Wereldleiders omarmen Chirac ..Bij een flink bedrag hoort een flinke rente. Bege aanzi Blazoen Hollandse blauwhelmen nog niet bezoedeld Overwinningstoernee door Europa Japanse politie wil bewijzen tegen sekte KORT de stem postbank! VanderHa\ resultaten BUITENLAND nsSTEM Britse Conservatieven zien nieuwe Franse president als 'Europees bondgenoot' BUITENLAND Veteraan sterft bij parachutesprong Premie voor vinden nazi-brandstichters Rushdie roept Iran op tot een bestand Israel Iaat 400 Palestijnse gevangenen vrij Libanon jaagt op Abu Nidal-groep Griekenland onderzoekt kinderverkoop 'Geen aanbod Navo-deelname Moskou' Een thuisbankier pakt 5%, zonder zijn geld vast te zetten. 55 Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Reorganisatie! I Door Jan Smit [Amsterdam (anp) - Mana; van de grootste op de bi genoteerde bedrijven heb! un salaris vorig jaar fors i tjgen. Gemiddeld verdi en de 139 bestuurders va: f. grootste beursfondsei r, 4 1 >6 miljoen gulden; I iqo?8J,3 procent meer da tr li winsten van de a, ?n bedrijven namen gemiddeld 44 procent toe. DINSDAG 9 MEI 1995 Door Harald Doornbos Zagreb - In VN-kringen in het voormalig-Joegoslavië heerst ongeloof over beschuldigin gen dat Nederlandse blauw helmen in Bosnië vrouwen hebben verkracht, in het wil de weg schieten en kinderen met snoep in een mijnenveld hebben gelokt. Blowen, dron kenschap, aanschaf van wa pens, en hoerenbezoek komen geregeld voor, maar de nu geuite beschuldigingen lijken overdreven. „Onzin, grote onzin", zegt een Ierse VN-medewerkster op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in de Kroatische hoofd stad Zagreb. De Nederlandse blauwhelmen hebben een goede reputatie opgebouwd bij hun col lega's en bij de bevolking. „Ne derlanders spreken tenminste bijna allemaal Engels," grapt een Canadees, die de beschuldigin gen nonchalant wegwuift. Een andere VN'er in Zagreb meent dat de Nederlanders 'zo gezellig zijn'. „Ik ga vaak naar de Dutchbar (Nederlandse VN-bar in Zagreb). Het is het enige leger dat niet zo strikt is. De VN-mis- sie hier heet officieel Unprofor, maar de Nederlanders noemen wij altijd Funprofor." Een Bosnische tolk op de Neder landse basis in Simin Han, nabij Tuzla, zei onlangs nog: „Veel Ne derlandse VN-ers vinden Bosnië wel aardig omdat ze hier veel geld verdienen, maar ze gedragen zich altijd uiterst correct. Soms vind ik ze wel heel formeel." Ook bewoners rondom de Neder landse VN-bases in Lukavac, Si- min Han en Busovaca zeggen weinig te klagen te hebben. Natuurlijk is er ook de andere kant van de medaille. Nederland se VN-ers zijn geen engeltjes die nooit eens wat uithalen. Ver spreid over de afgelopen twee en een half jaar hebben er al ruim tienduizend Nederlandse blauw helmen gediend in Bosnië en Kroatië. „Het is dan ook vol strekt logisch dat er dan wel eens wat misgaat," zegt een Neder landse blauwhelm in Zagreb. Zo wordt er door de Nederlan ders van het transportbataljon op de basis in Busovaca regelmatig een joint gerookt. Tot nu toe zijn er minstens twee blauwhelmen naar huis gestuurd vanwege soft drugs gebruik. Officieel hebben de VN'ers recht op twee blikjes bier per dag. In vele gevallen let het bar-perso- neel hier echter niet op en in de praktijk is het dan ook een koud kunstje om tien biertjes op een avond te bestellen. Ook kijken de Nederlanders veel vuldig naar porno-films. En tij dens de periodes dat Nederlandse VN'ers vanuit Bosnië even op adem kunnen komen in de Kroa tische havenstad Split, worden er met grote regelmaat hoeren be zocht. „Daar lijkt me niets mis mee," zegt een blauwhelm, „het kost alleen handen vol geld." Serieuzere zaken zijn die keren dat Nederlandse blauwhelmen wapens aankopen bij de lokale bevolking. Somigen willen name lijk als souvenir een handgra naat, een dolk of een pistool mee naar huis nemen. Het is echter onbekend hoe vaak zulk soort in cidenten plaatsvinden. Op dit moment doet de Konink lijke Marechaussee in Busovaca een onderzoek naar een Neder lander die een groot rambo-mes van een lokale Kroaat heeft ge kocht en er op de basis mee liep te spelen. Dat Nederlanders veel vuldig naar hun wapen grijpen lijkt helemaal een merkwaardige beschuldiging. Als er een groep VN'ers namelijk terughoudend is in het gebruik van hun wapens, dan zijn het wel de Nederlanders. Zelfs als ze onder vuur worden genomen door Bosnische Serviërs zoeken ze altijd dekking in plaats van terug te schieten. „Als we te rugschieten," zeggen de meeste blauwhelmen, „Worden we door onze commandant direct terug gestuurd naar Nederland." De indianenverhalen over het ge drag van de Nederlandse blauw helmen in het voormalig-Joego slavië suggeren Vietnam-achtige toestanden. De realiteit is echter een stuk minder opwindend. De VN in Bosnië voeren geen offen sieve acties uit, maar patrouille ren slechts in de hun toegewezen gebieden. Voor elke trip buiten de kazerne moeten ze toestem ming aanvragen bij de strijdende partijen. Dat betekent dat de Ne derlandse VN'ers het allergroot ste gedeelte van hun tijd binnen de hekken van hun basis spende ren. Bar bezoek buiten de kazer ne is verboden, en na achten 's avonds mogen de blauwhelmen sowieso niet meer naar buiten. Verveling is dan ook het grootste probleem voor de VN'ers. Parijs/Berlijn/Moskou (rtr/afp/dpa) - Na de festivi teiten afgelopen zondag in Londen, hebben de interna tionale herdenkingen van het einde van de Tweede Wereld oorlog zich gisteren naar Pa rijs, Berlijn en Warschau ver plaatst. En de wereldleiders reisdtn mee. In Moskou heeft de Russische president Boris Jeltsin de plech tigheden geopend met het leg gen van een krans bij het graf van de onbekende soldaat in de muur van het Kremlin. De ceremonie in Rusland ging daarna verder met de onthulling van een standbeeld van maar schalk Zjoekov, die verantwoor delijk was voor de meeste Sov jetzeges tegen nazi-Duitsland. Jeltsin heeft vervolgens ontmoe tingen met de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Ghali, en de Chinese president Jiang Zemin gehad. Mitterrand, de scheidend presi dent van Frankrijk, heeft met zijn zondag gekozen opvolger Chirac een militaire parade af genomen bij de Are de Triomp- he, te zamen met zo'n zestig bui tenlandse staats- en regerings leiders. Vóór de optocht van de 2500 militairen heeft Mitterrand de slachtoffers van de oorlog herdacht met een krans bij het graf van de onbekende soldaat en een minuut stilte. Hoogtepunt van de herdenkin gen in Duitsland is een officiële rede van president Herzog in Berlijn geworden. Herzog heeft gezegd dat de Duitsers zich ten zeerste bewust zijn van de schuldbeladen rol van hun land in de Tweede Wereldoorlog en dat zij ook in staat zijn een toe komstvisie te delen van grotere Europese eenheid. Herzog, die tien jaar was toen de oorlog uitbrak, heeft verder ge zegd dat Duitsland een 'be trouwbare en bovenal vreedza me partner' is geworden voor zijn buren. Na hem volgden vertegenwoor digers van de vier geallieerde mogendheden: de Amerikaanse vice-president Gore, premier Tsjernomyrdin van Rusland, zijn Britse ambtgenoot Major, en Mitterrand voor Frankrijk. Voor Mitterrand, die tijdens de oorlog ambtenaar was in de col laborerende Vichy-regering van Philippe Petain maar zich later aansloot bij het verzet, zijn de herdenkingen het laatste grote optreden op het wereldtoneel. De 78-jarige president, die aan prostaatkanker lijdt, zal naar verwachting over een week af treden, als de verkiezingsresul taten officieel bekrachtigd zijn. In Warschau is de herdenking begonnen met een speciale zit ting van de twee kamers van het Poolse parlement. President Lech Walesa heeft alle uitnodi gingen uit het buitenland afge slagen om bij de eigen Poolse herdenkingen te kunnen zijn. Het einde van de Tweede We reldoorlog op 8 mei 1945 bete kende voor Polen en andere Oosteuropese landen geen vrij heid; de dag werd gevolgd door decennia van Sovjet-overheer sing, heeft de Poolse president Lech Walesa gezegd. „Het was zeker geen victorie voor Oost- Een man legt bloemen bij het Sovjet-monument in het Berlijnse Treptov Park. Het beeld stelt een soldaat van het Rode Leger voor die rouwt om zijn in de Tweede Wereldoorlog gevallen kamera den. Tegenwoordig beschouwen de Oosteuropeanen de Russen niet altijd meer als hun 'bevrijders'. FOTO EPA Europa of Polen," zei hij op een speciale bijeenkomst van de Poolse Eerste en Tweede Kamer, die onderdeel uitmaakte van de nationale herdenkingsplechtig heden. Walesa herinnerde eraan dat het lot van de regio tijdens de confe renties van Teheran (1943) en Jalta (1945) was beklonken door de geallieerden. Laatstgenoem den waren de Poolse offers en bijdragen aan de onderwerping van Nazi-Duitsland wel erg makkelijk vergeten, benadrukte hij. De Federale Republiek Joe goslavië (Servië en Montenegro) heeft het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht met slechts twee buitenlandse dele gaties, een uit Griekenland en een uit Rusland. De republiek heeft gisteren 'de verjaardag van de overwinning op het fas cisme' in de hoofdstad Belgrado met een galaconcert, vuurwerk en optochten. Tijdense een sobere plechtigheid in Washington heeft president Bill Clinton gisteren een krans gelegd bij het graf van de onbe kende soldaat om de Ameri kaanse slachtoffers en vetera nen van de Tweede Wereldoor log te eren. Na een korte ceremonie op het Arlington kerkhof ging Clinton naar Fort Meyer, in Virginia, om een gezelschap van 5.000 vetera nen toe te spreken. Na de cere monies zou Clinton later op de dag naar Moskou vertrekken om daar de oorlogsherdenking bij te wonen en een topontmoeting met de Russische president Bo- ris Jeltsin te houden. De Engelse Koningin-moeder, Elizabeth I, nam op het balkon van Buckingham Palace op de laatste dag van de Engelse her denkingsfeesten een defile af. Zij stond daar 50 jaar geleden naast Winston Churchill. Er trokken tienduizenden juichen de mensen voorbij. Enkele vlieg tuigen uit de oorlog - een Spitfi re, Hurricane, Lancaster en Mosquito - vlogen laag over. De huidige koningin Elizabeth II stond precies als in 1945 naast haar moeder. Vandaag worden zo'n 50 staats- en regeringsleiders in Moskou verwacht, onder wie de Ameri kaanse president Clinton, de Britse premier Major en de Duitse kanselier Kohl. Jeltsin en de andere leiders zullen een pa rade afnemen op het Rode Plein. Clinton, Kohl en andere Wester se leiders laten een andere para de echter schieten wegens de voortdurend oorlog in Tsjets jenië, die een schaduw over de festiviteiten werpt. Kamikuishiki (ap) - Honderden politie agenten hebben gisteren het hoofdge bouw doorzocht van de Aum Shinri Kyo- sekte, die verdacht wordt van de aanval met het zenuwgas sarin op een Japanse metro. Geruchten dat de leider van de sekte, de bijna blinde Shoko Asahara, zou worden gearresteerd, werden niet be waarheid. De politie arresteerde wel enkere mindere go den van de sekte, die over onwaarschijnlijk grote hoeveelheden chemische stoffen blijkt te beschikken. Justitiële autoriteiten weiger den commentaar op berichten dat zij op het punt staan Asahara van moord te beschuldi gen. De verblijfplaats van Asahara is officieel onbekend, maar er doen geruchten de ronde dat de politie wel weet waar hij zich ophoudt. Het Openbaar Ministerie zou met zijn arres tatie willen wachten, tot er onweerlegbare bewijzen zijn van zijn schuld inzake de ze nuwgasaanval. Ook wordt gevreesd voor een terroristische reactie door sekteleden. De sek- Van onze redactie buitenland Parijs - De dag nadat Jacques Chirac tot president van Frank rijk is gekozen sloten zijn aanstaande collega's op het interna tionale podium hem in de armen. De Britse premier John Major verwelkomde de verkiezings overwinning van de conservatief Chirac als 'geweldig nieuws'. „Onze landen en het dagelijks le ven van onze burgers zijn nauwer met elkaar verbonden dan ooit tevoren", zei Major, die de hoop uitsprak de nieuwe Franse presi dent spoedig in Londen te mogen verwelkomen. John Major kijkt uit naar samenwerking met Jac ques Chirac. De door Europese kwesties vaak in het nauw ge drongen premier hoopt in de gaullistische president een bond genoot te hebben gevonden tegen federalistische krachten in Brus sel. „Ik ken Jacques Chirac al vele ja ren. Ik mag hem graag. We zien veel Europese zaken op dezelfde manier," aldus Major. Duitse president Roman Herzog en bondskanselier Helmut Kohl hebben Jacques Chirac gisteren gelukgewenst met zijn verkie zingsoverwinning en de bereid heid uitgesproken tot nauwe sa menwerking met de nieuwe Franse president. „U zult niet alleen Frankrijk in de nieuwe eeuw en het nieuwe millenium voeren, maar ook de toekomst van de Frans-Duitse samenwerking en gelijktijdig daarmee het lot van Europa voor komende generaties wezenlijk meebepalen," aldus de felicita- tieboodschap van de Duitse pre sident. Nieuw-Zeeland en Greenpeace waarschuwden tegen de moge lijkheid dat onder de nieuwe pre sident de Franse atoomproeven zullen worden hervat. De Nieuw- zeelandse minister van Buiten landse Zaken Don McKinnon zei dat in dat geval de relaties met Nieuw-Zeeland een moeilijke tijd tegemoet gaan. Greenpeace deed een beroep op de andere atoom machten om Parijs onder druk te zetten, opdat Chirac niet het groene licht geeft voor nieuwe proeven. De overwinning van Chirac heeft de politieke erfgenamen van ge neraal Charles de Gaulle een bij na totale greep op de macht gege ven. Maar als Chirac niet snel bewijst dat hij inderdaad een president 'voor alle Fransen' is en althans een deel van zijn vele verkiezing sbeloften waarmaakt, kan hij toch geduchte oppositie van links verwachten. Chirac krijgt de zware taak om de 12,2 procent werkloosheid in te dammen en een 'sociale breuk' te herstellen, die Frankrijk heeft verdeeld in arm en rijk en racistische tenden sen en een gevoel van onrecht vaardigheid naar boven heeft ge bracht. Dat is geen dagelijkse kost voor Chiracs neo-gaullisti- sche Rassemblement Pour la Re- publique (RPR), die door Franse arbeiders over het algemeen wordt beschouwd als de politieke arm van de grote bazen. De 62-jarige Chirac heeft bij zijn derde poging om het president schap te verwerven geen inspan ningen gemeden en twee jaar lang campagne gevoerd onder boeren, vissers, zakenmensen en stadsbewoners. Volgens zijn te genstanders heeft de 'demagoog' Chirac zijn aanvankelijke achter stand ingelopen door aan een ie der te beloven wat hij wilde. De linkse oppositie wacht daar om zijn kansen af. Na het be- kendworden van hun verkiezing snederlaag wezen de socialisten er op dat hun kandidaat Lionel Jospin in de tweede ronde 47 pro cent van de stemmen heeft ge haald en dat Chirac nieuwe par lementsverkiezingen zou moeten uitschrijven om de machtsver houding in het parlement daar mee in overeenstemming te bren gen. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken verwacht van Chirac geen ingrijpende wij ziging in de Europese politiek van Parijs. (ADVERTENTIE) Miami - De Amerikaanse veteraan Rolland Duff (79) jaar nog een parachutesprong maakte om de geallieerde lam?1 in Normandië te herdenken, is in Moskou omgekomen toen parachute tijdens een oefensprong niet openging. Als lid van de 82ste luchtlandingsdivisie van het Amerika» leger was Duff door de Russische regering uitgenodigd voord feestelijke herdenking van de capitulatie van de nazi's vandaag in Moskou plaatsvindt. Bonn - De Duitse justitie heeft maandag een beloning 100.000 mark uitgeloofd voor de tip die leidt tot de arrestai van de neo-nazi's die verdacht worden van het in brand stekel van een synagoge in Luebeck. De synagoge werd zondag voord tweede keer in 14 maanden in vlammen gezet. De aanslag maakte duidelijk dat de strijd tegen extreem-recht! geweld, een verschijnsel dat sinds de eenwording van Duitsland in 1990 sterk is toegenomen, nog niet is gewonnen. De autoritei ten houden er rekening mee dat de daders bewust een schadil wilden werpen over de herdenking van de Duitse capitulatie 9 jaar geleden. Kopenhagen - De Britse schrijver Salman Rushdie heeft hi maandag opgeroepen een 'bestand' te sluiten in hun lange striil over het doodvonnis dat de vroegere Iraanse geestelijke 1 iman Khomeini in 1989 tegen hem uitvaardigde. Rushdie zei te hopen dat de jongste actie van de Europese Unit om gezamenlijk Teheran op het allerhoogste niveau te vragej garanties te geven voor zijn veiligheid, een sfeer kan scheppea waarin een bestand mogelijk is. „Wij hebben een belangrijk punt in dit lange, enigszins vervelende, verhaal bereikt. MisJ schien is dit het begin van het einde," zei de schrijver in h zwaar bewaakte Deense ministerie van Buitenlandse Zaken waar hij een onderhoud had gehad met premier Rasmussen 9 minister van Buitenlandse Zaken Petersen. Jeruzalem - Israël heeft gisteren ter gelegenheid van hsf islamitische offerfeest Eid al-Adha een begin gemaakt met d. vrijlating van zo'n vierhonderd Palestijnse gevangenen.PLO. functionarissen zeiden echter' dat Israel met de vrijlatingend beloftes van de vredesonderhandelingen niet nakomt. „Het is te weinig en te laat. Israel moet alle Palestijid gevangenen vrijlaten," zei de Palestijnse bemiddelaar Ziyai Abu Ziytad. Beirut - De Libanese veiligheidsdienst heeft de jacht geopendoj de Fatah Revolutionare Raad (FRC), de groep van Abu Nidali de Bekaa-vallei bestormden agenten gisteren een wapendepots namen twee vrachtwagenladingen munitie in beslag, bronnen bij de veiligheidsdienst volgde de inval op de arrestatifj zondag, van twee leden van de Fatah Revolutionaire Raad. Volgens een Jordaanse diplomaat houdt Syrië, dat met 3 troepen in Libanon aanwezig is, de Abu Nidal-groep niet langej de handen boven het hoofd. Sinds de arrestatie vorig jaar vaj een aantal FRC-leden in verband met de moord op Jordaanse diplomaat in Libanon vervolgt Beirut de groep val Abu Nidal.Aangenomen wordt dat de militante Palestijn, wienj werkelijke naam Sabbri al-Banna is, het brein is ach» terreuracties in Europa in de jaren tachtig. Bij aanslagen;: 1985 op de luchthavens van Rome en Wenen vielen op i' dag negentien doden. Saloniki - De openbare aanklager in Saloniki heeft gistenj opdracht gegeven tot een onderzoek naar beschuldigingen d het gemeentelijk weeshuis illegaal honderden kinderen 1 verkocht. De Griekse pers berichtte dit weekeinde dat bab/J die eerst werden opgegeven als overleden, zijn verkocht s kinderloze echtparen. De incidenten zouden zich hebben voo: gedaan tussen 1935 en 1975. De meeste illegale adopties schijnen zich te hebben1 in de jaren veertig, toen vele ouders hun baby naar het weeshui] brachten omdat er veel honger werd geleden onder de Duid bezetting en tijdens de burgeroorlog die na de Tweede Werd] oorlog uitbrak. Arme ouders die hun kinderen voor periode achterlieten, kregen later te horen dat zij overleden. Washington - De Verenigde Staten hebben Rusland je lidmaatschap van de Navo aangeboden. Een regeringsfunction ris weersprak gisteren de berichten daarover in de Washing!] Post. De Washington Post schreef zondag dat president CM] in een brief aan de Russische president Jeltsin geen principle bezwaren had aangevoerd tegen deelnamevan het 'nieu« Rusland'. De zegsman bevestigde dat Clinton een brief aan Jeltsin gestuurd over de uitbreiding van de Navo naar het oosten, ontkende dat Rusland daarin het lidmaatschap werd aange den. Volgens de Post wilde Clinton de Russische bezwa wegnemen tegen de uitbreiding van de NAVO met Midden-i Oosteuropese staten. (ADVERTENTIE) I inlegbedrag op f 10.000,- ligt en rente nu 4,5%* is. Girorekening houders Kapitaal- De te telt naar eigen zeggen in Japan ongeveer tienduizend leden. Aum Shinri Kyo (Opperste Waarheid) ontkent iedere betrokkenheid bij de zenuwgasaanval. De politie heeft sinds de aanval van 20 maart, waarbij twaalf mensen de dood vonden en duizenden anderen ge wond raakten, zeven weken lang tal van ge bouwen van de sekte doorzocht. Daarbij zijn tonnen chemische stoffen gevonden waarvan sarin zou kunnen worden gemaakt. Verder zijn ruim honderdvijftig leden van de sekte gearresteerd. /e Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van tevoren reserveert. Leeuwrekening willen openen J|jj kunnen dat vandaag nog tl"® doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over weten, belt nu even Klantenservice Sp:l'"l Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020)59182 20. •Rentevergoeding per 6 april 1995. .sterdam (anp) - Het aan- beursfonds Vender fjgt vlak voor de introductii *iDamrak een tegenval J te verwerken. ,tret uitblijven van de verwachte üumentenbestedingen' heef* f? eerste kwartaal van het lo lde boekjaar gezorgd voor eei fht negatief' bedrijfsresultaa <je totale detailhandelsactivi nifheeft Vendex-topman J. Hes i asteren gezegd tijdens de al 'ene vergadering van aandeel Lders. Stijgende winst bij d itzendbureaus en schoonmaak moet de verliezen in d bedrijven Ispea •taalzaken en warenhuizei Van onze verslaggever da - Begemann heeft vo: jaar het bedrijfsresultaat O] Leuw aanzienlijk verbeten Het resultaat steeg met I procent tot 71,4 miljoen, bi na het drievoudige van hl [rampjaar 1992. De uiteindelijke winststijgi: bleef beperkt tot zes procent gevolg van forse reorganisatii lasten 39 miljoen) en val v,J de dollar, die ruim tien miljoi gulden kostte. De winst na belal tigen kwam uit op 32,1 miljo^ bij elf procent lagere bedrijfso] brengsten van 1.667 miljoen. De Begemann-cijfers kregen ei I enthousiast onthaal op de A: -damse effectenbeurs, wai I het aandeel meteen met vieri I halve gulden steeg naar 34. I gemann was met deze spectac laire stijging van 15 procent ster van de beurs, dat in tege stelling tot ex-Begemann-doc ter Smit Transformatoren Nijmegen, die een van de grooti dalers bleek. Ommekeer Bestuursvoorzitter A. Dele noemt de ontwikkelingen van I concern 'bemoedigend'. Hij vot ziet dat Begemann dit jaar nog I definitieve ommekeer kan ber ken, nadat het concern var 1991 in een negatieve spiraal recht was gekomen. Als de B gische versnellingsbakken! I briek VCST en het restere: deel van Holec kunnen won verkocht, kan Begemann w| I aan het aankopen van nieuwe drijven gaan denken, zegt I Van onze verslaggever Kapelle - De Koninklijke vorig jaar een nettowinst gi is 8,1 miljoen gulden meer [Dit staat in het jaarverslag I de VanderHave Groep (verei jhng, verkoop en produktie «zaaizaden) dat gisteren is vt schenen. VanderHave, onderc( Jvan de Suiker Unie, schrijft Iforse winststijging toe aan 'i I substantiële verbetering van Igraszadenmarkt, een stringeil «kostenbeheersing en de afwez jheid van buitengewone lasten' «Hoewel de verkopen vorig j I stegen, bleef het omzetcijfer 1 356 miljoen gulden licht on Idat van 1993 (359 miljoen). I daling van de omzet heeft Igetis VanderHave te maken i I yulutaschommelingen. I Het aantal werknemers bij V IderHave, dat ruim vijftig ve llpigen heeft in Europa en Am- |ka, daalde vorig jaar licht. ®ensjaren uitgedrukt liep Personeelsbestand terug 11000 naar 967. De reductie I veroorzaakt door reorganisa De mutaties in de brutolonen Êmanagers liePen sterk bi.', n forse winstverbete inrm !?en Sarantie voor i ,j bemeten in percent !T p", *?e bestuurders van 1 fokker en Wolters Kluw| et meeste op vooruit. Wer Eni?udlbdencle vliegtuig! de loa stee§ bet salaris °e leden van de raad van beH 1Jaar m®t 91 procent n; ichSf6"' terwijl het vel ■40 >l-i- procent verminderc a«o a°en Sulden- fo 199 «eerden de Fokker-man;

de Stem | 1995 | | pagina 4