nent Hersendood, dat is pas dood 1,99 13,69 12,90 MNo 11,18 ÉB. 11,98 10,78 10,49 13,58 7,78 Keelpijn Gewoon lekker zonnen HlBfe i Neuroloog prof. Notermans: 'Wij weten het soms beter dan onze lieve heer' Huisarts Paul van Dijk schrijft nieuwe rubriek eSTBM LIJF LEVEN E2 Furore Onder het ijs PRODUKT INFORMATIE Te vroeg geboren 'Snoepfles' Hersenschade Thuisdialyse Cholesterol laasboot 2 persoon Braadvorm 1995 WOENSDAG 10 MEI 1995 lCommissie van de idheidsraad heeft esteld om artikel tan het wetsvoorstel orgaandonatie bij IJlen Daarvoor /de raad onlangs interim-advies her- doodcriteria gepubli- (d, Dat is van belang '[s niet meer het hart ,rde hersens uitma- B „f iemand echt dood [Ook dan nog is het Lzoeenvoudig, vindt '"jloog prof. Noter- KitsStommels «bedop de Intensive Care [let ziekenhuis ligt iemand deen blos op de wang en een L „eer gaande borst. Hij is 'k 'Nee'. ze8t de bezoeker n ongeloof in de ogen. 'Ja', j ie dokter heel zelfverze- Het tegenovergestelde t ook voor. De bezoeker is i overtuigd met een dode en te hebben, terwijl de het tegenovergestelde sp las 48+ [O gram lammer 00 gram__ mg belegen kaas, il©stuk o 70 ijs per kilo O, MO aas met minder Mlt hze Goudse Kaas bevat garandeerd 33% minder ut dan normale Gouda 1 toch blijft u de pittige, erheerlijke smaak van puda kaas »nc belegen kaas, indstuk |ijs per kilo ïlegen (tra belegen ide kaas Ir kilo »ng belegen aas met asneden Jong ïlegen kaas o |0 gramijf 1J •nge kaas ër kilo loeft dan ook niet te verba- Jat in het verleden vreemde zijn voorgekomen. Ie- werd dood verklaard ter- Ehij het niet was. Ook nu ge- I irt dat nog wel een doodenke- her, maar dan uitsluitend in Ibuitenland. Zo iemand ver st in een toestand van schijn- od. Ogenschijnlijk is alle le- t geweken en zelfs artsen «nop het eerste gezicht niet jen dat het niet zo is. jen onze landsgrenzen mag seen echter gerust zijn, ver ier! de hersendeskundige met Als hier iemand wordt Iverklaard is hij echt dood, al klopt - dank zij beade- ugsapparatuur - zijn hart nog zijn borst. let wetsvoorstel op de orgaan- uatie heet het: 'Indien het menen bestaat tot het ver van een orgaan uit een stoffelijk overschot, rt de dood vastgesteld aan de van de volgens de laatste iJvan de wetenschap gelden- ®ethoden en criteria voor het aststellen van de hersendood «reenter zake kundige arts'. ersenfilm A ter zake kundige is de neu- een ware expert als het alom het meten van de hersen- liteit. Hij pleegt dat te doen Je hand van een hersenfilm. tja jargon heet dat een EEG in electroencefaiogram. Via «aantal op de hoofdhuid ge- akle elektrische draadjes ndt duidelijk of binnen in de ïog signalen over èn ar plaatsvinden. Is dat niet het geval dan is er sprake a een vlak EEG. En als dat na esuurnog vlak is kan gevoeglijk orden aangenomen dat iemand ersendood, dus dood, is. Ook al «tl je dan niet altijd te maken te Hen met een lijk. Bovendien zijn er twijfelgeval- li Het EEG is urenlang vlak en »u dus een dode moeten heb- maar is dat wel zo? In zo'n Prof. dr. Servaas Notermans: 'Bij hersendood is iemand dood maar nog geen lijk. Dank zij moderne beademingstechnieken kunnen hart en nier en nog functioneren.' twijfelgeval is er een middel om er snel achter te komen of er nu wel of geen sprake is van een do de. Er wordt ijswater in het oor gespoten, Alleen een echte dode kan daar tegen zonder met de ogen te knipperen", weet de 64- jarige prof. dr. Servaas Noter mans, 33 jaar neuroloog, waar van een kwart eeuw aan het aca demisch ziekenhuis St. Radboud in Nijmegen. Hij heeft het moment meege maakt waarop het criterium voor dood van hartdood overging in hersendood. Dat gebeurde toen voor het eerst een levend hart uit een dode werd genomen om ver der te kloppen in een ander mens. Het weekend van 2 op 3 decem ber 1967 - de Zuidafrikaanse chi rurg Barnard deed de eerste hart transplantatie in de wereldge schiedenis bij een mens - is daar mee een keerpunt geworden op medisch-ethisch gebied. „Een emotionele gebeurtenis", zegt Notermans. In zijn rede bij de aanvaarding van het hoogleraarschap zei Not ermans: „Een kloppend hart be wijst niet meer dat iemand nog in leven is. Zo is men tot introductie van het begrip 'hersendood' ge komen, waarbij ongetwijfeld de furore rond de harttransplantatie als voornaamste katalysator heeft gewerkt." En in diezelfde rede: „Lang niet elke hersendood is tevens hart dood, doch wordt hierdoor wel binnen enkele minuten tot uren gevolgd, tenzij speciale maatre gelen worden genomen, waar door de uiteindelijke hartdood ten hoogste tot enkele weken kan worden uitgesteld, doch tenslotte niet kan worden voorkomen. De individualiteit van een persoon is gebonden aan zijn hersenfunctie, derhalve kan hersendood als sy noniem met de dood van het indi vidu worden beschouwd." Volgens Notermans, expert in het lezen van een electroencefalo- gram, is ook een vlakke hersen film niet in alle gevallen een vol doende garantie dat iemand aan zijn eind is gekomen. Al wijst al les in die richting. „Ik weet dat er omstandigheden zijn, waarbij een EEG soms urenlang en zelfs dagenlang een vlakke curve ver toont, terwijl dat nog geen garan tie hoeft te zijn voor het afsterven van de hersenen. Het is zelfs zo dat de patiënt weer volledig kan herstellen. Dat kan het geval zijn bij vergiftiging met bepaalde slaapmiddelen zoals barbitura ten." Ook kinderen blijken wel eens uit de dood op te staan. Bij kleine kinderen kan het voorkomen dat zij door onderkoeling een vlakke hersenfilm vertonen en voor de omstanders dood lijken, maar het niet zijn. „Ik heb het dan over ge vallen waarbij een kind een half uur onder het ijs heeft gelegen en het er toch levend afbrengt, ter wijl het als dood onder het ijs vandaan is gehaald. Vooral bij zeer jonge kinderen kan dit voor komen. Dat heeft te maken met het feit dat hun hersenen bij een onderkoeling van twintig graden enige tijd geen zuurstof verbrui ken. Als zo'n kind daarna heel langzaam en heel subtiel wordt opgewarmd komt het weer lang zaam tot leven", aldus Noter mans. Een soort reanimatie van de hersens. Die wetenschap heeft ertoe geleid om bij apen open hartoperaties te doen, zonder inschakeling van een hart-longmachine. Door het lichaam te onderkoelen wordt hetzelfde bereikt als met zo'n machine, die gedurende de tijd dat de hartfunctie in verband met de operatie wordt uitgeschakeld de functie van het hart over neemt. Ook dan is de lichaams temperatuur onderkoeld tot zo'n achttien graden Celsius,terwijl de normale lichaamstemperatuur 37 graden Celsius is. Het is, volgens deze neuroloog, dan ook uiterst belangrijk om al tijd te weten te komen wat de precieze oorzaak is van een vlak EEG bij een patiënt op de Inten sive Care. „Als wij in ons zieken huis een patiënt binnenkrijgen die als dood wordt bestempeld, maar in feite schijndood is, wil ik daar koste wat het kost de ach tergrond van weten. Zo kan een man of vrouw bij het plegen van zelfmoord medicijnen hebben ge bruikt, die het EEG langere tijd vlak houden. Daarmee wordt de schijn gewekt dat we hier met een dode hebben te maken." Bij ae minste of geringste twijfel laat Notermans een hele rits kli nische criteria op de patiënt los. Zc moeten naast een vlak EEG alle motorische reacties ontbre ken. Er mag geen enkele reflex of reactie op pijnprikkels meer zijn en geen spontane ademhaling ge durende vijf minuten nadat de kunstmatige beademing is ge staakt. „Mochten we er dan nog niet ach ter zijn gekomen dan geven we het lichaam niet vrij voor orgaan donatie. Hetzelfde geldt als we het niet eens kunnen worden over de doodsoorzaak. Bij de vaststel ling zijn in het algemeen drie art sen betrokken, een neuroloog, een anesthesist en de behande lend arts van de patiënt. Hun me ning moet unaniem zijn. Is dat niet het geval dan is er tweespalt en is de patiënt niet overleden. Voor onze lieve heer kan dat dan wel het geval zijn, wij vinden van niet. Soms weten wij het beter dan onze lieve heer", zegt hij voorzichtig. Deze doorgewinter de neuroloog moet echter beken nen het soms ook niet te weten. „In bepaalde gevallen kun je pas echt achter de oorzaak komen door bij wijze van spreken de de patiënt in mootjes te snijden. We weten bijvoorbeeld nog steeds niet de oorzaak van wiegedood. Er bestaan wel allerlei vermoe dens over, maar niemand weet er het fijne van", aldus Notermans. Te vroeg geboren baby's lachen in hun eerste levensjaar minder vaak dan kinderen die op tijd zijn geboren. De motoriek van de te vroeg geboren zuigelingen ontwikkelt zich ook minder snel. Deze fysieke achterstand veroorzaakt op latere leeftijd vaak gedrags-, leer- en ontwikkingsproblemen. Orthopedagoog M. Vervloed schrijft dit in zijn proefschrift. Vervloed is zijn onderzoek gestart omdat hem opviel dat veel kinderen die te vroeg zijn geboren, leerproblemen kennen, In zijn studie heeft hij ontdekt dat de li chamelijke conditie van te vroeg geboren zuigelingen later ook in vloed heeft op de geestelijke ontwikkeling van het kind. Het Ivoren Kruis, een organisatie die voorlichting geeft over mondgezondheid, roept ouders op hun kind vanaf negen maanden uit een beker te leren drinken. De campagne is nodig omdat ba by's die tot in hun peutertijd een flesje hanteren een grote kans hebben op gaatjes in het nog maar net ontwikkelde gebit. In som mige gevallen loopt dat zo uit de hand dat de tandarts de melk tanden moet verwijderen. De problemen ontstaan vooral als ou ders hun kind laten wennen aan een klein zuigflesje dat het lang durig, soms ook 's nachts, bij zich houdt. Het flesje heeft vaak de functie van zoethoudertje: het kind kan op elk moment een slokje appelsap, melk of Roosvicee nemen en jengelt dus minder. De ge volgen kunnen echter zeer ernstig zijn. Doordat de kinderen het flesje bij wijze van fopspeen in de mond houden, is er bijna voort durend (gezoete) vloeistof in de mond. Dat tast de voortanden en later de hoektanden en kiezen aan. Het effect is vergelijkbaar met een volwassene die de hele dag snoept. De campagne heet 'Beter een beker'. Elk jaar lopen twee- tot vierhonderd kinderen hersenschade op doordat ze rondom de geboorte zuurstofgebrek hebben. De her senschade veroorzaakt abnormale motorische en geestelijke ont wikkelingsstoornissen, die soms zo ernstig zijn dat levenslang in tensieve verpleging nodig is. Dit blijkt uit cijfers van de Hersen- stichting Nederland. In totaal 1200 tot 1500 baby's hebben kort voor, tijdens of na de geboorte een zuurstofgebrek, meestal ver oorzaakt doordat de moederkoek niet voldoende zuurstof door laat. Bij een groot deel (800-1300) heeft dat verder geen gevolgen. Bij de andere pasgeborenen leidt het tot ernstige verstandelijke handicaps, autisme, epilepsie, migraine, schoolproblemen en psy chische afwijkingen. Baxter Healthcare Corporation in Maarssen heeft een nieuwe technologie voor thuisdialyse op de markt gebracht. Het heet HomeChoiceTM. Het is een klein apparaat voor dialyse tijdens de nacht. Dialyse is een levensreddende behandeling voor nier patiënten. Het is naast niertransplantatie de enige behandelings vorm. De HomeChoice is de laatste ontwikkeling in de automati sche behandeling. Het apparaat is niet groter dan een videore corder en weegt 11,3 kilo. De HomeChoiceTM. foto baxter Een te hoog cholesterolgehalte in het bloed levert alleen een ver hoogde kans op een hartinfarct in combinatie met de aanwezig heid van grote hoeveelheden van het stollingseiwit fibrinogeen en van een eiwit dat ontstekingen signaleert. Dit blijkt uit een studie onder ruim drieduizend patiënten met angina pectoris in achttien Europese klinieken. Patiënten met angina pectoris voelen een knellende pijn op de borst bij inspanning of koude. Deze wordt veroorzaakt door een tekort aan bloed in de hartspier. Tijdens het onderzoek werd dui delijk dat fibrinogeen, dat zorgt voor de stolling van het bloed, in veel sterkere mate dan cholesterol de kans op een hartaanval ver groot. Wanneer weinig van het eiwit aanwezig is, wordt de kans geringer. jewicht 120 kg. Met 2 veilij =n en 2 euroschroefventielef Huisarts Paul van Dijk verzorgt met ingang van deze week een «uwe rubriek voor onze krant. In deze rubriek ('Van Dijk') be spreekt deze arts veel voorkomende klachten, waarmee mensen "aar de huisarts stappen. Klachten die in zijn ogen vaak eenvoudig ülfzijn te verhelpen. .Dealgemeen heersende gedachte 'bij twijfel de huisarts raadple gen'zorgt en/oor dat mensen tegenwoordig bij het minste of ge ringste probleempje een deskundige inschakelen", zegt Van Dijk. ■We zijn onzeker geworden. We voelen ons analfabeten als het gaat om gezondheid en ziekte. We leveren ons over aan dokters, terwijl het vaak niet nodig is." Jezelf uitleveren aan dokters heeft tal van schaduwkanten, meent Van Dijk, zeker als je als patiënt in spe problemen heel goed zelf kunt oplossen. „De medische zorg blijkt lang niet altijd zonder risi co's. Bovendien is niet alle medische hulpverlening zo effectief als •aak wordt gedacht." "dis belangrijk dat mensen zelfleren inschatten welke problemen !e op eigen kracht kunnen oplossen en wanneer het beter is om aan huisarts in te schakelen. „Om dit te leren moeten patiënten 'fnis verwerven. Mensen moeten vertrouwen krijgen in hun ei gen inzichten over ziek zijn en gezond zijn", is zijn overtuiging. Paul van Dijk (1947) studeerde van 1967 tot 1974 geneeskunde aan de medische faculteit in Utrecht. Hij heeft in 1972 een jaar door Azië gereisd en verdiepte zich daar in inheemse geneeswijzen. In 1975 resulteerde die belangstelling in een uitgebreide studie naar dat onderwerp. Van Dijk was een van de initiatiefnemers van de gezondheidswinkelprojecten. Daarin werkte hij van 1976 tot 1979. Sinds 1982 is hij regulier huisarts te Zaltbommel. Van Dijk publiceerde tal van boe ken over gezondheidszorg. Vor ming en educatie van patiënten hebben zijn grote belangstelling. Een van zijn bekendste werken is Geneeswijzen in Nederland waarvan in 1993 de achtste druk verscheen. Het boek behandelt op objectieve wijze alle in Neder land voorkomende 'alternatieve geneeswijzen'. KBar Be QujcH de kant-en-kla11 barbecu rialig te gebruiken barbed klaar. In 15 minuten gere*T voor gebruik. 2 stu Met rooster, geschikt voor elke oven. H«ls' n, Hoge Ham 140, t. Willebrord, Dorps aalwijk, Antoniusstra j Door dr. P. van Dijk 'g zag ik op mijn spreek- twee mensen met keelpijn, «hadden beiden een rode keel. 1 van de twee waren ook 'Ppen achter in de keel te I Oen. j|e' slikken deed zeer en het I i m°eilijk. Ze voelden k ,Z-k en hadden koorts. ee'Pijn wordt meestal veroor- I u,-door een ontsteking. De J elPtjn is zonder behandeling «maal binnen vier tot vijf da- j| Sen over. I l'it'f13 de klacht niet duide- iL §enomen, dan is het raad de huisarts te laten kijken. Ii?n®e kinderen is het ver- I tl eerder te overleggen, eger gaven huisartsen bij ,Pi]n na een paar dagen anti- I t(B ^Penicilline). De klach- I i,,jWareri dan na twee dagen I Jpt,,Wenen' kdereen, inclusief «,.L lsa^s> v°nd het een fantas ten »,mi del' Teëenwoordig we- keelrr z°nder penicilline de Voor ii ev®n sne^ over gaat. and» komeopatische en tnida Z08enaamde natuurlijke *1® geldt overigens het- zelfde als voor penicilline. Ze versnellen het natuurlijke her stel niet. Voor keelpijn heeft het in het al gemeen dus weinig zin om naar de dokter te gaan. Wel zijn er verschillende maatregelen te nemen die de klachten ver lichten. Bij een keelont steking met koorts is de pa tiënt vaak goed ziek. Met vol doende rust wordt het herstel bevorderd. Bij keelpijn moet te droge lucht worden vermeden. De slijmvliezen drogen daar door uit en irritatie van de keel komt eerder voor. Zorg voor een goede luchtvoch- tigheidsgraad door bijvoorbeeld bakjes aan de verwarming te hangen en te slapen in een koele goed geventileerde ruimte. Hoewel slikken bij een keelont steking vaak moeilijk is, is het van belang, vooral bij jonge kin deren, voldoende te drinken. Koude vruch tesappen of water zijn goed. Zuigen op een zuurtje of een dropje houdt de keel vochtig en sti muleert de doorbloeding van het ont stoken gebied. Zuigen op een ijsklontje of ijslollie heeft hetzelfde effect, het voelt aangenaam en werkt pijnverlichtend. Allerlei zuigta- bletten, keelpastilles en derge lijke hebben geen enkel extra ef fect op de genezing. Ze zijn duur en werken niet beter dan een dropje of zuurtje. Soms kunnen ze zelfs schadelijk zijn en het herstel vertragen. Gorgelen met een zoutoplossing (een theelepel op een glas water) of met afgekoelde kamillethee geeft vaak verlichting van de pijn. Zelf roken of het inademen van sigarettenrook van anderen prikkelt en beschadigt de slijm vliezen van de longen, maar ook van de keel. Afwezigheid van si garettenrook is dus belangrijk bij het voorkomen en genezen van keelklachten. Wanneer er ondanks boven staande maatregelen ernstige pijnklachten zijn, is een pijnstil ler goed, paracetamol 500 mg bijvoorbeeld voor een volwasse ne. Hiervan kan zonodig viermaal per dag een tablet worden geno men. De dosering voor kinderen is: onder het eerste jaar tot vier maal daags 60 mg, kinderen van 1 tot 2 tot viermaal daags 120 mg, van 3 tot 4 jaar tot zesmaal 120 mg, van 5 en 6 jaar tot vier maal 240 mg. Paracetamol is verkrijgbaar in tabletten, zetpillen en drank. U kunt paracetamol zonder recept bij de drogist kopen. Door dr. J. Paalman De Egyptenaren aanbaden haar als God, Franciscus schreef spe ciaal voor haar zijn 'zonnelied', maar de dokter van tegenwoor dig lijkt de zon vooral te zien als een bron van kwaad. Van zon krijg je geen goede zin maar kanker. Huidkanker. Het heeft een haartje gescheeld of het KNMI zou dit seizoen bij elk weerbericht ook de zon kracht vermelden en hoe hoger dat getal (op een schaal van 1 tot 10) hoe meer je die dag zou moe ten oppassen voor de zon. Hoe mooier weer hoe slechter dus. De verantwoordelijke ministe ries hebben dit tegengehouden. 'Geen meerwaarde', zo was hun oordeel. Over de gevaren van de zon, maar vooral over de maat regelen die je zou moeten ne men, wordt blijkbaar heel ver schillend gedacht. Op het eerste gezicht is de zaak duidelijk. In de jaren vijftig werd bruin de duurste mode per strekkende meter. Nu, veertig jaar later, krijgen steeds meer Nederlanders huid kanker: dat aantal steeg tussen 1975 en 1988 afhankelijk van de soort met een percentage van 25 tot 50 procent. Met name de tienjaarlijkse verdubbeling van het aantal zeer kwaadaardige melanomen, de op hol geslagen moedervlek, is zorgwekkend. Het ligt voor de hand om een re latie te leggen tussen zonlicht en het ontstaan van huidkanker. Het ligt dus ook voor de hand om te waarschuwen tegen al te enthousiast zonnebaden. Van daar dat de Gezondheidsraad vorig jaar het publiek afraadde om tussen 11.00 en 15.00 uur te zonnebaden. Vandaar ook de leuze 'smeer je in en smeer hem op tijd' van het Koningin Wilhelminafonds en andere verstandige zonneraad. Kortom, hoe minder zon, hoe minder huidkanker. Maar zo eenvoudig ligt het niet. Per jaar krijgen 20.000 mensen een van de drie vormen van huidkanker, en dat aantal stijgt zoals al gezegd aldoor. Maar van die 20.000 gevallen is het meren deel tamelijk onschuldig. Ze he ten wel kanker, maar ze gedra gen zich niet of nauwelijks als kanker. Een echte kwaadaardi ge kanker vreet zich in het om ringende weef sel in, maakt het kapot en verhuist heel gemakkelijk naar andere de len van het li chaam. De meest voorko mende huid kanker, het basaalcelcarci- noom (14.000 gevallen per jaar) vertoont die destructieve eigenschappen niet of nauwe lijks. Deze huidkanker komt vooral in het gezicht voor en manifesteert zich als een glad, glazig knob beltje met op den duur een hard nekkig zweertje in het midden. Deze huidkanker zaait vrijwel nooit uit en per jaar overlijden slechts zo'n vijftig mensen hier aan. Minder voorkomend, maar iets gevaarlijker, is het plaveiselcel- carcinoom. Die uit zich bij vier duizend patiënten per jaar als een rose-rood knobbeltje in het gezicht of op de handrug, soms met een schilferkorstje er op. Als dat korstje er af valt dan blijft er een oppervlakkig zweertje achter. Iets kwaadaar diger dus, want van de vierdui zend nieuwe patiënten per jaar overlijden er ongeveer 75. Nee, de echt kwaadaardige on der de huidkankers is het mela- noom, de op hol geslagen moe dervlek. Die komt van alle huid kankers het minst voor (twee duizend keer per jaar) maar is des te dodelijker. Het melanoom kan uit een moedervlek ontstaan of spontaan op een voorheen blanke plek. Aanvankelijk houdt het zich rustig, om dan, op een kwaad moment, dieper in de huid te groeien waarna het zich in een niet te stuiten kwaadaardigheid razendsnel uitzaait over alle delen van het lichaam. Vooral als een moeder vlek snel groter wordt, van kleur verschiet, gaat bloeden of rafe lige vormen aanneemt, is het de hoogste tijd om die plek aan een dokter te la ten zien. Het re latief weinig voorkomende melanoom eist door zijn buiten gewone kwaadaardigheid toch het leeuwedeel van de dodelijke slachtoffers op: van de ongeveer vijfhonderd mensen die jaarlijks aan huidkanker sterven, overlij den er ongeveer vierhonderd aan een melanoom. En nu het merkwaardige. Van die 20.000 nieuwe gevallen is slechts bij een minderheid een directe relatie met zonlicht vast gesteld. Zo'n directe relatie moet de vorm hebben van een dosis-ef fect curve: hoe meer zon, hoe meer kanker. Die rechtstreekse dosis-effect relatie is alleen maar bij het plaveiselcelcarci- noom (vierduizend nieuwe ge vallen per jaar, 75 overlijdens- gevallen) overtuigend aan te to nen. Dat gaat al stukken moeilijker bij het meer voorkomende maar veel onschuldiger basaalcelcar- cinoom en al helemaal niet bij het zeer kwaadaardige mela noom. Juist bij de gevaarlijkste huid kanker, vierhonderd van de vijf honderd sterfgevallen per jaar, is de rol van het zonlicht bij het ontstaan ervan hoogst onduide lijk. Het melanoom komt het meest voor in de gebieden waar de zon het hardste schijnt en dan ook nog waar de zon het allerfana- tiekst wordt aanbeden: Austra lië dus, en de zuidelijke staten van Amerika (Florida, bijvoor beeld). Dat lijkt bewijs genoeg voor zonlicht als oorzaak van mela noom. Maar zo is het niet of niet hele maal. Want hoe kan het dat het melanoom bij voorkeur voor komt bij mensen die binnen werken? 'De huidkanker van de welgestelde binnenzitter' is het melanoom wel genoemd. En met de zonlichthypothese valt ook moeilijk te rijmen dat het mela noom bij voorkeur op die plek ken van de huid zijn kop op steekt die stukken minder door de zon beschenen worden: op de buik, de rug en de onderbenen. Je zou melanomen, net als die andere huidkankers, juist in het gezicht verwachten, op de neus bijvoorbeeld en niet op de buik. De huidige theorie zegt nu dat het melanoom niet veroorzaakt wordt door de kwantiteit aan zonlicht maar veeleer door de kwaliteit ervan: heel snel op bakken in een hele hete zon zou het ontstaan van een melanoom in de hand werken. Ook zijn er min of meer vage aanwijzingen dat een extra zonnige jeugd je extra gevoelig maakt voor huid kanker. Je mag hopen dat dit niet waar is. Hoe voorzichtig moet je nou zijn in de zon? „Zonlicht is in ons kikkerlandje een schaars pro- dukt", schreef de huidarts dr. F.J. Rampen vorig jaar. „Er is niets op tegen er maximaal ge bruik van te maken, mits op een verstandige manier. Geforceerd bakken, braden en bruinen is nooit gezond. Dit geldt met na me voor zuidelijke vakanties."

de Stem | 1995 | | pagina 25