Studie Betuwelijn deugt niet' Onze Top 10 van deze week. tstelling in coalitie over Arbeidstijdenwet houdt aan Militaire opleiding krijgt harde klappen 0 0 0 0 ©Is?® 99 1.25 6.98 1.79 8.90 1.49 1.99 4.95 9.99 2.99 a fillister Jorritsma veegt kritisch rapport over goederenspoorlijn van tafel 06-gedupeerden eisen nieuw onderzoek fraude Heden en verleden O O O 0 BINNENLAND A3 COMMENTAAR Irene woont herdenking Den Haag bij Reinigen monument Inkt niet Hoger beroep in babyzaak BINNENLAND KORT -Hoe- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gSTEM DINSDAG 9 MEI 1995 Haag (anp) - In de coali- nog geen oplossing ge- jen voor de politieke pro- :en over de Arbeidstij- get. De stemming over het •voorstel, die vandaag zou tsvinden, wordt daarom ;s( waarschijnlijk een jj uitgesteld. Daardoor on- t er meer tijd om alsnog a vergelijk te komen. f'jvP dreigde vorige week te gen het wetsvoorstel te stemmen, omdat ze vindt dat de cao-part ners te veel zeggenschap krijgen bij het maken van afspraken over arbeids- en rusttijden. Ook D66 heeft daar grote moeite mee. Bei de regeringspartijen willen dat de ondernemingsraden meer macht krijgen. Zij hebben daartoe een amende ment ingediend, maar minister Melkert (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) kwam met een nota van wijziging die volgens VVD en D66 juist het tegengestelde effect heeft. In het oorspronkelijke wetsvoorstel stond dat onderne mingsraden alleen een regeling voor werktijden mochten maken als daarover in de cao's al iets ge regeld was. In zijn de nota van wijziging - bedoeld om aan kri tiek van linkse zijde tegemoet te komen - geeft Melkert aan wat er precies in cao's moet zijn over eengekomen. Voor VVD-kamerlid Hofstra, die toch al vond dat het wetsvoorstel te weinig flexibel is voor het be drijfsleven, is daarmee de maat vol. En ook D66 vindt volgens ka merlid Bakker dat de nota van wijziging van tafel moet. Als Melkert aan die wens tegemoet komt, kan hij echter weer in con flict komen met zijn eigen partij, de PvdA. Als WD en eventueel ook D66 tegen het wetsvoorstel stemmen, dreigt dit verworpen te worden. Het CDA, de kleine christelijke partijen en GroenLinks overwe gen namelijk ook tegen te stem men, omdat zij het niet eens zijn met de beoogde verruiming van het werken op zondag. Een ander, politiek evenmin wenselijk scenario is dat het CDA en de kleine christelijke partijen het met de PvdA eens worden over een beperktere regeling voor werken op zondag. Het wetsvoor stel zou dan wel een meerderheid kunnen halen, maar zonder de steun van twee regeringspartijen. Het CDA staat niet afkerig tegen over spelletjes waarbij de coali tiepartners uit elkaar gespeeld worden, zo laat kamerlid Bijle- veld doorschemeren. „Ik sluit niet uit dat wij tegens temmen, maar dat hangt af van de afspraken die er over werken op zondag gemaakt worden." jionze Haagse redactie pi Haag - Het rapport van de TU Delft over de veilig- .jjvan de Betuwelijn zaait onnodig twijfel en verwar- jjg en is onwetenschappelijk. Het onderzoek bevat veel •weringen over 'mogelijke' onveiligheden, maar over de vang wordt niets gezegd en enige nuancering wordt e gemist. t schrijft minister Jorritsma ilseer en Waterstaat) aan de ,.=de Kamer. Ze reageert op •zeer kritische rapport van de aische Universiteit Delft, •rin staat dat.bifhet ontwerp de goederenspoorlijn van •rdam naar Duitsland onvol le rekening is gehouden met De Delftse studie tveël uitspraken over wat er l'kan' gebeuren, zonder dat er rdt aangegeven hoe groot of tin die kans is, constateert Jor- i haar streven de onder kers naar absolute veiligheid, jdie kan volgens haar nooit be- in. „Het zal altijd gaan om het rgelijken van veiligheidsaspec- j van verschillende altematie- keuzemogelijkheden," aldus bewindsvrouw. „En dat is •ar mijn mening in de eerder e studies naar behoren ■voldoende geschied."Dat het -ierzoek zich vooral concen- eert op risico's van het vervoer n gevaarlijke stoffen, wijst de lister ook af. Dat vervoer moet niet afzonderlijk worden beke ken, maar in het totaal van het goederenvervoer. Zo is een pijp leiding wel een alternatief voor het transport van één stof, maar zijn voor verschillende stoffen veel meer pijpleidingen nodig. Bovendien zijn er tal van proble men rond de opslag en overslag. Datzelfde geldt voor de binnen vaart. De gehanteerde veiligheid snormen voor de Betuwelijn zijn volgens de minister reëel. Boven dien zal de lijn, gezien het moder ne ontwerp en het feit dat het dichtbevolkte gebieden mijdt, veiliger dan bestaand spoor. Jorritsma is het ook niet eens met de onderzoekers dat mist een ver waarloosde risicofactor is. Opti maal zicht is juist voor het bestu ren van treinen minder belang rijk, aldus Jorritsma, omdat de machinisten beschikken over in formatie van het seinenstelsel. De bundeling van het spoor met de Al 5 vindt ze al evenmin een groot risico. „Het ontwerp is zodanig dat de kans op een botsing tussen rail- en wegvoertuigen klein is." iwijk (anp) - De landelijke werkgroep 06-Gedupeerden heeft iistitie in Arnhem opnieuw gevraagd om een onderzoek in te Hellen naar fraude met particuliere telefoonrekeningen door [ploitanten van sekslijnen en babbelboxen. heeft de werkgroep bij het echtshof bezwaar aangete- end tegen de eerdere beslissing i het Openbaar Ministerie in g jaar om niet aan een iegelijk strafrechtelijk onder- ::k te beginnen. Dat heeft A. van de werkgroep j gezegd. De werkgroep i-Gedupeerden heeft, nadat stitie het verzoek om een on- ferzoek afwees, een eigen onder- wit gedaan naar mogelijk mis- raikvan de 06- en 00-nummers. aarvoor voerde de werkgroep in a computerprogramma elfdui- «d 06-nummers in, waarvan ijna honderd gedupeerden be uren dat zij die nooit gebeld ebben. «aantal van deze gedupeerden ntvangt al jaren spooknota's as duizenden guldens van PTT clecom voor het ongelimiteerd """n met seks- en babbellijnen. Volgens Claessen loopt de schade inmiddels in de miljoenen. Uit het onderzoek is volgens Claessen gebleken dat met name de 06- nummers van drie verschillende exploitanten zeer vaak de veroor zaker zijn van torenhoge reke ningen. Volgens de werkgroep beschik ken criminele organisaties over een in computerkringen bekend programma, waarmee de tele fooncentrale gemanipuleerd kan worden. PTT Telecom ontkent het bestaan van een dergelijk programma, hoewel kortgeleden in Duitsland uit een onderzoek van de politie gebleken is dat het wel mogelijk is de centrales van buitenaf te beïnvloeden. De werkgroep 06-Gedupeerden heeft de onderzoeksgegevens ge deponeerd bij justitie in Arnhem. De werkgroep wil dat justitie een eigen onderzoek doet. "E VIJFTIGSTE verjaardag van het einde van de Tweede Wereld- •onog is in een aantal Europese landen gevierd. Naast ingetogen- ™en piëteit, werden de feesten gekenmerkt door grote uitbun- -igneid en massaliteit. ,e' is hartverwarmend dat miljoenen mensen de moeite hebben enomen om in een plechtig-feestelijke sfeer stil te staan bij het ^voorstelbare leed dat in de Tweede Wereldoorlog is aangericht, ^nken is echter zinloos wanneer het verleden niet gekoppeld ut aan het heden. Veel hoogwaardigheidsbekleders hebben in 1 "i'0.esPraken die link gelegd. Koningin Beatrix deed dat bijvoor- l!' 'n,^^.indrukwekkende bevrijdingsspeech. Tijdens het sym- 'urn jaar vrijheid en identiteit' dat gisteren in Den Haag gouden, sneed oud-minister van Buitenlandse Zaken Max ander Stoel het thema aan. onmiskenbaar dat vijftig jaar vrijheid veel goeds heeft voort- u i cht' Vooral in sociaal-economisch opzicht gaat het een groot ;cti Van West-Europa voor de wind. Wie echter bereid is een ob- "evln balans op te maken, moet tot de conclusie komen dat de ealiseerd'C'ea'en V3n c'est'ic's v00r ^et over9rote deel niet zijn ge- naarStaa' ®een wezen''jk gevaar voor een Derde Wereldoorlog, van verdraagzaamheid is allesbehalve sprake. Burgeroorlo- j 'rri if, twisten die hebben geleid tot regelrechte volkeren- latinn'|-6 -t- toenemende buitenlanderhaat en een vorm van 3d ,sr"e die angstwekkende proporties heeft aangenomen. 'i/b^u lete samenleving die de generatie van net na de Tweede Cvaa cV00r °9en Stond' sstaanH e' gewaarschuwd voor het geweld binnen de 'o0f J, ®taten- De Europese Unie was ziende blind en horende i zinl°r voort0l®nen in voormalig Joegoslavië. Nu woedt er loze burgeroorlog die door niets of niemand te stoppen lr,ie°ziin'Ct h" brandhaarden in bijvoorbeeld de voormalige Sovjet- :n n,|t.er d® oorzaak van dat vijftig jaar na de omverwerping van iep js j? z'ende dictatuur, de situatie in Europa instabiel te noe- deiHbi"" 9?ed doortimmerd gemeenschappelijk buitenlands is derhai, Europese Unie, waar het tot nu toe aan ontbreekt, ve een zaak van groot belang. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar die 'oplossing' werd van de hand gewezen door de Duitse do minee Friedriech Schorlemmer, geboren in 1944 en als strijder voor mensenrechten actief in het voormalige Oost-Duitsland. Neem mij mijn Duits-zijn niet af, daar kwam zijn verhaal op neer. „Zeg niet tegen me, dat het niet hindert dat ik een Duitser ben. Want dan ontneemt u me de mo gelijkheid om me mede-verant woordelijk, mede-schuldig te voelen. Als ik Rotterdam bezoek, ben ik Duitser." Stelling nam hij ook tegen de uit spraak van Sczcypiorski dat het uiteindelijk de cultuur is die de mensen vervolmaakt, omdat wat waar is mooi is, wat goed is schoon is, wat mooi is waar is. Schorlemmer bekende dat hij sceptisch staat tegenover het idee om de cultuur tot bolwerk van een beter mensdom te zien. „Omdat ik een oom en een tante had, die de cultuur minden, lieve mensen waren, maar wel pure nazi's." Verzoening in tegenstelling tot vergeven en vergeten, werd door de sprekers (onder wie ook de voormalige Charta-strijder en minister van Buitenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, Dienst- bier) gezien als de noodzakelijke basis om in Europa onder nieuwe verhoudingen samen te leven. Sympsosium-voorzitter Kooij- mans, oud-minister van Buiten landse Zaken, beschreef het als 'een proces dat begint bij jezelf, waar je eerst de ander niet bij kunt gebruiken. Leren leven met het leed en de pijn omdat er een toekomst móet zijn, omdat je dat misschien aan de ander, maar niet in de laatste plaats aan jezelf verschuldigd bent. De absolute tegenpool van onzien in wrok; het kan de bevrij ding zijn na de bevrijding'. Prinses Irene In Den Haag is gisteren de bevrij ding van die stad herdacht. Prin ses Irene, die het openbare leven doorgaans schuwt en bovendien wars is van militair vertoon, be vond zich onder de honderden aanwezigen. Bij de bevrijding van Den Haag onder bevel van de Canadezen was de naar haar ver noemde Prinses Irene Brigade be trokken. Irene van Lippe, zoals ze genoemd wil worden, legde een krans bij de plaquette in de muur van het stadhuis aan de Groen markt in de stad. Ze deed dat samen met comman dant generaal-majoor R. Hemmes van de Irene Brigade. Na een de- filé van de veteranen van de Prin ses Irene Brigade en verschillen de militaire muziekkorpsen, on derhield Irene zich in de Konink lijke Schouwburg nog enige tijd met de bevrijders van weleer. Bij de plechtigheid waren burge meester Havermans en zijn colle ga uit Ottawa aanwezig. Prinses Irene legde gisteren samen met generaal-majoor Hem mes in Den Haag een krans bij een plaquette aan de Groenmarkt. FOTO ANP Vught (anp) - Het is gisteren niet gelukt om een methode te vin den waarmee het bekladde monument op de fusilladeplaats in Vught kan worden schoongemaakt. Diverse experts zijn de hele dag in de weer geweest. „Sommige middelen losten de teerachtige substantie maar ten dele op, terwijl anderen hele gaten in het mo nument veroorzaakten," aldus de gemeente. Het gemeentehuis is overspoeld met telefoontjes van mensen met tips. Niet alleen des kundigen meldden zich, maar ook particulieren die huis-middel tjes zoals het gebruik van boter aanbevolen. Ook daarmee is geëx perimenteerd, maar het leverde niks op. Zondag ontdekte een wandelaar dat de gedenksteen was beklad met een teerhoudende substantie. De viezigheid is als het ware opgezogen door de poreuze kalkzandsteen. Het politie-onderzoek naar de daders heeft niets opgeleverd. De Duitse bezetters scho ten in 1944 op de Vughtse Hei 360 mensen dood, gevangenen van concentratiekamp Vught. In 1948 onthulde koningin Wilhelmina op de fusilladeplaats het nu besmeurde monument. Den Haag (anp) - Defensie bezuinigt vanaf 2000 jaarlijks 116 miljoen op de opleidingen, waardoor 430 functies ver dwijnen. Meer doelmatigheid in de sector onderhoud en logistiek moet 150 miljoen aan besparingen opleveren en gaat ten koste van 1100 functies. Bij de Centrale Organisatie en de staven in Den Haag ko men 450 beleidsfuncties te vervallen. Staatssecretaris Meijling kondigt deze en een aantal andere 'ingrijpende en onorthodoxe' maatregelen aan in een brief, die vandaag naar de Tweede Kamer gaat. Meijling lichtte gisteren al vertrouwelijk de hogere comman danten en militaire bonden in over zijn plan nen. De doelmatigheidsoperatie vloeit voort uit de extra bezuinigingen op Defensie, waar toe in november al is besloten. Meijling haalt de 450 miljoen aan besparin gen in 2000 en komt zelfs 10 miljoen hoger uit. Volgend jaar leveren de maatregelen al 80 miljoen op. Tevens verwacht hij dat de maat regelen 3300 functies doen verdwijnen in plaats van de 4000 waarvan eind vorig jaar nog sprake was. De staatssecretaris tekent daarbij in zijn brief wel aan dat het om een tussenstand gaat. De 3300 functies die nu vervallen, komen bo venop de 4000 uit eerdere plannen (de zoge heten Prioriteitennota). Destijds werden on geveer duizend gedwongen ontslagen voor zien. Meijling verwacht dat overtollig perso neel ditmaal makkelijker herplaatsbaar is. Hij hoopt dan ook dat er niet méér gedwon gen ontslagen hoeven te vallen. De brief bevat nog geen verdeling naar militaire en burger functies. Wel schrijft de staatssecretaris, dat meer dan voorheen overtollige militairen op burgerfuncties moeten worden geplaatst. De leerstof bij de opleidingen wordt met 20 procent terugebracht. 'Zo veel mogelijk' ont ziet Meijling daarbij de scholing in elemen taire militaire vaardigheden. De staatssecre taris komt tegemoet aan de wens van land macht-bevelhebber Couzy, om de basisoplei ding van beroeps met een tijdelijk contract (BBT'ers) niet te verkorten. Ook de opleiding voor vredesoperaties wordt ontzien. In het al gemeen zal er een verschuiving komen van het leren in diensttijd naar het leren in eigen tijd. Meijling onderzoekt nog of de minimumduur van de BBT-contracten bij de landmacht kan worden verlengd van 2,5 naar 4 jaar. Bij de andere krijgsmachtdelen is dat al zo. Deze maatregel kan 91 miljoen opleveren, omdat er minder leerlingen instromen. Leerzaam, leerzaam, leerzaam. Anders kan ik het reis je niet noemen dat ik vorige week gemaakt heb. Ik ging met een bus naar een Zuideuropees land, maar het was net alsof ik in een grijze Golf werd vervoerd. Ik bleek namelijk klem te zitten tussen aan de ene kant reislustige oudere senioren aan de ene kant en leerkrach ten van het muisgrijze type aan de andere kant. Die ouderen vielen nog wel mee, maar die leerkrachten... Het zijn hoe dan ook Nederlanders en dus werd in het hotel de verbouwereerde opruim-ober de fles met het staartje wijn uit de handen gerukt, het kamernummer op het etiket geschreven en van het restje de volgende avond nog een hele maaltijd lang genoten. Matigheid is mooi, maar mij bekruipt bij zo'n aanblik toch een gevoel van plaatsvervangende schaamte, zeker als je weet dat zo 'n fles nog geen tientje kost en het be paald niet de allerarmsten zijn die deze reis ondernemen. Pas op de laatste avond, toen de uitbater met gratis wijn rondging, bleken het ineens schielijke drinkers te zijn die ongegeneerd om nog een glas bedelden en die jaloers naar de buurman keken, omdat diens kelk bijna tot de rand gevuld was. Het viel me tegen dat er geen slimmerik bij was die met de camera in de aanslag vroeg om nog één keer in te schenken, zodat hij het op de video kon vastleggen. MERIJN Alkmaar (anp) - De officier van justitie bij de rechtbank in Alk maar heeft hoger beroep aange tekend in de Purmerendse baby zaak. In deze zaak werd gynaeco loog H. Prins op 26 april ontsla gen van rechtsvervolging na de opzettelijke levensbeëindiging van de enkele dagen oude baby Rianne. Op uitdrukkelijk verzoek van de ouders gaf de gynaecoloog de drie dagen oude baby in maart 1993 een dodelijke injectie. Dat gebeurde omdat ze onvoorstel baar veel pijn leed. De rechtbank oordeelde dat Prins zich gehou den had aan zorgvuldigheidscri teria, waardoor hem geen moord te verwijten valt. TNO vindt 'sneloplader' batterij uit Delft - TNO-Milieuwetenschappen heeft een techniek ontwikkeld waarmee batterijen zeer snel en goedkoop opgeladen kunnen worden. Een ander voordeel van deze revolutionaire vinding is dat de batterijen een langere levensduur hebben. Normaal kost het laden van batterijen ongeveer vier tot zes uur. TNO is er in ge slaagd de oplaadtijd te verkorten tot minder dan vijftien minuten. De door TNO ontwikkelde methode is in tegenstelling tot andere technieken heel eenvoudig en daardoor goedkoop. TNO heeft in middels patent op de lader aangevraagd. De organisatie verwacht veel van de vinding, vooral op de consumentenmarkt. Hof weigert onderzoek in zaak douanier Amsterdam - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een verzoek om een nader onderzoek naar kogelsporen op de kleding van de vorig jaar doodgeschoten douanier J. Holm afgewezen. Het verzoek werd gedaan door Heineken-ontvoerder J.B. en diens raadsman mr. V. Kraal. Holm achtervolgde B. en diens handlan ger op 2 januari vorig jaar met drie douanecollega's. Het kwam tot een voor Holm fatale schotenwiseling. De twee verdachten hadden kort daarvoor twintig kilo cocaïne in ontvangst genomen op een schip. De rechtbank veroordeelde B. vorig jaar tot twintig jaar. Volgens B. bestaat er een gerede kans dat een van Holms col lega's het fatale schot loste, en dat de politie de schuld in zijn schoenen schoof. B. had dat door deskundigen willen laten onder zoeken, maar het hof weigert dit. Excuses Teleac voor afin-eken herdenking Utrecht - Teleac zegt te betreuren dat de televisie-uitzending van de herdenking van de joodse oorlogsslachtoffers, zondag in de Portugese synagoge in Amstyerdam, is afgebroken. Omdat de her denkingsdienst uitliep, werd de uitzending van de NOS gestaakt om plaats te maken voor het Teleac-programma 'Knoop in je zak doek'. Op een verzoek van de NOS om het Teleac-programma op te schuiven dan wel een week te verplaatsen, was negatief gerea geerd. De NOS ontving honderden boze telefoontjes. Teleac laat weten dat de procedures zullen worden aangescherpt. Onderzoek naar tekort orgaandonoren Den Haag - De Nierstichting start een onderzoek naar de reden waarom van de overledenen in Nederland zo weinig organen en weefsel beschikbaar komen. De Nierstichting wil de knelpunten in kaart brengen en kijken of er mogelijkheden zijn meer organen en weefsel te krijgen. Het onderzoek duurt twee jaar en er werken 25 ziekenhuizen aan mee. De arts van zo'n ziekenhuis die het overlijden vaststelt, zal een aantal vragen over weefsel en orgaan donatie moeten beantwoorden. Zo moet duidelijk worden wat de redenen zijn waarom er geen organen of weefsel worden afge staan. (ADVERTENTIE) Uitgangspunt van de doelmatigheid is dat ac tiviteiten die niet specifiek zijn voor een krijgsmachtdeel zoveel mogelijk gebundeld worden. Zo komt er één eenheid voor het on derhoud aan voertuigen en mechanische gronduitrusting en ook één bedrijf voor de aankoop, opslag, onderhoud en distributie van munitie. De doelmatigheidsoperatie als geheel moet inzichtelijk maken welke kosten aan welke diensten zijn verbonden. Er moet meer een relatie klant-leverancier komen, schrijft Meijling. Nu de doelmatigheidsoperatie in gang is ge zet, zullen ook de Haagse vestigingen van De fensie (centraal apparaat en staven) er op korte termijn aan moeten geloven. Het is de bedoeling dat daar met een 'voortvarende aanpak' 450 functies (25 procent) verdwijnen. De militaire bonden vreesden enige tijd gele den nog dat 'Den Haag' zou proberen de be- zuinigingsdans te ontspringen. De doelmatigheidsoperatie moet voorkomen dat moet worden gesnoeid op de operationele capaciteit van de krijgsmacht. Meijling schrijft dat er niet eerder zo'n grote operatie is geweest om Defensie te 'ontkokeren'. De uitvoering van de operatie zal volgens hem nog een heel karwei worden, dat onder zjin permanent toezicht zal staan. ©©©©-1&98" Italiaans kiwifruit, 500 gram Tomaten, 500 gram Schouderkarbonade, 500 gram JL75" 3.75 kilo CflKnip brood, wit of bruin, heel Ch Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo 0(1 Sinaasappelsap met vruchtvlees, pak 1 liter Tr89" Delmonte ananasschijven op sap (3rl9), fruitcocktail (1.99) of perziken (2r?5) op lichte siroop, 1/1 blik Rineau Bordeaux, rood, (&45) of wit (5r95j, fles 0.75 liter Ch Brouwers Bier, krat 24 flesjes 0.3 liter -lfh49" Ch Keukenrollen, met decoratie, pak 3 rollen 3S9- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 mei a.s..

de Stem | 1995 | | pagina 3