DE STEM lieer meldingen seksueel geweld umnsrm Arbeidsbureau nu officieel grensverleggend 'Veiliger Westerschelde raag plannen gemeenten niet blokkeren' Glashandel ST IN GLAS Kritiek van PvdA-statenfractie op Zéeuwse verkeerscampagne R'i'neuzeii loopt mogelijk subsidie monumenten mis Nieuw gemeentewapen voor Sluis-Aardenburg iantal cliënten hulpverleners in provincie Zeeland stijgt explosief SGP bezorgd over toekomst van het Zeeuwse platteland Groen licht voor onderzoek milieu-effecten opslag bagger in de Koegorspolder huis, maar we \akker liggen' GEBRUIKTE FIETSEN: PROFIL KLAASSEN EBRUIK VAN DE SUBSIÜ 'Beter richten op specifieke doelgroep als jongeren' O Herdenking gesneuvelde Canadezen in Philippine Politie vindt vuurwapens bij huiszoeking in Terneuzen Boeren krijgen vergunning voor wateronttrekking I 995 Izij wil kijken. Dat geldt trom^ look voor kamerzoekers r 3 [meeste andere bureaus moetij [cliënten zelf naar een adres ss 1 len vaak is dat ook nog teS |met diverse anderen gecombl [neerd. Ik vind het dan ook ianl Imer dat de ConsumentenboJ [helemaal geen namen van hl I reaus heeft genoemd, iets dat normaal wel doen bij onderzo* I naar andere diensten en DrnrfJj 'ten." De Rots-Vast Groep "l I wacht dat huurbemiddeling v I gens hun formule toekomst h« I in Nederland. Daarom is een sDJ ciale franchiseformule ontwil keld. Dat wil zeggen dat plaat lijke ondernemers zelfstand hun bureau exploiteren overeeJ komstig de Rots-Vast formule I de loop van 1995 wordt verder! uitbreiding verwacht. zilt graag zekerheid op het i bouwtijd en ook nog 'ns een blecteerde Livingstone-aannemers |bt, bel Livingstone voor een [rol met eigentijdse ontwerpen in h 076 - 712 772. 9M8 5TB Giant Terrago van 1.145.-NU 575.- Meisjesfiets Altra 16 inch 150.- Meisjesfiets Batavus Flits 22 inch 225.- jjmesfiets Batavus Touring 3 versn. 225.- PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland hu 0nze verslaggeefster liijdelburg - Terwijl Rijkswater- 7iat onderzoekt hoe de Wester se veiliger gemaakt kan wor- m mogen gemeenten die in de ge- Jnzone liggen, niet geblokkeerd fjrden in hun plannenmakerij. t.| werd door diverse statenleden, ■onder Vogelaar van de WD en Van l van de RPF, gisteren tijdens de commissievergadering nadrukkelijk naar voren gebracht. Gedeputeerde Van Zwieten (VVD) kon hen geruststellen: „Het onderzoek naar wat er nou precies over de Westerschelde vaart en hoe ge vaarlijk dat is voor de gemeenten die daar het dichtst bij liggen, gaat drie jaar duren. Natuurlijk is het niet zo dat ont wikkelingen in die periode bevroren moeten worden. Maar daar waar ge meenten met nieuwe plannen bezig zijn, zoals in Breskens op de Schelde-oever bijvoorbeeld, zullen we wel proberen in overleg tot goede oplossingen te komen." Breskens is een van de gemeenten die volgens de meest recente studie naar de veiligheid van het Westerscheldegebied in de gevarenzone ligt. Bij een ontplof fing van een LPG-tanker of ontsnappend ammoniakgas bijvoorbeeld wordt het zogeheten Maximaal Toelaatbare Risico van Bressiaanders op bepaalde plekken overschreden. Hetzelfde geldt voor Vlis- singen en Hansweert. De provincie streeft naar oplossingen bij de bron van de onveiligheid: de schepen. Die moeten in eerste instantie veiliger gemaakt wor den. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan de verplichting een automatische blus-in- stallatie aan te brengen, maar ook aan het verbieden van het varen met gevaar lijke stoffen in de nacht. De provincie voelt er niks voor dat ge meenten bijvoorbeeld bouwvergunnin gen gaan weigeren om zo de inwoners te beschermen tegen de risico's van zee schepen die gevaarlijke stoffen vervoe ren. Statenlid Vermeulen (PvdA) pleitte erïoor de voorgenomen verdieping van de Westerschelde 'in het onderzoek mee te nemen'. „Wat is ertegen als je je toch al beraadt over veiligheid, de effecten van verdieping meteen probeert vast te stellen." Volgens Van Zwieten is daar niets op te gen, zolang dat maar niet tot vertraging van de voortgang van het maatregelen- onderzoek van Rijkswaterstaat leidt. Ivenhout, Aann.bedr. Rijpert .V. Zevenbergen, Aann.bedr. Tielen Zn. Roosendaal, >r. Martens Zn. Bouwbedrijf B.V. erneuzen, Bouwbedr. Gebr. (mons B.V. Sluis, Bouwbedr. Fa. van Hoorickx HET HlXSi/ERK VAN DE BETERE AANNEMER 150-18772, 4538 AS TERNEUZEN 1 iviaay Eet arbeidsbureau beschikt nu over een opvallende 'transparantebooggevel. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE V» onze verslaggever Temeuzen - Het arbeidsbureau in Terneuzen is sedert gis termiddag - in zowel aanzicht als in werkwijze - officieel grensverleggend. Of beter: grensvervagend. Want een innige samenwerking met Belgische (lees: Vlaamse) zusterorgani saties moet leiden tot een nog betere arbeidsbemiddeling aan weerszijden van de grens. fótigingmanager E. ;Kerck- haert meldde gisteren bij de opening met gepaste trots dat in de computers van het ar beidsbureau in Terneuzen 5000 Belgische vacatures zijn opge slagen. En anderzijds gaan er ook vanuit Terneuzen Zeeuws- Vlaamse vacatures de grens over. Het gaat dan overigens met name om banen die, zoals dat in vakjargon heet, moeilijk vervulbaar zijn. Opvallend Settemin moet de fikse op- taapbeurt van het Terneuzense arbeidsbureau, inclusief een opvallende 'transparante' woggevel, gelijktijdig leiden »t een betere bemiddeling op arbeidsmarkt, voor zowel werkzoekende als werkgever, bde woorden van Kerckhaert: klantvriendelijk, met een win kelfunctie. Gelijkwaardig aan commerciële uitzendbureaus die, voorzitter K. Horstra van de Kamer van Koophandel wees daar nadrukkelijk op, doorgaans toch directer en sneller inspelen op de eisen van de werkgever. En die eisen ko men in het moderne bedrijfsle ven vooral neer op flexibele ar beid. Kwaliteit En dat, stelde voorzitter T. Westerveld van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) in Zeeland, tegen hogere kwaliteit en lagere kosten. „Want," zo waarschuwde hij alvorens als officiële openings handeling de vlag in top te hij sen, „Tijd voor zelfgenoeg zaamheid is er niet." »De nieuwe entree van het Terneuzense arbeidsbureau is sinds gisteren officieel open. in onze verslaggeefster '"Weiburg - De verkeers- tie 'Je wordt bedankt' 5'e algemeen van aard en zou Wr op specifieke doelgroe- als jongeren of alcoholge- rs gericht kunnen wor- l'lf mening van de staten- JVan de PvdA over de oensdag officieel gestarte actie bum Zeeuws"Vlaanderen het •ai verkeersslachtoffers te zolderen. J, indruk dat de campag- algemeen van aard is," zegt kersverse statenlid M. de (bekend van haar ferme de gemeenteraad „Er moet ge worden op welke plaatsen en binnen welke catego rie verkeersdeelnemers de meeste slachtoffers vallen. Zijn dat jon geren, of juist ouderen. Fietsers of automobilisten. Die groepen moet je verschillend benaderen. Nu is gekozen voor de slogan 'Je wordt bedankt' die kennelijk op twee manieren bedoeld is. Als vermaning voor degenen die on gelukken veroorzaken en als schouderklopje voor degenen die zich netjes aan de regels houden.-. Dat werkt volgens mij niet." In Zeeuws-Vlaanderen zijn deze week 120 bedank-borden ge plaatst met daarop de afbeelding van een dier achter het stuur. De borden dienen om hardrijders na te laten denken over hun ver keersgedrag. Daarnaast worden er extra controles gehouden waaraan naast politie ook de ma rechaussee meedoet. Die acties hebben volgens PvdA- statenfractie meer nut dan de campagne. „Voorlichting dient .slechts als ondersteuning van controle-acties. Hopelijk wordt die voorlichting geen vrijbrief voor de overheid om te laten zien 'dat je in ieder geval iets doet'." Politieman J. van Opdorp, coör dinator van de nieuwe campagne wil inhoudelijk niet op de kritiek reageren. Het volgende wil hij wel even kwijt. „Je ziet bij elke campagne dat er verschil van me ning is over de teksten en zo. Dat kan en dat mag. Wij als politie zijn in ieder geval zeer gemoti veerd om ermee aan de slag te gaan. Over het effect van de nieu we campagne wil ik uit piëteit voor de nabestaanden van ver keersslachtoffers niks zeggen. Dat ligt erg gevoelig. Bovendien is het een grillig fenomeen. Er is dit jaar tot nu toe een dodelijk verkeersslachtoffer geweest, ter wijl het jaarlijks gemiddelde op 22 ligt. Maar dat is geen reden voor optimisme." De Koster vroeg deze week in de commissie verkeer al aan gedeputeerde Hennekeij om een analyse van de ongevalsgegevens, maar die is volgens hem niet beschikbaar. t5'-;"oo9ef<^eerde< fn een 0 9 lZeO l- °nze verslaggever Jar2nnnn §emeente Terneuzen grijpt voor het lente moSe'Ük naast de subsidiepot van Monu- gemeentelijk meerjarenprogramma iatK;a, monumenten is vorig jaar namelijk te '01lde minister ingediend. 'or 1 juli gebeuren, maar de gemeente was net een dag te laat. Burgemeester en wethouders hebben te gen de afwijzing een bezwaarschrift ingediend. Dat heeft vorige maand geleid tot een hoorzitting. Een beslissing wordt op korte termijn verwacht. Dit jaar heeft de gemeente het huiswerk beter gedaan, want het meerjarenprogramma komt deze maand al in de gemeenteraad. Dat ziet er niet zoveel anders uit dan vorig jaar. De beschikbare rijkssubsidies zijn al tot 2001 vastge legd om restauraties mee te bekostigen die de afgelopen jaren zijn uitgevoerd. Het gaat om het Oude Raedthuijs, de korenmolen Eben Haëzer en de bibliotheek te Biervliet. Het restauratieplan voor de molen De Hatmonie in Bier vliet is op dit moment niet zover klaar dat men al met het karwei kan beginnen. In verband daarmee hebben B en W de geplande uitvoering ervan opgeschoven naar 1996. Voor datzelfde jaar staat ook de N.H. kerk te Biervliet op de rol. De daaropvolgende jaren komen twee boerderijen aan de Veerstraat en de Valweg te Zaamslag. Van onze verslaggeefster Middelburg - Het aantal slachtoffers van seksueel misbruik stijgt explosief in de provincie Zeeland. In 1994 meldden zich bijna vijf honderd nieuwe cliënten bij het Fiom in Middelburg. Het Fiom is een landelijke hulpverleningsor ganisatie met zestien bureaus verspreid over heel het land. Onder die nieuwe Fiom-klanten in Zeeland waren 206 slachtof fers van seksueel geweld. De rest van de mensen vroeg alleen om informatie. Het getal van 206 ligt 33 procent hoger dan in 1993. Vooral in de leeftijdscategorie 15-20 jaar nam het aantal hulp vragen toe, het Fiom spreekt van een verdubbeling. Deze cijfers staan in het jaarver slag over 1994 dat het landelijke bureau van Fiom gisteren we reldkundig maakte. De sterke groei van het aantal slachtoffers doet zich niet alleen in Zeeland voor maar in het hele land. Naast Zeeland laten ook de provincies Groningen (verdubbe ling) en 'Friesland (48 procent) een sterke stijging zien van het aantal hulpvragen. „Steeds meer jonge meiden vragen hulp bij in cestproblematiek en ook partners van seksueel misbruikte vrouwen doen een beroep op de Fiom- hulpverlening," zo staat in het verslag. Werkdruk De stijging leidt volgens het Fiom tot een 'onevenredige toename van de werkdruk. De provincie Zeeland trok vorig daarom al 24.000 gulden uit om de hoogste nood te lenigen. Maar ook voor dit jaar heeft het Fiom alweer ex tra geld gevraagd omdat de wachtlijsten zo geweldig groot zijn. De verantwoordelijke gedepu teerde Coppoolse (CDA) voelt daar weinig voor. Hij wil wel 'de knelpunten' onderzoeken. Vol gens hem vormen de hoge wacht lijsten en de enorme werkdruk van de Fiom-medewerkers een 'structureel probleem'. Een op lossing daarvoor moet volgens hem gezocht worden in samen werking met andere instellingen zoals bijvoorbeeld Riagg. Het Zeeuwse Fiom-bureau heeft samen met Riagg en het Psychia trisch ziekenhuis Zeeland al ge zamenlijke project opgezet: vrou wenhulpverlening en hulp aan partners. Door deze samenwer king wordt geprobeerd de zorg- op-maat te garanderen. Met het Provinciaal Steunpunt Buiten landers is een project voor al lochtone vrouwen gestart. Geble ken is dat dertien procent van'de slachtoffers uit buitenlandse vrouwen bestaat. Van onze correspondent Philippine - Zestig Canadese ve teranen herdenken zondag bij het Algonquin-monument in Philip pine hun kameraden die in de Tweede Wereldoorlog sneuvel- den. Vijf Canadese soldaten sneuvel den bij de bevrijding van het dorp tijdens gevechten bij de Isa- bellesluis. C, Barbé verwelkomt de veteranen om twaalf uur bij het monument. Hij is voorzitter van de vereniging tot behoud van de historie van Philippine. Ook burgemeester Van Rest zal daar zijn. Om kwart voor één is er een kranslegging. Naast de Canadese veteranen is Ian Mundell van de Canadese ambassade bij de plechtigheid. Kinderen van basisscholen De Werf en De Stelle uit Phillippine geven bloemen aan de bevrijders. Fanfare Sint Cecilia zorgt voor muziek. ZATERDAG 13 MEI 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - De gemeenteraad van de fusiegemeen te Sluis-Aardenburg krijgt deze maand de taak uit twee ontwerpen een nieuw gemeentewapen te kiezen. Al een jaar geleden ging een speciale werkgroep aan de slag om zich over die kwestie te bui gen. Dat resulteerde in januari van dit jaar in drie ontwerpen die vervolgens werden voorge legd aan de Hoge .Raad van Adel. Deze instantie liet echter wei nig heel van de'noeste arbeid. De-wapens vonden in de ogen van genoemde raad geen gena de. Met wat nuttige adviezen op zak ging de werkgroep op nieuw aan de slag. Dat heeft nu twee nieuwe ontwerpen opge leverd die, volgens burgemees ter en wethouders, beide recht doen aan de historische ele menten in het wapen van de beide vroegere gemeenten. Uit het advies van de Hoge Raad van Adel komt bovendien tot uitdrukking dat men opteert voor een plaatsing van de kroon van Sluis boven het nieuwe wapen en plaatsing van de klimmende leeuwen van Aardenburg naast het wapen. B en W hebben inmiddels hun voorkeur uitgesproken voor een ontwerp waarbij het wapen niet in twee helften is verdeeld. De vragen de gemeenteraad om die zienswijze te onderschrij ven. Overigens willen B en W de ou- de wapens van de verschillende kernen handhaven. Wat ze daar precies mee willen doen wordt nog verwoord in een apart voorstel aan de gemeen teraad. Statenfractie op de bres voor kleine dorpen Van onze verslaggeefster Middelburg - De SGP is bezorgd over het Zeeuwse platteland. De fractie sprong gisteren bij monde van statenlid G. Roeland op de bres voor de kleine dorpen. Roeland meende in het geactuali seerde Streekplan Zeeland een veranderde opstelling bij de pro vincie te bespeuren. Hij vroeg zich af of het zogeheten kleine- kemenbeleid soms is afgeschaft. „Wij zijn namelijk tegen sterkere groei van de grote steden ten kos te van de kleine dorpen," zo zei hij. Bijbouwen Gedeputeerde Van Zwieten van de WD antwoordde de veront ruste SGP'er dat plattelandsver nieuwing tegenwoordig meer in houdt dat alleen het bijbouwen van woningen in dorpen. „Dat heeft niet het beoogde effect,zei hij. „Want daarmee worden niet tegelijkertijd de voorzieningen op peil gehouden. En dat komt omdat mensen zich tegenwoordig steeds breder oriënteren. Wij moeten nadenken hoe we de geï soleerde groei kunnen ombuigen tot een meer geïntegreerde bena dering. Daarbij hoeft u niet bang te zijn dat de kleine dorpen het onderspit delven. Bij plattelands vernieuwing wordt zeer zeker re kening gehouden met de econo mische mogelijkheden van het platteland." Ingekomen stuk Het geactualiseerde streekplan stond overigens alleen als inge komen stuk op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening. Pas in augustus wordt er echt over gepraat, nadat gemeenten en andere betrokkenen er hun zegje over hebben gedaan. In septem ber wordt het streekplan dan door Provinciale Staten behan deld. Terneuzen - Zeven pistolen en revolvers met bijbehorende munitie heeft de Districts- Ondersteunings-Groep (DOG) gisteren in beslag genomen bij een huiszoeking aan de Lange Kerkstraat in Terneuzen. De hoofdbewoner van het pand is aangehouden. De huiszoeking werd gedaan op verzoek van de Belgische justitie. Er bestond verdenking dat vanuit het pand in verdovende middelen gehandeld werd. In het drugpand trof de politie verder 40 gram harddrugs, vijf tien gram softdrugs en tientallen xtc-pillen aan. Ook een busje traangas en een boksbeugel zijn in beslag genomen. De politie stelt samen met haar Belgische collega's een nader on derzoek in. Van onze verslaggeefster Middelburg - Dat Rijkswaterstaat 'om' is en nu ook de Koe gorspolder bij Terneuzen als beste plek voor een baggerdepot ziet, was voor de statencommissie milieu gistermiddag eerihele geruststelling. Rijkswaterstaat was namelijk heel de tijd van mening dat zo'n opslagplaats voor baggerspecie beter in het Sloegebied kon ge beuren. Diverse statenleden vroegen ge deputeerde Dek naar de stand van de onderhandelingen tussen provincie en Rijkswaterstaat. Hij zei daarop dat Rijkswaterstaat 'formeel om zal gaan'. „Daar hebben ze alleen nog wat tijd voor nodig." Voorwaarde Dek benadrukte dat het voor de locatiekeus van het baggerdepot heel belangrijk is dat alle neuzen dezelfde kant op staan. „Bagger is een groot probleem. Voor heel Nederland. Er kan alleen een op lossing komen als iedereen het met elkaar eens is. Dat is een har de vporwaarde." De gehele commissie adviseerde uiteindelijk positief over het voorstel om een zogeheten Milieu Effecten Rapportage voor de Koegorspolder te laten maken. Inrichting PvdA-statenlid Vermeulen vroeg nog om daarin meteen te kijken naar dé manier van opslaan: in een put of boven de grond. Maar daarvoor wordt een volgende MER opgesteld, gewijd aan de in richting van het depot. Als alles meezit, is er in 2001 ruimte voor vijftien miljoen kuub bagger in de Terneuzense Koe gorspolder. Tot die tijd wordt de baggerspecie op de Axelse Vlakte opgeslagen. Van onze verslaggeefster Middelburg - Alle Zeeuwse boerèn die nu een tijdelijke vergunning hebben om water aan de bodem te onttrekken, krijgen binnen twee tot drie jaar van de provincie een defi nitieve vergunning. Een jaar of vier geleden begon de provincie met het afgeven van die tijdelijke vergunningen omdat de waterontrekkingen formeel ge zien illegaal waren. Gedeputeer de Dek (CDA) vertelde gisteren tijdens de statencommissie mi lieu dat GS binnen afzienbare tijd Provinciale Staten een voor stel in die richting zal doen. Het verstrekken van die vergunnin gen kost extra tijd en dus man kracht. Maar daar staan dan weer leges-inkomsten tegenover. I

de Stem | 1995 | | pagina 19