ontslagen bij Fokker „Ik ben op zoek naar de juiste mix van rendement en risico. yeel yyiififlpf» Reuze-platform naar zee gesleept Chemie en olie drijven winst Shell op Wie met wie' meest gestelde vraag in luchtvaart .BA zette uitzendbureau onder reden voet dwars economie KORT A4 NLAND kort t ontvoerd' Hongkong lfmoord voor Oekraïne uig te halen atie Rusland herzien' ient produktie sarin tribunaal aan porno-netwerk isten in Frankrijk OËSTEM ECONOMIE A5 Hypotheken goedkoper hitse Lufthansa en gun" Scandinavische SAS gaan strategische alliantie aan Megacarriers naar passagiersaantal Beursgang Vendex levert miljard op Banken twijfelen aan nut meldpunt Britse bank kan Leeson niet verhoren Akzo: Geen heropening cao-overleg Principe-akkoord cao bij Hoechst Vakbeweging eist sociaal Europa BASF boekt 29 procent hogere omzet Pensioenfondsen Philips in de min 99 Een thuisbankier heeft dan vier mogelijkheden. DAG 12 MEI 1995 hebben in Zuid-Libanon een itie ontvoerd, aldus de Israëli- tionaris bevestigde dat Olleik ntkende dat hij een van hun moslimleiders ontvoerd in de Ron Arad, een luchtmachtpi- rd neergehaald. In mei vorig ibanese militieleider Mustafa ebben vastgehouden alvorens lutionaire Gardisten in Oost- Hezbollah, wordt door Israel t lot van de vliegenier. de politie van Hongkong en steerden tegen de deportatie ten minste 55 mensen gewond autoriteiten woensdag hadden nemen om hen op het vliegtuig nsen die gedeporteerd moeten aar een gevangenis overge- mese asielzoekers terugsturen 7 in Chinese handen overgaat, 'e nog in Hongkong verblijven^ acht en weigeren om met een ug te keren. gin van zijn proces wegens ver- eft de Berlijnse SPD-politicus p. Maandag zou in Berlijn na es tegen Thomas en zijn vrouw tot 1989 in het parlement van lid was van de commissie voor uari 1993 werd hij gearresteerd or de Stasi, de geheime politie rgtocht kwam Thomas op vrije een spionage-aanklacht inge- eveneens SPD-afgevaardigde t gisteren tijdens zijn staatsbe- ollar (bijna 1,1 miljard gulden) loofd. e' beslissing om het Oekraïnse en en riep de Oekraïners op om ische hervormingen vol te hou- westen zullen aan uw zijde blij- Koetsjma zei dat de Oekraine enigde Staten en de rest van de vorm te geven en zich voor de heeft een originele manier ge- e bereiken. Toen de man merkte egveld Fiumicino zou aankomen halen, belde hij met zijn autote- de aanwezigheid van een bom in cht, slaagde de politie er echter ieme telefoontje na te gaan. Op d de Napolitaan onmiddellijk gens het slaan van vals alarm. net op tijd om nog mee te kun- waar heeft hij zijn doel dus be er waarschijnlijk een fikse scha- luchtvaartmaatschappij op hem Congres moet de betrekkingen rzien nu de top tussen presiden- slukking is uitgelopen'. Dat zegt n de Senaat, Bob Dole. oor wat het ceremonieel betreft, esultaten aangaat. Hij zei teleur- ou niet heeft weten af te houden trale aan Iran, waarmee dat land ontwikkelen. Ook betreurde hij ;boekt over de oorlog in Tsjetsje- ipanse sekte die ervan wordt ver metro van Tokyo te hebben ge roep sarin heeft gemaakt, het ze- uikt. Eerder hadden de autoritei- it de sekte daar met het gas op l. De Japanse politie houdt de t over het onderzoek.De politie de chemicus, de eerste van een lid d zijn bij het formuleren van aan- geheimzinnige leider, Shoko Asa- ff, de advocaat van de Bosnische 'erdacht van oorlogsmisdaden, zal ilavië-Tribunaal aanvechten. Dit ens een hoorzitting van het tribu- scheen donderdag voor de tweede Ie aanklacht tegen zijn cliënt niet dat een verdachte niet door twee worden berecht. Duitsland, waar orig jaar in München werd opge- ire tegen Tadic afgebroken en me 't gisteren een groots opgezet net- ische produkten produceerde voo in Nederland. ehouden. De politie heeft honae - liverse publikaties in beslag gen0^ n andere steden. Ook is video-op ur in beslag genomen tijdens raz enten meededen. franse Bretagne de doorzeefdel'1 isten-echtpaar. Ingrid en Hart ale activiteiten van neo-nazi s. werden twee dozen met d°cUI*' «treem-rechtse bewegingen aa g dig briefje bevestigd met de vraag aan de commissie voor de men logelijk liet het echtpaar die doz* lijk bedreigd," aldus een j°urainJS beiden in de vijftig, woonden VRIJDAG 12 MEI 1995 «onze verslaggever tterdam - Een spectaculai- verbetering in de chemie en L twintig procent hogere Lrijs hebben bij Shell de .It over het eerste kwartaal !rf23 procent opgestuwd tot «361 miljoen (£1.280 min). resultaten in de chemie na- In met £304 miljoen ofwel 543 lent toe tot £360 miljoen. iee tekent deze sector, „•ar de afgelopen jaren scherp lrd gesaneerd, voor tweederde de winststijgingen van het je concern. Vorig jaar kwam - Chemie net terug uit de zware verliezen, die de chemie- poot in de recessie van begin ja ren negentig leed. De divisie maakte toen een marginale winst van 56 miljoen. De aantrekken de economie heeft de vraag naar basis-chemicaliën dusdanig (ne gen procent) doen toenemen, dat de prijzen de pan uitrijzen. Vol gens Shell is de opbrengst per eenheid in Britse ponden zelfs met 49 procent gestegen. Dat cij fer wordt overigens enigszins vertekend door de lage koers van het pond. Shell durft niet te voor spellen of en hoelang deze 'ge zonde marktsituatie' zal aanhou den. De oliewinning verbeterde het resultaat met 174 miljoen ofwel 41 procent tot 599 mil joen. De prijs van een vat Brent steeg in vergelijking met de eer ste drie maanden van 1994 met 21 procent van bijna 14 tot 16,90. Dat is een verhoging van veertig dollarcent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Produktieonderbrekingen op de Noordzee en de vraag in Noord- Amerika lagen aan de prijsstij ging ten grondslag. Tegelijkertijd was de zachte winter oorzaak van een verslechtering van de marges in de verwerking. De raf finaderijen in zowel Europa als het Verre Oosten waren daar het slachtoffer van. De sector ver werking, zeetransport en ver koop moest een teruggang van 22 procent naar 370 miljoen toe staan. Voordelen in de valuta- handel vielen weg tegen hogere rentebetalingen en fsicale ver plichtingen. Per saldo kwam de totale bedrijfswinst inclusief voorraadresultaat zo 336 mil joen hoger uit op 1.280 miljoen. Shell publiceert de winst zowel in guldens als in Britse ponden. Omdat de gulden veel harder is dan het pond, valt de stijging in de Britse valuta veel hoger uit. De omzet steeg met twee procent tot 43 miljard, maar de omzet in ponden ging met elf procent omhoog naar 16,4 miljard. De winst zonder voorraadresultaat kwam uit op 3.361 miljoen 1.280 min), wat 23 procent (35 procent) hoger is dan in het eer ste kwartaal van 1994. Inclusief voorraadresultaat week het re sultaat nauwelijks af: een stij ging van 24 procent (36 procent) tot ƒ3.42 miljoen 1.273 min). Gecorrigeerd voor een buitenge wone bate van ƒ115 miljoen 44 min) kwam de groei vier pro cent lager uit. De beleggers rea geerden enthousiast op de winst stijging, die hoger uitviel dan verwacht. Het aandeel Konink lijke steeg met 2,60 naar 198,60. Amsterdam - De ingrijpende reorganisatie bij Fokker, die 1760 lanen kost, gaat met veel minder gedwongen ontslagen ge aaid dan aanvankelijk aangenomen. Zonder specifieke getal- •j te noemen gaat de Fokker-directie ervan uit dat het aantal honderden' lager uitkomt. jij de bekendmaking van de re- itie zei Fokker-topman I, van Schaik dat er veel ge- mgen ontslagen zouden val- i. Door de saneringen van de argaande jaren zou de rek er jddels flink uit zijn, waar tor de vliegtuigbouwer wel jaar dit harde wapen zou moeten jijpen, zo beweerde Van Schaik oen. 'okker heeft inmiddels met de een onderhandelingsre- ultaat bereikt over een sociaal ilandat in grote lijnen overeen- amtmet de regelingen die vorig aar zijn afgesproken. Toen het bedrijf ruim 1900 lecretaris G. Melchers van de Mrale Ondernemingsraad fijsterop dat de exacte invulling an het banenverlies nog afhangt an de situatie in de diverse Fok- sr-lokaties. Daar moeten de af- lelingsdirecteuren samen met de iverlegorganen (vakbonden en udernemingsraden) vaststellen ip welke manier de reorganisatie wordt ingevuld. Pas na 28 ooi gaan ontslagaanzeggingen de leuruit. Volgens Melchers zijn er tier factoren waardoor het aan- al gedwongen ontslagen binnen ieperken kan blijven. In de eer ste plaats is het natuurlijke ver loop de afgelopen maanden veel groter dan voorzien. Een aantal Fokker-medewerkers dat de bui al zag hangen, heeft afscheid van het bedrijf genomen en elders emplooi gevonden. Voorts dragen de vut-regeling en de in het sociaal plan afgespro ken regeling voor 55-plussers bij aan het voorkomen van 'harde' gedwongen ontslagen. „De 55- plussers wacht weliswaar ook ge dwongen ontslag, maar dank zij de financiële regeling komt dat minder hard aan," aldus Mel chers. In de laatste plaats wijst hij op de gunstiger marktomstan digheden. Fokker heeft al aange kondigd de produktie met 8 pro cent op te voeren, onder meer door de forse order van Alitalia voor de bouw van vijftien toestel len. Opmerkelijk is dat de werkne mers bij Fokker de laatste tijd ook moet overwerken. De oor zaak hiervoor is niet het toegeno men werk, maar de situatie op de vestiging Ypenburg. Na de aan kondiging van Fokker in februari deze lokatie te sluiten werken de mensen daar nog maar mondjes maat. Dat leidt weer tot vertra gingen bij andere fabrieken, met name die in Papendrecht en op Schiphol Oost. Den Haag (anp) - Het College van Beroep voor het Bedrijfsle ren (CBB) neemt het het Centraal Bestuur voor de Arbeids- foorziening (CBA) bijzonder kwalijk dat het twee uitzendbu- sautjes op onheuse wijze de voet dwars heeft gezet. !tt ene bureau is Dolan Metaal uit Dongen, het andere is Pee- k bv in het Limburgse Oirlo. In it laatste geval verspeelt het TA een dwangsom van 1000 irdag indien het niet op korte lr®ijn een nieuwe beslissing temt over de eerder afgewezen ^zendvergunning. ibetDongense geval laat de be- tuursrechter niets heel van alle 'gumenten die het CBA heeft ingevoerd om Dolan een ver- 'g te weigeren. Dolan in voormalige Oostduitse Waalarbeiders. In de metaal- Mor was begin jaren negentig, ®n de stnjd tussen Dolan en het CBA losbarstte, een groot tekort aan gekwalficeerde arbeids krachten. Dolan heeft noodge dwongen zijn toevlucht moeten nemen tot onderaanneming om aan de vergunningplicht te ont snappen. Er is geen aanwijzing dat het zich niet zal houden aan eventuele beperkingen in een uit zendvergunning, zegt de rechter. Ook het verwijt van een slechte administratie en onvoldoende kredietwaardigheid slaat ner gens op. Dolan heeft altijd keurig belasting en sociale premies af gedragen. Het CBA moet nu bin nen 8 weken een nieuw besluit over de vergunning nemen. Een vloot van tien sleepboten heeft gisteren de Shell-Troll A de Noordzee bij Noorwegen opgetrokken. Dit boor- en produktieplat- form voor gas is met een lengte van 472 meter het grootste drijven de betonnen bouwwerk ter wereld. Na het boren van leidingen moet het vanaf 1996 30 miljard kubieke meter gas per jaar leveren. Daarmee voorziet het in tien procent van de Europese behoefte. Het bouwwerk moet zondag zijn plaats in het Troll-gasveld berei ken. Daar wordt het platform tot 30 m in de zeebodem verzonken. Shell is een van de acht partners bij de exploitatie van het Troll- gasveld. De bouwkosten van het platform bedragen f 7,5 miljard. Het gas loopt in de toekomst via Troll A door een leiding naar een verwer kingsfabriek op het Noorse vasteland, en van daaruit verder. Een molecuul gas doet er vier tot vijf dagen over om een fornuis in Duitsland of Nederland te bereiken. Het merendeel van de 30 mil jard kubieke meter gaat naar Duitsland en Frankrijk, andere afne mers zijn Oostenrijk, Spanje, België en Nederland. foto anp Amsterdam (anp) - De verlaging van de hypotheekrente door de Rabobank heeft navolging ge vonden. Gisteren maakten ABN Amro, ABP, Aegon, Postbank en Delta Lloyd eveneens een verla ging bekend. Dat gaat vandaag in. De verlaging bedraagt voor de meeste hypotheekvormen 0,4 procent, bij hypotheken met een langdurige rentevaste periode 0,2 of 0,3 procent. |°°r Willem Reijn °'m 'Wie doet het met "{i de meest gestelde ""Sin de luchtvaart. Giste- 1§ing een nieuwe hoofd zin. De Duitse Lufthansa «et Scandinavische SAS ™Perl januari 1996 inten- I,samenwerken. Zij preten- ®als combinatie straks de «ste aanbieder van lucht- j 'oer 'n Europa te zijn. .lediging van deze nieu- »i e alliantie gisteren Mm vo'gt °P de over at tussen Swissair en Sa- ilotpn o Vorige week werd ge il flat l?sair lost Air France loikelf0 P'Stkuis de handen °P 'e lossen"1 problemen allianties zijn het C el m de luchtvaart. ',cktTaart,UlenWf;rking hopen WonrH 1 tSC aPP')en koS" hSekn behalen. Dat geldt feg. ormen van samenwer- fervid kunnen maatschap- Sj |nf fi°bal alliances samen 5ntinentaal netwerk dal veel dichter is dan fa, n. ®en alleen moet vlie- ^arbiiti i aangeboden, betjUu de thu'shaven van le vi ,en airliners aanslui- v'uchten naar de eindbe- stemming vertrekken. Bovendien weten de maatschappijen samen een intensievere marketing te be reiken, omdat ze bij de partner meeliften op het 'vreemde' conti nent. Tot nog toe is de aandacht vooral gericht op transatlantische alli anties: KLM en Northwest, Bri tish Airways en USAir, Lufthan sa en United Airlines, Swissair en Delta. Ondanks vele schone intenties komen samenwerkingsverban den vaak ook niet van de grond. Na de aankondiging van Ameri can Airlines en Air France om sa men te werken, is weinig meer van deze mega-alliantie gehoord. Air France moest ook Sabena op geven. De voordelen op de tran satlantische routes waren zo groot, dat het Alcazar-project van KLM, Swissair, SAS en Aus trian struikelde op de kwestie of KLM dan wel Swissair zijn Ame rikaanse partner moest loslaten. Alcazar had een belangrijke stap moeten worden om de kleinere Europese maatschappijen een plaats te garanderen naast Bri tish Airways, Lufthansa en Air France. Deskundigen verwach ten dat de markt straks wordt be heerst door een handvol grote maatschappijen. Om te overleven als mega-carrier moet een lucht vaartmaatschappij voldoende groeien en omdat dat vaak niet op eigen kracht kan, moet er sa menwerking worden gevonden. „Als KLM hebben we altijd ge zegd dat we tien tot vijftien pro cent van de Europese markt moe ten hebben," zegt KLM-woord- 1. British Airways 22,7 min. 2. Lufthansa 16,2 3. American Airl. 14,3 4. Air France 12,6 5. United Airlines 10,9 6. KLM 9,9 7. SAS 9,3 8. Singapore Airl. 9,3 9. Cathay Pacific 8,6 10. Delta Air 8,2 11. Japaneese Airl. 8,2 12. Alitalia 8,0 13. Northwest 7,5 14. Swissair 7,0 15. Iberia 6,1 16. Thay Airways 5,9 17. Malaysian Airl. 5,6 18. Korean Airlines 5,4 19. Qantas 5,1 20. Continental Air 5,1 24. Sabena 3,7 26. Garuda 2,7 27. Austrian 2,6 Bron: IATA. Volgorde geba- seerd op aantallen internatio naal vervoerde passagiers. voerder H. Leyte. KLM heeft nu vijf procent. En duidelijk is dat KLM ondanks de forse groei zelf de doelstelling niet kan halen. Als combinatie zijn Swissair en Sabena met krap elf miljoen pas sagiers even groot als de KLM al leen. De omvang van deze allian tie hoeft voor de KLM geen be lemmering te zijn voor samen werking. Er is voldoende machts evenwicht. De alliantie van Lufthansa en SAS sluit die samenwerking na genoeg wel uit. Lufthansa is met 16 miljoen passagiers de tweede maatschappij ter wereld en SAS met 9,3 miljoen precies na KLM de zevende. Samen zijn de Duit sers en Scandinaviërs met dik 25 miljoen passagiers de grootste maatschappij ter wereld, nog ruim voor British Airways. De combinatie heeft zowel allianties naar de VS als naar het Verre Oosten, waar Lufthansa met Thai Air gaat opereren. In zo'n combinatie zou de KLM worden doodgedrukt. „SAS had weinig andere mogelijkheden. De maatschappij opereert toch bui ten het centrum van West-Euro pa en wist dat niet alleen voort zou kunnen," zegt prof. dr. H. Roos, hoogleraar luchtvaarteco nomie aan de Erasmus Universi teit Rotterdam. „Bovendien zijn deze maatschappijen redelijk complementair met hun bestem mingen in Oost-Europa. Eerlijk gezegd vind ik dat KLM op die nieuwe routes wat is achterge bleven." KLM tast voorzichtig af met wie ze in zee kan. Het bedrijf heeft een belang van 45 procent in het Britse Air UK, dat vanaf het ei landenrijk passagiers aanvoert voor de intercontinentaal vlie gende KLM-Jumbo's. Op vracht- gebied zijn er mondiale contrac ten met onder meer het Japanse JAL en Malaysian Airlines. Maar op Europees niveau is het stil. „Verder dan de reguliere contacten van 'iedereen praat met iedereen' gaan de besprekin gen momenteel niet," zegt KLM- woordvoerder Leyte. Veel keus is er nu niet. De Latijns-Europese maatschappijen Alitialia, Iberia en Air France moeten eerst hun miljardenverliezen saneren. En de kwaliteit moet op gelijk ni veau raken. Eerder wees professor Roos al eens op de aanvullende pakket ten die British Airways en KLM aanbieden, maar de eerdere be sprekingen liepen vast op de ver deling van de macht en op de ar rogante Britse houding. Leyte: „We hebben gezegd dat een con solidatieproces op gang zou ko men en dat is nu gebeurd. Maar het spel is nog niet gespeeld, al leen zijn nu een paar stukken verzet." Van onze redactie economie Amsterdam - De beursgang van Vendex International zal rond de 1 miljard opleveren: minimaal ƒ864 miljoen en maximaal 1,2 miljard. De introductiekoers van de aan delen zal tussen de 36 en de 40 gulden liggen. Er worden mi nimaal 24 miljoen en maxi maal 30 miljoen aandelen geïntroduceerd. Dat blijkt uit het voorlopig pros pectus voor de beursgang, dat gisteren is gepubliceerd. De ko mende twee weken kunnen insti tutionele beleggers aangeven hoeveel aandelen ze willen heb ben en tegen welke prijs. Na deze periode van 'bookbuilding' wordt bepaald hoeveel aandelen tegen welke prijs geïntroduceerd wor den. De exacte introductiekoers wordt maandag 29 mei bekend gemaakt. Tot 31 mei 12.00 uur kunnen particuliere beleggers in schrijven. Donderdag 1 juni vindt de toewijzing plaats en de zelfde dag, om half een 's mid dags, start de handel op de Am sterdamse effectenbeurs en de optiebeurs. Een week later wor den de aandelenpakketten afge rekend. De beursgang wordt verzorgd door een syndicaat onder leiding van ABN Amro en het Ameri kaanse effectenhuis Morgan Stanley. Van het syndicaat ma ken ook ING, Rabobank, Mee- sPierson, Kempen Co, Staal Bankiers en Van Lanschot deel uit. Het bankensyndicaat heeft ruim een maand na de beursgang de mogelijkheid om het aantal te in troduceren aandelen te verhogen met maximaal 15 procent. Deze zogeheten 'green shoe'-optie is volgens een woordvoerster van ABN Amro bedoeld om 'rust in de markt' te houden. Overigens gaat het bij de intro ductie niet om originele aande len, maar om certificaten daar van. Certificaathouders hebben geen stemrecht in een vergadering van aandeelhouders. De woordvoer ster van ABN Amro noemt dit 'een gewone beschermingscon structie'. Circa 50 miljoen aandelen blijven in handen van nazaten van de op richters van Vendex, vooral uit de families Vroom, Dreesman, Barge, Peek en Vehmeijer. Zij mogen tot een jaar na de beursin troductie hun aandelen niet ver kopen. Deze 'lock up' is bedoeld om te voorkomen dat de koers in deze periode inzakt. Circa 800 van de huidige aan deelhouders hebben gekozen voor verkoop van hun pakket. Zij kunnen dus rekenen op een op brengst van gemiddeld minstens 1 miljoen per persoon. Den Haag - De Nederlandse Vereniging van Banken twijfelt aan het nut van het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT). Volgens hun periodiek NVBulletin hebben de banken de indruk dat er onvoldoende met de meldingen wordt gedaan. De Centrale Recherche Informatie (CRI) is volgens de banken met slechts der tig nieuwe zaken gestart terwijl er 22.600 meldingen waren van ongebruikelijke transacties. De banken vragen zich af of het politie-apparaat wat betreft mankracht, vakkennis en prioriteit de meldingen van het MOT wel adequaat oppakt. De Wet Melding Ongebruikelijke transacties trad 1 februari vorig jaar in werking. De wet verplicht banken, verzekeraars en sinds kort ook casino's verdachte transacties te melden bij het meld punt. Londen - Het onderzoek door de Britse centrale bank naar de oorzaken van het debacle bij de Britse zakenbank Barings, wordt ernstig gehinderd doordat hoofdrolspeler Nick Leeson, die in Frankfurt gevangen zit, niet kan worden gehoord. De autoriteiten krijgen geen toegang tot de 28-jarige effectenhandelaar, die zijn bank via aankoop van indextermijnopties een miljardenverlies bezorgde. „We kunnen moeilijk het gevoel hebben alle hoeken en gaten te hebben afgezocht als we niet met één van de hoofdrol spelers hebben gesproken," aldus directeur Quinn van de Bank of England. Tot nu toe is Leeson buiten bereik van de Britten, aldus de bankdirecteur. Arnhem - - Akzo Nobel weigert opnieuw te onderhandelen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het chemieconcern (19.000 werknemers), zo heeft het bedrijf aan de Industriebond FNV laten weten. De vakbond is zeer teleurgesteld over het ant woord. De bond raadpleegt de komende weken de leden over de ontstane situatie. De leden van de Industriebond FNV keurden anderhalve week geleden het in april bereikte cao-akkoord af. De pijn zit hem in een tweedeling tussen werknemers. Voor slechts een deel van het personeel komen er experimenten met arbeids duurverkorting van 38 naar 36 uur. Voor hen blijven de loonsver hogingen uitermate beperkt. Werknemers in de volcontinu-dienst en hoger personeel kunnen echter niet korter gaan werken. Deze groepen krijgen in 1997 een loonsverhoging van 3,5 procent. Vlissingen - De vakbonden hebben een principe-akkoord bereikt met de directie van Hoechst Holland voor een cao voor een jaar. De hoofdlijnen zijn gisteren bekendgemaakt aan de leden in de vestigingen in Vlissingen en Weert. Bij Hoechst werken in totaal zo'n 1900 mensen. Het principe-akkoord omvat een loonsverho ging van 2 procent, ingaande per 1 mei 1995, en een verhoging van het maximum aan premiespaarloonregeling van 750 naar 1053 gulden. Vakbonden en directie gaan verder overleg voeren over flexibele pensioenregeling en leef tij dbewust sociaal beleid. Daarbij stre ven beide partijen naar invoering per 1 januari 1996. De huidige vut-regeling blijft in elk geval tot 1 juli 1996 overeind. Vakbon den en directie zijn verdere stimulering van deeltijdwerk over eengekomen. Brussel - De Europese Unie moet uitgroeien tot een sociale unie en mag niet blijven steken in een monetaire en economische ge meenschap. Er moet nu een beleid komen dat is gericht op het verwezenlijken van volledige werkgelegenheid. Alleen door de balans tussen de economische en de sociale aspecten van Europa te herstellen, kan de Europese Unie weer geloofwaardig worden voor de burgers. Dat heeft het Europees Verbond van Vakverenigingen gisteren op de derde dag van haar internationale conferentie in Brussel uit gesproken. J. van Dijk van het CNV zei dat tot nu toe de lidstaten van de EU de economische en monetaire doelstellingen juist aan grijpen om de sociale bescherming in Europa af te breken. Dat roept wantrouwen op bij de werknemers. Arnhem - BASF Nederland heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een omzetgroei behaald van 29 procent. De omzet kwam uit op 285,4 miljoen. Verwacht wordt dat de omzet dit jaar de 1 miljard zal overschrijden. Vorig jaar bedroeg de omzet 966 mil joen. Onder BASF Nederland vallen het bedrijf in Arnhem, het Arnhemse hoofdkantoor en de vestigingen in Rozenburg en Apel doorn. Het Duitse moederbedrijf noteerde in het eerste kwartaal een toename van de omzet met 14 procent tot 12,1 miljard DM. Het resultaat voor belastingen vloog 152 procent omhoog tot 880 miljoen DM. Het concern schrijft dat toe aan een stijgende afzet, kostenbesparingen en eerdere reorganisaties. Eindhoven - De Philips Pensioenfondsen hebben na drie jaren met uitstekende beleggingscijfers 1994 afgesloten met een nega tief resultaat van 4,1 procent. De omslag in het resultaat wordt in het jaarverslag toegeschreven aan minder gunstige marktomstan digheden die koersdalingen van aandelen en obligaties tot gevolg haddden. Door de verzwakking van de aandelenmarkten lever den de aandelenbeleggingen een negatief resultaat op. Door de scherpe rentestijging in het afgelopen jaar daalden ook de obliga- tiekoersen. In onroerend goed scoorden de pensioenfondsen beter met een positief resultaat van 5,7 procent, ongeveer gelijk aan het rendement in 1993. Vergeleken met andere grote pensioenfondsen scoorden de Philips Pensioenfondsen gemiddeld lager in 1994. ADVERTENTIE Natuurlijk, beleggen heeft het risico van koersschommelingen. Maar op de langere termijn, zo leert de ervaring, is beleggen een verstandige investering. En niet alleen vanwege het fiscale voordeel. Een thuisbankier heeft vier mogelijkheden: het Postbank Obligatiefonds, het Postbank Beleggingsfonds, het Postbank Aandelenfonds en het Postbank Vetmogensgroeifonds. Inleggen in onze vier beleggingsfondsen kan met een overschrijvingskaart uit uw giro- boekje trouwens al vanaf f50,-. De transactie kosten bedragen slechts 0,444. Wilt u meer weten, bel dan gratis 06-0400 of haal de brochure 'Beleggings- fondsen' op het postkantoor. POSTBANK Beleggen doe je gewoon bij de Postbank.

de Stem | 1995 | | pagina 5