Onverwacht en beetje ongelegen 'Ten tijde van politieke explosie had ik nee gezegd Carlo 'Hi Nijpels' neus voor publiciteit bracht hem zijn populariteit Vertrek Nijpels komt voor veel kennissen als een donderslag bij heldere hemel: Bolkestein feliciteert Nijpels met nieuwe baan Kortzichtige benadering van het ziekteverzuim DE STEM VERTREK NIJPELS Pino Danielf Guy Clark WOENSDAG 10 MEI 1995 Door Henk Boot Breda - Vriend en vijand zijn het erover eens dat het vertrek van Nijpels onver wacht en zelfs een beetje ongelegen komt. Eigenlijk geeft alleen zijn vader, Dees Nijpels, zijn zoon groot ge lijk dat hij de overstap naar De Twaalf Provinciën heeft ge maakt. „Hij heeft gewoon gekozen voor een positieverbetering in het za kenleven. Wie ben ik om te zeg gen dat hij dat niet moet doen. Vergeet niet dat Ed uit een za- kengezin komt, al mijn andere zoons zitten ook in het zakenle ven," aldus de voormalige tex tielboer uit Bergen op Zoom. Mocht Pa Nijpels naar eigen zeg gen 'als enige in de familie' weten van de plannen van zijn zoon; voor veel andere kennissen kwam het vertrek als een donderslag bij heldere hemel. De Brabantse Commissaris der Koningin F. Houben zegt het ver trek te betreuren. „Zeker gelet op het feit dat Breda in een ontwik kelingsfase zit waarbij het van belang is dat er een voltallig col lege van B en W zit," zegt Hou- bens woordvoerder. Herindeling Dat moet ook gezien worden in het licht van de gemeentelijke herindeling die voor de deur staat. Officieel moet de minister van Binnenlandse Zaken nog be sluiten of hij de vacature Breda wel openstelt. In theorie zou een waarnemend burgemeester benoemd kunnen worden, totdat de fusie met Prin senbeek, Teteringen en Bavel een feit is. „De Commissaris van de Koningin moet de minister over de openstelling adviseren, maar dat kan pas als Hare Majesteit heeft ingestemd met de ontslag aanvraag van de burgemeester." Eén van de politici met wie Nij pels het de afgelopen jaren be hoorlijk aan de stok heeft gehad, is J. Houben, oud-voorzitter van de CDA-Statenfractie in de Bra bantse Staten. Hij werd door Nij pels een half jaar geleden 'een be stuurlijke chaoot' genoemd, om dat het Brabantse CDA te weinig rekening zou houden met de ruimtenood van de grote Bra bantse steden. Voor de persconferentie was veel belangstelling. „Ik ken Nijpels als iemand die best voor zijn zaak stond. Slechts één keer heeft hij zich tegenover mij onbeschoft gedragen, dat was toen ja." Is die zaak al uitgepraat?. „Nee. Met alle andere grote jon gens met wie ik in de clinch gele gen heb, is dat trouwens wel ge beurd, alleen met Nijpels heb ik verder geen contact gehad." Kalkoenen Oude wonden kunnen echter ook helen, zo blijkt uit de reactie van burgemeester P. van der Velden uit Rosmalen. Hij stond aan het hoofd van de 'kalkoenen' uit Nieuw-Ginneken waarmee Nij pels aan de vooravond van de ge meentelijke herindelingsdebat ten in de Brabantse Staten liever niet wilde praten. „Dat vind ik nog steeds jammer, dat we nooit eens in een bruin café in het openbaar een debat over die herindeling hebben kun nen voeren." Maar voegt Van der Velden er in één adem aan toe: „Nijpels verwoordde slechts het standpunt van het gemeentebe stuur van Breda en hij was niet de enige in Brabant die zo conse quent opkwam voor de grote stad." Volgens Van der Velden die Nij pels nog kent uit zijn jonge jaren in Bergen op Zoom heeft de ver trekkende burgemeester 'een stempel gedrukt' op Breda en omgeving. Voortrekkersrol Met name zijn voortrekkersrol om West-Brabant als zelfstandi ge regio op de kaart te krijgen, heeft op Van der Velden indruk gemaakt. „Helaas voor hem is er geen groot gewest West-Brabant gekomen, in die zin zal er zeker sprake zijn van enige teleurstel ling. Hij was uit zijn Haagse tijd gewend om snel en voortvarend te werken, de praktijk van het lo kaal bestuur is er vooral een van ivoor-draaien, waar veel tijd in gaat zitten." Nijpels' evenknie aan de west rand van West-Brabant, voorzit ter M. Marijnen van het Streek- gewest Westelijk Noord-Brabant, roemt zijn inzet om West-Bra bant als een bestuurlijke en maatschappelijke eenheid in beeld te brengen. „Helaas is dat door ingrepen van uit Den Bosch en Den Haag niet gelukt, want de trein rijdt, het proces is in gang gezet en West brabantse gemeenten hebben el kaar gevonden in een vorm van samenwerking." Dat Nijpels met zijn gehamer op een Westbrabantse regiobestuur in kleinere gemeenten en bij het provinciebestuur meer dan eens kwaad bloed zette, wist volgens Marijnen niet weg dat hij 'de dis- FOTO COR VIVEEN cussie altijd op zakelijke gronden heeft gevoerd.' Beschikbaar Nijpels' beschermengel B. van de Klis uit Huijbergen, voorzitter van de kieskring Tilburg, is blij dat Nijpels 'beschikbaar blijft voor de partij'. Voor Van de Klis blijft hij een 'fenomeen, een le venskunstenaar, die pijnlijke af scheiden niet uit de weg gaat en nieuwe uitdagingen durft aan te gaan'. Een opvolger voor Nijpels? „Ik zou nog niet weten wie, maar Breda moet natuurlijk wel weer een VVD-burgemeester krijgen." „Nee, ik was niet geheel verrast," zegt Gerrit Brokx, burgemeester van Tilburg. „Wij spreken elkaar nog wel eens, begrijpt u? En dan praat je ook over wat de toekomst ons biedt." Brokx heeft wel begrip voor Nij pels' keuze, al is hijzelf de me ning toegedaan dat je als burge meester toch eigenlijk de eerste termijn van zes jaar zou moeten volmaken. „Maar je komt wel eens op een punt te staan dat je je afvraagt: wat zijn mijn perspec tieven nog? En die zijn dan voor Nijpels in politieke zin wat be perkt." Daarmee doelt Brokx op Nijpels' afbrokkelende positie binnen de VVD. En dit: „Soms is het een nadeel als je op jonge leeftijd al heel hoog wordt. Hij was jong kamer lid, jong fractievoorzitter, minis ter en nu vijf jaar minister van een grote stad. Wat moet hij dan nog? Commissaris van de Konin gin worden of minister." De burgemeester van Tilburg, die meer dan eens een conflict met Nijpels had maar zij aan zij met hem vocht voor een grootschalige herindeling, noemt diens vertrek 'jammer voor Breda en een ver lies voor Brabant'. „Ik verlies een goede collega, hij heeft bewezen dat-ie wat kan. Hij heeft in Breda een aantal dingen op de rails ge zet, in soms niet al te makkelijke omstandigheden. Maar ja, zo gaan de dingen. Als de trein langskomt, moet je erop sprin gen. En ach, als Nijpels dood gaat, is hij ook weg en dan ver schijnt toch ook De Stem weer gewoon. Iedereen kan gemist worden." Lof Niets dan lof komt uit het ge meentehuis van Oosterhout, de tweede Baroniestad. Daar vindt men het 'jammer' dat hij vertrekt. „Jammer, zowel voor Breda als voor de regio," zegt burgemeester B. Ligtvoet. „Het klikte goed tussen Breda en Oosterhout en dat was onder meer te danken aan de persoon Nijpels. Er was wel eens een spanningsveld, maar dat kon steeds worden uitgepraat." Ook Ligtvoet heeft zich laten ver rassen door het nieuws: „Nijpels zal z'n redenen hebben en dat moeten we respecteren. Hij heeft de leeftijd om nog een paar keer om te schakelen en we zullen er vast nog wel van horen. Het toont zijn flexibiliteit. Hij heeft eigen schappen die heel geschikt zijn voor het openbaar bestuur. Net als Wiegel, die ook van een be stuurdersfunctie in de verzeke ringswereld is gestapt." Door Mathieu Kothuis en Carl Mureau Breda - Het colbert gaat uit en, op verzoek van zijn pr- vrouw, ook weer aan. De pers conferentie is achter de rug. In zijn onlangs uitgebouwde werkkamer, met steels uit zicht op het nieuwe Chassé Theater, beantwoordt Ed Nij pels zonder morren de nog be waarde vragen. Voor de pers, de moeder der aar de, heeft Ed Nijpels immers bijna altijd tijd. Nu licht hij graag toe wat de achtergronden zijn van de beslissing die hij 'de moeilijkste' uit zijn carrière noemt. „Dit was een van de mooiste periodes uit mijn loopbaan, ik ben verknocht geraakt aan deze stad." De overstap naar De Twaalf Pro vinciën komt als een verrassing. U heeft altijd gezegd in elk geval uw eerste ambtstermijn van zes jaar, tot 1 april 1996, vol te ma ken. Op de persconferentie ver telde u de afgelopen tijd zes aan biedingen te hebben afgeslagen, omdat je in de eerste vijfjaar als burgemeester niet kunt opstap pen. Op 1 april jongstleden wa ren die eerste vijf jaar om; een maand later hapt u al toe. Hoe komt dat zo snel? „Stom toeval. Er was echt geen haar op mij hoofd die erover had gepeinsd om te vertrekken. En ik had überhaupt geen interesse voor een overstap naar het be drijfsleven. Het was gewoon heel toevallig zo dat dit specifieke be drijf, bezig met deze problemen, nu voorbij kwam." Wanneer heeft DTP u gevraagd? „Het verzoek kwam, eh, een aan tal weken geleden en in eerste in stantie heb ik het afgehouden, mijn hoofd stond er helemaal niet naar. Naderhand is men erop te ruggekomen, toen heb ik er se rieus over nagedacht en pas op het allerlaatste moment is de be slissing gevallen. Het is echt stom toevallig. Ik was absoluut niet op zoek naar iets anders. Sterker nog, ik had in mijn persoonlijk leven enkele beslissingen geno men die inhouden dat ik in Breda blijf. Ik blijf dus ook hier wo nen." Huwelijk Nijpels was nog niet zo lang bur gemeester in Breda toen zijn hu welijk met vrouw Ingrid strand de. Hij is gescheiden, maar heeft nu weer een vaste vriendin, de Bredase mr. drs. Elsbeth Jan maat. Kunt u die persoonlijke motieven om in Breda te blijven wonen na der toelichten? „In mijn persoonlijke relatie heb ik rust gevonden, ik heb nu een bestendige relatie. Door de poli tiek is mijn huwelijk gestrand. Dat wil ik niet nog eens meema ken. Ik heb genoeg ellende in mijn persoonlijk leven achter de rug. Mijn relatie ontwikkelt zich dusdanig dat ik ervoor gekozen heb om me in Breda te gaan sette len." En dan gaat u toch weg, voor een functie in Den Haag. U neemt af scheid van het burgemeester schap, dat u bijna het mooiste vak ter wereld noemt. Wat is het hoofdmotief? Menigeen zal roe pen dat u voor het grote geld kiest. „Nee, nee, dat is niet de reden. Ik zal niet openbaren wat ik ga ver dienen. Ik heb de overtuiging dat burgemeester van Breda geen eindfunctie kan zijn. Een jaar of 45,46 is de leeftijd waarop je nog een nieuwe sprong maakt. Maar normaal gesproken had ik hier nog wel een aantal jaren gezeten tot er iets voorbijkwam." U zegt dat er enkele factoren zijn die uw besluit hebben vergemak kelijkt. Zo zou de politieke situa tie in Breda die eind vorig jaar belabberd was vanwege het schouwburg-debacle redelijk her steld zijn. Meent u dat? „Als de politieke situatie zo was geweest als pakweg vijf, zes maanden geleden. Dan had ik op zo'n verzoek mordicus nee ge zegd. In oktober, november had den we in de gemeenteraad een explosie van ongenoegen. Dat leek op een vulkaan die is uitge barsten. Scherp De verhoudingen tussen de raad sfracties zijn inmiddels genorma liseerd. De verhoudingen zijn nog scherp, maar dat vind ik niet erg. Maar de sfeer, de manier waarop men met elkaar omgaat, is in elk geval een stuk verbeterd." Op de persconferentie verwees u naar enkele grote projecten die nu in uitvoering zijn genomen of op stapel staan. Was het niet logi scher geweest om nog even te blij ven, om te oogsten? „Nee, nee. Dan ga je uithollen en dat ligt niet in mijn karakter. Juist nu de grootste beslissingen genomen zijn, zou ik achterover kunnen gaan leunen, linten gaan 'De gemeenteraad en de burgers maar moeten oordelen of ik heb voldaan' FOTO COR VIVEEN Van onze parlementaire redactie Den Haag - Een verraste WD-fractieleider Bolkestein fet citeerde Nijpels met diens nieuwe baan. „Nijpels is eenz gewaardeerd partijgenoot. Ik bedank hem voor al het sqa werk dat hij in Breda heeft gedaan." pc heb genoeg is leven Bolkestein gaat er niet vanuit dat Nijpels definitief het pu blieke bestuur of de politiek vaarwel zegt. „Ik denk in ieder geval dat hij nog wel actief binnen de partij zal blijven." Ook CDA-fractieleider Heer- ma verwacht dat Nijpels vroeg of laat wel terug zal keren in de politiek. „Hij was jong toen hij burgemeester van Breda werd, dat is hij nu nog. Dus je weet het maar nooit." Heerma toonde zich wel ver rast over het vertrek van Nij pels. „Juist omdat hij destijds, bij zijn benoeming als burge meester, sprak over een jon gensdroom die in vervulling is gegaan." Het WD-Kamerlid Jan te Veldhuis, die voor zijn fractie strijdt om zoveel mogelijk WD'ers op burgemeesterspos ten te krijgen, toonde zich v» rast over de overstap van 1 partijgenoot. Hij vindt niet dat het eigei geen pas heeft om binnen, termijn de functie van bur, meester te beëindigen. L heeft goed werk gedaan. Ik' J heb hem nooit horen ze dat hij minstens twee tei„ nen in Breda zou willen b[ ven. Zijn overstap vind ik 4 ook prima: ik ben voor tation." Ook de vice-partijvoorzi, van de PvdA, Ruud Vree® is tevreden. „Het is heel prei als iemand vanuit de politii sfeer overstapt naar een Arl dienst. Nijpels lijkt mij da: voor geschikt, als oud-minis van milieu. Arbeidsomstan, heden hebben immers ook vi te maken met het milieu." I VERVOLG VAN VOORPAGINA De Twaalf Provinciën, dat 200 personeelsleden telt, bests veertien maanden en heeft als arbodienst nog maar weia waardering kunnen oogsten van zowel onafhankelijke alscè currerende deskundigen. doorknippen en festiviteiten gaan bijwonen, maar dat is niet mijn aard. Voor mij is het niet in teressant om alleen maar een beetje op de winkel te passen, ik wil steeds bezig zijn met nieuwe dingen. Ik heb altijd gemiddeld vijf jaar in functies gezeten." De tijd raakt op. Beneden in de hal van het Stads kantoor wacht een gezelschap van het jubilerende Rode Kruis op de burgervader. Wat is uw grootste succes hier in Breda? „Ik vind dat de mensen, de ge meenteraad en de burgers maar moeten oordelen of ik heb vol daan. Wat ik zelf altijd heb wil len zijn, is een burgemeester die open stond voor de bevolking, die bereikbaar was voor de mensen en ook met de mensen kon om gaan. Mensen van hoog tot laag, gekleurd en niet-gekleurd. Of dat is gelukt, moeten de mensen maar uitmaken. Ik ga geen oordeel ge ven over mezelf." Mogen wij dan nu al een beetje oordelen? U bent na uw benoe ming in Breda in korte tijd mate loos populair geworden. Edje werd op handen gedragen. Nu, na vijfjaar, hoor je de mensen mop peren. Nijpels? Die is alleen maar bezig voor tv of hij zit in het bui tenland. Wat heeft hij nu voor Breda gedaan? Voorzichtig kun je concluderen dat uw populari teit tanende is. Speelt dat wel licht mee bij uw besluit om te ver trekken? „Nee, dat heeft geen enkele rol gespeeld. Iedereen die wat lange re tijd in een functie zit, krijgt kritiek. Dat vind ik heel gezond, we hebben al veel te veel een sa menleving gehad waarin gezags dragers altijd met pluimen wer den bestreken. Ik denk dat Breda altijd voldoende heeft kunnen profiteren van de functies die ik buiten Breda heb uitgeoefend, als het gaat om relaties richting overheden en bedrijfsleven. Netwerken Ik blijf van mening dat het voor een burgemeester van het aller grootste belang is om in zo veel mogelijk netwerken te opereren. En natuurlijk kan niet iedereen zien wat daarvan het resultaat is." Wat wordt uw belangrijkste taak bij DTP, een bedrijf dat een wat onrustige tijd achter de rug heeft? „Mijn taak zal vooral zijn: rela ties in de richting van bedrijfsle ven, overheid en politiek." Niet voor niets hebben ze daar voor de bekende Ed Nijpels geno men? „Dat weet ik niet. Belangrijk is verder de uitbouw van het be drijf, een bedrijf dat een heel sterke expansie kent. Veel orga nisatie komt er om de hoek kijken en dat is iets wat mij sterk inte resseert. Bovendien: het bedrijf gaat ook zijn vleugels uitslaan naar het buitenland." Het bedrijf wordt algemeen ver weten een kortzichtige benade ring van het ziekteverzuim te verkopen: controle, controle, controle. „Het is echt een enge club," zegt een onafhankelijk deskundige van het landelijke bedrijf. „Bij een presentatie rept zo'n verte genwoordiger dat zeventig pro cent van het verzuim grijs is en dat De Twaalf Provinciën met een strenge eerstedag-controle dat wel even zal verhelpen. Ze appelleren aan de gevoelens van de onderbuik van de ondernemer, die denkt dat de werknemer met een kater liever lekker op bed blijft liggen." Grondig „Iedere deskundige weet dat die eerste-dag-controle alleen maar geld kost. Het is duur en je be strijdt alleen de hoeveelheid mel dingen. Het totale ziekteverzuim wordt er nauwelijks door ge drukt. Je moet alle omstandighe den grondig onderzoeken en ver beteren." Een arbo-deskundige van de vak bond: „Dan zat je als adviseur van de ondernemingsraad bij zo'n presentatie en dan garan deerde de man van De Twaalf Provinciën dat het verzuim veer tig procent omlaag zou gaan met hun methode. Maar als je vroeg om die garantie zwart-op-wit te zetten, gaf hij natuurlijk niet thuis." „Ik geloof wel dat ze nu lang zaam wat opschuiven en meer naar verzuim-begeleiding kijken in plaats van die eenzijdige con trole. Maar met name vertegen woordigers uit het midden- en kleinbedrijf zijn heel gevoelig voor die controle-verhalen. In de grote bedrijven hebben ze eigen deskundigen, die weten wel dat die verhalen niet kloppen." De agressieve marktbewerking was nodig om De Twaalf Provin ciën vanuit het niets een markt positie te doen verwerven. Toen de wet veranderde en de vrije markt zijn werk mocht gaan doen, kwamen veel kleine bu reautjes op om een stuk van de koek te pakken. „Als in 1998 de markt helemaal vrij is, verwachten wij twintig tot dertig procent van de totale markt van twee miljard gulden in handen te hebben," zegt alge meen directeur H. Harmsen van der Vliet. Bovendien wil i) Twaalf Provinciën de vleuj uitslaan over de grenzen, kijken in Engeland, Duitslani België. In dat laatste land krij we al positieve reacties." In Nederland is nu Arbo ui een federatie van de oude drijfs Gezondheids Diensten, ik 1,5 miljoen te begeleiden weri* mers marktleider, daarbij pen door oude contracten cao-partijen uit de bouw et vervoer. ArboNed, de vei standigde afsplitsing van de GAK's, is tweede met de begi ding van dik 400.000 weri mers. Detam-Arbo en Avios gen met krap 400.000. DeTwi Provinciën is vijfde met 200 werknemers. Maar, zoals Harmsen van Vliet aangeeft, De Twaalf vinciën wil snel groeien. Dit ji bedraagt de omzet ongeveer vij tig miljoen gulden, over drie ji zou de omzet vertienvouf moeten zijn. „Ze roepen dat t omzet kopen en over drie ji naar de beurs gaan," zegt concurrent arbo-deskundige afschuw. Dat kopen is niet all een succes. Vorig jaar kocht Twaalf Provinciën metBGD maar een kat in de zak, zo het in de markt. Carrousel In het eerste jaar van zijn bestal zou De Twaalf Provinciën verlies van twintig miljoen 1 den hebben geleden, meldt bron. Dat is ook de reden van i carrousel van directiewisseling! en dat bijvoorbeeld drs. E. Mai kant is weggehaald bij Creii Lyonais. Harmsen van der ontkent het hoge negatieve 1 drag overigens, maar toe dat er aanloopverliezen zijj geleden. „We hebben een Iandr lijke organisatie van dertien 1 giokantoren, een hoofdkanta en 33 nevenvestigingen moetij opbouwen. Eind dit jaar 1 we quitte te draaien." Eufemistisch mag Nijpels zi|' nieuwe baan wel 'een uitdaging noemen. Harmsen van der Vli| ziet hem graag komen: „Nijpels is zeer gedreven, hs een zakelijk gevoel, is diplót tiek en heeft bestuurlijke erïj ring." En dat zal hem van r kunnen komen als hij het iWB van De Twaalf Provinciën 1 oppoetsen. m^^ÊÊttÊÊÊBIÊÊÊIÊÊÊKÊÊ groc met .optafel ligt een wnaat agenda, aast het elektromsc, Ljessenbestand. Sig I ietten-plus"aansteh;e Lijn binnen handben ten draagbare 1 I J U i telefc rinkelt om de haver! Carlo Strijk (28), bek; J «.worden met het d* ILprogramma IT— I dieven, heeft het druk. „Als je gelooft I i> LI J+- +rvt rlo Har raz de zei I QlUtv. itj jezelf en bidt tot dan kom je er op Loment", verklaart jtlö-presentEitor z: 1 rijzende ster. LoorAnja van den Akker al staat Carlo Str op de loonlijst van Hiltoi national in Amsterdam - I de afgelopen vijf jaar personeelszaken werkt; 1 moet nog wat zaken len", zegt Strijk. Maar betekende de dag dat h net Hartedieven het eii 'een glorievolle baan', zo lo zelf omschrijft. „Je moet nu eenmaal I risico's nemen om verdi en. En ik wil absoluu' vind mezelf ambitiei «de betekenis van he ben bereid bepaald' „pzij te zetten. 'Make it zingt Mariah Carey en dat ook. Als je gelooft en bidt tot de Heer, koir een zeker moment. Maa: tekent wel dat je off noem mezelf chrisi probeer zo goed mogel: ven. Wat in de Bijbel st: 1. spitsen op mijn eigen ervan overtuigd dat op heden gekomen mijn geloof. En door g. maken van mijn talent heeft talenten, daa je eigenlijk niet op j Maar je bent wel aan j I plicht die gaven tot vol! laten komen." Hoe valt dat te rijmei keiharde tv-wereld? I „Door dagelijks te bid wel ik nooit zo goed nu tot Jezus of tot Van onze verslaggever Breda - Als kersvers burgemeester wist Nijpels zich in 19» 1 no time razend populair te maken in Breda. Als geen an(*erl" mers weet hij de publiciteit te bespelen. Heeft hij in he 8a 1 dat er in zijn omgeving een persfotograaf is, dan neemt hip- middellijk de juiste pose aan. Ook om persklare tekst zit Nijpels nooit verlegen. In het Schotse burgh na de uitvaartmis van generaal Maczek, de Poolse bevrijde Breda en Axel, wist hij de dienstdoende verslaggever te vertellie Maczeks weduwe hem voor de mis had gekust en dat die kus we doeld voor de bevolking van Breda. Politieke vriend of P® „1J and, bijna iedereen weet hij voor zich in te nemen. Zeg maaL,J vriendelijk en aanspreekbaar is hij voor iedereen. Op de B-'J NAC, met de bezoekende Ajax-aanhang in een Bredaas ca'®\1„(e ziekenhuis bij de jongen die tijdens een thuiswedstrijd van NA stuk stoeptegel tegen zijn hoofd kreeg of op de eretribune me brandende fakkel bij een wedstrijd in de nacompetitie van NAL De Graafschap. Dat laatste voorval in 1993 is hem overigens gj] dank afgenomen. De meeste Bredanaars zullen zich hem echlte ven herinneren als de burgemeester die in een grote blauwe met flaphoed op carnaval vierde onder de Grote Toren. En, mlS wel lest best, die bij zijn veie optredens op de televisie de naam1 stad menigmaal liet vallen. DE ITALIAANSE no Daniele heeft h( om in zijn muziek leggen. Zijn platen uiterst ontspannen tisch klinkende pr je haast automati goede stemming bre Daniele heeft da ontwikkeld in zijn Napels, dé culturel van Italië. Met ingi jazz, Afrikaanse e klanken, latin en Pino Daniele een ei. ie stijl ontwikkeld uniek is. Als git: dicht tegen de fus componist mengt ander lokale en vloeden en als za, hij zich van een Italiaans vermengi Napolitaanse diale waardoor een ii klinkend geheel on Non calpestare deserto, Daniele plaat, is wederoi klinkend geheel, genlijk maar één Het eerste numme O cammello 'nna gjnt namelijk wat hjk als Ain't no Hill Withers. M; werige is Non cal fel deserto klasse instrumentaal op; door Daniele en hoorbaar makke! •danken behoren °este dat de fusi jo bieden heeft. Warner Music) Wl «I WISH I was in h-hili Parlor Bar; D°g Marguerit; carin' where yoi gmt Guy Clark Dublin Blues. H 'n Dublin en verl hu*s, naar Texaï

de Stem | 1995 | | pagina 20