De kruistocht van een strijdbare pitbull 6 Praten over ongeluk werkt helend D66 w risico 1 Nuis nog de stem -DE STEM- Zakelijke top DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Acht Mei Hulpverlening bij rampen is een groeiende industrie BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Ondanks toename aantal cliënten ziet Bureau Slachtofferhulp nog taboe op vragen van hulp dESTEM Eigen plan ziek Geen operaties meer voor transseksuele asielzoekers VRIJDAG 12 MEI 1995 Het pausbezoek aan België op 3 en 4 juni werpt schadu wen vooruit, die sterk doen denken aan het pausbezoek van 1985 aan ons land. Toen werd kort tevoren op het Haagse Malieveld door tien duizend katholieken een ma nifestatie gehouden om 'het andere gezicht van de kerk' te laten zien. Daaruit werd de Acht Mei Beweging (AMB) geboren. Nu wordt een week je voordat de paus in België arriveert, op 28 mei in Brussel door kritische katholieken een soortgelijke manifestatie op touw gezet. De organisatoren roepen er mee op tot vernieuwing en democratisering, tot eerbied voor de mensenrechten ook in de kerk en tot ruimte voor eigentijdse geloofsbeleving, waarin een grote inzet voor een rechtvaardige wereld zichtbaar wordt. De manifes tatie is ook een protest tegen het dogmatische beleid van de paus inzake geboorteregeling, echtscheiding, uitsluiting van vrouwen uit het priesterambt, celibaat, gehuwde priesters, overbevolking, bisschopsbe noemingen en druk op bis schoppen, priesters en theolo gen. Doel is niet een andere kerk, zo benadrukken de Bel gische organisatoren, maar 'deze kerk anders'. Hoe be kend klinkt dit allemaal in Nederlandse oren. Bij onze zuiderburen is de recente afzetting van de Fran se bisschop Jacques Gaillot van Evreux de directe aanlei ding geweest voor het ont staan van de beweging voor een ander gezicht van de kerk. Alleen al in Vlaanderen protesteerden 40.000 mensen met een handtekening tegen die beslissing van de paus. De organisatoren verwachten overigens maar vijfhonderd tot duizend mensen op de manifestatie in Brussel. Die werden er destijds ook op het Malieveld in Den Haag ver wacht, maar toen werden het er tienduizend. Of het in Bel gië zal uitmonden in zoiets als een Acht Mei Beweging, valt natuurlijk nog te bezien. Tot de ongeveer dertig initia tiefnemers behoren weliswaar vertegenwoordigers van orga nisaties als Religieuzen voor Rechtvaardigheid en Vrede, Mensenrechten in de Kerk en Werkplaats voor Theologie en Maatschappij. Maar veel grote katholieke organisaties hebben zich terughoudend opgesteld uit vrees, dat hun medewerking aan de manifes? tatie polarisatie tot gevolg zal hebben. Opmerkelijk genoeg is in elk geval, dat de Brussel se manifestatie zal worden be sloten met een toespraak van de provinciale overste van de paters van de H.H. Harten van Jezus en Maria, de con gregatie waartoe pater Dami- aan De Veuster behoorde en voor zijn zaligverklaring komt de paus speciaal naar België. Het Malieveld van mei 1985 is morgen verplaatst naar het Nederlands Congresgebouw in Den Haag, want daar heeft dan de elfde Acht-Meimani- festatie plaats. Er hangt nu een andere spanning over, want voor het eerst zullen twee residerende bisschoppen met toestemming van de rest van het bisschoppencollege op een Acht-Meimanifestatie aanwezig zijn. Weliswaar niet zo lang, maar wel actief, want beiden werken mee aan een programma-onderdeel in de middag. Dat heeft voorzitter Theo Sa- lamink van het arbeidspasto raat DISK, een van de ruim honderd participanten van Acht Mei, verlokt tot de uit spraak dat de beweging in aanwezigheid van de bis schoppen fundamentele kri tiek op de kerkelijke leiding zou moeten leveren wegens bijvoorbeeld haar visie op vrouwen en haar seksuele moraal. Mij lijkt dat nou niet zo'n goed idee. Het dient namelijk op dit moment nergens toe. De kritiek die Salemink ge spuid wil zien, is genoegzaam bekend en wordt niet met een bisschoppelijk bezoek opge heven. De aanwezigheid van mgr. dr. M. Muskens en mgr. drs. A. van Luyn is van de kant van het Nederlandse episcopaat als geheel het eer ste stapje op weg naar een redelijke verstandhouding. Dat stapje heeft het college grote moeite gekost, zo heb ik begrepen, want er blijven een paar bisschoppen mordicus tegen. Natuurlijk, de Acht Mei Beweging hoeft dat pro bleem niet tot het hare te maken, maar ze hoeft toch ook geen zout op de wonde te strooien door gelijk maar weer even uit te halen. Nee, laat dat morgen in Den Haag maar even zitten, zou ik zeg gen. De bezoekers aan de programma-onderdelen waar aan beide bisschoppen mee werken, zullen hun mening zeker niet onder stoelen of banken steken. Daarmee kan voor het moment volstaan worden. Londen (ap) - Hulpverlening bij rampen is een groeiende industrie, heeft topman dr. Stephen Davey van het Internatio nale Rode Kruis gisteren gezegd bij de presentatie van het jaarlijkse rampenrapport. Van Ruanda tot Rusland, Bosnië tot Burundi richten natuurlijke en door mensen ontstane rampen meer verwoesting aan dan ooit te voren. Jaarlijks worden zo'n 250 tot 300 miljoen mensen getroffen door een ramp en dan zijn oorlogsslachtoffers nog niet eens meege teld. Er vinden niet meer overstromingen of aardbevingen plaats dan tien jaar geleden, maar het aantal slachtoffers meemt wel toe. Ook het percentage slachtoffers dat de gevolgen van zo'n ramp niet meer zonder hulp teboven komt, groeit. In 1993 besteedden donorlanden meer dan 4.9 miljard gulden aan hulpverlening in rampgebieden, voedselhulp niet meegeteld. Dat is tien keer zoveel als tien jaar geleden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand 29.80 per kwartaal 86,90 per halfjaar 172.80 per jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Br6d3. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur ffl 08860-82345. 89.40) 177,80) 345,75) 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Strijdbaarder dan ooit werpt Rruislander Jan Dirk van Ginneke zich op als dè beschermheilige van de pitbull. Met een volgens hem hoopgeven de uitspraak van het ge rechtshof uit Den Bosch in de hand, klopte hij onlangs aan bij de Hoge Raad. Ook het Europees Hof kan van hem een schrijven tegemoet zien. Om voor eens en altijd de naam van de pitbull te zuiveren. Door Romain van Damme Kruisland - Verbijsterd zit ik in de keuken van Jan Dirk en Betty van Ginneke. Luttele seconden eerder heeft een van de Ameri kaanse bulldogs van het Kruis- lands echtpaar hun fraaie pauw Paulien tussen de sterke kaken gehad. „Niet meer te redden," zegt Jan Dirk van Ginneke droogjes. „Maar zo werkt dat bij dieren. Af en toe sneuvelt er wel eens wat. Dat is het jachtinstinct van de hond. Helaas is deze keer de pauw, het vrouwtje, het slacht offer. Jammer." Geen spoor van kwaadheid op de jager. „Nee, natuurlijk niet. Ik denk dat ik wel weet hoe het gekomen is. Jij komt eraan, die hond wil even zien wie er op zijn terrein wil komen en dan moet eventjes alles wijken. Vermoede lijk is de pauw niet snel genoeg geweest." „Iedere hond doet dat," beweert Jan Dirk van Ginneke. „Dus ook deze hond. Hij vangt bijvoor beeld ook de nodige ratten. Dat zit er nou eenmaal in en je kunt hem moeilijk zeggen, ratten van gen mag, maar van de vogels moet je afblijven. Dat begrijpt die hond absoluut niet." De hand gaat zelfs in eigen boe zem. „Ja toch, want ik heb die dieren op dat pleintje daar in mijn tuin, bij elkaar gezet. Daar heb je het weer, de dieren zelf kunnen er niets aan doen. Altijd moet je bij de baas zijn. Als je iemand wil aanpakken, moet het niet de hond zijn." Van Ginneke heeft zich de afge lopen jaren opgeworpen als dè „In heel veel gevallen is er sprake van wanbeheer door de eigenaar," zegt Van Ginneke over het slechte imago van de pitbull. foto anp beschermheilige van de pitbull. De kruistocht bracht hem langs diverse Brabantse rechtszalen en straks bij de Hoge Raad in Den Haag die zich de komende tijd buigt over een vonnis van het Gerechtshof in Den Bosch. Het hof vindt dat Van Ginneke schuldig is aan een misdrijf om dat hij met zijn pitbull 'Happy' zonder muilkorf in Steenbergen op straat liep. Dat deed Van Ginneke om een proefproces uit te lokken. Hij kan zich namelijk absoluut niet vinden in de Rege ling Agressieve Dieren die in februari 1993 van kracht werd. Het Haagse doodvonnis van de pitbull. In die regeling staat onder ande re dat het verboden is pitbulls te fokken. Alle levende pitbulls in Nederland moeten gecastreerd of gesteriliseerd worden. En samen met de baas mogen ze pas een ommetje maken als ze aange lijnd en gemuilkorfd zijn. Van Ginneke: „Die regeling deugt niet. Er is sprake van ongelijkheid. Luister, als het al leen de pitbulls zijn die bijten en aanvallen, heb ik er vrede mee. Maar dat is niet het geval. Ook andere rassen doen dat." Zoals een Sint Bernard die in Den Haag een kind dood beet. „Dat was precies in de periode van twee jaar dat er drie kinde ren door pitbulls gedood zijn. Verschrikkelijk, dat voorop ge steld. Maar zijn nu alle Sint Bernards vogelvrij? Nee, wel de pitbulls. En dat klopt niet." Twaalf jaar geleden kocht Jan Dirk van Ginneke 'Happy', een stevige pitbull. Toen was er in de verste verte nog geen sprake van bloeddorstige honden die de tan den in onschuldige kinderen zettten. Dat duurde overigens niet lang, want niet veel later werd er door diverse bladen uit voerig geschreven over hond engevechten met pitbulls. Van Ginneke ontkent die verha len niet maar komt wel aanzet ten met een uitgebreid schrijven van Eliaan Schoonman die zich verdiept heeft in het wel en wee van de pitbull in Nederland. Daarin staat onder andere dat nooit aangetoond is dat er in Nederland hondengevechten met pitbulls zijn geweest. „Er is veel over geschreven, en slechte publiciteit trekt slechte bazen aan," berust Van Ginneke. „In heel veel gevallen is er spra ke van wanbeheer door de eige naar. Neem het kind dat in de tuin doodgebeten werd. Op de eerste plaats is het vreselijk stom om een kind met een weerbare hond als de pit alleen te laten." „Weet je wat er aan de hand was? Dat kind beeft die hond met een nietmachine bewerkt. Nietjes in de oren gedaan. Dan zegt die hond op een gegeven In 1990 beet een pitbull in Breda een stuk uit de wang van een pony. foto de stem/johan van gurp moment, dit pik niet meer. Is dat de schuld van die hond? Nee toch! En denk je dat in dergelij ke gevallen alleen een pitbull bijt?" Niets laat Van Ginneke onbenut om zijn gelijk te halen. Bij het gerechtshof in Den Bosch liet hij een opsporingsbeambtenaar van de hondenbrigade uit Rosmalen struikelen over twaalf portretten met het'uiterlijk van een pitbull. Haal er de echte pitbull maar uit, grijnsde Van Ginneke. „In die bewuste regeling wordt gesproken over 32 kenmerken waaraan je een pitbull kan her kennen. Volgens die ambtenaar zaten die kenmerken allemaal in zijn hoofd en vervolgens wees hij de verkeerde hond aan. Een groot aantal honden verdwijnt daarom ten onrechte achter de tralies. Als een hond gladharig en wat gedrongen is, is het al snel een gevaarlijke pitbull." „Het zijn scheetjes," verdedigt ook echtgenote Betty haar vier honden. Een echte pitbull, twee Amerikaanse bulldogs en een Victorian bulldog. Maar waarom voel ik me dan toch een tikkeltje minder happy als het echtpaar even buiten is en ik met een van die scheetjes alleen in de keuken zit? „Door al die wilde verhalen," verzekert Jan Dirk van Ginneke. „Geloof me, stap dat pleintje in mijn tuin op en niemand die je wat doqt. Maar ik zeg ook eer lijk, klim vannacht niet over het hek. Want dan pakken ze je. Zo zijn die weerbare honden. Als eigenaar moet je dat weten je weten hoe je er mee om, gaan. Dan is er niets aan' hand." 11 „Weet je dat in die drie sevnii met die peuters de eigetl bang waren van hun eigen he Zij waren de baas niet. Ne. voorval van daarnet, die na. Als ik de baas niet was, ha(j die pauw nooit uit zijn kunnen halen. Vergeet het Maar die hond weet dat ft baas ben en daarom kan ik pauw pakken." Van Ginneke heeft het vaak verteld. Ook in f Den Haag. „Er is me jaren geleden zelfs vraagd door Gabor, de man zich met deze zaak bezig ft Ik heb van alles op papier gé een alternatief voor de regeli aangeboden, maar ik heb er gé letter van teruggevonden." Het liefst wil Van G: eigenaren van weerbare hond een vaardigheidstest laten aft gen. „Vergelijk het maarmeti auto. Een rijbewijs. De honc worden geregistreerd en er® een overschrijvingsplicht En als eigenaar ben je hoofdei aansprakelijk. Tot slot, contro ren en nog eens controlerend pak je het goed aan." Bang voor de confrontatie de Hoge Raad is Jan Dirk Ginneke absoluut niet. „0 want het hof in Den Bosch 1 gezegd dat de Regeling Agress ve Dieren niet waterdicht is zelfs in strijd met de ho| wetgeving. Er is namelijk n wetenschappelijk aangeto dat een pitbull agressiever is J andere weerbare honden. D om is die regeling in strijd het gelijkheidsbeginsel." Voor een groot aantal pilt komt een eventuele vrijspraak ieder geval te laat. Van Ginm schat dat er van de 15. bulls die Nederland telde, er i geveer 4000 over zijn. „In zov re ben ik daar wel blij mee de pitbulls die er nog goede handen zijn. Ik bedoel ze bazen hebben die weten ze met deze honden moeten gaan." Misschien dat de pitbull dat wat rustiger vaarwater tere komt, hoopt Jan Dirk van G neke die aan zijn woning Kruislandse polder een boi met daarop 'Le Paradis' hi hangen. Een aards paradi voor de vele beesten die er rol lopen en fladderen, maar niet meer voor Paulien, de Steeds meer mensen doen een beroep op de bureaus Slachtofferhulp. Het aantal aanvragen voor hulp steeg vorig jaar lan delijk met twintig pro cent. Het bureau in Bre da verwacht dit jaar zelfs dubbel zoveel slachtof fers van onder meer in braak, verkeersongeval len en mishandeling te kunnen helpen. „Als mensen dat willen, kun nen ze desnoods vijftien keer hetzelfde verhaal aan ons kwijt. Wij blij ven luisteren," aldus coördinatrice Cokky van de Kreeke. Door Samir Suudi ENKELE MAANDEN geleden vond er een zwaar verkeersonge luk plaats op de A16 nabij Bre da. Twee vrachtwagens en een personenauto waren betrokken bij het ongeval, waarbij een dode viel. Van de Kreeke en vrijwillig medewerkster José Ambaum ne men dit ongeluk als voorbeeld om het werk van het Bureau Slachtofferhulp te illustreren. „We werden door de politie ge beld om de betrokkenen na het ongeluk op te vangen. Het gaat dan vooral om de eerste emotio nele opvang. Denk aan simpele dingen: ze een kopje koffie geven en hun verhaal laten doen," leg gen de medewerkster uit in het kantoor van Slachtofferhulp aan de Willemstraat in Breda. „Je wijst ze er op dat ze zich medisch moeten laten onderzoe ken, ook als het lijkt alsof ze lichamelijk niks mankeren. Het is niet alleen voor hun eigen veiligheid beter, het is ook be langrijk dat er een oorzakelijk verband wordt gelegd tussen eventueel lichamelijk letsel en het ongeluk." Soms geven de medewerkers van Slachtofferhulp nog juridische adviezen over bijvoorbeeld de mogelijkheden om schadever goeding te eisen. Vaak gebeurt dit echter pas bij een Tweede ontmoeting. Van de Kreeke: „Na zo'n traumatische gebeurtenis staat het hoofd van de slachtof fers er niet naar om juridische details te horen. Ze laten bijko men van de schrik is dan onze voornaamste taak." De opvang gebeurde in dit geval in een ruimte van de politie; soms gebeurt het in een nabijge legen gemeentehuis. „We ver schijnen met opzet nooit op de plek van een ongeval," bena drukt van de Kreeke. „De situa tie daar kan een te grote belas ting voor onze mensen opleve ren. Bovendien, je loopt mis schien de mensen die daar wèl voor opgeleid zijn voor de voe ten. Dat willen we per se voor komen." Letselschade Door het plotseling wegvallen van drie medewerkers kon het Bredase Bureau Slachtofferhulp in '94 - tegen de landelijke trend in - zo'n zeven procent minder slachtoffers helpen dan het jaar daarvoor. Inmiddels is de bezet ting weer uitgebreid tot vijftien mensen (waarvan tien vrijwilli gers). In de eerste maanden van '95' konden daarom naar verhouding veel meer mensen worden gehol pen dan het jaar ervoor. Op grond van de cijfers van het eerste kwartaal verwacht Van de Kreeke voor dit jaar zo'n 3.000 aanvragen om hulp. Waardoor wordt de stijging in de hulpvraag eigenlijk veroorzaakt? Ambaum en Van de Kreeke dur ven er geen keiharde uitspraken over te doen, maar wijzen wel op de toename van de kleine crimi naliteit en het aantal verkeers ongelukken. Inbraken en ver keersongelukken zijn ook de on derwerpen waarmee het Bredase Bureau Slachtofferhulp het vaakst wordt geconfronteerd (respectievelijk in 34 en 12 pro cent van de gevallen). Vooral de nieuwe Wet Terwee (van kracht sinds I april dit jaar) zal leiden tot een nog, grotere toeloop op de buredus van Slachtofferhulp, vobrspellen Coördinatrice Cokky van de Kreeke (r.) en vrijwillig medewerkster José Ambaum van het Bureau Slachtofferhulp in Breda foto willem blauw Ambaum en Van de Kreeke. De ze wet maakt het slachtoffers makkelijker om een schadever goeding te eisen van hun dader. In eerste instantie zal de politie proberen te bemiddelen bij de afhandeling van zo'n eis om schadevergoeding. Lukt dit niet, dan zal de politie het Bureau Slachtofferhulp inschakelen. Dat kan het slachtoffer advies geven over de te volgen procedu re. Slachtofferhulp Breda werkt daarbij nauw samen met zes ad vocaten die zijn gespecialiseerd in zaken van letselschade. Even tueel wordt een cliënt ook door verwezen naar een van deze ad vocaten. Assertiever Soms heerst bij de hulpvragers het misverstand dat Slachtoffer hulp uit eigen middelen een fi nanciële tegemoetkoming kan geven. „Wij geven de mensen zélf nooit een schadevergoeding! Schrijft u dat vooral op," vraagt Van de Kreeke dan ook met klem. Van de Kreeke en Ambaum mer ken dat mensen tegenwoordig sowieso eerder een schadever goeding eisen van hun dader. Wat daar precies de oorzaak van is, weten ze echter niet zeker. Van de Kreeke: „Het kan zijn dat de voorlichting van de bu reau's voor Slachtofferhulp daar mee te maken heeft. Maar mis schien zijn de mensen ook ge woon wel wat assertiever gewor den; ik weet het niet." Ze is er hoe dan ook blij mee dat de kans op toekenning van een schadevergoeding sterk is verbe terd met de komst van de Wet Terwee. „In vergelijking met veel andere landen worden slachtoffers in Nederland toch nog altijd karig bedeeld met een schadevergoeding. Aan de andere kant is ze ook bang voor 'Amerikaanse toe standen'. Slachtoffers krijgen daar niet zelden schadevergoe dingen van miljoenen dollars toegewezen. „Stel dat een van onze vrijwilligers een eis om schadevergoeding begeleidt. Uit eindelijk valt het toegekende be drag tegen en dient het slachtof fer daarom ook nog een eis tot schadevergoeding in tegen onze medewerker, omdat die de zaak slecht heeft afgehandeld." Ze zou nauwelijks meer een vrijwil lige medewerker voor haar orga nisatie kunnen vinden, vreest de coördinatrice van Slachtoffer hulp. Vuile was Hoewel steeds meer mensen de weg naar haar bureau vinden, vindt Van de Kreeke dat het vragen om hulp 'nog veel meer uit de sfeer van afhankelijkl gehaald moet worden. „Ik v dat mensen na een traumatis gebeurtenis als een een misdrijf recht hulp. Dat recht moet je de samenleving heeft i plichting tegenover jou. Je bi toch ook gedupeerd door dieze de samenleving, omdat dr veilig genoeg is gebleken?' Ambaum: „Jammer genoe) gen veel slachtoffers nog stee 'ik wil de vuile was niet hangen'...Wat ik dan te^ zeg? 'Als het na een tijdje niet meer gaat, dan altijd bellen..." Volgens Van de Kreeke is hete 'kenmerk van de moderne terse cultuur' om niet zo anderen aan te kloppen vi hulp. „Het is het 'Ik-tijdpfl Mensen moeten het allemaal kunnen." Wil een slachtoffer zijn ver. wel kwijt aan zijn naaste os ving, dan hebben de mensen hem heen vaak geen tijd en om te luitsteren, constateert de Kreeke spijtig. „Na een begint de omgeving te 16 dat mensen niet bij de Pa^ neer moeten zitten en maar gewoon door moeten gaan „De mensen rondom nets offer nemen vaak ongem® emoties over. Alleen, dat ze eigenlijk liever niet. t> stoort maar de orde van Bovendien wordt de 0f ook bang als ze iedere k de verhalen over een ,j een ernstig ongeluk hoi kan mij ook overkomen, ze'." „Wij zullen nooit zegg mensen maar weer 8®" moeten gaan. Slachtoffer gen bij ons rustig l*j voor de vijftiende keet We wijzen de mensen komen er ook op dat W goed verwerken van ee gebeurtenis kan leident0'br! ten. Lichamelijke klac ook concentratiestoornis relatieproblemen." „Een zwaar ongel1uk drijf kan je je levenlang ven. Er over praten lend. Dat is onderzoent. Van onze verslaggever Breda/Den Haag - A Nuis (Cultuur) heeft gestemd met het voors collega Vermeend (Financiën) btw op kaartjes voor de podiui sten van het algemene (.17/ naar het lage (6 procent) brengen. Met de op die manier verkregen n brengsten zou de cultuursector b gingen op cultuursubsidies kunn vangen. Staatssec: nog n voorstel va ,5 pi ta: Van onze Haagse redactie Den Haag - Transseksuele asiel zoekers mogen in Nederland voortaan geen geslachtsverande- rende operatie meer ondergaan. De Nederlandse ziekenhuizen mogen alleen nog vreemdelingen met een verblijfsvergunning voor deze langdurige behandeling in aanmerking laten komen. Dat heeft minister Borst (Volks gezondheid) de Tweede Kamer gisteren verzekerd. Ze overweegt de ziekenhuizen via de wet te dwingen geen asiel zoekers meer voor niet-spoedei- sende behandelingen op te ne men. Nu zijn de ziekenhuizen vrij om vreemdelingen van wie nog niet vaststaat of ze in Nederland mo gen blijven, voor een langdurige behandeling op te nemen. Hierdoor is het mogelijk dat een asielzoeker wordt uitgewezen terwijl hij in Nederland nog een behandeling ondergaat. Ook kan een asielzoeker een langdurige behandeling aangrijpen om zijn uitzetting aan te vechten. Opheldering De WD in de Tweede Kamer vroeg gisteren opheldering over het toenemend aantal transsek- suelen uit met name Oost-Europa dat in het Amsterdamse VU-zie- kenhuis een geslachtveranderen- de operatie ondergaat zonder ze dat over een verblijfsvergunning beschikken. De duur van een geslachtsveran- derende operatie bedraagt ge middeld zo'n vijf jaar. Volgens staatssecretaris Schmitz (Justitie) gaat het op dit moment om vier transseksuelen die zon der een verblijfsvergunning de behandeling in Nederland onder gaan. Zij sloot uit dat deze asiel zoekers de geslachtveranderende behandeling als 'sluiproute' ge bruiken om een verblijfsvergun ning te krijgen. Daarvoor is be handeling te ingrijpend. De vier, waaronder enkelen uit Roemenië, worden overigens niet tussentijds teruggestuurd. Dat vindt Schmitz niet verantwoord. DE TOPONTMOETING tussen hjn Amerikaanse collega Clintq. was verondersteld. De gebeurt! sprek (de oorlog in Tsjetsjenië "ussische kernreactoren aan Ir erhouding tussen de twee groc ergste deed vermoeden voor ht '?.yrees werd versterkt door d( f! .e?.erse leiders zich hadden estelijkheden rond de vijftigst i weede Wereldoorlog. Uit prote ta: sjenië lieten de Westerse le snI!iPai^ade in Moskou. Dat den rirfa iln de trotse Russische zi s die slechte voorteken ent de ontmoeting zo zakelijk a™teen belangrijke boodsc om i m°est kost wat kost nori i van nucleaire installatii tam e Jk geslaagd te zijn. Ri dat ,centra'es voor nucleair me ki'ran s'taks beschikt over rr Do t"en ^orden gemaakt, minde °e9ift van Jeltsin in de ric n/ge positieve gebaren die ti len er ZWare druk van de i Kn,, /esland in zijn volle glo Het nf 90r'°9 tot gevolg zou he ,anrnt van toetreding tot de daam? 'S daardoor nog steeds leerri rr ^eotd te gaan. Het de en;, on heeft de zaak tacti Vrede drijven. Het lidmaa mental?/ 9ezien het niveau v Belann. h01 hoogst haalbare, emotie Is dat in Moskou de Weer o en, de nationaliteitszin. koe|deralatiesS 96,690 0,6

de Stem | 1995 | | pagina 2