Gemeente schakelt bureau in em: Een jonkheer plaatste de eerste steen er Gelegenheid Li,-age van Julianafonds voor aanpassingen dorpshuis Ossenisse Nana OONZAAL DERLAND DE STEM Oostburgs echtpaar zestig jaar getrouwd DAG KLAPPER Hadassa Zarr )edemorgen pa en o-ma ieve Mama Hoera 70 jaar fB-Accountants gaat administratie gemeente Hontenisse op orde brengen Sint Jansteen in ban van de muziek tijdens weekend Begin volgend jaar sanering wasserij aan Singelweg Axel ZEELAND C2 Voor particulieren Bezorger gefeliciteerd Gils-de Heyde Getrouwd Adverteren opent deuren, makelaar. 99 Gevraagd: jonge, zelfstandig werkende Ervaring gewenst. Inlichtingen: 01159-1720 SilS editie zeeland Eddy Wally bij Hulsterloofeesten AG 10 MEI 1995 tóTEM WOENSDAG 10 MEI 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum receptie, huwelijk, verloving overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. Prijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven worden uitsluitend geaccepteerd, indien naam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. Wij behouden ons het recht voor teksten zonder opgaaf van redenen te weigeren Indien de uitgever klachten bereiken over de opgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. [Abdes Ez Ezzaghragrie in Bergen op Zoom, feliciteert Moshkan, Rachien en Sharon met de geboorte van hun zusje Geboren: 05-05-1995 Het gemeenschapshuis 'j'jër Nesse in Ossenisse heeft van Juliana Welzijn Fonds een bij- ,,c van 21.500 gulden gekregen j het nemen van energiebespa- 5,e maatregelen. De totale kosten die maatregelen bedragen Lö gulden, waarvan de gemeen- Hontenisse dertig procent voor Lr rekening neemt. 1994 een actie het voortbestaan van :elijk Gefeliciteerd met ullie 60 j. huwelijk, naken er vandaag met allen 'n onvergetelijke van. Namens kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. lartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, lassandra en Papa. Eindelijk 16!!! H.G. van Pa, Ma fcn pootjes van Daisy. jl Julianafonds is begin om Zeeuwse dorpshuizen veilig te stellen. Het fonds vindt dat dorpshuizen essen tiële voorzieningen zijn voor het platte land. Het fonds constateerde dat de energielasten vaak een flinke post op de begroting vormen. In veel gevallen kun nen deze kosten aanzienlijk verminderd worden door het treffen van energiebe sparende maatregelen. „De exploitatielasten zijn voor bijna alle gemeenschapshuizen een pro bleem," stelt L. de Putter, projectcoör dinator van het Juliana Welzijn Fonds. „Gemeentes zijn steeds minder bereid daar geld in te stoppen. Hoewel dat in Zeeuws-Vlaanderen gelukkig nog mee valt. Daarom heeft het fonds gemeend de dorpshuizen een financieel steuntje in de rug te geven." Het fonds verstrekt 33 Zeeuwse dorps huizen een bijdrage van maximaal 30.000 gulden. Veertien daarvan bevin den zich in Zeeuws-Vlaanderen. „Het project loopt af op 1 juli. Ongeveer de helft van de dorpshuizen heeft inmid dels het geld gekregen. Aan de andere wordt gewerkt." Secretaris A. de Putter van dorpshuis Hof ter Nesse is blij met de bijdrage. Ook hij benadrukt dat de jaarlijkse energiekosten van het centrum aanzien lijk zijn. „We hopen die met de energie besparende maatregelen terug te drin gen." De kozijnen van Hof ter Nesse worden op korte termijn vervangen en er komt dubbele beglazing. Ook worden ge- luidsisolerende maatregelen genomen. „En verder gaan we de vloer isoleren en komt er een nieuwe parketvloer. Ten slotte komt er een ventilatiesysteem. Dat is tegenwoordig verplicht voor ho recagelegenheden, maar dat is ook voor dorpshuizen wenselijk. Dat om de over last van rokers tot een minimum te beperken. De totale kosten van de maatregelen bedragen 35.000 gulden. Van de ge meente krijgt Hof ter Nesse 13.500 gulden, het Julianafonds betaalt de rest. Hof ter Nesse is volgens De Putter het enige dorpshuis van Hontenisse dat zichzelf volledig bedruipt. „Wij krijgen geen jaarlijkse subsidie van de gemeen te. De activiteiten lopen goed en daar om zijn er genoeg inkomsten. lm onze verslaggever jloosterzande - Het bureau VB-Accountants gaat, als gt aan burgemeester en wethouders van Hontenisse jgt, de gemeentelijke administratieve huishouding op jtde brengen. Het college wil voor uitvoering van dat jderzoek 97.000 gulden beschikbaar stellen. Dit plan van aanpak moet lei- te tot een grotere doelmatig- lid, een betere interne controle het vastleggen van functies, „megdheden, administratieve mtedures en werkprocessen. Ook het opstellen van regels over verslaggeving en rapportage aan college van B en W en de jeenteraad behoort tot de Ukzaamheden. let VB-accountantsbureau con troleert nu al de jaarrekeningen Lde gemeente. [Bekwestie wie de administratie an de gemeente moet doorlich te, VB-Accountants of een bu- rcau van 'buiten' leidde in de pieenteraadsvergadering van lebmari tot de nodige discussie. Reden voor B en W het voorstel van toen aan te houden en nu meteen beter beargumenteerde leuze te komen. „Ieder jaar wor- ien we bij de controle van de jaarrekeningen weer geconfron teerd met dezelfde op- en aan merkingen door de accountant. Jlen dringt aan op goede werk procedures, op betere interne controle. Daar willen we nu echt Misschien krijgt hij wel Si maar voor ons O(Pa) is v, Nelle verledentijd. Rob, Helen, Dré, Tommy. Rick Bleeker en Adrianne van Swet, 9 mei 1995. Oosterhoul Inlichtingen: De Stem, 076-236911 kok De festiviteiten beginnen op rajdagavond om 20.00 uur met ffl bonte avond waaraan de toiere van Rhetorica St. Jan ta Steene en de Fanfare hun medewerking verlenen. Een teal eenakters, 'Voor de dok- ta'. 'De vergadering' en 'Leo- pold op vrijersvoeten' worden mder regie van Henk van den Branden voor het voetlicht ge tocht. De muzikale intermez zo's zullen de avond tot een sleervol geheel maken. zaterdag begint de dag om "•00 uur met een Vlaamse ker- Jis die georganiseerd wordt tor de peuterzaal en de basis- Mooi in de Wilhelminastraat. ™af 14.30 uur zullen verschil- ™de muziekgezelschappen op marktplein marsconcerten Jtven. Om 15.00 uur zal het zers (lie verhuizen, verbouwen eewoon eens wat anders Hen, doen in de advertentie kolommen ideeën op en vinden daar ook het voor j hen aangewezen adres. :h uitvoerig in de krant. [«neuzen: Zuidlandstraat 32, 21767150"18924'f3X 0115°' Jf^cteuren: Peter Oggel (editie- et). Frank van Cooten, Rein T„ Helm. Florence lmandt, nKoomen (sport), Harold i j-Puysseleijr, Eugène torstraeten. fe K'okstraat 1tel. 01100- 2 'ax 01100-21928. oacteur: Cees Maas (provin- 6 «slaggever). ,,7'j Steenstraat 14, tel. 01140- J'bl. fax 01140-19698. Chsfhn'Jien; Frank Deii (plv' ed' u Gerlach Hochstenbach. wertentieverkoop tel Szen: Zuidlandstraat 32, 50-17920. i £01150-96554. I E^JWoordigers: «jnBoeije, Hans Dimmers. Steenstraat 14, tel. 01140- woordigers: 7 van den Brande, V^Verstraeten. opleider: Harry Muurmans, °Z6-236454. oonnummers en openings- P^;aVaA2OVeri9eafdelinge"°2P, wel eens van af," aldus burge meester T. Steenkamp tijdens de raadsvergadering van februari. Op basis van offertes van VB Accountants en Moret, Ernst Young heeft het college nu be sloten de voorkeur aan het eerste bureau te geven. „Gelet up de goede ervaringen met VB Ac countants, de gunstige offerte en een minimaal beslag op het ge meentelijk apparaat tijdens de uit te voeren werkzaamheden," aldus het college. De commissie financiën be spreekt het B en W-voorstel maandag 15 mei in haar verga dering om 20.15 uur in de raad zaal van het gemeentehuis. De commissie buigt zich die avond ook over het voorstel de Hontenisser brandweer te voor zien van vijftien uitrukpakken' en zeven brandwerende red dingsvesten die automatisch op blaasbaar zijn. De brandweer heeft die uitrusting nodig in ge val van calamiteiten op de Wes- terschelde. De aanschaf van dat materiaal vereist een investering van bijna 22 mille. Viering honderdjarig bestaan fanfare St. Jan SintJansteen - Het komend weekend wil de R.-K. Fanfare St. Ian heel de Steense bevolking mee laten genieten van haar jubileum. Het 100-jarig bestaan wordt op grootse wijze en het programma van 12, 13 en 14 mei zal ook voor iets te bieden hebben. circus Reinardi en poppennthea- ter de Wielewaal in de feesttent aan de Wilhelminastraat, op het terrein van Drankenhandel Pluym, zeker voor een aantrek kelijk showprogramma zorgen. Van 19.00 tot 20.30 uur is er een receptie waarbij iedereen wel kom is. Tenslotte wordt deze feestelijk dag besloten om 20.30 uur met een wervelende show uitgevoerd door 'de kleinste fan fare ter wereld'. Het feestweekend wordt 's zon dags besloten met doorlopende concerten door muziekgezel schappen uit de regio die in de tent optreden. Ook zullen er op het marktplein marsconcerten worden gegeven. Vanaf 13.30 tot 21.00 uur zal dit muzikale pro gramma gepresenteerd worden. Van onze verslaggever Oostburg - „We hebben el kaar ontmoet op de kermis van Draaibrug," zegt de 89-jarige heer J. Bouwens. Gisteren was het echtpaar Bouwens-van Kouwenberg zestig jaar getrouwd. Het 89-jarige en 84-jarige stel vierde het feest met een receptie in verzorgingshuis De Burcht in Oostburg, waar ze wonen, 's Ochtends kwam de loco-burge meester al zijn felicitaties bren gen. „Voordat we trouwden, hebben we zes jaar verkering gehad, maar kinderen kochten we pas toen we tien jaar getrouwd wa ren. Die zijn nog jong dus," vertelt Bouwens met een lach. Beide kinderen, een zoon en een dochter, hebben zelf ook kinde ren, zodat het jubilerende echt paar twee kleinkinderen heeft. Voordat het echtpaar Bouwens- van Kouwenberg naar Oostburg ging, woonde het in Sehoondij ke. „In dat rusthuis hebben we vier jaar gewoond, maar dat moest dicht. Daarvoor woonden we 55 jaar in Zuidzande, aan de weg naar Nieuwvliet." Zuidzan de is ook de geboorteplaats van de heer Bouwens, van mevrouw Bouwens-van Kouwenberg stond de wieg in Sehoondijke. „Ik heb tot mijn zeventigste ge werkt in de landbouw, dat was zwaar werk hoor vroeger. Maar nu niet meer met al die machi nes. Ik had ook nog een eigen stukje land. Dat werd tussen door gedaan, op de avonden en in het weekeinde. Of dat niet erg hard werken was? Daar ga je niet van dood, hè, van hard werken," zegt hij. Hij mist het land, maar realiseert zich dat het moeilijk bij te houden was. „Maar ik ga nog geregeld een stuk fietsen als het mooi weer is en dan ga ik er wel eens langs." Het wonen in De Burcht bevalt hem prima. „Het is lekker dicht in het centrum, dicht bij de win kels. Ook is het makkelijk om bij mensen op bezoek te gaan. In Sehoondijke was het minder, maar het personeel daar wist dat ze weg moesten, en dat merk je." THEATER EEKLO De Schone en het Beest - door de Muzikale Fobie - De Media Molen straat 165-20.30 uur (Bf. 300) MIDDELBURG De Zwarte Komedie (cabaret) - met De Kleine Vrijheid - Stads schouwburg Molenwater 99 - 20.00 uur (ƒ17,50) VROUWENPOLDER Poppentheater Kris Kras - Cam ping Oranjezon - 14.30-16.30 uur (ƒ7,50) DIVERSEN BURGH-HAAMSTEDE Neeltje lans - wandelexcursie in het nieuwe duingebied van het voormalig werkeiland Neeltje Jans - hoogste parkeerplaats Delta Expo (naambord org.) - 14.00 uur - 5 - kinderen 1 (zo, di en wo) TERNEUZEN Lezing Boerentuinen - met dia's - Zuidlandtheater -19.30 uur Rommelmarkt - Ligplaatsschool De Groene Zwaan - 14.00-17.00 uur Jokeren - 't Schelpenhoekje - 19.30 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken, kaarten en biljar ten - KBO - Malpertuus -13.30 uur ST.-JANSTEEN Schieting - KBO - De Warande - 13.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - ANBO - De Regenboog - 14.00 uur Tentoonstelling SPZC De Bruinvis - openbre bibliotheek - 13.30-17.00 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur AXEL Koersbal - Gregoriuscentrum -14.00 uur Expositie olieverfschilderijen - Raphaëlla Cools-Cool - streekmu seum Het Land van aXel - 13.30-17.00 uur (woensdag t/m za terdag t/m 1 juni) FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur The Mask 20.00 uur Nell HULST De Koning van Engeland 14.00 en 20.00 uur Richie Rich 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Stargate 14.00 uur 101 Dalmatiêrs 20.00 uur Dumb Dumber 20.00 uur Streetfighter MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Hoogste tijd TERNEUZEN Porgy Bess ■20.00 uur Night on earth VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 20.00 uur Streetfighter 20.00 uur Outbreak 14.00 uur 101 Dalmatiêrs 14.00 en 20.00 uur Leon 20.00 uur Forrest Gump 14.00 uur The pagemaster GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Shopping 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur I.Q. 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Exit to Eden 14.30,17.00 uur Jungle Book 14.30, 17.00, 20.00 uur Boys on the side 20.00 en 22.30 uur Man without a face 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ludwig van B. 14.30 en 20.00 uur My life 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Outbreak 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Legends of the fall 14.30, 17.00,20.00 uur Star Trek 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiêrs 14.30 uur Richie Rich 14.30,17.00, en 22.30 uur Streetfigh ter 20.00 en 22.30 uur The Shawshank Redemption 14.30 en 22.30 uur Drop Zone 22.30 uur Nell 22.30 uur Pulp Fiction 20.00 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 15.00 en 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Shawshank Redemption 20.00 uur A Bronx tale 15.00 uur Forrest Gump 15.00 uur Richie Rich 15.00 uur 101 Dalmatiêrs Van onze verslaggever Axel - Begin volgend jaar vindt de sanering van de voormali ge chemische wasserij aan de Singelweg in Axel plaats. Die verwachting spreken burgemeester en wethouders althans uit in een voorstel aan de commissies Financiën en Openbare Werken. Het echtpaar Bouwens-van Kouwenberg: getrouwd waren. ,We kochten we pas kinderen toen we tien jaar FOTO wim kooyman De schoonmaakoperatie kost bijna twee miljoen gulden. Het is al enkele jaren bekend dat het niet snor zit met de bewuste locatie aan de Singelweg en dat is door allerlei bodemonderzoe ken bevestigd. De gemeenteraad stelde in 1991 en 1993 al kredie ten beschikbaar om de omvang van de vervuiling van het terrein in kahrt te brengen. Axel heeft totnutoe in totaal iets meer dan zestigduizend gulden neergeteld voor die onderzoeken. Nu vragen burgemeester en wet houders een nieuw krediet van 140.000 gulden voor een aanvul lend saneringsonderzoek en de opstelling van een saneringsplan met bijbehorende bestekken en vergunningen. Op welke manier de schoonmaak van het terrein van de vroegere chemische wasserij plaats zal vinden, is op dit moment nog niet bekend, aldus het college in het commissievoorstel. .De raad krijgt daar informatie over zodra er meer over bekend is. Het voorstel voor beschikbaar stelling van het aanvullend kre diet komt woensdag 10 mei aan de orde in de commissievergade ringen op het stadhuis van Axel. Nieuw-Namen - De naam van de beroemde Belgische zanger-entertainer Eddy Wally prijkt op het affiche van de jaarlijkse Hulster loofeesten in Nieuw-Namen. Dit evenement vindt plaats op 25, 26, 27 en 28 mei. De Hulsterloofeesten beginnen donderdag 25 mei om 14.30 uur met een schieting in de tent. De Alpha Modelvliegclub uit Hulst houdt demonstraties met heli kopters en vliegtuigen. Vrijdag 26 mei start om 13.30 uur een jeugdtoernooi. 's Avonds is er vanaf 20.00 uur een disco avond met optredens van de bands Scrofula en The Chain. Zaterdag 27 mei gaat om 13.30 uur een groot wijkentoernooi van start. Eddy Wally is 's avonds de klapper op een feestavond die ook optredens van Barbara en John Tura bevat. Zondag 28 mei tenslotte staat in het teken van twee voetbalwed strijden. Om 13.00 uur speelt Hulsterloo 2 tegen de reserves van KSK Kieldrecht. Om 15.00 uur speelt Hulsterloo 1 tegen het eerste van KSK Kieldrecht. Aan sluitend zal een karaokehappe- ning de Hulsterloofeesten afslui ten. Kykuitstraat nummer 17. De laatste stee van 't Zeegat aan de linkerkant als je van Clinge af komt. De Kykuitstraat is de tijdens de ruilverkaveling Kieldrecht aangelegde nieuwe en snelle verbinding tussen Clinge en Graauw. Voordien moest je, komend van Clinge, juist voorbij genoemde boerde rij rechtsaf tot bijna aan de Zestigvoetkreek. Bij 'Swiebertje' de dijk op naar de nog steeds bestaande kassei weg en dan langs het café van Sieske Stevens. Het huis staat er nog, stammenee is het al lang niet meer. De weg liep langs het huis naar de resten van het voormalige fort Kykuit en ver der naar fort de Rape waar de Liniedijk doorsneden werd. Fort Kykuit is niet meer; de ruilverkaveling ruimde het op en misschien daarom noemde men de nieuwe verbinding dan ook geen Kykuit-weg, zoals bij polderwegen veelal gebruikelijk is, maar Kykuit-straat. Terug naar de boerderij van Tonny Maenhout en zijn Nicole. Hij is er boer vanaf 1985 en de derde generatie Maenhout. Zijn vader Piet was er 'd'n baas' vanaf 1952 en het was rond 1930 dat zijn vader Alouis, af komstig van 't Patrijske .onder Vogelwaarde, er pachter werd. Via de Buijsrogges bracht hij zelf ook wat land mee en daar door groeide de stee uit tot een flink bedrijf. Volgens Suzanna Elisabeth Steigenga-Kouwe, geboortig uit Zuidzande, die in 1950 promo veerde op een sociaal-geografi sche studie over Zeeuws-Vlaan deren, was in 1945 30-35 pro cent van de landbouwbedrijven in de gemeente Clinge niet gro ter dan tussen 1 en 5 ha. De met pannen gedekte schuur heeft drie mendeuren. Met de vuistregel van vroeger kun je dan een beetje gaan omrekenen: per mendeur - om de graan oogst binnen te brengen - zo'n 30 tot 35 gemet ploegland. Drie.... dan kom je dus zover. Nog wat weiland voor het vee en de paarden, het erf, de boomgaard, een stapelhof erbij tellen, ....we zijn niet ver mis. Weet je dan ook nog dat er per 30-35 gemet één koppel paar den nodig was, dan zie je in gedachten op z'n minst drie koppels het hof afgaan op weg naar het werk! In gedachten zeggen we er nadrukkelijk bij, want voor trekkers geldt dat niet meer en bij welke boer komt de oogst, anders dan uien of aardappelen, nog in de schuur? Het huis oogt als een boeren huis van rond de eeuwwisseling. De gang in het midden met de zelden gebruikte voordeur; zo wel links als rechts ervan twee ramen met wat versiering er rond en eveneens onder de goot. Ook nu zitten we goed; een steen naast de voordeur vertelt het precies: - Gedenksteen ge plaatst door Jh Roger Kervijn, 18 mei 1901.- De schuur is overigens van jonger datum. Wie is Roger Kervijn en waar om plaatste een Franstalige Brusselse jonkheer hier een eer ste steen? Omdat de stee met ca. 37 ha grond hun eigendom was en is. In werkelijkheid tegen woordig iets minder, want door de ruilverkaveling zijn er wat hectares naar een andere eige naar gegaan. Roger, die eigen lijk voluit Roger Kervijn de Marcke ten Driessche heet, was nog maar een kleine jongen toen hij de steen plaatste. Zijn moe der was een meisje Seydlitz en via vererving is het hof met de grond aan de Kervijns gekomen. Poger is al lang dood, huidig eigenaar is Didier Kervijn etc., een man die de meeste jaren van zijn leven in de Congo gesleten heeft. Die Kervijn etc. heeft meer eigendommen in de streek, onder meer een boerderij nabij Kijkuit en verder veel los land. Overigens mag deze Kervijn niet verwisseld worden met ba ron Kervijn de Meerendré uit Gent. Ook die heeft in deze streken grondbezit en, dat mag er ook nog wel bij, via de huidi ge generatie zijn de twee fami lies verwant. Voorgaand verhaal brengt ons als vanzelf op het buitenlands grondbezit in Nederland en met name in onze regio. Denk maar aan de Godshuizen uit Gent, voordien de hertogen van Aren- berg en De Cloedt, de baas van 'D'n Dredzjing' (Dredging In ternational), de baggeraar van de Westerschelde, om er maar enkele te noemen. Steigenga-Kouwe zegt dat zich in 1946 26,75 procent van de totale kadastrale oppervlakte van Zeeuws-Vlaanderen in bui tenlandse handen bevond (vooral van in België en Frank rijk wonende personen of geves tigde vennootschappen en der gelijke). Voor Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen was dat respectievelijk 26,16 en 28,33 procent. In Clinge was dat 51 of meer procent van het totale opeprvlakte van de gemeente. De landbouwmeitelling van 1959 levert voor Zeeland navol- Een steen naast de voordeur van boerenhuis aan de Kykuit straat 17 vertelt het precies: - Gedenksteen geplaatst door Jh Roger Kervijn, 18 mei 1901. - foto canule schelstraete gende uitkomst op: de totale oppervlakte cultuurgrond be droeg 138.126 ha. Daarvan was 16.703 ha gepacht van in het buitenland wonende eigenaren. Vergelijken we met Brabant, 1678 had, of Drente, 92 ha, dan is het verschil opvallend. Uit Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat tot 1993 het aantal hectaren cultuurgrond in Zeeland is te ruggelopen tot 124.765 ha. Ook het areaal verpachte grond door in het buitenland wonende eige naren is in Zeeland verminderd tot 10.628 had, dat is 20,9 pro cent van alle verpachte grond. Een vijfde deel dus. Alles bij elkaar nog niet weinig. De oorzaak voor dat buiten landse grondbezit ligt zo'n tweehonderd jaar terug. Bij Tractaat van 16 mei 1795 werd Staats-Vlaanderen - het huidige Zeeuws-Vlaanderen - door de Republiek der Verenigde Ne derlanden afgestaan aan Frank rijk. Een van de gevolgen was dat vanaf dien het geen monni ken, Zeeuwen of Hollanders meer waren die hier grond en inpolderingsrechten verwierven zoals voorheen, maar Belgen en Fransen. Een van de eerste voorbeelden daarvan is de be dijking van de Olieslagerspol der tussen Sluis en Zuidzande in 1803 door de Compagnie Ot- tevaere, waar men onder andere F.B. Ottevaere, burgemeester van Deinze, deel van uitmaakte. Met dank aan H. Maenhout- Buysrogge te Hulst en J.E.M. Steyaert te Graauw.

de Stem | 1995 | | pagina 17