonen de Marokkaan aangehouden. De man werd verdacht van het rijden onder invloed en was bovendien veroordeeld tot een rijontzegging in Nederland. In overleg met de officier van justitie in Middelburg is zijn BMW-personenauto in beslag genomen. CONCERT - Om acht uur be gint vanavond in de r.k.-kerk in Oostburg een concert van het Zeeuws-Vlaams Kamer koor. De entree bedraagt 10. FOTO - Fotoclub Axel houdt in de ING-bank in Oostburg een expositie van bijzondere foto's. De foto's hangen er in de maanden mei en juni. EXPOSITIE - In de waterto ren aan de Kinderdijk in Axel is vandaag van half tien tot vijf uur een expositie van de werkgroep beeldende kunst. Er zijn werken te zien van vijf kunstenaars. (ADVERTENTIE) VOOR ZEER LAGE PRIJZEN!!! Eendaagse tentoonstelling van prachtige doeken in Noorddijk 3 te Cadzand Meer dan 400 schilderijen, zowel klassiek als modern. Een grote keuze aan: landschap pen, zeegezichten, bloemen, stads gezichten, stillevens maar ook vele kleurrijke abstracte werken. van 12.00 tot 18.00 uur l

de Stem | 1995 | | pagina 23