DESTEM Het is wat, als je hier zit' jjobby Haarms., het 61-jarige Amsterdamse hart van Ajax Jacqueline Goormachtigh gaat op de 'Duitse toer' STUDEER NU LTV aCoDs Breda Electronics jbe auto telefoons nu vanaf 2e TREINREIZIGER 2,50. B „r/groothandel/dealer van geluid en communicatie systemen excl. BTW 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport l^n^qqt 1 [juf Chris van Nijnatten jjjsterdam - „Ik weet wel «nrustig plekje," zei Bob by Haarms in de hectische catacomben van De Meer. iar klaterde het goud van je Champions leagüe oor lovend. Iedereen wil nu iets van Ajax. Ook van 1) de assistent van Van Gaal. ffi staat voor zijn vierde Europa- - ';~ile met Ajax, de 25e ligt voor het grijpen. Oc hersteltrainer, zo noemt-ie ach weieens, liep langs gefluis- irde interviews, flitsende lam- b, draaiende camera's, een en- ;ele' microfoon. Hij graaide naar zijn sleutels, passeerde de kleed- umers, deed een hek open; het ,_J,Het Veld! Jletiswat, als je hier zit," zei de awige assistent. Van hem is be ad dat-ie gevoel voor hiërar chie heeft. Hij nam plaats waar normaal gesproken Louis van 3aal resideert. De visite mocht op zijn plek zitten. Dat is inder daad wat, maar ik moest hem be tonen ooit weieens met mijn mi serabele voetbaltalent de gras vóór ons te hebben onthei ligd. Met permissie, dat wel. out is inderdaad een rus- Vooral op een dinsdag- als het ook nog regent, ër een wedstrijd gespeeld werd, zo stak Haarms de ene met de andere sigaret aan. Kneep zijn toe en prevelde de namen van vergane glorie. Wees bij iede re naam (Sjakie, Vasco, Johan) «aar de zone die door de afge zwaaide vedettes bestreken was. Zelf was hij ooit rechtshalf. „Te- 'ig zou ik 'op zes' staan, ik was een ouderwetse rechts- vier 'juichmomenten', hij omschrijft ze ook als 'gaten in de licht' (van het springen), ver loopt het voetballeven van de 61- In 1947 mocht hij aadrieproefwedstrijden lid wor- in 1952 debuteerde hij in het eerste elftal, in 1967 be- Sinus Michels hem tot hulp-trainer en in 1987 haalde Johan Cruijff hem terug als assis tent. Clubliefde Terug? „Ik ben altijd lid'geble ven, ook toen ik in 1982 weg moest." Haarms geldt als een oer- Ajacied. Hij is het doorleefde, sentimentele Amsterdamse hart van de dub. Residu van clublief- deineen toch wel harde business. &t hem een antieke Griekse op en er is weinig fantasie voor nodig om dan in zijn kop het verdwenen Ajax-logo te herken- nen. Het antieke zinnebeeld, dat Tisloos plaats maakte voor de gestileerde strepen, die nu voor alle Ajax-parafernalia het taaie keurmerk betekenen. Jij is bijna vijftig jaar lid van «jax en viert volgend jaar zijn oberen jubileum als hulptrainer, maar in 1982 moest hij dus weg. praat Haarms niet graag Hij moest weg van Kurt moder, trainde daarna Aalsmeer volendam en kwam weer te- Wat was er aan de hand ge- West? Dan gaat een gesprek met ®^as"Ajacied zó; tegenstribbe- "Waarom moest je weg? was geen plaats meer voor als Ajacied accepteer je Hoe hoorde je het? 1 l! J8' 'n een radio-programma, lelie?™ he'me ter plekke ver~ ■Wie? Iemand van het bestuur." Wie dan? Bartels Lou Bartels, penningmeester." bediend iiileiïlde ver<fer van de pijn in Jöhart. Maar nooit, nooit had- emand beschadigd. Vijf jaar k7„itjaa'?e J°han Cruijff aan bestuur duidelijk dat terug moest komen. Hij om terug en ging gewoon ver- E "«"ddels heeft-ie elf hoofd- Bobby Haarms, de 'hersteltrainer', in actie op het veld. aanwijzingen. on '„„j- Hediend. Met de nadruk Mi» tencf' Want: "Ik ben een »e assistent." Van die 'ei™g genoten Michels, Ko on, Kraay sr., Ivic, CruSff TBeenhakker, De Mos, «een i'u fer en Van GaaL En dinosaJack RsynoTds, een fan Mi? voor, een 30nge Aiax- 4 u voor hem liep Haarms •Moth! nd a* ballen te rapen l baimngsveld aan de over eet ouderlijk huis. Haarms is precies zo oud Bobby Haarms: „Ik pak de jongens die terug moeten komen keihard aan. De oefeningen zijn op het randje.foto's louis van de vuurst als stadion De Meer. Hij woonde aan de Middenweg op nummer 390, naast waar nu Bar Meerzicht gevestigd is. Hij verhuist straks mee naar de Amsterdam Arena. Hij woont op vier minuten rijden van het oudé stadion. Het futu ristische nieuwe onderkomen ziet hij vanuit zijn huis met de- dag groeien. En ook daar wordt hij langzaam maar zeker weer een beetje trots op. De dug-out van Ajax is het ver zonken balkon waar vandaan Haarms de wereld om zich heen bekijkt. Vraag aan !hem van wie hij het meest houdt, van zijn vrouw en kinderen of van Ajax en hij kijkt je een beetje gek aan. Dat deed hij ook nu weer: „Zoiets mag je me niet vragen." Met zijn gezin gaat het goed. Vrouw Tilly en zoon Ruud bestieren vrij suc cesvol restaurant La Perche d'Or. Daar hebben ze hem niet nodig. Café Bobby Haarms in de Utrechtsestraat? Al jaren geleden inclusief de naam van de hand gedaan. Iets warms Hij werkt en leeft in De Meer, soms zevèn dagen in de week, meestal zes. Elke morgen om ne gen uur is hij er. „En elke dag weer voel ik van binnen iets warms als ik door de poort rijd. Er zijn mensen die me voor gek verklaren. Maar dat kan me niet schelen. Dat Ajax-gevoel laat me nooit meer los." Stefan Kovacs had eens geregeld dat Haarms hoofdtrainer kon worden bij Olympique Marseille en bij Racing Straatsburg. Hij mocht kiezen. De Ajacied sliep er een paar nachten niet van. Uit eindelijk gaf hij wijlen Jaap van Praag gelijk. Die had gezegd: „Bobby, jij blijft tot je 65e bij Ajax." De vader van voorzitter Michael had gelijk. In 1999 wordt-ie 65. „Haarms is belangrijk voor de se lectie van Ajax," heeft Louis van Gaal eens gezegd. „Hij begèleidt spelers die soms heel diep in de put hebben gezeten op weg naar hun rentree in het eerste elftal." De technisch directeur roemde het invoelingsvermogen van Haarms, die weet hoe een voet baller kan lijden. Want alleen ie mand die zich echt verdiept heeft in wat er in het hoofd van een topsporter allemaal omgaat, is in staat zo'n atleet goed te begelei den. Tegenwoordig assisteert Haarms tijdens de trainingen het duo Van Gaal/Van der Lem. „Niet als bal- lenjongen, nee, we hebben res pect voor elkaar." Eigenlijk 'brengt' hij geblesseerde Ajacie- den terug op niveau, nadat ze door de medische staf geheel of gedeeltelijk fit verklaard zijn. Maar er zijn nauwelijks fysiek gekwetsten in het rijk der goden zonen. Zijn ze wel geblesseerd, dan verlangen ze naar het mo ment dat Haarms hen onder han den neemt. „Ze zijn dan weer op weg naar waar ze horen," vertelde Haarms in zijn dug-out, terwijl hij ge dachteloos even aan het gras voelde. „Ik pak ze dan keihard aan. De oefeningen die ik geef,' zijn op het randje. Soms put ik ze uit, met medeweten van de medi sche mensen natuurlijk. Maar het moet, want ais ze bij mij geweest zijn, moeten ze klaar zijn voor nóg drie keiharde gevechten: het gevecht om weer bij de selectie te mogen komen, het gevecht om op de reservebank te mogen zitten en het gevecht om in de basisop stelling te mogen staan." Het werd hem al ontelbare keren gevraagd; Bobby, maak eens een vergelijking tussen toen en nu. Vooral buitenlandse verslagge vers vroegen het hem, de vaste Ajax-vorsers weten inmiddels al lang beter. Haarms zal nooit in dividuele vergelijkingen maken. „Zoiets kan weieens negatief uit pakken voor deze of gene, daar waak ik voor. Ik kan hooguit de elftallen vergelijken." De eerste Europa-Cup-I-finale, op 25 mei 1969 in Madrid tegen AC Milan (4-1 voor Milan), was een 'kansloze affaire', gaf hij toe. „Michels was nog maar net bezig van hobbyspelers echte profs te maken. We kregen aan pak slaag. Die Italianen waren veel verder, veel uitgekookter. Twee jaar la ter, tegen Panathinaikos (Lon den, 2 juni 1971: 2-0), stond het echte Ajax er pas. Toen is het be gonnen, het Ajax-systeem, het schuiven met gelijkwaardige, overal inzetbare spelers. De 4-3- 3-opstelling, ja. Dat is echt een door Michels weggezet systeem. Op basis daarvan hebben we daarna ook tegen Inter (Rotter dam, 31 mei 1972: 2-0) en Juven- 'tus (Belgrado, 30 mei 1973: 1-0) de Cup gewonnen. Alle mechai nismes waren erin geslepen. Nieuwe spelers werden Vlot inge past. Ajax was als een gesmeerde machine gaan voetballen. Fan tastisch was dat. Die, wedstrijd tegen Inter, daar bewaar ik een van mijn beste herinneringen aan. Die wedstrijd had alles, echt alles, een heldenwedstrijd. De mooiste finale." Over de vreemde relatie tussen Johan Cruijff en Ajax wilde Haarms niet zoveel kwijt. Dat is ADVERTENTIE Met de trein naar je moeder! Dat kan nü extra voordelig want elke tweede persoon mag op moederdag mee voor maar ƒ2,50'. Ongeacht de afstand of leeftijd! Hiervoor hoeft u alleen deze bon in te vullen en in te leveren bij het loket wanneer u uw tweede kaartje koopt. Indien u gebruik maakt van een verkoopautomaat (kies voor 2e kaartje code 7777) kunt u de bon aan de conducteur in de trein afgeven. Voor meer reisinformatie bel: OV-Reisinformatie 06 - 9292 (50 ct./min.). Dit aanbod is alleen geldig op 14 mei 1995 en in combinatie met elk ander geldig treinkaartje voor 12 jaar en ouder. Reizigers die tussen Dordrecht, Lage Zwaluwe en Breda reizen kunnen vertraging oplopen door werkzaamheden aan het spoor. Bij voorbaat onze excuses hiervoor. 2e persoon nu een van die onderwerpen waarmee je als Ajacied moet uit kijken. Daar had hij geen media training van Elsemieke Havenga voor nodig. „Ik vind het alleen jammer dat ik alleen in de kran ten of op de televisie.de mening van Johan meekrijg. Verder zeg ik er niks van. Ik heb een hele fij ne tijd met hem gehad en hij heeft me naar Ajax teruggehaald. Daar zal ik hem altijd dankbaar voor blijven." Dictaat Volgens Haarms heeft Van Gaal het door Michels uitgedachte sys teem, dat later door Cruijff werd getransformeerd tot een tech nisch/tactisch dictaat, waaraan alle leden en trainers door de he le club heen moeten voldoen, ver der verfijnd, uitgediept en aan de eisen van deze tijd aangepast. En nu, zo zei Haarms, heeft hij, net als in '71, '72 en '73 weer dat ene gevoel. Dat onoverwinnelijke ge voel. Het gevoel waarom Ajacie- den nog weieens voor arrogant worden versleten. „Ik noem het zelfbewustzijn, het bewust zijn van de capaciteiten van onze spe lers." Ajax-voorlichter David Endt heeft de mensen van zijn club on miskenbaar hun hersens gewas sen. Ajacieden zijn niet arrogant of blufferig, ze zijn zelfbewust," zei Endt een half jaar terug. Ie dereen papegaaide hem na. Be halve Haarms, die sprak altijd al in die termen. Hij is bepaald niet het toonbeeld van een arrogante Amsterdammer. Borreltje Na thuiswedstrijden staat hij al tijd op hetzelfde plekje in het donkerbruine spelershome. „Je kent dat wel, borreltje, borreltje. Dat heb ik dan even nodig, even ontspannen. Weet je dat ik ze nuwachtig ben voor elke wed strijd en voor elke training?" Is dat niet een beetje overdreven? Voor elke training? Waarom zou je? „Omdat iedere training bij Ajax iets speciaals is. Net als bij Michels schuilt achter elke trai ning van Van Gaal een specifieke gedachte. Er wordt nooit zomaar getraind. Daarom moet ik precies - weten wat elke dag de bedoeling is. Ik moet scherp zijn. Wij ver wachten dat onze spelers dag-in- dag-uit scherp zijn. Dan moeten de mensen voor de groep net zo scherp zijn." Zo'n beroepsopvatting heeft zo zijn gevaarlijke kantjes. Een klei ne drie jaar geleden stond hij in eens niet op zijn stekkie aan de bar bij de inmiddels gepensio neerde tante Sien. Waar was Bobby? Die lag in het ziekenhuis. Zijn Ajax-hart vertoonde enige haperingen. „Ik moest van club arts Piet van Bon naar het zie kenhuis, ik wilde zelf niet eens. Ajax moest thuis tegen Sparta! Ze sloegen me onmiddellijk in de boeien.,Kwam ik op intensive ca re te liggén. Het liep goed af. Toen hij aan de beterende hand was, ging hij naar beneden, naar de aula van het ziekenhuis. Daar zaten zijn gabbers uit het spelers home, onder wie VPRO-radio- verslaggever Klaas Vos en Remco Haanstra, de zoon van filmer Bert. „Maar zij niet alleen, ik ge loof wel een mannetje of hon derd." Cultfiguur En of hij het wilde of niet, Haarms werd een cultfiguur bij Ajax. Haanstra, Vos en consorten richtten een Bobby Haarms-fan- club op, die nu een kleine twee honderd leden telt. Mare Klein Essink, Bettine Vriesekoop en Paul van Vliet behoren tot dat ge zelschap. Eens per jaar wordt er een groot feest gegeven en er ver schijnt een clubblad: het Bob blad. „Hoefde allemaal niet per se van me hoor," zei Haarms, „maar het zegt wel iets over hoe mensen te gen je aankijken. Het doet me wel wat." Zoals de finale in Wenen hem ook weer iets zal doen, dacht hij. „Misschien wel de start van een nieuw Ajax-tijdperk, jongen." Want het zal er anders aan toe gaan dan bij de laatste kampioe nen-finale in Belgrado. De Aja cieden gooiden 22 jaar geleden de cup achteloos achter in de spe lersbus. De spelers van Juventus zagen het tafereel verbijsterd aan. Bij de familie Van Praag werd de trofee zelfs nog een tijdje als paraplubak gebruikt. Zo ge woon was het succes geworden. „Voor de meeste van onze spelers ligt dat anders. Die hebben bijna alles nog te winnen. Het is zo'n genot om daar bij te mogen zijn." ZATERDAG 13 MEI 1995 DEEL Jacqueline Goormachtigh: professionele trainingsaanpak.' i foto theo van zwam Rotterdamse al vroeg in bezit van WK-limiet Door Eddy van der Beek Rotterdam - Afgelopen weekeinde voldeed Jacqueline Goormachtigh als eerste Nederlandse atlete aan de WK-li miet. De discuswerpster gooide in Breda 60,28 meter, 28 centimeter verder dan de eis die recht geeft op deelname aan het mondiale toernooi dat in augustus in Gothenburg wordt gehouden. Na het teleurstellende EK van vorig jaar in Helsinki koos de Rotterdamse met Surinaams en Belgisch bloed in haar aderen voor een andere, professionele re trainingsaanpak. Samen met haar coach Patrick Homoet ging de 25-jarige atlete in de leer bij de Duitse toptrainer Bötcher. Een monoloog vanuit de kantine van de Rotterdamse Nenijto-baan. „In Breda had de speaker niet eens door dat ik de limiet voor het WK had gegooid. Typisch Nederland. Pas in tweede in stantie werd inderdaad omge roepen dat ik aan die limiet had voldaan. Maar ja, ik ben aan dat soort kneuterigheden inmiddels wel gewend geraakt. De kunst is om je er niet aan te storen, je eigen plan te blijven trekken." „Natuurlijk heb ik me de kri tiek na het EK van vorig jaar aangetrokken. Tenminste de kritiek van mensen uit mijn omgeving, die weten hoe ik in elkaar zit. Aan onzinverhalen van de buitenwacht heb ik niets. Ik train meer en harder dan ooit. Begin dit jaar heb ik met de Duitse selectie in Zuid- duitsland indoor getraind. In april ben ik met die selectie naar Amerika gegaan. In de buurt van Atlanta, kon ik al vast een beetje wennen Het was er lekker warm." „Herr Bötcher, de Duitse bond scoach, ziet het helemaal met mij zitten. Mijn trainer Patrick Homoet heeft in gesprekken met hem waardevolle informa tie gekregen. Die Duitsers wer- 'ken zo professioneel, zij beho ren op de werpnummers niet voor niets tot de wereldtop. Ik heb veel geld en moeite geïn vesteerd in die contacten met de Duitse selectie. Het klikt ge woon, ze zijn erg aardig voor me. In het verleden heb ik al eens stages gelopen in de voor malige DDR, daar zijn toen ook de eerste contacten ontstaan." „Herr Bötcher heeft me tips ge geven voor mijn draaitechniek en oefeningen samengesteld die mijn eindschot beter moeten laten verlopen. Ik noem het maar de Duitse techniek. Kost baar om met die Duitsers sa men te werken? Jazeker, ik ben al bijna door mijn jaarbudget heen, ha ha. Ach, ik kan het al lemaal nèt redden. Door steun van het NOCNSF en de Stich ting Rotterdam Topsport. Ik zou best nog wel wat sponsors kunnen gebruiken, maar ja, discuswerpen spreekt kenne lijk niet zo aan". „Waarom ik zoveel tijd in mijn sport steek? Omdat ik discus werpen fantastisch vind. Ko gelstoten doe ik bijna niet meer, heb ik min of meer laten schieten. Dit jaar hoop ik 62 meter te gooien, het liefst op de WK natuurlijk. In Gothenburg is mijn doel een plaats in de fi nale, volgend jaar in Atlanta hoop ik ook bij de laatste acht te zitten." „Nadat ik in 1989 derde was geworden op het jeugd-EK heeft de bond mij een beetje la ten vallen. Ik heb toen geen eerlijke kans gekregen om door te stoten naar de top. Nu geven ze jonge atletes, die tegen be paalde limieten aanzitten, sneller kansen om op interna tionale evenementen ervaring op te doen. Zo hoort het ook. Ik was steeds het slachtoffer van die waanzinnige limietenjacht voor de EK '90. in Split, de WK '91 in Tokyo en de Spelen van Barcelona. Steeds weer die te leurstellingen en ik zat er steeds zo dicht bij. Die gemiste kansen om toen ruime, interna tionale ervaring op te doen, hebben me een paar jaar ge kost. Jammer." „Beschouw mijn hechtere sa menwerking met die Duitsers maar als een nieuw begin. De WK in Gothenburg, de Olympi sche Spelen van Atlanta en Sydney zijn mijn hoofddoelen. Ik heb er, misschien nog duide lijker dan vroeger, voor geko zen om alles uit de kast te ha len. Als ik nu zou stoppen, zou den al die inspanningen ver spilde energie zijn geweest. Natuurlijk heb ik tijdens min dere perioden weieens gedacht: 'Bekijk het allemaal maar.' Toch ben ik doorgegaan. Voor mezelf en voor niemand an ders." „Mijn coach is nu vrijwel dage lijks bij mijn training aanwe zig. Vorig jaar was dat drie, hooguit vier keer per week. Ook in het krachthonk is hij er bij. Dat geeft mij gewoon een prima gevoel. Het stimuleert en motiveert. Natuurlijk hebben we altijd gedacht dat we goed bezig waren, maar het kan al tijd nog beter. Ach, je hebt al tijd een bepaalde tijd nodig om te zoèken naar wat het beste voor jou is. Momenteel train i$ lekker en het halen van die li miet geeft me zelfvertrouwen. Een paar jaar geleden dacht ik: 'Als ik die zestig meter maar haal'. Nu zeg ik: 'Die zestig me ter is het begin voor verder.' Ja toch?" ADVERTENTIE Een jacht in de Mediterranée zie opleidingen/cursussen I

de Stem | 1995 | | pagina 11