egemann draait ianzienlijk beter Warenhuizen Vendex in de rode cijfers Tuinbouw Westland beter af in zuiden Salarissen topmanagers fors omhoog u postbank VanderHave Groep ziet jresultaten fors stijgen Grote fraude bij ABN Amro in Zwitserland A4 jgTEM ECONOMIE A5 arachutesprong i nazi-brandstichters op tot een bestand estijnse gevangenen vrij j Lbu Nidal-groep 'i-zoekt kinderverkoop ivo-deelname Moskou' tbank. [eorganisatielasten drukken winst nog Imkers moeten weg uit koolzaadvelden Sf .„'v KOP MUNT Licht debiel Akzo Nobel breidt uit in China Oplage Wegener-kranten verder terug Opbrengst Wereldhave 5 procent omhoog NS kopen vervolging milieudelicten af DINSDAG 9 MEI 1995 DINSDAG 9 MEI 1995 ITENLAND KORI iraan Rolland Duff (79), die vori maakte om de geallieerde landi^» is in Moskou omgekomen toen 7 ■ong niet openging. Jn Idingsdivisie van het Amerikaans! feche regering uitgenodigd voor d! Be capitulatie van de nazi's heeft maandag een beloning Va™ Ir de tip die leidt tot de arrestatie ht worden van het in brand steke! De synagoge werd zondag voorde l vlammen gezet. Idat de strijd tegen extreem-rechti linds de eenwording van Duitsland, ^ïog niet is gewonnen. De autoritei dat de daders bewust een schadmj Inking van de Duitse capitulatie 50 Jirijver Salman Rushdie heeft Iraa Istand' te sluiten in hun lange strijd I vroegere Iraanse geestelijke leidei Ji hem uitvaardigde. jongste actie van de Europese Unie 'j het allerhoogste niveau te vragei j veiligheid, een sfeer kan scheppen Ijk is. „Wij hebben een belangrijfl vervelende, verhaal bereikt, Misi het einde," zei de schrijver in hetl linisterie van Buitenlandse Zaken fc gehad met premier Rasmussen e laken Petersen. gisteren ter gelegenheid van het al-Adha een begin gemaakt met de pderd Palestijnse gevangenen.PLO-S ^er' dat Israel met de vrijlatingen dé (handelingen niet nakomt, laat. Israel moet alle Palestijnse de Palestijnse bemiddelaar Ziyad heidsdienst heeft de jacht geopend op pd (FRC), de groep van Abu Nidal. 1 agenten gisteren een wapendepot eii ladingen munitie in beslag. Volgen lienst volgde de inval op de arrestatie! de Fatah Revolutionaire Raad. fclomaat houdt Syrië, dat met 35.1 tig is, de Abu Nidal-groep niet langer! Sinds de arrestatie vorig jaar van verband met de moord op een tbanon vervolgt Beirut de groep van! brdt dat de militante Palestijn, wien al-Banna is, het brein is achter] de jaren tachtig. Bij aanslagen in kn Rome en Wenen vielen op dezelfde! (aanklager in Saloniki heeft gisteren' onderzoek naar beschuldigingen dat] Is illegaal honderden kinderen heeft] (s berichtte dit weekeinde dat bat Een als overleden, zijn verkocht I incidenten zouden zich hebben voor-] |5. es schijnen zich te hebben voorgedaa Iele ouders hun baby naar het weeshuis] Longer werd geleden onder de Duitse: Lrgeroorlog die na de Tweede Wereld-] uders die hun kinderen voor korte' |egen later te horen dat zij warenj Inigde Staten hebben Rusland |o aangeboden. Een regeringsfunctiona-j 1 berichten daarover in de Washington It schreef zondag dat president Clinton [ische president Jeltsin geen prini' erd tegen deelnamevan het 'nieuws (idat Clinton een brief aan Jeltsin had] Bing van de Navo naar het oosten, maf] aarin het lidmaatschap werd aangeboj vilde Clinton de Russische bezwaren] Ireiding van de NAVO met Midden- en| inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,5%* is. Girorekening houders die een Kapitaal- Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis ren. Gewoon via hun giroboekje- En wie er eerst nog wat meer over wd eten, belt nu even Klantenservice Spat01, :t nummer is 20) 59182 20. jerdam (anp) - Het aan- beursfonds Vendex "vlak voor de introductie Et Damrak een tegenval- L verwerken. I, uitblijven van de verwachte Lijentenbestedingen' heeft fierste kwartaal van het lo- je boekjaar gezorgd voor een negatief' bedrijfsresultaat detailhandelsactivi- rKft Vendex-topman J. Hes- Lsteren gezegd tijdens de al- jje vergadering van aandeel- Stijgende winst bij de ^bureaus en schoonmaak- jjjven moet de verliezen in de gjaalzaken en warenhuizen compenseren. Ondanks de tegen vallende resultaten houdt Ven dex vast aan de beursintroductie. „Dit is geen enkele reden voor uitstel," aldus een woordvoerder van het detailhandels- en dienst verleningsconcern. „We liggen helemaal op schema." Vendex doet deze maand nog me dedelingen over de eerste open bare verhandeling van aandelen. De detailhandelsactiviteiten droegen vorig jaar voor 75,2 pro cent bij aan het bedrijfresultaat van 343 miljoen. Van de omzet van 10,4 miljard is 72,1 procent afkomstig uit de supermarkten, speciaalzaken en warenhuizen. De levensmidde lenhandel (onder andere Edah, Basismarkt en KonMar), die vo rig jaar een omzet kende van 4,3 miljard, draaide het eerste kwartaal van dit boekjaar wel positief. Door de tegenvallende verkopen in de warenhuizen en bij de juwe liers, kleding- en elektrozaken zakt de detailhandel als geheel echter beneden de nullijn. De concernwoordvoerder wilde niet aangeven of de verliezen veroor zaakt worden in bepaalde secto ren als kleding of elektro. „Sla er de meest recente CBS-cijfers maar op na, de verkopen vallen tegen. Dat merken wij over de he le linie." Over de omvang van het verlies doet Vendex geen mede delingen. Per saldo ligt het totale bedrijfs resultaat op het niveau dat in het eerste kwartaal van vorig jaar werd bereikt. Exacte cijfers daarover ontbre ken. Vendex publiceert tot op he den alleen cijfers over het half jaar en het volledige boekjaar. Tegenover de tegenvallende con- sumtenbestedingen staan hogere omzetten in de dienstverlening, vooral in de uitzendmarkt. Het resultaat over het lopende boekjaar wordt nog gevoed door een bijzondere bate van 'enkele tientallen miljoenen guldens' uit de verkoop van het volledige be lang van 32 procent in de Ameri kaanse universiteitsboekhandel Barnes Noble College Booksto res. Vendex heeft een principe overeenkomst gesloten met het zittende management over terug koop van het Nederlandse aande lenpakket. Vorig boekjaar verdiende Vendex al 200 miljoen door de verkoop van 24 procent van de aandelen in de boekhandelsketen Barnes Noble, die niet langer iets te ma ken heeft met de gelijknamige campusboekhandels. Het concern heeft nu nog een belang van 9 procent in de grotere keten Bar nes Noble. Hessels maakte verder bekend een belang van 33,3 procent in de keten van opticiens Hans Anders te hebben overgenomen van de Maastrichtse paardenhandelaar L. Melchior. Daarnaast heeft Vendex een op tie om binnen drie jaar nog eens een derde van de aandelen over te nemen van Melchior. Over de omvang van de transac tie doet het concern geen mede delingen. fn onze verslaggever ja -Begemann heeft vorig __t bedrijfsresultaat op- aanzienlijk verbeterd, resultaat steeg met 26 :ent tot 71,4 miljoen, bij- drievoudige van het apjaar 1992. uiteindelijke winststijging laf beperkt tot zes procent als solg van forse reorganisatie- ilai 39 miljoen) en val van j dollar, die ruim tien miljoen Ijlden kostte. De winst na belas- lijtnkwam uit op 32,1 miljoen üj elf procent lagere bedrijf sop- sngsten van 1.667 miljoen. .tBegemann-cijfers kregen een jtkousiast onthaal op de Am- Iserdamse effectenbeurs, waar lint aandeel meteen met vieren- liaive gulden steeg naar 34. Be- lsMnn was met deze spectacu- [iae stijging van 15 procent de van de beurs, dat in tegen- Jing tot ex-Begemann-doch- |tr Smit Transformatoren uit 1, die een van de grootste |Mes bleek. [Ommekeer I Bestuursvoorzitter A. Deleye [somt de ontwikkelingen van het [concern 'bemoedigend'. Hij voor- Izietdat Begemann dit jaar nog de pinitieve ommekeer kan berei- nadat het concern vanaf [1991 in een negatieve spiraal te- |recht was gekomen. Als de Bel ie versnellingsbakkenfa- ik VCST en het resterende Ivan Holec kunnen worden [verkocht, kan Begemann weer [aanhet aankopen van nieuwe be kijven gaan denken, zegt De leye. Het betere resultaat van de Bege mann Groep is de vrucht van sterke saneringen in de laatste twee jaar. Het concern sloot ver liesgevende bedrijven en voerde saneringen uit bij andere doch ters. Het aantal werknemers (ex clusief Rusland) daalde in 1994 met 1150 tot 7630, terwijl in 1992 nog 10.600 mensen voor de groep werkten. Voor deze reducties moest Bege mann in 1994 bijna veertig mil joen reserveren. Vijftien miljoen werd apart gezet voor de reorga nisatie van Holec International en eenzelfde bedrag ging naar de sanering van de RDM-werf in Rotterdam. Verder ging 8,5 miljoen naar diverse kleinere re organisaties. Voor dit jaar zijn geen hoge reor- ganisatielasten meer te verwach ten, zegt topman Deleye. Het deel van de saneringen dat dit jaar nog doorloopt, is gedekt in de voorziening die over 1994 is ge nomen. Boelwerf De verkoop van bedrijven en be drijfsbelangen, immer van groot belang voor Begemann, leverde het concern een buitengewone bate van totaal 53 miljoen op. Het onroerend goed van RDM^n de verkoop van Holec Hoogspan ning zorgden samen voor een buitengewone bate van 39,5 miljoen en het afstoten van klei ne deelnemingen voegde daar nog eens 13,5 miljoen aan toe. De deconfiture van de Vlaamse Boelwerf is buiten de winst- en verliesrekening gebleven. Bege- Van onze verslaggever Kapelle - De Koninklijke VanderHave Groep uit Kapelle heeft [vorig jaar een nettowinst geboekt van 11,4 miljoen gulden. Dat Jis8,l miljoen gulden meer dan het jaar ervoor. mann heeft de verliezen recht streeks afgeboekt op het vermo gen, omdat de inbreng indertijd ook via de vermogensrekening is gelopen. Begemann rekent erop dat de via een put-optie geregelde recht op verkoop van Boelwerf-aandelen aan de participatiemaatschappij Gimvindus 30 miljoen oplevert. In de boeken is verder opgeno men dat het onroerend goed van de werf in Temse voor 35 mil joen aan Begemann ten goede komt. „Daar zijn we dus voorzichtig mee, want het totale onroerend goed is op 130 tot 150 miljoen gulden geschat," zegt Deleye. Be gemann heeft recht op 50 procent van de opbrengst. De deconsolidatie van de Boel werf zorgt weliswaar voor een daling van het groepsvermogen van 578 miljoen naar 447 mil joen, maar door een balansver korting blijft de solvabiliteit op 40,3 procent (41 procent in 1993). Dividend Door het faillissement van de Boelwerf, het afleveren van de laatste duikboot Bruinvis door RDM aan de Nederlandse marine en de verkoop van Holec Hoog spanning daalde de orderporte feuille met 420 miljoen. Gecor rigeerd voor deze factoren gaf het orderboek echter een autonome groei te zien, stelt Deleye. De Raad van Bestuur stelt een di vidend voor van 3. Dat is even veel als vorig jaar. De uitkering komt daarmee opnieuw op bijna vijftig procent, want de winst per aandeel lag met 6,34 slechts ze ven cent boven het cijfer van 1993. De uitkering als stockdivi dend vorig jaar en de conversie van een lening van grootaandeel houder J. van den Nieuwen- huyzen dreven het aantal uit staande aandelen op van 4,8 naar ruim 5 miljoen. 1 -U ST.' f. ti •- V Imkers uit het hele land hebben bijenkasten staan in de koolzaadvelden rond Almere. Omdat kool zaad een ontwikkelingsgewas is in de Flevopolders, zal dit beeld binnenkort tot het verleden behoren. Als het definitieve gewas op de landerijen staat, zullen de imkers met hun bijen naar een andere lo- katie moeten omzien. foto anp JKt staat in het jaarverslag van lit VanderHave Groep (verede- verkoop en produktie van zaaizaden) dat gisteren is ver- schenen. VanderHave, onderdeel jan de Suiker Unie, schrijft de [tee winststijging toe aan 'een substantiële verbetering van de Jtaszadenmarkt, een stringente [kostenbeheersing en de afwezig- tal van buitengewone lasten'. Hoewel de verkopen vorig jaar ten, bleef het omzetcijfer van |»6 miljoen gulden licht onder dat van 1993 (359 miljoen). Die taling van de omzet heeft vol- Jens VanderHave te maken met [wutaschommelingen. Ft aantal werknemers bij Van- ™ave, dat ruim vijftig vesti ngen heeft in Europa en Ameri- ,a, Haalde vorig jaar licht. In riensjaren uitgedrukt liep het |®soneelsbestand terug van 'WO naar 967. De reductie wordt [veroorzaakt door reorganisaties en de verkoop van J L Adikes in de Verenigde Staten. Ondanks de slechte situatie waarin de Europese landbouw verkeert, wist de VanderHave Groep hogere verkopen te reali seren in de EU. Hogere verkopen van mais- en graszaden waren er onder meer in Engeland, Neder land en Oost-Europa. Gedurende het verslagjaar tekende zich in de graszadenmarkt een conjunctu reel herstel af, schrijft de directie in het jaarverslag: 'Voorraden liepen terug, prijzen trokken aan en er vond een behoudende plan ning van nieuwe produkties plaats'. In de VS profiteerde VanderHave van de opleving van de land bouw. De VanderHave-directie is optimistisch over het lopende jaar. Groei wordt met name voor zien in nieuwe markten als Oost- Europa en de groentezadensek- tor. Van onze verslaggevers Tilburg/Made - Als de glastuinbouw moet verdwijnen uit het Westland, dan vinden de betrokken tuinders in het zuid-westen van ons land een beter alter natief dan in het oosten of noorden van Nederland. Zo reageren vertegenwoordigers van tuin bouw en openbaar bestuur op uitlatingen van minister De Boer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De Boer zegt in een in terview in Trouw dat de glastuinbouw in het Westland meer ruimte moet maken voor volkshuisvesting. De Boer wil Westlandse tuinders, eventueel via een premie-regeling, bewegen om te verkassen naar het oosten of noorden. „Fout," zegt drs. H. Rijsdijk, adjunct-direc teur van de RBT-veiling in Breda. „Dat tuin ders moeten verdwijnen uit het Westland is inmiddels een gegeven. In plannen is al 1200 hectare glastuinbouw daar wegbestemd. Maar voor die tuinders is het oosten of noor den geen alternatief. Ze missen daar een in frastructuur. Met zo'n beleid creëert de mi nister alleen extra vervoersstromen. In het zuidwesten liggen goede alternatieven. Ik noem Steenbergen, de Plukmadesepolder tus sen Geertruidenberg en Made, het gebied bij Zevenbergen en de Hoekse Waard. Daar heb ben tuinders een goeie veiling bij de hand, maar ook een tuinbouw-infrastructuur. Ik denk ook dat Westlanders gemakkelijker deze richting in verhuizen. Hier vinden ze oude streekgenoten die de stap al gemaakt heb ben". Wat het Madese gemeentebestuur betreft hoeven Westlandse tuinders het niet veel ver der te zoeken dan de Plukmadesepolder. Woordvoerder A. den Exter: „Weliswaar heeft de gemeenteraad uitgesproken dat er niet meer tuinbouw moet komen dan nu ge pland is, maar in de aangewezen gebieden zijn nog volop vestigingsmogelijkheden. En dan heten we de Westlanders van harte wel kom." Ook burgemeester G. van Wijk van Steenber gen heeft 'met enige verbazing' kennis geno men van de uitlatingen van mevrouw De Boer. Tussen Steenbergen en Lepelstraat wordt een glastuinbouwgebied ontwikkeld van 200 hectare. Dat plan ziet De Boer kenne lijk over het hoofd. Van Wijk: „Ik hoorde vandaag iemand uit de tuinbouw zeggen dat wat de minister wil, te vergelijken is met een plan om de haven van Rotterdam te verplaatsen naar Delfzijl. Die Westlanders willen helemaal niet naar het oosten. Ik heb volop tuinders gesproken die daar op de schopstoel zitten. Die zien hier wel kans om opnieuw te beginnen, met twee grote veilingen bij de hand en op maar vijf kwartier rijden van het Westland. Hier in Steenbergen valt op een verantwoorde wijze 200 hectare glastuinbouw in te passen." Secretaris A. Kemps van de vakgroep Tuin bouw van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond denkt niet dat minister De Boer met een premieregeling kan bereiken dat Westlandse tuinders zich vestigen in het noorden of oosten: „In gesprek met Westlan ders die nu hier zitten merk je dat ze zich vooral aangetrokken voelen door de sfeer en de afzetmogelijkheden. De vraag is overigens hoe lang wij Westlanders kunnen opvangen. Want het streekplan kent zo zijn beperkin gen." (Door Jan Smit usterdam (anp) - Managers Jïan grootste op de beurs [genoteerde bedrijven hebben P® salaris vorig jaar fors zien 'Jgen. Gemiddeld verdien- P® de 139 bestuurders van de LfCHrtste beursfondsen in f, miljoen gulden; een Ce13 procent meer dan in Lwinsten van de be- L° f? bedrijven namen met |6 middeld 44 procent toe. jmutaties in de brutolonen van een °Emana§ers liepen sterk uit- IbWir ^0rse wmslverbetering lloon n6en Saranfie voor meer L bemeten in percentages ÏT vi, bestuurders van KNP tet'» er en w°lters Kluwer er [^meeste op vooruit. Ler an®°dlijdende vliegtuigbou- L p,okker steeg het salaris van Ivor» en Van de raad van bestuur 115 gJr met 91 Procent naar WecHt o°en' terwÜl bet verlies 1449 m i Procent verminderde tot nL galden. In 1993 in den de Fokker-managers Timmer (Philips)...2,77 mil joen... foto's dijkstra nog 798.000. Er zit echter een adder onder het gras. Het vertrek van Erik Jan Nederkoorn (inmid dels werkzaam bij Arke) vervuil de de post bezoldiging voor leden van de raad van bestuur, die steeg van 2,4 naar 7,5 miljoen gulden, zwaar. Nederkoorn kreeg volgens ingewijden een gouden handdruk van enkele miljoenen guldens. Verder verlieten R. van Duinen en R. Kuilman de Fok ker-top. Inmiddels is het roer in handen van B. van Schaik, ge pokt en gemazeld bij Mercedes. Bij Wolters Kluwer en KNP is de vertekening minder groot. Bij KNP, waar een verlies van 23 miljoen gulden in 1993 omsloeg in een winst van 325 miljoen gul den vorig jaar, toucheerden drs. R. van Oordt en de zijnen gemid deld 1,86 miljoen gulden tegen iets meer dan 1 miljoen in 1993. Uitgever Wolters Kluwer zag zijn winst met een fraaie 20 procent stijgen en beloonde de top daar voor met een salarisverbetering van 63 procent op gemiddeld 1,34 miljoen gulden. Managers van Philips, ING en BolsWessanen waren in absolute getallen gemeten het beste af. Bij Philips, waar de winst met 8 pro cent steeg, namen zwaargewich ten als Jan Timmer, Pierre Ever- aerts (ex-Ahold), Cor Boonstra (ex-Sara Lee) en Henk Bodt (ex- Océ-Van der Grinten), gemiddeld 2,77 miljoen mee naar huis, liefst 25 procent meer dan het jaar er voor. Daarbij vergeleken moesten be stuurders van ING in 1994 op een houtje bijten; zij ontvingen 2,37 miljoen gulden, 5 procent meer dan in 1993. De raad van bestuur van BolsWessanen, de afgelopen maanden aan kritiek onderhevig, kostte het concern in 1994 11,7 miljoen gulden tegen 8,5 miljoen het jaar ervoor. In 1993 waren er echter nog vijf bestuurders. Voorzitter P. Bakker Schut en bestuurder L. Verhelst gaven vo rig jaar de pijp aan Maarten. Zij ontvingen een niet nader gespeci ficeerde vertrekpremie. Afgelo pen maart stapte vanwege tegen vallende resultaten ook praesus R. Schipper op. De 27 grootste op Van Schaik (Fokker)...plus 91 procent... de beurs genoteerde bedrijven behaalden vorig jaar stuk voor stuk meer winst. Toch gingen niet alle 139 managers er in salaris op vooruit. Bij Pakhoed, dat 54 pro cent meer winst behaalde, moes ten de bestuursleden vorig jaar genoegen nemen met een 'scha mele' 704.000 tegen 1,2 miljoen in 1993. Bij de Koninklijke PTT Nederland leverden Wim Dik en zijn vier medebestuurders gemid deld 24 procent in, ondanks een winstverbetering met 14 procent en de succesvolle beursintroduc tie. Opmerkelijk is verder de 'fooi', waarmee de managers van Hoogovens, DSM en Nedlloyd zich vorig jaar lieten afschepen. Terwijl deze ondernemingen stuk voor stuk forse verliezen ombo gen in riante winsten, zagen de bestuurders hun lonen marginaal dalen. Opvallend is dat de hoogte van het salaris niet zohder meer cor respondeert met de omzet of het aantal personeelsleden. Zo moe ten bestuurders van de Konink lijke/Shell, qua omzet veruit het grootste bedrijf ter wereld, ge noegen nemen met een tiende plaats op de ranglijst, terwijl be stuurders van de aanzienlijk klei nere Philips-dochter Polygram de vierde plaats innemen. en ik worden op een of andere manier altijd voor licht debiel gehouden. Het begon met de Ster. De Ster vond dat wij te veel zapten. Zitte blijve! Onze adverteerders adverte ren niet voor niks. Om ons aan het toestel te hou den, organiseert de Ster nu el ke avond de tv-kwis (quiz) voor banklegerige zwakbe- gaafden. De vragen variëren van 'in welke provincie ligt Utrecht?' tot 'is een walvis een vis?' Triviant voor rudimen taire infantielen, derhalve, die zich mogen verheugen op drie dagen in bungalow-park De Gewapende Vrede of het bezit van een elektrische tuinstoel. De kwis is niet zo onschuldig als wel lijkt. De rotstreek zit in de combinatie van de ononop- losbaar eenvoudige vraag met het nul-zes-nummer. Dat nummer kost namelijk een gulden per minuut en u bent mooi een paar minuten bezig om het juiste antwoord alsme de naam, adres en telefoon nummer door te geven. Eigenlijk organiseert de Ster gewoon een loterij, waarvan ik helaas het Moreel Hogere Doel niet kan ontdekken. Ik moet er dus nog voor betalen om langer de Ster op te laten staan. Bij het volgende blokje kan immers opeens mijn naam onder aan het scherm prijken als de trotse winnaar van een krultang met houten hand greep. Nu trekt de publieke omroep nog slechts de minderheid van semi-intellectuelen. die dit platte landje herbergt. RTL is er voor de Man met de Pet. Dus toen de commerciëlen de strijd aanmoesten, verzonnen zij een spel dat nog eenvoudi ger moest zijn. Dat was nog een hele opgave! Door Willem Reijn Ze kwamen met een variatie op het bekende en populaire spelletje 'Rad van Fortuin' van Hans van der Togt. Het nadeel van de oorspronkelijke uitvoering is dat je daar zelfs foute woorden zou kunnen in vullen. Dat is hier niet de be doeling! Dus wat doet RTL? Vragen n..r de bekend, w.g (spreekwoord). Vroeger had je gewoon Kees Schil... met Herkent u dit ge luid. Die man stond garant voor onbedoelde humor, want hij bleek een geliefd inspira- tiebron voor cabaretiers: kunt u nagaan hoe snel ik uw pro gramma altijd afzet! Het ge luid van de dag: neen. geen teelballen in een fruitpers. Maar wat moet je nou met R.L7 Met de filmtitel van gis teren kon je een radiocassette recorder van tweehonderd vijf tig gulden winnen. Wil je wat winnen, ben je dagelijks een tientje kwijt en win je elke maand een prijs. Het is een dubbele irritatie: de stupide vragen in humorloze blokjes en het langs de kleine letterjes geld uit de zak klop pen van de goedgelovige con sument. Opl.chters zijn het. ECONOMIE KORT Arnhem - Het chemieconcern Akzo Nobel gaat samen met de Chi nese partner Shanghai Petrochemical Company ethanol- en ethy- leenaminen produceren in Shanghai. Akzo neemt een meerder heidsbelang in de nieuw op te richten joint venture. Hoe groot de deelneming wordt, is nog punt van onderhandeling, aldus een woordvoerder van Akzo Nobel. De twee partijen zijn van plan een produktiebedrijf op het terrein van Shanghai Petrochemical te bouwen, in de omgeving van Shanghai. Eind van het jaar ver wacht Akzo Nobel het definitieve contract te sluiten. Gisteren is een intentieverklaring ondertekend. Apeldoorn - Wegener nv, de grootste uitgever van regionale kran ten van Nederland, heeft bij de laatste kwartaalwisseling de op lage van zijn dagbladen opnieuw zien teruglopen. Vorig jaar liep de betaalde oplage van 697.750 al terug met één procent. Volgens de Apeldoornse uitgever is dit oplageverlies nog steeds een gevolg van de 'clusteroperatie' die bij de dagbladen wordt uitgevoerd en die bij de abonnees een andere krant in de bus doet belanden dan ze gewend waren. „Maar dit verlies komt ook door het tijdsge wricht. Het is niet meer zo dat nieuwe abonnees zich in rijen van drie melden," aldus vice-voorzitter Houwert gisteren tegen de aandeelhouders. Wegener blijft optimistisch voor 1995 als geheel en verwacht dat de winst zal stijgen. Den Haag - Het onroerend-goedbeleggingsfonds Wereldhave heeft inde eerste drie maanden van dit jaar 27,6 miljoen aan ex ploitatie-opbrengsten ontvangen. Dit directe beleggingsresultaat lag 5 procent hoger dan in het eerste kwartaal van vorig jaar toen ƒ26,3 miljoen werd verdiend. De winst per aandeel, berekend over het vergrote aandelenkapitaal, bleef op 1,35 staan. Voor het hele jaar handhaaft de directie haar verwachting dat de winst per aandeel zal uitkomen op het vorig jaar bereikte peil van 7,40. Deze verwachting baseert zij op de veronderstelling dat de gemiddelde valutakoersen in de periode april-december niet sub stantieel zullen afwijken van het gemiddelde niveau in het eerste kwartaal van dit jaar. Leeuwarden - De Nederlandse Spoorwegen hebben ter voorko ming van strafvervolging wegens twee milieudelicten bijna 180.000 betaald aan justitie. In het eerste geval betrof het de bouw van een kantoor in Leeuwarden in 1991. De bodem bleek ernstig verontreinigd met polycyclische aromaten. Daarom moest een deel van de grond worden afgevoerd naar een stortplaats. De NS liet echter de sterk en de lichter verontreinigde grond met el kaar vermengen, waardoor de stortingskosten werden uitge spaard. De vermengde grond is later gebruikt op andere NS-loca- ties, zonder dat NS de vereiste vergunning aanvroegen. Het tweede geval betrof de bouw van een containerterminal in 1992 in Leeuwarden. Ongeveer 760 kubieke meter grond moest wegens verontreiniging worden afgevoerd. Maar ook in dit geval is dat niet gebeurd. De NS zegt tot de schikking te zijn overge gaan om een rechtszaak die veel tijd, energie, geld en vervelende publiciteit met zich mee zou brengen te ontlopen. Amsterdam (anp) - Het ABN Amro-kantoor in Chiasso is opnieuw in opspraak geraakt. Nu wegens een miljoenen fraude door een directeur. „Het gaat om fraude bij de kre dietverlening," zegt directeur ABN Amro Zwitserland, J, Sandberg. Het kantoor in Chiasso - des tijds nog een ABN-vestiging - raakte ook in 1990 in opspraak, toen wegens het witwassen van druggelden. Nu blijkt bij intern onderzoek dat tegenover verleende kre dieten geen zekerheden staan. De Zwitserse justitie heeft de zaak in handen. De fraude is eind maart bij de autoriteiten gemeld. Sandberg kan niet precies zeg gen hoeveel geld er met de fraude is gemoeid. Op de vraag of hij in de Zwit serse pers genoemde bedragen van /100a200 miljoen kon be vestigen, antwoordde hij dat 'het aardig in die richting gaat'. Sandberg bevestigt dat de fraude gepleegd is door Rolan do Bernardy. Deze zou miljoe nen krediet hebben verleend aan bestuurder Micheli Pizzato van de voetbalclub FC Chiasso. De transactie is gedaan met valse papieren. Voor deze zaak heeft ABN Am ro geen extra geld apart gezet, aldus een woordvoerder van ABN Amro. ABN Amro Zwitserland is te gen een dergelijk vergrijp ver zekerd. Indien de fraude wordt aange toond, is het overigens nog niet zeker of ABN Amro Zwitser land schadeloos wordt gesteld. „Dat is afhankelijk van hoe het geval zich heeft voorgedaan," aldus Sandberg.

de Stem | 1995 | | pagina 5