Schmitz en Patijn mogen blijven p clubs 'Schengen' breekt Schmitz net niet op Hendriks is laaiend over 'vuilspuiterij' 18 Monarchen vieren jubileum JMederlands Verbond Politiek tevreden met plannen voor defensie Nijpels BINNENLAND A3 Staatssecretarissen lopen deuk op door motie van afkeuring in Schengen-zaak Tjeenk Willink blijft praeses Eerste Kamer DESTEM COMMENTAAR Vbo'ers en mavo'ers hebben meeste kans op betrekking Nuis wil code gewelddadige programma's BINNENLAND KORT 'Heineken-ontvoerder door fout vrij' 'Zaak oorlogsmisdadigers bespreken' Schietoefeningen Marnewaard gaan door Ds. Vissinga voorzitter gereformeerden Fikse eisen tegen leden drugbendes WOENSDAG 10 MEI 1995 J\) OESTEM WOENSDAG 10 MEI 1995 maakte veel goed^13"0"^6! Iroonprins veroorzaakt lichte paniek over toestand Bernhard Is De Vries zeer te spreken de prestaties van zijnmansch pen, commandant Krasovek de vijandelijke' Rode Tri denkt daar een slag anders L Een paar dagen geleden heeft dezelfde Nederlandse seu| wapeneenheid in Sabira schakeld. foto anp Zo n honderdvijftig man, een p, tnot- en een Hawkinstallati» hij aan met een Russische helicopter. Een deel van de schappen was met de draash Stinger-raketten, die bij del derlanders normaal geSprou om de Patriots en Hawks hee staan, de bergen in gegaan daarmee was de Nederlani eenheid weerloos. „Er gebeurde niets, er was tot geen zelfverdediging. Na de el ste aanval kwamen ze eens n- buiten om te kijken wat er aanl hand was. Toen zetten ze de genaanval in. I was killed bu 0 mera's." De Vries erkent, in het Nede landse commandocentnim Fort Bliss, dit schoonheidsfont Maar ja, de manschappen wai ook danig in de war gebracht 0 dat de helicopter vanuit een v komen onverwachte richtii e verslaggever IftrechtPrins Willem-Alexander heeft gis- d in Utrecht voor wat paniek gezorgd, te suggereren dat het minder goed zou m met de gezondheid van zijn grootvader ^ns Bernhard. jaarbeurs in Utrecht, waar 5000 mensen de verjaardag vierden van de Stichting 1940-1945, zei de kroonprins dat zijn grootvader er graag bij had willen zijn, maar dat zijn gezond heid dat nog niet toelaat. Willem-Alexander noem de zich zelf gisteren in Utrecht 'maar tweede keus'. De prins beklom tamelijk onverwacht het spreek gestoelte om een boodschap van zijn grootvader over te brengen. Bernhard is erebestuurslid van de Stichting '40-'45. Via zijn kleinzoon liet de bejaar de prins, die nog steeds niet helemaal hersteld is van een zware darmoperatie, weten in zijn gedach ten bij de herdenking te zijn. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst kwamen diverse telefoontjes binnen van mensen die na de uitlating van Willem-Alexander dachten dat het met de gezondheid van de prins weer mis zou zijn. „Het is paniek om niks," aldus een woordvoerder van de RVD. „De prins heeft zijn eerste officiële optreden tijdens de herdenking van de bevrijding in Wage- ningen goed doorstaan. Het heeft absoluut geen gevolgen gehad voor zijn gezondheid." Minister Borst (Welzijn) ging in de Jaarbeurs in op de vele kritische geluiden die er de laatste tijd zijn geweest over de slappe houding van de Nederlan ders in de Tweede Wereldoorlog. „Het is goed dat er kritisch wordt gekeken, maar laten we het verzet dat er wel degelijk was toch niet vergeten. Dit is onze aandacht en onze waardering ten volle waard." helicopter van Russische makel die hadden zijn mannen nooit gezien. pome Haagse redactie 1 m Haag -De staatssecretarissen Schmitz (Justitie) en Patijn 1 *1 TVT 11 1 T T 1 1 laten van de bewindslieden in de Schengen-kwestie niet zo ze moeten aftreden. hvee bewindslieden houden j® hun optreden in het debat kwam. En dan nog zo'n vreêm de PaH>o°rtcontrole op 1. 1.- -r-> n.LinVinl XITpl PP11 flinKP STTlPt OT» New Mexico. foto anp ^goed wel bui- Want veel ac- 17) uit Eindho- pn dat hij heeft wel warm en |e hadden alles pgen het stof." 'actie' tegen. In video met de Versjouwd Ook Ad Verver haalt zijn schol ders op over de triomf van Kr; ovets. „We hebben hem wel killd, maar hij ons misschien ei der." De Vries: „In het algemeen bli onze combinatie van de drie soa ten raketten perfect te werkei zegt hij. „Wij zijn lean but mm negentig procent van onze firin is raak." Hoewel er een enorm arsena; aan raketten, lanceerinrichti gen, verbindingsinstallaties ander materieel met de in tota. 30.000 manschappen naar woestijn van Texas is versjouw - er staat op het moment me luchtverdediging dan de Navo heel Europa heeft - wordt groot deel van de strijd gesim leerd. Een geavanceerd computersji teem gooit vijandelijke vliegtui gen in de strijd, en op beeldsche men is precies te zien of de rake ten die de geallieerden daartege inzetten, hun doel ook bereike De eigen en vijandelijke verliea worden nauwkeurig bijgeho den. Er wordt wel heel wat afgevlogi en 'aangevallen' door Apache-' likopters, F18's en andere to stellen, maar het zou te ver om ze daadwerkelijk uit de luc te schieten. Zo heeft de Nederlandse eenhe twee Apache-helikopters neerg haald met Stingerraketten, ma in werkelijkheid is er geen sch gelost. Er zijn wel enkele 'live-finm om te kijken of de raketten te waar ze voor zijn. Zo heeft N derland vorige week zijn jaarliji se Patriot-raket afgeschoten. D was dan ook echt raak: met g paste trots vertellen de Nederlai ders dat de Patriot het doelvliei tuigje niet net miste - zoals genlijk de bedoeling is - maari 'dwars doorheen ging'. De Amerikanen zijn zo vriend lijk om de schade - 300.000 dol! - voor hun rekening te neme Want zolang er geen echte vijai is, kan hij ook geen verlies lijdt Schiphol wel een flinke smet op 1® blazoen over. Zowel PvdA I ais VVD maakte duidelijk dat Schmitz en Patijn zich geen fou- meer kunnen veroorloven, was 'het ongelukki- van Schmitz en Pa- lijn'meer dan alleen een schoon- Hierdoor zullen de stem/ben steffen in beveiligings- artverkoop-syste- oreel verplicht de optimaliseren. Ie- wel doordrongen ik, want daar ligt deem nummer een voor het betaald voetbal, dus Slager. De KNVB is al en» jaren doende om de overheid bewegen tot verlaging van btw-tarief. Frans Derks ziet in zijn le nigheid van voorzitter de Bre® volleybalvereniging Brevok nig voordeel van de belasting' laging. „Wij hebben hier te maken slechts een handjevol betali toeschouwers. De meesten leden en die kunnen gratis 1 binnen. Ook de grotere btw- stelling bij de omzet van sp kantines heeft voor ons geen 8 volgen. Die geldt nu tot jU'\ en aan dat bedrag komen wi) eens." Als voorzitter van betaald-''0® balcliib Dordrecht '90 hee Bredanaar meer profijt va voorgestelde maatregelen. „Binnenkort bespreken nieuwe toegangsbeleid club. Met dit plan kunnen aardige dingen voor de m doen..Daarbij zou je kun'!e'Lj ken aan reducties voor de of de ouderen." In het algemeen is Derks z spreken over de voorgen btw-verlaging. „Dit biedt weer wat meer F ruimte aan clubs die sJe0- kas zitten. Het is dan ook pelijk dat een deel van di deel naar de eigen Buisde Maar ik vind dat clubs opzichte van de toes verplicht zijn ten minste ee. hiervan ook aan hen ten laten komen." we 1" van we* krasjes op de staatssecretarissen achterblijven," aldus het D66- iamerlid De Graaf. De motie van afkeuring werd gisteren ingediend door het CDA, mede namens het AOV, Groenlinks en de SP. Volgens leze oppositiepartijen hebben Schmitz en Patijn de Tweede Kamer 'bij herhaling onjuist geïnformeerd' over de problemen net de uitvoering van het ver drag van Schengen op Schiphol. De staatssecretarissen wisten al begin dit jaar dat Schiphol niet (anp) - Het moet heel raar lopen wil voorzitter Tjeenk Mink van de Eerste Kamer zijn herverkiezing nog zien stranden. De WD heeft gisteren definitief besloten de PvdA'er te tullen voordragen. Met PvdA en CDA is daarmee m grote meerderheid voor Tjeenk Willink. De op 29 mei te verkiezen nieuwe senaat komt op 13 juni bijeen en kiest dan de voorzitter. De WD, dadelijk grootste frac tie in de senaat, dreigde eerder het voorzitterschap te claimen, Dat hij kan blijven, heeft hij voor de WD alleen te danken aan zijn persoonlijke verdien sten. Zou Tjeenk Willink tussen tijds vertrekken, dan behoudt de WD zich het recht voor alsnog ten eigen kandidaat naar voren te schuiven. op 15 december klaar is met de verbouwing voor een vrij perso nenverkeer voor passagiers uit de Schengenlanden. Ze meldden dit echter pas enkele weken ge leden aan de Kamer. Het CDA vond dat een motie van afkeuring op zijn plaats was om dat de bewindslieden de proble men ook na herhaalde vragen van de Kamer over de stand van zaken op Schiphol hebben ver zwegen. Een motie van afkeu ring houdt doorgaans in dat dat de aangesproken bewindsper soon moet opstappen. De regeringscoalties WD en Pv dA, die het met de oppositie eens waren dat Schmitz en Patijn de Kamer niet alleen onvolledig maar ook onjuist hadden geïn formeerd, vonden dit echter een 'te zware straf'. „Natuurlijk is het onjuist informeren van de Kamer een belangrijk vergrijp, maar naar de mening van mijn fractie niet zodanig dat de be windslieden moeten aftreden," aldus WD'er Weisglas. D66 nam net als de WD genoe gen met de excuses die de be windslieden al eerder hadden gemaakt voor het feit dat ze de Kamer niet eerder hebben laten weten dat Schiphol op 15 de cember nog niet helemaal klaar is voor de uitvoering van het Schengenverdrag D66 nam fel stelling tegen de motie van de oppositie. De Graaf vond dat de motie suggereerde dat Patijn en Schmitz de Tweede Kamer 'bewust' hadden misleid. CDA-Kamerlid De Hoop Schef- fer verklaarde echter, er niet van uit te gaan dat de staatssecreta rissen opzettelijk hebben gezwe gen. Staatssecrtaris Patijn noemde in het debat de kritiek van de Ka mer 'niet mals' en 'hier en daar verdiend'. „We hebben al eerder laten weten dat we ons die kri tiek aantrekken," aldus Patijn. Samen Schmitz zegde hij de Ka mer notities toe waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan hoe het overleg met Schiphol over Schengen precies is verlopen. Den Haag - De Tweede Kamer is erg ingenomen met de stappen die de legertop gaat nemen om de schotten tussen de drie krijgsmachtonderdelen weg te nemen. Marine, landmacht en luchtmacht zullen steeds minder onafhankelijk van elkaar gaan opereren. Die samenwerking bespaart veel kosten. NET IS geen exclusief verschijnsel. Politici of bestuurders die het jjevoel hebben dat ze om welke reden dan ook hun eindstation in politiek hebben bereikt en vervolgens kiezen voor een lucratieve baan in het bedrijfsleven. Met zijn besluit op te stappen als burgemeester van Breda heeft Nijpels zich in dat illustere gezelschap gevoegd. De ambitieu ze Nijpels zal mede tot die keuze gekomen zijn door de recente entwikkelingen in de VVD. Nijpels behoort niet tot het Bolkestein-kamp. De huidige VVD- iiactieleider was de man achter de beweging die Nijpels in 1986 I® VVD-leider ten val bracht. Nijpels heeft de succesvolle oolkestein tot op de dag van vandaag regelmatig bekritiseerd, ™tgeen hem niet in dank is afgenomen. De signalen die hij nierover heeft opgevangen, zullen zijn keuze om uit de politiek te guppen hebben vergemakkelijkt. oor voor zichzelf en voor het grote geld te kiezen, bewijst is rv dat d'' zoa's de meeste top-politici - een ras-opportunist Ule stelling wordt alleen maar sterker wanneer die wordt uitgehouden tegen de belofte van Nijpels dat hij minstens acht l ar burgemeester van Breda zou blijven. De oud-voorzitter van uyenoord Cor Kieboom heeft ooit gezegd: 'Wie zegt mij dat ik ..("sequent moet zijn in het leven.' Nijpels zal zich wel in die J Praak kunnen vinden. Vertrl'P waaroP tte nu n09 burgemeester van Breda zijn Uitn d heeft gemaakt, is ook bijzonder ongelukkig. ovf a -d 0,3 de da9 c'at <de gemeenteraad moest beslissen knnH- n .'.nvu"ing van het zeer prestigieuze Chassé-terrein, chio r 'ipa's aan dat hij zijn stad gaat verlaten. Dat is niet erg fosti a is na a"e bestuur,'jke perikelen weliswaar in iets tegrote paa™ater gekomen, maar er zijn nog tal van onopgelos- bürciLh,eru't 9econcludeerd worden dat Ed Nijpels een slechte Netai 6ester voor ^rec'a 's geweest? Wis en waarachtig niet. Bred Z')n Periode a's minister van VROM heeft Nijpels zich in insni doari kennen als een dynamisch bestuurder en een Knoo manager. Aan de verheffing van Breda tot Stedelijk qrot PPfnt heeft hij een grote bijdrage geleverd. Hij heeft zijn en<ennis van zaken van het Haagse circuit volledig uitgebuit te waarachtig ambassadeur van Breda heeft 'vedette' dehJ ,naamsbekendheid van de enigszins suffe Baroniestad jjjjh0°gte ingejaagd. v0|de ®eft.zich ook doen kennen als een burgemeester van het uansDre LV'es van een Publiciteitsstunt, maar nagenoeg altijd naren te be3ar 9n n°°'t te '3eroerc' om z'c^ onc'er z'in gemeente- alj1 vn!?8-!^ m'nPuPt op de conduitestaat van Nijpels is zijn rol vastaph ?er van het college. Bijna krampachtig heeft hij moet u't tn aanz'in overtuiging dat de politiek het onderling Wethouri a's bet ware passief toegezien hoe kwestiesn-aan da lopende band sneuvelden over belangrijke verd. houding heeft hem terecht veel onbegrip opgele- Staatssecretaris Gmelich Meij- ling (Defensie) presenteerde gis teren een al eerder uitgelekt be zuinigingsplan, waardoor er bij de krijgsmacht 3300 banen moe ten verdwijnen; dat zijn er 700 minder dan aanvankelijk was becijferd. Onderdeel van dat be zuinigingsplan is ook de 'ont schotting' van de krijgsmacht. Gmelich Meijling beloofde de personeelsreductie van 3300 - die bovenop een eerdere reductie met 4000 mensen komt - zoveel mogelijk zonder gedwongen ont slagen te laten verlopen. Bij de vermindering met 4000 mensen als gevolg van de zogenaamde prioriteitennota kon Defensie dezelfde belofte van een 'mini mum aan gedwongen ontslagen' niet waarmaken. Waar de 3300 banen gaan ver dwijnen, kon de staatssecretaris gisteren nog niet aangeven. Hij wil eerst instemming van het parlement met zijn plannen. „Maar we zullen de pijn zoveel mogelijk over het land verde len," aldus Gmelich Meijling. De Kamer wil van de staatssecreta ris meer informatie over de be zuinigingen. Er komt één organisatie voor verkeer en vervoer bij de krijgs macht; nu is dat nog per krijgs machtonderdeel geregeld. Dat levert een besparing van 25 mil joen gulden op en het kost ook 200 banen. Bij de geestelijke verzorging vervallen 143 banen. Er komt één rooms-katholieke en één protestantse dienst gees telijke verzorging voor de hele krijgsmacht. De militaire strafinrichting Nieuwersluis wordt gesloten. Defensie zal met het ministerie van justitie overleggen of het overtollige personeel (130 men sen) kan overgaan naar strafin richtingen van justitie. Door Marianne Wuite Den Haag - Ze wist toen ze 'ja' zei op de post van staatssecretaris van Justitie dat ze een zware portefeuil le toebedeeld kreeg. De zo geheten 'hoofdpijnporte feuille' met het hete hangij zer van het asielzoekersbe leid als hoofdmoot. Gisteren is niet dat beleid, maar het 'geflater' en 'gestun tel' met Schengen Elisabeth Schmitz bijna opgebroken. „Het was moeilijk vandaag," verklaarde ze zelf. Het is de eerste keer in de regeerperiode van de paarse coalitie dat de oppositie in de Kamer grijpt naar het zware middel van een motie van afkeuring, die be laagde bewindslieden oproept hun koffers te pakken. Eerder kreeg minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) in de zaak Poncke Princen van de oppositie de zwakke 'motie van treurnis' aan zijn broek, maar hij kon die in de wetenschap dat hij de steun had van een kamermeerderheid nog luchtig jes wegwuiven. Van enige opgewektheid was bij Schmitz gisteren geen spra ke. Waar haar collega Patijn van Buitenlandse Zaken ijlings het parlementsgebouw verliet en en passant verklaarde zich politiek niet beschadigd te voe len, ontweek zij vragen daar over. Ze benadrukte dat ze het vertrouwen van een kamer meerderheid had gekregen, maar liet tegelijkertijd door schemeren zelf goed te beseffen dat dit haar de komende tijd geen goed zal doen. „Ik heb een lastige, moeilijke portefeuille, waarin ieder moment iets kan gebeuren." Met die 'lastige portefeuille' kan de staatssecretaris niet op Schengen hebben gedoeld. Schengen is vergeleken met de asielproblematiek een futili- tieit. Daar komt bij dat niet Schmitz, maar Patijn eerstver antwoordelijke is voor de uit voering van het verdrag. Patijn, net als Schmitz een beginner in Den Haag, heeft keer op keer geschutterd in de Schengen-de- batten. Ook gisteren nog toen hij tot 'verbijstering' van de oppositie niet in staat bleek de datum te noemen waarop het kabinet voor het eerst de pro blemen met Schengen op Schiphol had besproken. Schmitz heeft in de diverse Staatssecretaris Schmitz foto anp Schengen-debatten zelf de no dige steekjes laten vallen -ze moest meerdere keren verkla ren 'te optimistisch te zijn ge weest' - maar de kans is klein dat ze daarvoor zo zwaar zou zijn aangepakt als Patijn wèl overtuigend had opgetreden. Het is niet voor niets dat het kamerlid Schutte (GPV) in een stemverklaring aangaf dat hij een motie van afkeuring tegen Patijn alléén wellicht wel zou hebben gesteund. In tegenstel ling tot de antwoorden van Schmitz boezemen die van Pa tijn Schutte 'weinig vertrouwen in'. Maar het is nu ook Schmitz' positie die wankelt en die kan zich dat minder veroorloven dan Patijn. Het beleid waar voor Patijn als staatssecretaris van Europese Zaken verant woordelijk is, komt zelden in de politieke gevarenzone. Schmitz is met haar 'hoofdpijn portefeuille' veel afhankelijker van het vertrouwen van de Ka mer. De staatssecretaris is met haar asielbeleid in nog geen jaar tijd al drie keer met de Kamer in aanvaring gekomen. In die de batten liet met name de rege ringsfractie VVD haar al her haaldelijk in het stof bijten. In het Schengen-debat van giste ren hielden de liberalen zich echter koest en gaven haar het voordeel van de twijfel. Maar het is zeer de vraag of de VVD dat weer zal doen als er op nieuw problemen optreden rond asielzoekers en er niet, zoals deze keer, een VVD- staatssecretaris in het spel is. Dan zou de balans in de Kamer wel eens naar de andere kant kunnen doorslaan. Een leuk bericht in de krant van gisteren: 'Roosendaal mist imago'. Waarom dat leuk is? Omdat Roosendaal natuurlijk wel een imago heeft, maar dat is niet het beeld waarmee de bestuurders graag geassocieerd worden. Die bestuurders willen deze saaiemiddelgrote provin cieplaats opgestoten zien in de vaart der volkeren. Als het aan hen ligt, moet Roosendaal het kloppend hart van westelijk West-Brabant worden. De man die Roosendaal het gemis van een imago trachtte aan te praten, was een gemeentevoorlichter uit Tilburg. Precies, die grote versie van Roosendaal die zichzelf het toevoegsel 'Moderne industriestad' heeft aangemeten. Alleen al die kreet 'Moderne industriestad' heeft Til burg naar verluidt enige tonnen gekost en Gerrit Brokx reist al jaren vergeefs de hele aardbol af om dat imago uit te dragen. Zulke nieuwlichterij zou de Roosendalers bespaard moeten blijven, maar ik vrees dat de eerste architecten al benaderd zijn om voor een post-moderne skyline te zorgen. Als ultieme stedebouwkundige vondst zullen ze voor stellen om de Kaai in een heuse boulevard te herschep pen. MERIJN Den Haag - Het onafhankelijke kamerlid Hendriks is laaiend over de hem aangewreven sympathieën voor het nationaal-so- cialistische gedachtengoed. Koningin Beatrix en koning Albert van België hebben gisteren in de Haagse Grote Kerk het eerste exemplaar gekregen van het boek 'Tussen cultuur en politiek'. Het boek is verschenen bij de 100e verjaardag van het Algemeen Nederlands Verbond. Koning Albert werd op vliegbasis Valkenburg afgehaald door de konin gin. Die moest (zie foto) haar hoed vastgrijpen om te voorkomen dat de sterke wind hem zou wegblazen. Het ANV is een ideële 'lobbyclub' die zich sterk maakt voor de positie van de Neder landse taal in Europa. Momenteel is het behoud van het Nederlands als officiële taal binnen de Europese Unie een kerntaak. Naast de monarchen waren onder anderen de Vlaamse premier Van den Brande en de Nederlandse vice-premier Dijkstal aanwezig. ANV-voorzitter De Beul noemde de 100 jaren een succes. „De Nederlandse en Vlaamse samenlevingen staan op cultureel en politiek gebied dichter bij elkaar dan ooit.foto anp Rijswijk (anp) - Schoolverlaters met een diploma van het voorberei dend beroepsonderwijs (vbo) of mavo maken de meeste kans op een baan. Onverminderd slecht blijven de vooruitzichten op werk voor de ongeveer 24.000 jongeren die jaarlijks zonder enig diploma het voortgezet onderwijs verlaten, en voor universitair opgeleiden. Dit blijkt uit de Schoolveriatersbrief 1995 van het Centraal Bestuur van de Arbeidsvoorziening (CBA). Ongeveer 42.000 schoolverlaters die zich aanbieden op de arbeidsmarkt hebben een vbo/mavo-diplo- ma. Het aanbod is de laatste jaren afgenomen; dat vergroot de kansen van deze groep op een baan. Er is vooral behoefte aan laders, lossers, magazijnbedienden, agrarisch personeel, winkelbedienden en administratief personeel. Onder deze banen zijn er die ook door diploma-lozen kunnen worden vervuld. Maar omdat werkgevers ruime keus hebben uit zelfs 'overgekwalificeerde' kandidaten, valt deze groep uit de boot. Dat universitair opgeleiden het relatief slecht doen op de arbeidsmarkt heeft te maken met het grote aanbod (jaarlijks zo'n 21.000) in relatie tot personeelsafslankingen bij de overheid en de marktsector, aldus het CBA. Hendriks benutte gisteren het spreekgestoelte van de Kamer om korte metten te maken met veronderstellingen dat hij ban den zou hebben met extreem rechts. In een zowel emotioneel als warrig betoog bestreed de van het AOV afgescheiden volksvertegenwoordiger de aan tijgingen. Ook fractievoorzitter Nijpels van het AOV kreeg een flinke veeg uit de pan. En niet te vergeten de pers. Kamervoorzitter Deetman heeft vorige week enkele knipsels toe gespeeld gekregen uit 'JFN '94'. In dat extreem-rechtse periodiek van een volksnationalistische jongerenbeweging worden Hen driks nationaal-socialistische sympathieën toegedicht. Het ex-lid van het Nederlands Blok, Hermsen, afficheerde zich in het blad als fractiemedewer ker van Hendriks en maakte en passant gewag van het feit dat hij over een foto beschikte waar op het kamerlid te zien was bij een hakenkruisvlag en de Hitler groet bracht. Deetman speelde de gegevens ter informatie door naar justitie. Hermsen heeft in middels overigens ontkend iets van doen te hebben met JFN '94. Den Haag - De Hilversumse om roepen zouden gewelddadige jeugdprogramma's in de om- roepgidsen van een code moeten voorzien. Op die manier kunnen ouders hun kinderen beschermen tegen schadelijke effecten. Dat oppert staatssecretaris Nuis (Cultuur) in een brief aan het NOS-bestuur. Hij reageert daar mee op een proefschrift over de schadelijke invloed van geweld op tv. Kinderen worden in hun fantasie gehinderd en kunnen ook minder goed oplossingen voor problemen bedenken. Den Haag - Een rechtbank in Paraguay heeft Heineken-ont voerder Frans M. per ongeluk vrijgelaten. De dienstdoende rechter wist niet dat Nederland om uitlevering had gevraagd. Dit heeft minister Sorgdrager van Justitie aan de Tweede Kamer geschreven. Volgens de bewindsvrouw betreurt de Paraguyaanse regering de misstap van de betrokken rechtbank en zal zij alles in het werk stellen om M. wederom te arresteren. Volgens zijn advocaat Moszkowicz is de kidnapper na zijn vrijlating 'met vakantie gegaan' naar een onbekende bestemming. Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie wil dat de kwestie van de acht oorlogsmisdadigers, die niet aan Nederland uitgele verd worden door Duitsland, over enkele weken tijdens het bezoek van bondskanselier Kohl aan Nederland aan de orde komt. De vier grote fracties in de Tweede Kamer zijn daarover verdeeld. PvdA en VVD zijn het er in principe mee eens, D66 en CDA zijn terughoudender. D66-fractievoorzitter Wolffensperger is huiverig dat de illusie wordt gewekt dat er echt iets aan te doen is. Omdat zij het Duitse staatsburgerschap hebben, levert Duitsland de acht niet uit. Groningen - De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft het kort geding verloren dat ze had aangespannen tegen het ministerie van Defensie. Dat betekent dat de schietoefeningen in de Marnewaard vandaag en donderdag kunnen doorgaan. De Groninger rechtbankpresident mr. J. van Riessen conclu deert dat de voorwaarden van de vergunning de oefeningen weliswaar niet geheel dekken, maar dat de verwachting gerecht vaardigd is dat de gemeente De Marne op termijn alsnog een wél volledig dekkende vergunning zal afgeven. De Waddenvereni ging reageert teleurgesteld op het vonnis. Haren - De gereformeerde synode heeft gisteren in Haren drs. R. Vissinga (43), predikant in Kampen, gekozen tot voorzitter. Hij kreeg 42 van de 66 stemmen. Vissinga volgt ds. P. Boomsma op, die vier jaar voorzitter is geweest. 'Met aarzeling en verward' aanvaardde Vissinga zijn verkiezing. Hij had daar totaal niet op gerekend. Het belangrijkste thema in de komende tijd is wat hem betreft het Samen-op-Wegproces van de hervormde, gere formeerde en lutherse kerken. De nieuwe voorzitter vindt het een 'beschamende vertoning dat de kerk zo verdeeld is als zij is'. Hoe groot de verdeeldheid in protestantse kring is, bleek gisteren nog eens: 16 van de 58 evangelisch-Lutherse gemeenten gaan een vereniging oprichten tegen het Samen Op Weg-proces en tot behoud van de eigen kerk. Rotterdam - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam hoge celstraffen geëist tegen drie Marokkaanse drughandelaren. Justitie eiste acht jaar tegen de 29-jarige A.Z., vijf tegen de 36-jarige O.B.T. en acht tegen de 34-jarige M.B. De drie verdachten waren lid van twee Marok kaanse drugbendes. De politie kwam beide begin 1993 op het spoor na een melding van de Rabobank in Utrecht dat er regelmatig grote hoeveelheden buitenlandse valuta werden gewisseld. De organisaties werden samen met een groepje geldwisselaars in oktober vorig jaar opgerold. De bendes, die onderling contact hadden, handelden in grote hoeveelheden cocaïne en heroïne.

de Stem | 1995 | | pagina 3