DE STEM erneuzen wil beter imago VA erstandelijk gehandicapte houdt aan werk zelfvertrouwen over' emeente gaat nauwer samenwerken met bedrijfsleven en middenstand Blik maakt plaats voor pluche omOOKM&N mmnowr? Canadees ziet oorlogsvriendin na halve eeuw Nieuwe zoektocht naar gestolen meesterwerk 'Streekprodiikten bieden kansen voor landbouw' KAL ADVERTISING SIRE 22« ea ff WERELD IN UW WOONKAMER 11 er een schotelantenne heel de a Wreld in uw woonkamer satellietontvangset kompleet 355.- r-Sat NOORDSTRAAT 15 AXEL TEL: 01155 62601 Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. »uit van halve ton i»j snelkraak Sluis O E N lelpunten-nota [Usueel geweld NonwSenVeertig menSe" Film Vliegende Hollander op Markt Terneuzen Bewoners Zeeuws-Vlaanderen in equête: 50 MEI 1995 19?s 15?5 23.95 39.95 jrte s o Electronics Zeeland lerslaggeefster jelburg - Het is heel goed voor jjlfvertrouwen en het gevoel van «aarde dat mensen werken. En ook voor mensen met een Olijke handicap. loodschap klinkt luid en duidelijk ia het rapport 'Echt werk werkt', a wordt verslag gedaan van negen ten 'Begeleid werken voor mensen Kn verstandelijke handicap'. Die r of drie geleden gestart in de icjes Zeeland, Noord-Brabant en Het doel van de projecten is om gehandicapten een of meer dagdelen aan de slag te krijgen in 'gewone' bedrij ven en organisaties, dus geen dagverblij ven of sociale werkplaatsen. Het rapport werd gisteren door de Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cul tuur (VMC Zeeland) overhandigd aan gedeputeerde G. de Kok. De VMC is een van de drie uitvoerende instellingen van het evaluatie-onderzoek. De gedeputeer de riep de aanwezigen op om toch vooral samen te werken. „Kijken over de heg kan heel leerzaam zijn," zo zei hij. „Wij als provincie gaan eerst eens met de zorgverzekeraars rond de tafel. Daar zal toch in eerste instantie het geld vandaan moeten komen voor de uitvoering van de aanbevelingen' in het rapport." Volgens de onderzoekers zou de provin cie bijvoorbeeld geld uit kunnen trekken voor het maken van een brochure of een videofilm. Daarmee kunnen zogeheten job-coaches (mensen die werk voor de gehandicapten zoeken en ze op hun 'werkplek begelei den) de boer op bij werkgevers. Ook aan een regionale databank is behoefte. Daarin worden mogelijke werkgevers opgenomen en wordt de mate van be reidheid om gehandicapten aan te ne men, geregistreerd. Ook daaraan zou de provincie kunnen meebetalen, vinden de rapporteurs. Maar daar is binnen de provinciale be groting vooralsnog geen geld voor, liet De Kok desgevraagd weten. Maar vol gens M. Luijpen, directeur van de VMC, is het absoluut noodzakelijk dat er meer geld komt. „Anders blijven deze mensen aan de kant", zei hij tijdens zijn speech. „Het gaat slecht met de sociale werk plaatsen, de wachtlijsten zijn enorm lang. Daar komt bij dat als de verstande lijk gehandicapten betaald werk hebben, de financiële uitkeringsregelingen el kaar tegenwerken. Dat zit gewoon fun damenteel fout." In Zeeuws-Vlaanderen werden binnen het project negentien gehandicapten (op het niveau van zeer moeilijk lerende kin deren) aan een baan geholpen. Bijvoor beeld in een fietsenstalling en in een ko pieerwinkel. In de gehele provincie Zeeland hebben zestig verstandelijk gehandicapten een betaalde baan. „En daarmee loopt Zee land landelijk ver voorop," aldus A. Aspeslagh^arbeidsconsulent bij de So ciaal Pedagogische Dienst. juwerijstraat 59 lostburg (Ned.) |l. 01170-54861 Uw huis op dit formaat^ de krant kost meesti minder dan een maa hypotheekrente en I verkoopt sneller, wanj En de makelaar weel v| wanten en kranten. 1 'Honderd zitbankjes van Morres Meubel verdreven gisteren de auto's van de Grote Markt in Hulst. I Van onze verslaggever Hulst - Het blik maakte voor één dag plaats voor het pluche. De .Grote Markt van Hulst, doorgaans domein I van vele auto's, vormde gisteren het ""Pr voor meer dan honderd zit- tjes. Morres Meubel maakte er opnamen voor een nieuwe televisiecommercial die nog deze maand op de buis te zien is. Morres is begin april met een nieuwe re clamecampagne gestart met onder meer een tv- en bioscoopcommercial waarin een luchtballon en sky-surfpr de hoofd rollen speelden. „Je moet deze nieuwe commercial zien als een vervolg op die campagne, voortbordurend op hetzelfde thema," vertelt Morres-pr-manager R. van der Eist die verder niet wil uitweiden over de inhoud van het spotje. „We hou den de spanning er nog even in. Maar de FOTO WIM KOOYMAN commercial zal net zo spectaculair zijn als de vorige." Het luchtballon-spotje, dat in april op de buis verscheen, is de winterversie van de Morres-commercial. „De nieuwe spot zal onze zomerversie zijn," aldus Van der Eist. |e en mooiste mogelijkheden vindt oriek Reizen en Rekreatie figs in deze krant! ij® - Gisternacht is bij een pHkraak in Sluis voor ongeveer IPgduizend gulden aan kle- P8 buitgemaakt. Pstreeks drie uur werd bij een f «ingzaak aan de Kapellestraat f een betonblok een etalage paan diggelen gegooid. Daar- rS®g alles snel in zijn werk. In per een paar minuten tijd '"""--s toe. Weiburg - De provincie Zee- a gaat naar aanleiding van subsidieverzoek van de Fiom lM°Ten Hoe het komt dat het zo uurt voordat slachtoffers seksueel geweld worden op- '®gen. rebben GS besloten. Eerder ;_®eek stelde PvdA-statenlid J? brief van het Fiom al i„ a or^e in de commissie wel doen al zei gedeputeerde Poolse niets voor een eenma- flen'v ®e ^an mi^e te Konlf 'aartr°kprovin- iHtv gulden uit om de 'jsten-problematiek op te 20 zei hij. „Maar dat hielp in.. net als Sturm, gecon- J het Fiom met een st- ie) probleem kampt. Cop- itir ^aarom een 'knelpun- r 1 Hij raadt het Fiom te m aan Hij het ministerie aan Ufn,voor geld. Het Fiom feend fn<^ ^at met vijftig- Ex-soldaat Don Bessie ontmoet Belgische Tilly van de Sande weer Van onze verslaggever Oostburg - Slechts twee uur spraken ze met elkaar. Don Bessie, toen een 22-jarige Canadese soldaat, en zij, Til ly van de Sande, een zestien jarig Belgisch schoolmeisje. Maar die korte ontmoeting liet bij beiden een onuitwis bare indruk achter. Gisteren, 50 jaar later en na een dagenlange zoektocht waarbij bijna het hele dorp Zandvliet werd ingeschakeld, zagen ze el kaar terug in Oostburg waar Don samen met zijn vrouw Do- ris de bevrijding herdenkt. Don had niet verwacht haar nog te ontmoeten want eigenlijk zou den ze naar Apeldoorn gaan. „Maar hier aangekomen bleek dat het plan veranderd was. Het oude adres dat ik van haar had, lag daarom nog thuis", vertelt Don. Een tweede hindernis was dat Don zich de achternaam van Tilly niet goed meer voor de geest kon halen. René Mous, de zwager van Jo- han Bogaert in Oostburg (waar Don verbleef) en die de speur tocht leidde, had de naam Van der Lande meegekregen. En daarom leverde de speur tocht in het gemeentelijk archief in Zandvliet aanvankelijk ook niets op. „Zelfs de burgemeester en de wethouders hebben mee- Don en Tilly halen samen herinneringen op terwijl rechts en links de echtgenoten Doris en Louis toekijken. foto wim kooijman geholpen haar te zoek," zegt Mous. Toen ze er eenmaal achter kwa men dat ze naar een Van de San de moesten zoeken was het snel gepiept. Mous belde haar en zei: „Ik heb Don voor je aan de lijn". Tilly kon het eerst niet geloven. Maar eenmaal Don, trillend van de ze nuwen, aan de lijn sloeg haar ongeloof om in blijdschap. Bessie leerde Tilly kennen toen hij in september 1944 met zijn tank Zandvliet binnenreed. „Ze stond samen met haar broer en een vriendin langs de weg. En ze vroeg of ik meewilde om haar familie te ontmoeten, 's Avonds nadat ik op patrouille was ge weest ben ik daar heen gegaan en hebben we twee uur met el kaar zitten praten." Gisteren haalden ze de schade in. Beide bleken inmiddels ge trouwd. Don met Doris, Tilly met Louis. Tijdens de ontmoe ting wisselden beide echtparen foto's van hun families en herin neringen uit. WOENSDAG 10 MEI 1995 DEEL Door Frank van Cooten Terneuzen - De gemeente Terneuzen gaat nauwer sa menwerken met het be drijfsleven en de midden stand om het imago van de Scheldestad op te vijzelen. Volgens burgemeester R. Barbé staan de deuren van de wethouders en van de burgemeester in het ge meentehuis voortaan altijd open. Barbé komt hiermee tegemoet aan de wens van de middenstan ders om nauwer betrokken te worden bij plannen die hen aan gaan. De middenstand heeft in het verleden altijd kritiek gehad op de handelwijze van de ge meente die over de hoofden van de middenstand heen beslissin gen nam. „Meningsverschillen moeten niet langer publiekelijk worden uit gevochten. Het is zaak via per soonlijke gesprekken te proberen elkaar te vinden. Op deze manier hebben we profijt van de investe ringen die momenteel in Terneu zen worden gedaan," aldus Bar bé. Barbé zei dat maandagnacht tij dens de terugreis van de Zeeuws- Vlaamse delegatie die in Amster dam de galapremière van de speelfilm De Vliegende Hollan der in bioscoop Tuchinsky be- zocht. De delegatie bestond naast Commissaris van de Koningin W. van Gelder uit vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, de Ka mer van Koophandel, de midden stand en de gemeente Terneuzen. Het organiserend comité ge bruikt de film als handvat om enerzijds het fenomeen De Vlie gende Hollander in Terneuzen nieuw leven in te blazen en an derzijds tot een betere en nauwe re samenwerking tussen de diver se geledingen te komen. Allemaal bedoeld om het imago van Ter neuzen op te poetsen dat momen teel vooral wordt geteisterd door met name de drugproblematiek. „Terneuzen moet een actieve, gastvrije en vooral schone stad worden. Een schone stad houdt ook een drugvrije stad in. Da: moeten we samen doen met de middenstand, het bedrijfsleven en de gemeente. We moeten sa men op weg naar een positief imago van Terneuzen. Het bezoek aan de film is het startsein van deze aanpak," aldus J. Baart, voorzitter van ondernemersvere niging City Terneuzen. Burgemeester Barbé noemt de nauwere samenwerking tussen bedrijfsleven, middenstand en gemeente een prima zaak om het imago van Terneuzen te verbete ren en om meer rendement te ha len uit de investeringen die mo menteel worden gedaan in onder andere het stadsvernieuwings project Steenen Beer. „We moe ten een zo'n groot mogelijk draagvlak krijgen. Het is daarom belangrijk gezamenlijk de kar te trekken. Het bezoek aan de film De Vliegende Hollander is een prima vertrekpunt voor de nau were samenwerking." ZIE OOK ZEELAND - C3 Terneuzen - De film De Vliegen de' Hollander is vanavond gratis te zien op een groot scherm van twaalf bij achttien meter op de Markt in. Terneuzen. Iedereen krijgt dan ook een gratis exem plaar van het boekje De Vliegen de Hollander. Het Voorprogram ma begint om 20.30 uur, de film begint om 22.00 uur. De film De Vliegende Hollander draait waarschijnlijk eind mei in de bioscoop in Hulst. ZIE OOK ZEELAND - C3 Van onze verslaggever Gent - Ligt het zestig jaar geleden gestolen paneel 'Rechtvaardige Rechters', onderdeel van het monu ment van Vlaamse schilder kunst het veelluik Lam Gods, verborgen in de Sint Baafskathedraal in Gent? Om die vraag te beantwoorden is een miljoen frank nodig om de modernste hulpmiddelen bij de speurtocht aan te wenden. Geld dat waarschijnlijk be schikbaar gesteld wordt door de dienst Monumenten en Landschappen. Alle hoeken en gaten van de monumentale kerk worden hierbij aan een nauwgezet on derzoek onderworpen. Gezocht wordt een pakket met een om vang van 1.50 bij 0.50 meter en ongeveer drie centimeter dik. Het is de Gentse oud-hoofd commissaris Karei Mortier die er nog altijd vanuit gaat dat het paneel na de diefstal in de kerk zelf is opgeborgen. Ver dwenen is toen ook een grisail le van Johannes de Doper die enige tijd na de verdwijning werd terugbezorgd. Als bewijs dat de dieven - die een flink losgeld eisten - wel degelijk in het bezit warén van de Recht vaardige Rechters. Overwegingen Volgens Mortier, die samen met wijlen de journalist Noel Ker- ckhaert, vórig jaar een boek schreef over deze geruchtma kende diefstal, zijn er allerlei overwegingen die leiden tot de conclusie dat het paneel moge lijk in de kerk zelf is verborgen. De dief van de panelen, wissel agent Arseen Goedertier uit Wetteren, kende de kerk goed. Hij was vriend van de koster en bespeelde regelmatig het orgel. „De dief of dieven zijn geruime tijd in de kerk geweest. Hebben zich na de dienst van 19.30 uur laten insluiten en verlieten de kerk pas om 00.30 uur. Tijd ge noeg om het paneel ergens te verbergen," aldus Mortier. Hij wees er ook op dat op die ma nier, na betaling van het los geld, het paneel kon worden te ruggegeven zonder dat de iden titeit van de dief in gevaar *Het paneel 'Rechtvaardige 'Rechter', althans een kopie van het gestolen werk. kwam. Bovendien kon die, bij regelmatig kerkbezoek, contro leren of het paneel nog steeds aanwezig was. Er is in de Sint Baafs wel eer der naar het verdwenen paneel gezocht. Bij dat onderzoek was ook indertijd Mortier zelf be trokken. Het gebeurde volgens hem op een primitieve manier. Met de huidige middelen kan zeer systematisch en grondig gezocht worden. Het zoeken moet wel omzichtig gebeuren om bij een eventuele vondst het kostbare meesterwerk niet on herstelbaar te beschadigen. Het idee om de kerk nog eens nauwgezet te onderzoeken komt overigens van de conser vator van het Centrum voor Kunst en Cultuur in Gent, Jo- han van de Wiele. Hij is mo menteel druk doende met het inrichten van een tentoonstel ling over deze geruchtmakende diefstal, waarvan Goedertier het geheim mee zijn graf heeft ingedragen. Wat is mooier dan bij die gelegenheid het kunst werk te kunnen tonen? Van onze verslaggever Schoóndijke - De produktie van streekeigen produkten in com binatie met een beter benutten van het positieve imago van Zeeuws-Vlaanderen, schept goede kansen voor de toekomst van de landbouw in de regio. Dat denkt bijna driekwart van de bewoners van Zeeuws-Vlaande ren. Daarnaast is er echter weinig vertrouwen in de stelling dat consumenten bereid zijn meer voor Zeeuwse produkten te beta len. Deze twee tegenstrijdige opvat tingen komen naar voren uit een enquête ter voorbereiding op een gisteren gehouden regiodebat over 'Plattelandsvernieuwing in Zeeuws-Vlaanderen' De uit twaalf vragen bestaande lijst wérd door de Stichting Ter zake, organisator van het natio naal landbouwdebat, verspreid over ruim'4.200 adressen in de re gio. Ongeveer 72 procent van de deelnemers aan de enquête zei het eens te zijn met de stelling dat de toekomst van de landbouw in Zeeuws-Vlaanderen verbetert door produktie van streekeigen produkten met een specifieke Zeeuwse kwaliteit. Bijna net zo veel mensen vinden dat de land bouw veel meer het positieve imago van Zeeuws-Vlaanderen moet benutten, waardoor de afzet zal toenemen. Dat de verwerking van landbouwprodukten in de streek zelf moet gebeuren werd eveneens door driekwart van de ondervraagden onderschreven. Hangijzer Nog geen kwart van de Zeeuws- Vlamingen is van mening dat consumenten bereid zijn meer voor Zeeuwse produkten te beta len. „Het hete hangijzer in veel debatten," aldus M. Geessink, coördinator van Terzake. Een van de ondervraagden had er de kanttekening bij gezet dat consu menten wel willen betalen voor streekprodukten maar alleen al ze 'meer krijgen of een betere kwaliteit'. Bijna driekwart van de deelnemers aan de enquête meent dat er een keurmerk moet worden geïntroduceerd voor. streekeigen produkten met een hoge toegevoegde waarde. Ruim de helft van de ondervraag den is het eens met de stelling de akkerbouw in Zeeuws-Vlaande ren het zonder een tweede tak, zoals bijvoorbeeld recreatie, niet zal overleven. Bijna eenzelfde percentage ziet heil in de teelt van gewassen die niet eetbaar zijn, zoals vlas. Roerend eens Een grote meerderheid is van me ning dat er geen toeristenheffing moet worden ingevoerd, waar mee de traditionele gewassen uit Zeeuws-Vlaanderen en natuur beheer door boeren kunnen wor den gestimuleerd. Tenslotte zijn de ondervraagden het er roerend over eens (ruim 80 procent) dat boeren op een goede manier na tuurbeheer kunnen uitvoeren. Tenminste, als daar een 'reële' vergoeding tegenover staat. Geessink bleek gisteren overi gens niet erg onder de indruk van de enquête. „Er zijn nou niet echt resultaten die er uit springen. We hebben dergelijke vragenlijsten ook al in andere regio's verspreid en.daar waren de meningen vaak veel meer uitgesproken dan hier. Het is een beetje vlak allemaal." ADVERTENTIE RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS

de Stem | 1995 | | pagina 15